Spirulina je druh vláknitej sinice, ktorá sa už dlho používa ako doplnok stravy, najmä Spirulina platensis a Spirulina maxima. Má špirálovitý tvar a prirodzene sa vyvíja v sladkovodných jazerách, medzi 20 a 40 °C, pri pH 9 až 11. Nesprávnym pomenovaním je Spirulina často považovaná za mikro-sladkovodnú riasu, bežne sa tiež nazýva modrá riasa pre jej koncentrácia fykocyanínu, modrého pigmentu. Vďaka vysokému obsahu bielkovín a esenciálnych mikroživín, ako je železo, je Spirulina považovaná za najkompletnejší doplnok stravy. Je skutočne veľmi výživný, ale má tiež veľkú biologickú dostupnosť svojich účinných látok. Týmto spôsobom Spirulina poskytuje živiny, ktoré sa budú veľmi dobre vstrebávať a asimilovať, najmä železo. Toto železo prítomné v Spiruline je veľmi zvláštne, pretože sa na rozdiel od iných rastlín veľmi dobre asimiluje. Môže sa teda použiť na zmiernenie patológií spôsobených nedostatkom alebo deficitom tejto základnej živiny.

Tento článok bol aktualizovaný dňa 30/01/2023

Čo je železo?

THE železo je chemický prvok so symbolom Fe. Je pre telo nevyhnutný, pretože sa podieľa na tvorbe červené krvinky (syntéza hemu a transport kyslíka), pri syntéze myoglobínu, proteínu z svalya v plazma ako cirkulujúce železo viazané na proteín (transferín, siderofilín). Jeho ukladanie je možné v pečeni, slezine a kostnej dreni vo forme feritínu alebo hemosiderínu. Všeobecne možno povedať, že dospelí obsahujú 4 g železa. Existujú 2 formy: hémové železo (70 %) nachádza v potravinách živočíšneho pôvodua železo nehémová (30 %) nachádza v potravinách rastlinného pôvodu. Toto železo je veľmi zle biologicky dostupná živina v strave. Táto biologická dostupnosť je definovaná ako schopnosť živiny absorbovať a využiť telo. Hémové železo má biologickú dostupnosť približne 25 %, zatiaľ čo v prípade nehémového železa je to menej ako 10 %. Keďže príroda je v poriadku, zdá sa, že čím nižšie sú zásoby železa v tele, tým lepšie bude táto živina asimilovaná.

Výhody železa prítomného v spiruline

Podobná asimilácia ako mäsové výrobky

Nehemové železo v spiruline sa zdá byť veľmi dobre asimilovaný, dokonca lepšie ako hemové železo prítomné u zvierat, aj keď je to prirodzene naopak. Boli vykonané štúdie na tráviacom systéme in vitro na meranie biologickej dostupnosti železa v spiruline. Ten bol porovnaný s hovädzím mäsom, kvasnicami, pšeničnou múkou a síranom železnatým zmiešaným s vitamínom C ako referenciou. Biologická dostupnosť železa bola hodnotená tvorbou feritínu (zásobná forma železa) v bunkách, keď boli vystavené digestátom (rozbité potraviny pripravené na trávenie), ktoré obsahujú rovnaké množstvo železa.

Výsledky ukázali o 27 % vyššiu tvorbu feritínu zo spiruliny a hovädzieho mäsa v porovnaní s kvasnicou a pšeničnou múkou. Okrem toho, podľa štúdie, asimilácia železa zo spiruliny by bola 6,5-krát vyššia ako z mäsa v závislosti od počtu asimilovaných molekúl. Týmto spôsobom, hoci železo prítomné v spiruline nie je hemové, telo ho veľmi dobre asimiluje. Podľa niektorých zdrojov sa dostupnosť železa prítomného v spiruline pohybuje okolo 60 %. Na potvrdenie tohto čísla je však potrebné vykonať ďalšie štúdie. Nakoniec, ak je železo v spiruline vysoko dostupné, zdá sa, že je to spôsobené absenciou celulózovej steny. Jeho bunkový obsah je preto prístupnejší pre tráviace enzýmy. Na túto tému však existuje veľká zhoda. Týmto spôsobom je lepšie povedať, že železo v spiruline je na rozdiel od iných vysoko asimilovateľné rastliny ; a že je rozumné konzumovať spirulinu s potraviny bohaté na vitamín C na optimalizáciu vstrebávania železa (smoothies, ovocné šťavy a pod.).

