Lycium je ker z veľkej čeľade Solanaceae. Je známy svojim ovocím, emblémom superovocia: Goji bobule. Goji bobule sú jasne červené a ich chuť je sladká a kyslá. Pre európske alebo americké oko sa zdajú nové. Po stáročia sa však používajú v tradičnej čínskej medicíne na ochranu pečene a imunitného systému. Bobule sa môžu konzumovať čerstvé, v šťave alebo dokonca sušené, čo je hlavný spôsob ich konzumácie v západných krajinách. Štúdie uvádzajú vysokú prítomnosť vitamínu C, železa a bielkovín v sušených plodoch Goji. Ak by sme si však mali o plodoch Goji zapamätať len jednu vec, bol by to ich obsah polysacharidov, ktorý bol široko študovaný pre ich terapeutické výhody. To ich dokonca viedlo k tomu, že boli izolované, aby sa mohli liečiť rôzne symptómy alebo patológie. Tento článok preto zahŕňa všetky súčasné poznatky týkajúce sa skutočných výhod plodov Goji. Latinský názov: Lycium Barbarum L. Botanická čeľaď: Solanaceae. Použitá časť: Ovocie.

Tento článok bol aktualizovaný dňa 21/09/2023

Pre bojovať proti oxidačnému stresu

Goji bobule pomáhajú bojovať proti oxidačný stres. V druhom prípade ide o nerovnováhu medzi prooxidačnými a antioxidačnými molekulami. Indukuje oxidačné poškodenie buniek a je jednou z hlavných príčin chorôb spojených so starnutím buniek (neurodegeneratívne, kardiovaskulárne, rakoviny). Moderná strava má príliš nízky obsah antioxidantov, preto je nevyhnutné zvýšiť ich príjem.

V tomto kontexte, index ORAC plodov Goji (Absorpčná kapacita kyslíkových radikálov = Absorpčná kapacita pre radikály odvodené od kyslíka), ktorý hodnotí antioxidačnú kapacitu potraviny, je 3290. To znamená, že bobule Goji majú vysokú antioxidačnú kapacitu (3 000 – 10 000). Tieto antioxidačné výhody sú podporované polysacharidmi, ktoré bobule Goji obsahujú. V skutočnosti sú tieto polysacharidy považované za veľmi zaujímavé antioxidačné molekuly až do tej miery, že tieto polysacharidy boli izolované na výrobu určitých liečebných postupov.

Rada od dietológa-výživového poradcu:

  • Podporujte príjem potravín bohatých na antioxidanty, ako sú koreniny (kurkuma, rasca, kari, zázvor, oregano) a aromatické látky (tymián, klinček, bazalka). V skutočnosti, ako každá iná potravina, Goji samotné nestačia na účinný boj proti oxidačnému stresu.

  • Zvýšte spotrebu „farebného“ ovocia a zeleniny. Pigmenty, ktoré dodávajú ovociu a zelenine farbu, sú antioxidanty, preto je rozumné zahrnúť ich do každého jedla.

  • Denne skonzumujte za hrsť plodov Goji, čo zodpovedá približne 30 g. Je však múdre pamätať na to, že samotné jedlo nedokáže účinne bojovať proti oxidačnému stresu. Je preto dôležité obmieňať zdroje antioxidantov, aby ste optimalizovali ich príjem.

Pre vegetariánov a vegánov

Goji bobule môžu byť užitočné ako súčasť vegetariánskej a vegánskej stravy. Naozaj, tie sú zložené z pomerne zaujímavého množstva bielkoviny a železo, dve živiny, ktoré sa vo všeobecnosti nachádzajú v nižšom množstve a kvalite v potravinách rastlinného pôvodu.

Rastlinné bielkoviny pravidelne obsahujú limitujúce faktory v syntéze bielkovín, to znamená, že obsahujú jednu alebo viac aminokyselín v nedostatočnom množstve alebo dokonca chýbajú. To ohrozuje syntézu proteínu a obmedzuje jeho využitie v tele. Ako súčasť plodov Goji obsahujú 18 z 20 aminokyselín nevyhnutných pre syntézu bielkovín. V tomto zmysle, zdá sa, že proteíny z plodov goji majú dva limitujúce faktory (asparagín a glutamín), ale obsahujú proteíny v dobrom množstve, čo môže ospravedlniť ich konzumáciu. V skutočnosti 30 g bobúľ (hrsť) obsahuje 3 g bielkovín.

