Rovnováha v našej strave medzi omega 3 a omega 6 je základným prvkom zdravej výživy. Skutočne, po celé desaťročia bola naša strava vážne nevyvážená a poskytovala nášmu telu príliš veľa omega 6 a málo omega 3. Táto nerovnováha vyvoláva dysfunkciu klasického zápalového cyklu a mohla by byť spoluzodpovedná za mnohé moderné ochorenia. V tomto článku uvidíme, prečo je tento pomer omega 3 / omega 6 dôležitý a čo robiť denne, aby ste ho udržali na správnej úrovni.

Kto sú tieto mastné kyseliny?

Vo veľkej rodine mastných kyselín (ktoré tvoria väčšinu všetkých našich mastných olejov, či už rastlinných alebo živočíšnych), sú omega 3 a omega 6 blízkymi príbuznými. Sú súčasťou rovnakej rodiny polynenasýtených mastných kyselín (PUFA).

  • omega 6 je lídrom kyselina linolová (AL) nájdené vo svete rastlín. Práve z AL je naše telo, podobne ako iné živočíchy, schopné produkovať kyselinu arachidónovú, omega 6 s dlhším reťazcom.

  • omega 3 sú rastlinného pôvodu kyselina alfa-linolénová (ALA), z ktorej ľudia a zvieratá vyrábajú EPA a DHA, omega 3 s dlhším reťazcom.

Omega 3 aj omega 6 sú takzvané „esenciálne“ mastné kyseliny, pretože človek ich nie je schopný vyrobiť. Preto ich musíme prijímať prostredníctvom našej stravy.

Ich úloha v tele

Omega 3 a 6 hrajú, okrem iného, ​​2 absolútne zásadné úlohy v našom tele: tvoria naše bunkové membrány a hrajú hlavnú úlohu v našich zápalových mechanizmoch.

Základné zložky bunkových membrán

Tieto dva typy mastných kyselín sú veľmi dôležitými zložkami bunkových membrán nášho tela. Prispievajú k pružnosti, plynulosti a priepustnosti membrán všetkých buniek v našom tele, s veľkým problémom na úrovni mozgových buniek a sietnice očí. Na úrovni plazmatickej membrány tiež prebieha vnútrobunková/mimobunková komunikácia a medzibunková komunikácia.

Hlavné úlohy pri zápale

Aj hrajú hlavnú úlohu pri zápaloch čo je náš hlavný obranný mechanizmus.

  • Jeden sa bude podieľať na vzniku zápalu, čo je nevyhnutný krok na ochranu tela napríklad v prípade infekcie. Hovorí sa, že omega 6 (AL prekurzor AA, sám o sebe prekurzor molekúl podieľajúcich sa na zápale) sú prozápalové. 
  • Omega 3 (ALA, prekurzor EPA a DHA, samotné prekurzory protizápalových molekúl) zasahuje v druhom kroku na reguláciu a vyriešenie zápalu. Oni majú protizápalové pôsobenie.

Ide teda o doplnkovú a prospešnú tímovú prácu za predpokladu, že príspevok o každý z aktérov tejto dvojice je vyrovnaný. Naozaj :

  • omega 6 hrá v prvej línii a potom musí odovzdať štafetu omega 3. Na vyriešenie zápalu musí byť dostatok omega 3;
  • a navyše používajú rovnaké enzýmy (delta 6 desaturáza, potom delta 5 desaturáza) na transformáciu na AA pre Omega 6 a na EPA/DHA pre Omega 3: ak je vaša strava príliš bohatá na Omega 6, tieto enzýmy, ktoré majú preferencia omega 6, bude preťažená a produkcia omega 3 s dlhým reťazcom bude spomalená a/alebo nedostatočná.

Ide teda o omega 3 a 6, nielen naplniť RDA, ale predovšetkým zabezpečiť dobrú rovnováhu medzi nimi aby sa zabránilo vzniku chronického zápalu!

