Citrónový esenciálny olej alebo esencia má mnoho vlastností: je najmä protiinfekčný, proti nevoľnosti, hepatoprotektív, stimulant nervov... Môže sa použiť ako na difúziu, tak aj na vnútorné použitie. Jeden z najflexibilnejších éterických olejov a lepšie znášaný celou rodinou, je vhodný pre tehotné alebo dojčiace ženy a deti od 3 rokov. Táto citrusová esencia sa používa hlavne pri nevoľnosti, kinetóze, problémoch s pečeňou a ústnou dutinou alebo dokonca pri detoxikačných kúrach. Používa sa aj na pokožku, po aplikácii sa však musíte držať ďalej od slnka a riediť ho kvôli jeho fotosenzibilizačným a dráždivým rizikám pre pokožku. Latinský názov: Citrus limon (L.) Osbeck. Použitý diel: Zest

Tento článok bol aktualizovaný dňa 12/03/2024

Bezpečnostné opatrenia pri používaní

Citrónový esenciálny olej môžu za určitých podmienok používať tehotné ženy staršie ako 3 mesiace a deti, ale nie bábätká. Citrónový esenciálny olej je však dráždivé pre pokožku a fotosenzibilizačný, preto by sa nemal používať na aplikáciu na kožu pred vystavením slnku a bez toho, aby sa predtým zriedil. V prípade žlčové kamene, vyhľadajte lekársku pomoc. Nakoniec má vysokú dávku alergénnych zložiek: obsahuje veľké množstvo limonénu.

Autorizovaní používatelia

Dospelí a tínedžeri Dospelí a tínedžeri
Deti do 6 rokov Deti do 6 rokov
Tehotné a dojčiace ženy Tehotné a dojčiace ženy
Tehotné ženy mladšie ako 3 mesiace Tehotné ženy mladšie ako 3 mesiace
Bábätká do 3 rokov Bábätká do 3 rokov

Možné spôsoby použitia

Vdýchol Vdýchol
Dermálne Dermálne
Orálna cesta Orálna cesta
Vo vysielaní Vo vysielaní

Riziká používania

Alergické Alergické
Dráždi pokožku Dráždi pokožku
Fotosenzibilizačné Fotosenzibilizačné

Ďalšie preventívne opatrenia

Lekárske poradenstvo

Ľudia s astmou by mali pred použitím vyhľadať lekársku pomoc.

Aplikácia na kožu
  • Citrónový esenciálny olej môže byť dráždivý v čistom stave: je lepšie ho zriediť na maximálne 20% v rastlinnom oleji (1 kvapka na 4 kvapky rastlinného oleja), alebo aj viac v závislosti od oblasti použitia.
  • Limonén obsiahnutý v citrónovej silici môže ľahšie oxidovať a spôsobiť podráždenie či alergie. Na obmedzenie oxidácie sa odporúča uchovávať fľaštičku s esenciálnym olejom tesne uzavretú, mimo dosahu svetla a tepla.
  • Je fotosenzibilizačný: nevystavujte sa slnku do 12 hodín po aplikácii na pokožku.
Požitie
  • Užívanie citrónového esenciálneho oleja sa neodporúča deťom do 6 rokov.
  • Neužívajte perorálne v prípade obštrukcií žlčových ciest.
Vo vysielaní

Citrónový esenciálny olej možno použiť v atmosférickej difúzii pre dojčatá, v ich neprítomnosti.

Alergénne zložky

Citrónový esenciálny olej obsahuje niekoľko alergénnych biochemických zložiek vo vysokých množstvách:

  • limonén (60-80%)
  • citraly: neral + geranial (< 2,2 %)
  • linalool (< 0,2 %)
  • geraniol (< 0,1 %)

Poznámka: Esenciálny olej je najlepšie pred použitím otestovať (dve kvapky do ohybu lakťa, v prípade potreby zriedené, aspoň 24 hodín, aby sa skontrolovalo, či nedošlo k žiadnej reakcii).

