Imunitný systém zahŕňa všetky naše obranné mechanizmy, ktoré zasiahnu, akonáhle je niečo rozpoznané ako „cudzie“ a telo to vníma ako nebezpečenstvo. Jeho hlavnou úlohou je teda chrániť nás najmä pred choroboplodnými zárodkami, akými sú vírusy, baktérie, plesne a pod. V prípade oslabenia je potom riziko, že budeme citlivejší na infekcie a zotavenie bude trvať dlhšie. Preto je dôležité sa oň starať v očakávaní zimných chorôb alebo pri opakovaných infekciách. Je známe, že viaceré faktory, ako je vek, stres, fajčenie a niektoré choroby, majú vplyv na imunitu. Ale aj strava, spánok či fyzická aktivita môžu ovplyvniť fungovanie imunitného systému. Okrem zdravého životného štýlu a určitých mikronutričných potrieb existujú aj rôzne riešenia na báze rastlín a prírodných produktov. Toľko ciest na preskúmanie, aby ste sa lepšie chránili a posilnili svoj terén.

Tento článok bol aktualizovaný dňa 04/04/2024

TOP 5 prírodných riešení

1. Esenciálny olej pre celú rodinu: Ravintsara, na posilnenie imunity a ochranu počas celej zimy.
2. Rastliny s uznávanými imunostimulačnými vlastnosťami: Echinaceaberúc do úvahy ich bezpečnostné opatrenia pri používaní.
3. Liečiť sa na jeseň: Šípkový macerát z pukov, špecifické pre ORL sféru a deti.
4. Prášky a sušené ovocie na zásobu vitamínu C: Acerola, Camu-CamuBobule goji.
5. Na prevenciu alebo pri prvých príznakoch infekcie: propolis, ktoré majú byť vyhradené pre dospelých.

Pre starostlivosť o imunitu sa odporúča aj uspokojovanie potrieb vitamínu D a železa, prispôsobenie stravy, obmedzenie vplyvu stresu, vyhýbanie sa nedostatku spánku, sedavému spôsobu života, ako aj nadmernému športu, vystavovaniu sa škodlivinám a toxickým produktom. ktoré oslabujú imunitný systém (tabak, alkohol, konzervačné látky, prídavné látky v potravinách atď.)

V prípade vyhľadajte lekársku pomoc autoimunitné ochorenie, poruchy alebo liečby zahŕňajúce imunitný systém.

Pokryte svoju potrebu vitamínu D, železa a zinku

Skôr než sa začneme venovať potravinám a prírodným produktom, je dôležité zamerať sa predovšetkým na vitamín D a železo, ktoré zohrávajú kľúčovú úlohu vo fungovaní imunitného systému a ktorých nedostatok sa často ukazuje v bežnej populácii. Pokiaľ ide o zinok, riziko nedostatku sa zdá byť menej všeobecné, ale tiež sa veľmi podieľa na imunite.

Zamerajte sa na vitamín D

Vitamín D je dobre známy svojou úlohou pri stavbe kostí, ale je tiež a predovšetkým veľmi dôležitý pre imunitu. Podľa výsledkov štúdie z rokov 2006-2007 Nedostatok vitamínu D postihuje takmer 80 % dospelých vo Francúzsku, v zime až 90 %! Našťastie prípady závažného deficitu zostávajú pomerne zriedkavé. Budeme obzvlášť opatrní, aby sme pokryli potreby starších ľudí, dojčiat, tehotných žien, žien po menopauze, ľudí s olivovou alebo tmavou pokožkou, ktorí si so slnkom horšie syntetizujú vitamín D. Iné faktory, ako sú niektoré diéty, ktoré eliminujú zdroje vitamínu D (tučné ryby, vajcia a mliečne výrobky), patologické stavy vedúce k črevnej malabsorpcii alebo nízke vystavenie slnku môžu tiež zhoršiť riziká nedostatku.

Vzhľadom na to, že sa v podstate syntetizuje pôsobením slnka na pokožku a len malé % našich potrieb pokryje potrava, odporúča sa najmä v zime suplementácia. Ale pre vyhnúť sa riziku predávkovania, je lepšie požiadať o radu zdravotníckeho pracovníka. Našťastie, časy oleja z tresčej pečene našich babičiek sú už dávno preč... Dnes je oveľa jednoduchšie absolvovať kurz Vitamínu D bez toho, aby ste sa tvárili.

