Ako vieme, včely majú priamy pozitívny vplyv na životné prostredie. Prispievajú k neustálej obnove flóry vďaka opeľovaniu. Ale to nie je všetko, vyrábajú včelárske produkty, ktorých terapeutické vlastnosti sú známe a uznávané už veľmi dlho. Medzi nimi nájdeme propolis, viac-menej tuhú živicu, ktorá chráni púčiky a mladé výhonky niektorých stromov. Je to skutočná bariéra proti patogénom, včely ho zbierajú, aby ho priniesli späť do úľa a používajú ho na ochranu úľa pred mikrobiálnymi podmienkami. A ak je to dobré pre úle, je to dobré pre nás. Propolis má skutočne veľmi dobré protiinfekčné a imunostimulačné vlastnosti, bude účinný najmä v zime, na podporu ORL a pľúc, ale aj proti kožným ochoreniam v závislosti od formy použitého propolisu.

Tento článok bol aktualizovaný dňa 25/10/2022

Na čo sa propolis používa?

Hlavné vlastnosti

Imunostimulačný : fenetylester kyseliny kávovej podporuje stimuláciu obranyschopnosti organizmu zvýšením produkcie protilátok a lymfocytov na obranu proti vonkajším útokom, ako sú baktérie, vírusy a plesne.

Antimikrobiálne : flavonoidy, galangín, pinocembrín, kyselina benzoová, kyselina kávová a ich estery sú molekuly, ktoré dodávajú Propolisu jeho antibakteriálne a protiplesňové vlastnosti. Najcitlivejšie na propolis sú grampozitívne a acidorezistentné bacily a grampozitívne koky. Je tak účinný proti faryngitíde, zápalu pľúc, bronchitíde, nachladnutiu ale aj astme. Je to antibiotikum účinné proti multirezistentným stafylokokom, streptokokom, Helicobacter pylori (zodpovedný za žalúdočný vred), Borrelia burgdorferi (baktérie Lymskej choroby) a Propionibacterium acnes (baktérie zodpovedné za akné). Je to protiplesňová aktívna látka Candida albicans a Aspergillus trichofyton. Propolis pomáha bojovať proti kožným infekciám, ako sú bradavice a plesne.

Antivírusový : flavonoidy tiež pomáhajú bojovať proti vírusom, pretože inhibujú enzým, ktorý umožňuje vírusom uvoľňovať patogénny vírusový materiál do tela, čím bráni ich šíreniu. Zostanú potom pekne vo svojej kapsule a nenapádajú bunky. Zistilo sa, že kyselina kávová a jej deriváty sú silné antivirotiká a pomáhajú proti herpesu typu 1 alebo 2 a vírusu Varicella Zoster. Pôsobí antivírusovo proti herpes vírusu (opary, ovčie kiahne, pásový opar, infekčná mononukleóza a pod.), vírusom hepatitídy, chrípke, gastroenteritíde, respiračným infekciám a napokon vírusom, ktoré spôsobujú bradavice.

Protizápalové, antitusické : Propolis pomáha znižovať zápaly spôsobené infekciami dýchacieho systému a ORL vďaka flavonoidom, kávovým kyselinám, kyseline ferulovej a salicylovej. Pomáha tiež utíšiť kašeľ. Kyselina salicylová, tiež nazývaná „aspirín“, pomáha bojovať s horúčkou.

Antiseptické, dezinfekčné : používa sa na pokožku, propolis pomáha dezinfikovať rany a rany. Práve flavonoidy a kyselina benzoová dodávajú tieto vlastnosti, podporujúce obranyschopnosť organizmu.

Spazmolytikum : kvercetín a kempferid majú silný antispazmodický účinok, lepší ako papaverín.

Silné anestetikum : Propolis je silné anestetikum, lepšie ako kokaín. Túto vlastnosť prepožičiava kyselina kávová a pinokembrín, preto pri užívaní žuvacieho propolisu pocit mravčenia v ústach.

Regeneračné, liečivé : Propolis, presnejšie kyselina ferulová, má schopnosť stimulovať regeneráciu a rast kožných buniek pre lepšie hojenie. Pomáha pri regenerácii buniek a odďaľuje ich starnutie tým, že aktivuje syntézu kolagénu a elastínu. Alkoholový extrakt a propolisové masti urýchľujú hojenie popálenín.

Detoxikačné, hepatoprotektívne : Propolis chráni pečeň pred chemoterapiou, alkoholom a liekmi. Okrem toho artepillín C chráni pred genotoxicitou metylmetánsulfonátu.

