Chia je jednoročná rastlina patriaca do čeľade Lamiaceae. Pôvodne pochádza zo Strednej Ameriky a vďaka svojmu ovociu, semiačkam Chia, bola jednou z veľmi dôležitých rastlín v predkolumbovských kultúrach. Chia semienka boli prezývané ako semeno bohov pre ich mnohoraké využitie: potravinárske, medicínske, kozmetické a dokonca aj duchovné. Chia semienka, ktoré sa dnes pestujú po celom svete (najmä v Južnej a Strednej Amerike), zaznamenali znásobený záujem. Táto ultratrendová superpotravina má solídne argumenty: bohatá na omega-3, vlákninu, polyfenoly, vitamíny, bielkoviny, mikroživiny atď. Jeho vysoká nutričná hodnota mu dáva množstvo terapeutických výhod: kardiovaskulárnu ochranu, laxatívum, protizápalové, proti akné, potláča chuť do jedla atď. Chia semienka sa zdajú byť ideálnym doplnkom proti civilizačným chorobám: cukrovka, cholesterol, nadváha, divertikuly a mnohé ďalšie. Okrem nutričných výhod majú Chia semienka skutočný kulinársky záujem: majú neutrálnu chuť a silnú napučiavaciu schopnosť pri kontakte s vodou. Tak zahustia a dodajú krémovitosť všetkým kulinárskym prípravkom. Latinský názov: Salvia hispanica L.. Botanická čeľaď: Lamiaceae. Použitá časť: Semená.

Tento článok bol aktualizovaný dňa 21/02/2024

Pre podporovať chudnutie

Chia semienka majú niekoľko výhod, ktoré podporujú chudnutie. V prvom rade majú a akcie potláčajúci chuť do jedla, podľa ich bohatosti na rozpustnú vlákninu: 35 g vlákniny v 100 gcholesterolu a zvýšenie „ochranného“ cholesterolu. Všimnite si aj účinok antioxidačné a protizápalové chia semienka, ktoré pomáhajú obmedziť degeneráciu aterosklerotických plátov (predchodca kardiovaskulárnych patológií).

Pozor, ešte raz, chia semienka nie sú zázračné. Životný štýl musí byť čo najzdravší, aby sme mohli zaznamenať zmeny, najmä v prípade porúch lipidémie, ktoré majúviacnásobný pôvod.

Rada od dietológa-výživového poradcu:

  • Spotrebujte 10 až 30 g mleté ​​Chia semienka za deň. Začnite s 5 g, potom postupne zvyšujte každé dva dni.

  • Uprednostňujte chia pudingy (tekuté + chia semienka) pred jedlom, aby ste optimalizovali účinok chia semienok na zníženie cholesterolu.

V prípade únava

Ako všetky olejnaté semená, aj Chia semená sú bohaté na lipidy. Lipidy sú najenergetickejšie makroživiny, pretože jeden skonzumovaný gram poskytuje deväť kilokalórií. Sú to živiny s najvyššou energetickou hustotou.

Okrem lipidov nájdeme množstvo živín z energetický metabolizmus, ako je mangán, vitamín B9, vitamín B3 alebo dokonca meď... Hovoríme o koenzýmy : sú nevyhnutné pre fungovanie enzýmov na výrobu energie pre telo.

Rada od dietológa-výživového poradcu:

  • Prisypte 20 g mletých chia semienok do svojich denných prípravkov.

  • Chia semienka uprednostňujte pri raňajkách alebo pred fyzickou či intelektuálnou námahou tým, že ich začleníte do tekutej alebo energetickej tyčinky.

Pre staraj sa o svoje vlasy

Pri nutričnej liečbe, THE chia semienka sú prospešné pre zdravie vlasov. Bohaté na zinok a vitamín B3 prispievajú k rastu vlasov. Tiež sa podľa vedeckej štúdie zdá, že polynenasýtené mastné kyseliny a antioxidanty zvyšujú hustotu vlasov. Chia semienka sú bohaté na PUFA a antioxidanty (polyfenoly, meď, mangán, zinok).

