Ashwagandha je rastlina patriaca do čeľade Solanaceae. Je to jedna z dôležitých liečivých plodín v Indii, pretože rôzne časti tejto rastliny sa používajú v tradičnej medicíne (Ayurveda) na liečbu rôznych stavov. Korene Ashwagandhy sú najviac uznávané pre svoje cnosti. Ponúkajú širokú škálu terapeutických vlastností vrátane adaptogénnej vlastnosti, ktorá pomáha zlepšiť zvládanie stresu a vytrvalostný výkon, ale aj posilniť pokoj a vyrovnanosť. Prášok z koreňa Ashwagandha bol tiež široko študovaný pre svoje rôzne výhody, ako sú antioxidačné, pamäťové, protizápalové, imunomodulačné a neuroprotektívne vlastnosti. Tento článok preto zahŕňa všetky súčasné poznatky o skutočných výhodách Ashwagandhy. Latinský názov: Whitana Somnifera (L.) Dunal. Botanická čeľaď: Solanaceae. Použitá časť: Koreň.

Tento článok bol aktualizovaný dňa 21/09/2023

Pre zlepšiť zvládanie stresu

Ashwagandha prášok je rastlina kvalifikovaná ako adaptogén. Podľa Nikolaï LAZAREV (ruský farmakológ), adaptogénna rastlina je „ farmakologická látka schopná vyvolať v organizme stav nešpecifickej zvýšenej odolnosti umožňujúci vyvažovať stresové signály a prispôsobiť sa mimoriadnej námahe“. Teda, Adaptogénne vlastnosti Ashwagandhy umožňujú telu ľahšie sa adaptovať na stresové situácie (rodinné prostredie, intenzívny šport, stres v práci a pod.).

Rada od dietológa-výživového poradcu:

  • Začnite s 1 g denne, potom postupne zvyšujte na 5 g denne alebo 1 čajovú lyžičku denne.
  • Použite prášok Ashwagandha raňajky aby ste čo najlepšie využili jeho výhody.
  • Integrujte prášok do nasledujúcich prípravkov, aby ste si ho uľahčili: smoothies, džús, nápoj, voda, kompót.

Pre zlepšiť svalovú silu a VO2max

Jedna štúdia analyzovala potenciálne účinky Ashwagandhy na svalovú silu a regeneráciu. Oznámila, že Suplementácia ashwagandhy bola spojená s významným nárastom svalovej hmoty a sily. Štúdia tiež naznačuje, že môže byť užitočný ako doplnok k programu odporového tréningu ako napr kulturistika. Na vyvolanie nárastu svalovej sily a objemu svalov je skutočne nevyhnutné praktizovať športovú aktivitu.

Okrem toho štúdia analyzovala účinky Ashwagandhy na VO2max, čo je maximálne množstvo kyslíka, ktoré telo dokáže spotrebovať za jednotku času. Dospela k záveru, že suplementácia Ashwagandhy by mohla zlepšiť VO2max u športovcov a nešportovcov. Ashwagandha v tejto súvislosti umožňuje telu lepšie využívať kyslík, optimálne zásobuje svaly kyslíkom. Výsledkom je teda zlepšený výkon.

Jedinou nevýhodou je, že mechanizmy účinku sú v súčasnosti stále nejasné, ale prebiehajú štúdie, ktoré zdôvodňujú jeho výhody.

Rada od dietológa-výživového poradcu:

  • Otestujte toleranciu Ashwagandhy v domácom energetickom nápoji tak, že začnete s 1 g prášku v prvom sedení. Postupne zvyšujte až na 5 g, ak je Ashwagandha dobre tolerovaná.
  • Ashwagandhu v cvičebnom nápoji skombinujte so sacharidovým jedlom s veľmi vysokým GI (glykemickým indexom), ako je med alebo sirup, aby ste telu dodali živiny potrebné počas cvičenia. V nápoji nezabudnite na štipku soli.
  • Integrujte Ashwagandhu do prípravkov, ako sú palacinky, energetické guľôčky alebo dokonca kaša.

