Vo svojej akútnej forme je bronchitída charakterizovaná miernou horúčkou (zriedkavo nad 38 °C), sprevádzanou suchým kašľom, ktorý môže byť mastný. Vo väčšine prípadov vírusového pôvodu, spravidla mu predchádza prechladnutie, nazofaryngitída alebo chrípka. U zdravých detí a dospelých sa akútna bronchitída vylieči približne za desať dní. Konzultácia je však potrebná pri zhoršení príznakov, keď kašeľ trvá viac ako tri týždne, najmä u ľudí s rizikom komplikácií (novorodenci, starší alebo imunokompromitovaní ľudia, diabetici, astmatici, pri zlyhaní srdca). Bronchitída sa považuje za chronickú, keď vlhký kašeľ pretrváva najmenej 3 mesiace v roku. Jeho zhoršená forma zodpovedá chronickej obštrukčnej chorobe pľúc (CHOCHP), ochoreniu bežnému u fajčiarov (fajčiarsky kašeľ), ktoré sa stalo 3. príčinou smrti na celom svete. V globálnom prístupe k zdraviu možno uvažovať o niekoľkých prírodných riešeniach, ako predchádzať infekčným epizódam, zmierňovať niektoré symptómy, podporovať imunitu... a zároveň dbať na svoj životný štýl, aby ste obmedzili riziká komplikácií či recidív a lepšie sa zotavili.

Tento článok bol aktualizovaný dňa 18/04/2024

Top 5 prírodných spôsobov liečby

1. Konať pri prvých príznakoch a vyhnúť sa nákaze: esenciálny olej Ravintsara.
2. Keď sa kašeľ stáva vlhkým: Esenciálny olej Eucalyptus Globulus vyhradiť pre dospelých resp Esenciálny olej Eukalyptus Radiata uprednostňovať u detí.
3. Ako bylinkový čaj proti suchému kašľu: kvety z Marshmallow alebo Mauve.
4. Na ochranu najkrehkejších: Tymiánový hydrosól s linaloolom.
5. Ako základné ošetrenie pred zimou: macerát z mladých šípkových výhonkov, špecialista v oblasti ORL a imunity

Rýchlo navštívte lekára ak je kašeľ spojený so studeným potom, sťaženým dýchaním (sipot, bolesť), krvou v hliene; ak horúčka stúpa alebo pretrváva dlhšie ako 48 hodín. Lekárska rada je potrebná aj u dojčiat, starších ľudí, ľudí s oslabenou imunitou, diabetikov, astmatikov, pri zlyhaní srdca a pod., keď kašeľ trvá viac ako tri týždne.

V prípade akútnej bronchitídy, odporúča sa aj dostatočne piť, najlepšie teplé nápoje

Esenciálne oleje pred, počas a po bronchitíde

Prečo používať esenciálne oleje?

Či už ide o akútnu bronchitídu alebo chronickú bronchitídu, esenciálne oleje budú nevyhnutné ako na prevenciu, tak aj na obmedzenie niektorých symptómov alebo určitých komplikácií. Vďaka bohatosti ich zloženia budú v skutočnosti obzvlášť užitočné vďaka svojim početným doplnkovým vlastnostiam:

  • Širokospektrálne antiinfekčné látky : oba protivírusové proti väčšine respiračných vírusov zodpovedných za infekcie, ktoré sa môžu rozvinúť do bronchitídy (chrípka a parainfluenza, respiračný syncyciálny vírus (RSV), adenovírus, rinovírus....) a antibakteriálne proti choroboplodným zárodkom, ktoré sa podieľajú na niektorých zápaloch priedušiek a sú zodpovedné za komplikácie pri zápale pľúc, ako napr Streptococcus pneumoniae (aj v prípadoch rezistencie na antibiotiká).
  • Lieky Na Potlačenie Kašľa, so záujmom o prípady suchého kašľa, ktorý môže pretrvávať niekoľko dní po akútnej bronchitíde a ktorý môže narušiť spánok.
  • Expektorans a riedenie hlienu keď kašeľ zvlhne, na uľahčenie vylučovania bronchiálnych sekrétov.
  • Protizápalové, balzamické a analgetiká v prípade pridruženej angíny, faryngitídy (podráždené hrdlo a bolesti pri prehĺtaní) alebo laryngitídy (hlas, ktorý sa stáva zachrípnutým s možnosťou vyhasnutia hlasu).
  • Revulzívny účinok, tradične používané vo forme nahrievacích obkladov, ale dnes už menej bežné.