Protirakovinové : podľa testov vykonaných in vitro a na zvieratách by propolis mohol byť zaujímavým pomocníkom pri súčasnej liečbe určitých foriem rakoviny. Propolis má údajne antikarcinogénne vlastnosti, ktoré pomáhajú spomaľovať rast rakovinových buniek. Okrem toho by to uľahčilo tolerovanie chemoterapie a rádioterapie. Na potvrdenie týchto hypotéz u ľudí je potrebný ďalší výskum.

Využitie

Vďaka svojmu bohatstvu na nutričné ​​zlúčeniny je propolis ideálny v nasledujúcich prípadoch:

  • Poruchy dýchania (angína, prechladnutie, sinusitída, chrípka atď.)

  • Posilnenie imunity
  • Orálne a zubné ochorenia (vred, zápal ďasien, stomatitída, kaz atď.)
  • Kožné ochorenia (ekzém, psoriáza, akné, rany, popáleniny, herpes, bradavice atď.)
  • Podpora ťažkých chemoterapií a/alebo rádioterapie
  • Strata vlasov, plešatosť

Propolis možno nájsť v rôznych formách, a preto sa používa rôzne:

  • v hydroalkoholový extrakt alebo materská tinktúra (okolo 5 až 20% čistého propolisového extraktu), najmä pri vírusových alebo bakteriálnych infekciách postihujúcich ORL sféru, na posilnenie imunity, pri kožných ochoreniach ale aj ako ústna voda;

  • šikanovať, v žuvačkách, najmä na čistenie a upokojenie dýchacích ciest, úst, hrdla, ale aj na podporu tráviaceho systému;
  • v kapsulee, najmä na podporu imunitného systému;
  • v sirup, konkrétnejšie pre sféru ORL a angíny, v cukrík, v sprej orálny alebo nazálny, v krémy na kožné ochorenia a pod.

Vo všetkých prípadoch je dôležité zabezpečiť kvalita použitého propolisu, 100% prírodný, surový a zozbieraný vo Francúzsku ak je to možné.

Spôsob použitia propolisu závisí od formy použitého prípravku, ako aj od obsahu propolisu. V prípade hydroalkoholového extraktu sa príjem spravidla uskutočňuje 3 týždňová liečba, riedením 15 kvapiek 2-krát denne do pohára vody, ďaleko od jedla. U detí starších ako 6 rokov znížte dávku na polovicu. Dá sa aj zobrať v kloktadle na ústnu vodu alebo na hrdlo.

Bezpečnostné opatrenia pri používaní

Hydroalkoholový extrakt propolisu je neodporúča sa deťom do 6 rokov, tehotným ženám a pri alergii na včelie produkty.

Neužívajte dlhšie ako 3 po sebe nasledujúce týždne, hrozí riziko vzniku alergickej reakcie.

Z čoho sa vyrába propolis?

Propolis sa skladá z približne 300 zlúčenín vrátane:

  • živice a balzamy: 50-55%
  • vosk: 30-40%
  • esenciálne oleje: 5-10%
  • peľ: 5 %
  • minerálne a organické materiály: 5%
Medzi jeho účinnými látkami nájdeme:
  • organické kyseliny: kyselina benzoová, kyselina galová
  • fenolové kyseliny: kyselina kávová, kyselina škoricová, kyselina ferulová, kyselina izoferulová, p-kumarínová, artepillín C
  • aromatické aldehydy: vanilín, izovanilín
  • flavonoidy: chryzín, pinocembrín, galangín, kvercetín, acacetín, pektolinarigerín, tektochryzín, izalpinín, kaempferid, ramnocitrín, pinotrobin, sarkyranetín, pinobanksín
  • stopové prvky
  • vitamíny: provitamín A, vitamín B3 (alebo PP) a ďalšie vitamíny B

V závislosti od rastlín, ktoré včely používajú, ale aj od geografického pôvodu, sa zloženie bude trochu líšiť. Propolis z miernych pásiem bude bohatší na polyfenolové zlúčeniny, teda na flavonoidy, fenolové kyseliny a ich seskviterpénové estery. Propolis z intertropických pásiem bude bohatší na prenylované deriváty (artepillín C), kyseliny kumarové a flavonoidy.

Ako sa vyrába propolis?