Pre bojovať proti oxidačnému stresu

Ashwagandha je rastlina zložená z mnohých aktívnych molekúl nazývaných withanolidy. Tieto molekuly, a najmä glykowithanolidy, boli predmetom štúdií s cieľom určiť ich vplyv na oxidačný stres. Tou druhou je nerovnováha medzi prooxidačnými a antioxidačnými molekulami tela, čo môže mať následky na telo (urýchlenie starnutia buniek, kardiovaskulárne ochorenia, rakovina atď.). Štúdia teda ukázala, že glykowithanolidy zlepšili hladiny antioxidačných enzýmov v určitých oblastiach mozgu (frontálna kôra a striatum). Touto cestou, Ashwagandha pomáha podporovať antioxidačné enzýmy v boji proti oxidačnému stresu.

Rada od dietológa-výživového poradcu:

  • Začnite s 1 g denne, potom postupne zvyšujte na 5 g denne alebo 1 čajovú lyžičku denne.
  • Pridajte do jedál koreniny a aromatické látky na podporu príjmu antioxidantov (kurkuma, oregano, cesnak, kari).
  • Počas dňa konzumujte farebné ovocie a zeleninu, pretože sú bohaté na antioxidanty.

Pre staraj sa o svoje vlasy

Ashwagandha pomáha obmedziť následky spojené so stresom, ako je vypadávanie vlasov alebo narušený rast vlasov. navyše pomáha obmedziť výskyt bielych vlasov vďaka svojim antioxidačným vlastnostiam. Oxidačný stres totiž podporuje urýchlenie procesu starnutia buniek v tele a následne šedivenie vlasov. Antioxidačné molekuly Ashwagandhy teda bojujú proti oxidačnému stresu, a tým obmedzujú následky tohto javu na vlasové bunky. Ashwagandha navyše podporuje lepší krvný obeh, keď sa používa v práškovej forme v šampóne.

Ako sa to používa ?

  • Orálne : Začnite s 1 g prášku ashwagandha denne, potom postupne zvyšujte na 5 g alebo 1 čajovú lyžičku denne. Odporúča sa konzumovať ho so smoothies, džúsmi, vodou alebo kompótom, aby sa ľahšie prijímal.
  • Aplikáciou na vlasy : Ashwagandha sa môže používať vo forme šampónu alebo masky. Na tento účel je možné pridať 5 g prášku Ashwagandha do vašich obvyklých šampónov a masiek, alebo si vyrobiť domáce recepty na šampóny a masky založené na prášku Ashwagandha (návod na ako sa starať o vlasy s Ashwagandhou?).

Pre zlepšiť spánok?

Metaanalýza 5 štúdií s celkovým počtom 400 účastníkov umožnila vyhodnotiť potenciálne účinky Ashwagandhy na spať celkovo. Výsledky ukázali, že táto bylina mala malý, ale významný vplyv na celkový spánok, zlepšila duševnú bdelosť po prebudení a úzkosť. takže, Ashwagandha by mohla vďaka svojim upokojujúcim vlastnostiam zlepšiť niektoré látky narušujúce spánok, ako je stres alebo úzkosť, a nepriamo zlepšiť spánok.. V koreni Ashwagandha skutočne ešte nebola identifikovaná žiadna somnogénna aktívna zložka. Preto momentálne nie je možné dospieť k záveru o priamom a zaručenom pozitívnom účinku Ashwagandhy na spánok, najmä preto, že narušený spánok môže závisieť od mnohých iných faktorov, ako je stres alebo úzkosť.

Sľubná štúdia na starších ľuďoch (65-80 rokov) však dospela k záveru, že Ashwagandha viedla k zlepšeniu kvality života, kvality spánku a duševnej bdelosti. Tieto kritériá sami hodnotili starší účastníci počas celej 12-týždňovej štúdie. takže, Ashwagandha môže stále poskytovať výhody pre spánok u niektorých ľudí.