Majte železné zdravie

Žehlička zasahuje aj do fungovania imunitného systému a jeho nedostatok je tiež veľmi častý u bežnej populácie, najmä u žien pred menopauzou, detí náchylných na opakované infekcie, ľudí, ktorí držia vegánsku stravu... a potreby preto nie vždy byť pokryté iba jedlom. Suplementácia sa uskutoční na základe biologických dávok a lekárskych odporúčaní, najmä pre odhadnúť úroveň nedostatku a vyhnúť sa riziku predávkovaniaSpirulina môže byť zaujímavá aj ako udržiavacia kúra.

Zinok v správnom dávkovaní

Zinok je tiež veľmi užitočný pre normálne fungovanie imunitného systému, alenadmerná alebo dlhodobá konzumácia môže naopak viesť k poklesu imunity.. Je preto lepšie pokryť svoje potreby jedlom (ustrice a mäkkýše, pšeničné klíčky, pečeň, mäso a Tekvicové semiačka) a o suplementácii uvažujte len u ľudí s rizikom nedostatku, ako sú ľudia trpiaci chronickými črevnými ochoreniami, ochoreniami obličiek, podvýživou, závislosťou od alkoholu alebo veľmi starší ľudia, pričom netreba zabúdať ani na vegetariánov.

Starostlivosť o imunitu prostredníctvom stravy

Aktuálne poznatky o prepojenie medzi črevnou mikrobiotou a imunitou nás nútia brať čoraz vážnejšie do úvahy úlohu jedla. Dávajte si pozor na rýchle občerstvenie, priemyselné jedlá a pečivo, vyprážané jedlá, príliš rafinované alebo spracované produkty atď., ktoré narušujú rovnováhu mikrobioty (dysbióza) a môžu narušiť celý črevný ekosystém. Naopak, starostlivosť o stravu môže pomôcť zlepšiť našu prirodzenú obranyschopnosť, pričom treba dodržiavať niektoré obzvlášť zaujímavé odporúčania:

  • Doprajte si dostatok bielkovín : často zabúdame, že aminokyseliny, ktoré tvoria bielkoviny, sú nevyhnutné pre syntézu protilátok. Preto je dôležité správne pokryť potreby najmä u seniorov pestrými zdrojmi rastlinných bielkovín (strukoviny, mandle a orechy, nerafinované obilniny), a to nielen živočíšnych.
  • Vyvážte príjem esenciálnych mastných kyselínrovnováhu medzi omega 3 a omega 6 v našej strave je základom pre reguláciu našich obranných mechanizmov (zápal a imunita). Naša moderná strava je silne nevyvážená v prospech omega 6, budeme dbať na to, aby sme obmedzili spotrebu rastlinných olejov príliš bohatých na omega 6 (napr. slnečnicový a arašidový olej) a poskytli všetky omega 3 (ALA, EPA a DHA). ) prostredníctvom rastlinných zdrojov potravy (napr.: repkový olej, orechy, ľan, konope atď.) A živočíšnych zdrojov (napr.: malé mastné ryby).
  • Zvýšte príjem antioxidantov a vlákniny rozmaznávať vaše črevo a jeho mikroflóru. To bude zahŕňať priznanie hrdosti čerstvému, farebnému, sezónnemu a rozmanitému ovociu a zelenine, (polo)celým obilninám, bez zabúdania na koreniny a aromatické rastliny. Vhodné je tiež obmedziť príliš rafinované priemyselné potraviny a najmä ich zvýšiť príjem rozpustnej a nerozpustnej vlákniny.
  • Rozhodnite sa pre prírodné zdroje probiotík : pred zvažovaním kúry doplnkov stravy je vhodné uprednostniť fermentované produkty prospešné pre črevnú flóru (napr. jogurty, kefíry, kombucha, kvasená zelenina a pod.).

Chráňte sa esenciálnymi olejmi

Aké sú výhody esenciálnych olejov?

Vďaka ich synergické, imunostimulačné a protiinfekčné vlastnostiesenciálne oleje sú spojencami voľby na ochranu pred infekciami a ich možnými komplikáciami. Niekoľko štúdií uskutočnených in vitro a in vivo účinne preukázalo účinky na bunky vrodenej imunity a adaptívnej imunity, ako aj na molekuly imunitnej odpovede.

Esenciálne oleje sú často rozptýlené ako preventívne opatrenie na čistenie vzduchu. Aby sa využili ich skutočné imunomodulačné vlastnosti, môžu sa použiť aj perorálne alebo kutánne. Čo sa týka čuchu, jeho záujem by bol dvojaký. Táto cesta by umožnila konať oboje na zvládanie stresu ale aj priamo na imunitu.

