Vo Francúzsku 1 z 5 ľudí trpí občasnou nespavosťou. V niektorých prípadoch môže byť táto nespavosť aj chronická a priamo ovplyvňuje našu pohodu a naše zdravie vo všeobecnosti. Nespavosť môže spôsobiť veľa faktorov, ako je hluk, svetlo, príliš bohaté jedlo alebo napríklad zlý životný štýl, ale primárnym faktorom nespavosti je stres a úzkosť. Esenciálne oleje z harmančeka rímskeho, levandule, bergamotu alebo petit zrna bigarade, samostatne alebo v synergii, sú široko používané a sú obzvlášť účinné pri rôznych poruchách spánku: ťažkosti so zaspávaním, nočné prebúdzanie alebo dokonca skoré prebúdzanie.

Tento článok bol aktualizovaný dňa 04/12/2023

Nespavosť: príčiny a symptómy

Nespavosť je charakterizovaná rôznymi poruchami spánku, ktoré sa môžu vyskytnúť súčasne alebo nezávisle od seba:

  • a ťažkosti so zaspávaním aspoň 30 minút pred spaním
  • aspoň 2 nočné prebúdzanie za noc s problémami znovu zaspať
  • a skoré prebudenie najmenej hodinu pred plánovaným časom a neschopnosť zaspať

Takmer 20 % francúzskej populácie trpí nespavosťou akútna, teda keď to trvá niekoľko nocí až niekoľko týždňov. THE stres aleboúzkosť sú hlavnou príčinou občasnej nespavosti. Medzi ďalšie príčiny patrí aj prítomnosť rušivého elementu (svetlo, hluk, teplo), používanie zásten v spálni, príliš výdatné jedlo, užívanie stimulantov či príkladné nízke tempo života. Väčšine z týchto faktorov sa dá ľahko vyhnúť. V 6 až 9 % prípadov sa hovorí o nespavosti chronický : vyskytuje sa minimálne 3x týždenne, dlhšie ako mesiac. Príčiny tejto nespavosti môžu byť chronický stres, choroba, zastavenie liečby atď.

Nedostatok spánku môže ovplyvniť naše blahobyt a náš intelektuálne funkciea spôsobujú podráždenosť, problémy s koncentráciou, pamäťou alebo náladou. Vo vážnejších prípadoch môže hroziť rozvoj depresie, srdcovo-cievnych ochorení či znížená imunita. Spánok skutočne umožňuje obnovenie tela, pretože v tomto čase sa aktivujú určité metabolické funkcie (oprava tkaniva, sekrécia hormónov, vytváranie neuronálnych spojení atď.). Bez toho môže byť telo vážne ovplyvnené. Napokon, niektoré choroby môžu byť rizikovými faktormi pre nespavosť, ako je cukrovka, hypertyreóza, osteoartritída alebo obezita.

Každý môže mať sklony k nespavosti a bohužiaľ v akomkoľvek veku, aj keď u dojčiat spánok ešte nie je úplne zrelý. Ženy sú viac postihnuté ako muži, najmä počas tehotenstva, prostredníctvom sprievodných ochorení, ako je gastroezofageálny reflux, zvýšená frekvencia močenia alebo hormonálna nerovnováha, ktorá môže ovplyvniť kvalitu spánku. Nakoniec, riziko, že budete postihnutí nespavosťou, sa zvyšuje s vekom.

Prečo používať esenciálne oleje pri nespavosti?

Keď trpíte nespavosťou, prvým reflexom je identifikácia príčina z toho. Zatiaľ čo niektoré príčiny možno ľahko odstrániť (hluk, svetlo atď.), iné si to bude vyžadovať počiatočnú liečbu, najmä ak je nespavosť spôsobená chorobou alebo zlým životným štýlom. Aby ste potom mohli zaspať, môžete zaviesť rituál pred spaním. Tu prichádzajú na rad esenciálne oleje. Určité aromatické molekuly prítomné v esenciálnych olejoch spôsobujú upokojujúce účinky, relaxačné, sedatívne a spazmolytické. To platí najmä pre niektorých alkoholy a monoterpénové estery. Tieto molekuly vďaka svojim vlastnostiam pôsobia jednak na nervovej úrovni, keďže podporujú návrat do pokoja, ale aj na svalovej úrovni, kde umožňujú svalom relaxovať.

Napokon a predovšetkým, éterické oleje majú tú výhodu, že nespôsobujú žiadne vedľajšie účinky na rozdiel od obvyklej liečby všeobecne predpisovanej na nespavosť. Napríklad hypnotiká (prášky na spanie), benzodiazepíny alebo antihistaminiká môžu niekedy spôsobiť závislosť, ospalosť počas dňa, poruchy bdelosti alebo u niektorých dokonca opačný účinok, t. j. mrzutosť alebo agresivitu.

Rýchly reflex: esenciálny olej z harmančeka rímskeho

Prečo je účinný?

