Esenciálne oleje sú molekulárne veľmi zložité produkty a budú mať rôzne účinky v závislosti od toho, ako sa používajú. 4 hlavné spôsoby použitia sú dermálna cesta, orálna cesta (požitie), difúzia a inhalácia. Možné sú aj iné spôsoby použitia, ktoré si však často vyžadujú viac opatrení alebo konzultáciu so zdravotníckym pracovníkom. Tu sú niektoré náznaky týchto rôznych spôsobov použitia esenciálnych olejov.

Tento článok bol aktualizovaný dňa 23/11/2023

Dermálne

Kožná cesta je ideálna na použitie esenciálnych olejov, pretože pri aplikácii na pokožku esenciálny olej veľmi rýchlo prechádza epidermou a šíri sa po celom tele. Ak sa aplikuje na hrudník napr. častice pôsobia za menej ako 10 minút! Použitie sa líši v závislosti od mnohých faktorov: esenciálny olej, súvisiace riziká (dráždivé, dermokaustické, fotosenzibilizačné atď.), požadovaný účinok, oblasť použitia, používatelia atď. Napríklad niektoré éterické oleje sú veľmi dermokaustické a možno ich použiť na pokožku za predpokladu, že sú veľmi zriedené (napríklad škorica). Iné sú potenciálne dráždivé pre citlivú pokožku, a preto si pred použitím vyžadujú aj zriedenie (pozri nižšie). Nakoniec, niektoré nespôsobujú problémy, dokonca ani čisté v lokalizovaných oblastiach a krátkodobo (napríklad Ravintsara). Pozor, ak si esenciálny olej zriedite, budete musieť s pozorovaním účinkov ešte chvíľu počkať. Rastlinné oleje majú oveľa väčšie častice ako éterické oleje, ktoré sa preto zachytia mimo epidermis. Masírujte po dlhú dobu aby napriek tomu prenikol do pokožky.

Všimnite si tiež, že oblasť použitia je jednoducho spojená s požadovanou akciou. Napríklad aplikácia pozdĺž chrbtice má za cieľ pôsobiť na nervový systém, ale aj na imunitný systém. Na hrudník sa aplikácia zameriava na dýchací systém. Pečeň, črevo, žalúdok, orgány sú v tomto prípade priamo zamerané, napríklad pri ťažkom trávení alebo problémoch s pečeňou. V prípade solar plexu sa zameriavame na autonómny nervový systém ale aj na srdcový systém. Čo sa týka záhybov lakťa, vo vnútri zápästia sú tam žily celkovo dobre viditeľné, tieto použitia umožňujú rýchly prechod EO do krvného obehu, hovoríme o "aromatickej infúzii". To je často prípad stresu a nespavosti, želané účinky musia byť rýchle. Takže je to všetko otázka fyziológie.

Orálne

Orálne použitie je možné pre mnohé esenciálne oleje, napriek populárnemu názoru. Pod jazykom je dôležitá irigačná sieť, ktorá umožňuje rýchly prechod do krvného systému. Na jazyku bude účinný pri infekciách nosa, vďaka vstrebávaniu sliznicou a dutinami.

Keďže esenciálne oleje majú silnú chuť a môžu dráždiť, vo všeobecnosti je najlepšiepoužite vhodnú podporu ako neutrálna tableta, lyžička rastlinného oleja alebo medu, cukor alebo kúsok strúhanky. Potom sa odporúča prehltnúť ho blízko jedla na rýchlu asimiláciu.

Perorálna cesta by sa však mala používať s opatrnosťou: je považovaná za najmenej dobre tolerovanú cestu použitia kvôli absencii ochrannej bariéry, napríklad na rozdiel od kožnej cesty. Preto požívanie esenciálneho oleja sa dôrazne neodporúča deťom mladším ako 6 rokov. Pri niektorých éterických olejoch je pred požitím potrebná rada lekára: ak je účinnosť týmto spôsobom maximálna, tak aj toxicita!

Vo vysielaní

Existujú rôzne spôsoby difúzie éterických olejov, viac či menej účinné v závislosti od použitej technológie difúzie, a predovšetkým viac či menej nákladné. Najznámejšie je samozrejme použitie a streamer : Nebulizéry zostávajú najefektívnejšie a najvýkonnejšie, majú byť uprednostňované na terapeutické použitie esenciálnych olejov. Ďalej sú to hmly, vetranie alebo jemné difúzory tepla.

