Ako skontrolovať kvalitu esenciálneho oleja? Je to v dosahu niekoho alebo potrebujete BAC+5 z organickej chémie? Z pohľadu odborníka na aromaterapiu alebo obchodníka musia byť znalosti, ktoré je potrebné zhromaždiť na zvládnutie kvality týchto produktov, špecializované a široké. Ale z pohľadu užívateľa esenciálnych olejov je celkom možné veci utriediť, oddeliť dobré fľaštičky od priemerných, či dokonca zlých. Toto je cieľom tejto príručky: urobiť vás nezávislými pri kritickej analýze kvality esenciálneho oleja.

Tento článok bol aktualizovaný dňa 08/06/2023

Prečo existujú rôzne kvality?

Esenciálne oleje sú prírodné produkty so silnými terapeutickými vlastnosťami a vo všeobecnosti majú vysokú trhovú hodnotu. Ponuka dostupná na trhu esenciálnych olejov je preto z hľadiska kvality veľmi rôznorodá, a to z 3 hlavných dôvodov:

  • Prvým je, že príroda nie je továreň : nie je schopný vyrobiť ten istý štandardný produkt dvakrát. Každá rastlina je živý organizmus, ktorého ovocie bude závisieť od genetiky rastliny, podmienok jej rastu, počasia, pôdy, ktorá ju vyživuje atď. Pre esenciálne oleje, túto prirodzenú zmenu kvality sa zvyšuje tým, že používame koncentrovaný extrakt účinných látok rastliny. Je samozrejmé, že táto koncentrácia ešte viac zvýrazňuje prirodzenú variabilitu každej rastliny. Jediným zásahom prírody sú šarže esenciálnych olejov s rovnakým názvom často veľmi rozdielnej kvality, dokonca aj z tej istej plantáže. Samozrejme, tento rozdiel sa výrazne zvýrazní, keď biotopy nie sú rovnaké.
  • Druhou príčinou tejto silnej rozmanitosti vlastností je je to podvod. Esenciálne oleje sú obzvlášť ovplyvnené týmto rizikom podvodu: sú drahé a niekedy pochádzajú z druhej strany planéty s mnohými sprostredkovateľmi. Prípadov podvodov je nespočetne veľa a často zostávajú nepovšimnuté až do konečného spotrebiteľa. Môže ísť o riedenie jednoduchými surovinami (voda, alkohol, mastné látky atď.), zmiešanie s podobným a lacnejším éterickým olejom, úpravu éterického oleja pridaním syntetických zlúčenín alebo fyzikálnymi procesmi atď. Fantázia podvodníkov môže zájsť veľmi ďaleko a dopad podvodu nie je ani zďaleka zanedbateľný na priemernú kvalitu esenciálnych olejov.
  • Napokon, treťou a poslednou príčinou je rozmanitosť spôsobov použitia esenciálne oleje. Esenciálne oleje sú skutočne zamerané na veľmi rôznorodú skupinu spotrebiteľov s veľmi rozdielnymi kvalitatívnymi očakávaniami. Na vrchole očakávaní je aromaterapia, potom prichádza na rad kozmetika pre domácich majstrov, použitie v ambientnej difúzii a individuálne použitie na produkty pre domácnosť. Táto rôznorodosť očakávaní v skutočnosti zachováva rozmanitosť kvalít dostupných na trhu.

Otázka kvality éterických olejov je preto veľmi kritická. Tu nejde o hnidopišstvo, ale o skutočné ovplyvňujúce faktory. Cieľom tohto článku je pomôcť vám nájsť cestu, ak hľadáte 100% prírodné, čisté esenciálne oleje terapeutickej kvality. Ak sa chcete dozvedieť viac o variáciách kvality vlastných esenciálnym olejom, prejdite sem:

Ekologická certifikácia, absolútne nevyhnutná

Po prvé, poďme chemicky objasniť fakty. Rastlina obsahujúca pesticídy poskytne esenciálny olej obsahujúci pesticídy. Destiláciou sa neodfiltrujú pesticídy a tie sú bohužiaľ prítomné v esenciálnych olejoch. Používanie pesticídov v ekologickom poľnohospodárstve je veľmi regulované a obmedzenejšie ako v konvenčnom poľnohospodárstve: tých niekoľko povolených fytoprotektívnych látok má spoločné to, že nemajú vnútornú toxicitu. Okrem toho ekologické predpisy vyžadujú, aby sa tieto látky používali len ako posledná možnosť, keď nie je možné zaviesť žiadne iné preventívne opatrenia. Na rozdiel od rastlín pestovaných konvenčne preto organická rastlina predstavuje nízke riziko, že bude obsahovať rezíduá pesticídov. 

