Všetky tekvice patria do rodu Cucurbita, ktorý spája niekoľko druhov vrátane Cucurbita pepo. Práve z tohto druhu sa extrahujú najmä semená tekvice, ktoré pochádzajú z odrody Lady Godiva. Tieto semená, pestované po tisícročia, sú oválne, ploché a môžu mať rôzne farby (zvyčajne zelené). Majú veľmi zaujímavé nutričné ​​zloženie, najmä bielkoviny, kvalitné mastné kyseliny, minerály, fytosteroly a fytoestrogény. V súčasnosti sú známe ako výborný zdroj bielkovín, železa, ale aj pre ich blahodarné účinky na prostatu a cholesterol. Tieto semená sa stále skúmajú z hľadiska mnohých ďalších výhod: rakoviny, zdravia pečene, spánku, depresie, močového systému, predmenštruačného syndrómu, menopauzy, androgénnej alopécie, krvného cukru a hypertenzie. Latinský názov: Cucurbita pepo L. Botanická čeľaď: Cucurbitaceae. Použitá časť: Semená

Tento článok bol aktualizovaný dňa 09/08/2023

Pre ich príjem bielkovín

Tekvicové semienka majú a nutričné ​​zloženie zaujímavé a sú obzvlášť bohatým zdrojom bielkoviny rastlinného pôvodu. Obsahujú 6 g bielkovín na 20 g alebo 12 % odporúčanej dennej dávky (AJR). Je tiež zdrojom kvalitný proteín nutričné pretože obsahujú všetky esenciálne aminokyseliny (aminokyseliny, ktoré si telo nevie syntetizovať a musia byť dodávané potravou). Majú však a mierny nedostatok lyzínu (jedna z esenciálnych aminokyselín), ktorá musí byť naplnená inými potravinovými zdrojmi bielkovín.

Proteíny z tekvicových semien však majú a chemický index 78,4%. To umožňuje porovnanie obsahu každej esenciálnej aminokyseliny v proteínoch z tekvicových semien v porovnaní s referenčným proteínom (zvyčajne vaječným). Navyše, niektoré vedecké štúdie dokonca porovnávali dostupnosť a kvalitu proteínov z tekvicových semien so sójovými, pretože štruktúra ich globulínu je vraj podobná.

Tekvicové semienka preto môžu byť zaujímavým doplnkom na zvýšenie dennej potreby bielkovín, či už u detí, zdravých dospelých, športovcov alebo starších ľudí s vyššou potrebou.

Rada od dietológa-výživového poradcu:

  • Rešpektujte odporúčanú dennú dávku 20 g tekvicových semienok denne alebo 1 a pol polievkovej lyžice.

  • Jedzte stravu s obsahom lyzínu, aby ste nahradili ich deficit (mäso, ryby, mliečne výrobky, šošovica, sója, hrášok atď.).

  • Pre športovcov nepovažujte tekvicové semienka za jediný zdroj bielkovín. Príjem počas dňa bude potrebné dopĺňať potravinami poskytujúcimi kvalitné bielkoviny (mäso, ryby, vajcia, strukoviny-cereálne doplnky).

  • Pre starších ľudí alebo ľudí s problémami s prehĺtaním je možné tekvicové semienka zmiešať, aby sa získal prášok, ktorý sa dá integrovať do všetkých druhov prípravkov (polievky, koláče, koláče atď.).

  • Tekvicové semienka možno použiť na obohatenie kulinárskych prípravkov starších a podvyživených ľudí s cieľom zachovať celistvosť svalovej hmoty.

Pre ich prínos na prostatu

Tekvicové semienka sú známe ako účinné v kontexteBenígna hyperplázia prostaty (HBP). Táto patológia je charakterizovaná abnormálnym zvýšením veľkosti prostaty u mužov vo veku 50 rokov a viac. Nadmerná proliferácia buniek je spôsobená vplyvom androgénov (mužských hormónov) a hlavne DHT (dihydrotestosterónu), odvodeného od testosterónu.

Početné štúdie preukázali, že tekvicové semienka obsahujú fytosteroly (delta-7 steroly) schopné inhibovať enzým 5-alfa reduktázu umožňujúci transformáciu testosterónu na DHT. Podľa vedcov sa tieto steroly nenachádzajú v iných rastlinných extraktoch používaných pri liečbe BPH. Tekvicové semienka tak môžu pomôcť znížiť symptómy spojené s BPH a jej progresiou, keď je ochorenie v počiatočnom štádiu (pred štádiom vyžadujúcim chirurgický zákrok).

Upozorňujeme, že tekvicové semienka sú podporné, ale v prípade BPH je potrebné poradiť sa s odborníkom, bez ohľadu na štádium patológie.

Rada od dietológa-výživového poradcu:

  • Štúdie ukázali, že minimálna konzumácia 10 g tekvicových semienok by mohla byť dostatočná na to, aby ste videli výhody. Táto spotreba sa môže zvýšiť až na 20-25 g denne (odporúčané denné odporúčania).

  • V žiadnom štádiu patológie nevykonávajte samoliečbu a vyhľadajte lekársku pomoc, aby ste boli monitorovaní.

