Spirulina je cyanobaktéria špirálovitého tvaru (ako napovedá jej názov), ktorá sa prirodzene vyvíja v sladkovodných jazerách, medzi 20 a 40 °C, pri pH 9 až 11. Nesprávnym pomenovaním sa Spirulina často považuje za mikroriasu . Bežne sa nazýva aj modrá riasa pre svoju koncentráciu fykocyanínu, modrého pigmentu. Najväčší záujem o Spirulina spočíva v jej zložení: obsahuje pôsobivý obsah bielkovín, vitamínov, minerálov a stopových prvkov. Najlepšie na tom je, že Spirulina nemá celulózovú stenu, jej bunkový obsah je teda prístupnejší tráviacim enzýmom. Má preto vysokú biologickú dostupnosť svojich účinných látok. Pre všetky tieto dôvody je Spirulina považovaná za najkompletnejšiu potravinu. Výživové odporúčania však odporúčajú konzumovať spirulinu v malých množstvách, aby si nespôsobila poruchy trávenia. Preto výhody spiruliny nie sú nevyhnutne tie, ktorým by ste chceli, aby ste uverili online predajným stránkam. Tento článok preto zahŕňa všetky súčasné poznatky o výžive spojené so skutočnými výhodami spiruliny. Latinský názov: Spirulina platensis. Tvar: špirála. Zelená farba.

Tento článok bol aktualizovaný dňa 12/09/2023

Pre bojovať proti oxidačnému stresu

Hlavnou výhodou spiruliny je jej pôsobenie na oxidačný stres. V druhom prípade ide o nerovnováhu medzi prooxidačnými a antioxidačnými molekulami a často v prospech prvých. Vyvoláva predčasné starnutie všetkých buniek tela. Tento jav je teda pôvodcom vývoja mnohých patológií spojených so starnutím, ale aj kardiovaskulárnych chorôb, mozgových chorôb Alzheimerovho typu, ako aj rakoviny. Tento jav môže zvýšiť riziko zranení a zápalov u športovcov. Spirulina môže hrať pri tomto patologickom stave celkom prospešnú úlohu, pretože sa skladá z početných antioxidačných molekúl, ktoré pracujú v harmónii: fykocyanín, meď, mangán a vitamíny A, B2, C a E. spirulina teda umožňuje poskytnúť určité živiny potrebné pre antioxidačné enzýmy, aby sa zabezpečila rovnováha medzi prooxidačnými a antioxidačnými molekulami., A to, napriek nízkej spotrebe (5 g).

Rada od dietológa-výživového poradcu:

  • Začnite na 1 g denne, potom postupne zvyšujte v priebehu týždňa na 5 g denne.
  • Pridajte do jedál ďalšie koreniny a arómy, aby ste podporili príjem antioxidantov (kurkuma, kari, cesnak, horčičný prášok, oregano).
  • Na obed a večeru konzumujte farebné ovocie a zeleninu, pretože sú bohaté na antioxidanty.

Pre vegetariánske populácie

Spirulina má zaujímavé hladiny živín prirodzene prítomných vo veľkých množstvách a v lepšej kvalite v potravinách živočíšneho pôvodu, najmä v železe a bielkoviny. Skutočne, železo zo spiruliny je telom veľmi dobre asimilované, čo vo všeobecnosti neplatí pre potraviny rastlinného pôvodu (medzi 1 a 10 %). Okrem toho sa spirulina skladá z bielkoviny s veľmi dobrou biologickou hodnotou, to znamená, že obsahuje všetky aminokyseliny (štrukturálne jednotky proteínu) nevyhnutné pre syntézu proteínov. Všeobecne povedané, bielkoviny rastlinného pôvodu sú horšie asimilované ako živočíšne bielkoviny, pričom ich zloženie je nedostatočné na určité aminokyseliny. To vedie vegetariánsku a vegánsku populáciu k tomu, aby kládla dôraz na komplementaritu medzi rastlinnými proteínmi, aby im nechýbali esenciálne aminokyseliny. Tam spirulina teda poskytuje veľmi zaujímavú podporu príjmu železa a bielkovín pri vegetariánskej a vegánskej strave..