Aké esenciálne oleje si vybrať?

Po prvé, je esenciálny olej Ravintsara čo je jednomyseľné. Obsahuje eukalyptol a monoterpenoly, ktoré pôsobia synergicky a dodávajú mu imunostimulačné a antivírusové vlastnosti. Používal sa najmä v nemocniciach na prevenciu nozokomiálnych nákaz. Flexibilné použitie, bez ohľadu na spôsob použitia, sa stalo esenciálny olej, ktorý bude sprevádzať celú rodinu od jesene a počas zimy.

Na prevenciu, na čistenie vzduchu je možné použiť aj citrónový esenciálny olej alebo iné citrusové esencie. Atmosférické antiseptikum, pôsobí aj svojou parfumáciou na emocionálnu pohodu a zvládanie stresu s merateľnými účinkami na imunitné funkcie.

Ako ich používať?
  • Dermálne u dospelých : 1 až 2 kvapky Ravintsary na zápästia, raz denne, v rizikových obdobiach. Po troch týždňoch užívania si urobte týždennú prestávku.
  • Dermálne, od 3 rokov, pre tehotné ženy staršie ako 3 mesiace : zrieďte esenciálny olej Ravintsara na 10 % v rastlinnom oleji (1 dávka esenciálneho oleja na 9 dávok rastlinného oleja). Naneste 3-4 kvapky zmesi na chrbát a chodidlá. Po troch týždňoch užívania si urobte týždennú prestávku.
  • Vo vani, od 3 rokov : rozrieďte 5 až 10 kvapiek Ravintsary v lyžici základu do kúpeľa, všetko nalejte do vody vo vani. Zostaňte desať minút. Žiadne oplachovanie.
  • Vo vysielaní, Ravintsara a Lemon sa môžu používať samostatne alebo v zmesiach, pričom treba rešpektovať počet kvapiek esenciálnych olejov uvedený v návode na použitie difuzéra a časy difúzie, ktoré sa líšia v závislosti od používateľa: u dospelých (15 minút za hodinu), u detí od 6 rokov (5 minút za hodinu) alebo od 3 mesiacov (5 minút za hodinu v neprítomnosti dieťaťa).
  • Ústne, od 6 rokov, pri prvých príznakoch infekcie: 1 až 2 kvapky Ravintsary na neutrálnu podložku (najlepšie lyžičku medu), aby sa rozpustila v ústach. Až 3-krát denne počas 5 dní.

Posilnite svoj terén gemmoterapiou

V akých prípadoch treba uprednostniť maceráty z púčikov?

Príčin oslabenia imunity je viacero, gemmoterapia to umožní posilniť každý terén individuálnym spôsobom. O niekoľkých macerátoch z púčikov je v skutočnosti známe, že pôsobia na imunitný systém na rôznych úrovniach: obmedzujú účinky stresu, regulujú črevnú flóru, zameriavajú sa na dýchaciu sféru atď.

Či už na prevenciu alebo na posilnenie imunity po infekčnej epizóde, bude zaujímavé použiť maceráty z púčikov ako kúra na minimálne 3 týždne. Sú pomerne flexibilné na použitie, ale vzhľadom na prítomnosť alkoholu v ich zložení sa maceráty z púčikov neodporúčajú deťom do 3 rokov a tehotným ženám.

Aké maceráty si vybrať?

Tu sú tri hlavné imunitné púčiky, ktoré si môžete vybrať na základe ich špecifík:

Okrem toho môžeme použiť ďalšie účinné púčiky na podporu imunitného systému ako napr Bukový púčkový macerát (pre krehké alebo veľmi oslabené osoby) príp Topoľový púčkový macerát (pre jeho ochranný účinok v období epidémie).

Ako ich používať?
  • Ako dlhodobá alebo niekoľkomesačná preventívna liečba najmä na jeseň, v očakávaní zimných chorôb alebo pri opakovaných infekciách. S rýchlosťou 3 týždne príjmu za mesiac a 1 týždeň prestávky.
  • Ako jednorazová liečba trvajúca 3 týždne zotaviť sa po infekčnej epizóde v období rekonvalescencie.
  • V rozhovore, skôr u dospelých na podporu imunitného systému oslabeného liečbou alebo chronickou patológiou. Na výber niekoľko možností: 10 dní v mesiaci alebo 3 týždne v štvrťroku alebo 3 dni v týždni.