Povesť harmančeka rímskeho je dobre zavedená v oblasti bylinnej medicíny. Početné štúdie preukázali, že nálev z kvetov harmančeka pomáha znižovať stres a úzkosť, a preto sa nachádza vo všetkých druhoch bylinných čajov na večer. L'Esenciálny olej z harmančeka rímskeho nie je prekonaný, pretože pochádza z jeho kvitnúcich vrcholov, a tak koncentruje všetky aromatické molekuly zodpovedné za jeho vlastnosti. Viac ako polovica jeho koncentrácie sa nachádza v jednej a tej istej rodine molekúl: estery, s unikátnymi molekulami ako naprizobutyl angelát2-metylbutyl angelát, metylalyl angelát alebo dokonca izoamyl angelát. Toto zloženie dáva vlastnosti esenciálneho oleja rumančeka rímskeho upokojujúce a uvoľňujúce silný, čo mu umožňuje upokojiť stres, ale tiež podporuje zaspávanie a kvalitu spánku.

Esenciálny olej z harmančeka rímskeho je tiež antispasmodikum a analgetikum. Hojne sa používa pri bolestiach nervového pôvodu, pri prerezávaní zúbkov, tráviacich problémoch či kolikách, všetkých nepríjemnostiach, ktoré vám môžu brániť v rýchlom zaspávaní. Jeho všestrannosť ho preto robí obľúbeným esenciálnym olejom podporovať spánok. Je tiež veľmi dobre tolerovaný všetkými, široko používaný u detí a predstavuje veľmi málo rizík.

Jeho jedinou chybou, nehovoriac o jeho cene, ktorá dokazuje, že ide o vzácny a vzácny esenciálny olej, môže byť jeho vôňa. Môže sa stať, že vôňa harmančeka rímskeho nie je príjemná. V tomto prípade bude na dobrý spánok preferovaný iný esenciálny olej alebo synergické použitie.

Ako sa to používa ?

U dospelých a detí od 3 rokov
  • Pri vdýchnutí, pexistuje niekoľko možností v závislosti od preferencií:
    • Dýchajte priamo nad fľašou.
    • Nakvapkajte niekoľko kvapiek na knôt inhalátora alebo vreckovky, aby ste sa nadýchli hneď, ako sa objaví nutkanie, dokonca aj uprostred noci.
    • Naneste 1 kvapku na horný roh vankúša alebo na vreckovku umiestnenú na nočnom stolíku pre jemnejšiu difúziu.
  • Vo vysielaní, ddifúzne v spálni, 10 minút pred spaním.
  • Cez kožu, dzrieďte 1 kvapku v 4 kvapkách rastlinného oleja, aplikujte na solar plexus, vnútornú stranu zápästí a/alebo chodidiel.
Nakoniec je možné kombinovať kožnú cestu a inhaláciu, iba ak je to potrebné a podľa pocitu každého človeka.
U detí a dojčiat od 3 mesiacov
  • Pri vdýchnutí, kvapnite 1 kvapku na horný roh vankúša alebo na vreckovku umiestnenú na nočnom stolíku pre jemnejšiu difúziu.
  • Vo vysielaní, difúzne v spálni, 10 minút pred spaním.
  • Cez kožu, zrieďte 1 kvapku v 9 kvapkách rastlinného oleja, masírujte solar plexus a/alebo chodidlá.

Úplná synergia pre dospelých

Esenciálny olej z harmančeka rímskeho môže byť veľmi účinný sám osebe proti nespavosti, ale môže byť zaujímavé kombinovať ho s inými esenciálnymi olejmi v synergii. To umožňuje vytvoriť úplnejšiu a všestrannejšiu zmes s odlišnou vôňou, ktorá kombinuje početné vlastnosti a početné aktívne molekuly v tej istej fľaštičke pripravenej na použitie.

Zmes

Ak chcete ľahšie zaspať, zmiešajte:

  • 60 kvapiek esenciálneho oleja Rímsky harmanček
  • 30 kvapiek esenciálneho oleja Bergamot
  • 30 kvapiek esenciálneho oleja Petit grain bigarade alebo Pravá levanduľa podľa preferencií

Uzáver (kliknite!), homogenizujte a potom označte fľašu. Vaša synergia je pripravená!

Spôsoby použitia

V závislosti od preferencií je k dispozícii niekoľko možností:

  • Na difúziu: nalejte počet kvapiek uvedený v návode na difuzér a difúzujte 15 minút pred spaním.
  • Pri inhalácii: 2 až 3 kvapky zmesi na knôt inhalátora vydýchnuť tesne pred spaním a hneď, ako je to potrebné, alebo 1 kvapku do horného rohu vankúša alebo na vreckovku na nočný stolík.
  • Kožne: 1 kvapka na vnútornú stranu zápästia na dýchanie. Pre citlivú pokožku je možné pridať 4 ml rastlinného oleja na aplikáciu na zápästia, solar plexus alebo chodidlá.
Poznámka: naši experti upravili túto synergiu dňa 05.08.2022.

Autorizovaní používatelia

ÁNO. Dospelí, deti staršie ako 6 rokov.
NIE Tehotné a dojčiace ženy, deti do 6 rokov.

Špeciálne opatrenia

  • Lekárska rada je potrebná pre ľudí s astmou a epilepsiou.
  • Nepoužívať v prípade ťažkej hypotenzie.
  • Esenciálny olej je fotosenzibilizujúci. Po aplikácii sa 8 až 12 hodín nevystavujte slnku.
  • V prípade aplikácie na kožu sa odporúča pred použitím vykonať test na alergiu so zmesou v ohybe lakťa.