V závislosti od používateľov sa budú musieť dodržiavať určité opatrenia : kontraindikácie v tehotenstve a dojčení, preferované spôsoby použitia u detí a pod. Čo sa týka veľmi malých detí, je im venovaná špecifická stránka, kde sa dozviete ktoré éterické oleje použiť na zmiernenie bronchiolitídy.

Ako prevencia na prečistenie vzduchu a zabránenie nákaze

Niekoľko esenciálnych olejov je známych pre svoje čistiace vlastnosti, ktoré vám to umožnia boj proti prítomnosti choroboplodných zárodkov zodpovedných za prechladnutie, nazofaryngitídu, chrípku vo vzduchu ktorý sa potom môže rozvinúť do bronchitídy. V období epidémie obmedzí šírenie esenciálnych olejov nákazu a zároveň zlepší dýchanie chorých ľudí. Medzi najčastejšie používané a flexibilné použitie uvádzame: citrónový esenciálny olej a všetku citrusovú kôru, esenciálny olej Ravintsara a Esenciálny olej Eukalyptus Radiata.

Vo vysielaní, tieto éterické oleje je možné použiť samostatne alebo v zmesiach, pričom treba rešpektovať počet kvapiek esenciálnych olejov uvedený v návode na použitie difuzéra a časy difúzie, ktoré sa líšia v závislosti od používateľov: u dospelých (15 minút za hodinu), u detí od 6 rokov (5 minút za hodinu) alebo pri od 3 mesiacov (5 minút za hodinu v neprítomnosti dieťaťa).

Konať pri prvých príznakoch

Keď je infekcia iba v štádiu prechladnutia alebo nazofaryngitídy a je postihnutá iba sféra ORL (horné dýchacie cesty), je načase zasiahnuť, aby sa nedostala do priedušiek. Esenciálny olej Eucalyptus Radiata východ byť preferovaný ako prvý zámer, inak môžeme použiť esenciálny olej Ravintsara, najmä ak ide o chrípku:

  • U dospelých. Ústne, 1 až 2 kvapky zvoleného esenciálneho oleja na neutrálnu podložku (najlepšie lyžičku medu), aby sa rozpustila v ústach. Až 3-krát denne počas 5 dní.
  • Od 6 rokov. Pri vdýchnutí, 1 hlboký nádych priamo nad otvorenou fľašou, 4 až 6-krát denne.
  • Od 3 rokov, pre ženy po 3 mesiacoch tehotenstva. Cez kožu, rozrieďte vybraný esenciálny olej na 10% v rastlinnom oleji (1 diel esenciálneho oleja na 9 dielov rastlinného oleja). Naneste 4-5 kvapiek zmesi na chrbát a chodidlá až 3-krát denne.

Keď sa objaví bronchitída

Ak sú postihnuté priedušky a objaví sa produktívny kašeľ, možno nahradiť Eucalyptus Radiata Esenciálny olej Eucalyptus Globulus. Ona je v skutočnosti veľmi všestranný, pričom pôsobí ešte špecifickejšie na bronchopulmonálnu sféru (expektorans, mukolytikum, bronchiálne spazmolytikum, vysušovanie hlienu atď.), pričom je širokospektrálne antivírusové a antibakteriálne. Je však kontraindikovaný pre deti do 6 rokov, tehotné a dojčiace ženy...

Existujú aj iné esenciálne oleje doplnkové k Eucalyptus Globulus alebo Eucalyptus Radiata, ktoré si možno vybrať na posilnenie ich protiinfekčných vlastností (Esenciálny olej Tea Tree, Tymián až Tymol alebo Tymián až Linalool esenciálny olej atď.) a expektorans (Esenciálny olej z myrty zelenej, esenciálny olej z borovice lesnej alebo esenciálny olej Inula Odorante) príp. na upokojenie zápalu priedušiek s balzamovými vlastnosťami (éterický olej z jedle balzamovej).

Prítomnosť vlhkého kašľa nie je nevyhnutne znakom zhoršenia ochorenia, ale ak sú ťažkosti s dýchaním alebo horúčka príliš silné, je potrebná lekárska pomoc.

Od 6 rokov:

  • Dermálne : Esenciálny olej Eucalyptus Globulus rozrieďte na 10 % v rastlinnom oleji (1 dávka esenciálneho oleja na 9 dávok rastlinného oleja). Aplikujte na hrudník a hornú časť chrbta, aby ste využili jeho odpudzujúci účinok. Je možné použiť aj niekoľko esenciálne oleje v synergii proti vlhkému kašľu
  • Pri mokrej inhalácii : dajte 5 kvapiek esenciálneho oleja Eucalyptus Radiata do misky s horúcou vodou. Dýchajte výpary 10 minút, pričom si chráňte oči, 2 až 3 krát denne. Kontraindikované v prípade astmy.
  • Vo vani: je možné pripraviť a kúpeľová soľ proti infekciám dýchacích ciest s niekoľkými esenciálnymi olejmi, aby ste využili ich synergické výhody.

