Ak ste možno veľmi dobre oboznámení s esenciálnymi olejmi v aromaterapii alebo kozmetike, toto je príležitosť natrénovať sa v novom spôsobe ich používania, ešte senzorickejšom! Nielenže sa vyhnete chemikáliám v bežných parfumoch, ale budete tiež hrdí na to, že ste si vytvorili svoj vlastný parfém. Je to celkom fajn, nie? Jedinečná vôňa, ktorá vám pristane a ktorá sa dokonale prispôsobí situácii, na ktorú ju nosíte, keďže bola na to stvorená!

Tento článok bol aktualizovaný dňa 08/12/2023

Ako vytvorím svoj prírodný parfém s esenciálnymi olejmi?

Výrobný proces je celkom jednoduchý. Jednoducho zmiešajte esenciálne oleje s rôznymi vôňami, snažiac sa rešpektovať tri klasické tóny prítomné v parfume:

  • a vrchná poznámka, prvý, ktorý cítime, ktorý sa pomerne rýchlo vyparuje;
  • a srdcová poznámka, vytrvalejší, ten, ktorý vydrží najdlhšie;
  • a poznámka na pozadí, ktorý nesie ostatné a slúži ako fixátor, posledný ktorý pretrváva.
V závislosti od parfumu, ktorý chcete vytvoriť, je len na vás, či každej z týchto poznámok pridáte väčšiu alebo menšiu váhu! Vždy začneme s tvorbou zmesi esenciálnych olejov na základe parfumu pridaním základných tónov, potom srdcových tónov, aby ste skončili s vrchnými tónmi. To pomáha udržiavať štruktúru parfumu.

Keď si vyberiete svoje tri noty, pripravte zmes v prázdnej jantárovej fľaši necháme odležať cca 3 týždne. Fľaštičku môžete pravidelne ovoňať, aby ste si prispôsobili parfum a pridali ten či onen esenciálny olej v závislosti od výsledku, ktorý chcete dosiahnuť.

Po týchto 3 týždňoch trpezlivosti môžete zmes esenciálnych olejov zriediť v a základňu. Ak niektorí ľudia pijú alkohol, v Compagnie des Sens radšej zostaneme prirodzení a rozhodneme sa prejojobový rastlinný olej ako základ parfému. Práve ten sa často volí a nie iný rastlinný olej, pretože jeho zloženie z neho robí olej, ktorý zostáva neporušené po dlhú dobua jeho vôňa je celkom neutrálna. Povolí to pachové molekuly na prichytenie ľahšie na pokožku, aby sa predĺžila ich vôňa. Okrem toho, použitie rastlinného oleja ako základu pre parfum má výhodu nevysušujte pokožku, ako by to mohol urobiť alkohol. Parfém, ktorý ste vytvorili, bude mať teda významnú výhodu: okrem toho, že bude voňať, bude vaša pokožka vyživená a chránená pred útokmi!

Aby nedošlo k podráždeniu a príliš silnému parfumu, bude to potrebné zrieďte zmes esenciálnych olejov v jojobovom oleji. Takže môžete pridať jednu dávku esenciálnych olejov na 6 až 8 dávok jojobového oleja v závislosti od intenzity vône, ktorú chcete mať. Napríklad, ak chcete vyrobiť 10 ml parfumu, môžete pripraviť 1 ml zmesi esenciálnych olejov (t.j. 30 kvapiek), ktoré rozriedite v 9 ml jojobového oleja. A tu to máte, váš prírodný a personalizovaný parfém je pripravený!

Navrhnite si vlastnú difúziu esenciálneho oleja

Na vytvorenie vlastnej atmosféry na rozptýlenie je výrobný proces rovnaký, stačí pridať esenciálne oleje, ktoré sa vám páčia (rešpektujte opatrenia na difúziu, teda tie, ktoré môžete difundovať čisté a tie, ktoré musíte riediť).
Treba poznamenať, že rastlinný olej by sa nikdy nemal pridávať do okolitých zmesí určených na difúziu. Keďže tieto oleje sú mastné a viskózne, môžu poškodiť váš difuzér. Je to preto jednoduché a vytvorte si svoj vlastný rozptyl, ktorý bude prirodzený a jedinečný, keďže sa na vás bude len podobať!

