Esenciálne oleje sú koncentráty silných aromatických zlúčenín, získané parnou destiláciou aromatických rastlín, bohaté na aktívne zložky. Tie sa na liečenie využívajú po stáročia, no až v posledných desaťročiach nám „moderná aromaterapia“ umožnila ich naplno a bezpečne využívať. Analýza ich biochemického zloženia a vlastností aromatických molekúl, ktoré obsahujú, umožnila výskumníkom a terapeutom špecifikovať výhody a nebezpečenstvá každého esenciálneho oleja a každého chemotypu.

Tento článok bol aktualizovaný dňa 01/12/2023

Aké esenciálne oleje na aké použitie?

Často začíname pohľadom na esenciálne oleje hľadaním prirodzeného riešenia problému. Esenciálne oleje sú skutočne veľmi všestranné a môžu byť v mnohých prípadoch užitočné. Sú ich však stovky a majú rovnako veľa možností využitia, čo môže vysvetľovať, prečo je niekedy ťažké začať s aromaterapiou. Pre rovnaký problém je možné zvážiť veľa esenciálnych olejov. Vyvstáva potom otázka: aký esenciálny olej použiť?

Na zodpovedanie tejto otázky spoločnosť Compagnie des Sens vytvorila výkonný nástroj, ktorý poskytuje všetky esenciálne oleje užitočné pri viac ako 200 zdravotných problémoch s najúčinnejšími a navrhovanými synergiami. Umožňuje vám tiež vybrať riziká, ktoré sa majú vylúčiť, používateľov a požadovaný spôsob použitia, aby ste našli esenciálny olej, ktorý najlepšie vyhovuje danej situácii.

6 esenciálnych olejov, ktoré by ste mali mať doma

Existujú stovky esenciálnych olejov. Na tejto stránke vám predstavujeme 30 esenciálnych olejov pre aromaterapiu. Ale ak ste nikdy v živote nepoužili esenciálny olej, odporúčame vám začať týmito 6 hviezdami aromaterapie: Tea Tree, Peppermint, Ravintsara, Petit Grain Bigarade, Gauthérie Odorante a True Lavender.

Esenciálny olej Tea Tree

Účinné v boji proti mnohým infekciám,esenciálny olej Tea Tree je širokospektrálne antibakteriálne a antimykotické, antivírusové, imunostimulačné, antiprotozoálne a antiparazitické.

  • Latinský názov: Melaleuca alternifolia (Dievča A Betche) Cheel.
  • Destilovaná časť: listy
  • Najúčinnejšie v prípadoch: Akné, Mykózy, Kožné infekcie, Angína, Infekcia tráviaceho traktu
Esenciálny olej Ravintsara

Dokonale sa hodí pre celú rodinu,Esenciálny olej Ravintsara je veľmi účinný antivírusový a imunostimulant v ORL sfére, nevyhnutný na prekonanie zimných starostí.

  • Latinský názov: Cinnamomum camphora (L.) J.Presl.
  • Destilovaná časť: listy
  • Najúčinnejšie v prípadoch: Vírusovej epidémie ORL, chrípky, na posilnenie imunity
Esenciálny olej z mäty piepornej

Kráľovná tráviacej sféry,esenciálny olej z mäty piepornej je nevyhnutnou súčasťou aromaterapie. Mentol, ktorý obsahuje, poskytuje silné analgetické, stimulačné a antimikrobiálne vlastnosti.

  • Latinský názov: Mentha x piperita L. var piperita.
  • Destilovaná časť: Vrchy
  • Najúčinnejšie v prípadoch: Bolesť hlavy, Migréna, Zápach z úst, Nevoľnosť.
Voňavý zimný esenciálny olej

Pozostáva z viac ako 95 % metylsalicylátu,esenciálny olej zimozeleň je olejom športovcov. Je to výnimočné kožné protizápalové a analgetikum.

  • Latinský názov: Gaultheria fragrantissima Stena.
  • Destilovaná časť: listy
  • Najúčinnejšie v prípadoch: Aches, Lumbago, Bolesti chrbta, Tendonitis, Osteoartritis
Esenciálny olej Petit Grain Bigarade

Pochádza z listov kyslého pomarančovníkaesenciálny olej z Petit Grain Bigarade má pozoruhodné účinky na centrálny nervový systém vďaka svojim antispazmickým a upokojujúcim vlastnostiam. Je teda nevyhnutný proti stresu.