Rada od dietológa-výživového poradcu: 

  • Začnite na 1 g denne, potom postupne zvyšujte v priebehu týždňa na 5 g denne.
  • Integrujte spirulinu do nasledujúcich prípravkov, aby ste optimalizovali jej príjem: šalát, polievka, ovocná šťava, smoothies, nápoj, voda, mliečne výrobky (jogurt, tvaroh a pod.), jedlo.
  • Doplňte vitamín B12, pretože v potravinách rastlinného pôvodu je v aktívnej forme len veľmi málo prítomný.

Pre znížiť únavu

Tam spirulina pomáha znižovať únavu spojenú s nedostatkom príjmu alebo vstrebávania železa. Železo skutočne zohráva dôležitú úlohu pri transporte kyslíka do buniek. Transport obmedzený príjem Nízkym obsahom železa môže preto obmedziť transport kyslíka, čo podporuje únavu a dýchavičnosť v pokoji. Táto živina je telom veľmi zle asimilovaná. Vo všeobecnosti sa 25 až 40 % železa nachádza v potravinách živočíšneho pôvodu sa absorbuje v porovnaní s 1 až 10 % u železa rastlinného pôvodu. Napriek tomu, že je železo v spiruline rastlinného pôvodu, sa zdá byť veľmi dobre asimilované telom, najmä preto, že posledný obsahuje zaujímavé množstvo (1,4 g železa na 5 g spiruliny = 10% denného príjmu železa). V skutočnosti okrem železa, je zložený z živín na optimalizáciu jeho vstrebávania (vitamín C, meď, zinok atď.).

Teda, spirulina pomáha podporovať denný príjem železa s cieľom znížiť dennú únavu a najmä počas tehotenstva a dojčenia. Tieto budúce a mladé mamičky majú veľmi vysokú potrebu železa, nedostatok tejto mikroživiny je preto u nich jednou z príčin únavy.

Rada od dietológa-výživového poradcu:

  • Začnite s 1 g spiruliny denne, potom postupne zvyšujte v priebehu týždňa na 5 g denne.
  • Spirulinu konzumujte prednostne s potravinami bohatými na vitamín C na optimalizáciu vstrebávania železa: ovocie, smoothies, ovocné šťavy.
  • Spirulinu kombinujte s práškom z aceroly v prípravkoch (šaláty, polievky, smoothies, mliečne výrobky atď.), pretože tá je bohatá na vitamín C.

Pre staraj sa o svoje vlasy

Spirulina nemá len terapeutické výhody. V skutočnosti to prináša aj výhody pre postarať sa o jeho vlasy pretože ich vyživuje vďaka obsahu bielkovín, železa a medi. Obsahuje aj živiny optimalizáciu ich rastu (bielkoviny, železo, zinok, vitamín B5), najmä preto, že bielkoviny podporujú tvorbu keratínu. Okrem toho umožňujezabrániť predčasnému šediveniu vlasov vďaka svojim antioxidačným účinkom.

Ako sa to používa ?

  • Orálne : 1 g spiruliny denne, potom postupne zvyšovať až na 5 g denne. Odporúča sa konzumovať ho s ovocnými šťavami alebo smoothies, aby sa obmedzila jeho nepríjemná chuť a aby sa uľahčilo vstrebávanie niektorých živín, ako je železo.
  • Vonkajšie : spirulinu je možné použiť vo forme šampónu alebo masky. K tomu je možné pridať 5 g spiruliny do bežných šampónov a masiek, alebo si vyrobiť domáce recepty na šampóny a masky na báze spiruliny.

Pre starajte sa o svoju pokožku

Spirulina má tiež výhody pre koža. V skutočnosti ona predstavuje zaujímavého spojenca proti starnutiu vďaka svojim účinným antioxidačným zložkám (fykocyanín, vitamíny A, B2, C a E), ale tiež pomáha zachovať elasticitu pokožky vďaka aminokyselinám, ktoré obsahuje. Tie prispievajú k podpore syntézy kolagénu, ktorý sa podieľa na hojení mikrotrhlín v pokožke, ale aj k regenerácii a zachovaniu elasticity buniek epidermy.

Ako sa to používa ?