Tieto preventívne opatrenia platia za podmienok aplikácie a dávkovania uvedených vyššie. Ak máte pochybnosti, položte svoju otázku na našom fóre a poraďte sa so svojím lekárom.

Kompletná synergia pre tehotné ženy a dojčatá

Esenciálny olej z harmančeka rímskeho možno použiť samostatne proti nespavosti u tehotných žien a dojčiat, no zaujímavé môže byť aj spojenie s inými éterickými olejmi. Nasledujúca synergia bola prispôsobená pre tehotné ženy a dojčatá, aby mohli využívať výhody niekoľkých esenciálnych olejov v synergii. Na zníženie rizika podráždenia citlivej pokožky bol pridaný rastlinný olej.

Zmes

Ak chcete pokojne spať, vezmite si prázdnu fľašu a pridajte:

  • 10 kvapiek esenciálneho oleja Rímsky harmanček
  • 5 kvapiek esenciálneho oleja Pravá levanduľa alebo Petit grain bigarade podľa preferencií
  • 5 kvapiek esenciálneho oleja Majorán so škrupinami
  • 180 kvapiek rastlinného oleja Marhuľové jadrá

Uzáver (kliknite!), homogenizujte a potom označte fľašu. Vaša synergia je pripravená!

Ako použiť

Cez pokožku vmasírujte pred spaním 3-4 kvapky zmesi pozdĺž chrbtice, na solar plexus alebo na chodidlá. Tehotné ženy si ho môžu aplikovať aj na vnútornú stranu zápästia, aby dýchali. Navyše je možné na vankúšik umiestniť 1 kvapku rumančeka rímskeho.

Poznámka: naši experti upravili túto synergiu dňa 05.08.2022.

Autorizovaní používatelia

ÁNO. Dospelí, dospievajúci, deti staršie ako 3 mesiace, tehotné ženy staršie ako 3 mesiace a dojčiace ženy.
NIE Tehotné ženy do 3 mesiacov, deti do 3 mesiacov.

Vo všeobecnosti pamätajte, že esenciálne oleje sú ZAKÁZANÉ pre deti do 3 mesiacov a v prvých 3 mesiacoch tehotenstva. Viac informácií : esenciálne oleje pre dojčatá aesenciálne oleje pre tehotné a dojčiace ženy

Špeciálne opatrenia

  • Lekárska rada je potrebná pre ľudí s astmou a epilepsiou.
  • Je dôležité, aby ste sa olejmi nepredávkovali, pretože to môže spôsobiť závraty alebo zvrátiť účinky.
  • V prípade ťažkej hypotenzie je táto synergia kontraindikovaná.
  • Jeden synergický esenciálny olej je podobný kortizónu.
  • Pred použitím sa tiež odporúča vykonať test na alergiu so zmesou v ohybe lakťa.

Tieto preventívne opatrenia platia za podmienok aplikácie a dávkovania uvedených vyššie. Ak máte pochybnosti, položte svoju otázku na našom fóre a poraďte sa so svojím lekárom.

Ktorý spôsob použitia by sa mal uprednostniť?

3 hlavné spôsoby použitia esenciálnych olejov sú orálna cesta, kožná cesta a vzduchová cesta (alebo čuch). Všetky tieto spôsoby použitia sú však akceptované v boji proti nespavosti vo všeobecnosti sa uprednostňuje letecká cesta. Potom prichádza kožná cesta a ako posledná možnosť aj orálna cesta.

Olfaction

L’čuch má veľký záujem o liečbu nespavosti pomocou esenciálnych olejov, pretože umožňuje priviesť aromatické molekuly priamo do limbického systému, čo sa okrem iného podieľa na správaní, emóciách a pamäti. Detekcia aromatických molekúl sa skutočne uskutočňuje na úrovni čuchového epitelu, ktorý sa nachádza na hornej úrovni nosnej dutiny. Skladá sa z čuchových neurónov, ktoré prostredníctvom svojich membránových receptorov detegujú aromatické molekuly esenciálneho oleja. Informácie sú potom smerované čuchovými neurónmi a spracovávané rôznymi orgánmi limbického systému: amygdala zapojená do strachu a úzkosti, hipokampus, ktorý spája zápach so spomienkou, a tamalus, ktorý analyzuje vôňu. Letecká trasa sa preto javí ako najvhodnejší spôsob využitia užite si psycho-emocionálne účinky esenciálne oleje. Vône esenciálnych olejov tak umožňujú ovplyvňovať naše emocionálne stavy, naše správanie alebo prinavrátiť spomienku, či už príjemnú alebo nie. Z tohto dôvodu sa preto javí ako nevyhnutné zvoliť si esenciálny olej efektívnosť jednak, ale aj podľa svojho afinity k jeho vôni a čo to v nás vyvoláva. Esenciálne oleje s vrchnými a srdcovými tónmi sú všeobecne najpoužívanejšie, pretože sú rýchlo vnímané a veľmi prchavé: ide najmä o esenciálne oleje z citrusových plodov, bylín alebo kvetov.