Rada od dietológa-výživového poradcu:

  • Ak chcete Ashwagandhu konzumovať, začnite s 5 g prášku Ashwagandha denne pri raňajkách.
  • Integrujte prášok do nasledujúcich prípravkov, aby ste si ho uľahčili: smoothies, džús, nápoj, voda, kompót.
  • Vyberajte si rastliny, ktoré sa už osvedčili pri zlepšovaní kvality spánku (valeriána lekárska, mučenka, hloh a pod.) vzhľadom na to, že mechanizmy účinku Ashwagandhy sú stále veľmi nejasné.

Pre podporovať plodnosť u mužov

Ashwagandha sa používa v ajurvédskej medicíne na boj proti niektorým faktorom neplodnosti.. Tento jav je v skutočnosti spojený s viacerými príčinami (hormonálne, mechanické, abnormality spermií atď.). Boli preto študované priaznivé účinky vyvolané orálnym príjmom koreňov Ashwagandha na kvalitu spermií u neplodných mužov.

Štúdie ukázali, že orálna konzumácia Ashwagandhy by mala priaznivý vplyv na oxidačný stres, a to najmä zrušením peroxidácie lipidov a karbonylácie proteínov, čo sú mechanizmy vyvolané prooxidačnými molekulami. Oxidačný stres môže mať teda škodlivý vplyv na kvalitu spermií tým, že ničí veľkú časť lipidov a proteínov spermií. Odhaduje sa, že peroxidácia lipidov môže spôsobiť deštrukciu takmer 60 % lipidov. Ashwagandha by preto obmedzila túto deštrukciu lipidov prítomných v membráne spermií..

Ďalej sa zistilo, že rastlina pomohla zlepšiť počet a pohyblivosť spermií, ale aj regulovať hladiny reprodukčných hormónov. Molekulárne mechanizmy účinku sú však dodnes nejasné. Existuje teda možnosť, že Ashwagandha pôsobí blahodarne, no nepovažuje sa za zázračnú bylinku proti tomuto javu. V skutočnosti to druhé závisí od mnohých faktorov a Ashwagandha nemôže bojovať proti neplodnosti sama.

Rada od dietológa-výživového poradcu:

  • Nechajte si poradiť od svojho lekára, aby ste zistili, ktoré riešenie je pre vás najlepšie.
  • Začnite s 1 g denne, potom postupne zvyšujte na 5 g denne alebo 1 čajovú lyžičku. Aby sa využili niektoré z jej výhod, štúdia ukazuje, že prášok Ashwagandha môže mať účinky medzi 3 a 6 g denne, a to pri konzumácii niekoľko mesiacov.
  • Integrujte prášok do nasledujúcich prípravkov, aby ste si ho uľahčili: smoothies, džús, nápoj, voda, kompót.

Pre stimulovať poznanie

Ajurvéda už dlho používa Ashwagandhu na zlepšenie pamäti a kognície (proces, ktorým si človek uvedomuje udalosti a predmety vo svojom okolí). Preto bola vykonaná pilotná štúdia na vyhodnotenie účinkov Ashwagandhy na 50 dospelých s miernou kognitívnou poruchou. Usúdila, že Ashwagandha môže byť účinná pri zlepšovaní okamžitej a všeobecnej pamäte u ľudí s miernym kognitívnym poškodením, ako aj pri zlepšovaní výkonných funkcií, pozornosti a rýchlosti spracovania informácií..

Rada od dietológa-výživového poradcu:

  • Začnite s 1 g denne, potom postupne zvyšujte na 5 g denne alebo 1 čajovú lyžičku.
  • Konzumujte prášok Ashwagandha na raňajky, aby ste uľahčili príjem a optimalizovali jeho adaptogénne výhody.