Propolis, živicová látka produkovaná určitými rastlinami, je tiež termín používaný na označenie tejto komplexnej látky vyrobenej včelami z tejto živice a vosku. Včely ho využívajú najmä na upchávanie dier v úli, ale nielen to. Propolis, ktorý má veľmi dobré antimikrobiálne vlastnosti, pomáha chrániť úľ pred chorobami, aby bol zdravý. Z týchto dôvodov ju včely zbierajú zo stromov a ľudia si už dávno všimli vlastnosti tejto látky a naučili sa ju zbierať a využívať.

Propolis a včely

Zber a výroba propolisu včelami

Propolis je a živicová, gumovitá, balzamová látka ako včely, presnejšie kŕmiči (starší a skúsení) úroda zo stromov. Táto látka je potom veľmi viskózna a lepkavá. Pri návrate do úľa sa preberú robotnice. Berú užitočné množstvá a zapracovať vosk do zmesi, aby sa získala tuhá, tvárna a nelepivá textúra. Po dokončení tohto procesu transformácie sa získa propolis. V závislosti od druhu včiel a veľkosti kolónie môže úľ produkovať 0,1 až 1 kg propolisu ročne.

Úloha propolisu pre včely

V úli sa Propolis používa na niekoľko vecí. Je to nevyhnutné pre život úľa. V prvom rade to umožňuje vyplňte otvory na zabezpečenie utesnenia úľa to umožňuje aj lepšie tepelné utesnenie. Včely ho využijú aj na zmenšenie vstupu do úľa v závislosti od klimatických podmienok a do chráňte sa pred nepriateľmi. Propolis vo vnútri úľa pomáha upevniť všetko, čo včely považujú za potrebné posilniť pre lepší výkon úľa. Propolis zabraňuje rastu mikróbov, včely ním poťahujú vnútro úľa dodezinfikovať, vytvára zdravé prostredie bez chorôb. To platí aj pre mŕtvoly včiel alebo iných zvierat, ktoré mali nešťastný nápad vniknúť do úľa. Keď sa telá rozkladajú, môžu priniesť choroby. Potom ich včely zakryjú propolisom, tak blokuje hnilobu. Propolis sa nachádza aj v bunkách obsahujúcich vajíčka, čím vytvára sterilné prostredie pre správny vývoj budúcich včiel. Pri všetkých týchto úlohách nesmie včelár zbierať všetok propolis s rizikom oslabenia včelstva.

Propolis a človek

Zber a príprava propolisu včelárom

Včelár zbiera propolisové mriežky a/alebo nadstavce a rámiky úľa. Propolis prítomný na „mäkkých“ propolisových mriežkach sa vloží do mrazničky. Potom sa stáva krehkým, čo uľahčuje extrakciu. Rámy a rámy sú škrabané. V tejto fáze je propolis šikanovať a obsahuje veľa nečistôt : mŕtvoly, zvyšky rastlín, zvyšky dreva, piesok atď. Potom sa pred čistením analyzuje, aby sa zabezpečila jeho kvalita. Je ich veľa Metódy čistenia propolisu. Najrýchlejším spôsobom je ponorenie propolisu do vody zohriatej na približne 65 °C, aj keď by bolo vhodnejšie nezohrievať ho nad 40 °C, aby nedošlo k jeho znehodnoteniu. Teplom sa vosk roztopí a oddelí sa od propolisu spolu s ďalšími nečistotami. Vosk potom získame na povrchu vody a propolis na dne vody. Iná metóda spočíva vo výrobe matičnej tinktúry macerovaním propolisu v etanole titrovanom na 70 alebo 80°, mimo dosahu svetla, počas dvoch týždňov za pravidelného miešania. Zmes sa potom prefiltruje, aby sa zachovala iba tekutá časť, ale časť vosku sa môže čiastočne rozpustiť. Laboratóriá využívajú iné sofistikovanejšie metódy ako odstreďovanie, ultrazvuk alebo mikrovlny.

Propolis ľudia používali odjakživa

Propolis už používali o Egypťania pre masti a mumifikačné rituály. Zabraňovala hnitiu mŕtvol, a preto sú múmie dnes neporušené. PočasStaroveku, bola konkrétne oceňované pre svoje antiseptické a hojivé vlastnosti, bola úplne súčasťou pohotovostnej lekárne tej doby, dokonca aj v stredoveku, kde sa používala na hojenie rán. Za posledné dve storočia bol propolis nahradený liekmi napriek všetkým výhodám, ktoré môže mať. V Gruzínsku (bývalý ZSSR) sa používal proti zápalom ústnej dutiny a zubným kazom. In Rusko, používala sa vo forme masti na liečiť určité choroby. In Francúzsko bolo zvyknuté hojiť rany. THE Nemci vyrábané prostriedky na báze propolisu pre pravdepodobne liečiť rakovinu, vredy, ekzémy a dokonca aj vyrážky. Počas búrskej vojny (vojna medzi juhoafrickými osadníkmi z Holandska a Spojeného kráľovstva, vlastníka Juhoafrickej republiky) to bola referencia na liečenie rán. Sovieti to využili v nemocniciach na ošetrenie ranených a chorých. Propolis sa dokonca používal aj vo veterinárnej medicíne.