Poznámka: pre zvedavcov, ktorí sa chcú dozvedieť viac o úlohe, ktorú zohrávajú Omega 3 a 6 pri zápale, prejdite na koniec stránky.

Ideálny pomer medzi Omega 3 a Omega 6

Dnes odporúčame pomer Omega 3/Omega 6 1/5, t.j. 1 molekula Omega 3 na 5 molekúl Omega 6Súčasné epidemiologické údaje sú dnes vo Francúzsku stále veľmi vzdialené od oficiálnych odporúčaní.

  • Priemerný pomer je okolo 1/10.
  • Sotva 50 % ANC pokrýva omega 3.
  • Len 1,2 % dospelej populácie spĺňa odporúčania pre ALA (rastlinné Omega 3);
  • 14,6 % pre DHA a 7,8 % pre EPA (živočíšne Omega 3).

Od 60-tych rokov minulého storočia bola naša západná strava (potrava ľudí a zvierat, ktorými sa živia) výrazne obohatená o zdroje omega 6 a ochudobnená o omega 3. Tu je niekoľko kľúčových údajov na pochopenie vývoja tejto rovnováhy v priebehu dejiny ľudstva:

  • Od 1/1 do 1/2 (Omega 3/Omega 6) v Cro-Magnon Man
  • Okolo 1/5 v neolite s rozvojom poľnohospodárstva
  • Zvyšovanie s priemyselnou érou a agropotravinárskym priemyslom na 1/15 v dnešnej Európe (1/17 v USA) a 1/30 v určitých prípadoch.

Prečo táto preferencia Omega 6 v našej modernej strave? Súvisí to najmä so skutočnosťou, že Omega 6 žlukne menej ako Omega 3. Potravinársky priemysel si preto zvykol používať oleje bohaté na Omega 6, aby sa podporila konzervácia a chuť potravín. Najlepším príkladom je slnečnicový olej, veľmi stabilný, s jemnou chuťou, veľmi bohatý na Omega 6.

Dôsledky nerovnováhy

Početné vedecké štúdie potvrdzujú súvislosť medzi:

  • nerovnováha omega 3/6,
  • chronická zápalová oblasť
  • a väčšina z nich takzvané „civilizačné“ choroby (alergie, astma, cukrovka, metabolický syndróm, KVO, rakovina, obezita...), ale aj z hľadiska zraku a psychickej rovnováhy.

Ako príklad uvádzame dve štúdie, ktoré túto koreláciu potvrdzujú, vybrané z mnohých iných štúdií (viac príkladov v zdroji).

Už v roku 1996 „Lyonská štúdia“ (pozri Dr. Michel de Lorgeril, kardiológ, výskumník CNRS / stredomorská diéta) ukázala, že strava kombinujúca tri omega 3 je spojená s:

  • významné zníženie kardiovaskulárnej mortality (najmä spojené s príjmom EPA a DHA);
  • ale aj nefatálne srdcové príhody (napr. arytmia, ventrikulárna fibrilácia) vďaka suplementácii ALA (vo forme margarínu z repkového oleja v Lyon Study).
V roku 2011 sa uskutočnili laboratórne pokusy na myšiach. Tieto myši boli vyvážené v Omega 3/6, potom sme sa im pokúsili vyvolať cukrovku (čo bežne vieme veľmi dobre). „vyvážené“ myši nedostali cukrovku. Samozrejme, nebudeme liečiť cukrovku pôsobením len na naše Omega 3/6, ale tento experiment dokazuje úzku súvislosť medzi týmto pomerom, zápal chronické a choroby, ktoré s tým môžu súvisieť.

Tri zlaté pravidlá na obnovenie rovnováhy

  • Uprednostňujte radšej jedlo ako potravinové doplnky ; výsledky štúdií o výhodách suplementácie omega 3 sú často rozporuplné. Na druhej strane sa zdá byť potvrdený záujem o diétu s príjmom zdrojov omega 3.