Vo všetkých prípadoch sú obvyklé dávky nasledovné:

  • Dospelí a dospievajúci : 5 až 15 kvapiek denne do pohára vody (alebo čistej), 15 minút pred jedlom, počas 3 týždňov. Začnite s 5 kvapkami a postupne zvyšujte (napríklad: 5 kvapiek prvý týždeň, 10 druhý a 15 posledný).
  • Deti staršie ako 3 roky : 1 kvapka denne na 10 kg, počnúc jednou kvapkou a postupne dávku zvyšovať (napríklad: 9-ročné dieťa s hmotnosťou 40 kg môže užiť až 4 kvapky).

Uprednostňujte hydrosóly pre krehkých ľudí

V ktorých prípadoch sú hydrosóly relevantné?

Oveľa menej koncentrované ako esenciálne oleje, hydrosóly sú flexibilnejšie na použitie. Napriek tomu obsahujú aktívne molekuly rozpoznateľné podľa ich aromatického zápachu. Vo vani alebo ústne sa postarajú malé deti, tehotné ženy, starší ľudia na podporu ich imunity.

Budú vhodné aj pre celú rodinu pomoc pri strese. Rýchle a jednoduché použitie, hydrosóly konečne potešia tí, ktorí sa ponáhľajú a nemáte čas na prípravu bylinkového čaju.

Aké hydrosóly si vybrať?
  • Tymiánový hydrosól s linaloolom bude najimunnejší. Zvlášť vhodné pre deti by zabezpečilo dobrú ochranu dýchacích ciest v prostredí s rizikom kontaminácie, ako sú škôlky alebo v období zimných epidémií. Tiež povzbudzujúce, bolo by vhodné počas rekonvalescencie na podporu oslabených organizmov.
  • Hydrosol eucalyptus globulus by sa ešte viac špecializovali na dýchacie cesty, aby sa uprednostnili pri difúzii alebo pri prvých príznakoch infekcie.
  • Iné upokojujúce a spazmolytické hydrosóly ako napr Hydrosol z pomarančových kvetov alebo Hydrosol harmančeka rímskeho bude šetrnou alternatívou k esenciálnym olejom v prípade stresu a porúch spánku.
Ako ich používať?

Hydrosóly sa môžu použiť samostatne alebo v zmesi, príležitostne alebo v priebehu približne dvadsiatich dní pre hlbší účinok:

  • Od 3 mesiacov. Dermálne, pridajte 1 až 2 polievkové lyžice do vody na kúpanie.
  • Od 6 mesiacov. Ústne, pridajte 1 čajovú lyžičku hydrosolu do vody vo fľaši, pite dvakrát denne po dobu 15 dní.
  • Pre dospelých. Orálne, pridajte 1 polievkovú lyžicu hydrosolu do 1 l vody na pitie počas dňa, maximálne 3 týždne.

Rozhodnite sa pre rastliny v bylinkových čajoch, práškoch, extraktoch…

Pre ľudí, ktorí hľadajú alternatívy k esenciálnym olejom alebo gemmoterapii, existujú aj iné rastlinné riešenia na podporu imunitného systému.

Echinacea

Referenčné rastliny na stimuláciu imunity, Echinaceae angustifolia a Echinaceae purpurea, boli predmetom mnohých štúdií, ktoré preukazujú podobné účinky na niekoľkých úrovniach, ako je aktivácia makrofágov (vrodená imunita) a zvýšenie počtu B lymfocytov zodpovedných za tvorbu protilátok (získaná imunita). WHO dokonca uznáva ich tradičné použitie „pri liečbe prechladnutia a infekcií horných dýchacích ciest vďaka ich imunostimulačnému účinku“.

Kvalita dostupných produktov, použité časti, typ extraktu, dávkovanie a dĺžka používania atď. sú však veľmi rôznorodé. Preto je lepšie vyhľadať radu od zdravotníckeho pracovníka, aby ste mohli využiť ich výhody a bezpečne ich používať. Vzhľadom na túto imunostimulačnú silu, pri používaní je tiež potrebné dodržiavať niekoľko opatrení pri poruchách imunity (pozri nižšie). Neodporúča sa ich užívať ani počas tehotenstva, dojčenia a u detí do 12 rokov. Nakoniec môžu spôsobiť alergické reakcie u ľudí alergických na rastliny z čeľade Asteraceae.