V prípade cholesterolu

Podporou v prípade môžu byť tekvicové semienkahypercholesterolémia (vysoký cholesterol v krvi) a majú antiaterogénny potenciál (zníženie rizika vzniku aterosklerotického plátu) vďaka ich zloženiu. Tekvicové semienka v skutočnosti obsahujú:

  • Nenasýtené mastné kyseliny : 3,24 g mononenasýtených mastných kyselín (MUFA) a 4,2 g polynenasýtených mastných kyselín (PUFA) na 20 g tekvicových semienok. Tieto lipidy sú nevyhnutné na udržanie normálnej hladiny cholesterolu zvýšením HDL cholesterolu (alebo dobrého cholesterolu), čo následne znižuje LDL cholesterol (zlý cholesterol).

  • Fytosteroly : 53 mg na 20 g tekvicových semienok. Ide o molekuly, ktoré majú štruktúru podobnú štruktúre cholesterolu. Fytosteroly súťažia s cholesterolom na jeho špecifických receptoroch, čím sa znižuje jeho absorpcia.

  • Vlákna : 1,2 g vlákniny na 20 g tekvicových semienok. Je známe, že vláknina obmedzuje vstrebávanie cholesterolu. Vláknina sú sacharidy, ktoré telo nestrávi. Zachytávajú cholesterol v čreve, ktorý sa potom vylučuje stolicou.

  • Antioxidačné minerály : 0,91 mg mangánu (t. j. 45,5 % odporúčanej dennej dávky = RDA) a 0,27 mg medi (t. j. 27 % RDA) na 20 g tekvicových semienok. Tieto minerály pomáhajú bojovať proti oxidačnému stresu, ktorý má vplyv najmä na pečeň, hlavný orgán metabolizmu cholesterolu. Antioxidanty teda pomáhajú predchádzať oxidácii cholesterolu v krvi a jeho usadzovaniu v tepnách, čím vznikajú takzvané aterosklerotické plaky.

Rada od dietológa-výživového poradcu :

  • Konzumácia 20 až 25 g tekvicových semienok denne stačí na to, aby ste využili ich výhody.

  • Poskytovanie omega 6 a omega 3 v strave je dôležité, pretože sú to dobré lipidy. Pomáhajú znižovať LDL cholesterol (zlý cholesterol) a zvyšujú HDL cholesterol (dobrý cholesterol).

  • Prijatie stravy bohatej na vlákninu je v tejto situácii vhodné, pretože je hypocholesterolemická (znižuje cholesterol v krvi).

  • Je tiež zaujímavé poskytnúť antioxidačné potraviny (červené ovocie, Spirulina, kakaové bôby, korenie ako kurkuma alebo škorica) na boj proti oxidácii.

V prípade nedostatok železa

Tekvicové semienka obsahujú 8,82 mg nehémového železa (rastlinný pôvod) na 100 g alebo 63 % odporúčanej dennej dávky (AJR). Štúdia predovšetkým preukázala, že konzumácia 30 g tekvicových semienok denne počas 4 týždňov u žien výrazne zlepšila koncentráciu železa v sére, percento saturácie transferínu (proteín umožňujúci transport železa) a znížil by TIBC (index odrážajúci biologickú dostupnosť železa). väzbové miesta na transferíne). Tekvicové semienka by tak mohli byť zaujímavým doplnkom železa v určitých situáciách, ako napríklad v prípade nedostatku, počas menštruácie, tehotenstva alebo dojčenia.

Rada od dietológa-výživového poradcu:

  • Štúdie preukázali priaznivé účinky tekvicových semienok pri konzumácii 30 g denne počas 4 týždňov ako kúra. Odporúča sa týchto 30 g postupne zvyšovať, aby sa obmedzili nežiaduce účinky, ako sú poruchy trávenia. Po týchto 4 týždňoch užívania je lepšie znížiť spotrebu na 20 g tekvicových semienok denne (všeobecné odporúčanie).

  • Kombinujte príjem tekvicových semienok s potravinami bohatými na vitamín C (acerola, guava, červené ovocie vrátane čiernych ríbezlí, paprika, grapefruit atď.). Nehemové železo (rastlinného pôvodu) sa telom vstrebáva horšie ako hemové železo (živočíšneho pôvodu). Vitamín C pomáha maximalizovať jeho vstrebávanie.

  • V prípade nedostatku sa treba vyhýbať niektorým potravinám, pretože obmedzujú vstrebávanie železa v tele kvôli obsahu trieslovín, napr.: čaj, káva, červené víno, kakao, sója atď.

  • V prípade pochybností vyhľadajte lekársku pomoc a urobte krvné testy.

Sľubné štúdie

Pre svoje antioxidačné vlastnosti

Tekvicové semienka majú antioxidačné vlastnosti ktoré vyzerajú celkom sľubne. Vďaka svojmu zloženiu z fenolov sú schopné zachytávať voľné radikály, zodpovedné za oxidačný stres, keď je ich nadbytok. Tekvicové semienka obsahujú aj mangán (4,54 mg na 100 g, alebo 227 % ODD), meď (1,34 mg na 100 g alebo 134 % ODD) a antioxidačné minerály. Okrem toho tekvicové semienka zvyšujú hepatálnu aktivitu superoxidázy dismutázy (najviac antioxidačný enzým v tele), glutatiónperoxidázy (enzým katalyzujúci redukciu peroxidu vodíka a obmedzujúci voľné radikály) a redukujú malondialdehyd (konečný produkt oxidácie polynenasýtených mastných kyselín). ktoré v nadbytku, podpisujú oxidačný stres). Superoxidáza dismutáza je antioxidačný enzým zlepšujúci poškodenie pečene, tekvicové semienka by mohli byť účinné v prípadoch steatózy a fibrózy pečene. Na potvrdenie týchto účinkov sú však stále potrebné štúdie.