Dermálne

Tam dermálne je druhým najvhodnejším spôsobom využitia esenciálnych olejov proti nespavosti. Má dvojakú funkciu: na jednej strane umožňuje prienik aromatických molekúl do krvný obeh viac či menej rýchlo a na druhej strane profitovať z esenciálnych olejov v čuch keď sa často aplikujú napríklad na solar plexus alebo zápästia. Nakoniec, ak by sme mali uviesť tretiu výhodu kožnej cesty, mohli by sme hovoriť o výhodách, ktoré môžu poskytnúť masáže podporujúce relaxáciu v synergii s pôsobením esenciálnych olejov.

Orálna cesta

Tam orálna cesta sa niekedy odporúča. Umožňuje vám čiastočne ťažiť z účinkov aromatických molekúl pri čuchu vďaka retronazálnej ceste, kedy arómy prechádzajú za podnebím až do čuchového epitelu. Táto cesta sa však ukazuje príliš nepriame v rámci používania éterických olejov na psycho-emocionálnu sféru.

Ďalšie éterické oleje účinné pri nespavosti

Pravý (alebo jemný) levanduľový esenciálny olej

Prečo je účinný?

L’pravý levanduľový esenciálny olej, Fine alebo Officinale, je pravdepodobne najznámejší a najpoužívanejší upokojujúce, sedatívne a relaxačné vlastnosti. Za svoje vlastnosti vďačí dvom hlavným molekulám, ktoré obsahuje:linalylacetát, ester a linalool, monoterpenol. Spolu predstavujú približne 60 % jeho zloženia. Povesť levandule z nej určite robí najviac skúmaný esenciálny olej. K dispozícii je preto množstvo vedeckých publikácií, ktoré dokazujú jeho účinnosť najmä na nervový systém a na nespavosť vďaka klinickým štúdiám.

Ďalšie štúdie umožnili preukázať, ako aromatické molekuly levandule pôsobia. Linalool moduluje pôsobenie niektorých neurotransmiterov: glutamátu, excitačného neurotransmiteru, a serotonínu, ktorý sa podieľa na pocite šťastia. Presnejšie, zdá sa, že linalool pôsobí ako antagonista glutamátu a má inhibičný účinok na receptory glutamátu AMPA, NMDA a kainátového typu. Na serotoníne by to bol inhibítor systému spätného vychytávania. Stručne povedané, glutaman už nemohol pôsobiť, a uprednostňuje sa serotonín. Linalool a linalylacetát tiež pôsobia na acetylcholín, ďalší neurotransmiter, ktorý sa tentokrát podieľa na kontrakcii kostrových svalov. Toto teda vysvetľujespazmolytický a svalový relaxačný účinok esenciálny olej, ktorý umožňuje zvládať svalové napätie. Tiež sa uznáva, že linalylacetát zosilňuje účinok linaloolu.

Napokon, esenciálny olej Pravá levanduľa nepredstavuje žiadne riziko použitia, samozrejme za predpokladu správneho používania, okrem toho, že môže byť alergénny. Môžu ho teda používať všetci, dokonca aj tí najcitlivejší používatelia, ako sú tehotné ženy od 3 mesiacov a deti od 3 mesiacov. Zo všetkých týchto dôvodov je veľmi účinný a predovšetkým veľmi cenený na podporu spánku, samozrejme, ak oceníte jeho vôňu.

Ako sa to používa ?

Pre dospelých a deti od 3 rokov. 

  • Vdýchol, pexistuje niekoľko možností v závislosti od preferencií:
    • Dýchajte priamo nad fľašou.
    • Nakvapkajte niekoľko kvapiek na knôt inhalátora alebo vreckovky, aby ste sa nadýchli hneď, ako sa objaví nutkanie, dokonca aj uprostred noci.
    • Naneste 1 kvapku na horný roh vankúša alebo na vreckovku umiestnenú na nočnom stolíku pre jemnejšiu difúziu.
  • Vo vysielaní, ddifúzne v spálni, 10 minút pred spaním.
  • Dermálne, dzrieďte 1 kvapku v 4 kvapkách rastlinného oleja, aplikujte na solar plexus, vnútornú stranu zápästí a/alebo chodidiel.
  • Vo vani, rozrieďte 5 až 10 kvapiek v polievkovej lyžici základu do kúpeľa, všetko nalejte do vody vo vani. Žiadne oplachovanie, choďte rovno do postele s čítaním pokojného príbehu.

Pre deti a bábätká od 3 mesiacov.

  • Vdýchol, kvapnite 1 kvapku do horného rohu vankúša, alebo na vreckovke umiestnenej na nočnom stolíku pre jemnejšiu difúziu.
  • Vo vysielaní, rozptýlené v spálni, 10 minút pred spaním.
  • Dermálne, zrieďte 1 kvapku v 9 kvapkách rastlinného oleja, masírujte solar plexus a/alebo chodidlá.

Esenciálny olej Petit Grain Bigarade

Prečo je účinný?

Vôňa pomarančového kvetu môže niektorým ľuďom privolať mnoho spomienok. L'esenciálny olej z Petit Grain Bigarade nepochádza z kvetov horkého pomarančovníka, ale z listov. Túto vôňu stále považujeme za tak charakteristickú a obklopujúcu. Prekvapivo, hlavné molekuly nachádzajúce sa v Petit Grain Bigarade sú rovnaké ako tie v True Lavender: približne 50% ester,linalylacetáta okolo 20% monoterpenolu, známeho linalool.