Pomoc pri anémii z nedostatku železa

Anémia je veľmi rozšírená patológia a je definovaná abnormálny pokles hladiny hemoglobínu v krvi. Úloha hemoglobínu je v krvnom transporte kyslíka, toto zníženie má za následok obmedzenie prísunu kyslíka do orgánov a tkanív. Sú tam 3 typy anémie : l’anémia z nedostatku železa, l’anémia z nedostatku vitamínu B9 aanémia z nedostatku vitamínu B12. Je nevyhnutné kontaktovať zdravotníckeho pracovníka, aby ste zistili, o aký typ anémie ide. Ak sa zistí anémia z nedostatku železa, znamená to, že je zapojené železo s diagnózou, ktorá sa má stanoviť, aby sa zistilo, či ide o nedostatočný príjem, slabú asimiláciu alebo nadmerné straty (napríklad ťažké obdobia). Vstrebávanie železa totiž môže byť ovplyvnené niektorými nepotravinovými faktormi ako napr tehotenstva kde viditeľná strata krvi (silná menštruácia, krvácanie, operácie, veľké úrazy) a neviditeľný (peptický vred, polypy hrubého čreva, rakovina hrubého čreva, rakovina konečníka, myóm maternice, rakovina močového mechúra). V závislosti od prípadu a rozsahu deficitu by železo prítomné v spiruline z dlhodobého hľadiska zvýšilo hladiny železa v tele. Jeho rýchlosť a asimilácia sú veľmi vysoké, spirulina je a zaujímavý zdroj železa pridať do kulinárskych prípravkov (ovocné a zeleninové šťavy, smoothies, šaláty, polievky).

Buďte však opatrní s lekárskymi predpismi v prípade anémie z nedostatku železa. V skutočnosti lieky vraj stačia na riadenie hladín železa v krvi. Niektoré štúdie však ukázali zaujímavé výsledky v náraste počtu korpuskulárnych hemoglobínov po kúre spiruliny u starších ľudí. Spirulina by preto mohla byť zaujímavá ako udržiavacia kúra po liečbe alebo ako alternatíva k potravinovým doplnkom na báze železa na prevenciu. Spirulina by mohla dokonca prevziať z liekov v prostredí, kde sú lieky zle tolerované. Avšak, akékoľvek vysadenie medikamentov musí byť vykonané po dohode s lekárom, ktorý následne odôvodní dlhšiu kuratívnu liečbu spirulinou, ale bez vedľajších účinkov. Na potvrdenie tejto teórie sa musia ešte vykonať ďalšie, hlbšie štúdie.

Dokonalá vegánska alternatíva?

Spirulina má veľmi vysoký obsah bielkovín a železa, pričom posledný z nich je tiež veľmi dobre asimilovaný. Keďže vegánska strava vylučuje všetky druhy potravín živočíšneho pôvodu, najmä mäso bohaté na železo a bielkoviny, je spirulina kvalitnou alternatívou na obmedzenie akýchkoľvek nedostatkov týchto živín.

Často sa však číta, že spirulina je bohatá na vitamín B12, esenciálny vitamín, ktorý telo nemetabolizuje. Je to pravda. Telo ho však nedokáže asimilovať. V skutočnosti má analógy kobalamínu (vitamín B12), ktoré sú kyanokobalamín a metylkobalamín. Týmto spôsobom sa ANSES (Národná zdravotnícka agentúra pre životné prostredie a potraviny) postavila proti spiruline ako zdroju vitamínu B12. To je dôvod, prečo Ciqual, čo je tabuľka nutričného zloženia potravín stanovená ANSES, vykazuje nulový príjem vitamínu B12 pre spirulinu.

Na záver, spirulina je zaujímavým zdrojom bielkoviny a z železo pre vegánsku stravu, ale jej príjem o neasimilovateľný vitamín B12 nedovoľte vyhnúť sa všetkým nedostatkom.

Odporúčania na konzumáciu spiruliny

Spirulina je malá nutričná bomba v práškovej forme. Denné dávky je preto vhodnejšie postupne zvyšovať, aby sa príliš nenarušila rovnováha organizmu. črevnú flóru alebo vyvolať poruchy trávenia či nevoľnosť.

