Trávenie postihne každého z nás minimálne tri alebo aj štyrikrát denne. Keď sa k tomu pridružia bolesti brucha, nadúvanie, nevoľnosť... hovoríme o dyspepsii alebo poruchách trávenia potravy. Vo väčšine prípadov je táto „kríza pečene“ benígna alebo dočasná, dá sa vysvetliť stresom, príliš výdatným alebo príliš vodnatým jedlom alebo po vírusovej gastroenteritíde. Ak poruchy pretrvávajú a ak sa nezistí iná príčina (užívanie niektorých liekov, diagnostika základného ochorenia), hovoríme o funkčnej dyspepsii. Existujú aj iné patologické stavy tráviaceho systému ako gastroezofageálny reflux, vredy, syndróm dráždivého čreva, potravinové intolerancie a alergie, celiakia... určite môžu byť sprevádzané dyspepsiou, ale na tejto stránke nie sú zahrnuté, keďže vyžadujú konkrétne dodatočné rady. V opačnom prípade existuje niekoľko prírodných riešení, ktoré poskytujú úľavu a lepšie trávenie. Budú ešte účinnejšie, ak budete dbať aj na svoj životný štýl. Táto stránka bola preto navrhnutá s touto globálnou víziou zdravia, aby pomohla zlepšiť trávenie udržateľným spôsobom.

Tento článok bol aktualizovaný dňa 11/01/2024

Top 5 prírodných liekov

1. Na rýchle zmiernenie „krízy pečene“: esenciálny olej z mäty piepornej v čuchu proti nevoľnosti a ťažkým následkom večierku.
2. V prípade pálenia záhy: citrónový esenciálny olej užívať na konci jedla.
3. Keď sú tráviace kŕče bolestivé alebo súvisiace so stresom: esenciálny olej Petit Grain Bigarade pri masáži brucha aj pre veľmi malé deti.
4. Pre bylinkový čaj na trávenie: uprednostňujte Fenikel svojou anízovou chuťou
5. Ako základná liečba chronických porúch: macerát z mladých výhonkov rozmarínu počas 3 týždňov

Rýchlo navštívte lekára : ak nič nedokáže vysvetliť problémy (ťažké jedlá, nadmerná konzumácia alkoholu, stres atď.), ak sa príznaky objavia po užití nového lieku, ak nedôjde k zlepšeniu po 48 hodinách, ak spozorujete iné nezvyčajné príznaky (horúčka , vracanie, intenzívna bolesť brucha, krv v stolici, strata hmotnosti)…

Nezabúdajte na prispôsobenie stravy, obmedzte vplyv stresu a praktizujte pravidelnú fyzickú aktivitu, ale bez nadbytočných.

Rýchle a silné účinky s esenciálnymi olejmi

Prečo používať esenciálne oleje?

Keďže poruchy trávenia sú často znepokojujúce a bolestivé, je legitímne chcieť ich rýchlo zmierniť. Preto záujem o používanie esenciálnych olejov, ktoré majú schopnosť pôsobiť na najčastejšie príznaky ako nevoľnosť, nadúvanie, pálenie záhy, kŕče alebo bolesti brucha. Ich vlastnosti účinne ovplyvňujú celú tráviacu sféru: zvýšenie sekrécie slín, žalúdka, pankreasu a čriev; zníženie črevných plynov (karminatívna vlastnosť); žlčopudný a/alebo choleretický účinok podporujúci evakuáciu a/alebo produkciu žlče; zníženie zápalu, bolesti a kŕčov; protiinfekčná a regulačná sila črevnej mikrobioty...

Vo všeobecnosti sa volí orálna cesta mať rýchle a silné účinky. V určitých situáciách, ako sú brušné kŕče alebo nevoľnosť, bude jeho aplikácia ako masáž na žalúdok alebo inhalácia rovnako účinná a zároveň flexibilnejšia na použitie.

Esenciálne oleje majú výhodu aj v tom, že rýchlo uvoľňujú bez rušivých účinkov na fungovanie tráviaceho systému, na rozdiel od „antacíd“, čo sú lieky najčastejšie používané v prípadoch ťažkého trávenia. Ak však problémy pretrvávajú dlhšie ako 48 hodín alebo ak sú sprevádzané príznakmi ako silné vracanie, horúčka, chudnutie a pod., je potrebná lekárska konzultácia.

V prípade nevoľnosti, „kocoviny“, prejedania sa, ťažkých následkov večierku

Uprednostňujú sa éterické oleje, ktoré podporia najmä činnosť pečene ako esenciálny olej z mäty piepornej (vyhradené pre dospelých a dorast) príp citrónový esenciálny olej ako aj ďalšie citrusové esencie ako grapefruit a sladký pomaranč.