Od 3 rokov, u tehotných žien starších ako 3 mesiace alebo dojčiacich žien: 

  • Dermálne : Esenciálny olej Eucalyptus Radiata rozrieďte na 10 % v rastlinnom oleji (1 dávka esenciálneho oleja na 9 dávok rastlinného oleja). Naneste 4-5 kvapiek zmesi na chrbát a chodidlá až 3-krát denne po dobu až 10 dní. Je možné použiť aj niekoľko esenciálne oleje v synergii proti vlhkému kašľu.
  • Pri suchej inhalácii : naneste 4 až 5 kvapiek esenciálneho oleja Eucalyptus Radiata na vreckovku alebo inhalačnú tyčinku. Zhlboka dýchajte 3 až 4 krát denne.

Pre všetkých citlivých ľudí, bude vždy možné použiť hydrosóly ako alternatívy k esenciálnym olejom alebo navyše pre jemnejšiu starostlivosť (pozri nižšie).

Na konci bronchitídy (suchý kašeľ a strata hlasu)

Nástup bronchitídy je najskôr poznačený výskytom suchého kašľa. V tomto bode je najlepšie riešiť vírusovú (alebo bakteriálnu) príčinu, ako je uvedené vyššie. Použitie antitusických liekov je tiež obmedzené na suchý kašeľ. ak to začne byť obťažujúce alebo keď príliš narúša spánoka to len pár dní bez lekárskej rady.

Je teda skôr keď infekčná epizóda skončí a nastúpi neproduktívny dráždivý kašeľ že niektoré esenciálne oleje zaberú. Rýchlym reflexom potom bude Cypress de Provence (vyhradený pre dospelých a dospievajúcich), účinný aj vtedy, ak je kašeľ sprevádzaný laryngitídou so stratou hlasu. Pre deti a tehotné ženy sa rozhodneme pre harmanček rímsky, ktorý je pri použití flexibilnejší. A keď tento suchý kašeľ príliš narúša spánok, existujú ešte iné prirodzené riešenia nespavosti.

  • U dospelých. Orálne : 1 až 2 kvapky Esenciálny olej Cypress de Provence na neutrálnej podložke (najlepšie lyžičku medu), aby sa rozpustila v ústach. Až 3-krát denne počas 5 dní.
  • Od 3 rokov, pre ženy po 3 mesiacoch tehotenstva. Dermálne : rozriediť esenciálny olej z harmančeka rímskeho 10% v rastlinnom oleji (1 dávka esenciálneho oleja na 9 dávok rastlinného oleja). Aplikujte 4-5 kvapiek zmesi na chrbát a hrudník až 3-krát denne po dobu maximálne 10 dní.

Propolis na prevenciu alebo podporu

Prečo to používať?

Propolis je táto živica, ktorú včely zbierajú z púčikov určitých stromov a ktorú používajú na ochranu úľa pred mikrobiálnymi chorobami. Pravda bariéra proti patogénom, Propolis má veľmi dobré protiinfekčné a imunostimulačné vlastnosti. Bude to obzvlášť zaujímavé:

  • na podporu ORL a pľúcnej sféry vo forme preventívnej kúry;
  • počas infekčnej epizódy, okrem iných prirodzených prístupov.
Ako sa to používa ?
  • Dospelí a dospievajúci : 15 kvapiek hydroalkoholového extraktu propolisu rozriedeného v pohári vody, v čajovej lyžičke medu alebo vlažnom bylinkovom čaji, ráno a večer, po dobu 3 týždňov. Odstráňte z jedla a v prípade potreby zopakujte po týždňovej prestávke. Pred použitím dobre pretrepte.
  • Vo forme hydroalkoholového extraktu sa Propolis neodporúča deťom do 6 rokov, tehotným ženám a pri alergii na včelie produkty.

Hrudné rastliny v bylinkových čajoch

V akých prípadoch by ste si mali zvoliť bylinkové čaje?

Pre ľudia, ktorí si radi nájdu čas na bylinkový čaj alebo tí, ktorí nemôžu používať esenciálne oleje, rastlinné nálevy sú veľmi zaujímavé prírodné alternatívy. Sú určite menej koncentrované ako éterické oleje, ale ich účinky na dýchacie cesty sú všeobecne uznávané. Je to dokonca jedna z oblastí ich predilekcie s mnohými rastlinami s protiinfekčnými, protizápalovými a expektoračnými, antitusickými a dokonca imunitu stimulujúcimi vlastnosťami.