  • Orálne : 1 g spiruliny denne, potom postupne zvyšovať až na 5 g denne. Odporúča sa konzumovať ho s ovocnými šťavami alebo smoothies, aby sa obmedzila jeho nepríjemná chuť a aby sa uľahčilo vstrebávanie niektorých živín, ako je železo.
  • Vonkajšie : Spirulina sa dá použiť napríklad vo forme domácej masky proti akné alebo starnutiu. Na tento účel jednoducho pridajte 5 g spiruliny do bežnej masky alebo si pripravte domáce recepty na masky na báze spiruliny.

Pre pripravte si domáci energetický nápoj

Tam môže sa pridať spirulina ako zdroj bielkovín a antioxidantov v ultra-vytrvalostnom cvičebnom nápoji. Tieto veľmi intenzívne aktivity vyžadujú z tela veľa energie. V tomto kontexte, počas úsilia trvajúceho viac ako 1h-1h30 (v závislosti od intenzity), je možné použiť ľahko asimilované proteíny na podporu tvorby energie, ako sú BCAA (Brained Chained Amino Acids). Tieto BCAA sú zložené z valínu a izoleucínu, ale najmä leucínu, ktorý je počas dlhého úsilia považovaný za „obľúbenú potravu“ svalových buniek. Čo sa týka spiruliny, áno má tú výhodu, že je zložený zo všetkých esenciálnych aminokyselín, a preto čiastočne obsahuje tieto slávne BCAA. To je dôvod, prečo ho možno použiť ako zdroj bielkovín v domácom energetickom nápoji.

Rada od dietológa-výživového poradcu:

  • Otestujte si toleranciu spiruliny v domácom energetickom nápoji tak, že začnete s 1 g spiruliny v prvom sedení. Postupne zvyšujte až na 5 g, ak je spirulina tolerovaná.
  • Skombinujte spirulinu so sacharidovým jedlom s veľmi vysokým GI (glykemickým indexom), ako je med alebo sirup, aby ste telu poskytli živiny potrebné počas cvičenia.
  • Nezabudnite na štipku soli v nápoji.

Pre podporovať tok mlieka

Tam spirulina by pôsobila ako galaktogénna potravina, ako napríklad semená feniklu v infúzii. S týmito semienkami sa odporúča konzumovať aj spirulinu, aby sa optimalizovala tvorba mlieka. Štúdie navyše ukázali, že spirulina celkovo optimalizuje kvalitu mlieka. Vďaka tomu poskytuje matke a malému dieťaťu potrebné živiny počas dojčenia (železo, meď, bielkoviny, vitamíny B1 a B2).

Rada od dietológa-výživového poradcu:

  • Začnite na 1 g denne, potom postupne zvyšujte v priebehu týždňa na 5 g denne.
  • Feniklové semená konzumujte súčasne ako nálev, aby ste optimalizovali účinky na tvorbu mlieka.
  • Integrujte spirulinu do nasledujúcich prípravkov, aby ste optimalizovali jej príjem: šalát, polievka, ovocná šťava, smoothies, nápoj, voda, mliečne výrobky (jogurt, tvaroh a pod.), jedlo.

Záujem o pečeň v prípade chemoterapie

Tam spirulina by mohla zohrávať úlohu pri ochrane a podpore pečeň obmedziť toxicitu niektorých chemoterapií. Štúdia skutočne ukázala, že spirulina, konzumovaná ako predbežná liečba a rakovina, priniesol veľmi sľubné výsledky. Naozaj sa zdá, že jeho antioxidačné a protizápalové vlastnosti by umožnilo zabrániť alebo znížiť toxicitu pečene vyvolanú a bežne používané protirakovinové liečivo.

Chýbajú však informácie o dávkovaní spiruliny počas chemoterapie. Okrem toho, vzhľadom na dôsledky, ktoré môžu mať liekové interakcie, odporúča sa informovať svojho onkológa, aby zistil, či je možné konzumovať spirulinu počas chemoterapie alebo medzi ňou.

Rada od dietológa-výživového poradcu:

  • Nezačínajte liečbu spirulinou bez toho, aby ste sa o tom poradili s lekárom alebo onkológom.
  • Ak súhlasíte, počúvajte odporúčania predpísané lekárom alebo onkológom.
  • Na prevenciu: začnite na 1 g denne, potom postupne zvyšujte v priebehu týždňa na 5 g denne.
  • Integrujte spirulinu do nasledujúcich prípravkov, aby ste optimalizovali jej príjem: šalát, polievka, ovocná šťava, smoothies, nápoj, voda, mliečne výrobky (jogurt, tvaroh a pod.), jedlo.