Okrem toho by sa semená chia mohli použiť na obmedzenie výskytu bielych vlasov. Skutočne sú bohaté na meď (0,92 mg na 100 g). Ten sa podieľa na tvorbe melanínu (vlasového pigmentu). Nakoniec, vďaka ich bohatstvu na zinok môžu Chia semienka tvrdiť, že pomáhajú predchádzať mužskej alopécii. Štúdium in vitro poznamenáva, že zinok spomaľuje miniaturizáciu vlasové folikuly. Miniaturizácia vlasových folikulov je štádium pred vypadávaním vlasov. Vyznačuje sa veľmi jemným a menej hustým vlasom.  

V kozmetickej aplikácii, Chia gél je užitočný na disciplinovanie vlasov: obnovuje pruženie kučier bez kartónového efektu a krepovatenia. Špecifickú textúru Chia gélu dodávajú rozpustné vlákna: pri kontakte s vodou sa rozpúšťajú a vytvárajú želatínovú sieťku.

Ako sa to používa ?

  • Nutričná kúra: konzumujte 20 g mletých Chia semienok denne.

  • Kozmetické použitie: po príprave chia gélu (25 g chia semienok vylúhovaných v 300 ml čerstvej vody) naneste gél na vlhké vlasy a potom opláchnite.

Pre jeho protizápalový účinok

THE chia semienka majú protizápalovú silu príjmom kyseliny α- linolénová. V skutočnosti porcia chia semienok (20 g) poskytuje 3,56 g kyseliny α-linolénová, t.j. viac ako 140 % dennej potreby kyseliny α-linolénová (odhadom 2 až 3 g, pre dennú potrebu referenčného muža). Kyselina α-linolénová je a omega 3 (PUFA), z ktorého vznikajú metabolity schopné resorbovať zápalové mediátory, ako sú resolvíny, defenzíny alebo protektíny.

Chia semienka sú tiež zaujímavým zdrojom vitamínu B9. Ten sa podieľa na premene homocysteínu (prozápalovej aminokyseliny) na metionín. Pôsobenie vitamínu B9 je oveľa diskrétnejšie ako omega-3, ale stále pozoruhodné.

Rady od dietológa:

  • Posypte svoje kulinárske prípravky 20 g mletých a surových chia semienok.

  • Chia semienka sú bez EPA a DHA (iné omega-3, aj protizápalové), je potrebné ich príjem pokryť potravou (tučné ryby, morské plody a pod.)

Pre zlepšiť črevný tranzit

Chia semienka sú jednou z potravín najbohatších na nerozpustnú vlákninu. Pri kontakte s vodou Chia semienka napučiavajú. Tento opuch v tráviacom trakte zvyšuje množstvo stolice, ktorá uľahčuje črevný prechod.

Rady od dietológa:

  • Konzumujte 20 g chia semienok denne, v pohári studenej vody, najlepšie nalačno.

Pre bojovať proti oxidačnému stresu

Lchia semienka inhibujú voľné radikály tým, že poskytujú antioxidačné fenolové zlúčeniny, ako je kyselina kávová, kyselina rozmarínová, myricetín, kvercetín, kempferol, daidzeín, kyselina škoricová, kyselina chlorogenová. Tiež nájdeme dobrý kokteil antioxidačných stopových prvkov: meď, mangán a zinok; nezabúdajúc na významnú prítomnosť vitamínu E. Štúdia odhaduje jeho ORAC skóre (skóre indikujúce antioxidačný potenciál potravín) o niečo nižšie ako 1000 µmol TE/100 g, čo zodpovedá vysoká antioxidačná kapacita.

Poradenstvo od dietológa-výživového poradcu:

  • Konzumujte 20 g mletých chia semienok denne, počnúc 5 g.

  • Uprednostňujte jemne rozdrvené Chia semienka, aby sa živiny ľahšie dostali. Mletie vám umožní zbaviť sa nestráviteľnej škrupiny Chia semienok.

Neopodstatnená povesť

“Chia semienka sú bohaté na bielkoviny”

Chia semienka sa pravidelne odporúčajú pre ich bohatý obsah bielkovín. Na prvý pohľad áno, na semienka majú zaujímavý obsah bielkovín. Na 100 g pripadá približne 20 g bielkovín, čo zodpovedá šunke. Denne sa však odporúča skonzumovať len 20 g chia semienok, prípadne 4 g bielkovín (s vedomím, že dospelému človeku by to trvalo približne 60 g denne).