Nepodložená povesť: „ashwagandha je bohatá na vlákninu“

Na internetových predajných stránkach sa často dočítate, že Ashwagandha je rastlina bohatá na vlákninu. Je skutočne bohatá na vlákninu podľa nutričných hodnôt na 100 g Ashwagandhy (32,3 g vlákniny). Odporúčania však odporúčajú neprekračovať 5 g prášku Ashwagandha denne, aby sa predišlo možným vedľajším účinkom v dôsledku predávkovania (ospalosť, poruchy trávenia). V tejto súvislosti Ashwagandha poskytuje iba 1,61 g vlákniny denne, čo zodpovedá menej ako 5 % RDA. (Odporúčaná Denná Dávka) ak dodržíme odporúčania pre normálnu vlákninovú stravu od ANSES (Národná agentúra pre bezpečnosť potravín, životného prostredia a zdravia pri práci). Takže Ashwagandha môže byť považovaná za podporu vlákninových RDA, ale nie je považovaná za jedlo bohaté na vlákninu.

Bezpečnostné opatrenia pri používaní

  • Je lepšie postupne zvyšovať dávky aby netrpelvedľajšie účinky nepríjemné, ako je riziko ospalosti a bolesti trávenia.

  • Neodporúča sa konzumovať Ashwagandhu počas tehotenstva.

  • Je kontraindikované konzumovať Ashwagandhu iba v prípadoch alergie na Solanaceae ahypertyreóza.

  • V prípade užívania sa odporúča vyhľadať radu lekára drogy (a hlavne antidepresíva), aby sa obmedzili akékoľvek liekové interakcie.

Nutričné ​​hodnoty

Výživové prvky na 100 g na 5 g % RDA* na 100 g % RDA* pre 5 g
Energia (Kcal) 245 12 11 1
Energia (Kj) 900 45 11 1
Lipidy (g) 0.3 0.01 0 0
Nasýtené mastné kyseliny (g) 0 0 0 0
Sacharidy (g) 49.9 2.49 19 1
Vrátane cukrov (g) 0 0 0 0
Vláknina (g) 32.3 1.61
Bielkoviny (g) 3.9 0.19 52 2
Soľ (g) 0 0 0 0

*odporúčaná denná dávka

Zistite viac o rastline: Ashwagandha

Ashwagandha patrí do čeľade Solanaceae spolu s paradajkami a zemiakmi. Táto rastlina prirodzene rastie v Indii. Okrem toho sa pestuje od Ďalekého východu až po Stredozemné more.

Je to huňatá rastlina, ktorá oceňuje suché podnebie. Môže dosiahnuť výšku viac ako meter, s dlhou stonkou opatrenou sivastými alebo belavými chĺpkami. Kvety majú zelenú korunu a na stonke sú zoskupené po troch alebo po štyroch. Plody sú malé červené bobule, pokryté kalichom (ako physalis).

Ashwagandha znamená v hindčine „konský pach“. Tento názov evokuje štipľavú vôňu čerstvých koreňov, ktorá pripomína konský pot. Okrem toho to naznačuje aj silu zvieraťa. Ashwagandha je skutočne uznávaná a pestovaná pre svoje silné liečivé vlastnosti. Používa sa v ajurvédskej medicíne, najviac sa využívajú listy alebo korene. Koreň Ashwagandha je zaradený do kategórie rasayanas: rastliny, ktoré pomáhajú oživiť telo a zlepšujú dlhovekosť. Poznáme aj iné názvy pre túto rastlinu, ako napríklad „indický ženšen“ alebo „zimná čerešňa“.

Ashwagandha alebo ženšen

V bylinkárstve prvá rastlina, ktorá prichádza na myseľ pre svoju adaptogénnu silu, je ženšen (Panax ginseng), pôvodom z Číny. Ashwagandha (Whithana Somnifera (L.) Dunal) je prezývaná indický ženšen pre ich podobné vlastnosti.

Ashwagandha má však oproti ženšenu výhodu: nespôsobuje zvýšenie krvného tlaku, zadržiavanie vody, svalové napätie a nespavosť v prípade zneužitia.

Bol pre vás tento článok užitočný?

