V našom hyperprepojenom svete, kde sa všetko zrýchľuje, sa stres stal jedným z hlavných problémov dnešnej spoločnosti. Nie je to však choroba. Stresový stav je totiž v prvom rade automatickou reakciou nášho tela, akonáhle je situácia vnímaná ako hrozba. Vylučovanie stresových hormónov (adrenalín potom kortizol), dokonale prispôsobené pravekému človeku, aby mu občas umožnilo utiecť alebo sa brániť pred mamutom, už nie je vhodné pre moderného človeka, ktorý viac podlieha opakovaným núdzovým situáciám, ktoré sa nedajú zvládnuť šprintom, resp. púšťanie sa do boja. Takto nastupuje chronický stres s udržiavaním hyperprodukcie kortizolu, zodpovedného za viaceré zdravotné následky: hypertenziu a kardiovaskulárne ochorenia, zníženú imunitu, úzkosť a nespavosť, úzkosť a depresiu, vyčerpanie a vyhorenie... Čo teda môžeme urobiť, aby sme ho obmedzili? vplyv? Okrem anxiolytík či liekov na spanie neexistujú žiadne lieky na „liečbu stresu“. Z toho pramení záujem o skúmanie prírodných metód, ktoré umožnia prostredníctvom rôznych komplementárnych prístupov obmedziť akútne prejavy stresu a predchádzať škodlivým účinkom chronického stresu.

Tento článok bol aktualizovaný dňa 11/01/2024

TOP 5 prírodných prostriedkov na zmiernenie stresu

1. Najuniverzálnejší antistresový esenciálny olej: petitgrain Bigarade.
2. Ako základná liečba proti chronickému stresu: macerát z figových púčikov.
3. Pre svoju účinnosť proti úzkosti: mučenka.
4. Ako babský liek: bylinkový čaj z medovky, na relaxačný rituál.
5. Lepšie odolávať v čase stresu: ashwaganda prášok pri liečbe, ktoré majú byť vyhradené pre dospelých.

Aby ste obmedzili vplyv stresu, odporúča sa tiež uspokojiť vaše potreby horčíka a prispôsobiť stravu, aby ste sa vyhli vyčerpaniu, zamerať sa na uvoľnenie tela a dýchacie praktiky, aby ste si udržali kvalitný spánok a lepšie zvládali svoje zdravie.

Esenciálne oleje pre rýchlu úľavu

Aké sú výhody esenciálnych olejov?

Pôsobením ich chemických zložiek a silou ich parfumu budú esenciálne oleje výnimočných spojencov, ktorí pomôžu lepšie zvládať stres. Vďaka svojim rýchlym a silným účinkom, svojim upokojujúcim, relaxačným, anxiolytickým, sedatívam, spazmolytickým vlastnostiam... budú užitočné vo všetkých situáciách, či už pri akútnom strese alebo chronickom strese.

Existuje toľko esenciálnych olejov, ktoré dokážu poskytnúť úľavu, že je ťažké ich všetky vymenovať. Urobili sme preto výber a zdôraznili niektoré ich špecifiká. Vo všetkých prípadoch sa odporúča dokončite svoj výber na základe vlastnej afinity každého človeka k tej či onej vôni. V prípade opakovaného použitia je tiež vhodné pravidelne meniť esenciálne oleje alebo používať zmesi, aby ste sa vyhli spájaniu zápachu s negatívnou situáciou. V opačnom prípade by bolo riziko vyvolať stres len tým, že zacítime túto vôňu.

Petit Grain Bigarade ako prvá možnosť
  • Esenciálny olej Petit Grain Bigarade východ najuniverzálnejšie v prípade stresu. S linaloolom a linalylacetátom, jeho hlavnými zložkami, je známe, že pôsobí na nervový systém, centrálny aj periférny, s účinkami na väčšinu príznakov spojených so stresom: úzkosť, krvný tlak, poruchy rytmu, srdce, svalové kŕče, problémy so spánkom, ťažkosti s koncentráciou atď.
  • Jeho vôňu však neocení každý. Potom je možné nahradiť Petit Grain Bigarade jemný alebo pravý levanduľový esenciálny olej ktorý má podobný obsah linaloolu a linalylacetátu, alebo tým bergamotový esenciálny olej, v závislosti od preferencií čuchu každej osoby a preventívnych opatrení, ktoré treba prijať.
Ďalšie esenciálne oleje pre cielenejšie pôsobenie