  • Latinský názov: Citrus × aurantium ssp. amara (Link) Engl.
  • Destilovaná časť: listy a malé konáre.
  • Najúčinnejšie v prípadoch: úzkosť, stres, búšenie srdca, mastná pleť.
Esenciálny olej Levanduľa Officinale

Levanduľový esenciálny olej True or Fine tiež známy ako Lavender Officinale je esenciálny olej veľmi dobre znášaný najmä deťmi. Je známy svojimi kožnými, analgetickými, upokojujúcimi a dokonca hojivými vlastnosťami.

  • Latinský názov: Lavandula officinalis Výber resp Lavandula angustifolia Mill.
  • Destilovaná časť: kvitnúce vrcholy
  • Najúčinnejšie v prípadoch: Uštipnutie hmyzom, Svrbenie, Bolesť hlavy (deti), Proti všiam, Psoriáza, Popáleniny, Úpal

Nebezpečenstvo éterických olejov

Veľmi silné produkty

Nikdy toho nemôžeme povedať dosť, aromaterapia je skutočne prírodný liek, ale nemal by sa považovať za alternatívnu medicínu. Esenciálne oleje majú efektívnosť založená na 3 pilieroch :

  • sú zložené z mnohých aromatických molekúl, z ktorých každá má svoje vlastné vlastnosti, čo dáva esenciálnym olejom kombinované spôsoby účinku, ktoré sú niekedy veľmi zaujímavé;
  • ich biologická dostupnosť je veľmi dobrá: keď je esenciálny olej umiestnený na vnútornú stranu zápästia, trvá len niekoľko minút, kým sa aromatické molekuly dostanú do krvi;
  • na rozdiel od mnohých prírodných liekov sú esenciálne oleje veľmi koncentrované v aktívnych zložkách, čo ich robí tak silnými.

Veľmi variabilná toxicita

Esenciálne oleje sú preto veľmi silné, a preto predstavujú určitú toxicitu. Táto toxicita sa však značne líši:

  • ona závisí z každého esenciálneho oleja (niektoré sú veľmi flexibilné na použitie, iné menej);
  • ona závisí každého užívateľa (citlivými používateľmi sú napríklad deti a tehotné ženy);
  • ona závisí každého spôsobu použitia (napríklad orálna cesta a kožná cesta sú viac alebo menej citlivé na každú toxicitu).

Čo potrebujete vedieť pred každým použitím

Pre konkrétny hľadaný prospechpred použitím esenciálneho oleja je preto dôležité vedieť s istotou:

Tieto informácie sa zvyčajne poskytujú systematicky a na každé použitie v knihách o aromaterapii, na stránkach so serióznym poradenstvom alebo v určitých dobre vyškolených lekárňach. Ak nepoznáte odpoveď na tieto tri otázky, odporúčame pred použitím esenciálnych olejov si to zistiť.

Preventívne opatrenia pre citlivých používateľov

Zakázané deťom a bábätkám?

Keď hovoríme o esenciálnych olejoch, často počujeme, že sú zakázané pre deti a dojčatá. Aj keď sú to silné prírodné produkty, určité esenciálne oleje môžu stále používať deti a/alebo dojčatá, ale s vhodnými spôsobmi použitia. Tu sú niektoré pravidlá používania špecifické pre deti a dojčatá:

  • Žiadne éterické oleje počas prvých 3 mesiacov;
  • Do 6 rokov sa vyhnite orálnej ceste, pokiaľ to nie je špeciálne predpísané;
  • Do 6 rokov zrieďte esenciálne oleje používané na pokožku v rastlinnom oleji;
  • Rešpektujte dávkovanie špecifické pre vek vášho dieťaťa: nekopírujte synergiu pre dospelých;
  • Skontrolujte kontraindikácie každého esenciálneho oleja, niektoré sú deťom jednoznačne zakázané (zoznam tu) a pre bábätká (zoznam tu).
  • Ako vždy pri esenciálnych olejoch, ak máte pochybnosti, zdržte sa.

Zakázané tehotným ženám?

Je prehnané hovoriť, že používanie éterických olejov je zakázané tehotným ženám, ale toto použitie si vyžaduje väčšiu presnosť a opatrnosť. Tu sú opäť niektoré pravidlá špecifické pre tehotné ženy:

  • Žiadne éterické oleje v prvých 3 mesiacoch tehotenstva;
  • Úplne sa vyhnite orálnej ceste;
  • Esenciálne oleje používané na pokožku zrieďte v rastlinnom oleji;
  • Rešpektujte dávkovanie špecifické pre váš stav: nekopírujte synergiu nešpecifickú pre tehotné ženy;
  • Skontrolujte si kontraindikácie každého esenciálneho oleja, niektoré sú pre tehotné ženy jednoznačne zakázané (zoznam tu), ako sú tie, ktoré obsahujú ketóny.
  • Ako vždy pri esenciálnych olejoch, ak máte pochybnosti, zdržte sa.