Vlastnosti týchto dvoch esenciálnych olejov sú si preto veľmi blízke, vzhľadom na spôsob účinku týchto molekúl, ktorý sme rozvinuli vyššie. Esenciálny olej Petit Grain Bigarade je tak neprekvapivo uznávaný upokojujúce a sedatívne vlastnosti nervového systému, analgetikum a spazmolytikum. Toľko prospešných vlastností na podporu relaxácie a tým aj zaspávania.

Ak jeho vôňa je veľmi odlišná od levandule Pravdaje to vďaka mnohým ďalším molekulám prítomným v nižších koncentráciách. Nesmieme zabúdať, že esenciálny olej obsahuje dobrú stovku aromatických molekúl, ktoré, ak nie sú všetky uznávané pre svoje terapeutické vlastnosti, stále prispievajú k účinnosti a najmä k organoleptickej kvalite oleja.éterický olej. Takže v závislosti od preferencií môže byť esenciálny olej Petit Grain Bigarade dobrou alternatívou pre ľudí, ktorí nemajú radi vôňu harmančeka alebo levandule. Nakoniec ide o veľmi bezpečný esenciálny olej, ktorý možno použiť od 3 mesiacov veku a u tehotných žien.

Ako sa to používa ?

Pre dospelých a deti od 3 rokov. 

  • Vdýchol, pexistuje niekoľko možností v závislosti od preferencií:
    • Dýchajte priamo nad fľašou.
    • Nakvapkajte niekoľko kvapiek na knôt inhalátora alebo vreckovky, aby ste sa nadýchli hneď, ako sa objaví nutkanie, dokonca aj uprostred noci.
    • Naneste 1 kvapku na horný roh vankúša alebo na vreckovku umiestnenú na nočnom stolíku pre jemnejšiu difúziu.
  • Vo vysielaní, ddifúzne v spálni, 10 minút pred spaním.
  • Dermálne, dzrieďte 1 kvapku v 4 kvapkách rastlinného oleja, aplikujte na solar plexus, vnútornú stranu zápästí a/alebo chodidiel.
  • Vo vani, rozrieďte 5 až 10 kvapiek v polievkovej lyžici základu do kúpeľa, všetko nalejte do vody vo vani. Žiadne oplachovanie, choďte rovno do postele s čítaním pokojného príbehu.

Pre deti a bábätká od 3 mesiacov.

  • Vdýchol, kvapnite 1 kvapku do horného rohu vankúša, alebo na vreckovke umiestnenej na nočnom stolíku pre jemnejšiu difúziu.
  • Vo vysielaní, rozptýlené v spálni, 10 minút pred spaním.
  • Dermálne, zrieďte 1 kvapku v 9 kvapkách rastlinného oleja, masírujte solar plexus a/alebo chodidlá.

Bergamotový esenciálny olej a iné citrusové plody

Prečo je účinný?

L’bergamotový esenciálny olej je súčasťou veľkej rodiny citrusových esencií. Medzi bodmi spoločnými s inými esenciami nájdeme v hlavnej molekule monoterpén, limonéna stopy kumarínov bergapten. Bergamot vyniká s ostatnými molekulami prítomnými vo vysokej koncentrácii:linalylacetát, ester a linalool, monoterpenol. Tieto dve molekuly sa nachádzajú aj v esenciálnych olejoch Petit Grain Bigarade a True Lavender a sú čiastočne zodpovedné za vlastnosti sedatívum a svalový relaxant bergamot. Ten bol napriek tomu predmetom mnohých vedeckých výskumov jeho vlastností na spánok, ktoré umožnili preukázať ešte zaujímavejšie vlastnosti.

Bergapten, aj keď je prítomný v nižšej koncentrácii (< 1 %), by mal schopnosťovplyvňujú produkciu melatonínu. Táto molekula je známa ako hormón spánku. V skutočnosti je prirodzene vylučovaný epifýzou po zotmení a podieľa sa na riadení cirkadiánnych rytmov (striedanie medzi bdelosťou a spánkom). Štúdia preukázala, že bergapten inhibuje rozklad melatonínu, čo by malo za následok predĺženie trvania jeho prítomnosti, a preto zohráva úlohu pri navodení spánku. Bergamot by mal tiež účinok na zvýšenie produkcie GABA, neurotransmiteru, ktorý inhibuje mnohé mozgové funkcie, najmä zapojené do strachu alebo úzkosti, čo naznačuje účinok anxiolytikum bergamot.

Nakoniec,svieža a ovocná vôňa bergamot a často veľmi cenený a lepšie akceptovaný ako iné výraznejšie vône. V súvislosti s nespavosťou možno zvážiť aj iné citrusové esenciálne oleje s upokojujúcimi vlastnosťami a podľa individuálnych preferencií, ako je zelená, žltá alebo červená mandarínka, citrón, sladký alebo krvavý pomaranč atď. Netreba však zabúdať, že citrusové esencie áno fotosenzibilizujúce. Nočné použitie nehrozí, pri ich použití na krátke zdriemnutie cez deň však buďte opatrní: po aplikácii by ste sa nemali vystavovať 8 až 12 hodín.