Rada od dietológa-výživového poradcu:

  • Antioxidačná strava poskytuje veľa výhod. Antioxidačné potraviny: ovocie (červené ovocie, brusnice, granátové jablko atď.) a zelenina (paprika, brokolica, červená kapusta atď.), koreniny (kurkuma, škorica, zázvor atď.).

  • Rešpektujte odporúčaný denný príjem 20 g tekvicových semienok denne alebo 1 a pol polievkovej lyžice.

  • Obmedzte zdroje oxidácie: znečistenie, tabak, alkohol, sedavý spôsob života, intenzívna športová aktivita, strava bohatá na lipidy atď.

Na podporu spánku a boj proti únave

Tekvicové semienka by mohli byť zaujímavé na zlepšenie spať a obmedzujú únavu vďaka svojmu zloženiu:

Tryptofán: sú bohaté na tryptofán (0,576 g na 100 g semien), esenciálna aminokyselina (telo ju nesyntetizuje a musí byť dodávaná potravou), ktorá je prekurzorom serotonínu, ktorý je sám o sebe prekurzorom melatonínu, hormónu spánku.

Horčík: Tekvicové semienka obsahujú 118 mg horčíka na 20 g alebo 31 % odporúčanej dennej dávky (AJR). Tento minerál podporuje spánok, znižuje únavu a znižuje stres.

Zinok: obsahujú aj 1,6 mg zinku na 20 g alebo 16 % RDA. Tento minerál je dôležitý, pretože štúdie ukázali, že nedostatok zinku ovplyvňuje dostupnosť melatonínu, čo spôsobuje zhoršenie dĺžky a kvality spánku. Horčík a zinok sú tiež kofaktory umožňujúce premenu a transformáciu tryptofánu na 5-DHT, potom na serotonín a nakoniec na melatonín.

Štúdie však uvádzajú, že na zlepšenie spánku by ste potrebovali príjem 1 g tryptofánu denne, čo by zodpovedalo 200 g Tekvicových semienok. Odporúčania sú však na 20 g tekvicových semienok denne alebo 0,1 g tryptofánu. Tieto semienka teda môžu podporovať spánok ako súčasť pestrej a vyváženej stravy, ale samotné nebudú účinné.

Rada od dietológa-výživového poradcu:

  • Konzumujte 20 g tekvicových semienok denne.

  • Na večeru je vhodná strava s obsahom bielkovín bohatých na tryptofán.

  • Zaujímavé je zaradenie tekvicových semiačok do stravy bohatej na tryptofán (kuracie mäso, parmezán, sezamové semienka, hrášok), horčík (riasy, kakao, ľanové semienka, para orechy) a zinok (ustrice, hovädzie mäso, sezamové semienka, mak) ktoré vám pomôžu zaspať a zlepšiť spánok.

  • Štúdie ukázali, že konzumácia stravy s vyšším GI sacharidov v popoludňajších hodinách je prospešná. Inzulín produkovaný po tejto stimulácii zvyšuje biologickú dostupnosť a prechod tryptofánu do mozgu.

  • Pred spaním sa vyhýbajte stimulantom (káva, alkohol, teín, energetické nápoje atď.).

  • Doprajte si pravidelnú a primeranú fyzickú aktivitu, ktorá vám pomôže zaspať.

  • Obmedzenie obrazoviek pred spaním, modrého svetla alebo svetla vo všeobecnosti vám nepomôže spať, pretože produkcia melatonínu sa vyskytuje iba v tme.

  • Osvojte si pravidelný režim spánku a doprajte si dostatok spánku podľa svojich potrieb.

  • Aj keď tekvicové semienka preukázali pozitívne účinky na spánok, účinnejšie sú iné prírodné alternatívy: bylinkové čaje (valeriána lekárska, verbena, harmanček, mučenka atď.) a esenciálne oleje (harmanček rímsky, levanduľa pravá alebo jemná, majoránka s mušľami) preventívne opatrenia pri používaní, ktorým je potrebné venovať pozornosť.

Na boj s depresiou

Niektoré štúdie ukázali, že tekvicové semienka môžu pôsobiť antidepresívne. Tento účinok je spôsobený ich obsahom tryptofánu (0,576 g na 100 g semien), prekurzora serotonínu. Pomohli by teda zmierniť depresiu a sociálnu úzkostnú poruchu. Aj keď však obsahujú túto aminokyselinu v zaujímavom množstve, tryptofán využívajú aj iné funkcie v tele. Okrem toho zostáva počet štúdií obmedzený, aby sme vedeli, či tekvicové semienka skutočne majú vplyv na depresiu. Preto je potrebný ďalší výskum.

Rada od dietológa-výživového poradcu:

  • Odporúča sa poradiť sa so zdravotníckym pracovníkom.

  • Pri depresii môžu pomôcť aj ďalšie prírodné extrakty: ľubovník bodkovaný, ženšen, esenciálny olej z majoránky lúpanej, esenciálny olej z Petitgrain Bigarade atď.