  • Od 6 rokov. Orálne. 1 kvapka v lyžičke medu alebo na neutrálnej tablete na konci jedla. Maximálne na 2 až 3 dni.
  • Od 3 rokov. Vdýchol. Dýchajte priamo nad fľašou. Je tiež možné nakvapkať niekoľko kvapiek na knôt inhalátora alebo vreckovky, inhalovať hneď, ako sa objaví nutkanie.
Pri nafukovaní, plynatosti a meteorizme

Esenciálne oleje sú šľachtický vavrín alebo kardamom.

  • Od 6 rokov. Orálne. 1 kvapka v lyžičke medu alebo na neutrálnej tablete na konci jedla. Maximálne na 2 až 3 dni.
V prípade pálenia záhy a pálenia záhy

Rýchly reflex mať bude esenciálny olej z mäty piepornej (vyhradené pre dospelých a mladistvých na príležitostné použitie) príp citrónový esenciálny olej, flexibilnejšie na použitie.

  • Od 6 rokov. Orálne. 1 kvapka v čajovej lyžičke medu alebo na neutrálnej tablete na konci jedla. Maximálne na 2 až 3 dni.
V prípade kŕčov a bolesti brucha

Niekoľko esenciálnych olejov je známych pre svoje antispazmodické vlastnosti. THE Tropická bazalka alebo estragón sú vyhradené pre dospelých a deti staršie ako 6 rokov. Tam Rímsky harmanček, THE Petit grain bigarade alebo Jemná alebo pravá levanduľa sa bude skôr používať cez kožu alebo pri čuchu.

  • Od 6 rokov. Orálne. 1 kvapka v lyžičke medu alebo na neutrálnej tablete na konci jedla. Maximálne na 2 až 3 dni.
  • Od 3 rokov. Vdýchol. Dýchajte priamo nad fľašou. Je tiež možné nakvapkať niekoľko kvapiek na knôt inhalátora alebo vreckovky, inhalovať hneď, ako sa objaví nutkanie.
  • Od 3 mesiacov. Pri aplikácii na kožu. Esenciálny olej rozrieďte na 5 až 10 % v rastlinnom oleji (15 až 30 kvapiek EO v 9 ml HV). Naneste 2-3 kvapky zmesi masírovaním na žalúdok

Bylinkové čaje na uvoľnenie a detoxikáciu

Kedy používať bylinkové čaje?

Pre ľudí, ktorí si radi nájdu čas na bylinkový čaj alebo pre tých, ktorí nemôžu používať esenciálne oleje, rastlinné nálevy sú veľmi zaujímavé prírodné alternatívy. Sú určite menej koncentrované ako éterické oleje, ale ich účinky na tráviacu sféru sú všeobecne uznávané. Je to dokonca jedna z oblastí ich predilekcie s mnohými rastlinami s antispazmickými, protivredovými, proti nevoľnosti, žlčopudnými a choleretickými vlastnosťami... Užívané príležitostne po jedle vám umožnia zmierňuje poruchy trávenia a bolesti žalúdka vrátane nervového pôvodu.

V prípadoch chronickej funkčnej dyspepsie možno rastliny používať aj približne dvadsať dní, a to výberom konkrétnych rastlín. uskutočniť globálnejšiu drenážnu alebo detoxikačnú kúru.

Aké rastliny si vybrať?
Ako ich používať?

Rastliny možno použiť samostatne alebo v zmesiach, aby sa naplno využili ich synergické účinky. V infúzii : na šálku zalejte polievkovú lyžicu suchých rastlín (3 až 5 listov na bobkový list) vriacou vodou (ideálne s teplotou 80-90°C). Čas infúzie sa pohybuje od 5 do 10 minút

Globálne pôsobenie na tráviacu sféru s gemmoterapiou

V ktorých prípadoch sú maceráty z púčikov relevantné?

Zaujímavá bude najmä gemmoterapia vo forme kúry pri chronickej funkčnej dyspepsii. O niekoľkých macerátoch z púčikov je v skutočnosti známe, že majú stimulačné alebo upokojujúce účinky na tráviacu sféru. V závislosti od príčiny bude možné pôsobiť na rôznych úrovniach, ako je stres, hepatobiliárna insuficiencia, zápalové stavy alebo nerovnováha črevnej flóry.

Je ich dosť flexibilné na použitie, ale vzhľadom na prítomnosť alkoholu v ich zložení sa pupenové maceráty neodporúčajú deťom do 3 rokov a tehotným ženám.

Aké maceráty si vybrať?

Niektoré maceráty sú nevyhnutné pri problémoch s trávením. Tu je výber so zhrnutím ich špecifík, ktoré vám pomôžu pri výbere, najmä ak ide o prvé použitie:

Ako ich používať?