V prípade bronchitídy, odporúča sa tiež piť veľké množstvá, najlepšie horúce nápoje. Bylinkové čaje sú preto indikované dvojnásobne! Okrem ich liečivých vlastností prispievajú aj k dobrej hydratácii, ktorá podporí produkciu hlienu, ktorý je tekutejší a ľahšie sa odstraňuje.

Aké rastliny si vybrať?

Tradične nazývané „pektorály“, 7 kvetov (Biely bujón, Vlčí mak, Ibištek, Slez, Mačacia noha, Podbeľ a Fialka) a 2 ďalšie časti rastlín (Píniové puky a Eukalyptové listy) sa dodnes nachádzajú v zmesiach cproti bronchiálnym a pľúcnym infekciám, na zmiernenie kašľa, upokojenie hrdla a zníženie zápalu dýchacích ciest.

Na prípravu prsného bylinkového čaju vám odporúčame, aby ste uprednostnili tieto rastliny, či už samostatne alebo v zmesi:

  • Eukalyptus a Tymián : známy svojimi expektoračnými, antitusickými a protiinfekčnými vlastnosťami, nevyhnutné v zime ;
  • Jeden alebo viac „slizové“ rastliny pre ich zmäkčujúce a zmäkčujúce vlastnosti, užitočné proti suchému kašľu, ale aj na podporu vylučovania sekrétov pri produktívnej bronchitíde: Biely vývar, Marshmallow alebo Mauve
  • Pre chuť a vzhľad, je možné pridať určité rastliny a zároveň posilniť vlastnosti zmesi: niektoré feniklové semienka (protizápalové a expektoračné), niekt Kvety ibišteka (zdroj slizu, vitamínu C a antioxidačných polyfenolov) a s mierou Sladké drievko (protizápalové a veľmi všestranné).
Ako ich používať?
  • V infúzii : na jednu šálku zalejeme vriacou vodou (ideálne s teplotou 80-90°C) polievkovú lyžicu suchých rastlín alebo zmesou. Prikryte a nechajte lúhovať 10 až 15 minút, potom prípravok prefiltrujte. Pite 2-3 šálky denne.
  • Vdýchol : pripravte infúziu eukalyptu s polievkovou lyžicou nasekaných suchých listov. Inhalujte výpary asi desať minút.

Hydrosoly pre krehkých ľudí

V ktorých prípadoch by sa mali uprednostňovať hydrosóly?

Oveľa menej koncentrované ako esenciálne oleje, hydrosóly sú flexibilnejšie na použitie. Napriek tomu obsahujú aktívne molekuly rozpoznateľné podľa ich aromatického zápachu. Do kúpeľa alebo ústne povolia postarať sa o malé deti, tehotné ženy, starších ľudí, ktorí môžu trpieť chronickou bronchitídou... a o všetkých počas rekonvalescencie.

Rýchle a jednoduché použitie, potešia aj hydrosóly tí, ktorí sa ponáhľajú a nemáte čas na prípravu bylinkového čaju.

Aké hydrosóly si vybrať?
  • LHydrosol Eucalyptus Globulus je rovnako ako jeho esenciálny olej, nevyhnutnosť v oblasti dýchania. Obzvlášť všestranný, môže byť použitý samostatne alebo v kombinácii.
  • LTymiánový hydrosol s linaloolom bude zaujímavé v niekoľkých smeroch na ochranu dýchacích ciest, na stimuláciu imunitného systému a ako tonikum pri únave. Je vhodný najmä pre deti náchylné na opakované infekcie ORL, ako aj pre dospelých, ktorí sa zotavujú po chorobe alebo trpia chronickými infekčnými ochoreniami.
  • Vďaka svojim mukolytickým a expektoračným vlastnostiam Rozmarínový hydrosól s verbenónom skôr vhodné v prípade chronická bronchitída.
Ako ich používať?

Hydrosóly sa môžu použiť samostatne alebo v zmesi, príležitostne alebo v priebehu približne dvadsiatich dní pre hlbší účinok:

  • Od 3 mesiacov. Kožne: pridajte 1 lyžičku do vody do kúpeľa.
  • Od 6 mesiacov. Ústne: pridajte 1 čajovú lyžičku hydrosolu do vody vo fľaši, pite dvakrát denne po dobu 15 dní.
  • Pre dospelých. Ústne: pridajte 1 polievkovú lyžicu hydrosolu do 1 l vody na pitie počas dňa maximálne 3 týždne.