Nepodložené reputácie

''Spirulina podporuje nárast hmoty v kulturistike''

Spirulina je doplnok stravy, ktorý je veľmi obľúbený u športovcov, a to pre prednosti, ktoré mu najčastejšie pripisujú internetové predajné stránky, teda zlepšenie fyzického výkonu a regenerácie. Všetky stereotypy o spiruline sú však neobjektívne, pretože skonzumované množstvá neponúkajú konkrétny vplyv v oblasti športu a najmä na nárast svalovej hmoty. V skutočnosti, s odporúčaniami na spotrebu založenými na 5 g spiruliny denne, spirulina poskytuje iba 3 g bielkovín, čo je nedostatočné na to, aby samo o sebe priamo podporilo nárast svalovej hmoty..

Nedávny systematický prehľad literatúry ukázal, že doteraz nebol preukázaný žiadny priaznivý účinok v kontexte kulturistiky, alebo v akomkoľvek šport. V skutočnosti je metodologická kvalita existujúcich štúdií o výhodách spiruliny pre naberanie svalovej hmoty vo všeobecnosti veľmi nízka. Jeho konzumácia je preto zatiaľ zaujímavá z terapeutického hľadiska, najmä podporou príjmu železa a medi, no nepredstavuje zázračnú potravinu v kulturistike.

''Spirulina je momentálne najkompletnejšie jedlo''

Spirulina je predmetom mnohých konfliktov záujmov týkajúcich sa jej nutričných hodnôt. Pravidelne sa totiž číta, že spirulina „obsahuje 4-krát viac bielkovín ako mäso“ alebo že „obsahuje 7-krát viac vitamínu A ako mrkva“. Títo zmätky pochádzajú z jeho hodnôt odhadnutých Ciqualom, čo je referenčná tabuľka nutričných hodnôt ANSES (Národná agentúra pre zdravotnú bezpečnosť potravín, životného prostredia a práce). Toto maľovanie prepisuje nutričnú hodnotu každej potraviny na množstvo 100 g tejto potraviny. V tomto kontexte je spirulina skutočne najkompletnejšou stravou v súčasnosti.

Avšak, odporúčania odporúčajú nekonzumovať viac ako 5-6 g spirulinyaj 10 g za deň počas 1 týždňa. Takto prudko klesá množstvo živín, ktoré obsahuje, čím sa stáva potravinou ako každá iná a podporuje vyváženú stravu. Teda, živiny s naozaj zaujímavým obsahom v spiruline meď (31 % odporúčaného denného príjmu = RDA), tam vitamín B1 (11 % RDA), tam vitamín B2 (13 % RDA) a železo (10 % RDA). Bohužiaľ, väčšina online reklamných stránok predáva prednosti spiruliny na základe odhadovaných hodnôt pre 100 g spiruliny, bez zohľadnenia malých spotrebovaných množstiev, čo je pre spotrebiteľov mätúce.

''Spirulina je rastlinný zdroj vitamínu B12''

Často sa číta, že spirulina je bohatá na vitamín B12, esenciálny vitamín živočíšneho pôvodu, ktorý si telo nevie vyrobiť samo a ktorý musí byť dodávaný potravou. Je pravda, že spirulina obsahuje vitamín B12. Napriek tomu, formy vitamínu B12 prítomné v spiruline sa nezdajú byť všetky aktívne, alebo aspoň nie všetky sú telom asimilovateľné (využiteľné). Týmto spôsobom sa ANSES postavil proti spiruline ako zdroju vitamínu B12. To je dôvod, prečo Ciqual, čo je tabuľka nutričného zloženia potravín stanovená ANSES, vykazuje nulový príjem vitamínu B12 pre spirulinu. Spirulina však nezabezpečuje dennú potrebu vitamínu B12. Doplnenie je preto potrebné.