Z fyziologického hľadiska, treba mať na pamäti, že biologická dostupnosť esenciálnych olejov je vynikajúca: to znamená, že zložky esenciálnych olejov sú veľmi rýchlo prítomné v tkanivách a krvnej sieti. To je to, čo ich robí silnými a ich potenciálna toxicita. Ak máte vo fľaši pesticídy a používate túto fľaštičku na terapeutické účely, budete teda pesticídy (neviete aké) podávať tam, kde môžu pôsobiť priamo, bez filtra. Preto sa treba absolútne vyhnúť používaniu neekologických (konvenčných) éterických olejov na liečbu, a to predovšetkým zo zdravotných dôvodov.

Ak hľadáte terapeutickú kvalitu, odporúčame tiež vyhnúť sa akejkoľvek značke, ktorá distribuuje organické a konvenčné esenciálne oleje v závislosti od produktu. Často sa to stáva, tieto značky prijímajú označenie ORGANIC pre referencie, kde cenový rozdiel nie je významný (Tea Tree, Peppermint, Ravintsara, atď.), ale prechádzajú na konvenčné esenciálne oleje hneď, ako je cenový rozdiel väčší náklady na suroviny (taliansky Helichrysum, Chamomiles atď.), náročnosť zásobovania atď. Ide o slabý signál pre značku ako celok, ktorá sa zámerne nachádza v menej terapeutickej oblasti (pohodová distribúcia, mydlá, pracie prostriedky a pod.).

Z hľadiska biodiverzity je tiež cenné brániť ekologické sektory, ktoré majú zakázané používať syntetické pesticídy a hnojivá. A z dobrého dôvodu majú pesticídy silný vplyv na suchozemskú faunu, herbicídy sú zodpovedné za úbytok mnohých kvetov a semien nevyhnutných pre mnohé druhy hmyzu a vtákov a dusíkaté hnojivá majú negatívny vplyv na biodiverzitu. V skutočnosti na pozemkoch ekologického poľnohospodárstva nájdeme v priemere o 30 % viac druhov a o 50 % viac jedincov ako na konvenčných pozemkoch.

Nakoniec z hľadiska kontroly podvodov a sledovateľnosti, mali by ste vedieť, že požiadavky organickej certifikácie, aj keď nie sú dostatočné, prispievajú k väčšej kontrole kvality esenciálnych olejov. Značka 100% ORGANIC vás uisťuje, že procesy monitorovania sú zavedené a že sú pravidelne kontrolované (v priemere dvakrát ročne). To umožňuje vyhnúť sa veľkému počtu podvodných šarží, ktorých je oveľa viac v bežných šaržiach ako v BIO šaržiach. Napríklad v súčasnosti takmer všetky šarže bežnej zimnej zelene na trhu obsahujú okolo 30 % syntetického metylsalicylátu. V BIO kvalite je miera podvodov pri tomto produkte oveľa nižšia.

Uzavrieť : mali by ste na liečbu používať iba organické esenciálne oleje? Zo všetkých vyššie uvedených dôvodov sa to zdá celkom zrejmé. Ak ideme ešte ďalej, mohli by sme dokonca povedať, že by sme mali uprednostňovať značky, ktoré predávajú iba organické esenciálne oleje na akékoľvek terapeutické použitie.

Je esenciálny olej skutočne chemotypizovaný?

Chemotyp je slovo bežne používané v žargóne aromaterapie, ale jeho interpretácia sa líši a naďalej sa vyvíja v závislosti od profesionalizácie odvetvia. Pôvodne toto slovo označovalo nevyhnutné rozlíšenie, ktoré bolo potrebné urobiť napríklad medzi tymiánom thujanolovým a tymiánom thymolovým, a toto rozlišovanie sa preto týkalo len niekoľkých druhov: tymianu, rozmarínu, levandule atď.