Vlastnosti citrónového esenciálneho oleja

Citrónový esenciálny olej je vysoko koncentrovaný v limonéne, beta-pinéne a gama-terpinéne. Tieto rôzne molekuly mu dávajú tieto hlavné vlastnosti:

  • proti nevoľnosti, zažívacie ++++ (limonén):

    Citrónový esenciálny olej pomáha znižovať nevoľnosť alebo kinetózu vďaka limonénu, ktorý pôsobí na motilitu žalúdka. V synergii s ostatnými zložkami esenciálneho oleja má limonén ochranný účinok aj na úrovni žalúdka tým, že stimuluje tvorbu hlienu. Uskutočnila sa aj štúdia nevoľnosti a vracania na skupine 100 tehotných žien. Ukázalo sa teda, že vdychovanie citrónového esenciálneho oleja tehotným ženám účinne znížilo prežívanú nevoľnosť.   

  • antioxidant, hepatoprotektor ++++ (limonén):

    Sú to antioxidačné a protizápalové vlastnosti limonénu, ktoré dodávajú citrónovej silice ochranný účinok na pečeňové bunky. Táto molekula stimuluje pečeňové antioxidačné enzýmy (GSH) a reguluje expresiu interleukínov a proteínov podieľajúcich sa na prenose zápalovej reakcie. Jeho úlohou je zachytávať voľné radikály. Pravidelne sa používa aj popri hepatotoxických siliciach na ochranu pečene pri ich perorálnom užívaní.

  • detoxikátor pečene ++++ (limonén):

    Citrónový esenciálny olej pôsobí na pečeňové detoxikačné enzýmy fázy 2 vďaka limonénu, ktorý stimuluje syntézu glutatión-S-transferázy (ochranný enzým, ktorý pôsobí proti zmene DNA a bielkovín toxickými molekulami). Limonén by tak pomohol urobiť tieto toxické molekuly rozpustnejšími vo vode, aby sa ľahšie eliminovali.

  • antiseptické, antivírusové, antibakteriálne, protiinfekčné +++ (β-pinén, limonén, citral, γ-terpinén):

    Citrónový esenciálny olej pôsobí protiinfekčne a antibakteriálne vďaka svojej aktivite na Gram - a Gram + baktérie (Helicobacter pylorinajmä streptokoky). Je antivírusový v synergii s inými esenciálnymi olejmi s týmto účinkom. Ďalej sa citrónová esencia často používa v difúzii ako osviežovač vzduchu alebo v zložení ústnych vôd a zubných pást na starostlivosť o ústnu dutinu.

  • hypolipidemický ++ (limonén, γ-terpinén):

    Štúdia preukázala, že opakované podávanie limonénu by vyvolalo zmeny v pečeni zlepšením jej funkcie. Citrónový esenciálny olej obsahuje zlúčeniny, ktoré môžu znížiť celkový cholesterol v krvi a znížiť hromadenie lipidových kvapôčok v pečeni prostredníctvom predpokladaného pôsobenia na gény kódujúce proteíny zodpovedné za reguláciu metabolizmu lipidov.

  • cholagogum, choleretic ++ (limonén):

    Citrónový esenciálny olej sa pravidelne uvádza ako esenciálny olej podporujúci produkciu žlče v pečeni a jej odvádzanie do čreva (cholagogický účinok). Tradične sa používa aj pre tieto vlastnosti, ktoré mu prepožičiava limonén, užitočný v prípade po dovolenke alebo pri biliárnej insuficiencii. V súčasnosti však žiadna vedecká štúdia nepreukazuje tento vplyv na funkciu žlčníka.  

  • protiplesňové ++ (citral):

    Citrónový esenciálny olej preukázal podľa štúdie protiplesňové pôsobenie Epidermophyton floccosum, Microsporum sadra a Trichophyton mentugrophytes.

  • nervový stimulant, mentálne tonikum ++ (limonén):

    Citrónový esenciálny olej bol skúmaný v štúdiách o potenciálnych antidepresívnych účinkoch. Bolo teda preukázané, že má anxiolytické a antidepresívne účinky. Podávanie limonénu hlodavcom pozorovalo zníženie stresu. Okrem toho bolo dokázané, že inhalácia citrónu umožňuje lepšiu sekréciu dopamínu u myší moduláciou sekrécie serotonínu.  

Pre Detoxikácia

Účinnosť: ++++

Jednoduché použitie

Vyhradené pre dospievajúcich a dospelých. Orálne, naneste 1 až 2 kvapky citrónového esenciálneho oleja na neutrálnu tabletu. Nechajte rozpustiť v ústach 1 až 3 krát denne na začiatku jedla. Používa sa ako liečba maximálne 3 týždne. 

Použitie v synergii

Rezervované pre vek 6+. Orálne1 až 2 kvapky zmesi, ráno a večer pred jedlom, v lyžičke olivového oleja, maximálne 3 týždne.