Hydrosóly sa budú využívať aj do rvložte použitú vodu do rozprašovača, aby bola rozptýlená, s esenciálnymi olejmi alebo bez nich. Keďže bronchitíde priaznivo pôsobí na vysušovanie vzduchu zimným kúrením, pomôže aj táto forma difúzie k zvlhčeniu vzduchu.

Púčikové maceráty na podporu dýchacieho systému a imunity

V ktorých prípadoch je gemmoterapia relevantná?

Gemmoterapia bude obzvlášť zaujímavá:

  • prevencia v prípade opakovaných infekcií ORL alebo chronickej bronchitídy,
  • ako sprievod iné liečby akútnej fázy bronchitídy,
  • počas obdobia rekonvalescencie.

O niekoľkých macerátoch z púčikov je v skutočnosti známe, že majú účinky na dýchaciu sféru a imunitný systém. Je ich dosť flexibilné na použitie, ale vzhľadom na prítomnosť alkoholu v ich zložení sa pupenové maceráty neodporúčajú deťom do 3 rokov a tehotným ženám.

Aké maceráty si vybrať?

Niektoré maceráty sú nevyhnutné, napríklad čierne ríbezle a šípky. Iní budú mať cielenejšie opatrenia. Tu je výber macerátov na použitie samostatne alebo v zmesi pri problémoch postihujúcich dýchacie cesty. Vyberte si podľa typu bronchitídy a štádia ich vývoja:

  • Pri prvých príznakoch počiatočnej ORL infekcie (prechladnutie, chrípka), v akútnej fáze bronchitídy, ale aj pri únave v období rekonvalescencie: macerát z púčikov čiernych ríbezlí pre svoju všestrannosť a pôsobenie podobné kortizónu. Vzhľadom na jeho stimulačný účinok sa odporúča užívať ho najlepšie ráno.
  • Ako doplnok k čiernym ríbezliam v akútnej fáze respiračných ochorení a na prevenciu zimných ochorení: macerát z mladých výhonkov šípky, špecialista v ORL sfére a imunite. to je veľmi detský macerát, ale bude vhodný aj pre dospelých.
  • Keď sa bronchitída stane produktívnou s výskytom hlienu a vlhkého kašľa : Lepkavý jelšový macerát, špecialista na priedušky, pre svoju vysušujúcu silu s podporou o Topoľový macerát s „propolisovými“ protiinfekčnými a protizápalovými vlastnosťami.
  • V prípade chronickej bronchitídyBramble macerát je viac indikovaný u dospelých, najmä ako sprievodná liečba respiračnej insuficiencie, ako je chronická obštrukčná choroba pľúc (CHOCHP).
  • Po bronchitíde, počas rekonvalescencie, iné maceráty ako Cassis mohli prevziať ako Macerát z dubových púčikov pri únave, strate chuti do jedla resp Macerát z orechových púčikov obnoviť imunitu, najmä ak došlo k liečbe antibiotikami.
Ako ich používať?

Pri bronchitíde sa maceráty môžu použiť aj:

  • pri jednorazovom ošetrení 3 týždne počas akútnej epizódy alebo obdobia rekonvalescencie,
  • pri dlhodobej alebo preventívnej liečbe niekoľko mesiacov v prípade opakovaných infekcií ORL alebo chronickej bronchitídy. S rýchlosťou 3 týždne príjmu za mesiac a 1 týždeň prestávky.
  • v udržiavacej liečbe, skôr u dospelých, na podporu dýchacej sféry v priebehu času, pričom na výber je niekoľko možností: 10 dní v mesiaci alebo 3 týždne v štvrťroku alebo 3 dni v týždni.

Vo všetkých prípadoch sú obvyklé dávky nasledovné:

  • Dospelí a dospievajúci : 5 až 15 kvapiek denne do pohára vody (alebo čistej), 15 minút pred jedlom, počas 3 týždňov. Začnite s 5 kvapkami a postupne zvyšujte (napríklad: 5 kvapiek prvý týždeň, 10 druhý a 15 posledný).
  • Deti staršie ako 3 roky : 1 kvapka denne na 10 kg, počnúc jednou kvapkou a postupne dávku zvyšovať (napríklad: 9-ročné dieťa s hmotnosťou 40 kg môže užiť až 4 kvapky).