Okrem toho obsahujú pomerne zaujímavý obsah železa a jeho asimiláciu podporuje prítomnosť vitamínu C, ktorý obsahujú. Vo všeobecnosti sa nehémové železo (rastlinného pôvodu) na rozdiel od hémového železa (živočíšneho pôvodu) veľmi zle asimiluje. Vitamín C však môže pomôcť s asimiláciou železa. V tomto zmysle, železo z plodov Goji sa dá lepšie asimilovať ako jeho rastlinné náprotivky, pretože tie sú tiež bohaté na vitamín C, ktorý podporuje vstrebávanie nehémového železa.

Rada od dietológa-výživového poradcu:

  • Pochopenie princípu komplementarity medzi proteínmi, ktorá spočíva v kombinovaní určitých potravín bohatých na bielkoviny, ktoré však obsahujú obmedzujúce faktory. Napríklad jedlo s lyzínom ako limitujúcim faktorom by sa malo kombinovať s jedlom bohatým na lyzín v rovnakom jedle alebo v ten istý deň. Najznámejšou komplementárnosťou je pár obilnín – strukoviny.

  • Podporte príjem potravín bohatých na železo, ako sú strukoviny a listová zelenina (najmä špenát) v prípade vegetariánskej alebo vegánskej stravy. Nedostatok alebo nedostatok železa môže skutočne spôsobiť intenzívnu únavu alebo dokonca anémiu z nedostatku železa.

  • Konzumujte za hrsť plodov Goji dennečo zodpovedá približne 30 g, na podporu príjmu bielkovín.

  • Doplňte vitamín B12, ak ste vegán alebo ak máte nízku spotrebu živočíšnych produktov. V skutočnosti sa tento vitamín nachádza iba u zvierat (okrem určitých rias, aj keď tie často obsahujú príliš málo). Nedostatok vitamínu B12 môže preto spôsobiť neurologické poruchy, ako aj Biermerovu anémiu (chudokrvnosť, hnačka, anorexia, neurologické prejavy).

Pre pomáhajú predchádzať kardiovaskulárnym ochoreniam

Goji bobule boli skúmané pre ich potenciálnu úlohu v prevencii kardiovaskulárnych ochorení. Skutočne by zlepšili profil krvných lipidov, ktorý zahŕňa hladiny „zlého“ LDL cholesterolu (lipoproteín s nízkou hustotou = lipoproteín s nízkou hustotou), „dobrého“ HDL cholesterolu (lipoproteín s vysokou hustotou = lipoproteín s vysokou hustotou), triglyceridov a celkového cholesterolu. A dlhodobo narušený lipidový profil je rizikovým faktorom kardiovaskulárnych ochorení. Posledne menované sa pravidelne vyskytujú v diabetikov typu II, keďže väčšina z nich má narušený lipidový profil, majú nadváhu alebo obezitu.

V tejto súvislosti ukázala štúdia že výťažok z bobúľ Goji pomohol zlepšiť lipidový profil (zníženie hladín triglyceridov a LDL cholesterolu v sére) u niektorých diabetikov. Zdá sa, že to bolo možné vďaka polysacharidom prítomným v plodoch Goji. Mechanizmus účinku však v súčasnosti nie je známy. Plody Goji je teda možné zaradiť do vyváženej a pestrej stravy na zlepšenie narušeného lipidového profilu a tým aj čiastočnú prevenciu kardiovaskulárnych ochorení.

Rada od dietológa-výživového poradcu:

Uprednostňujte oleje bohaté na omega-3, aby ste vyrovnali pomer omega-6 / omega-3 : ľanový rastlinný olej, rastlinný olej z vlašských orechov, rastlinný olej camelina, rastlinný olej Perilla, repkový olej a pod. Príjem omega-6 je v modernej strave skutočne veľmi vysoký, napriek príjmu omega-3. Vyvážený pomer omega-6/omega-3 podporuje kvalitný profil krvných lipidov.

Obmedzte konzumáciu príliš veľkých a príliš mastných jedál, pretože podporujú narušenie profilu krvných lipidov.. Zostáva samozrejmé a dôležité chcieť sa z času na čas liečiť, ale odporúča sa obmedziť tieto excesy.

Uprednostňujte konzumáciu tučných rýb (tuniak, makrela, sardinky, sleď) a olejnatých semien pre ich bohatý obsah omega-3, v porovnaní s červeným mäsom ktoré skôr poskytujú nasýtené mastné kyseliny.