  

Priemerná známka: 4.9 ( 142 hlasy)

Bibliografia

Publikácia: Pérez-Gómez J, Villafaina S, Adsuar JC, Merellano-Navarro E, Collado-Mateo D. Účinky Ashwagandhy (Withania somnifera) na VO2max: Systematic Review and Meta-Analysis. Živiny. 2020; 12(4):1119. https://doi.org/10.3390/nu12041119

Publikácia: John, Jinu. (2014). Terapeutický potenciál Withania somnifera: Správa o fytofarmakologických vlastnostiach.

Publikácia: Kaur Narinderpal, Niazi Junaid, Raman Baths. Prehľad farmakologického profilu Withania somnifera (Ashwagandha).. Výskum a recenzie: Journal of BotanicalSciences, Research & Reviews, 2013. ⟨hal-03638735⟩

Publikácia: Kulkarni SK, Dhir A. Withania somnifera: indický ženšen. Prog Neuropsychopharmacol Biol Psychiatry. 1. júl 2008;32(5):1093-105. doi: 10.1016/j.pnpbp.2007.09.011. Epub 21. september 2007. PMID: 17959291.

Publikácia: Kuboyama T, Tohda C, Komatsu K. Účinky Ashwagandha (korene Withania somnifera) na neurodegeneratívne ochorenia. Biol Pharm Bull. 2014;37(6):892-7. doi: 10.1248/bpb.b14-00022. PMID: 24882401.

Publikácia: Choudhary D, Bhattacharyya S, Bose S. Účinnosť a bezpečnosť koreňového extraktu Ashwagandha (Withania somnifera (L.) Dunal) pri zlepšovaní pamäte a kognitívnych funkcií. J Diet Suppl. 2. novembra 2017;14(6):599-612. doi:10.1080/19390211.2017.1284970. Epub 2017, 21. február. PMID: 28471731.

Publikácia: Ng QX, Loke W, Foo NX, Tan WJ, Chan HW, Lim DY, Yeo WS. Systematický prehľad klinického použitia Withania somnifera (Ashwagandha) na zlepšenie kognitívnej dysfunkcie. Phytother Res. 2020 Mar;34(3):583-590. doi:10.1002/ptr.6552. Epub 2019, 19. novembra. PMID: 31742775.

Publikácia: Tiwari S, Gupta SK, Pathak AK. Dvojito zaslepená, randomizovaná, placebom kontrolovaná štúdia o účinku extraktu z koreňa Ashwagandha (Withania somnifera dunal.) na zlepšenie kardiorespiračnej vytrvalosti a regenerácie u zdravých dospelých športovcov. J Ethnopharmacol. 23. mája 2021;272:113929. doi: 10.1016/j.jep.2021.113929. Epub 2021, 15. februára. PMID: 33600918.

Publikácia: Bhattacharya SK, Satyan KS, Ghosal S. Antioxidačná aktivita glykowithanolidov z Withania somnifera. Indian J Exp Biol. 1997 Mar;35(3):236-9. PMID: 9332168.

Publikácia: Sengupta P, Agarwal A, Pogrebetskaya M, Roychoudhury S, Durairajanayagam D, Henkel R. Úloha Withania somnifera (Ashwagandha) v manažmente mužskej neplodnosti. Reprod Biomed Online. 2018 Mar;36(3):311-326. doi: 10.1016/j.rbmo.2017.11.007. Epub 2017, 7. decembra. PMID: 29277366.

Publikácia: Lopresti AL, Smith SJ, Malvi H, Kodgule R. Výskum stresových a farmakologických účinkov extraktu ashwagandha (Withania somnifera): Randomizovaná, dvojito zaslepená, placebom kontrolovaná štúdia. Medicína (Baltimore). september 2019;98(37):e17186. doi: 10.1097/MD.0000000000017186. PMID: 31517876; PMCID: PMC6750292.

Práca : Encyklopédia liečivých rastlín. (1996). Larousse.

Webstránka: https://www.lerobert.com/

Súvisiace články