Esenciálny olej sa skladá z mnohých chemických molekúl, ktoré mu dodávajú aktívne zložky. Tieto zložky možno rozdeliť do 12 veľkých skupín: terpény, alkoholy, aldehydy, karbidy, ketóny, kumaríny, estery, étery, laktóny, oxidy, fenoly a nakoniec ftalidy.

Hľadám konkrétnu molekulu

Na začiatok si vyberiem svoju molekulu. Potom môžem svoje výsledky spresniť a získať rady prispôsobené mojim potrebám
Molekula
Riziká na vylúčenie
Autorizovaní používatelia
Spôsob použitia

Rôzne typy molekúl

A zapáchajúca molekula je molekula, ktorá, ako jej názov napovedá, bude mať zápach. Nemal by sa zamieňať s pojmom aromatická molekula, často používaný ako nesprávne pomenovanie, a ktorý zodpovedá molekulám obsahujúcim nenasýtený cyklický uhlíkový reťazec (to znamená, že v cykle budú dvojité väzby, vďaka čomu je molekula veľmi stabilná). Väčšina aromatických molekúl je však zapáchajúca, ale niektoré molekuly odorantov nie sú aromatické, ako uvidíme. Skrátka skvelý príklad zložitosti chémie!

Terpény predstavujú najrozšírenejšiu biochemickú rodinu esenciálnych olejov. Sú dokonalým príkladom nearomatických zapáchajúcich molekúl! Sú zložené iba z uhlíkov a vodíkov. V esenciálnych olejoch nájdeme monoterpény, s 10 uhlíkmi, seskviterpény, s 15 uhlíkmi a v menšej miere diterpény, s 20 uhlíkmi. Terpénové zlúčeniny sú v esenciálnych olejoch veľmi rozmanité. Ak sú prítomné funkčné skupiny (alkohol, ketón, aldehyd atď.), hovoríme o terpenoidoch. Takže v závislosti od počtu uhlíkov a funkčných skupín bude množstvo terpénov... Terpenoidy, pardon. Výber medzi monoterpenolom, seskviterpénkarbidom alebo terpénepoxidom je taký široký, ako je rozmanitý!


Ako vieme, esenciálne oleje majú veľmi zložité zloženie. Keby boli zložené iba z molekúl terpénov, bolo by to známe! Naozaj, nájdeme aj neterpénové aromatické molekulyako sú aromatické aldehydy alebo napríklad známe kumaríny.

Chemické rodiny

Karbidy

Karbidy sú chemické zlúčeniny obsahujúce iba atómy uhlíka a vodíka. Monoterpénové karbidy sú v esenciálnych olejoch oveľa bežnejšie ako seskviterpénové karbidy.
Aktivity monoterpénových karbidov
Antiinfekčné (antibakteriálne, antifungálne, antivírusové), atmosférické antiseptické, mukolytické a expektorans, analgetikum, cholagogikum, antiedematózne.

Príklady : limonén, pinény, terpinény, paracymén, sabinén, kamfén, beta-felandrén,...

Hlavné esenciálne oleje obsahujúce : citrusové esencie (citrón, pomaranč atď.), smrek čierny, borovica lesná, cistus, koriander, tymian, saturejka horská, ravintsara
Aktivity seskviterpénových karbidov

Protizápalové, antihistamínové, spazmolytické, upokojujúce.

Príklady : beta-bisabolén, alfa-humulén, beta-karyofylén, D-germakrén...

Hlavné esenciálne oleje obsahujúce : balzamová jedľa, oregano

Alkoholy

Alkoholy sú najrozšírenejšou zložkou esenciálnych olejov. Opäť platí, že seskviterpénové alkoholy sú oveľa zriedkavejšie ako monoterpénové alkoholy. Ich vlastnosti zabezpečujú hydroxylové skupiny (atóm kyslíka spojený s atómom vodíka). Malá pripomienka chémie: existujú 3 druhy alkoholov, primárny, sekundárny a terciárny!
Funkcie alkoholu
Aktivity monoterpenolov (alebo monoterpénových alkoholov)

protiinfekčné (baktericídne, virucídne, fungicídne, paraziticídne), celkové posilňujúce, imunomodulačné, spazmolytické.

Príklady: linalool, geraniol, citronellol, terpinen-4-ol, thujanol-4, mentol, borneol...

Hlavné esenciálne oleje obsahujúce : tymián, jemná levanduľa, palmarosa, geránium, čajovník, lúpaný majorán, divoká mäta...

Aktivita seskviterpenolu

Toniká, venózny a lymfatický dekongestív, pre niekoho podobný estrogénu.

Príklady: farnesol, elemol, viridiflorol, cedrol, santalol, pačulol, globulol

Hlavné éterické oleje obsahujúce: Citrónová tráva, Ylang Ylang, Niaouli, Pačuli, Eucalyptus globulus,...

Aldehydy

Aldehydy pochádzajú z alkoholov, ale v stopách sú prítomné v esenciálnych olejoch. Oveľa prchavejšie, sú dermokaustické a fotosenzitívne. Existujú 2 typy aldehydov, terpény a aromáty.

Aldehydové aktivity

Protiinfekčné (antibakteriálne, protiplesňové, antivírusové) protizápalové, celkové tonizujúce, upokojujúce nervovú sústavu, imunomodulačné, tráviace.

Príklady monoterpénaldehydov: citraly (neral a geranial), citronellal

Hlavné éterické oleje obsahujúce: Jávska citrónová tráva, citrónový eukalyptus, medovka, citrón,...

Príklady aromatických aldehydov: aldehyd kumínový, aldehyd škoricový

Hlavné éterické oleje obsahujúce: Kmín, škorica...