  • 40 kvapiek citrónového esenciálneho oleja
  • 40 kvapiek esenciálneho oleja z mäty piepornej
  • 40 kvapiek esenciálneho oleja Rosemary Verbenone
  • 20 kvapiek borievkového esenciálneho oleja

Ďalšie podrobnosti a ďalší používatelia: esenciálne oleje na detoxikáciu. 

Nakoľko Potláča chuť do jedla

Účinnosť: ++++

Jednoduché použitie

Vyhradené pre dospievajúcich a dospelých. Ústne, naneste 1 kvapku citrónového esenciálneho oleja na neutrálnu podložku a nechajte ju rozpustiť v ústach pred jedlom, maximálne 3-krát denne, maximálne 3 týždne.

 

Použitie v synergii

Rezervované pre vek 6+. Naneste 2 kvapky zmesi na neutrálnu tabletu, aby sa rozpustila v ústach (bez žuvania!), keď sa objaví chuť na jedenie alebo 5 minút pred jedlom (na urýchlenie sýtosti), maximálne 4 dávky denne. Zároveň si kvapnite dve kvapky na zápästia a dýchajte.

  • 20 kvapiek esenciálneho oleja Rozmarín vo Verbenone
  • 20 kvapiek esenciálneho oleja Geranium Rosat
  • 20 kvapiek esenciálneho oleja Citrón
  • 40 kvapiek (2 ml) jedlého rastlinného oleja

Ďalšie podrobnosti a ďalší používatelia: éterické oleje ako látky potláčajúce chuť do jedla.

V prípade Nevoľnosť, kinetóza

Účinnosť: +++

Jednoduché použitie

Od 3 rokov. Vdýchol, naneste 2 kvapky citrónového esenciálneho oleja na vreckovku alebo inhalátor. Zhlboka sa nadýchnite, toľkokrát a čo najskôr.

Vyhradené pre dospievajúcich a dospelých. Orálne, naneste 1 kvapku citrónového esenciálneho oleja na neutrálnu tabletu. Nechajte to rozpustiť v ústach. Používajte maximálne 3x denne.

Je možné ho použiť aj na difúziu maximálne 15 minút za hodinu v aute s prenosným difúzorom.

Citrón alebo mäta pieporná?

Citrónový esenciálny olej je účinný proti nevoľnosti a kinetóze, najmä u detí alebo tehotných žien. Pre dospelých a dospievajúcich je esenciálny olej z Peppermint zostáva referenciou. Perorálne 1 kvapku mäty piepornej na neutrálnu tabletu, ktorú si občas vložíte pod jazyk. Pri inhalácii 1 kvapku na vreckovku alebo tyčinku inhalátora, zhlboka sa nadýchnite 3-4 krát a v prípade potreby zopakujte. Je tiež možné inhalovať priamo nad fľašou. 

Použitie v synergii

Vyhradené pre dospelých. Naneste 2 kvapky zmesi na vreckovku, knôt inhalačnej tyčinky alebo na zápästie. Inhalujte až 5-krát denne:

  • 30 kvapiek esenciálneho oleja z mäty piepornej 
  • 90 kvapiek citrónového esenciálneho oleja
  • 30 kvapiek zázvorového esenciálneho oleja

Zdroj: Couic-Marinier, F., Frély, R. (2019). Esenciálne oleje: kompletný sprievodca pre celú rodinu, Editions Solar

Pre Vyčistite vzduch

Účinnosť: +++

Jednoduché použitie

Od 3 mesiacov. Vo vysielaní, pridajte počet kvapiek citrónového esenciálneho oleja uvedený v návode na váš difuzér a difúzujte maximálne po dobu približne 30 minút. Nedistribuujte v prítomnosti detí mladších ako 3 roky.

Citrón alebo grapefruit?

Veľmi účinný je citrónový esenciálny olej, no pre zmenu vône citrónový esenciálny olej Grapefruit môže tiež čistiť vzduch. Pri difúzii nalejte do difuzéra počet kvapiek grapefruitu uvedený v návode. Vysielanie v blokoch maximálne 30 minút. 

Použitie v synergii

Rezervované pre vek 6+. Vo vysielaní, pridajte počet kvapiek uvedený v návode na váš difuzér a rozptyľujte zmes po dobu približne 30 minút.