Adaptogénne rastliny

Ženšen, Eleutherococcus a Rhodiola patria medzi najznámejšie adaptogénne rastliny. Majú spoločnú schopnosť obmedzovať únavu, zlepšovať odolnosť voči námahe, zvyšovať schopnosť koncentrácie a odolávať infekciám... Pre zaručenie ich kvality a obsahu účinných látok je výhodné užívať vo forme titulných extraktov. A vzhľadom na ich bezpečnostné opatrenia pri používaní sa odporúča vyhľadať radu zdravotníckeho pracovníka.

Ashwagandha, „nový príchod“ na Západ, je považovaný za jednu z najsilnejších adaptogénnych rastlín. Tiež nazývaný "indický ženšen", k nám pochádza z ajurvédskej medicíny, kde jej názov znamená „konský pach“, aby evokoval silu zvieraťa. Bol už predmetom mnohých štúdií, ale stále je nedostatok údajov o účinkoch na imunitný systém. Užívanie prášku Ashwaganda bude užitočné najmä v prípadoch únavy alebo chronického stresu. Flexibilnejšie použitie ako iné adaptogénne rastliny, jeho použitie však zostáva vyhradené pre dospelých. Nie je vhodný ani pre tehotné a dojčiace ženy. A v prípade porúch štítnej žľazy sa odporúča lekárska rada.

Rastliny bohaté na vitamín C

Vzhľadom na priaznivé účinky vitamín C o fungovaní imunitného systému a asimilácii železa je dôležité zabezpečiť, aby boli splnené vaše potreby na lepší boj s infekciami. Strava bohatá na čerstvé sezónne ovocie a zeleninu by mala stačiť. Ale v prípade infekcie, anémie alebo únavy je zaujímavé vyliečiť sa uprednostňovaním prírodné zdroje, ktoré okrem vitamínu C dodajú aj ďalšie živiny s antioxidačnými vlastnosťami doplnkové: vo forme práškov (Acerola alebo Camu Camu) alebo sušené ovocie (bobule goji).

Tymián v bylinkovom čaji

Tymiánový bylinkový čaj sa tradične používa na liečbu porúch dýchania a trávenia. Jeho protiinfekčné vlastnosti sú široko zdokumentované početnými štúdiami, ktoré sa uskutočnili najmä na jeho esenciálnom oleji. Pokiaľ ide o jeho účinok na imunitu, publikácia z roku 2012 zdôraznila účinky vodného extraktu na dendritické bunky, bunky, ktoré zohrávajú úlohu sentinelu aj dirigenta imunitnej odpovede. Bez toho, aby bol imunostimulačný ako Echinacea, tymián by bol viac imunomodulačný a flexibilnejší pri použití. Je to tiež a tonizačná a antioxidačná rastlina čo pomôže aj pri rekonvalescencii.

V infúzii : na jednu šálku zalejte polievkovú lyžicu suchých rastlín vriacou vodou (ideálne s teplotou 80-90°C). Prikryte a nechajte lúhovať 10 až 15 minút, potom prípravok prefiltrujte. Pite 2-3 šálky denne. Po 3 týždňoch užívania si urobte týždennú prestávku.

Objavte ďalšie prírodné alternatívy

Na podporu imunitného systému existujú aj iné prírodné riešenia ako rastliny. Možno ich použiť ako jesennú kúru pri prevencii zimných chorôb alebo pri rekonvalescencii pri oslabenej imunite. Tu je na výber niekoľko alternatív.

Propolis

Vyrábajú a používajú včely na ochranu svojho úľa, propolis sa používa už od antiky na liečenie rán, ale aj na balzamovanie mŕtvych. Dodnes sa používa v zložení produktov proti bolestiam hrdla, infekciám ďasien a dokonca aj herpesu, najmä pre svoje protiinfekčné vlastnosti. Aj keď nie je možné na potravinových doplnkoch uviesť, že propolis pomáha „podporovať fungovanie imunitného systému“, testy vykonané in vivo a in vitro jasne ukazujú, že účinkuje na dva typy imunitnej odpovede : vrodený a získaný. Propolis by skutočne pôsobil na rôzne bunky imunitného systému a na tvorbu protilátok.