Iní citliví používatelia

Deti a tehotné ženy nie sú jediní, ktorí musia byť s esenciálnymi olejmi mimoriadne opatrní. Tu sú 3 špecifické používateľské príručky pre:

Ako si vybrať kvalitný esenciálny olej?

Esenciálne oleje sú prírodné produkty. Keďže príroda nie je továreň, nevyrába nič štandardné: existuje preto veľmi veľká rozmanitosť v kvalite esenciálnych olejov, ktoré možno nájsť na trhu. Kvalita esenciálneho oleja závisí od viacerých faktorov, z ktorých nie je úplný zoznam: presná odroda aromatickej rastliny, pôda, spôsob pestovania, poveternostné podmienky, podmienky zberu a samozrejme. destilačný proces.

Všetky tieto faktory majú značný vplyv na kvalitu esenciálnych olejova teda aj na ich účinnosť a ich potenciálnu toxicitu. Môže byť ovplyvnená ich organoleptická kvalita pre použitie v kozmetike alebo parfumérii, ale aj a predovšetkým ich terapeutická kvalita. Preto je nevyhnutné zvoliť správnu fľašu pre akékoľvek terapeutické použitie.

Organické esenciálne oleje alebo nie?

Vo Francúzsku si dnes viaceré aromaterapeutické značky vyberajú organické pre časť svojho sortimentu esenciálnych olejov. Len málo z nich však predstavuje 100% BIO, cenový rozdiel pre určité esenciálne oleje je medzi nimi veľmi významný. Otázka teda znie: je to také dôležité?

Áno, použitiearomatická molekula ktoré si želá mať v každom esenciálnom oleji, aby bola zaručená jeho účinnosť, ako aj zverejnenie jeho analýz pre každú šaržu, ktorú vám predáva. Táto transparentnosť a systematické analýzy ubezpečujem vás, že máte dočinenia so serióznou a odbornou značkou v tejto oblasti.

Autoritatívne značky?

Na propagáciu vnútorných vlastností esenciálnych olejov sa vo Francúzsku často používajú 2 označenia: HECT a HEBBD. Tieto označenia predstavujú určité nedostatky: nezverejňujú žiadne presné špecifikácie, patria komerčným subjektom v sektore a predovšetkým nie sú spojené so žiadnym externým overovaním alebo auditom.

  • Skratka HEBBD znamená „Botanicky a biochemicky definovaný esenciálny olej“. Cieľom tohto označenia je preto zaručiť, že výrobca presne pozná rastlinu, ktorá bola destilovaná, avšak nezaručuje, že táto voľba je optimálna, ani že esenciálny olej je chemotypizovaný. Žiaľ, vo väčšine prípadov takto označené fľaše neuvádzajú miesto pôvodu predávanej šarže.
  • HECT znamená „chemotypovaný esenciálny olej“. Na rozdiel od HEBBD výrobca uvádza miesto pôvodu a tieto oleje sú skutočne chemotypizované. Neexistuje však žiadna záruka, že výber tohto chemotypu je optimálny s ohľadom na očakávané vlastnosti a toxicity esenciálneho oleja (najmä tie, ktoré sú citované vo vedeckej bibliografii).

Aby ste sa uistili, že váš esenciálny olej je chemotypizovaný a má terapeutickú kvalitu, spoliehajte sa najmä na informácie, ktoré vám môže povedať etiketa a webová stránka výrobcu. Žiadna etiketa dnes nemôže byť referenciou na trhu.

4 body, ktoré treba skontrolovať pri výbere kvalitného esenciálneho oleja

Aby ste si boli istí terapeutickou kvalitou esenciálneho oleja, odporúčame vám skontrolovať nasledujúce body:

  • ORGANICKÝ štítok (AB, Cosmos alebo iný);
  • presná latinská zmienka o druhu a poddruhe destilovanej rastliny;
  • pôvod esenciálneho oleja uvedený na fľaši;
  • uvedenie čísla šarže na fľaši, ako aj komunikácia na webovej stránke o výsledkoch chromatografických analýz každej šarže v porovnaní s očakávaným.

Prečo používať esenciálne oleje?