Proti črevným červom

Štúdie sú veľmi sľubné, pokiaľ ide o antihelmintické vlastnosti semien tekvice. Extrakt z tekvicových semien pôsobí tak, že znižuje liahnutie vajíčok, vývoj lariev a pohyblivosť dospelých červov. Z tohto extraktu vedci analyzovali účinné látky odčervovače. Tekvicové semienka obsahujú hlavne cucurbitacín, aminokyselina s antiparazitickým účinkom, ale aj protoberberínové alkaloidy: berberín a palmatín.

Neuskutočnili sa však žiadne štúdie na celých tekvicových semienkach a všetky sa robili na zvieratách. Je preto stále ťažké určiť prijateľnú a účinnú dennú dávku pre ľudí. Štúdia tiež preukázala antiparazitickú účinnosť tekvicových semienok na psoch. V každom prípade je potrebný ďalší výskum.

Rada od dietológa-výživového poradcu:

  • Odporúčaná denná dávka pre človeka: konzumujte 20 g tekvicových semienok denne.

  • Odporúčaná denná dávka pre psov: 23 g drvených semien tekvice denne, zriedených v destilovanej vode. Možné zvýšenie až na 30 g denne.

Podpora močového systému

Je známe, že tekvicové semienka majú účinky v prípadestresová inkontinencia moču. Táto patológia je charakterizovaná oslabením svalov panvového dna alebo zvierača hrdla močového mechúra. Táto relaxácia vedie k nedobrovoľnému a invalidizujúcemu úniku moču. Tekvicové semienka majú schopnosť v kombinácii s inými rastlinami (ľan, praslička) uvoľniť močový mechúr a zvierač, pričom ich udržujú tonizované, aby obmedzili úniky.

Tekvicové semienka majú antibakteriálne a mierne diuretické vlastnosti. Sú obzvlášť účinné proti niektorým baktériám ako naprEscherichia coli alebo Staphylococcus aureus, ktorý môže spôsobiť infekcie močových ciest. Tieto štúdie sa však neuskutočnili v súvislosti s infekciami močových ciest. Na potvrdenie tohto prepojenia je preto stále potrebný ďalší výskum.

Rada od dietológa-výživového poradcu:

  • Odporúča sa poradiť sa so zdravotníckym pracovníkom, najmä v prípade infekcie močových ciest. Toto sa musí liečiť rýchlo, aby sa predišlo pyelonefritíde (baktérie sa šíria močovým systémom, kým nezasiahnu obličky), čo by mohlo viesť k hospitalizácii.

  • Pri infekcii močových ciest sa odporúča piť veľa vody, aby sa zabránilo premnoženiu choroboplodných zárodkov a ich priľnutiu k stene močového mechúra.

  • Obmedzte nadmernú konzumáciu sladkých produktov, pretože ich baktérie milujú.

V prípade predmenštruačného syndrómu

Tekvicové semienka môžu pomôcť zmierniť príznaky predmenštruačný syndróm. Sú bohaté na horčík (188 mg na 20 g alebo 31 % RDA), v zinok (1,6 mg na 20 g alebo 16 % RDA), v vlákna (1,2 g na 20 g) a fytoestrogény (53 mg na 20 g). Vďaka obsahu týchto živín môžu byť tekvicové semienka užitočné pri dysmenoree (bolestivé kŕče maternice), migréne, strese, poruchách prechodu. Na overenie týchto účinkov sú však stále potrebné štúdie.

Obsahujú aj tekvicové semienka železo (1,7 mg na 20 g alebo 12 % RDA), užitočné na obmedzenie zníženia hladín železa spôsobeného stratou krvi počas menštruácie.

Rada od dietológa-výživového poradcu:

  • Rešpektujte odporúčaný denný príjem 20 g tekvicových semienok denne.

  • Ženám, ktoré už majú veľmi silné bolesti, sa neodporúča konzumovať tekvicové semienka počas menštruácie, pretože obsahujú prozápalové omega 6. Zdrojom sú aj iné potraviny: slnečnicové semienka alebo ich olej, sója, svetlicový olej atď.

  • Uprednostňujte omega 3, ktoré sú protizápalové (ľanový olej, kamelínový olej, perilový olej, olej z vlašských orechov, mastné ryby atď.).

  • Menštruačné bolesti nie sú normálne, poraďte sa o tom so zdravotníckym pracovníkom.

Proti príznakom menopauzy

Niektoré štúdie ukázali, že tekvicové semienka môžu mať priaznivé účinky na zmiernenie symptómov menopauza. Ich mierne diuretické vlastnosti pomáhajú obmedziť inkontinenciu, majú tonizujúci aj relaxačný účinok na močový mechúr a zvierač. Obsahujú aj tekvicové semienka fytoestrogény z rodiny lignanov (secoisolariciresinol a lariciresinol), ktoré sú uznávané pre svoju úlohu pri prevencii hyperlipidémie (príliš vysoké hladiny lipidov v krvi), osteoporózy a pri významnom znížení návalov tepla.

Rada od dietológa-výživového poradcu:

  • Rešpektujte odporúčané denné dávky 20 g tekvicových semienok denne, alebo 1 a pol polievkovej lyžice.

  • Ľanové semienka a sezamové semienka zaraďte do stravy, pretože vďaka obsahu lignanov pomáhajú modulovať hormóny.

  • Iné prírodné prostriedky účinný pri menopauze : esenciálny olej zo šalvie lekárskej, nálev zo šalvie lekárskej, rastlinný olej z boráku lekárskeho, macerát z púčikov jabloní a brusnice...