„Spirulina vám pomôže schudnúť“

Tam spirulina nie je zázračná potravina pre chudnutie. Okrem toho žiadne jedlo konzumované samostatne neumožňuje telu schudnúť. Spirulina však môže byť súčasťou vyváženej a kaloricky kontrolovanej dennej stravy s cieľom optimalizovať kvalitatívne chudnutie. V skutočnosti má veľmi málo kalórií a skladá sa z proteíny dobrej biologickej hodnoty (diverzifikované zloženie aminokyselín). Týmto spôsobom spirulina pomáha podporovať príjem bielkovín, aby sa obmedzil úbytok svalovej hmoty počas chudnutia, ale aj zabezpečila sýtiaca rola umožňujúca obmedziť príjem potravy. Má teda nepriamu úlohu pri chudnutí, ale nevyvoláva žiadne priame pôsobenie na chudnutie.

Bezpečnostné opatrenia pri používaní

  • Spirulina je veľmi bohatá na živiny, čo môže pri nadmernej konzumácii sťažiť jej trávenie. Je preto vhodnejšie denné dávky postupne zvyšovať, aby sa predišlo náhlemu narušeniu rovnováhy črevnej mikroflóry, a aby nedošlo k vyvolaniu porúch trávenia ako napr. črevný plyn.

  • Konzumácia spiruliny sa neodporúča ľuďom trpiacim nahemochromatóza (nadbytok železa v krvi),zlyhanie obličiek, z fenylketonúria (nemožnosť metabolizovať fenylalanín), pokles, alebo tým, ktorí prezentujú a alergický terén.

  • Odporúča sa venovať pozornosť pôvodu spiruliny ktorú si chcete kúpiť, pretože tá je často kontaminovaná ťažké kovy keď výroba prebieha zle. Je preto vhodnejšie rozhodnúť sa pre spirulinu so zaručenou absenciou ťažkých kovov.

Nutričné ​​hodnoty

Výživové prvky na 100 g na 5 g % RDA* na 100 g % RDA* pre 5 g
Energia (Kcal) 388 19.4 19 1
Energia (Kj) 1624 81.2 19 1
Lipidy (g) 7.72 0.4 11 1
Nasýtené mastné kyseliny (g) 2.65 0.1 13 1
Mononenasýtené mastné kyseliny (g) 0.68 0
Polynenasýtené mastné kyseliny (g) 2.08 0.1
Sacharidy (g) 20.3 1 8 0
Vrátane cukrov (g) 3.1 0.2 3 0
Vláknina (g) 3.6 0.2
Bielkoviny (g) 57.2 2.9 115 6
Soľ (g) 2.62 0.1 44 2
Vitamín A (µg) 342 17.1 43 2
Vitamín B1 (mg) 2.38 0.1 216 11
Vitamín B2 (mg) 3.67 0.2 262 13
Vitamín B3 (mg) 12.8 0.6 80 4
Vitamín B5 (mg) 3.48 0.2 58 3
Vitamín B6 (mg) 0.36 0 26 1
Vitamín B9 (µg) 94 4.7 47 2
Vitamín B12 (µg) 0 0 0 0
Vitamín C (mg) 10.1 0.5 13 1
Vitamín E (mg) 5 0.3 42 2
Vitamín K (µg) 25.5 1.3 34 2
Vápnik (mg) 120 6 15 1
Meď (mg) 6.1 0.3 610 31
Železo (mg) 28.5 1.4 204 10
Horčík (mg) 195 9.8 52 3
Mangán (mg) 1.9 0.1 95 5
Fosfor (mg) 118 5.9 17 1
Draslík (mg) 1360 68 68 3
Zinok (mg) 2 0.1 20 1

*odporúčaná denná dávka

Zistite viac o rastline: Spirulina

Spirulina je cyanobaktéria patriaca do rodu Anthropira. Okupuje Zem už viac ako tri miliardy rokov, takže je jednoducho jedným z najstarších mikroorganizmov na planéte. Spirulina rastie v sladkovodných jazerách, teplých (25°C), zásaditých (pH 8 až 11,5) a bohatých na minerály. Prirodzene sa vyskytuje v intertropických zónach: alkalické jazerá v Afrike, Latinskej Amerike a južnej Ázii. Je schopný vykonávať fotosyntézu vďaka rôznym pigmentom vrátane fykocyanínu, známeho modrého pigmentu Spiruliny. Spirulina je jednobunková alebo mnohobunková a vláknitá. Jeho názov odkazuje na špirálovitý tvar jeho vlákien, pozorovateľný pod mikroskopom. Spirulina rastie každý deň o 25%: každé štyri dni sa zdvojnásobuje.