Výhody esenciálnych olejov sú rozmanité a oblasti ich pôsobenia sú veľmi rozmanité. To nie je prekvapujúce, áno desaťtisíce aromatických rastlín na celom svete, pričom každý z nich vylučuje esenciálne oleje z veľmi špecifických dôvodov. Okrem toho každý esenciálny olej obsahuje približne sto rôznych aromatických molekúl s približne desiatimi hlavnými aromatickými molekulami a množstvo aromatických molekúl prítomných v malých koncentráciách! Táto neuveriteľná biochemická rozmanitosť vedie k veľkej rozmanitosti vlastnosti a potenciálne prínosy, ktoré je veľmi ťažké zhrnúť. Oblasti použitia esenciálnych olejov však môžeme zhruba zhrnúť takto:

  • Pri ORL a respiračných poruchách, prostredníctvom antivírusových, antibakteriálnych, expektoračných vlastností atď.
  • Pri nervových poruchách, prostredníctvom upokojujúcich (alebo dokonca sedatívnych) alebo stimulačných vlastností, prostredníctvom analgetických vlastností atď.
  • Pri kožných ochoreniach prostredníctvom protizápalových, hojivých, spazmolytických, obehových vlastností atď.
  • Pri bolestiach kĺbov a svalov s analgetickými, protizápalovými vlastnosťami atď.
Samozrejme, tieto hrubé rozsahy nie sú vyčerpávajúce. Existujú stovky zdravotných/wellness problémov, ktoré môžu esenciálne oleje efektívne riešiť.

Esenciálne oleje na starostlivosť o pleť

Esenciálne oleje sú veľmi užitočné pre starostlivosť o kožu a v dermatológii: obsahujú množstvo účinných látok a ich použitie cez pokožku je veľmi jednoduché, čo z nich robí vynikajúcich kandidátov. Tu je neúplný zoznam kožných problémov, pri ktorých môžu byť veľmi účinné:

  • Protiakné, používajte antibakteriálne, analgetické a liečivé esenciálne oleje, ako je Tea Tree, Rosat Geranium, Vavrín ušľachtilý, Palmarosa či Pravá levanduľa.
  • V prípade'kožná alergia, používajte antialergické, antihistamínové a protizápalové esenciálne oleje, ako je Tansy, Harmanček alebo Pravá levanduľa.
  • V prípade úpal, používajte pleťové tonikum a adstringentné, anestetické a hojivé esenciálne oleje, ako je Rosat Geranium a Aspik Levanduľa.
  • V prípade mykózy, používajte protiplesňové, protizápalové a hojivé esenciálne oleje, ako je Tea Tree, Vavrín ušľachtilý, Rosat Geranium a Palmarosa.
  • V prípade'herpes, používajte antivírusové, protizápalové a hojivé esenciálne oleje, ako je Niaouli, Tea Tree alebo Pravá levanduľa.
  • Proti celulitídu, používajte hypolipidemické, lipolytické, drenážne a diuretické esenciálne oleje, ako je citrón, morský kryštál alebo céder atlaský.
  • Aby ste sa zbavili a jazva, používajte najmä taliansky Helichrysum, ktorý je silne hojivý, ale aj protizápalové a regeneračné esenciálne oleje ako Pačuli a Rozmarín s gáforom.
  • Proti bradavice, používajte protiinfekčné a dermokaustické esenciálne oleje ako škorica, saturejka horská, čajovník alebo citrón.

Esenciálne oleje pre svaly a kĺby

Medzi esenciálnymi olejmi existujú produkty, ktoré sú pre mnohých veľmi účinné kĺbové alebo svalové problémy. Tieto éterické oleje vo veľkej miere využívajú športovci, ale aj ľudia, ktorých vek začína prejavovať svoje účinky. Dôvodov tohto úspechu je viacero. Na jednej strane majú určité esenciálne oleje silné protizápalové, analgetické a svaly relaxačné vlastnosti. Na druhej strane veľká účinnosť éterických olejov cez pokožku umožňuje pôsobiť priamo na postihnuté miesto bez toho, aby prešli tráviacim systémom. Tu je niekoľko príkladov bežných aplikácií:

  • Protiartróza, používajte protizápalové a analgetické esenciálne oleje na zmiernenie bolesti (tým sa nevyrieši základný problém), ako je citrónový eukalyptus, zimozeleň sladká alebo muškátový oriešok.
  • V prípade kŕče opakovane používajte muskulotropné spazmolytické, analgetické a dekongestantné esenciálne oleje, ako sú Lavandin Super, Zimnica voňavá alebo Myrta červená.
  • Na upokojenie bolesti tela, používajte esenciálne oleje, ktoré regulujú parasympatický, svalový spazmolytický a rubefacientný systém, ako je vavrín ušľachtilý, zimozeleň voňavá a lavandin super.
  • V prípade'vymknúť, používajte antihematómové, protizápalové, analgetické a muskulotropné spazmolytické esenciálne oleje, ako sú taliansky Helichrysum, Super Lavandin, Lemon Eucalyptus a Peppermint. 
  • Proti jednému bolesť chrbta, zaseknutý chrbát alebo lumbago, používajte kĺbové analgetické, relaxačné a protizápalové esenciálne oleje, ako je zimozeleň voňavá, borovica lesná, levanduľa super alebo dokonca harmanček rímsky.
  • V prípade torticollis, používajte protizápalové, antireumatické, nervovosvalové relaxanciá a esenciálne oleje na tonizáciu krvného obehu, ako sú citrónový eukalyptus, gáfor rozmarín, zimozeleň alebo vetiver.