Ketóny

Ketóny sú organické zlúčeniny s dvojitou väzbou medzi atómom uhlíka a atómom kyslíka. Potom hovoríme o karbonylovej skupine. Predstavujú na jednej strane vysoké riziko toxicity pre nervový systém a na druhej strane riziko potratu. Éterické oleje, ktoré ho obsahujú, by sa preto nemali používať v príliš vysokých dávkach alebo v opakovaných dávkach. Rozpoznať ich je jednoduché, má príponu v „jedna“.

Ketónové aktivity

Protiinfekčné (protiplesňové, antibakteriálne, antiparazitické), mukolytické, hojivé, lipolytické, protihematómové, nervové tonikum (v nízkych dávkach), analgetické, protizápalové, žlčopudné a choleretikum.

Príklady: verbenón, thujón, borneón (gáfor), fenchón, mentón, karvón, italidióny...

Hlavné éterické oleje obsahujúce: Rozmarín s verbenónom, šalvia, rozmarín s gáforom, levandulová stoechas, mäta pieporná, rasca, talianska helichrysum…

Oxidy

Oxidy sú zlúčeniny vznikajúce kombináciou kyslíka s inou látkou. Esenciálne oleje zahŕňajú monoxidy, oxidy a terpénové epoxidy. Budú pôsobiť na exokrinné žľazy dýchacích a tráviacich slizníc.

Oxidové aktivity

Protiinfekčné (antivírusové, antiparazitárne, antibakteriálne, protiplesňové), expektoračné, žalúdočné, karminatívne, imunomodulačné.

Príklady : 1,8-cineol (eukalyptol), linalool oxid

Hlavné esenciálne oleje obsahujúce : eukalyptus, ušľachtilý vavrín, ravintsara, niaouli, cajeput,...

Estery

Monoterpénové estery budú pôsobiť hlavne na úrovni nervového systému prostredníctvom iónových kanálov, z čoho vyplývajú výsledné vlastnosti.

Ester aktivity

Antispazmodické, upokojujúce, protizápalové, antiarytmické.

Príklady: bornylacetát, linalylacetát, geranylformiát, nerylacetát, benzylbenzoát...

Hlavné éterické oleje obsahujúce: Sibírska jedľa, smrek čierny, šalvia muškátová, petit zrnková bigarade, geranium,...

Étery

Antispazmodický, antialergický, analgetický

Príklady: metyl-chavikol, apiol, safrol, myristín

Hlavné éterické oleje obsahujúce: Bazalka, estragón, sladký fenikel

Laktóny

Laktóny sú charakterizované prítomnosťou ketónovej funkcie v kruhu. Vďaka tomu predstavujú rovnaké riziká ako ketóny, vo vysokých dávkach sú neurotoxické a abortívne, ale sú oveľa zriedkavejšie.

Laktónové aktivity

Mukolytické, expektorans, protiinfekčné (antibakteriálne a protiplesňové), imunomodulačné, antispazmodické, hepatostimulačné

Príklady: alantolaktón, xantatín, santalolaktón, kostunolid

Hlavné éterické oleje obsahujúce: Inula voňavá, rebríček ušľachtilý, rumanček rímsky, helichrysum...

Fenoly

Pôsobenie fenolov je veľmi silné, ich použitiu je potrebné venovať osobitnú pozornosť, aby sa predišlo nehodám a vedľajším účinkom. Esenciálne oleje s vysokými dávkami fenolov sú navyše dermokaustické, preto sa treba vyhnúť aplikácii na kožu.

Aktivity fenolov

Silné protiinfekčné (baktericídne, virucídne, fungicídne, paraziticídne), protizápalové, imunomodulačné, analgetické, celkové tonikum

Príklady: karvakrol, tymol, eugenol

Hlavné éterické oleje obsahujúce: Kompaktné oregano, tymián tymián, klinček, horská saturejka

Kumaríny

Kumaríny sú tentokrát skutočne aromatické molekuly. Prítomné v malých množstvách v esenciálnych olejoch, nie sú o nič menej účinné! Kumaríny sú citlivé na UV žiarenie, sú fotosenzibilizujúce.

Kumarínové aktivity

Sedatívne, nervovo upokojujúce, spazmolytické, antikoagulačné, hypotenzívne

Príklady: bergapten, herniarin, limettine, angelicin...

Hlavné éterické oleje obsahujúce: Škorica, bergamot, citrón, ľubovník, mandarínka...

Ftalidy

Ftalidy sú príbuzné kumarínom. Pôsobia na pečeň a obličky stimuláciou ich eliminačného účinku.  

Ftalidová aktivita: 
Protiinfekčné (baktericídne, fungicídne, paraziticídne), detoxikačné hepatocyty, tonizujúce, upokojujúce

Príklady : Z-ligustilid, z-butylidenftalid,...

Hlavné éterické oleje obsahujúce: Ľubovník, zeler

Bol pre vás tento článok užitočný?

  

Priemerná známka: 4.8 ( 439 hlasy)

Bibliografia

Práca : de la Charie, T. (2019). Doprajte si esenciálne oleje. Prečo a ako to funguje? Editions du Rocher.

Súvisiace články

O týchto tipoch

Tento článok o aromaterapii napísal Théophane de la Charie, autor knihy „Doprajte si esenciálne oleje“, v sprievode multidisciplinárneho tímu zloženého z farmaceutov, biochemikov a agronómov. 

La Compagnie des Sens a jej tímy nepodporujte samoliečbu. Poskytnuté informácie a rady pochádzajú z referenčnej bibliografickej databázy (knihy, vedecké publikácie atď.). Poskytujú sa na informačné účely alebo na navrhnutie spôsobov na zamyslenie: v žiadnom prípade by nemali nahrádzať diagnózu, konzultáciu alebo lekárske sledovaniea nemôže prevziať zodpovednosť Compagnie des Sens.