Ako sa to používa ?

Pre dospelých a deti od 3 rokov. 

  • Vdýchol, pexistuje niekoľko možností v závislosti od preferencií:
    • Dýchajte priamo nad fľašou.
    • Nakvapkajte niekoľko kvapiek na knôt inhalátora alebo vreckovky, aby ste sa nadýchli hneď, ako sa objaví nutkanie, dokonca aj uprostred noci.
    • Naneste 1 kvapku na horný roh vankúša alebo na vreckovku umiestnenú na nočnom stolíku pre jemnejšiu difúziu.
  • Vo vysielaní, ddifúzne v spálni, 10 minút pred spaním.
  • Dermálne, dzrieďte 1 kvapku v 4 kvapkách rastlinného oleja, aplikujte na solar plexus, vnútornú stranu zápästí a/alebo chodidiel.

Pre deti a bábätká od 3 mesiacov.

Vo vysielaní, rozptýlené v spálni, 10 minút pred spaním.

Esenciálny olej z majoránky

Prečo je účinný?

Hoci jeho vôňa nie je jednotná,esenciálny olej z majoránky sa veľmi často používa pri ťažkostiach so zaspávaním a iných poruchách spánku. Jeho alkoholy a monoterpénové karbidy (terpinén-4-ol, najmä sabinén) ho robia veľmi relaxačné, či už na nervovej alebo svalovej úrovni. Majorán škrupinový skutočne pôsobí inhibítor neurotransmiterov zodpovedný za vzrušenie. Pôsobí tiež na vápnikové kanály a narúša svalové kontrakcie, čo umožňuje všeobecné upokojenie. Je tiež euforický, preto je indikovaný v prípadoch prepracovanosti alebo úzkosti, ktoré môžu viesť k nespavosti.

Hoci je súčasťou rodu Origanum, nepredstavuje kontraindikácie, ktoré sú vo všeobecnosti spojené s inými oreganami. Naopak, je veľmi flexibilný v používaní a povolený od 3 mesiacov veku a pre tehotné a dojčiace ženy. Musíte však dbať na dodržiavanie návodu na použitie, aby ste sa vyhli akémukoľvek riziku, ako pri všetkých esenciálnych olejoch.

Ako sa to používa ?

Pre dospelých a deti od 3 rokov. 

  • Vdýchol, pexistuje niekoľko možností v závislosti od preferencií:
    • Dýchajte priamo nad fľašou.
    • Nakvapkajte niekoľko kvapiek na knôt inhalátora alebo vreckovky, aby ste sa nadýchli hneď, ako sa objaví nutkanie, dokonca aj uprostred noci.
    • Naneste 1 kvapku na horný roh vankúša alebo na vreckovku umiestnenú na nočnom stolíku pre jemnejšiu difúziu.
  • Vo vysielaní, ddifúzne v spálni, 10 minút pred spaním.
  • Dermálne, dzrieďte 1 kvapku v 4 kvapkách rastlinného oleja, aplikujte na solar plexus, vnútornú stranu zápästí a/alebo chodidiel.

Pre deti a bábätká od 3 mesiacov.

  • Vo vysielaní, rozptýlené v spálni, 10 minút pred spaním.
  • Dermálne, zrieďte 1 kvapku v 9 kvapkách rastlinného oleja, masírujte solar plexus a/alebo chodidlá.

Esenciálny olej Grónsky ledon

Prečo je účinný?

Oveľa známejší pre svoje drenážne a regeneračné vlastnosti pečene,esenciálny olej Grónsky ledon je tiež upokojujúce a sedatívum nervového systému. Pôsobí tiež proti kŕčom a svalový relaxant vďaka prítomnosti sabinénu, β-selínu a β-bisabolénu. Umožňuje teda telu odpočívať. Je obzvlášť zaujímavý pre ľudí s nespavosťou spojenou so slabosťou pečene, ktorí majú tendenciu trpieť nočným prebúdzaním.

Je však dosť vzácny, a preto dosť drahý, a jeho používanie musí byť kontrolované. V skutočnosti je vhodnejšie obmedziť jeho použitie na pokožku a len pre dospelých a dospievajúcich.

Ako sa to používa ?

Pre dospelých a dospievajúcich. Cez kožu, rozrieďte 1 kvapku v 4 kvapkách rastlinného oleja, aplikujte na solar plexus, vnútornú stranu zápästí a/alebo chodidiel.

Esenciálny olej Melissa

Prečo je účinný?

L’esenciálny olej z medovky je veľmi zaujímavý proti nespavosti pre svoje bohatstvo v citralov, pretože obsahuje 35 až 74 %. Tieto molekuly, ktoré v skutočnosti zodpovedajú nerálnym a geraniálnym molekulám, majú tiež schopnosť pôsobiť na neurotransmitery, tu serotonín zapojený do úzkosti. Esenciálny olej z medovky je tiež známy srdcové sedatívum a svalový relaxant pôsobením na vápnikové kanály. Medovka by preto mohla byť zaujímavá pre ľudí obzvlášť napätých, svalov aj srdca. jej citrónová vôňa sa vo všeobecnosti veľmi cení.