Proti androgénnej alopécii

Tekvicové semienka by mali záujem v kontexteandrogénna alopécia. Toto vypadávanie vlasov, ktoré môže postihnúť mužov aj ženy, je spôsobené hormónmi a najmä nadbytkom dihydrotestosterónu (DHT). Štúdie ukázali, že sú schopné inhibovať enzým zodpovedný za premenu testosterónu na DHT, čo im umožňuje obmedziť vypadávanie vlasov spôsobené androgénnou alopéciou.

Tekvicové semienka tiež obsahujú živiny (bielkoviny, zinok, meď, železo, mastné kyseliny), ktoré sú nevyhnutné pre rast, silu a farbu vlasov. Na túto tému sa však neuskutočnili žiadne štúdie o tekvicových semienkach.

Rada od dietológa-výživového poradcu:

  • Rešpektujte odporúčané denné dávky 20 g tekvicových semienok denne, alebo 1 a pol polievkovej lyžice.

  • Konzumujte kvalitné bielkoviny (mäso, ryby, vajcia, obilniny + strukoviny, morské riasy).

  • Konzumujte potraviny bohaté na zinok (ustrice, hovädzie mäso, huby, sezamové semienka atď.), meď (pečeň, Spirulina, huby, kešu oriešky atď.) a železo (riasy (nori, morský šalát, wakame, dulse, Spirulina), čierny puding, horká čokoláda...).

  • Požiadajte o radu zdravotníckeho pracovníka.

Na udržanie stabilnej hladiny cukru v krvi

Boli vykonané štúdie na určenie hypoglykemického účinku tekvicových semienok.. V skutočnosti by to mohlo obmedziť zvýšenie hladiny cukru v krvi po jedle. Na tento účel by tekvicové semienka stimulovali uvoľňovanie inzulínu cez β bunky pankreasu vďaka ich zloženiu flavonoidov, triterpenoidov, steroidov a fenolových zlúčenín. Ich obsah vlákniny (1,2 g na 20 g), hoci je ľahký, zároveň prispieva k regulácii hladiny cukru v krvi.

Tekvicové semienka by tiež mohli predchádzať komplikáciám diabetu vďaka obsahu nenasýtených mastných kyselín. Posledne menované umožňujú znížiť hladiny celkových lipidov, cholesterolu a plazmatických triglyceridov v krvi, a tým obmedziť riziká rozvoja kardiovaskulárnych ochorení.

Rada od dietológa-výživového poradcu:

  • Rešpektujte odporúčané denné dávky 20 g tekvicových semienok denne, alebo 1 a pol polievkovej lyžice.

  • Prijmite stravu bohatú na vlákninu (zelenina, celozrnné výrobky, ovocie, Chia semienka, ľanové semienka), aby ste znížili glykemický index jedla.

  • Uprednostňujte potraviny s nízkym glykemickým indexom (GI). Kombinujte sacharidy (škrob, cukor) so zeleninou, aby ste znížili GI jedla.

  • Rozložte sacharidy počas dňa.

  • Obmedzte potraviny, ktoré sú príliš mastné a sladké, a vyhýbajte sa konzumácii sladkých produktov mimo jedla a nalačno.

  • Odporúča sa byť vždy pod dohľadom zdravotníckeho pracovníka.

Proti hypertenzii

Štúdia preukázala, že bohaté na horčík v tekvicových semienkach (118 mg na 100 g alebo 31 % RDA) môže pomôcť uvoľniť krvné cievy, a tak znížiť krvný tlak. Tento vysoký obsah tiež pomáha znižovať riziko srdcového infarktu. Táto štúdia dokonca hovorí, že účinok tekvicových semienok by bol porovnateľný s účinkom amlodipínu (liek predpisovaný na liečbu vysokého krvného tlaku). Na overenie tejto akcie sú však stále veľmi potrebné štúdie. Skutočne, hypertenzia je dnes stále zle pochopená, najmä preto, že závisí od mnohých faktorov.

Rada od dietológa-výživového poradcu:

  • Neprekračujte odporúčanú dennú dávku 20 g tekvicových semienok denne, alebo 1 a pol polievkovej lyžice.

  • Dávajte pozor na množstvo prijatej soli počas dňa, zvyšuje krvný tlak. Soľ môže byť viditeľná (hrnec so soľou na stole) alebo skrytá (údeniny, priemyselné bujóny, niektoré sýtené vody atď.).

  • Obmedzte v strave nasýtené mastné kyseliny a transmastné kyseliny. V nadbytku môžu blokovať tepny a byť zodpovedné za srdcové patológie.

  • Prijmite stravu bohatú na vlákninu. Obmedzujú vstrebávanie cholesterolu, rizikového faktora alebo priťažujúceho faktora hypertenzie.

  • V prípade hypertenzie sa odporúča sledovanie zdravotníckym pracovníkom.

Pre svoje preventívne pôsobenie v prípadoch rakoviny?

Uskutočnili sa štúdie s cieľom odhaliť vplyv tekvicových semien v prípadoch rakoviny.. Mohli by byť účinné pri prevencii rakoviny prostaty, prsníka, pečene, hrubého čreva a pľúc vďaka zloženiu antioxidantov (fenoly, flavonoidy), fytoestrogénov a cucurbitacínu. Tekvicové semienka pomáhajú obmedziť proliferáciu rakovinových buniek inhibíciou bunkovej adhézie, migrácie a invázie. Cucurbitacín by mal osobitný vplyv na rakovinu prostaty, pretože umožňuje apoptózu (= smrť) rakovinových buniek moduláciou expresie určitých génov (CCND1, CDK4, CDKN1A, E2F1, MAPK6, PCNA). Iné štúdie uvádzajú, že fytoestrogény obmedzujú proliferáciu rakovinových buniek pri rakovine prsníka vďaka ich dvojfázovému účinku (estrogénne a antiestrogénne pôsobenie). Je dôležité poznamenať, že tu uvedené štúdie hovoria o tekvicových semenách ako o prostriedku na prevenciu rakoviny, a nie ako o liečbe.