Dnes, keď hovoríme o chemotypizovanom esenciálnom oleji, hovoríme o esenciálnom oleji, ktorého nasledujúce 3 zložky sú známe výrobcovi a špecifikované na etikete:

  • Presná botanická definícia, teda v latinčine vrátane rodu, druhu a poddruhu alebo odrody (ak je to vhodné). Napríklad pre rozmarín s verbenónom: Rosmarinus officinalis L. verbenoniferum, ktorý nemá vôbec také vlastnosti ako Cinéole Rosemary: Rosmarinus officinalis L. cineoliferum. Vo Francúzsku je našťastie veľmi zriedkavé nájsť esenciálne oleje, ktoré nerobia tento rozdiel. Dávajte si však pozor na niektoré veľké americké značky, ktoré sú rovnako drahé ako nekvalitné.
  • Hlavné molekuly nachádza v tomto esenciálnom oleji. Toto je krátky zoznam obsahujúci niekoľko hlavných molekúl tohto chemotypu bez podrobností o očakávaných koncentráciách. Napríklad Ravintsara musí spomenúť zloženie 1,8 cineolu, v sabinén, v alfa terpineol.
  • Pôvod rastliny a teda aj jej esenciálneho oleja. Toto sú kritické údaje, ktoré často chýbajú a ktoré môžu mať značný vplyv na cenu esenciálneho oleja. Je však nevyhnutné zaručiť chemotyp a jasne a presne doplniť zoznam molekúl. Napríklad esenciálny olej z Harmančeka z Nepálu bude obsahovať veľaalfa bisabolol, ale len 5% namiesto 35% v maďarskom Harmančeku.

Chemotypizovaný esenciálny olej je teda esenciálny olej definovaný, dokonca aj na etikete, na základe týchto 3 kritérií: botanický (presne) + zloženie (približne) + pôvod (presne). Ak chcete využívať terapeutické vlastnosti prostredníctvom esenciálnych olejov, orálne alebo cez pokožku, používanie chemotypizovaných esenciálnych olejov je nevyhnutnéz dôvodov efektívnosti, ale aj bezpečnosti. Takže si dôkladne skontrolujte svoje fľaše, a silne uprednostňujú značky označujúce pôvod predávanej šarže. 

Sú analýzy esenciálnych olejov verejné?

Váš esenciálny olej je BIO, je chemotypizovaný: toto je už veľmi dobré a skôr zriedkavé. Ak tento esenciálny olej použijete na prečistenie vzduchu v domácnosti pomocou difuzéra, alebo na svoj vlastný recept na kozmetický krém, je dostatočne kvalitný. Ak čakáte na terapeutické využitie, ste takmer tam. Stále musíte skontrolovať transparentnosť značky o analýzach, ktoré vykonáva pre každú šaržu.

Prečo je to dôležité?

  • To vám zaručuje, že značka má a pevný plán kontroly. Dnes sa podvodom nevyhneme jednoduchými intuíciami či náhodnými kontrolami. Každá šarža musí byť testovaná, minimálne kvôli kontrole zloženia esenciálneho oleja a jeho niekoľkých základných fyzikálnych zložiek (hustota, index lomu atď.). Pre esenciálne oleje, ktoré sú najviac ohrozené, je potrebné naplánovať dodatočné testy.
  • Toto vás uisťuje výber jeho chemotypu je relevantný alebo že sa na ňom pracovalo, že nie je motivovaný finančnými záujmami, ale presnými špecifikáciami, potvrdenými verejnými analýzami. Zloženie esenciálnych olejov je bližšie špecifikované vo väčšine kníh o aromaterapii. To umožňuje používateľom porovnávať sa s tým, čo ponúka značka, a overiť si, že je to skutočne chemotyp, ktorý hľadajú. Napríklad esenciálny olej z talianskeho Helichrysum z Balkánu môže byť kompletne chemotypizovaný... ale tento chemotyp nie je ten správny, ak chceme ťažiť z vlastností uznávaných v aromaterapeutických prácach pre taliansky Helichrysum.
  • A nakoniec to povzbudzuje značku k tomu zachovať konzistenciu vzhľadom na inzerovanú kvalitu. Tvrdiť, že predávate tie najlepšie esenciálne oleje, je jedna vec, dobrovoľné zverejňovanie vašich analýz s rizikom, že budete musieť niesť zodpovednosť, je vec druhá.