Adaptogénne a tonické rastliny na podporu rekonvalescencie

Často je ťažké zotaviť sa po epizóde bronchitídy. Niekoľko rastlín potom pomôže podporiť toto obdobie rekonvalescencie. Odporúčané na boj proti únave a podporu imunity, sú to rastliny:

  • adaptogény : korene Eleutherococcus, Ginseng alebo Rhodiola, ktoré by sa mali používať radšej vo forme extraktov, aby bola zaručená ich kvalita a obsah účinných látok. Neodporúčajú sa však deťom do 12 alebo 18 rokov a tehotným a dojčiacim ženám. Lekárske poradenstvo sa odporúča aj ľuďom trpiacim autoimunitnými ochoreniami alebo dlhodobo liečeným.
  • toniká : škoricový prášok alebo tyčinky (užívať ako nálev), zdroje vitamínu C (podpora imunitného systému, zníženie únavy, antioxidačný účinok), ako je škoricový prášokAcerola alebo Camu Camu a bobule goji.

Stopové prvky na úpravu terénu

Pojem pole je veľmi široko používaný v oblasti prirodzeného zdravia, kde sa k pacientovi a chorobe pristupuje ako celok. Oligoterapia je prístup, ktorý využíva minerály vo veľmi malých množstvách (stopové prvky) na obnovenie rovnováhy organizmu s prihliadnutím na terén alebo „diatézu“ každého človeka. Ide o lieky používané pri liečbe ako napr "terénne modifikátory" :

  • Mangán-Meď : pri chronických infekčných alebo alergických stavoch postihujúcich nos, hrdlo a uši, charakteristické pre „hypostenickú“ diatézu (únavná osoba s ťažkosťami so sústredením).
  • Medeno-Zlato-Striebro : pri rekonvalescencii po infekčných chorobách a stavoch únavy charakteristika „anergickej“ diatézy (nedostatok celkovej fyzickej a intelektuálnej vitality, poruchy spánku).

Rovnako ako iné terénne prístupy, ako je gemmoterapia, aj oligoterapia pomáha organizmom bojovať proti chorobám, ale ich pôsobenie samotné vo všeobecnosti nestačí na patológie, ako je bronchitída, ktoré môžu vyžadovať špecifickú liečbu.

Ďalšie rady a životný štýl

Dôležitosť kvality ovzdušia

Je známe, že niekoľko faktorov spojených s prostredím a životným štýlom podporuje a udržiava bronchitídu. Ak to vezmeme do úvahy, bude možné pôsobiť na 3 úrovniach prevencie: primárnej (zabrániť ich vzniku), sekundárnej (obmedziť ich progresiu) a terciárnej (znížiť komplikácie a riziko recidívy). Základom toho bude zabezpečenie kvality ovzdušia, uspokojovanie nutričných potrieb a zohľadnenie účinkov stresu preventívny prístup k bronchitídeči už akútne alebo chronické...

Vystavenie cigaretovému dymu, toxickým plynom (vnútorné, mestské alebo priemyselné znečistenie), prachu, plesniam, príliš suchému vzduchu atď. dráždivé faktory pre sliznicu dýchacích ciest, priaznivé pre rozvoj a udržiavanie zápalových a infekčných patológií, ako je astma alebo bronchitída. Preto je dôležité:

  • Dom a pracovisko pravidelne vetrajte aj v zime.
  • Počas vykurovacieho obdobia v zime používajte zvlhčovače, ak je vlhkosť vzduchu nedostatočná.
  • Ak je to možné, vyhýbajte sa miestam, kde je znečistené ovzdušie.
  • Vyhýbajte sa zafajčeným miestam a podniknite kroky na zastavenie fajčenia, najmä v prípadoch chronickej bronchitídy.

Pri absencii liečby na vyliečenie CHOCHP sú tieto opatrenia jediné, ktoré pravdepodobne prerušia jej progresiu a oddialiť nástup ireverzibilného respiračného zlyhania.

Starostlivosť o imunitu prostredníctvom stravy

Výživa hrá a dôležitú, no príliš často podceňovanú úlohu pri posilňovaní imunitnej obrany. Starostlivosť o stravu preto umožní, aby boli všetky vekové kategórie menej náchylné na infekcie dýchacích ciest a rýchlejšie sa zotavili v prípade bronchitídy. Niektoré príspevky budú obzvlášť dôležité na pokrytie:

  • Vitamín D : Tento vitamín známy svojou úlohou pri stavbe kostí je tiež a predovšetkým veľmi dôležitý pre imunitu. Bez toho, aby sme museli mať nedostatok, mnohí z nás ho majú najmä v zime... Dôrazne sa preto odporúča zvážiť preventívnu alebo liečebnú suplementáciu v závislosti od prípadu a overiť ju u lekára.
  • Železo : podieľa sa aj na fungovaní imunitného systému a jeho nedostatok v bežnej populácii je tiež veľmi častý, najmä u žien pred menopauzou, detí s opakovanými infekciami, ľudí s vegánskou stravou atď. Suplementácia sa uskutoční na základe o biologických testoch a lekárskej pomoci. Tam Spirulina môže byť zaujímavá aj ako udržiavacia kúra.
  • Horčík, Zinok, Selén : všetky tieto minerály sa podieľajú na imunitnej funkcii. V závislosti od životného štýlu (napr. vplyv stresu na potrebu horčíka) a stravovacích návykov môže byť suplementácia užitočná.
  • Vitamín C a ďalšie antioxidanty : Či už pre ich priamu úlohu v imunite alebo pri zvládaní oxidačného stresu v prípade infekcie, všetky zdroje budú vítané, počnúc tým, že dáme prednosť čerstvému, sezónnemu a pestrému ovociu a zelenine, nezabúdajúc na koreniny a aromatické rastliny. Niektorí superpotraviny možno brať aj ako liek.
  • Esenciálne mastné kyseliny : rovnováha medzi omega 3 a omega 6 v našej strave je základom pre reguláciu našich obranných mechanizmov (zápalov a imunity). Naša moderná strava je silne nevyvážená v prospech omega 6, budeme dbať na to, aby sme obmedzili spotrebu rastlinných olejov príliš bohatých na omega 6 (napr. slnečnicový a arašidový olej) a poskytli všetky omega 3 (ALA, EPA a DHA). ) prostredníctvom rastlinných zdrojov potravy (napr.: repkový, vlašský, ľanový, konopný olej atď.) A živočíšnych (napr.: malé mastné ryby) zdrojov... pred prípadným zvážením použitia potravinových doplnkov.
  • Proteíny : často zabúdame, že aminokyseliny, ktoré tvoria bielkoviny, sú nevyhnutné pre syntézu protilátok. Preto je dôležité správne pokryť potreby pestrými zdrojmi rastlinných bielkovín (strukoviny, mandle a orechy, nerafinované obilniny), a to nielen živočíšnych.
  • Pre a probiotiká prispievať k dobrému zdraviu črevnej flóry, ktorá je hostiteľom 60 až 70 % nášho imunitného systému! Keďže moderná strava je ochudobnená o prebiotiká, je vhodné obmedziť aj príliš rafinované potraviny a zvýšiť príjem vlákniny pri čo najväčšom rešpektovaní rovnováha medzi rozpustnou a nerozpustnou vlákninou. Niektoré kmene probiotík môžu dokonca špecificky znižovať frekvenciu respiračných infekcií.

V každom prípade, odporúča sa čo najviac vyhýbať rýchlemu občerstveniu, priemyselným jedlám a pečivu, vyprážaným jedlám, príliš rafinovaným alebo spracovaným výrobkom atď. Je známe, že podporujú alergie, imunitnú nerovnováhu, oxidačný stres a zápaly... prispievajú k rozvoju a udržiavaniu mnohých patológií vrátane ochorení dýchacích ciest.

Čo sa týka vyhýbanie sa mliečnym výrobkom, téma je kontroverznejšia. Žiadna vedecká štúdia zatiaľ nepreukázala významnú súvislosť medzi nadprodukciou dýchacích hlienov a konzumáciou mlieka, či už v súvislosti s kazeínom (mliečna bielkovina) alebo intoleranciou laktózy.

Zvládanie stresu, spánok a fyzická aktivita

Zlá strava, ale aj opakované stresové situácie, nedostatok spánku či sedavý spôsob života majú početné dôsledky na telo vo všeobecnosti a najmä na imunitný systém. Preto je dôležité starať sa o svoj životný štýl, aby ste boli menej náchylní na infekcie dýchacích ciest.

  • Na zvládanie stresu, každý si bude môcť vybrať metódu, ktorá mu najviac vyhovuje podľa jeho chutí a životného štýlu: meditácia, hlboké dýchanie, joga... všetky tieto antistresové techniky boli predmetom štúdií na overenie ich účinnosti. Tí, ktorí sa ponáhľajú, si vyberú čuch esenciálnych olejov alebo srdcovú koherenciu, ktorá môže za pár minút výrazne znížiť hladinu stresu.
  • Kvalita spánku je nevyhnutný pre správne fungovanie imunitného systému, všetky prístupy k lepšiemu spánku bude užitočné zaviesť v prípade nedostatku imunity.
  • Menej sedavý spôsob života a viac fyzickej aktivity. Cvičenie miernej a pravidelnej fyzickej aktivity je bez ohľadu na vek nevyhnutné pre imunitu, udržanie dýchacej kapacity... a zdravie vôbec. ANSES vo svojich odporúčaniach pripomína, že na to, aby bol účinný, nemusí byť intenzívny. Dôležitá je predovšetkým pravidelnosť. Podľa Vysokého úradu pre zdravie sa môže dokonca predpisovať v prípadoch CHOCHP vzhľadom na jeho „priaznivé účinky na dýchavičnosť, pocit únavy, toleranciu cvičenia a kvalitu života“.