  • 40 kvapiek grapefruitového esenciálneho oleja
  • 20 kvapiek esenciálneho oleja Ravintsara
  • 20 kvapiek esenciálneho oleja Eucalyptus Globulus
  • 20 kvapiek citrónového esenciálneho oleja

Ďalšie podrobnosti alebo ďalší používatelia: éterické oleje na čistenie vzduchu. 

V prípade Dyspepsia, sťažené trávenie

Účinnosť: +++

Jednoduché použitie

Od 6 rokov. Ústne, 1 kvapku citrónu na podložku pod jazyk po každom jedle. Neprekračujte 3 týždne používania.

Použitie v synergii

Vyhradené pre dospelých. Nasledovnú zmes položte na neutrálnu podložku (tableta, cukor). Nechajte rozpustiť v ústach po 3 jedlách ako dezert, maximálne 10 dní:

  • 1 kvapka esenciálneho oleja z mäty piepornej
  • 1 kvapka citrónového esenciálneho oleja

Zdroj: Millet, F. (2015). Skvelý sprievodca esenciálnymi olejmi. Marabout.

 

Citrón alebo tropická bazalka?

Citrónový esenciálny olej je účinný pri podpore trávenia, ale citrónový esenciálny olej Tropická bazalka zostáva najpoužívanejším: od 6 rokov 1 kvapka na neutrálnu tabletu po každom jedle alebo na kožu, 1 kvapka v 4 kvapkách rastlinného oleja vmasírovať na žalúdok po každom jedle. Nepoužívať dlhšiu dobu (maximálne 14 dní).

V prípade' Hepatobiliárna insuficiencia

Účinnosť: +++

Jednoduché použitie

Vyhradené pre dospievajúcich a dospelých. Orálne, pridajte 1 kvapku citrónového esenciálneho oleja do lyžičky medu. Nechajte to rozpustiť v ústach. Používajte 3x denne, maximálne 7 dní. 

Použitie v synergii

Vyhradené pre dospievajúcich a dospelých. Prehltnite 2 kvapky tejto synergie na neutrálnu podporu ráno a večer počas trvania symptómov alebo liečby, pričom každých 5 dní dodržujte 2 dni terapeutickej prestávky. Bez odporúčania lekára nepoužívajte dlhodobo:

  • 30 kvapiek tymianového esenciálneho oleja v Thujanole
  • 15 kvapiek esenciálneho oleja z mäty 
  • 45 kvapiek citrónového esenciálneho oleja
  • 30 kvapiek rascového esenciálneho oleja

Zdroj: Couic-Marinier, F., & Touboul, A. (2017). Sprievodca esenciálnymi olejmi Živá Zem.

Citrón alebo rozmarín s verbenónom?

Citrónový esenciálny olej je veľmi účinný pri malých žlčových nedostatočnostiach, ale citrónový esenciálny olej Rozmarín vo Verbenone zostáva referenciou. 1 kvapku rozrieďte v lyžičke medu a nechajte rozpustiť v ústach, 3x denne, maximálne týždeň.

Proti Zápach z úst

Účinnosť: +++

Jednoduché použitie

Vyhradené pre dospelých a dospievajúcich. Orálne, kvapnite 1 kvapku citrónového esenciálneho oleja na neutrálnu tabletu, ponechajte v ústach a potom nechajte rozpustiť. Opakujte až dvakrát denne, po dobu 2 až 3 dní. Nepoužívajte dlhodobo.

Citrón alebo mäta pieporná?

Citrónový esenciálny olej je účinný proti zápachu z úst vďaka svojim antibakteriálnym vlastnostiam, ale citrónový esenciálny olej Peppermint zostáva odporúčaním pre dospelých a dospievajúcich: 1 kvapka Peppermint EO na neutrálnej tablete, aby sa občas rozpustila v ústach.

Použitie v synergii

Rezervované pre vek 6+. Naneste 1 kvapku tejto zmesi na neutrálnu tabletu a nechajte ju jemne rozpustiť v ústach. Neprekračujte 3 kvapky denne. V prípade opakovaného použitia si po 5 dňoch užívania urobte prestávku 2 dni:

  • 20 kvapiek esenciálneho oleja z mäty piepornej
  • 20 kvapiek esenciálneho oleja Kardamom
  • 20 kvapiek citrónového esenciálneho oleja

Ďalšie podrobnosti alebo ďalší používatelia: éterické oleje proti zápachu z úst.