Existujú aj iné difúzne techniky, ale zostávajú dosť remeselné a nie veľmi účinné:

  • Tam mokrá difúzia : dajte pár kvapiek esenciálneho oleja do misky s horúcou vodou blízko radiátora.
  • THE izbový sprej: pridajte niekoľko kvapiek esenciálnych olejov do rozprašovacej fľaštičky so základom umožňujúcim ich dobré rozptýlenie (alkohol, biely ocot atď.).
  • THE kadidlo: táto posledná technika je treba sa vyhnúť pri esenciálnych olejoch. Vložia sa do nádoby a plameňom sviečky sa zahrievajú na viac ako 40 °C. Táto technológia vyvoláva molekulárnu modifikáciu esenciálneho oleja a riskuje rozptýlenie škodlivých molekúl do ovzdušia.

Vdýchol

Inhalácia umožňuje absorpciu esenciálnych olejov priamo cez dýchacie cesty rôznymi spôsobmi, pretože môžu byť suché alebo vlhké:

  • Počúvame podľa suchá inhaláciainhalácie uskutočňované s použitím podpory, ako je vreckovka alebo inhalačná tyčinka. Výhodou suchej inhalácie je, že je rýchla a prenosná, dostupná všade. Jednoducho naneste niekoľko kvapiek esenciálneho oleja na vreckovku alebo bavlnený knôt inhalátora a zhlboka sa nadýchnite.
  • L’mokrá inhalácia možno vykonať pomocou elektrického inhalátora alebo v miske s veľmi horúcou vodou. Nalejte zmes vody a esenciálneho oleja do misky (asi 5 kvapiek do misky s vodou) a vdychujte s hlavou pokrytou uterákom (aby ste zabránili difúzii pár). Aromatické zlúčeniny sú transportované vodnou parou, čo umožňuje lepšiu dostupnosť molekúl prítomných v esenciálnom oleji. Dôležité je však éterický olej nevdychovať dlhšie ako 10 minút a nepoužívať éterické oleje, ktoré dráždia dýchacie cesty. Táto metóda je kontraindikovaná pre deti, ľudí s astmou alebo trpiacich podráždením pokožky tváre.

Menej bežné spôsoby použitia

Rektálne

Sliznica tejto oblasti je veľmi zavlažovaná, čo umožňuje rýchlu účinnosť, porovnateľnú s tým, čo sa pozoruje sublingválne. Esenciálne oleje sa dostávajú na úroveň dolnej dutej žily a sú rýchlo v kontakte s pľúcnymi alveolami. Navyše touto cestou nedochádza k znehodnoteniu éterických olejov ako po prechode črevom.

Rektum je dráždivá oblasť a esenciálne oleje by sa nikdy nemali na túto oblasť aplikovať čisté. Musia sa podávať v čapíkoch. Niektoré farmaceutické laboratóriá alebo farmaceuti sú oprávnení pripravovať oleje týmto spôsobom, dôrazne sa odporúča nespoliehať sa na remeselnú výrobu.

Vaginálne

Vaginálna sliznica má rovnaké vlastnosti ako sliznica konečníka, je veľmi priepustná a prekrvená. Táto cesta je dostupná cez vaginálne klystíry s éterickými olejmi, gynekologické vajíčka alebo gynekologické krémy.

Pred použitím tohto prístupu je vždy potrebné porozprávať sa so svojím gynekológom alebo praktickým lekárom. Okrem toho sa odporúča nechať zmesi pripraviť odborníkom, aby sa obmedzili riziká a vedľajšie účinky.

Ako zriediť svoj esenciálny olej?

  • V rastlinnom oleji : pri aplikácii na kožu s minimálnym rizikom zostáva toto riedenie najlepšie riešenie. Rastlinné oleje sú pre pokožku veľmi výživné. Navyše majú biochemické vlastnosti podobné esenciálnym olejom, čo umožňuje veľmi dobré premiešanie medzi nimi. Rastlinné oleje možno použiť aj ako podporu pri perorálnom podávaní. V tomto prípade zvoľte jedlý rastlinný olej.
  • Vo vode : esenciálne oleje nikdy nemiešať s vodousú lipofilné a vo všeobecnosti zostávajú na povrchu vody. Na použitie v pohári pitnej vody bude potrebné použiť dispergátor vhodný na požitie. Pre použitie napríklad vo vani bude potrebné zmiešať esenciálny olej s vhodným dispergačným prostriedkom (penivý základ, kúpeľové soli a pod.).
  • Na neutrálnej tablete : dajú sa nájsť v lekárňach alebo na internete. Vo všeobecnosti sú formulované s akáciovou gumou a sú, ako už názov napovedá, chuťovo neutrálne. Jednoducho naneste na tabletu maximálne 1 až 2 kvapky esenciálneho oleja, nechajte preniknúť a potom nechajte rozpustiť v ústach.
  • Na sladkom médiu (med, cukor, strúhanka) : tieto podporné látky sú účinné pri perorálnom užívaní, znižujú veľmi silnú chuť esenciálneho oleja a umožňujú lepšie trávenie.
  • V kozmetickom základe (krém, gél, balzam atď.) : všetky tieto produkty umožňujú jednoduchú aplikáciu esenciálneho oleja na pokožku, čím sa znižujú riziká pre pokožku. Každá z týchto zmesí však vyžaduje presné riedenie esenciálneho oleja. V balzame nemôžete rozmiešať toľko kvapiek ako napríklad v kréme.