Vytvorenie vlastnej interiérovej atmosféry pomocou esenciálnych olejov je jednoduchý proces, ktorý je podobný procesu výroby prírodného parfumu s esenciálnymi olejmi. Vytvorenie vlastnej atmosféry na rozptýlenie v skutočnosti znamená navrhnutie vlastného interiérového „parfumu“. Preto musíte miešať esenciálne oleje s rôznymi vôňami a snažiť sa rešpektovať tri klasické tóny prítomné v parfume:

  • Vrchná poznámka, ktorý ako prvý ovoniame, ktorý vydrží až 2 hodiny a ktorý sa pomerne rýchlo vyparí.

Príklady : citrusové, zelené a svieže vône: čajovník, bazalka, citrón atď.

  • Srdcová poznámka, ktorý je o niečo vytrvalejší a vydrží dlhšie ako prvý, niekoľko hodín.

Príklady : drevité, ovocné a korenisté tóny: rímsky harmanček, palmarosa, škorica atď.

  • Poznámka na pozadí, ktorý nesie ostatné tóny a slúži ako „fixatív“. Toto je posledný tón/zápach, ktorý budete cítiť a môže zostať niekoľko dní.

Príklady : drevité, jemné a kožovité tóny: atlaský céder, cistus, pačuli atď.


Po výbere esenciálnych olejov podľa ich poznámky (vrchná poznámka atď.), jednoducho musíte pripraviť svoju zmes podľa olejov, ktoré sa vám páčia. Všetko je to otázka vkusu, to vám umožňuje vytvoriť jedinečnú atmosféru, ktorá vám vyhovuje.

Aby ste si boli istí, že si vytvoríte zmes, ktorá sa vám bude páčiť, jednoducho si vyberte esenciálne oleje, ktorých vôňa sa vám páči a otestujte v závislosti od ich účinnosti a vašich očakávaní, či vás vôňa zmesi uspokojí. Ak vás to úplne neuspokojí, môžete túto zmes upraviť pridaním niekoľkých kvapiek niektorého z esenciálnych olejov, podľa vašej chuti.

Je dôležité mať na pamäti, že pred akýmkoľvek vytvorením čuchovej difúzie je potrebné si byť istý, že zvolené éterické oleje môžu byť rozptýlené, čisté alebo zriedené. Okrem toho, na rozdiel od vytvárania klasického parfumu, by ste nemali pridávať rastlinný olej, pretože sú viskózne a môžu poškodiť váš difuzér!

Parfémy Compagnie des Sens

Ak nie ste inšpirovaní, neprepadajte panike, Compagnie des Sens vás nesklame! Po mnohých testoch vám s potešením ponúkame naše výtvory. Vybrali sme pre vás niektoré z našich recepty, aby ste mohli začať a zoznámiť sa s týmto novým svetom, ktorý máte k dispozícii: svet prírodné parfumy s éterickými olejmi. V každom z týchto receptov vás krok za krokom prevedieme, aby sme vám ponúkli príchute, ktoré vám vyhovujú! 

Ako rozpoznať vôňu esenciálnych olejov?

Inšpirovať sa cudzími zmesami je síce všetko v poriadku, no na vytvorenie vlastného prírodného parfumu už musíte poznať a rozoznať vône esenciálnych olejov. Sledujte nás v tomto prehľade najbežnejších čuchových rodín!

Aromatický tón

Nachádza sa v mnohých esenciálnych olejoch, táto aromatická vôňa! Vo vašej kuchyni je známy, no vedeli ste, že sa veľmi dobre hodí aj do sviežich a hlbokých vôní? 
→ Zistite viac o čuchová rodina aromatických tónov !