Bibliografia

Publikácia: Vysoký úrad zdravotníctva (2006). Liečba kašľa a vykašliavania pri bronchitíde. https://www.has-sante.fr/upload/docs/application/pdf/traiteur_de_la_toux_et_lexpectoration_dans_les_bronchites.pdf

Publikácia: Vysoký úrad zdravotníctva (2018). Predpisovanie fyzickej a športovej aktivity Obštrukčná choroba pľúc. https://www.has-sante.fr/upload/docs/application/pdf/2018-10/ref_aps_bpco_vf.pdf

Publikácia: Thiara, G. a Goldman, R. D. (2012). Spotreba mlieka a tvorba hlienu u astmatických detí. Kanadský rodinný lekár, 58(2), e98–e100.

Publikácia: ANSES (2022). Nežiaduce účinky vyvolané sladkým drievkom konzumovaným ako súčasť jedla Štúdia prípadov zaznamenaných centrami na kontrolu jedov (od januára 2012 do decembra 2021) Správa o štúdii Toxikovigilancie poznať, hodnotiť a chrániť. https://www.anses.fr/fr/system/files/Toxikovigilance2022AUTO0077Ra.pdf.

Práca : de la Charie, T. (2019). Doprajte si esenciálne oleje. Prečo a ako to funguje? Editions du Rocher.

Práca : Fleurentin, J., Pelt, JM, & Hayon, JC (2016). Dobré využitie liečivých rastlín. Rennes, Francúzsko: Ouest-France.

Práca : Couic Marinier, F. a Touboul, A. (2017). Sprievodca esenciálnymi olejmi Živá Zem. Vydanie Terre Vivante.

Práca : Morel, J. M. (2008). Praktické pojednanie o fytoterapii: Včerajšie lieky pre medicínu zajtrajška, Escalquens, Francúzsko: Edície Jacques Grancher.

Práca : Faucon, M., & Canac, P. (2018). Pojednanie o vedeckej a lekárskej aromaterapii, hydrosoly (1. vydanie). Paris: Ed. Krv Zeme.

Práca : Piterà di Clima, F., & Nicoletti, M. (2018). Zhrnutie gemmoterapie - Vedecké základy Meristemoterapie. Edície Amyris.

Práca : Pineau, L. (2019). Veľká kniha gemmoterapie. Leduc.s Éditions.

Práca : Zahálka, J. P. (2017). Kompletný slovník hydrosolov a kvetinových vôd: 100 liečených patológií. -: Delfín.

Webstránka: Bronchitída - príznaky, príčiny, liečba a prevencia. (n.d.). VIDAL. Prístupné 11. októbra 2022 na https://www.vidal.fr/entreprises/voies-respiratoires/bronchite.html

Webstránka: Bronchitída: príčiny a symptómy. (n.d.). ameli.fr | Poistený. https://www.ameli.fr/assure/sante/themes/bronchite/definition-symptomes-evolution

Webstránka: Svetová zdravotnícka organizácia: WHO. (20. máj 2022). Chronická obštrukčná choroba pľúc (CHOCHP). https://www.who.int/fr/news-room/fact-sheets/detail/chronic-obstructive-pulmonary-disease-(copd)#:~:text=La%20bronchite%20chronique%20d%C3%A9signe %20jedna,sú%20postihnutá%20z%20dvoch%20 chorôb

Webstránka: Nedostatok fyzickej aktivity a nadmerný sedavý spôsob života: priorita. (2023, 16. február). ANSES - Národná agentúra pre bezpečnosť potravín, životného prostredia a zdravia pri práci. https://www.anses.fr/fr/content/manque-d%E2%80%99activit%C3%A9-physique-et-exc%C3%A8s-de-s%C3%A9dentarit%C3%A9- prioritou verejného zdravia

Webstránka: Chronická obštrukčná choroba pľúc (CHOCHP) ⋅ Inserm, Veda pre zdravie. (nd). Inserm. https://www.inserm.fr/dossier/bronchopneumopathie-chronique-obstructive-bpco/

Webstránka: WikiPhyto, encyklopédia fytoterapie. (nd). http://www.wikiphyto.org/wiki/Home