Esenciálne oleje pre nervový systém

Nervovým systémom rozumieme centrálny nervový systém (mozog a miecha), ale aj periférny (nervy, receptory). Niektoré esenciálne oleje budú silne interagovať s týmito systémami, niekedy ich pomáhajú regulovať, niekedy stimulujú, niekedy dokonca skratujú. Tieto esenciálne oleje určené pre naše nervový systém Používajú sa hlavne cez kožu, cez krvný obeh, ale aj cez dýchacie cesty, čo umožňuje dotýkať sa senzorických receptorov pachu. Tu je niekoľko príkladov bežných aplikácií:

  • V prípade panický záchvat, emocionálny šok, používajte hypotenzívne a antiarytmické, upokojujúce a antispazmodické esenciálne oleje, ako napríklad Kompletný ylang-ylang, Rímsky harmanček alebo Exotická verbena.
  • Na propagáciu koncentrácie, používajte esenciálne oleje, ktoré regulujú sympatikus, tonikum a celkovo stimulačné systémy, ako je vavrín ušľachtilý, mäta pieporná a smrek čierny.
  • V prípade'hyperaktivita, používajte upokojujúce, protikŕčové a svaly uvoľňujúce esenciálne oleje, ako je harmanček rímsky, petit obilný bigarade, mandarínka zelená.
  • V prípade silná únava, používajte tonizujúce a stimulačné, vyrovnávacie a antispazmodické esenciálne oleje, ako sú mäta pieporná, smrek čierny, borovica lesná a bazalka.
  • V prípade neuralgia, používajte lokálne analgetické a silne spazmolytické esenciálne oleje, ako je harmanček rímsky, mäta pieporná a eukalyptus citrónový.
  • Proti nespavosť, ale aj na zlepšenie kvality spánku používajte protikŕčové, upokojujúce a anxiolytické, prípadne aj sedatívne oleje, ako je esenciálny olej z grónskeho ledonu, majoránky lúpanej a petitgrain bigarade.
  • Proti stres, používajte upokojujúce a relaxačné, spazmolytické a anxiolytické, hypotenzívne a antiarytmické esenciálne oleje, ako sú esenciálne oleje Petit Grain Bigarade, Complete Ylang-Ylang a Lemongrass.
  • Na podporu a depresie, a vhodné sledovanie, používajte parasympatikotonické, upokojujúce a anxiolytické, endokrinne harmonizujúce esenciálne oleje, ako sú Neroli, Majorán lúpaný, Verbena voňavá, Bigarád zrnkový.

Esenciálne oleje pre tráviaci systém

Vlastnosti určitých esenciálnych olejov, užívaných orálne alebo cez pokožku, pomáhajú podporovať naše zažívacie ústrojenstvo proti mnohým každodenným zdravotným problémom: protikŕčové, karminatívne, diuretické, detoxikačné esenciálne oleje atď. Tu je prehľad niektorých bežných aplikácií esenciálnych olejov:
  • V prípade'aerofágia, užívajte protikŕčové žalúdočné a črevné, choleretikum a cholagogum, antibakteriálne a antifermentačné éterické oleje, ako je tropická bazalka, rasca, koriander (semená) alebo citrón.
  • V prípade zápcha, používajte esenciálne oleje stomachické, spazmolytikum hladkého svalstva trávenia, karminatívum a posilňujúci prostriedok tráviaceho systému, ako je estragón, bergamot, koriander a zázvor.
  • Pre detoxpoužívajte dekongestantné, drenážne a pečeňové detoxikačné, antioxidačné, vodné a diuretické esenciálne oleje, ako sú citrón, rozmarín, verbenón, mäta pieporná a borievka.
  • V prípade hnačka, turista, používajte silne protiinfekčné esenciálne oleje v črevnej sfére, spazmolytické a karminatívne, ako je škorica čínska, bazalka, mäta pieporná a kardamón.
  • Proti jednému gastroenteritída, používajte hlavné protiinfekčné, spazmolytické a protizápalové, imunostimulačné a analgetické esenciálne oleje, ako sú škorica čínska, čajovník, kardamón, estragón alebo mäta pieporná.
  • Proti cestovná choroba, používajte protikŕčové esenciálne oleje na tráviace orgány a lieky proti prekrveniu, ako je mäta pieporná, kardamón, citrón alebo petit zrnková bigarade.