  • Ako klasická kúra alebo pre potešenie: 1 g Spiruliny denne, potom postupne zvyšovať až do 5 g za deň.

  • Počas liečby: zvýšiť až 6 g za deň.

  • Ako liečba na intenzívne obdobia: zvýšiť až 10 g za deň, po dobu 1 týždňa.

Odporúčame vám:

  • používať ho počas troch hlavných jedál (raňajky, obed a večera), aby ste čo najlepšie využili ich výhody.

  • začleniť ho do nasledujúcich prípravkov na optimalizáciu jeho príjmu: šalát, polievka, ovocná šťava, smoothies, nápoj, voda, jogurt, mliečne výrobky, jedlo.

  • nekonzumovať, ak máte fenylketonúria, z pokles, alebo ak predložíte a alergický terén.

  • dávajte pozor na pôvod spiruliny, ktorú chcete kúpiť, pretože tá je často kontaminovaná určitými baktériami, keď je výroba zle vykonaná.

Faktory podporujúce asimiláciu železa zo spiruliny

Vitamín c

A kyslé prostredie podporuje vstrebávanie železa a vitamín C túto úlohu plní obzvlášť dobre. Kyselina askorbová (vitamín C) skutočne pomáha pri vstrebávaní železa vytváraním chelátu s trojmocným železom. Okrem toho sa hemové železo vo všeobecnosti lepšie vstrebáva z mäsových výrobkov, pretože majú tendenciu byť kyslejšie ako rastliny. Vitamín C teda podporuje vstrebávanie železa, no presnejšie optimalizuje asimiláciu nehémového železa nachádzajúceho sa v rastlinách.

Odporúčame vám:

  • sprevádzať príjem spiruliny s potraviny bohaté na vitamín C ako sú čierne ríbezle, paprika, brokolica, jahody, maliny a dokonca aj červené ríbezle.

  • kombinovať spirulinu s acerola prášok ktorý je veľmi bohatý na vitamín C, pri ich konzumácii s šťava alebo nejaké smoothiesalebo pridané k vášmu pripravené šaláty.

Meď

Súčasné odoberanie meď umožňuje asimiláciu železa a preto pôsobí na tvorbu červených krviniek a syntézu bielkovín. Nevadí, spirulina je jednou z potravín najbohatších na meď. To je jeden z dôvodov, prečo je železo prítomné v spiruline tak dobre asimilované. Vzhľadom na vysoký obsah medi je spirulina sebestačná. Môže však byť rozumné konzumovať ho s vnútornosťami, najmä s pečeňou, ktorá je spolu so spirulinou najbohatšou potravinou na meď.

Potraviny bohaté na hémové železo

Keď kombinujete potraviny obsahujúce hémové železo (zvieratá) s potravinami obsahujúcimi nehémové železo, ako je spirulina, telo ho lepšie vstrebáva. V skutočnosti, živočíšne bielkoviny pomáhajú optimalizovať asimiláciu nehémového železa v tele.

Odporúčame vám:

  • sprevádzať vašu spotrebu sušená spirulina s potravinami bohatými na hémové železo, ako je mäso, ryby a vajcia.

  • z posypte svoje bielkovinové jedlá živočíšneho pôvodu so spirulinou na podporu príjmu železa a optimalizáciu vstrebávania.

Faktory obmedzujúce vstrebávanie železa zo spiruliny

Nadbytok trieslovín: čaj, červené víno, sójové bielkoviny

Taníny sú súčasťou skupiny polyfenolov. Zdá sa, že tieto triesloviny, obsiahnuté v čaji alebo červenom víne pokles absorpcie železaa najmä čaj. Inhibičný účinok tanínov je totiž výsledkom tvorby nerozpustných precipitátov železitých trieslovín. To je dôvod, prečo je čaj experimentálne najsilnejším doteraz známym inhibítorom železa. Taníny sú veľmi rozšírené v rastlinách, čo by mohlo vysvetliť nízku absorpciu železa prítomného v týchto potravinách.

Odporúčame vám:

  • z nekonzumujte spirulinu súčasne s čajomalebo iné potraviny bohaté na triesloviny, ako je napríklad červené víno. Odporúča sa tiež nekonzumovať viac ako jeden liter čaju denne, aby sa obmedzilo riziko anémie z nedostatku železa.