Woodyho poznámka

Hoci má mužskú konotáciu, drevité tóny sa napriek tomu nachádzajú v širokej škále parfumov, ženských aj mužských! Je to základná nota par excellence.
→ Zistite, ktoré éterické oleje majú drevitú vôňu

Pikantná poznámka

Korenie, ktoré sa vo vašich parfumoch používa s mierou, im môže dodať novú hlbokú a korenistú tvár, ktorá určite oživí vaše sviatočné večery. 
→ Začnite používaťéterické oleje s korenistou vôňou.

Kvetinová poznámka

Sila kvetov, aké krásne! Tak prečo ho nepridať do svojich parfumov, aby ste vytvorili skutočné kvetinové kytice, ktoré sú ideálne pre podmanivé ženské parfumy? 
→ Objavte esenciálne oleje s kvetinovou vôňou !

Zelená poznámka

Zelená vôňa, nazývaná aj ferny scent, je svieža a ponorí vás do zelene a čerstvo pokosenej trávy. Srdce často používané v mužských, ale aj ženských parfumoch, zistite, ako ich používať zeleno voňajúce éterické oleje

Ovocná nota

Ak do svojich parfumov pridáte ovocné vône, budú skutočne svieže a pikantné. Používa sa hlavne ako srdcové tóny v mladých ženských parfumoch, nájdite si spôsob, ako si ich užiť esenciálne oleje s ovocnou vôňou.

Gurmánska poznámka

Všetci máme na mysli gurmánsky parfum, plný guľatosti a sladkosti, ktorý nás vráti priamo na stôl s občerstvením nášho detstva. Tieto dobré spomienky, prečo ich nezačleniť do svojich parfumov s esenciálne oleje s príjemnou vôňou ?

Pižmová poznámka

Pižmo je v surovom stave mužnosť a hĺbka. Pižmové tóny sú preto široko používané v okrúhlych a ťažkých parfumoch, mužských a ženských, najmä ako základný tón na fixáciu iných vôní. Zistite, ktoré esenciálne oleje majú pižmovú vôňu.

Citrusová nota

Citrusy sú esenciálne oleje so sviežou vôňou citrusovej kôry. Tieto prchavé vrchné tóny vám ponúkajú ideálny útok na sviežu a letnú vôňu. použi ich esenciálne oleje s citrusovou vôňou vo vašich parfumoch!

Orientálna nota

Blízke korenistým vôňam, orientálne vône sú však menej ostré a jemnejšie, teplejšie. Veľmi dobre sa hodia k drevitým tónom v mužských parfumoch alebo ľahším tónom k ​​ženským parfumom. Ako používať esenciálne oleje s orientálnou vôňou vo vašich parfémoch?

Púdrová poznámka

Púdrový tón je ženská a šik vôňa par excellence. Je široko používaný v bohatých ženských parfumoch. Pridať éterické oleje s práškovou vôňou vo svojich parfumoch, aby ste ich vylepšili!

Ako cítime pachy?

Prax dobre poznáme: čucháme nosom! Ale ako sa to stane v našej malej hlavičke, zachytiť a interpretovať vôňu rýchlejšie ako blesk? Zistite, prečo a ako náš mozog analyzuje pachy.

Bol pre vás tento článok užitočný?

  

Priemerná známka: 4.7 ( 641 hlasy)

Bibliografia

Práca : de la Charie, T. (2019). Doprajte si esenciálne oleje. Prečo a ako to funguje? Editions du Rocher.

O týchto tipoch

Tento článok o aromaterapii napísal Théophane de la Charie, autor knihy „Doprajte si esenciálne oleje“, v sprievode multidisciplinárneho tímu zloženého z farmaceutov, biochemikov a agronómov. 

La Compagnie des Sens a jej tímy nepodporujte samoliečbu. Poskytnuté informácie a rady pochádzajú z referenčnej bibliografickej databázy (knihy, vedecké publikácie atď.). Poskytujú sa na informačné účely alebo na navrhnutie spôsobov na zamyslenie: v žiadnom prípade by nemali nahrádzať diagnózu, konzultáciu alebo lekárske sledovaniea nemôže prevziať zodpovednosť Compagnie des Sens.