Medzi jeho nevýhody si pamätáme jeho cenu, pretože esenciálny olej Melissa je veľmi drahý, ale aj riziká používania. Citraly vo vysokých koncentráciách predstavujú dermokaustické riziko pre pokožku. Tento éterický olej by preto mali používať iba dospelí a dospievajúci a mali by sa riediť.

Medzi esenciálne oleje bohaté na citraly, ktoré môžu pôsobiť pri nespavosti, môžeme uviesť aj Citrónovú trávu, Lemon Tea Tree alebo dokonca Exotickú či Voňavú Verbenu.

Ako sa to používa ?

Pre dospelých a dospievajúcich. Dermálne, zrieďte 1 kvapku v 9 kvapkách rastlinného oleja, aplikujte na solar plexus, vnútornú stranu zápästí a/alebo chodidiel.

Iné prirodzené prístupy

Hygiena a prírodné techniky

Ak chcete dať všetky šance na svoju stranu a zažiť kompletnú a regeneračnú noc, mali by ste zvážiť niekoľko tipov na životný štýl a prirodzené techniky:

  • nastaviť si pravidelný čas vstávania a chodenia spať,
  • podporovať dobrú posteľnú bielizeň a udržiavať ju,
  • vyhýbajte sa zdrojom svetla v spálni a obrazovkám pred spaním,
  • podporovať pokojné prostredie,
  • vyhýbajte sa prehrievaniu miestnosti, uprednostňujte teplotu medzi 18 a 20 °C,
  • vyhýbajte sa večerným jedlám, ktoré sú príliš mastné alebo príliš bohaté, uprednostňujte sacharidové jedlá (škrobové jedlá a zelenina) a nejedzte príliš neskoro,
  • vyhýbajte sa vzrušujúcim produktom po 16:00 a alkoholu,
  • podporovať fyzickú aktivitu počas dňa, najmä jogu, najlepšie aspoň 5 hodín pred spaním,
  • vyhýbajte sa zdriemnutiu, ktoré je príliš dlhé alebo príliš blízko pred spaním,
  • otestovať dýchacie techniky (technika 4-7-8, srdcová koherencia, mesačné dýchanie atď.).

Fytoterapia

Mnohé rastliny môžu byť použité v bylinnej medicíne pre ich upokojujúce a relaxačné vlastnosti. Môžu byť dostupné a používané v infúziách, tabletách, kapsulách, materských tinktúrach atď. Najznámejší je určite Valeriána lekárska, ale je tu aj Mučenka, Hloh, Eschscholtzia, Chmeľ, Melissa, tam Verbena, THE Lipa, atď. Rovnako ako v prípade esenciálnych olejov sa účinnosť týchto rastlín môže líšiť v závislosti od citlivosti a preferencií každého človeka.

Macerát z figových a lipových pukov

Niektoré maceráty z púčikov pôsobia na nervový systém. Ak ich mechanizmus účinku ešte nie je vedecky dokázaný, analýzy a najmä spätná väzba ukázali, že môžu byť veľmi účinné. THE macerát z lipových púčikov zdá sa, že najúčinnejšie pôsobí proti nespavosti. Sedatívum a mierne hypnotikum, je v popredí práce na spánku, či už na zaspávanie, trvanie alebo kvalitu spánku. THE figovníkový macerát je tiež široko používaný ako regulátor neurotransmiterov. Pôsobí na nervovej aj tráviacej úrovni, ak je nespavosť spojená s týmto typom problému. Oba púčikové maceráty sa môžu použiť samostatne alebo v prípade potreby v kombinácii. Gemmoterapia je obzvlášť zaujímavá pri chronickej nespavosti, pretože ju možno používať dlhodobo. Je tiež kompatibilný a komplementárny s aromaterapiou.

Hydrosóly

Hydrosóly možno použiť ako náhradu esenciálnych olejov pre najcitlivejších ľudí, či už tehotné ženy alebo deti a bábätká, ale aj ľudí, ktorí nemajú radi príliš silné pachy. Môžu byť použité:

  • vyparované v atmosfére, napríklad okolo a v posteli,
  • rozriedený v šálke vody, vo fľaši alebo vo vlažnom bylinkovom čaji
  • pridávaný do vody na kúpanie

L'hydrosol pomarančového kvetu, l'pravý levanduľový hydrosól alebohydrosol harmančeka rímskeho sú neprekvapivo najuznávanejšie pre pôsobenie proti nespavosti. Grónsky Lédon hydrosol, o niečo menej známy, pretože je ťažšie ho získať, možno tiež použiť, ale mal by byť vyhradený pre dospelých a dospievajúcich.

Bol pre vás tento článok užitočný?