Zelený, červený, hnedý propolis, aké sú rôzne druhy propolisu?

Existuje niekoľko druhov propolisu v závislosti od jeho geografického pôvodu. Najznámejší v Európe je hnedý propolis, ale existuje červený a zelený propolis. Farba propolisu je ovplyvnená obsahom flavonoidov, látok prítomných v rastlinách, ktoré sú zodpovedné najmä za ich farbu. Takže v závislosti od rastlín, ktoré včely používajú, bude Propolis odlišný, a to z hľadiska jeho farby, ale aj a predovšetkým z hľadiska jeho vlastností.

Hnedý propolis

Hnedý propolis sa vyrába hlavne v Európe a pochádza hlavne z topoľov, ale zbiera sa aj z iných druhov ako sú: breza, jaseň, vŕba, brest, smrek, jedľa, borovica atď. Práve Propolis nájdeme najčastejšie, pretože sa vyrába vo väčšom množstve a najmä preto, že je lokálny.

Jeho hlavné vlastnosti zodpovedajú vyššie uvedeným, okrem iného protiinfekčné, stimulujúce imunitu, hojenie a regeneráciu pokožky, ale aj protizápalové.

Zelený propolis

Zelený propolis sa vyrába v štáte Paraná v r Brazília, región s výnimočným prírodným prostredím, bez akéhokoľvek znečistenia, kvalitou potrebnou na výrobu organického zeleného propolisu. Pochádza najmä z listov poľný rozmarín (Baccharis dracunculifolia), ktorý v tejto oblasti hojne rastie a patrí do čeľade Asteraceae.

Zelený propolis obsahuje medzi 6 a 8% artepillínu C, zatiaľ čo hnedý propolis obsahuje 2 alebo dokonca 3 krát menej. Táto vyššia koncentrácia polyfenolov jej dodáva antioxidačné vlastnosti, napríklad v súvislosti so starnutím pokožky, ale aj pri ochrane pečene a obličiek po ťažkých kúrach. Bude to Propolis propagovať ako doplnok k protirakovinovej liečbe. Zelený propolis bude najúčinnejší aj proti plešatosti. Bolo by tiež veľmi účinné v prípadoch gastrointestinálnych vredov. Odporúča sa na liečbu peptického vredu v mnohých prírodnej medicíne v Brazílii.

Červený propolis

Červený propolis sa vyrába pozdĺž severovýchodného pobrežia Brazília, v regiónoch mangrovy. Tento propolis sa zbiera z mangrovových stromov s názvom Dalbergia Escastaphyllum, tropické stromy s dlhými koreňmi nachádzajúce sa v mangrovníkoch, patriace do čeľade Fabaceae. Larvy chrobákov robia v stonkách týchto stromov otvory, cez ktoré sa vylučujú látky. červené živicové exsudáty, teda farba propolisu. Tento propolis má väčšiu antimikrobiálnu aktivitu ako hnedý propolis. Niektorí dokonca hovoria, že je to najsilnejší Propolis.

Okrem vyššie uvedených vlastností má červený propolis veľké percento izoflavónov, ako je formononetín a biochanín A, čo sú fytoestrogény. Červený propolis by mohol pôsobiť na problémy v menopauze, ako sú návaly horúčavy, suchosť v pošve alebo dokonca osteoporóza. Formononetín by špecificky bojoval proti demineralizácii kostí.

Bol pre vás tento článok užitočný?

  

Priemerná známka: 4.8 ( 1488 hlasy)

Bibliografia

Práca : Cherbuliez, T., Domerego, R. (2003). Apiterapia - Včelí liek. Edície Amyris.

Práca : Apríl, G. (2014). Prirodzené zdravie s apiterapiou: Med, propolis, peľ, materská kašička... Éditions Terre vivant.

Práca : Domerego, R., Imbert, G., & Blanchard, C. (2016). Praktický sprievodca včelou medicínou: med, peľ, propolis, materská kašička... na dennej báze. Baroch Editions.