Esenciálne oleje pre ORL a dýchaciu sféru

Prirodzená obrana aromatických rastlín, éterické oleje sú z väčšej časti protiinfekčné: ich veľmi široké spektrum účinku proti vírusom a baktériám z nich robí vhodné nástroje na niekedy zle definované problémy, ako je chrípka. Používajú sa najmä na oRL sférakožnou aplikáciou alebo inhaláciou.
  • Proti jednému angína, používajte antivírusové a antibakteriálne, analgetické, imunostimulačné a protizápalové esenciálne oleje, ako sú Niaouli, Tea Tree alebo Ravintsara.
  • V prípade'alergia na peľ, používajte antihistamínové, protizápalové a antispazmodické esenciálne oleje, ako sú Tansy ročná, Levanduľa jemná, Eukalyptus citrónový.
  • V prípade chrípka, používajte širokospektrálne antivírusové, imunostimulačné, endokrinne stimulujúce a antineuralgické esenciálne oleje, ako sú Ravintsara, Smrek čierny, Vavrín ušľachtilý alebo Eukalyptus Radiata.
  • Na odľahčenieastma, používajte relaxačné a spazmolytické éterické oleje dýchacej sféry, protizápalové, bronchodilatačné, expektoračné a mukolytické, ako je harmanček rímsky, eukalyptus citrónový, myrta červená či khella.
  • Proti jednému otitis, používajte esenciálne oleje, ktoré sú protizápalové v ORL sfére, širokospektrálne antibakteriálne a analgetické, ako je tymián, eukalyptus radiata, levanduľa jemná.
  • Pre posilniť imunitu, používajte samozrejme imunostimulačné esenciálne oleje, ale aj protiinfekčné, detoxikačné a hepatoprotektívne oleje, ako sú Ravintsara, Tea Tree, Citrón, Tymián a Tymol.
  • Proti jednému bežné nachladnutie, používajte protiinfekčné a protizápalové, mukolytické a expektoračné, dekongestantné a mierne analgetické esenciálne oleje, ako sú Eucalyptus Radiata, Poľná mäta, Balzamová jedľa, Tymián s linaloolom.
  • Proti jednému kašeľ mastné, používajte expektoračné a mukolytické, antibakteriálne, antivírusové a imunostimulačné esenciálne oleje, ako je napríklad zelená myrta, niaouli, eukalyptus radiata alebo čajovník.

Ďalšie zdravotné aplikácie esenciálnych olejov

Aby sme dokončili prehliadku mnohých zdravotných použití esenciálnych olejov, musíme spomenúť:

Esenciálne oleje v atmosférickej difúzii

Esenciálne oleje sa bežne používajú v atmosférickej difúzii, na niekoľko typov aplikácií: napr vyčistiť okolitý vzduch (vďaka antimikrobiálnym a čistiacim vlastnostiam esenciálnych olejov), proti zlé pachy (vyčistením mikróbov zodpovedných za nepríjemný zápach), aby ste mali prospech z upokojujúce alebo stimulujúce vlastnosti esenciálne oleje (zlepšením kvality spánku, či koncentrácie pri práci), alebo jednoducho k reprodukovať prirodzenú vôňu ktorá je nám milá (vôňa lesa, levanduľového poľa a pod.).

Je dôležité poznamenať, že nie všetky éterické oleje sú povolené na difúziu. Môžete nájsť zoznam povolených éterických olejov tu.

Na rozptýlenie týchto esenciálnych olejov môžete použiť sprej alebo aromatický difuzér. Neodporúčame používať spreje, nakoľko éterické oleje sú zmiešané s alkoholom rozprášeným do mikrokvapiek, ktoré rýchlo padajú na zem: ich účinnosť je teda veľmi krátkodobá. Ak chcete použiť a difuzér esenciálnych olejov, vedzte, že existuje niekoľko technológií s rôznou účinnosťou: najlepšia z nich je nepochybne tá difúzia nebulizáciou.