  • Vyhnite sa nadmerným zdrojom omega 6 (napr. rastlinné oleje príliš bohaté na omega 6, potraviny z potravinárskeho priemyslu) najmä kvôli konkurencii s omega 3/6

  • Poskytnite všetky omega 3 (ALA, EPA a DHA) prostredníctvom zdrojov rastliny A zvieratá. 

Tieto odporúčania sú kľúčové. Existuje množstvo štúdií týkajúcich sa Omega 3 a nie všetky podporujú prepojenie medzi nerovnováhou Omega 3/6 a chronickým zápalom na tejto stránke. Prečo ? Odpoveď spočíva v týchto 3 odporúčaniach: štúdie, ktoré ukazujú skutočnú súvislosť, sú tie, v ktorých sa Omega 3 poskytuje vo svojich 3 formách (ALA, EPA, DHA), prostredníctvom „prirodzeného“ príjmu, a tie, ktoré poukazujú na korelácie absencie, sú tie. kde sa ako doplnok stravy poskytovala len ALA (napríklad). 

Aké jedlá si vybrať každý deň?

Nie slnečnici, áno repke!

    Omega-3 a omega-6 si v našom tele konkurujú. Preto je potrebné vyberať oleje, ktoré sú bohaté na omega-3, ale relatívne nízke na omega-6, čo je prípad repky (pomer okolo 4/1): 2 polievkové lyžice repkového oleja denne pokrývajú ANC v ALA.

    Rovnako ako olivový olej, aj repkový olej obsahuje veľké množstvo omega-9, ktoré narúšajú metabolizmus omega-6. Michel de Lorgeril preto radí denne kombinovať repkový a olivový olej, ktorý je navyše bohatý na ochranné antioxidanty.

    Doplňte ľanovým, kamelínovým alebo konopným olejom

      Ak nedokážete dostatočne zmeniť svoje denné návyky (koreniny, kuchynské oleje a pod.), môžete si tiež zvoliť príjem čajovej lyžičky denne týchto rastlinných olejov obzvlášť bohatých na Omega 3: ľan, ľan, perila alebo konope. Tieto rastlinné oleje obsahujú až 50-60% Omega 3! 

      Zahrňte orechy a určité semená

      Samozrejme je možné zvýšiť príjem rastlinných Omega 3 (ALA) aj v iných formách ako s čistými rastlinnými olejmi. To platí najmä s olejnatých semien a ovocia.

      • orechy poskytujú vynikajúci príjem ALA: šesť alebo sedem orechov denne pokrýva naše potreby. Poskytujú tiež ďalšie cenné živiny, ako je fosfor alebo horčík.

      • tekvicové a tekvicové semienka, ľan, konope, chia, sója obsahujú ich tiež veľa.

      • podrobnosti týkajúce sa ľanových semien (na pokrytie dennej potreby omega-3 stačí vrchovatá polievková lyžica denne): pred konzumáciou ich treba namočiť, rozdrviť, rozdrviť, pomlieť. Dobre ich prežúvajte, ak nemáte čas... V opačnom prípade budú evakuované neporušené, pretože žalúdok nedokáže rozpustiť semenný obal, či už je hnedý alebo plavý (aj keď blond je menej hustý) . Mletie na poslednú chvíľu vám umožní použiť len to, čo skutočne potrebujete, pretože mleté ​​semená nevydržia dlho (niekoľko dní v chladničke). Naopak, neporušené semená sa uchovávajú veľmi dobre a veľmi dlho na suchom a chladnom mieste.

      V menšej miere nájdete ALA v zelenine ako portulaka, tekvica, mangold, kapusta.

      Majte na pamäti živočíšne zdroje, mastné ryby!