Okrem toho kvalita týchto bielkovín nie je optimálna:

  • Chemický index, skóre zodpovedajúce obsahu esenciálnych aminokyselín (EAA) v bielkovinách, ukazuje nedostatok lyzínu.

  • Biologická hodnota odrážajúca vstrebávanie bielkovín by bola nižšia ako u bielkovín živočíšneho pôvodu.

THE chia semienka poskytujú bielkoviny, ale kvôli ich nedostatočné kvality a denné odporúčania, treba ich dopĺňať inými potravinami bohatými na bielkoviny (napr. vajíčkami). Navyše to umožňuje meniť pôvod bielkovín a príjem aminokyselín. 

Bezpečnostné opatrenia pri používaní

  • V nadbytku môžu Chia semienka spôsobiť hnačku.

Nutričné ​​hodnoty

Výživové prvky na 100 g na 15 g % RDA* na 100 g % RDA* na 15 g
Energia (Kcal) 366 54.9 18 3
Energia (Kj) 1532 230 18 7
Lipidy (g) 30.7 4.6 44 2
Nasýtené mastné kyseliny (g) 3.33 0.5 17
Mononenasýtené mastné kyseliny (g) 2.31 0.3
Polynenasýtené mastné kyseliny (g) 23.7 3.6
Vrátane omega-3 (g) 2.31 0.3
Vrátane omega-6 (g) 5.84 0.9
Sacharidy (g) 7.72 1.2 3 0
Vrátane cukrov (g) 1.1 0.2 1 0
Vláknina (g) 34.4 5.2
Bielkoviny (g) 19.5 2.9 39
Soľ (g) 0.04 0 1 2
Vitamín B1 (mg) 0.62 0.1 56 8
Vitamín B2 (mg) 0.17 0.03 12 0
Vitamín B3 (mg) 8.83 1.3 55 8
Vitamín B9 (µg) 49 7.4 25 4
Vitamín C (mg) 1.6 0.2 2 0
Vitamín E (mg) 0.5 0.1 4 1
Vápnik (mg) 631 94.7 79 12
Meď (mg) 0.92 0.1 92 14
Železo (mg) 7.72 1.2 55 8
Horčík (mg) 335 50.3 89 13
Mangán (mg) 2.72 0.4 136 20
Fosfor (mg) 860 129 123 18
Draslík (mg) 407 61.1 20 3
Zinok (mg) 4.58 0.7 46 7

*odporúčaná denná dávka

Zistite viac o rastline: Chia

Chia je jednoročná bylina z čeľade Lamiaceae.. Tento druh rodu Salvia sa bežne nazýva španielska šalvia alebo mexická chia. Rastlina je vysoká asi meter, nesie drobné hermafroditne fialové kvety (ktoré pripomínajú svoju sesternicu levanduľu, ktorá je tiež súčasťou rovnakej botanickej čeľade).

Chia sa veľmi ľahko pestuje a darí sa jej v širokej škále pôd: ílovitá, piesočnatá, dobrá tolerancia soli a kyslosti... Momentálne nebola identifikovaná žiadna hubová choroba ani škodca. Všetky svetlá sú zelené, aby rozšírili svoju kultúru po celom svete. A čo viac, v posledných desaťročiach sa stala veľmi trendovou rastlinou: jej plody, semiačka Chia, sú superpotravinou. Vo Francúzsku je tiež sektor, ktorý funguje už niekoľko rokov.

Pre ľudskú rasu však nie je novinkou. Chia pochádza z Mexika a Guatemaly, jej pestovanie sa začalo v roku 3 500 pred Kristom. JC. Pre predkolumbovské civilizácie bola veľmi dôležitá: bola druhou hlavnou plodinou po fazuli. Celé, mleté ​​alebo v oleji, Chia semená boli začlenené do niektorých potravín, kozmetických, terapeutických receptov alebo používané na náboženské rituály. V koloniálnom Mexiku spotreba chia semienok výrazne klesla a dlho sa obmedzovala na tradičný nápoj zvaný „Agua de Chia“. Jeho spotreba sa takmer vytratila, kým sa opäť stala trendovou olejničkou 21. storočia.

Bol pre vás tento článok užitočný?