V prípade Zápal ďasien

Účinnosť: +++

Jednoduché použitie

Od 6 rokov. Pmiestna cesta, pripravte zmes 10% citrónového esenciálneho oleja v sezamovom rastlinnom oleji (30 kvapiek HE v 9 ml HV). Aplikujte 1 až 2 kvapky zmesi priamo na ďasná až 2-krát denne po dobu až 5 dní.

Citrón alebo čajovník?

Citrón je účinný proti zápalu ďasien, aleesenciálny olej Tea Tree zostáva vhodnejšie. Pripravte si zmes 10% esenciálneho oleja Tea Tree v sezamovom rastlinnom oleji (1 ml alebo 30 kvapiek HE, v 9 ml HV). Naneste 3 až 5 kvapiek zmesi na ďasná až 3-krát denne počas 5 dní.

Použitie v synergii

Pre dospelých a deti od 6 rokov. Aplikujte niekoľko kvapiek zmesi na ďasná až 3 krát denne po dobu maximálne 5 dní.

  • 10 kvapiek esenciálneho oleja Čajovník
  • 10 kvapiek esenciálneho oleja Peppermint
  • 10 kvapiek esenciálneho oleja Citrón
  • 5 kvapiek esenciálneho oleja Laurel Noble
  • 9 ml rastlinného oleja Sezam

Viac informácií: esenciálne oleje na zápal ďasien?

Proti Zubný kameň, zubný povlak

Účinnosť: +++

Jednoduché použitie

Vyhradené pre dospievajúcich a dospelých. Ako ústna voda, pripravte zmes 30% citrónového esenciálneho oleja v jedlom rastlinnom oleji (3 ml v 7 ml HV). Po vyčistení zubov dajte 3 až 5 kvapiek zmesi do pohára vody. Kloktajte niekoľko sekúnd, aby sa zmes v ústach emulgovala a potom ju vypľujte. Pri každodennom užívaní sa odporúča urobiť si týždennú prestávku po 3 týždňoch užívania pred opätovným začatím.

Pre deti staršie ako 6 rokov. Používa sa so zubnou pastou : pripravte zmes 10% citrónového esenciálneho oleja v jedlom rastlinnom oleji (1 ml v 9 ml HV). Naneste 2 kvapky zmesi priamo na zubnú pastu pred čistením zubov. Pri pravidelnom používaní prestaňte na jeden týždeň po 3 týždňoch používania.

Citrón alebo mäta pieporná?

Citrónový esenciálny olej je účinný proti zubnému kameňu vďaka svojim antibakteriálnym vlastnostiam, ale citrónový esenciálny olej Peppermint zostáva odkazom pre dospelých a dospievajúcich. Na príležitostné použitie 1 kvapku Peppermint EO priamo na zubnú pastu pred čistením zubov.

Použitie v synergii

Rezervované pre vek 6+. Ako ústna voda, mpridajte 3 až 5 kvapiek zmesi do pohára vody. Po vyčistení zubov kloktajte niekoľko sekúnd, aby sa zmes emulgovala v ústach, než ju vypľujete.

  • 20 kvapiek esenciálneho oleja Peppermint
  • 10 kvapiek esenciálneho oleja Čajovník
  • 30 kvapiek esenciálneho oleja Citrón
  • 8 ml rastlinného oleja Sezam

Viac informácií: Obmedzte zubný povlak a kameň pomocou éterických olejov

Ďalšie známe aplikácie citrónu

Citrónový esenciálny olej sa používa pri mnohých príležitostiach, najmä v súvislosti s jeho protiinfekčnými a antibakteriálnymi vlastnosťami. Pre väčšinunasledujúce použitia budú účinné, ale bez toho, aby to bol nevyhnutne najlepší esenciálny olej. Preto vám uvádzame najlepšia náhrada za citrón pre nasledujúce rôzne problémy.

Lupiny, mastné vlasy

Citrónový esenciálny olej môže byť užitočný, ale... l'esenciálny olej z cédru Atlas je ešte účinnejší proti mastným vlasom a lupinám. Od 6 rokov, kožne, 5 kvapiek v lyžičke rastlinného oleja na pokožku hlavy, masírovať, 1 hodinu pred šampónom. Obnovujte tak dlho, ako je potrebné, s týždňovou prestávkou po 3 týždňoch používania

Úzkosť, stres

Citrónový esenciálny olej môže byť užitočný, ale...je lepšie použiť esenciálny olej Petit Grain Bigarade : pri inhalácii 1 čistú kvapku na zápästia, aby ste sa zhlboka nadýchli, 3-krát denne, až do zlepšenia. Po troch týždňoch užívania si urobte týždennú prestávku.