      Ako sme vysvetlili vyššie, telo sa nemôže uspokojiť s jediným príjmom ALA (rastlinnej), musí existovať aj príjem EPA a DHA (živočíšna). Živočíšne Omega 3 nájdete v množstve v nasledujúcich potravinách:

      • malé mastné ryby (sardinky, makrela, sleď, ančovičky): 1 až 2-krát týždenne na pokrytie vašich potrieb EPA a DHA. Toto je zďaleka „najspoľahlivejšia“ metóda.

      • lososa, ale ! Ak ide o chovaného lososa, je isté, že jeho vlastná strava je veľmi nevyvážená v omega 3/6. Ak ide o divokého lososa, môžete sa čoraz častejšie stretávať s obavami z toxicity ťažkých kovov... Pstruh je preto často uprednostňovaný pred lososom.

      • vajcia, mlieko, mäso. Opäť je potrebná dôležitá nuansa. Ak si nedáte pozor na stravu zvierat, z ktorých sa tieto produkty vyrábajú, je takmer isté, že máte čo do činenia s veľmi nízkou hladinou Omega 3/6. Zvieratá nie sú schopné produkovať Omega 3 viac ako ľudia: ak im to nedáte vy, oni vám ich nedajú!

      Výživa zvierat je preto veľmi dôležitá na obnovenie správnej rovnováhy, pretože strava bohatá na omega 6 na báze slnečnice, sóje a kukurice sa potom nachádza v produktoch bežnej spotreby, ako je mäso, vajcia alebo mlieko. D Rastliny bohaté na Omega 3, ako je repka, lucerna a ľan, boli znovu zavedené do stravy niektorých hospodárskych zvierat, aby sa táto situácia nastolila.

      To je prípad napríklad produktov Modro-biele-srdce. Toto je označenie, ktoré môžete nájsť na mnohých produktoch na masovom trhu. Napríklad pre vajcia: 
      sliepky, ktorých strava je prirodzene bohatá alebo obohatená o zdroje omega 3 (doplnok na báze ľanu), produkujú vajcia, ktoré obsahujú v priemere pätnásťkrát viac omega 3 ako štandardné vajce.

      Podrobnosti o úlohe Omega 3 a 6 v zápalovom mechanizme

      V predchádzajúcom článku máte zvyčajne všetko, čo potrebujete, aby ste pochopili, prečo je dôležitá rovnováha Omega 3/6. Môžete však byť frustrovaní, že ste sa dozvedeli o mechanizmoch premeny rastlinných Omeg na Omegy použiteľné v tele, ako aj o ich vplyve na zápal. To je to, do čoho sa tu budeme hrabať.

      Transformácia rastlinných Omega 3 a 6 na AA, EPA a DHA

      Rastlinné Omega 3 (kyselina alfa-linolénová = ALA) a rastlinné Omega 6 (kyselina linolová = AL) sú teda polynenasýtené mastné kyseliny s nasledujúcimi vlastnosťami:

      • veľkosť 18 uhlíkov;
      • 2 dvojité väzby pre Omega 6 a 3 pre Omega 3.
      Keď ich požije človek alebo zviera, prejdú do rúk odborníkov 2 po sebe idúce enzýmy, nazývané delta-6-desaturáza a delta-5-desaturáza, ktoré sú obe predĺžiť veľkosť reťazca a pridať dvojité väzby. Po dokončení práce týchto 2 enzýmov: 
      • ALA (omega 3) porodila na EPA, takzvaná „živočíšna“ omega 3, s dĺžkou 20 a s 5 dvojitými väzbami;
      • LA (omega 6) porodila na AAkyselina arachidónová s dĺžkou 20 a so 4 dvojitými väzbami.
      Je dôležité zdôrazniť toto: na uskutočnenie tejto premeny preto potrebujú dve omega rovnaké enzýmy! Preto súťaž…

      Ale príbeh sa pre Omega 3 nekončí, pretože časť EPA bude opäť spracovaná enzýmom delta-6-desaturáza (stále veľmi žiadaný), aby sa vytvorila DHAOmega 3 s dĺžkou 22 so 6 dvojitými väzbami.