  

Priemerná známka: 4.9 ( 2908 hlasy)

Bibliografia

Publikácia: Silva LA, Verneque BJF, Mota APL, Duarte CK. Spotreba semien chia (Salvia hispanica L.) a lipidový profil: systematický prehľad a metaanalýza. Funkcia jedla. 4. okt 2021;12(19):8835-8849. doi:10.1039/d1fo01287h. PMID: 34378609.

Publikácia: Parker J, Schellenberger AN, Roe AL, Oketch-Rabah H, Calderón AI. Terapeutické pohľady na chia semienka a ich olej: prehľad. Planta Med. júl 2018;84(9-10):606-612. doi:10.1055/a-0586-4711. Epub 2018, 13. marec. PMID: 29534257.

Publikácia: Kulczyński B, Kobus-Cisowska J, Taczanowski M, Kmiecik D, Gramza-Michałowska A. Chemické zloženie a nutričná hodnota chia semienok – súčasný stav vedomostí. Živiny. 31. mája 2019; 11 (6): 1242. doi:10.3390/nu11061242. PMID: 31159190; PMCID: PMC6627181.

Publikácia: Melo D, Machado TB, Oliveira MBPP. Chia semienka: starodávne zrno trendové v modernej ľudskej strave. Funkcia jedla. 19. júna 2019;10(6):3068-3089. doi:10.1039/c9fo00239a. PMID: 31086922.

Publikácia: Knez Hrnčič M, Ivanovski M, Cör D, Knez Ž. Chia semienka (Salvia hispanica L.): Prehľad – fytochemický profil, metódy izolácie a aplikácie. Molekuly. 18. decembra 2019; 25 (1): 11. doi:10,3390/molekuly25010011. PMID: 31861466; PMCID: PMC6994964.

Publikácia: Ullah R, Nadeem M, Khalique A, Imran M, Mehmood S, Javid A, Hussain J. Nutričné ​​a terapeutické perspektívy Chia (Salvia hispanica L.): prehľad. J Food Sci Technol. 2016 apríl;53(4):1750-8. doi:10.1007/s13197-015-1967-0. Epub 2015 1. október PMID: 27413203; PMCID: PMC4926888.

Publikácia: Enes BN, Moreira LPD, Silva BP, Grancieri M, Lúcio HG, Venâncio VP, Mertens-Talcott SU, Rosa COB, Martino HSD. Účinky chia semienok (Salvia hispanica L.) a ich molekulárne mechanizmy na experimentálne štúdie nevyváženej stravy: Systematický prehľad. J Food Sci. 2020 február;85(2):226-239. doi:10.1111/1750-3841.15003. Epub 2020, 23. januára. PMID: 31972052.

Publikácia: LAS, BJFV, APLM a CKD (2021). Spotreba semien chia (Salvia hispanica L.) a lipidový profil: systematický prehľad a metaanalýza. https://doi.org/10.1039/d1fo01287h

Publikácia: AFSSA. (2008). STANOVISKO Francúzskej agentúry pre bezpečnosť potravín týkajúce sa hodnotenia generických tvrdení v rámci vývoja registra, ako je ustanovené v európskom nariadení o výživových a zdravotných tvrdeniach. https://www.anses.fr/fr/system/files/NUT2005sa0169.pdf

Publikácia: Valdivia-López MÁ, Tecante A. Chia (Salvia hispanica): Prehľad pôvodných mexických semien a ich nutričných a funkčných vlastností. Adv Food Nutr Res. 2015;75:53-75. doi: 10.1016/bs.afnr.2015.06.002. Epub 2015, 5. august. PMID: 26319904.

Práca : Bouarfa, M., & Pensé-Lheritor, A. (2016). Dizajn doplnkov stravy - trh, vývoj, regulácia a účinnosť. TECHNICKÉ A DOC.

Webstránka: Chia semienka | Agrofün. (nd). Agrofün. https://agrofun.fr/chia/

Webstránka: ANSES. https://www.anses.fr/fr/content/les-références-nutritionnelles-en-vitamines-et-minéraux

Webstránka: ANSES. (nd). Ciqual. Ciqual Tabuľka nutričného zloženia potravín. https://ciqual.anses.fr/

Súvisiace články