Rada od dietológa-výživového poradcu:

  • Aby sa zabránilo karcinogénnemu vplyvu oxidačného stresu, je nevyhnutné integrovať sa antioxidačné potraviny v jeho strave: ovocie (červené ovocie, brusnice, granátové jablko atď.) a zelenina (paprika, brokolica, červená kapusta atď.), koreniny (kurkuma, škorica, zázvor atď.).

  • Rešpektujte odporúčaný denný príjem 20 g tekvicových semienok denne alebo 1 a pol polievkovej lyžice.

  • Obmedzte zdroje oxidácie: znečistenie, tabak, alkohol, sedavý spôsob života, intenzívna športová aktivita, strava bohatá na lipidy atď.

  • V súvislosti s rakovinou je nevyhnutné, aby bol pod dohľadom zdravotníckych pracovníkov

Malý prínos pri poruchách trávenia

Na rozdiel od toho, čo by sa mohlo zdať, tekvicové semienka v tomto prípade veľmi nepomôžu zápcha, hnačka resp nadúvanie. Na odporúčanú dennú dávku, teda 20 g, neobsahujú toľko vlákniny, aby mali zaujímavý vplyv na tranzit. V rámci porúch trávenia môžu byť len pomocníkom, dobre začleneným do pestrej a vyváženej stravy.

Rada od dietológa-výživového poradcu:

  • Tipy na zápchu: osvojte si stravu bohatú na nerozpustnú vlákninu podľa individuálnej tolerancie (slivky, Psyllium, Chia semienka a pod.) a horčík (voda Hépar®, riasy a pod.), zvýšte hydratáciu, praktizujte pravidelnú fyzickú aktivitu.

  • Rady v prípade hnačky: osvojte si stravu bohatú na rozpustnú vlákninu podľa individuálnej tolerancie (Psyllium, jablko atď.), pite vodu, aby ste sa vyhli dehydratácii.

  • Tipy na nadúvanie: dávajte si pozor na prebytočnú vlákninu, ktorá môže dráždiť, obmedzte potraviny, ktoré vytvárajú plyn (strukoviny, kapusta a pod.).

Použitie a bezpečnostné opatrenia pri používaní

Odporúčania na použitie
  • Tekvicové semienka dokážu doladiť veľké množstvo jedál, či už slaných (chlieb, šalát, koláč, ako aperitív) alebo sladkých (müsli, koláče, sušienky, jogurty atď.), v závislosti od chuti a túžob. Môžu byť integrované surové, pražené, celé, drvené alebo dokonca v prášku použiť napríklad ako múku.

  • Tekvicové semienka by mali byť súčasťou pestrej, vyváženej stravy a mali by byť sprevádzané pravidelnou primeranou fyzickou aktivitou.

  • Odporúča sa vždy dodržiavať odporúčanú dennú dávku kto je z 20 g tekvicových semienok denne, alebo 1 a pol polievkovej lyžice.

Bezpečnostné opatrenia pri používaní
  • Nadmerná konzumácia tekvicových semienok môže viesť k poruchám trávenia, ako sú bolesti žalúdka, nadúvanie alebo plynatosť, spôsobené ich obsahom vlákniny a antinutričných látok. Navyše nesprávnym žuvaním semien, ako aj nadmernou konzumáciou môžu vzniknúť rektálne bezoáre (nahromadenie látok, ktoré blokujú tráviaci trakt).

  • THE alergie Tekvicové semienka sú zriedkavé, ale stále musíte byť ostražití.

  • V prípade poruchy obličiek a kardiovaskulárneho systému, je vhodné vyhľadať lekársku pomoc vzhľadom na ich diuretické vlastnosti, ako aj obsah draslíka (809 mg na 100 g) a fosforu (1230 mg na 100 g).

  • Tekvicové semienka sú tiež pomerne dôležitým zdrojom lipidov. Hoci väčšina týchto lipidov je dobrej kvality, sú tu aj niektoré trans a nasýtené mastné kyseliny, ktoré v prebytku môžu prispievať k tvorbe aterosklerotických plátov (lipidové usadeniny na stenách tepien).

  • Niektoré štúdie tiež ukázali, že tekvicové semienka sú mierne hypotenzívne (znižujú krvný tlak). Je preto potrebné, aby ľudia s hypertenziou alebo hypertenziou, pri liečbe dbať na požité množstvo, prípadne aby ich nekonzumovali súčasne s liečbou.

  • Fytoestrogény sú v strave stále veľmi kontroverzné. Zdá sa však, že tie, ktoré sú prítomné v tekvicových semienkach, sú prospešné. Stále sa odporúča ľuďom trpiacim na hormonálne závislá patológia hovoriť so zdravotníckym pracovníkom.