O akých analýzach hovoríme?

V rámci uvedeného vyššie by sa mali vykonať a analyzovať nasledujúce analýzy pre každú dávku esenciálneho oleja, s cieľom odmietnuť tých, ktorí nespĺňajú očakávania.

  • Najdôležitejšie z nich jechromatografická analýza. Je to analýza, ktorá nám umožňuje presne poznať zloženie esenciálneho oleja: aké molekuly a v akom množstve? Táto analýza a jej interpretácia musí byť srdcom každého kvalitného prístupu v aromaterapii.
  • Nasleduje kontrola organoleptické vlastnosti. Každý esenciálny olej má jedinečnú farbu, vôňu a vzhľad, ktoré možno identifikovať medzi ostatnými esenciálnymi olejmi, dokonca aj tými z rovnakej rastlinnej rodiny. Niekedy táto kontrola umožňuje odhaliť chybné vlastnosti, ktoré by chromatografia nevidela.
  • A nakoniec analýza určité fyzické údaje ako je hustota, index lomu a rotačný výkon, ktoré opäť umožňujú vylúčiť určité šarže.

Samozrejme, stanovený plán kontrol by sa nemal redukovať na tieto analýzy, ale pokiaľ ide o systematické analýzy, šaržu po šarži, máme tu dostatočný základ.

Ako skontrolujeme?

  • Fyzikálne a chemické špecifikácie esenciálneho oleja, jeho špecifikácie ako také, musia byť verejné (webová stránka, technické listy atď.).
  • Na fľaši musí byť uvedené číslo šarže.
  • Na webovej stránke značky musia byť k dispozícii výsledky analýzy šarže. Je teda možné ich porovnať s predloženými špecifikáciami.

Keďže neexistuje žiadny certifikačný orgán pre túto požiadavku kvality, dobrovoľná transparentnosť značky na jeho špecifikáciách a testoch, ktoré vykonáva pre každý výrobok, je rozhodujúca dôvera, ktorú doň môžete vložiť.

Ak to zhrnieme: na zabezpečenie terapeutickej kvality esenciálneho oleja je preto predovšetkým potrebné, aby bol certifikované organické, že jeho chemotyp je špecifikovaný a overený (že je chemotypizovaný) a napokon a predovšetkým výsledky jeho analýzy sú prístupné.

Bol pre vás tento článok užitočný?

  

Priemerná známka: 4.7 ( 599 hlasy)

Bibliografia

Publikácia: Vykonávacie nariadenie Komisie (EÚ) 2021/1165 z 15. júla 2021, ktorým sa povoľuje používanie určitých produktov a látok v ekologickej výrobe a ktorým sa ustanovuje zoznam týchto produktov a látok (Text s významom pre EHP ), (Ú. v. EÚ 16. júla 2021).

Publikácia: Bengtsson J., Ahnstrom J., Weibull AC, 2005. Účinky organického poľnohospodárstva na biodiverzitu a abundanciu: metaanalýza. Journal of Applied Ecology 42:261-269.

Publikácia: Hole DG., Perkin, AJ, Wilson JD, Alexander IH, Grice PV, Evans AD, 2005. Prospieva organické poľnohospodárstvo biodiverzite? Biological Conservation 122:113-130.

Práca : de la Charie, T. (2019). Doprajte si esenciálne oleje. Prečo a ako to funguje? Editions du Rocher.

O týchto tipoch

Tento článok o aromaterapii napísal Théophane de la Charie, autor knihy „Doprajte si esenciálne oleje“, v sprievode multidisciplinárneho tímu zloženého z farmaceutov, biochemikov a agronómov. 

La Compagnie des Sens a jej tímy nepodporujte samoliečbu. Poskytnuté informácie a rady pochádzajú z referenčnej bibliografickej databázy (knihy, vedecké publikácie atď.). Poskytujú sa na informačné účely alebo na navrhnutie spôsobov na zamyslenie: v žiadnom prípade by nemali nahrádzať diagnózu, konzultáciu alebo lekárske sledovaniea nemôže prevziať zodpovednosť Compagnie des Sens.