  • uprednostňovať čaj bez tanínu ak máte radi čaj, pretože nemá vplyv na vstrebávanie železa.

Prebytok potravín bohatých na vlákninu

Potraviny bohaté na vlákninu obsahujú fytáty a oxaláty. Tieto fytáty sú prítomné v šupke celých zŕn a tvoria nerozpustné komplexy so železom, čo znižuje jeho vstrebávanie. Čo sa týka oxalátov, je dokázané, že znižujú aj vstrebávanie železa v tele.

Odporúčame vám na dôkladné namáčanie a varenie potravín bohatých na vlákninu, ako sú celozrnné výrobky alebo strukoviny. To v skutočnosti výrazne znižuje účinok fytátov na vstrebávanie železa.

Nerovnováha v príjme zinku

Štúdia preukázala vplyv príjmu potravy zinok na vstrebávanie železa. Nízky príjem zinku skutočne viedol k zníženiu absorpcie železa v čreve. Zdá sa, že týmto spôsobom zinok podporuje jeho vstrebávanie. Počas tej istej štúdie sa však zistilo, že po jeho deficite došlo k zvýšeniu príjmu zinku pád počet červené krvinky a hladiny hemoglobínu. Bolo by to skutočne spôsobené rýchlym prírastkom hmotnosti. Nadbytok zinku teda obmedzuje črevnú absorpciu železa prostredníctvom modulácie expresie transportérov železa.

Odporúčame vám:

  • z nekonzumujte spirulinu s potravinami bohatými na zinok ako sú ustrice, pšeničné klíčky, dusené hovädzie mäso, hovädzie bourguignon, mak alebo krab.

  • z neobmedzujte príjem zinku, pretože nedostatok tejto živiny môže obmedziť vstrebávanie železa zo spiruliny. Týmto spôsobom je výhodné mať a spravodlivá rovnováha v príjme zinku.

Vaječný žĺtok a pomer vápnika a fosfátu

Štúdie ukázali, že vaječný žĺtok výrazne znižuje vstrebávanie hémového železa. Zdá sa, že vinníkom je vitelline čo je hlavný fosfoproteínový komplex prítomný vo vaječnom žĺtku. V skutočnosti obsiahnuté fosfátové zlúčeniny inhibujú absorpciu železa tvorbou nerozpustného ferrínfosfátu. Táto inhibícia by bola uľahčená prítomnosťou vápnik v jedle, pretože železo by sa súčasne vyzrážalo nerozpustným komplexom vápnik/fosfát. Týmto spôsobom sa samotný vápnik neinterferuje so vstrebávaním železa, ale jeho spojenie s fosfátom zdá sa, že to obmedzuje. Takýmto spôsobom odporúčame nekonzumovať spirulinu so žĺtkami zo strachu z obmedzenia vstrebávania železa obsiahnutého v tejto sinici.

Bol pre vás tento článok užitočný?

  

Priemerná známka: 4.9 ( 47 hlasy)

Bibliografia

Publikácia: Puyfoulhoux, G., Rouanet, JM, Besançon, P., Baroux, B., Baccou, JC, & Caporiccio, B. (2001). Dostupnosť železa zo Spiruliny obohatenej železom za rok v modeli bunkovej kultúry Vitro Digestion/Caco-2. Journal of Agricultural and Food Chemistry, 49(3), 1625-1629. https://doi.org/10.1021/jf001193c

Publikácia: Johnson, PE a Shubert, LE (1986). Dostupnosť železa pre potkany zo spiruliny, modrozelenej riasy. Výživový výskum, 6 (1), 85-94. https://doi.org/10.1016/s0271-5317(86)80202-0

Publikácia: Glahn, R. P., Lee, O. A., Yeung, A., Goldman, M. I., & Miller, D. D. (1998). Tvorba feritínu buniek Caco-2 predpovedá dostupnosť nerádioaktívne značeného potravinového železa v modeli trávenia in vitro/bunkovej kultúry Caco-2. The Journal of Nutrition, 128(9), 1555-1561. https://doi.org/10.1093/jn/128.9.1555

Publikácia: Lafarga, T., Fernández-Sevilla, J.M., González-López, C., & Acién-Fernández, FG (2020). Spirulina pre potravinársky a funkčný potravinársky priemysel. Food Research International, 137, 109356. https://doi.org/10.1016/j.foodres.2020.109356