  • Zdá sa, že tekvicové semienka nie sú nebezpečné deti. Buďte však opatrní pri príliš malých deťoch, ktoré by sa mohli kvôli malej veľkosti týchto semienok udusiť. Alternatívou by bolo ich brúsenie. Navyše nadmerná konzumácia môže viesť k tráviacim problémom.

  • Čo sa týka tehotná žena, Tekvicové semienka možno odporučiť pre ich vysoký obsah živín a minerálov nevyhnutných pre ich zdravie a správny vývoj plodu.

Nutričné ​​hodnoty tekvicových semien

Výživové prvky na 100 g na 15 g % RDA* na 100 g % RDA* na 15 g
Energia (Kcal) 559 84 28 4
Energia (Kj) 2340 351 28 4
Lipidy (g) 49 7.4 70 11
Nasýtené mastné kyseliny (g) 8.66 1.3 43 6
Mononenasýtené mastné kyseliny (g) 16.2 2.4
Polynenasýtené mastné kyseliny (g) 21 3.2
Sacharidy (g) 10.7 1.6 4 1
Vrátane cukrov (g) 1.4 0.2 2 0
Vrátane škrobu (g) 1.47 0.2
Vláknina (g) 6 0.9
Bielkoviny (g) 30.2 4.5 60 9
Soľ (g) 0 0 0 0
Vitamín A (µg) 16 2.4 2 0
Vitamín B6 (mg) 0.14 0.01 10 2
Vitamín C (mg) 1.9 0.3 2 0
Vitamín E (mg) 2.18 0.3 18 3
Vitamín K (µg) 7.3 1.1 10 1
Vápnik (mg) 46 6.9 6 1
Meď (mg) 1.34 0.2 134 20
Železo (mg) 8.82 1.3 63 9
Horčík (mg) 592 88.8 158 24
Mangán (mg) 4.54 0.7 227 34
Fosfor (mg) 1230 184.5 176 26
Draslík (mg) 809 121.4 40 6
Selén (µg) 9.4 1.4 17 3
Zinok (mg) 7.81 1.2 78 12

*odporúčaná denná dávka

Zistite viac o rastline: Squash

Squash spája niekoľko druhov rastlín, ktoré patria do čeľade tekvicovitých (Cucurbitaceae). Táto čeľaď je veľmi rozmanitá a vyskytuje sa v troch hlavných druhoch, ktoré sa líšia svojimi vlastnosťami (tvar listov a stopiek): Cucurbita maxima (známe ovocie: tekvica), Cucurbita moschata (známe ovocie: tekvica alebo orech) a Cucurbita pepo. Ten predstavuje najväčšiu rozmanitosť: tekvica, cuketa, tekvica, špagetová tekvica atď. Squash Lady Godiva, časť tohto druhu, je známa svojimi semenami: Squash Seeds.

Druh C. pepo sa zdá byť najstarším, odkedy boli stopy nájdené v Mexiku v roku - 8000 pred Kristom. Squash má pomerne spoločnú históriu: na Západ sa dostali s Krištofom Kolumbom. Raz bola táto novinka rýchlo prijatá (na rozdiel od paradajok, ktoré v tom čase neboli jednomyseľne prijaté). Tekvice sa pestujú pre ovocie a kvety, ktoré sa konzumujú.

Bol pre vás tento článok užitočný?

  

Priemerná známka: 4.9 ( 365 hlasy)

Bibliografia

Publikácia: Patel, S. (2013). Semená tekvice (Cucurbita sp.) ako nutraceutikum: prehľad o súčasnom stave a rozsahu. Mediterranean Journal of Nutrition and Metabolism, 6 (3), 183–189. https://doi.org/10.3233/s12349-013-0131-5

Publikácia: Batool, M., Ranjha, MM a. N., Roobab, U., Manzoor, MF, Farooq, U., Nadeem, HR, Nadeem, M., Kanwal, RH, AbdElgawad, H., Jaouni, SKA, Selim, S., & Ibrahim, SA (2022 ). Nutričná hodnota, fytochemický potenciál a terapeutické výhody tekvice (Cucurbita sp.). Rastliny, 11(11), 1394. https://doi.org/10.3390/plants11111394

Publikácia: Dotto, J.M., & Chacha, J.S. (2020b). Potenciál tekvicových semien ako funkčnej zložky potravín: prehľad. Scientific African, 10, e00575. https://doi.org/10.1016/j.sciaf.2020.e00575

Publikácia: Lestari, B. (2018, 3. júl). Recenzia: Vznikajúci nutraceutický potenciál tekvicových semien. Lesta-ri | Indonézsky časopis o chemoprevencii rakoviny. https://ijcc.chemoprev.org/index.php/ijcc/article/view/225/164

Publikácia: Syed, Q.A., Akram, M., & Shukat, R. (2019b). Nutričný a terapeutický význam tekvicových semien. Biomedical Journal of Scientific and Technical Research, 21(2). https://doi.org/10.26717/bjstr.2019.21.003586

Publikácia: Dhiman, A.K., Sharma, K., & Attri, S. (2009b). Funkčné zložky a spracovanie tekvice: Re-view. ResearchGate. https://www.researchgate.net/publication/281316152_Functional_constituents_and_processing_of_pumpkin_A_review

Publikácia: Xanthopoulou, M. N., Nomikos, T., Fragopoulou, E., & Antonopoulou, S. (2009). Antioxidačné a lipoxygenázové inhibičné aktivity extraktov z tekvicových semien. Food Research International, 42 (5–6), 641–646. https://doi.org/10.1016/j.foodres.2009.02.003