Asténia, únava

Citrón môže byť účinný, ale...je lepšie použiť esenciálny olej zo smreka čierneho : cez kožu, 1 kvapka v 4 kvapkách rastlinného oleja aplikovaná na kríže na úrovni obličiek, 3x denne. Po troch týždňoch užívania si urobte týždennú prestávku.

Blond vlasy

Citrónová esencia sa nezdá byť účinná, je lepšie použiťesenciálny olej z harmančeka pre blond vlasy. Od 12 rokov cez pokožku nakvapkajte 1 až 2 kvapky do dávky šampónu. Pred opláchnutím ho nechajte niekoľko minút pôsobiť.

Celulitída

Citrónový esenciálny olej môže byť synergicky účinný proti celulitíde, aleesenciálny olej z cédru Atlas zostáva referenciou. Kožne 2 kvapky v 8 kvapkách rastlinného oleja aplikujte ráno a večer masážou na najviac postihnuté miesta. Po 3 týždňoch užívania si urobte týždennú prestávku a v prípade potreby začnite znova.

Depresívne

Citrónový esenciálny olej môže byť užitočný, ale... je lepšie ho použiťesenciálny olej Neroli : kožne, od 6 rokov, 1 kvapka v 4 kvapkách rastlinného oleja na zápästia a hrudník, ráno a večer. Po troch týždňoch užívania si urobte týždennú prestávku.

Ako spoznať dobrý citrónový esenciálny olej?

Botanická charakteristika
  • Latinský názov: Citrus limon (L.) Osbeck
  • Botanická čeľaď: Rutaceae
  • Použitá časť: kôra
  • Krajina pôvodu: Taliansko, Argentína.
Fyzicka charakteristika
  • Hustota pri 20 °C: 0,849 až 0,858
  • Index lomu pri 20 °C: 1,473 až 1,479
  • Výkon otáčania pri 20 °C: 57 až 78
  • Bod vzplanutia: 46
Organoleptické vlastnosti
  • Vzhľad: tekutý (zakalený pri nízkej teplote)
  • Farba: svetložltá až zelenkastá
  • Vôňa: svieža, pikantná.
Biochemické vlastnosti
  • limonén: 60 až 80 %
  • β-pinén: 9 až 16,5 %
  • γ-terpinén: 8 až 12 %
  • α-pinén: 1,4 až 3 %
  • sabinén: 1,3 až 3 %
  • geranial: 0,5 až 2 %
  • β-bisabolén: 0,4 až 0,9 %
  • minerály: 0,3 až 1,2 %
  • geranylacetát: 0,1 až 0,65 %
  • nerylacetát: 0,1 až 0,6 %
  • a-thuyén: 0,2 až 0,5 %
  • a-terpineol: ≤ 0,35 %

Citrón a citrón bez furokumarínov: aký je rozdiel?

Pre akékoľvek kozmetické použitie citrónového esenciálneho oleja (pri masážach, starostlivosti o tvár a pod.) je vhodnejšie použiť jeho verziu bez furokumarínov. Sú to v skutočnosti tieto látky, ktoré sú zodpovedné za riziko fotosenzibilizácie citrónového esenciálneho oleja. Na jeho získanie sa citrón najprv vylisuje, aby sa extrahovala esencia, ktorú dobre poznáme, a potom sa destiluje. Tento posledný krok umožňuje oddeliť kumaríny od esencie, a teda získať citrónovú silicu bez rizika fotosenzibilizácie, teda citrónovú silicu bez furokumarínov.

Povieme vám o tom vo videu

Bol pre vás tento článok užitočný?

  

Priemerná známka: 4.7 ( 1138 hlasy)

Bibliografia

Publikácia: Nikolić, MM, Jovanović, KK, Marković, TL, Marković, DL, Gligorijević, NN, Radulović, SS, Soković, MD (2017). Antimikrobiálny synergizmus a cytotoxické vlastnosti esenciálnych olejov Citrus limon L., Piper nigrum L. a Melaleuca alternifolia (Maiden and Betche) Cheel.