Ich činnosť sa nazýva fyto-litho-autotrofná: je schopná vykonávať fotosyntézu vďaka svojim pigmentom (vrátane fykocyanínu, modrého pigmentu), živí sa minerálmi, redukuje vzdušný dusík na amónium alebo dusičnany, čo im umožňuje produkovať aminokyseliny a bielkoviny. Spirulina sa používala ako jedlo v Mexiku počas civilizácie Aztékov. Niektoré kmene v Čade ho stále konzumujú ako jedlo. Jeho produkcia sa v posledných desaťročiach výrazne zvýšila, keď sa objavili farmy Spirulina.

Spirulina: Bio alebo nie?

Ekologické poľnohospodárstvo je spôsob výroby šetrný k životnému prostrediu prostredníctvom absencie syntetických chemikálií, recyklácie organických materiálov, striedania plodín, rešpektovania dobrých životných podmienok zvierat atď. Existujú rôzne špecifikácie, ale žiadna sa v súčasnosti nezameriava na mikroriasy. To je dôvod, prečo v máji 2015 Federácia výrobcov spiruliny vo Francúzsku predložila špecifikácie. Historický štandard Ecocert pre produkciu organických mikrorias nie je schválený francúzskymi úradmi. v dnešnej dobe Európska Spirulina nemôže mať prospech z loga AB. Ak si kúpite BIO spirulinu, vyrába sa mimo Európy.

Od 7. mája 2017 sú sladkovodné mikroriasy, medzi ktoré patrí aj Spirulina, zaradené do pôsobnosti ekologického nariadenia EÚ RCE 889/2008 ako potravina na ľudskú spotrebu.

V prípade Spiruliny sa vykonávajú určité kontroly, ako napríklad:

  • rešpektovanie zásad organickej akvakultúry
  • pôvod kmeňov
  • povaha regulátorov pH a hnojív
  • čistiace zariadenia
  • umývanie rias

Bol pre vás tento článok užitočný?

  

Priemerná známka: 4.8 ( 649 hlasy)

Bibliografia

Publikácia: Finamore A, Palmery M, Bensehaila S, Peluso I. Antioxidačné, imunomodulačné a mikrobiálne modulačné aktivity udržateľnej a ekologickej spiruliny. Oxid Med Cell Longev. 2017;2017:3247528. doi:10.1155/2017/3247528. Epub 2017, 15. januára. PMID: 28182098; PMCID: PMC5274660.

Publikácia: ANSES. (2017). STANOVISKO Národnej agentúry pre bezpečnosť potravín, životného prostredia a zdravia pri práci týkajúce sa „rizík spojených s konzumáciou potravinových doplnkov obsahujúcich spirulinu“. https://www.anses.fr/fr/system/files/NUT2014SA0096.pdf

Publikácia: Allison A. Yates, Národná politika v oblasti výživy a verejného zdravia: Problémy súvisiace s biologickou dostupnosťou živín pri vývoji diétnych referenčných dávok, The Journal of Nutrition, zväzok 131, vydanie 4, apríl 2001, strany 1331S–1334S, https://doi.org /10.1093/jn/131.4.1331S

Publikácia: Khafaga, AF a El-Sayed, YS (2018, marec). Spirulina zlepšuje hepatotoxicitu metotrexátu prostredníctvom antioxidantov, imunitnej stimulácie a modulácie prozápalových cytokínov a apoptotických proteínov. Life Sciences, 196, 9-17. https://doi.org/10.1016/j.lfs.2018.01.010

Publikácia: Savranoglu S, Tumer TB. Inhibičné účinky Spirulina platensis na izoenzýmy cytochrómu P450 aktivujúce karcinogén a potenciál pre liekové interakcie. International Journal of Toxicology. 2013;32(5):376-384. doi:10.1177/1091581813503887

Publikácia: Hovdenak N, Haram K. Vplyv minerálnych a vitamínových doplnkov na výsledok tehotenstva. Eur J Obstet Gynecol Reprod Biol. október 2012;164(2):127-32. doi: 10.1016/j.ejogrb.2012.06.020. Epub 2012, 6. júl. PMID: 22771225.