      Ak to zhrnieme, na začiatku kurzu máme ALA a AL. Na konci procesu, ak všetko prebehlo v poriadku a vaše enzýmy neboli preťažené (nadbytkom slnečnicového oleja), máme AA (Omega 6), EPA (Omega 3) a DHA (Omega 3). Práve v tejto forme budú Omegas schopné hrať svoju úlohu v zápalovom procese., a uvidíme ako. 

      Teraz už lepšie chápete, prečo jednoduchý príjem rastlinných Omega 3 môže byť niekedy k ničomu a že je dôležité:
      • aby ste do svojho jedálnička zaradili aj živočíšne Omega: vaše telo musí v skutočnosti implementovať veľa prostriedkov na premenu ALA na DHA, teda prostriedky, ktoré nemusí mať k dispozícii (čas, obmedzená výťažnosť enzýmov, energie atď.).
      • znížiť príjem Omega 6.

      Ako pôsobia AA, EPA a DHA pri zápalovom procese?

      Akonáhle vaše telo prostredníctvom desaturázových enzýmov predĺži vaše Omega 3 a 6, tieto nové mastné kyseliny budú môcť byť oxidované inými enzýmami, oxidoreduktázami so sladkým názvom „cyklo-oxygenázy“. Tieto enzýmy budú zložitým procesom (niekoľko krokov, niekoľko rôznych enzýmov) produkovať metabolity, ktoré naše telo priamo využíva pri zápalových procesoch.

      Kyselina arachidónová alebo AA, Omega 6, preto vzniknú metabolity 3 typov:

      • Prostaglandíny;
      • Leukotriény;
      • Lipoxíny.

      Kyselina eikosapentaénová (EPA), Omega 3, vzniknú metabolity nazývané: Resolvíny.

      Kyselina dokosahexaénová (dha), Omega 3, vzniknú metabolity 3 typov:

      • Resolvíny (tiež);
      • Protektíny;
      • Maresines.

      Nebudeme sa zaoberať presnými procesmi pôsobenia každého z týchto metabolitov, ale tu je úloha každého z týchto metabolitov v zápalovom procese.

      Úlohy a špecifiká chemických mediátorov z omega 6:

      • V prípade potreby sa Prostaglandíny (typ 2) a Leukotriény, oba vaše „kaskádové“ produkty Omega 6, bude pôsobiť priamo pri akútnom zápalovom procese. Prispievajú k rozvoju viacerých zápalových prejavov, najmä na kardiovaskulárnej úrovni (napr. vazodilatácia, zrážanlivosť, krvný tlak), bronchiálnych (súvislosť s astmou) či bolesti a pod.

      • THE Lipoxíny naopak sú pro-riešiče zápalu, ktoré indukujú fázu riešenia zápalu. Inhibujú migráciu neutrofilov smerom k miestu zápalovej reakcie a produkciu zápalových mediátorov. Ich pôsobenie však neumožňuje vyriešenie zápalu, ale „spúšťajú proces“.

      Úlohy a špecifiká chemických mediátorov z omega 3: 

      Resolvíny a protektíny, spúšťané lipoxínmi na konci akútnej fázy zápalu, vyvolávajú resorpciu príčin a mediátorov zápalu, nahradenie poškodených buniek a obnovenie normálneho fungovania.

      Ak omega 3 nie sú prítomné v dostatočnom množstve, zápal sa nedá úplne vyriešiť. Môže teda existovaťvznik chronického zápalu alebo takzvaného zápalu „nízkeho stupňa“.latentné, difúzne a škodlivé. Napríklad, keď ide o zápal spôsobený úrazom, namiesto hojenia sa môže vyvinúť fibróza.

      Úloha Omega 3 a 6 v zápalovom procese

      Povieme vám o tom vo videu

      Bol pre vás tento článok užitočný?