Publikácia: Ratnam, N., Vandana, Najibullah a Ibrahim. (2017). Recenzia na Cucurbita pepo. Medzinárodný časopis farmakognózie a fytochemického výskumu, 9(09). https://doi.org/10.25258/phyto.v9i09.10305

Publikácia: Adepoju, GKA a Adebanjo, AA (2009b). Vplyv konzumácie semien Cucurbita pepo na hematologické a biochemické parametre. African Journal of Pharmacy and Pharmacology, 5 (1), 18–22. https://doi.org/10.5897/ajpp10.186

Publikácia: Od, L.C. (2020). JEDLÉ SEMIENKY A ORECHY V STRAVNE ĽUDSKEJ STRAVY PRE ROZVOJ IMUNITY. ResearchGate. https://www.researchgate.net/publication/342625891_EDIBLE_SEEDS_AND_NUTS_IN_HUMAN_DIET_FOR_IMMUNITY_DEVELOPMENT?enrichId=rgreq-eddea39fa5150f307906275e81d41Qe1bWdlZXXX yNTg5MTtBUzo5MDg4MDE4MzQy-MjU2NjlAMTU5MzY4NjY1MDg4Nw%3D%3D&el=1_x_2&_esc=publicationCoverPdf

Publikácia: Rolník, A., & Olaš, B. (2020). Zelenina z čeľade tekvicovité a produkty z nej: Pozitívny vplyv na ľudské zdravie. Výživa, 78, 110788. https://doi.org/10.1016/j.nut.2020.110788

Publikácia: Ozuna, C., & León-Galván, M.F. Proteínové hydrolyzáty zo semien tekvicovitých rastlín ako potenciálny zdroj bioaktívnych peptidov s funkčnými vlastnosťami. BioMed Research International, 2017, 1–16. https://doi.org/10.1155/2017/2121878

Publikácia: Naghii, M. R., & Mofid, M. (2007b). Vplyv dennej konzumácie hotových obilnín a jadier tekvicových semien obohatených železom (Cucurbita pepo) na sérové ​​železo u dospelých žien. Biofactors, 30(1), 19-26. https://doi.org/10.1002/biof.5520300103

Publikácia: Musaidah, M., Wahyu, A., Abdullah, A. Z., Syafar, M., Hadju, V., & Syam, A. (2021). Účinok sušienky z tekvicových semien a suplementácie extraktu z moringy na hemoglobín, feritín, C-reaktívny proteín a pôrodný výsledok pre tehotné ženy: Systematický prehľad. Open Access Macedonian Journal of Medical Sciences, 9(F), 360–365. https://doi.org/10.3889/oamjms.2021.6903

Publikácia: Shankar, A.S.K. KE, . K.S.,. BRM,. SB,. G. (2022b). Účinky predpôrodného doplnku stravy tekvicovými semienkami na anémiu u matiek pred pôrodom. www.pnrjournal.com. https://doi.org/10.47750/pnr.2022.13.S10.514

Publikácia: Abdel-Rahman, M.K. Účinok stravy z tekvicových semien (Cucurbita pepo L.) na benígnu hyperpláziu prostaty (BPH): Chemické a morfometrické hodnotenie u potkanov. World Journal of Chemistry. https://www.idosi.org/wjc/1(1)06/8.pdf

Publikácia: Vahlensieck, W., Theurer, CP, Pfitzer, E., Patz, B., Baník, N., & Engelmann, U. (2015). Účinky tekvicových semien u mužov so symptómami dolných močových ciest v dôsledku benígnej hyperplázie prostaty v jednoročnej, randomizovanej, placebom kontrolovanej štúdii GRANU. Urologia Internationalis, 94 (3), 286–295. https://doi.org/10.1159/00036290

Publikácia: Heim, S., Seibt, S., Stier, H., & Moré, MI (2018). Uromedic® Δ7-steroly odvodené z tekvicových semien, extrakt a olej inhibujú 5α-reduktázy a viažu sa na androgénny receptor <em>in vitro</em> Pharmacology & Pharmacy, 09(06), 193–207. https://doi.org/10.4236/pp.2018.96015

Publikácia: Bhatia, R.S., Rai, R., & Rao, G.P. (2006). Úloha malondialdehydu a superoxiddismutázy v kataraktogenéze. Annals of Ophthalmology, 38 (2), 103–106. https://doi.org/10.1385/ao:38:2:103

Webstránka: Squash, cuketa a tekvica — Katedra biológie. (nd). ENS DE LYON. http://biologie.ens-lyon.fr/ressources/Biodiversite/Documents/la-plante-du-mois/courges-courgettes-et-potirons

Webstránka: Horčík - Doplnok stravy. (nd). VIDAL. https://www.vidal.fr/parapharmacie/complements-alimentaires/magnesium.html

Webstránka: Cucurbita. (nd). http://www.worldfloraonline.org/search?query=Cucurbita

Webstránka: Lescuyer, L. (2022, 25. október). Anti-blues: aké potraviny sú bohaté na tryptofán? Naše zdravotné rady. https://www.laboratoire-lescuyer.com/blog/nos-conseils-sante/conseils-equilibre-emotionnel/anti-coup-de-blues-quels-sont-les-aliments-riches-en-tryptophan

Webstránka: FoodDataCentral. (nd-b). https://fdc.nal.usda.gov/fdc-app.html#/food-details/170556/nutrients

Súvisiace články