Publikácia: Bazzano AN, Hofer R, Thibeau S, Gillispie V, Jacobs M, Theall KP. Prehľad bylinných a farmaceutických galaktagogov na dojčenie. Ochsner J. Zima 2016;16(4):511-524. PMID: 27999511; PMCID: PMC5158159.

Publikácia: Józsa L, Ujhelyi Z, Vasvári G, Sinka D, Nemes D, Fenyvesi F, Váradi J, Vecsernyés M, Szabó J, Kalló G, Vasas G, Bácskay I, Fehér P. Formulácia krémov obsahujúcich prášok Spirulina Platensis s rôznymi neiónovými povrchovo aktívnymi látkami na liečbu Acne vulgaris. Molekuly. 21. októbra 2020; 25 (20): 4856. doi:10,3390/molekuly25204856. PMID: 33096785; PMCID: PMC7587940.

Publikácia: Mohiti S, Zarezadeh M, Naeini F, Tutunchi H, Ostadrahimi A, Ghoreishi Z, Ebrahimi Mamaghani M. Suplementácia spiruliny a oxidačný stres a prozápalové biomarkery: Systematický prehľad a metaanalýza kontrolovaných klinických štúdií. Clin Exp Pharmacol Physiol. 2021 august;48(8):1059-1069. doi:10.1111/1440-1681.13510. Epub 2021, 24. máj. PMID: 33908048.

Publikácia: Gunes S, Tamburaci S, Dalay MC, Deliloglu Gurhan I. In vitro hodnotenie extraktu Spirulina platensis začleneného do pleťového krému s jeho hojením rán a antioxidačnými aktivitami. Pharm Biol. 2017 december;55(1):1824-1832. doi:10.1080/13880209.2017.1331249. PMID: 28552036; PMCID: PMC6130752.

Publikácia: Elbialy ZI, Assar DH, Abdelnaby A, Asa SA, Abdelhiee EY, Ibrahim SS, Abdel-Daim MM, Almeer R, Atiba A. Hojivý potenciál Spirulina platensis na kožné rany moduláciou bFGF, VEGF, TGF-ß1 a α-SMA expresia génov zameraná na angiogenézu a tvorbu jazvového tkaniva na modeli potkanov. Biomed Pharmacother. máj 2021;137:111349. doi: 10.1016/j.biopha.2021.111349. Epub 2021 7. februára PMID: 33567349.

Práca : Vidalo, J. (2020). Spirulina: Modré riasy pre zdravie a prevenciu. DOLPHIN.

Práca : Bouarfa, M., & Pensé-Lheritor, A. (2016). Dizajn doplnkov stravy - trh, vývoj, regulácia a účinnosť. TECHNICKÉ A DOC.

Práca : Dufour, A., & Garnier, C. (2019). Moja Biblia zdravých superpotravín. Leduc.S Praktický.

Práca : Vasson, poslanec. (2015). Potravinové doplnky: Kľúče k ich odporúčaniu do lekárne. Brožované vydania.

Práca : Hampikian, S. & Chartrand, F. (2012). Kozmetiku si vyrábam sama. Živá zem.

Práca : C. (2021). Jedlo, výživa a diéty. STUDYRAMA.

Práca : Ferreira, A. (2013). Biológia výživy človeka (1. diel) (Dietetika a výživa: biológia - biochémia - Mikrobiológia - korigované cvičenia MCQ) (francúzske vydanie). STUDYRAMA.

Webstránka: https://www.anses.fr/fr/content/compl%C3%A9ments-alimentaires-%C3%A0-base-de-Spiruline-privil%C3%A9gier-les-circuits-d%E2%80%99asupplement

Webstránka: Spirulina - Doplnok stravy. (nd). VIDAL. https://www.vidal.fr/parapharmacie/complements-alimentaires/spiruline.html

Webstránka: Info, ERDN (2022, 11. júl). Vitamín B12. Nutrixeal Info. Prístupné 12. októbra 2022 na https://nutrixeal-info.fr/index/vitamine-b12/

Webstránka: Ciqual Tabuľka nutričného zloženia potravín. (nd). Ciqual - ANSES. https://ciqual.anses.fr/

Súvisiace články