  

Priemerná známka: 4.7 ( 396 hlasy)

Bibliografia

Publikácia: Marchand, J., (2019). Využitie aromaterapie pri liečbe stresu a nespavosti (doktorská práca, University of Lorraine). https://hal.univ-lorraine.fr/hal-03297889/document

Publikácia: Lillehei, A.S., Halcón, L., Gross, ČR, Savik, K., & Reis, R. (2016). Pohoda a sebahodnotenie zmien: Sekundárna analýza RCT, ktorá preukázala prínos inhalovanej levandule a spánkovej hygieny u vysokoškolákov s problémami so spánkom. EXPLORE, 12(6), 427 435. https://doi.org/10.1016/j.explore.2016.08.004

Publikácia: Lee, B.K., Jung, AN, & Jung, Y.S. (2018). Linalool zlepšuje stratu pamäte a poruchy správania vyvolané nedostatkom REM spánku prostredníctvom serotonergnej dráhy. Biomolekuly & ; Therapeutics, 26(4), 368373. https://doi.org/10.4062/biomolther.2018.081

Publikácia: Aprotosoaie, AC, Hăncianu, M., Costache, II, & Miron, A. (2014). Linalool: prehľad o kľúčovej molekule odorantu s cennými biologickými vlastnosťami. Časopis o chuti a vôni, 29(4), 193 219. https://doi.org/10.1002/ffj.3197

Publikácia: Účinnosť harmančekových esenciálnych olejov na kvalitu spánku študentov prvého ročníka univerzity. (2021). Indian Journal of Forensic Medicine & ; Toxikológia. https://doi.org/10.37506/ijfmt.v15i2.14954

Publikácia: López, V., Nielsen, B., Solas, M., Ramírez, MJ, & Jäger, AK (2017). Skúmanie farmakologických mechanizmov levanduľového esenciálneho oleja (Lavandula angustifolia) na ciele centrálneho nervového systému. Frontiers in Pharmacology, 8. https://doi.org/10.3389/fphar.2017.00280

Publikácia: Ozkaraman, A., Dügüm, Z., Özen Yılmaz, H., & Usta Yesilbalkan, Z. (2018). Aromaterapia: Vplyv levandule na úzkosť a kvalitu spánku u pacientov liečených chemoterapiou. Clinical Journal of Oncology Nursing, 22(2), 203 210. https://doi.org/10.1188/18.cjon.203-210

Publikácia: Chioca, LR, Ferro, MM, Baretta, IP, Oliveira, SM, Silva, ČR, Ferreira, J., Losso, EM, & Andreatini, R. (2013). Anxiolytický účinok inhalácie levanduľového esenciálneho oleja u myší: Účasť serotonergnej, ale nie GABAA / benzodiazepínovej neurotransmisie. Journal of Ethnopharmacology, 147(2), 412 418. https://doi.org/10.1016/j.jep.2013.03.028

Publikácia: Wang, C., Huo, X., Tian, ​​​​X., Xu, M., Dong, P., Luan, Z., Wang, X., Zhang, B., Zhang, B., Huang, S ., Deng, S., & Ma, X. (2016). Inhibícia metabolizmu melatonínu u ľudí vyvolaná chemickými zložkami z bylín a efektívna predpoveď tohto rizika pomocou výpočtového modelu. British Journal of Pharmacology, 173(22), 3261 3275. https://doi.org/10.1111/bph.13612

Publikácia: Cui, Y., Che, Y., & Wang, H. (2020). Bergamotový esenciálny olej zmierňuje správanie podobné úzkosti vyvolané hliníkom prostredníctvom antioxidačnej, protizápalovej a GABA regulácie u potkanov. Food and Chemical Toxicology, 145, 111766. https://doi.org/10.1016/j.fct.2020.111766

Publikácia: Saiyudthong, S., & Marsden, C. A. (2010). Akútne účinky bergamotového oleja na správanie súvisiace s úzkosťou a hladinu kortikosterónu u potkanov. Phytotherapy Research, 25(6), 858 862. https://doi.org/10.1002/ptr.3325

Práca : de la Charie, T. (2019). Doprajte si esenciálne oleje. Prečo a ako to funguje? Editions du Rocher.

Práca : Falcon, M. (2017). Pojednanie o vedeckej a lekárskej aromaterapii - Esenciálne oleje - Základy a pomôcky na predpis (francúzske vydanie). KRVA ZEM.

Práca : Géa, A., & Banel, P. (2022). Fyziológia a éterické oleje: Ako éterické oleje pôsobia na rôzne systémy tela? DUNOD.

Práca : Couic Marinier, F. a Touboul, A. (2017). Sprievodca esenciálnymi olejmi Živá Zem. Vydanie Terre Vivante.

Webstránka: Nespavosť – príznaky, príčiny, liečba a prevencia. (2021, 9. septembra). VIDAL. Prístupné 3. mája 2022 na https://www.vidal.fr/entreprises/psychisme/insomnie.html

Webstránka: Nespavosť ⋅ Inserm, Veda pre zdravie. (2017, 30. novembra). Inserm. Prístupné 3. mája 2022 na https://www.inserm.fr/dossier/insomnie/

Súvisiace články

O týchto tipoch

Tento článok o aromaterapii napísal Théophane de la Charie, autor knihy „Doprajte si esenciálne oleje“, v sprievode multidisciplinárneho tímu zloženého z farmaceutov, biochemikov a agronómov. 

La Compagnie des Sens a jej tímy nepodporujte samoliečbu. Poskytnuté informácie a rady pochádzajú z referenčnej bibliografickej databázy (knihy, vedecké publikácie atď.). Poskytujú sa na informačné účely alebo na navrhnutie spôsobov na zamyslenie: v žiadnom prípade by nemali nahrádzať diagnózu, konzultáciu alebo lekárske sledovaniea nemôže prevziať zodpovednosť Compagnie des Sens.