Pre pomáhajú predchádzať rakovine

Goji bobule by mohli pomôcť predchádzať rakoviny. V skutočnosti obsahujú polysacharidy známe pre ich zaujímavé antioxidačné úlohy. Antioxidanty pomáhajú bojovať proti oxidačnému stresu, ktorý je jednou z hlavných príčin rakoviny. Jedna štúdia hodnotila vplyv extraktu z bobúľ Goji na životaschopnosť a proliferáciu NK-92 buniek v ľudských bunkách rakoviny hrubého čreva. Títo NK bunky sú považované za naše prirodzené zabíjačské bunky a sú prvou líniou obrany tela proti rakovine.

Uvádza sa, že tento extrakt významne zvyšuje proliferáciu NK buniek, ale nemá žiadny vplyv na životaschopnosť NK. To znamená, že 25 g extraktu z plodov goji zvýšilo množenie NK buniek za 48 hodín a výrazne zlepšilo ich schopnosť rozpoznať a eliminovať bunky rakoviny hrubého čreva.

Teda, Plody Goji by mohli predstavovať zaujímavú podporu vyváženej, pestrej stravy bohatej na antioxidanty s cieľom predchádzať rakovine. V skutočnosti nemôžu samotné zabrániť rakovine, pretože rakovina má veľmi variabilné faktory.

Rada od dietológa-výživového poradcu:

  • Diéta na prevenciu rakoviny sa zameriava na vyváženú a pestrú stravu zloženú z dostatku bielkovín, dobrých tukov, vlákniny, minerálov, vitamínov a antioxidantov. Plody Goji sa preto môžu konzumovať na podporu tejto diéty vďaka ich nutričnému prínosu.

  • Každý deň propagujte stravu bohatú na antioxidanty. Antioxidanty sú totiž hlavné molekuly schopné pomáhať antioxidačným enzýmom bojovať proti oxidačnému stresu, ktorý môže vyvolať vznik rakoviny.

  • Neváhajte pridať korenie (kurkuma, rasca, cesnak atď.) a aromatické látky (tymián, bobkový list atď.) pri každom jedle pretože posledné uvedené sú hlavným zdrojom antioxidantov.

  • Uprednostňujte konzumáciu „farebného“ a sezónneho ovocia a zeleniny. Pigmenty, ktoré zafarbujú ovocie a zeleninu, sú antioxidanty. Na tento účel sa odporúča konzumovať 2 druhy ovocia denne (raňajky, na konci jedla, ako desiata atď.), ako aj zeleninu pri každom jedle. Ďalej sa vo všeobecnosti odporúča zjesť 5 porcií (80-100 g na porciu) ovocia a zeleniny denne.

Nepodložené reputácie

''Bobule Goji môžu byť účinné pri liečbe rakoviny''

Goji bobule boli predmetom štúdií v oblasti prevencie rakoviny, ako už bolo uvedené. Štúdie ukazujúce účinný vplyv plodov Goji ako potenciálnej liečby rakoviny sú však veľmi otázne. Naozaj, použitými zlúčeninami vo všeobecnosti nie sú bobule Goji ako také, ale extrakty alebo čistené a/alebo izolované aktívne molekuly.

Okrem toho štúdia preukázala, že pridanie polysacharidov prítomných v plodoch Goji do imunoterapeutickej liečby malo sľubné výsledky. napriek tomu Tieto výsledky nemôžu dospieť k záveru, že bobule Goji alebo šťava z bobúľ Goji sú účinné pri liečbe rakoviny, pretože jedlo bolo pre štúdiu upravené. V skutočnosti by to musela byť konzumácia plodov Goji alebo šťavy z bobúľ Goji, ktorá prináša tieto výsledky.

''Bobule Goji majú výhody pre pokožku''

Žiadna štúdia to nedokazuje výhody bobule goji na koži. V skutočnosti, Potenciálne výhody plodov Goji na pokožku sa odhadujú kvôli ich antioxidačnému zloženiu. Posledne menované sa nachádzajú najmä vo forme polysacharidov a umožňujú to bojovať proti oxidačnému stresu a jeho dôsledky na organizmus (urýchlenie starnutia buniek, zápaly a pod.). napriek tomu tieto antioxidanty závisia od iných antioxidantov, aby plnili túto úlohu, najmä preto, že žiadna štúdia nepreukázala, že antioxidanty prítomné v plodoch Goji zohrávajú úlohu na koži. Okrem toho výrobcovia alebo predajcovia často hovoria, že bobule Goji „môže chvíľu trvať, kým sa prejavia výhody“. To preto zdôrazňuje skutočnosť, že bobule Goji sa nezdajú byť účinné pri kožných problémoch.

Takže, Plody Goji obsahujú zaujímavé molekuly antioxidantov, no žiadne štúdie nepreukázali ich prínos pre pokožku. Aj to je dôvod, prečo sa v kozmetike používajú len zriedka. V skutočnosti je ľahké ich nahradiť inými kozmetickými úpravami, liečiť akýkoľvek problém (koža, vlasy atď.).