Hydroalkoholový extrakt propolisu je možné použiť vo forme liečba na prevenciu alebo pri prvých príznakoch infekcie :

  • Vyhradené pre dospelých a dospievajúcich : 15 kvapiek rozriedených v pohári vody, v lyžičke medu alebo vlažného bylinkového čaju, ráno a večer, po dobu 3 týždňov. Odstráňte z jedla a v prípade potreby zopakujte po týždňovej prestávke. Pred použitím dobre pretrepte.
  • Neodporúča sa deťom do 6 rokov, tehotným ženám a pri alergii na včelie produkty.
Hlina

Úloha Hlina pri podpore imunity by sa dalo vysvetliť jej globálne pôsobenie na črevný ekosystém : zlepšenie hlienu a ochrany tráviacej steny, eliminácia vírusov a patogénnych baktérií a zároveň napomáhanie rozvoju tráviacej flóry, neutralizácia bakteriálnych toxínov, adsorpcia ťažkých kovov toxických pre telo... Prítomnosť medi v jej zložení by tiež pomôcť zvýšiť imunitu. Buďte však opatrní, pretože íl narúša železo, ktoré si zafixuje v tráviacom trakte, s rizikom nedostatku železa pri príliš dlhej konzumácii.

Na výrobu hlinenej kúry, ideálne je konzumovať jednu čajovú lyžičku denne (buď ráno, keď sa zobudíte, alebo večer, keď idete spať, vždy mimo užívania liekov). Prvých pár dní začnite s ílovou vodou a pokračujte s ílovou vodou až tri týždne. Potom si urobte prestávku na jeden alebo niekoľko týždňov.

  • Hlinená voda sa pripravuje s lyžičkou ultravetraného ílu v pohári vody. Nechajte 3 až 4 hodiny odpočívať. Hlina sa usadí na dne pohára. Pite len mierne zakalenú tekutinu, ktorá pláva a ktorá zodpovedá hlinenej vode.
  • Hlinená voda sa pripravuje rovnakým spôsobom, ale ílová usadenina sa zmieša so supernatantom predtým, ako sa to celé vypije.
  • Vnútorne je hlina kontraindikovaná u ľudí so sklonom k ​​zápche, u ľudí s tráviacou herniou, vysokým krvným tlakom, pri anamnéze nepriechodnosti čriev či dokonca nevoľnosti. Pri užívaní liekov vyhľadajte lekársku pomoc. Tehotné a dojčiace ženy by nemali používať hlinu a malé deti majú vo všeobecnosti primerané dávky.
Stopové prvky

Oligoterapia využíva minerály vo veľmi malých množstvách (stopové prvky) na obnovenie rovnováhy organizmu s prihliadnutím na terén alebo „diatézu“ každého človeka. Ide o lieky používané pri liečbe ako napr "terénne modifikátory" poskytnúť personalizovanú podporu v prípade poklesu imunity:

  • Mangán-Meď : charakteristika „hypostenickej“ diatézy u unavenej osoby s ťažkosťami so sústredením, náchylnej na chronické infekčné stavy alebo alergie postihujúce nos, hrdlo a uši.
  • Medeno-Zlato-Striebro : špecifické pre „anergickú“ diatézu v prípadoch nedostatku celkovej vitality, pri rekonvalescencii po infekčných chorobách a stavoch únavy.
Probiotiká

Probiotiká sú nepatogénne baktérie, ktoré prichádzajú na podporu baktérií črevnej mikrobioty pomôcť obmedziť množenie nežiaducich zárodkov a posilniť bariérový efekt v črevnom ekosystéme. Dnes existuje veľké množstvo produktov na báze probiotík so širokým výberom kmeňov. Preto sa odporúča požiadať o radu odborníka, aby urobil výber na základe požadovaného účinku. Liečba potravinovými doplnkami sa môže v určitých prípadoch ukázať ako nevyhnutná, najmä po liečbe antibiotikami.

Huby

Shiitake, maitake a reishi sú huby používané v tradičnej ázijskej medicíne. Dnes je možné ich nájsť samostatne alebo v zmesi vo forme potravinových doplnkov. Ich schopnosť stimulovať imunitnú obranu sa pripisuje polysacharidom a beta-glukánom, ktoré obsahujú a ktoré pôsobia na črevnú flóru.

Vyhnite sa tomu, čo oslabuje imunitu

Je známe, že vek a niektoré choroby alebo liečby oslabujú našu prirodzenú obranyschopnosť. So životným štýlom súvisí aj niekoľko faktorov, ktoré priamo súvisia s poklesom imunity a na ktoré je možné pôsobiť. Ich zohľadnenie je nevyhnutné, aby boli rastliny a iné prírodné produkty účinnejšie.