Niektoré rastlinné oleje na riedenie

Jojobový rastlinný olej

Jojobový rastlinný olej jeneutrálny olej par excellence. V skutočnosti ide o tekutý rastlinný vosk, o ktorom sa hovorí, že je nemastný vďaka svojmu biochemickému zloženiu veľmi blízkemu z časti ľudskému mazu. Táto zvláštnosť ho robí veľmi ľahko vstrebateľným epidermou.

Rastlinný olej Arnika

Pre puristov je to vlastne olejový macerát z Arniky, a nie rastlinný olej. Je nevyhnutné v prípade bolesť svalov, zášklby a problémy s krvným obehom. Na tieto účely sú užitočnými macerátmi aj ľubovník bodkovaný alebo dokonca lúčna.

Rastlinný olej zo sladkých mandlí

Pre dojčatá a deti, toto je rastlinný olej na prijatie! Veľmi jemný, hydratačný a zjemňujúci, okamžite regeneruje pokožku. Navyše je účinný pre všetky typy pleti, nemá žiadne kontraindikácie pre tento univerzálny olej.

Rastlinný olej Nigella

Rastlinný olej Nigella je pre mnohých nevyhnutný dýchacie, imunitné či dokonca tráviace problémy. Môže sa použiť kutánne aj perorálne. Zriedenie v inom rastlinnom oleji je potrebné pre najcitlivejšiu pokožku a tráviaci systém.

Rastlinný olej z boráku lekárskeho

Borákový olej je vhodné pre ženy, je aktívna na hormonálny systém pri poruchách menštruačného cyklu a počas menopauzy. Je vhodný aj pre dermatologické a kĺbové problémy vďaka svojim protizápalovým vlastnostiam. Dá sa nahradiť aj Pupalkou.

Rastlinný olej šípky

Rastlinný olej šípky je pre pokožku regeneračný. Používa sa v kozmeteológii uzdravenie, napomáha prekrveniu a lieči kožné problémy. Ďalej je to a vynikajúce proti starnutiu, ktorý sa má kombinovať s éterickými olejmi s podobnými vlastnosťami.

Rastlinný olej z marhuľových jadier

Rastlinný olej z marhuľových jadier je výborný riediaci olej v aromaterapii, najmä na masáže. Ona je veľmi jemne prenikajúce. Umožňuje vám využívať silné a hlboké pôsobenie esenciálnych olejov.

Olivový rastlinný olej

Olivový olej je veľmi užitočný pre perorálne užívanie esenciálneho oleja. Často sa odporúča éterický olej zriediť v lyžičke olivového oleja. Je to jednoduchý olej, ktorý máte doma. Je však vhodnejšie uprednostniť panenský a BIO olivový olej.

Konopný rastlinný olej

Pre užívané ústne EO, mnohé jedlé oleje môžu byť užitočné. Niektorí majú tú výhodu, že sú bohaté na omega-3, mastná kyselina nevyhnutná pre správne fungovanie organizmu. To je prípad konopných, chia, perilových, ľanových a kamelínových olejov.

Bol pre vás tento článok užitočný?

  

Priemerná známka: 4.6 ( 289 hlasy)

Bibliografia

Práca : de la Charie, T. (2019). Doprajte si esenciálne oleje. Prečo a ako to funguje? Editions du Rocher.

O týchto tipoch

Tento článok o aromaterapii napísal Théophane de la Charie, autor knihy „Doprajte si esenciálne oleje“, v sprievode multidisciplinárneho tímu zloženého z farmaceutov, biochemikov a agronómov. 

La Compagnie des Sens a jej tímy nepodporujte samoliečbu. Poskytnuté informácie a rady pochádzajú z referenčnej bibliografickej databázy (knihy, vedecké publikácie atď.). Poskytujú sa na informačné účely alebo na navrhnutie spôsobov na zamyslenie: v žiadnom prípade by nemali nahrádzať diagnózu, konzultáciu alebo lekárske sledovaniea nemôže prevziať zodpovednosť Compagnie des Sens.