Dospelý, dospievajúci, dieťa alebo dokonca dieťa, bronchitída nešetrí nikoho. Tento zápal priedušiek je veľmi rozšírený, postihuje 30 % detí do dvoch rokov. Bábätko prudko kašle a neprestalo plakať už hodiny a hodiny? Vírus sa určite zmocnil jeho malých priedušiek, nazývaných aj bronchioly. Ale neprepadajte panike, bronchiolitída je podobná bronchitíde u dospelých. Ľahká a rýchla liečba môže pomôcť vášmu drobcovi uľaviť, znížiť horúčku a suchý alebo silný záchvat kašľa.

Čo to je ?

Bronchiolitída je teda bronchitída dojčiat, vyznačuje sa dosť podobnými príznakmi a postihuje najmä bábätká počas r prvé mesiace života do 2 rokov. Infekcia začína veľmi malým bežné nachladnutie, výtok z nosa, mierny kašeľ; po štyroch až piatich dňoch začne padať na spodné koľaje a tam sa to zamotáva...

Objaví sa suchý dotyk a dýchacie ťažkosti sú pociťované miernym pískaním a rýchlym dýchaním. U dojčiat sú priedušky a bronchioly užšie ako u starších detí a dospelých; ich zápaly preto môžu brániť prúdeniu vzduchu, a preto môžu brániť dieťaťu normálne dýchať. Vírus zodpovedný za túto infekciu sa nazýva ľudský respiračný syncyciálny vírus (RSV).

Čo robiť v prípade bronchiolitídy?

Poraďte sa so svojím lekárom alebo bežným pediatrom. Túto chorobu dobre poznajú. Tí dieťa čo najlepšie posúdia a predpíšu respiračnú fyzioterapiu, ktorá dieťaťu prečistí priedušky a poskytne mu lepší dýchací komfort. Uľaví sa mu aj pri pití a jedení.

Okrem toho vie fyzioterapeut posúdiť aj dýchací stav bábätka a informovať lekára o postupe ochorenia.

Tipy a rady

Tu je krátky zoznam praktických rád v prípade bronchitídy u vášho dieťaťa:

  • Pite často a v malých množstvách;

  • Zdvihnite trup dieťaťa na spánok pomocou vankúšov umiestnených pod matracom;

  • Znížte teplotu v miestnosti na 18°-19°C;

  • Delené jedlá;

  • Zvlhčujte vzduch v miestnosti;

  • Na začiatku ochorenia, keď je kašeľ suchý, podajte liek na potlačenie kašľa. Hneď ako sa zamasťuje, prestaňte ho dávať. Musíme rešpektovať vlhký kašeľ, pretože umožňuje evakuáciu bronchiálneho sekrétu;

  • Informujte lekára, ak vaše dieťa mladšie ako 6 mesiacov nemôže vypiť viac ako polovicu svojej fľaše bez vracania;

  • Nefajčite v prítomnosti dieťaťa alebo v miestnosti, kde sa môže zdržiavať;

  • Pred manipuláciou s dieťaťom si umyte ruky;

  • Noste masku, ak ste prechladnutí.

Liečba bronchiolitídy u dojčiat

Buďte opatrní, aby ste sa pred akoukoľvek aplikáciou svojmu dieťaťu poradili so svojím lekárom.

Homeopatia:

  • pri ťažkostiach s dýchaním: Ethyl sulfur dichloratum 5 CH (2 granule 3x denne)
  • v prípade, že má vaše dieťa kŕče: Cuprum metallicum 5 CH (2 granule 3x denne)
  • v prípade nevoľnosti Vášho dieťaťa: Ipeca 5 CH (2 granule 3x denne)
Odkiaľ prevzaté vrage: L e malý Larousse esenciálnych olejov.

Aromaterapia:

Zmes na prípravu v lekárňach pre dojčatá a deti, čapíky zložené z esenciálnych olejov: 30 mg esenciálneho oleja Ravintsara, 10 mg esenciálneho oleja Eucalyptus Radiata, 10 mg Oregano Kaliteri, pomocná látka typu Suppocire™ (jeden čapík dvakrát denne počas siedmich dní).

T ire z knihy: Aromaterapia presne tak.

Bol pre vás tento článok užitočný?

  

Priemerná známka: 4.5 ( 12 hlasy)

Bibliografia

Práca : de la Charie, T. (2019). Doprajte si esenciálne oleje. Prečo a ako to funguje? Editions du Rocher.

O týchto tipoch

Tento článok o aromaterapii napísal Théophane de la Charie, autor knihy „Doprajte si esenciálne oleje“, v sprievode multidisciplinárneho tímu zloženého z farmaceutov, biochemikov a agronómov. 

La Compagnie des Sens a jej tímy nepodporujte samoliečbu. Poskytnuté informácie a rady pochádzajú z referenčnej bibliografickej databázy (knihy, vedecké publikácie atď.). Poskytujú sa na informačné účely alebo na navrhnutie spôsobov na zamyslenie: v žiadnom prípade by nemali nahrádzať diagnózu, konzultáciu alebo lekárske sledovaniea nemôže prevziať zodpovednosť Compagnie des Sens.