Publikácia: Hoseini, S., Khosravi-Darani, K., & Mozafari, M. (2013). Nutričné ​​a lekárske aplikácie mikrorias Spirulina. Mini-Reviews in Medicinal Chemistry, 13(8), 1231-1237. https://doi.org/10.2174/1389557511313080009

Publikácia: Sorrenti, V., Castagna, DA, Fortinguerra, S., Buriani, A., Scapagnini, G. a Willcox, DC (2021). Spirulina Microalgae and Brain Health: Scoping Review of Experimental and Clinical Dôkaz. Morské drogy, 19(6), 293. https://doi.org/10.3390/md19060293

Publikácia: Wu, Q., Liu, L., Miron, A., Klímová, B., Wan, D., & Kuča, K. (2016). Antioxidačné, imunomodulačné a protizápalové aktivity Spiruliny: prehľad. Archives of Toxicology, 90(8), 1817-1840. https://doi.org/10.1007/s00204-016-1744-5

Publikácia: Abdel-Daim, MM, Farouk, SM, Madkour, FF a Azab, SS (2015). Protizápalové a imunomodulačné účinky Spirulina platensis v porovnaní s experimentálnou kolitídou potkanov vyvolanou kyselinou octovou Dunaliella salinain. Immunopharmacology and Immunotoxicology, 37(2), 126-139. https://doi.org/10.3109/08923973.2014.998368

Publikácia: WATANABE, F., TAKENAKA, S., KITTAKA-KATSURA, H., EBARA, S., & MIYAMOTO, E. (2002). Charakterizácia a biologická dostupnosť zlúčenín vitamínu B12 z jedlých rias. Journal of Nutritional Science and Vitaminology, 48 (5), 325-331. https://doi.org/10.3177/jnsv.48.325

Publikácia: Gleerup, A., Rossander-Hulthén, L., Gramatkovski, E., & Hallberg, L. (1995). Absorpcia železa z celej stravy: porovnanie účinku dvoch rôznych distribúcií denného príjmu vápnika. The American Journal of Clinical Nutrition, 61(1), 97-104. https://doi.org/10.1093/ajcn/61.1.97

Publikácia: Grinder-Pedersen, L., Bukhave, K., Jensen, M., Højgaard, L., & Hansen, M. (2004). Vápnik z mlieka alebo potravín obohatených vápnikom neinhibuje absorpciu nehemového železa z celej stravy konzumovanej počas 4 dní. The American Journal of Clinical Nutrition, 80(2), 404-409. https://doi.org/10.1093/ajcn/80.2.404

Publikácia: Harris, S. S. (2002). Vplyv spotreby vápnika na absorpciu železa a stav železa. Výživa v klinickej starostlivosti, 5 (5), 231-235. https://doi.org/10.1046/j.1523-5408.2002.05505.x

Publikácia: Kondaiah, P., Palika, R., Mashurabad, P., Singh Yaduvanshi, P., Sharp, P., & Pullakhandam, R. (2021). Účinok deplécie/doplnenia zinku na črevnú absorpciu železa a stav železa u potkanov. The Journal of Nutritional Biochemistry, 97, 108800. https://doi.org/10.1016/j.jnutbio.2021.108800

Publikácia: Selmi, C., Leung, PS, Fischer, L., German, B., Yang, CY, Kenny, TP, Cysewski, GR, & Gershwin, ME (2011). Účinky Spiruliny na anémiu a imunitné funkcie u starších ľudí. Bunkové & ; Molecular Immunology, 8(3), 248-254. https://doi.org/10.1038/cmi.2010.76

Webstránka: Výhody spiruliny - FSF. (nd). Francúzska federácia výrobcov spiruliny. https://www.spiruliniersdefrance.fr/les-bienfaits-spiruline/

Webstránka: Výživové doplnky obsahujúce spirulinu: dôležitosť výberu. (2022, 12. máj). Anses – Národná agentúra pre bezpečnosť potravín, životného prostredia a zdravia pri práci. https://www.anses.fr/en/content/food-supplements-contained-spirulina-importance-choosing-trustworthy-supply-channels

Webstránka: Riasy (Spirulina) - botanické liečivá. (nd). Ľudské choroby a stavy. http://www.humanillnesses.com/alt/Algae-Spirulina-Botanical-Medicines.html