Esenciálne oleje pre starostlivosť o vaše vlasy

Ako sa môžu esenciálne oleje dobre postarať o naše vlasy? Je to skutočne aplikácia, o ktorej by sme nemali ani poňatia vzhľadom na množstvo vyššie uvedených vlastností, ktoré sú skôr terapeutické ako kozmetické. Esenciálne oleje nie sú samy osebe kozmetickými výrobkami. Ich úžasné prednosti z nich však robia vynikajúce „aditíva“ alebo „koncentrované účinné látky“ na doplnenie účinnosti kozmetického produktu, neutrálneho základu alebo domácej zmesi. Čo sa týka starostlivosť o vlasyesenciálne oleje budú môcť pôsobiť na niekoľkých osiach:

  • Niektoré zlepšujú vaskularizáciu pokožky hlavy vďaka svojim vazodilatačným vlastnostiam;
  • Niektoré prečisťujú pokožku hlavy vďaka svojim antiseptickým vlastnostiam;
  • Napokon niektoré budú pôsobiť na vylučovanie kožného mazu z pokožky hlavy, a to najmä vďaka svojim lipolytickým vlastnostiam.

Esenciálne oleje takto pomáhajú urýchliť rast vlasov, spomaľujú vypadávanie vlasov, starajú sa o príliš mastné alebo príliš suché vlasy atď.

Esenciálne oleje do kúpeľa

Či už z toho odvodiť kozmetické alebo terapeutické cnosti, použitie sa zdá byť veľmi lákavé esenciálne oleje do kúpeľa, alebo aj v sprche. Je však dôležité poznamenať, že všetky esenciálne oleje sú nerozpustný vo vode. Ak chcete využiť ich prednosti, máte dve hlavné možnosti: 
  • Môžete ich pridať do sprchového gélu. Je to jednoduché, no na jednej strane možno používate tuhé mydlá, na druhej strane prekročením určitej dávky hrozí „posunutie“ sprchového gélu.
  • Môžete ich tiež použiť, a to je lepšie, ako soľ do kúpeľa zmiešaním so soľou z Mŕtveho mora alebo soľou Epsom. Profitujete tak z vlastností soli, ale aj z vybranej podpory, ktorá sa dobre drží a umožňuje dokonalé riedenie.
Esenciálne oleje sa veľmi dobre používajú do kúpeľa na tieto aplikácie: na starostlivosť o postavu, na upokojenie reumatizmu, na zvýšenie libida, ako prostriedok na uvoľnenie svalov, na dobrý spánok, na posilnenie imunity atď.

Esenciálne oleje ako masážny olej

Výroba masážneho oleja s éterickými olejmi je veľmi jednoduchá, veľmi účinná a veľmi bežná. Použitím len niekoľkých produktov získame personalizovaný olej, ktorý je relatívne stabilný v priebehu času.

To si vyžaduje ako základ rastlinné oleje (borákový, marhuľový, makadamiový, mandľový, jojobový atď.), ktorých výber bude závisieť viac od očakávanej textúry ako od vnútorných vlastností oleja. Po ustálení základu (prípadne zmes viacerých rastlinných olejov) je možné pridať v priemere 5% esenciálnych olejov, v závislosti od vlastností očakávaných od tejto masáže.

Budete si môcť vyrobiť masážne oleje relaxačné alebo tonizačné oleje, regeneračné oleje po športe, zoštíhľujúce masážne oleje a pod.

Esenciálne oleje na výrobu vlastného parfumu

V kolektívnej predstave, pred počutím o aromaterapii, je esenciálny olej predovšetkým vôňa, vôňa, parfum. Okrem ich použitia v aromaterapii je potrebné poznamenať, že po stáročia boli esenciálne oleje základnou zložkou všetkých parfumérov a že aj dnes niektoré parfumy používajú niekoľko prírodných a nesyntetických vôní odvodených z éterických olejov. Podobne niektoré esenciálne oleje, ktoré sú v konvenčnom poľnohospodárstve lacné, ako napríklad Lavandin, Lemon alebo Mint, sa stále používajú ako parfumy pre produkty každodennej spotreby, ako sú pracie prostriedky alebo určité mydlá.

Otázka, ktorá nás tu zaujíma: môžeme vyrábať jeho vôňa s esenciálnymi olejmi ? Áno, esenciálne oleje môžete použiť na spojenie rôznych tónov vášho parfumu a potom ich zmiešať s alkoholom alebo rastlinným olejom. Môžete napríklad použiť nasledujúce éterické oleje:

  • Vrchné tóny: čajovník, bazalka, citrón atď.
  • Srdce: rumanček rímsky, palmarosa, škorica atď.
  • Ako základ: céder atlaský, cistus, pačuli atď.