        

      Priemerná známka: 4.9 ( 512 hlasy)

      Bibliografia

      Publikácia: Serhan, C. N. a Petasis, N. A. (2011). Resolvíny a protektíny pri riešení zápalu. Chemical Reviews, 111(10), 5922-5943. https://doi.org/10.1021/cr100396c

      Publikácia: Bagga, D., Wang, L., Farias-Eisner, R., Glaspy, JA, & Reddy, ST (2003). Diferenciálne účinky prostaglandínu odvodeného od -6 a -3 polynenasýtených mastných kyselín na expresiu COX-2 a sekréciu IL-6. Proceedings of the National Academy of Sciences, 100(4), 1751-1756. https://doi.org/10.1073/pnas.0334211100

      Publikácia: Calder, PC, Ahluwalia, N., Brouns, F., Buetler, T., Clement, K., Cunningham, K., Esposito, K., Jönsson, LS, Kolb, H., Lansink, M., Marcos, A., Margioris, A., Matusheski, N., Nordmann, H., O'Brien, J., Pugliese, G., Rizkalla, S., Schalkwijk, C., Tuomilehto, J.,. . . Winklhofer-Roob, B.M. Diétne faktory a zápaly nízkeho stupňa vo vzťahu k nadváhe a obezite. British Journal of Nutrition, 106(S3), S5-S78. https://doi.org/10.1017/s0007114511005460

      Publikácia: Coussens, LM a Werb, Z. (2002). Zápal a rakovina. Nature, 420 (6917), 860-867. https://doi.org/10.1038/nature01322

      Publikácia: Dali-Youcef, N. (2015). Metabolický zápal a inzulínová rezistencia: Súčasné poznatky. Medicine of Metabolic Diseases, 9(3), 279-291. https://doi.org/10.1016/s1957-2557(15)30075-4

      Publikácia: Donath, M.Y., & Shoelson, S.E. (2011). Diabetes 2. typu ako zápalové ochorenie. Nature Reviews Immunology, 11(2), 98-107. https://doi.org/10.1038/nri2925

      Publikácia: Felger, J. C. (2018). Úloha zápalu pri depresii a liečebné dôsledky. Antidepresíva, 255-286. https://doi.org/10.1007/164_2018_166

      Publikácia: Lewis, MD, Hibbeln, JR, Johnson, JE, Lin, YH, Hyun, DY, & Loewke, JD (2011). Samovražedné úmrtia americkej armády v aktívnej službe a status omega-3 mastných kyselín. The Journal of Clinical Psychiatry, 72(12), 1585-1590. https://doi.org/10.4088/jcp.11m06879

      Publikácia: Li, J., Lee, DH, Hu, J., Tabung, FK, Li, Y., Bhupathiraju, SN, Rimm, EB, Rexrode, KM, Manson, JE, Willett, WC, Giovannucci, EL a Hu, FB (2020). Diétny zápalový potenciál a riziko kardiovaskulárnych chorôb u mužov a žien v časopise US Journal of the American College of Cardiology, 76(19), 2181-2193. https://doi.org/10.1016/j.jacc.2020.09.535

      Publikácia: Tsalamandris, S., Antonopoulos, AS, Oikonomou, E., Papamikroulis, GA, Vogiatzi, G., Papaioannou, S., Deftereos, S., & Tousoulis, D. (2019). Úloha zápalu pri cukrovke: súčasné koncepcie a perspektívy do budúcnosti. European Cardiology Review, 14(1), 50-59. https://doi.org/10.15420/ecr.2018.33.1

      Publikácia: Warstedt, K., Furuhjelm, C., Duchén, K., Fälth-Magnusson, K., & Fagerås, M. (2009). Účinky suplementácie omega-3 mastných kyselín v tehotenstve na sekréciu eikozanoidov, cytokínov a chemokínov u matky. Pediatrický výskum, 66 (2), 212–217. https://doi.org/10.1203/pdr.0b013e3181aabd1c