V závislosti od ľudí a situácií môže byť stres sprevádzaný rôznymi fyzickými, emocionálnymi alebo intelektuálnymi znakmi. Okrem Petit Grain Bigarade, niektoré esenciálne oleje vám potom umožnia pôsobiť personalizovanejším spôsobom:

Ako ich používať?
  • Cez kožu, zrieďte 1 kvapku esenciálneho oleja v 9 kvapkách rastlinného oleja, aplikujte na solar plexus, vnútornú stranu zápästí a/alebo chodidiel. Esenciálne oleje je možné použiť aj pri masáži zriedením väčším množstvom rastlinného oleja.
  • V čuchu, pre rýchly účinok kombináciou výhod esenciálnych olejov a dýchania. Dýchajte priamo nad fľašou alebo nakvapkajte 2 alebo 6 kvapiek esenciálnych olejov na vreckovku alebo knôt inhalátora. Robiť ako relaxačnú rutinu alebo hneď, ako to bude potrebné.
  • Vo vani, na chvíľu relaxu: rozrieďte 5 až 10 kvapiek esenciálnych olejov v soli alebo v sprchovom géli. Pridajte do vody do kúpeľa, dobre premiešajte a užite si moment.
  • Vo vysielaní, na vytvorenie relaxačnej atmosféry sprevádzajte meditáciu. Rešpektujte počet kvapiek esenciálnych olejov uvedený v návode k difuzéru a časy difúzie v závislosti od používateľov: dospelí (15 minút za hodinu), deti od 6 rokov (5 minút za hodinu) alebo od 3 mesiacov (5 minút za hodinu). v neprítomnosti dieťaťa).

Púčik maceruje na reguláciu alebo prevenciu citlivosti na stres

V akých prípadoch treba uprednostniť maceráty z púčikov?
Aké maceráty si vybrať?

Macerát z figových púčikov je reflex mať, či už ide o akútny, dočasný alebo chronický stres. Svojím vyrovnávacím pôsobením na kortiko-hypotalamickú os, anxiolytickým aj antispazmickým, môže byť postačuje samostatne alebo v kombinácii s inými macerátmi, ktoré sa vyberajú podľa určitých prejavov stresu, ktoré sa líšia v závislosti od osoby:

Ako ich používať?
  • Stresujúce jednorazové podujatie : absolvujte 3-týždňovú kúru pred, pred alebo po, aby ste znovu získali rovnováhu.
  • Chronický stres alebo prepracovanie : doprajte si niekoľkomesačné kúry na zmiernenie následkov stresu, zlepšenie kvality spánku či oživenie unaveného organizmu. S rýchlosťou 3 týždne príjmu za mesiac a 1 týždeň prestávky.

Vo všetkých prípadoch sú obvyklé dávky nasledovné:

  • Dospelí a dospievajúci : 5 až 15 kvapiek denne do pohára vody (alebo čistej), 15 minút pred jedlom, počas 3 týždňov. Začnite s 5 kvapkami a postupne zvyšujte (napríklad: 5 kvapiek prvý týždeň, 10 druhý a 15 posledný).
  • Deti staršie ako 3 roky : 1 kvapka denne na 10 kg, počnúc jednou kvapkou a postupne dávku zvyšovať (napríklad: 9-ročné dieťa s hmotnosťou 40 kg môže užiť až 4 kvapky).

Bylinkové čaje na chvíľu relaxu

Aký zmysel majú bylinkové čaje?

Implementácia relaxačných rituálov je nevyhnutná pre lepšie zvládanie stresu. Niektorí si vyberú meditáciu, čítanie, hudbu... alebo bylinkové čaje, ktoré majú tiež výhodupozvať vás na prestávku, postarať sa o seba. Dokonca je možné ich namiesto pitia použiť na prípravu aromatického kúpeľa.

Aké rastliny si vybrať?

Rovnako ako esenciálne oleje, existuje veľa rastlín s anxiolytickými a antispazmodickými vlastnosťami. V prípade stresu bude najuniverzálnejšia Melissa infúzia, známy tým, že bojuje proti nervozite a súvisiacim poruchám, ako sú búšenie srdca, žalúdočné kŕče, migrény a dokonca aj nespavosť. Jeho sedatívne a upokojujúce pôsobenie sa dokonca porovnáva s účinkom benzodiazepínov.