Chronický stres
  • Zapojené mechanizmy sú pomerne zložité, ale vedecké štúdie ukázali, že psychický stres skutočne je priamo zodpovedný za oslabenie obranných systémov. Jeho vplyv je taký, že zvládanie stresu je hlavným faktorom, ktorý treba brať do úvahy.
  • Medzi všetkými metódy na obmedzenie účinkov stresu, každý si bude môcť vybrať tie, ktoré mu najviac vyhovujú. Hlavnou vecou je praktizovať ich čo najpravidelnejšie, najmä preto, že ich vplyv je merateľný bez toho, aby ste nad nimi museli tráviť veľa času.
  • Stres je tiež zodpovedný za nadmerné straty horčíka. Horčík sa však podieľa aj na imunite a jeho nedostatok ho robí ešte citlivejším na stres. Dosť na podnietenie začarovaného kruhu zníženej imunity spôsobenej stresom... Strava bohatšia na zdroje horčík bude potrebná aj suplementácia na pokrytie potrieb (až 300 mg horčíka denne).
Nedostatok spánku
  • Všeobecne sa uznáva, že spánok a imunita spolu úzko súvisia. Nedostatočný alebo nekvalitný spánok by spôsobil, že telo by bolo zraniteľnejšie voči infekciám, ale infekcia by mala vplyv aj na štruktúru spánku (predĺženie celkovej dĺžky spánku a podielu pomalého spánku).
  • Hoci štúdie stále chýbajú na vysvetlenie týchto súvislostí, všetky prístupy k lepšiemu spánku bude užitočné zaviesť v prípade poklesu imunity alebo mu predchádzať. Pri infekcii budeme rešpektovať aj potrebu spánku, ktorý prispieva k obranným mechanizmom organizmu.
Sedavý životný štýl alebo nadmerný šport
  • Niektorí odborníci ako profesor François Carré, kardiológ a výskumník v Inserme, zachádzajú tak ďaleko, že vyhlasujú: „jediným spôsobom, ako zlepšiť imunitu, je fyzické cvičenie“, bez ohľadu na vek. Inými mechanizmami nás príliš veľa športu môže naopak urobiť zraniteľnejšími voči infekciám.
  • ANSES to vo svojich odporúčaniach skutočne pripomínafyzická aktivita nemusí byť intenzívna, aby bola účinná. Dôležitá je predovšetkým pravidelnosť.
Vystavenie znečisťujúcim látkam a toxickým produktom
  • Prostredníctvom našich potravín, hygienických výrobkov, ktoré používame, vzduchu, ktorý dýchame... pravidelne sme vystavení rôznym toxickým a znečisťujúcim produktom (napr. pesticídom, konzervačným látkam atď.), ktoré môžu oslabiť a narušiť náš imunitný systém. Nie je vždy možné sa chrániť, ale určité spotrebiteľské rozhodnutia, ako napríklad nákup ekologických produktov, znížia úroveň vystavenia.
  • Fajčenie (aktívne a pasívne) alebo nadmerné množstvo alkoholu sú známe najmä toxicitou pre pľúca či pečeň, no oslabujú aj imunitu. Môže sa zvážiť podpora, ktorá pomôže znížiť ich spotrebu.

Preventívne opatrenia v prípade porúch imunity

V prípade niektorých chronických ochorení je užívanie liečivých rastlín chúlostivé, ba dokonca sa neodporúča. Tie obsahujú autoimunitné ochorenia a všetky patológie spojené s imunitným systémom.

To je dôvod, prečo vzhľadom na ich schopnosť stimulovať obranyschopnosť organizmu, Echinacea bude kontraindikovaný u ľudí, ktorí trpia sklerózou multiplex, autoimunitnými ochoreniami, imunodeficienciou alebo imunosupresiou (HIV/AIDS, transplantácia orgánov, chemoterapia a pod.) alebo poruchami krvnej línie bielych krviniek (leukémia, lymfóm a pod.).

Čo sa týka ostatných rastlín a iných prírodných riešení prezentovaných na tejto stránke, súčasné publikácie hovoria skôr o imunomodulačnom účinku, ktorý by predstavoval menej rizík ako o imunostimulačnom účinku. Bude to však potrebné v prípade chronickej liečby vždy vyhľadajte radu zdravotníckeho pracovníka aby sa predišlo akémukoľvek riziku interakcie.