''Bobule Goji pomáhajú bojovať proti neplodnosti u mužov''

Goji bobule boli predmetom štúdií týkajúcich sa ich potenciálnych výhod v boji proti neplodnosti u mužov. určite, tieto štúdie ukázali zaujímavé výsledky o neplodnosti vďaka zaujímavým antioxidačným vlastnostiam polysacharidov. Polysacharidy však boli v purifikovanej forme. To nám teda neumožňuje dospieť k záveru, že celé bobule Goji v prirodzenom stave môžu pomôcť v boji proti neplodnosti. Okrem toho boli tieto výhody zaznamenané iba u potkanov. To nám teda neumožňuje potvrdiť, že tieto výhody možno preniesť aj na ľudí.

Pre tento dôvod, Plody Goji nepreukázali žiadnu preukázanú účinnosť proti neplodnosti, pretože sa počas štúdií nikdy nepoužívali celé a v prirodzenom stave..

''Goji bobule pomáhajú schudnúť''

Goji bobule nie sú „zázračné“ potraviny chudnutie. V skutočnosti len vyvážená, pestrá a kaloricky nedostatočná strava, sprevádzaná fyzickou aktivitou a dobrým duševným zdravím, umožňuje optimálne chudnutie. Sušené plody Goji navyše obsahujú dosť vysoký obsah cukru, ktorý nie je pri chudnutí nutne vyhľadávaný. navyše žiadna podložená štúdia nepreukázala, že bobule Goji vám pomôžu schudnúť, či už priamo alebo nepriamo..

Plody Goji však poskytujú živiny v dobrom množstve, čo im umožňuje zaradiť ich do vyváženého, ​​pestrého a kaloricky deficitného jedálnička, aj keď nie sú pre chudnutie nevyhnutné. V skutočnosti poskytujú zaujímavý obsah bielkoviny, železo, v vitamín C a v antioxidanty.

Bezpečnostné opatrenia pri používaní

  • On je neodporúča sa konzumovať goji bobule pre ľudí alergických na Solanaceae (paradajky, zemiaky, baklažány atď.).

  • Pravidelná konzumácia Goji berry sa neodporúča ľuďom, ktorí užívajú antikoagulačnú liečbu.

  • THE tehotná žena môžete konzumovať bobule Goji, ale najlepšie je vyhnúť sa nadbytku, to znamená nie viac ako hrsť denne a nie každý deň. V skutočnosti žiadna štúdia nepreukázala bezpečnosť alebo potenciálne nebezpečenstvo plodov Goji počas tehotenstva.

  • Vyberte si organické plody Goji, aby ste sa vyhli obsahu syntetických pesticídov alebo ionizácii. V skutočnosti označenie „Ekologické poľnohospodárstvo“ vyžaduje, aby výrobcovia nepoužívali syntetické pesticídy alebo ionizačné procesy na konzervovanie potravín.

Nutričné ​​hodnoty

Výživové prvky na 100 g na 30 g % RDA* na 100 g % RDA* na 30 g
Energia (Kcal) 347 104,1 17 5.1
Energia (Kj) 1451 435,3 17 5.1
Lipidy (g) 2.9 0.87 4 1.2
Nasýtené mastné kyseliny (g) 0.5 0.15 3 0,9
Sacharidy (g) 57.82 17.346 22 6.6
Vrátane cukrov (g) 46.3 13.89 51 15.3
Vláknina (g) 4.9 1.47
Bielkoviny (g) 11.9 3.57 24 7.2
Soľ (g) 0.93 0.279 16 4.8
Vitamín C (mg) 48 14.4 60 18
Vápnik (mg) 189 56.7 24 7.2
Železo (mg) 5.7 1.71 41 12.3

*odporúčaná denná dávka

Zistite viac o rastline: Lyciet

Lyciet je ker z čeľade Solanaceae, veľkej čeľade zahŕňajúcej paradajky, baklažány a zemiaky. Meria medzi 1 a 2 m. Jeho drobné kvety sú v kalichoch a fialovej farby. Tento ker je široko rozšírený v južnej Európe a Ázii. Dlho sa predpokladalo, že pochádza z Číny, no nedávne práce naznačujú, že by mohol pochádzať z oblasti Stredozemného mora. Lyciet je veľmi odolný: nebojí sa ani krutých zím, ani suchého leta. Rastie rýchlo, dokonca odporúčame sadiť ju oddelene, aby nenapadla ostatné rastliny. Existuje viac ako štyridsať odrôd lycietu, ale najznámejšie sú tri: lyciet obyčajné, lyciet barbarské a lyciet čínske. Všetky ponúkajú identické bobule Goji. Posledná odroda: lyciet európsky. Goji bobule sú nevýrazné a potenciálne toxické.