Naše poznámky však musíme spresniť. Veľa esenciálnych olejov mať zápach, ktorý môže byť nepríjemný. Výroba parfumov doma s esenciálnymi olejmi, aj keď je to možné a veľmi zábavné, nie je veľmi bežnou praxou. Často si to vyžaduje množstvo pokusov, kým sa nájde perfektná zmes, a tiež a predovšetkým čas.

Esenciálne oleje a zvieratá

Esenciálne oleje, samozrejme, neinteragujú výlučne s ľudskými organizmami. Kladenie otázky esenciálnych olejov pre zvieratá je preto legitímne a možno to urobiť na dvoch osiach:

  • Môžeme starostlivosť o zvieratá s esenciálnymi olejmi? Áno, éterické oleje sa často používajú vo veterinárnej terapii, na liečbu hospodárskych zvierat, koní, ale aj mačiek a psov. Je dôležité poznamenať, že zvieratá nereagujú na esenciálne oleje ako my, a preto by sa mali dodržiavať osobitné opatrenia. Buďte obzvlášť opatrne s domácimi zvieratami, najmä mačky. Ak máte pochybnosti, poraďte sa so svojím veterinárom.
  • Môžeme liečiť škodcov s esenciálnymi olejmi? Áno, esenciálne oleje sú veľmi účinné pre odpudzujú škodcov alebo nechcený hmyzniekedy jednoducho vďaka ich silnému zápachu (hlodavce sú naň veľmi citlivé), alebo vlastnostiam niektorých aromatických molekúl odpudzujúcich hmyz, odpudzujúcich komáre, osy a muchy.

Esenciálne oleje doma

Nakoniec, a túto príručku zakončíme týmto aspektom esenciálnych olejov, tieto nádherné prírodné extrakty môžeme pozvať do našich domovov 2 veľmi odlišnými spôsobmi:

  • V našom recepty z kuchyňa. Ak majú esenciálne oleje vôňu, majú aj chuť. Ich chuť je dokonca veľmi výrazná a pri prvom máme často tendenciu ich predávkovať. Veľmi často stačí len 1 kvapka na ochutenie celého jedla. Samozrejme, často sa používajú éterické oleje získané z korenia a citrusových plodov, ale inovovať môžete aj s kvetinovými esenciálnymi olejmi: originalita zaručená!
  • V robiť naše výrobky pre domácnosť. Pri dezinfekcii a čistení teraz poznáte význam týchto silných aromatických zlúčenín: preto často zaujímajú špeciálne miesto v „domácich“ pracích prostriedkoch, pracích a čistiacich prostriedkoch, či už na zvýšenie ich účinnosti alebo na príjemnú vôňu.

Bol pre vás tento článok užitočný?

  

Priemerná známka: 4.7 ( 2377 hlasy)

Bibliografia

Práca : Festy, D. (2018). Moja biblia esenciálnych olejov: Kompletný sprievodca aromaterapiou. Leduc.s éditions.

Práca : Baudoux, r. (2017). aromaterapia. dunod.

Práca : Staub, H., & Bayer, L. (2013). Hĺbkové pojednanie o fytoaromaterapii. Edície Jacques Grancher.

Práca : Falcon, M. (2017). Pojednanie o vedeckej a lekárskej aromaterapii: Esenciálne oleje, základy a pomôcky na predpis (3. vydanie). Krv Zeme.

Práca : de la Charie, T. (2019). Doprajte si esenciálne oleje. Prečo a ako to funguje? Editions du Rocher.

Práca : Proso, F. (2015). Skvelý sprievodca esenciálnymi olejmi. Marabout.

Práca : Couic Marinier, F. a Touboul, A. (2017). Sprievodca esenciálnymi olejmi Živá Zem. Vydanie Terre Vivante.

Práca : Franchomme, P. (2015). Veda o liečivých esenciálnych olejoch. Redaktor Guy Trédaniel.

Práca : Zahálka, J. (2017). Kompletný slovník aromaterapie. Editions du Dauphin.

O týchto tipoch

Tento článok o aromaterapii napísal Théophane de la Charie, autor knihy „Doprajte si esenciálne oleje“, v sprievode multidisciplinárneho tímu zloženého z farmaceutov, biochemikov a agronómov. 

La Compagnie des Sens a jej tímy nepodporujte samoliečbu. Poskytnuté informácie a rady pochádzajú z referenčnej bibliografickej databázy (knihy, vedecké publikácie atď.). Poskytujú sa na informačné účely alebo na navrhnutie spôsobov na zamyslenie: v žiadnom prípade by nemali nahrádzať diagnózu, konzultáciu alebo lekárske sledovaniea nemôže prevziať zodpovednosť Compagnie des Sens.