Na doplnenie účinku medovky a variácie chutí, je možné ho spájať s Kvety harmančeka (pre svoje antispazmodické vlastnosti), Verbena odchádza alebo Sladký Woodruff (preferované v prípade pridružených porúch trávenia) a majoránka (pre jeho pôsobenie na centrálny nervový systém).

V prípade stresu sa odporúčajú aj iné upokojujúce rastliny, ktoré sa však najlepšie používajú vo forme kapsúl alebo hydroalkoholových extraktov. Tieto prezentácie sú oveľa koncentrovanejšie ako bylinné čaje a vyžadujú si personalizované poradenstvo, aby sa zohľadnili určité riziká užívania alebo liekových interakcií. Patria sem napríklad rastliny s anxiolytickými vlastnosťami ako napr Mučenka a Eschscholtzia (nazývaný aj Kalifornský mak) alebo viac antidepresív ako ľubovník bodkovaný, šafran alebo griffonia.

Ako ich používať?
  • V infúzii : polievkovú lyžicu suchých rastlín (alebo okolo 10 listeňov u lipy) zalejeme vriacou vodou (ideálne s teplotou 80-90°C). Doba lúhovania sa pohybuje od 5 do 10 minút.
  • V aromatickom kúpeli : urobte nálev z 80 g suchých rastlín v 3 l vriacej vody. Nechajte 5 minút lúhovať a potom prefiltrujte. V prípade potreby necháme vychladnúť. Pridajte prípravok do vody do kúpeľa.

Hydrosóly pre citlivých užívateľov

V ktorých prípadoch sú hydrosóly relevantné?

Oveľa menej koncentrované ako esenciálne oleje, hydrosóly sú flexibilnejšie na použitie. Napriek tomu obsahujú aktívne molekuly vnímateľné ich aromatickým zápachom. Do kúpeľa, ústne alebo ako hmla, vám umožnia postarať sa malé deti, tehotné ženy, starší ľudia jemne. Je možné, ako pri esenciálnych olejoch, vybrať si ich podľa vône či chuti.

Rýchle a jednoduché použitie, potešia aj hydrosóly tým, ktorí sa ponáhľajú a nemáte čas na prípravu bylinkového čaju.

Aké hydrosóly si vybrať?
Ako ich používať?

Ústne:

  • Od 6 mesiacov : pridajte 1 čajovú lyžičku hydrosolu do vody vo fľaši alebo do pohára vody. Pite dvakrát denne maximálne 15 dní.
  • Pre dospelých : pridajte 1 polievkovú lyžicu hydrosólu do 1 l vody. Pite príležitostne počas dňa alebo v kúrach trvajúcich približne dvadsať dní pre hlbší účinok.

Vo vani : pridajte 2 až 3 čajové lyžičky pre menšie a niekoľko polievkových lyžíc pre väčšie.

V hmle : nastriekať na solar plexus, krk, tvár alebo hrudník niekoľkokrát denne podľa potreby.

Adaptogénne rastliny, aby lepšie odolávali stresu

Rastlina je považovaná za adaptogénnu, keď „vedie nešpecifickým spôsobom k zvýšeniu odolnosti organizmu voči stresovým faktorom, či už fyzického, biologického alebo psychického pôvodu“. Okrem fázy poplachu na začiatku epizódy stresu budú podporte telo vo fáze odporu aby to časom vydržalo bez toho, aby pôsobilo ako doping. Majú spoločnú schopnosť obmedziť únavu, zlepšiť odolnosť voči námahe, zvýšiť schopnosť koncentrácie a odolávať infekciám atď.

Ich sila však nie je nekonečná., pretože možnosti tela sú obmedzené. V jednom alebo druhom bode už nebude možná odolnosť voči stresu a bude potrebný odpočinok. Aby sa predišlo riziku vyčerpania, ich užívanie by nemalo presiahnuť 3 mesiace.