Ovocie šťastia

„Goji“ neznie po francúzsky. Jeho názov skutočne pochádza z výrazu „Gou Qi Zi“, čo v čínštine znamená „ovocie šťastia“. Prvé stopy tejto zmienky pochádzajú z monografie v liekopise tradičnej čínskej medicíny.

Bol pre vás tento článok užitočný?

  

Priemerná známka: 4.9 ( 181 hlasy)

Bibliografia

Publikácia: S.NIRO, A.FRATIANNI, G.PANFILI, L.FALASCA, L. CINQUANTA a MD RIZVI ALAM. (2017). NUTRIČNÉ HODNOTENIE ČERSTVÝCH SUŠENÝCH BOBULÍ GOJI PESTOVANÝCH V TALIANSKU (č. 29). https://itjfs.com/index.php/ijfs/article/view/649/329

Publikácia: Zheng Feei Ma (2018). Goji bobule ako potenciálny prírodný antioxidačný liek: pohľad do ich molekulárnych mechanizmov pôsobenia. https://doi.org/10.1155/2019/2437397

Publikácia: Alexandros Patsilinakos. (2018). Obsah karotenoidov v plodoch Goji: CIELAB, analýzy HPLC-DAD a kvantitatívna korelácia (č. 268). https://doi.org/10.1016/j.foodchem.2018.06.013

Publikácia: Magdaléna Jeszka-Skowron. (2017). Potenciálne prínosy pre zdravie a kvalita sušeného ovocia: Goji, brusnice a hrozno. https://doi.org/10.1016/j.foodchem.2016.10.049

Publikácia: Manon Leroux. Miesto Goji berry (Lycium barbarum L. Solanaceae) medzi súčasnými superovocím: jeho antioxidačné výhody. Ľudská medicína a patológia. 2014. ffdumas-01113884

Publikácia: Bucheli, Peter*; Vidal, Karine*; Shen, Lisong†; Gu, Zhencheng*; Zhang, Charlie‡; Miller, Larry E.*; Wang, Junkuan* Účinky Goji Berry na makulárne charakteristiky a hladiny antioxidantov v plazme, optometria a veda o videní: február 2011 – zväzok 88 – vydanie 2 – str. 257-262 doi: 10.1097/OPX.0b013e318205a18f

Publikácia: Larramendi CH, García-Abujeta JL, Vicario S, García-Endrino A, López-Matas MA, García-Sedeño MD, Carnés J. Goji bobule (Lycium barbarum): riziko alergických reakcií u jedincov s potravinovou alergiou. J Investig Allergol Clin Immunol. 2012;22(5):345-50. PMID: 23101309.

Publikácia: Skenderidis P, Lampakis D, Giavasis I, Leontopoulos S, Petrotos K, Hadjichristodoulou C, Tsakalof A. Chemické vlastnosti, zloženie mastných kyselín a antioxidačná aktivita plodov Goji Berry (Lycium barbarum L. a Lycium chinense Mill.). Antioxidanty (Bazilej). 10. marca 2019; 8 (3): 60. doi:10.3390/antiox8030060. PMID: 30857360; PMCID: PMC6466590.

Práca : Dufour, A., & Garnier, C. (2019). Moja Biblia zdravých superpotravín. Leduc.S Praktický.

Práca : Pouyat-Leclère, J. (2013). Sprievodca antioxidačnými potravinami. Thierry Souccar Editions & La Nutrition.fr

Práca : C. (2021). Jedlo, výživa a diéty. STUDYRAMA.

Práca : Ferreira, A., Petretti, C., & Vasina, B. (2015). Biológia výživy človeka: Zväzok 1 (Zv. 1). Studyrama.

Webstránka: Lycium barbarum Goji, Box Thorn, Matrimony vinič PFAF Plant Database. (nd). PFAF. https://pfaf.org/user/Plant.aspx?LatinName=Lycium+barbarum

Webstránka: Vekom podmienená degenerácia makuly (AMD) ⋅ Inserm, Veda pre zdravie. (nd). Inserm. https://www.inserm.fr/dossier/degeneration-maculaire-liee-age-dmla/

Webstránka: Goji, plod lycieta (Lycium chinense a barbarum). (2019). Rustica. https://www.rustica.fr/arbres-et-arbres/goji-fruit-lyciet-lycium-chinense-barbarum,5116.html

Súvisiace články