Bibliografia

Publikácia: Hernot, F. (2006). Hlina, jej využitie v lekárni. http://dune.univ-angers.fr/fichiers/20073109/2016PPHA5426/fichier/5426F.pdf

Publikácia: Taqarort, N., & Chadli, S. (2020). Vitamín D a riziko akútnych respiračných infekcií: chrípka a COVID-19. Klinická výživa a metabolizmus, 34 (3), 211–215. https://doi.org/10.1016/j.nupar.2020.05.003

Publikácia: Vernay, M., Sponga, M., Salanave, B., Oleko, A., Deschamps, V., Malon, A., & Castetbon, K. (2011). O62 Stav vitamínu D u dospelej populácie vo Francúzsku: národná štúdia výživy a zdravia (ENNS, 2006–2007). Klinická výživa a metabolizmus, 25, S50‑S51. https://doi.org/10.1016/s0985-0562(11)70066-8

Publikácia: Sandner, G., Heckmann, M. & Weghuber, J. (2020). Imunomodulačné aktivity vybraných esenciálnych olejov. Biomolecules, 10(8), 1139. https://doi.org/10.3390/biom10081139

Publikácia: Blanchard, J. M. (2007). Cinnamomum camphora s cineolom (ravintsara), rastlina na prevenciu nozokomiálnych nákaz v nemocniciach? Fytoterapia, 5(1), 15-20. https://doi.org/10.1007/s10298-007-0202-1

Publikácia: Amirghofran, Z., Ahmadi, H., & Karimi, MT (2012). IMUNOMODULAČNÁ AKTIVITA VODNÉHO VÝŤAŽKU Z Thymus vulgaris, Thymus daenensis, ANDZataria multifloraON DENDRITICKÝCH BUNIEK A ODPOVEDÍ T BUNIEK. Journal of Immunoassay & Immunochemistry, 33(4), 388-402. https://doi.org/10.1080/15321819.2012.655822

Publikácia: Jm, S. (2007). Propolis a imunitný systém: prehľad. Journal of Ethnopharmacology, 113(1), 1-14. https://doi.org/10.1016/j.jep.2007.05.012

Publikácia: Pereira, TCB, Bonan, CD a Bogo, MR (2016). Toxikológia medi, oxidačný stres a zápal s použitím zebričky ako experimentálneho modelu. Journal of Applied Toxicology, 36 (7), 876-885. https://doi.org/10.1002/jat.3303

Publikácia: AFSSA (2005, február). Účinky probiotík a prebiotík na flóru a imunitu dospelých ľudí. https://www.anses.fr/fr/system/files/NUT-Ra-Preprobiotiq.pdf

Práca : Fleurentin, J., Pelt, JM, & Hayon, JC (2016). Dobré využitie liečivých rastlín. Rennes, Francúzsko: Ouest-France.

Práca : Couic Marinier, F. a Touboul, A. (2017). Sprievodca esenciálnymi olejmi Živá Zem. Vydanie Terre Vivante.

Práca : Couic-Marinier, F., & Frély, R. (2019). Esenciálne oleje: Kompletný sprievodca pre celú rodinu. SOLAR

Práca : Faucon, M., & Canac, P. (2018). Pojednanie o vedeckej a lekárskej aromaterapii, hydrosoly (1. vydanie). Paris: Ed. Krv Zeme.

Práca : de la Charie, T. (2019). Doprajte si esenciálne oleje. Prečo a ako to funguje? Editions du Rocher.

Práca : Pineau, L. (2019). Veľká kniha gemmoterapie. Leduc.s Éditions.

Práca : Coudron C. & Pourrias B. (2014). Príručky na predpis výživy. Zdravotné vydania.

Práca : Morel, J. M. (2008). Praktické pojednanie o fytoterapii: Včerajšie lieky pre medicínu zajtrajška, Escalquens, Francúzsko: Edície Jacques Grancher.

Webstránka: Nedostatok fyzickej aktivity a nadmerný sedavý spôsob života: priorita. (2023, 16. február). ANSES - Národná agentúra pre bezpečnosť potravín, životného prostredia a zdravia pri práci. https://www.anses.fr/fr/content/manque-d%E2%80%99activit%C3%A9-physique-et-exc%C3%A8s-de-s%C3%A9dentarit%C3%A9- prioritou verejného zdravia

Webstránka: Cara, G. (2022, 16. august). Keď stres oslabuje imunitný systém. Tlačová miestnosť Inserm. https://presse.inserm.fr/quand-le-stress-affaiblit-les-defenses-immunitaires

Webstránka: WikiPhyto, encyklopédia fytoterapie. (nd). http://www.wikiphyto.org/wiki/Home