Najznámejšie sú Ženšen, Eleuterokok a Rhodiola., rastliny, ktoré majú dlhú históriu používania v tradičnej medicíne. Výhodnejšie je používať ich vo forme titrovaných extraktov, aby bola zaručená ich kvalita a obsah účinných látok. A vzhľadom na ich bezpečnostné opatrenia pri používaní sa odporúča vyhľadať radu zdravotníckeho pracovníka.

Ashwaganda, tiež nazývaný “indický ženšen”, patrí tiež medzi adaptogénne rastliny. Početné štúdie potvrdili jeho prínos v prípadoch únavy alebo chronického stresu. Jeho použitie však zostáva vyhradené pre dospelých. Nie je vhodný ani pre tehotné a dojčiace ženy. A v prípade porúch štítnej žľazy sa odporúča lekárska rada.

Prispôsobte svoju stravu tak, aby ste obmedzili vplyv stresu na zdravie

Keďže nie je vždy možné eliminovať zdroje stresu, je dôležité vedieť, že strava môže pomôcť obmedziť vplyv stresu na zdravie: chrániť srdce, vyhnúť sa priberaniu a strate imunity, predchádzať vyhoreniu a depresii... Poskytnutím určitých živín , obsah taniera bude hrať úlohu, ktorá je príliš často prehliadaná a predsa podstatná.

  • Horčík, aby ste sa vyhli začarovanému kruhu stresu. Stres je totiž zodpovedný za nadmerné straty horčík zatiaľ čo naša moderná strava je ochudobnená o zdroje horčíka a nedostatok horčíka nás robí zraniteľnejšími voči stresu... Preto je záujem uprednostňovať určité potraviny, o ktorých je známe, že sú bohaté na horčík, ako sú riasy, sezamové semienka kde chia semená, THE mandle, THE kešu oriešky, THE kakao...a zvážte suplementáciu, aby ste si boli istí, že pokryjete dennú potrebu, ktorá sa odhaduje na približne 300 mg denne pre dospelého človeka.
  • Omega 3 chrániť a optimalizovať fungovanie mozgu, pričom sa podieľa na prevencii kardiovaskulárnych ochorení uprednostňovaný stresom: inklinovať k rovnováha príjmu medzi omega 3 a omega 6 vyhýbaním sa prebytku omega 6 (napr. slnečnicový a arašidový olej) a poskytovaním väčšieho množstva omega 3 prostredníctvom rastlinných zdrojov potravy (napr. repkový olej, olej z vlašských orechov, ľanový olej, konopný olej atď.) a živočíšnych (napr. malé tučné ryby prirodzene bohaté na EPA a DHA).
  • Menej rýchlych cukrov. Snack a chuť na cukor sú neoddeliteľné od epizód stresu. Vo väčšine prípadov je to mozog, ktorý na svoje fungovanie potrebuje glukózu, ale je lepšie reagovať „pomalými“ cukrami, aby sa obmedzilo riziko nadváhy, cukrovky, podráždenosti... Dnes hovoríme o pomerne zložitých cukroch adiéta s nízkym GI zvýhodňovanie: celozrnný chlieb, celozrnné obilniny, strukoviny atď.
  • Proteíny, železo a vitamíny B pre syntézu neurotransmiterov. Hyperprodukcia kortizolu, charakteristická pre chronický stres, narúša syntézu niektorých neurotransmiterov, najmä dopamínu a serotonínu. Aby sa predišlo strate vitality, motivácie a riziku vyčerpania, je dôležité podporovať ich syntézu rôznymi zdrojmi rastlinných a/alebo živočíšnych bielkovín, ktoré poskytnú prekurzorové aminokyseliny (tyrozín a tryptofán). Dôležité je aj združovať sa železo a vitamíny skupiny B (najmä vitamín B9 a vitamín B12), ktoré sa podieľajú na ich syntéze, ale ktoré môžu byť nedostatočné.
  • Starostlivosť o vašu mikrobiotu na podporu dobrej komunikácie medzi oboma mozgami, obmedzenie oxidačného stresu a zápalov spôsobených stresom: vyhýbajte sa príliš rafinovaným priemyselným potravinám, zvýšte príjem rozpustná a nerozpustná vláknina, dať prednosť čerstvému, farebnému, sezónnemu a pestrému ovociu a zelenine, (polo)celozrnám, nezabúdať na koreniny, aromatické rastliny a prírodné zdroje probiotík prospešných pre črevnú flóru (napr. atď.).