Publikácia: Lopes Campêlo, LM, Moura Gonçalves, FC, Feitosa, CM a de Freitas, RM (2011). Antioxidačná aktivita citrusového limoesenciálneho oleja v myšom hipokampe.

Publikácia: Lobstein, A., Marinier, F. (2016). Citrónový esenciálny olej, Pharmaceutical News, 561, 57-60

Publikácia: Yavari kia, P., Safajou, F., Shahnazi, M., Nazemiyeh, H. (2014). Vplyv citrónovej inhalačnej aromaterapie na nevoľnosť a vracanie v tehotenstve: dvojito zaslepená, randomizovaná, kontrolovaná klinická štúdia, Iran Red Crescent Med Journal, 16 (3), 1-6 (DOI: 10.5812/ircmj.14360)

Publikácia: Arivoshi, T., Arakaki, M., Idegushi, K., Ishizuka, Y., Noda, K. (1975). Štúdie o metabolizme d-limonénu (p-mentha-1,8-dién) III. Účinky d-limonénu na lipidy a enzýmy metabolizujúce lieky v pečeni potkanov, Xenobiotica, 5 (1), 33-38

Publikácia: Takahashi, Y., Inaba, N., Kuwahara, S., Kuki, W. (2003). Účinky gama-terpinénu na koncentrácie lipidov v sére s použitím potkanov liečených Triton WR13339, Biosci Biotechnol Biochem, 67 (11), 2448-2450

Publikácia: Anandakumar, P., Kamaraj, S., Vanitha, M. (2020). D-Limonene: Multifunkčná zlúčenina so silnými terapeutickými účinkami, Journal of Food Biochemistry, 1-10

Publikácia: Komiya, M., Takeuchi, T., & Harada, E. (2006). Para citrónového oleja spôsobuje u myší antistresový účinok moduláciou aktivít 5-HT a DA. Behaviorálny výskum mozgu, 172 (2), 240–249. https://doi.org/10.1016/j.bbr.2006.05.006

Publikácia: Misra, N., Batra, S., Mishra, D. (1988). Fungitoxické vlastnosti esenciálneho oleja z Citrus limon (L.) Burm. Proti niekoľkým dermatofytom. Mycoses, 31, 7, 380-382, júl 1988

Publikácia: Proso, F. (2014). Esenciálne oleje a citrónová esencia (Citrus limon (L.) Burm. f.), Fytoterapia, 12, 89-97 (DOI: 10.1007/s10298-014-0857-3)

Práca : Franchomme, P., Jollois, R., & Pénoël, D. (1990). Aromaterapia presne: encyklopédia terapeutického využitia esenciálnych olejov: základy, demonštrácia, ilustrácia a aplikácie prírodnej lekárskej vedy. Francúzsko: R. Jollo

Práca : de la Charie, T. (2019). Doprajte si esenciálne oleje. Prečo a ako to funguje? Editions du Rocher.

Práca : Zahálka, J. (2017). Kompletný slovník aromaterapie. Editions du Dauphin.

Práca : Couic Marinier, F. a Touboul, A. (2017). Sprievodca esenciálnymi olejmi Živá Zem. Vydanie Terre Vivante.

Práca : Géa, A., & Banel, P. (2022). Fyziológia a éterické oleje: Ako éterické oleje pôsobia na rôzne systémy tela? DUNOD.

Práca : Tisserand, R., & Young, R. (2013). Bezpečnosť esenciálnych olejov: Príručka pre zdravotníkov. Elsevier Gezondheidszorg.

Práca : Millet, F. (2022). Skvelý sprievodca esenciálnymi olejmi. Marabout.

Webstránka: Wikiphyto citrón http://www.wikiphyto.org/wiki/Lemon Tree

Súvisiace články

O týchto tipoch

Tento článok o aromaterapii napísal Théophane de la Charie, autor knihy „Doprajte si esenciálne oleje“, v sprievode multidisciplinárneho tímu zloženého z farmaceutov, biochemikov a agronómov. 

La Compagnie des Sens a jej tímy nepodporujte samoliečbu. Poskytnuté informácie a rady pochádzajú z referenčnej bibliografickej databázy (knihy, vedecké publikácie atď.). Poskytujú sa na informačné účely alebo na navrhnutie spôsobov na zamyslenie: v žiadnom prípade by nemali nahrádzať diagnózu, konzultáciu alebo lekárske sledovaniea nemôže prevziať zodpovednosť Compagnie des Sens.