Dýchacie a telesné cvičenia na zníženie stresu

Okrem prírodných rastlinných extraktov a výživy existujú aj telesné a dýchacie metódy, ktoré vám umožňujú pôsobiť priamo na stres, najmä prostredníctvomaktivácia blúdivého nervu, ktorý riadi parasympatický systém a uvádza telo späť do pokoja. Tieto metódy sú predmetom čoraz väčšieho počtu štúdií zdôrazňujúcich ich účinnosť pri znižovaní úzkosti a kortizolu, regulácii srdcovej frekvencie, zlepšovaní spánku a imunity atď.

Kolektívne alebo individuálne, tieto praktiky sú početné a rôznorodé a dávajú každému možnosť vybrať si tie, ktoré mu najviac vyhovujú: spievanie, čítanie, počúvanie hudby, čas na relaxáciu a hlboké dýchanie, meditácia, cvičenie srdcovej koherencie, joga, sofrológia... Hlavná vec je cvičiť ich čo najpravidelnejšie, najmä preto, že ich záujem je významný, bez toho, aby to nevyhnutne zaberalo veľa času.

Vzhľadom na vplyv stresu vo svete práce, niektoré z týchto praktík sú ponúkané v profesionálnom kontexte ako sú meditácie, sofrológia alebo joga, organizovanie speváckych zborov, poskytovanie priestorov na zdriemnutie atď. Ich priaznivé účinky boli hodnotené pri absencii, syndróme vyhorenia, ochoreniach pohybového aparátu, psychosociálnych rizikách atď.

Špecifickejšie prístupy, ako je metóda TIPI, umožnia konať emočná regulácia, aby ste už neboli premožení alebo paralyzovaní svojimi emóciami, v prípade strachov, fóbií, trémy. Ďalšie techniky ako 1, 2, 3 Sleep (3S v angličtine pre Sounder Sleep System) sú založené na učení malých a pomalých pohybov, ktoré podporujú kvalitný spánok reguláciou stresu počas dňa.

Bibliografia

Publikácia: Botto, J. (2023). Fytoadaptogény: samostatná kategória rastlinných extraktov s pleiotropnými vlastnosťami adaptácie na naše prostredie. Fytoterapia. https://doi.org/10.3166/phyto-2022-0364

Publikácia: Millet F. (2014) Esenciálne oleje pri „civilizačných“ patológiách (stres, úzkosť, únava) u dospelých. Ethnopharmacologia, č. 52

Práca : de la Charie, T. (2019). Doprajte si esenciálne oleje. Prečo a ako to funguje? Editions du Rocher.

Práca : Fleurentin, J., Pelt, JM, & Hayon, JC (2016). Dobré využitie liečivých rastlín. Rennes, Francúzsko: Ouest-France.

Práca : Couic Marinier, F., Briquet, L. (2021). Aromaterapia. Živá zem.

Práca : Morel, J. M. (2008). Praktické pojednanie o fytoterapii: Včerajšie lieky pre medicínu zajtrajška, Escalquens, Francúzsko: Edície Jacques Grancher.

Práca : Faucon, M., & Canac, P. (2018). Pojednanie o vedeckej a lekárskej aromaterapii, hydrosoly (1. vydanie). Paris: Ed. Krv Zeme.

Práca : Pineau, L. (2019). Veľká kniha gemmoterapie. Leduc.s Éditions.

Práca : Coudron C. & Pourrias B. (2014). Príručky na predpis výživy. Zdravotné vydania.

Práca : Chevallier, C. a Lafon, DV (2022). Emócie, stres, spánok – Pochopte a konajte s aromaterapiou a psychologickými radami. GRANCHER.

Práca : Géa, A., & Banel, P. (2022). Fyziológia a éterické oleje: Ako éterické oleje pôsobia na rôzne systémy tela? DUNOD.

Webstránka: Stres v práci. Účinky na zdravie - Riziká - INRS. (nd-c). https://www.inrs.fr/risks/stress/effects-sante.html

Webstránka: Stres vo všetkých jeho podobách. (nd). https://www.ipubli.inserm.fr

Webstránka: WikiPhyto, encyklopédia fytoterapie. (nd). na http://www.wikiphyto.org/wiki/Accueil