Začnite s 3-týždňovou kúrou s jedným z pupenových macerátov najvhodnejších pre vašu oblasť, po ktorej nasleduje týždňová prestávka.

  • Dospelí a dospievajúci : 5 až 15 kvapiek denne do pohára vody (alebo čistej), 15 minút pred jedlom, počas 3 týždňov. Začnite s 5 kvapkami a postupne zvyšujte (napríklad: 5 kvapiek prvý týždeň, 10 druhý a 15 posledný).
  • Deti staršie ako 3 roky : 1 kvapka denne na 10 kg, počnúc jednou kvapkou a postupne dávku zvyšovať (napríklad: 9-ročné dieťa s hmotnosťou 40 kg môže užiť až 4 kvapky).

Po druhé, bude možné vziať niekoľko púčikov spolu a pravidelne vykonávať udržiavacie ošetrenie.

Hydrosoly pre jemné a hlboké pôsobenie

V ktorých prípadoch by sa mali uprednostňovať hydrosóly?

Hydrosóly sú perfektné tehotným ženám a deťom od útleho veku. Oveľa menej koncentrované ako esenciálne oleje, v skutočnosti sú flexibilnejšie na použitie. Napriek tomu obsahujú aktívne molekuly rozpoznateľné podľa ich aromatického zápachu. Na príležitostné použitie hydrosóly ocenia najmä tehotné ženy, pretože tehotenstvo je jedným z faktorov uprednostňujúcich dyspepsiu.

Rýchle a jednoduché použitie, potešia aj hydrosóly tým, ktorí sa ponáhľajú a nemáte čas pripraviť si tráviaci bylinkový čaj.

Aké hydrosóly si vybrať?
  • Hydrosol mäty piepornej je nevyhnutnosťou v tráviacej sfére. Je obzvlášť všestranný a môže byť použitý pri väčšine porúch spojených s dyspepsiou: nevoľnosť, pomalé trávenie, brušné kŕče, hepato-biliárna insuficiencia atď.
  • Pre tehotné a dojčiace ženy nahradíme Mätu piepornou Hydrosol vavrínového typu. Čo sa týka bábätiek a malých detí náchylných na bolesti bruška, najvhodnejšie bude Hydrosol harmančeka rímskeho.
  • V prípade chronickej dyspepsie, Mrkvový hydrosól možno použiť pri liečbe ako drenáž a regenerátor hepato-biliárneho systému. Pripomíname, že „detoxikačné“ kúry sa v tehotenstve neodporúčajú, dokonca ani s hydrosólmi.
Ako ich používať?

Na zlepšenie trávenia a úžitok z ich výhod sa hydrosóly môžu používať perorálne, samotné alebo v zmesi, príležitostne alebo v priebehu približne dvadsiatich dní pre globálnejší účinok:

  • Od 3 mesiacov : 1 lyžičku rozrieďte vo fľaši, najlepšie vlažnú.
  • Pre dospelých a dospievajúcich : dvakrát denne rozrieďte 1 čajovú lyžičku hydrosolu v pohári vody, najlepšie vlažnej.

Sóda bikarbóna, účinný babský liek?

V akých prípadoch by sa mal použiť?

Prášok na pečenie sa často navrhuje ako prírodné riešenie pri ťažkom trávení. Znižovaním nadmernej kyslosti v žalúdku má schopnosť zmierniť niektoré príznaky dyspepsie, ako je pálenie záhy a nadúvanie. Žalúdočné problémy však nie sú vždy spojené s prekyslením organizmu.

Používanie jedlej sódy, podobne ako iné antacidá, by preto nemalo byť systematické, najmä od r ich pravidelné užívanie môže mať vedľajšie účinky. Prílišným znížením kyslosti žalúdka môžu v skutočnosti narušiť žalúdočný ekosystém s následkami na trávenie bielkovín, ale aj na metabolizmus vitamínu B12... a podporujú inštaláciu baktérií ako napr. Helicobacter pylori podieľa sa na vzniku žalúdočných vredov. Je preto vhodnejšie obmedziť sódu bikarbónu na príležitostné použitie. V opačnom prípade je lepšie uprednostniť rastlinné prístupy, ktoré podporujú fungovanie žalúdka a tráviaceho systému ako celku.

Ako sa to používa ?
Pre dospelých. Orálne pridajte čajovú lyžičku do pohára vody na pitie. Používa sa príležitostne po jedle.

Identifikujte najčastejšie príčiny

Medzi najčastejšie príčiny tráviacich problémov patria: tabak, nadmerný alkohol alebo káva, niektoré lieky (napr. aspirín a iné nesteroidné protizápalové lieky) atď. Ťažkosti s trávením môžu byť spôsobené aj psychickými problémami, ako je úzkosť. Pokiaľ nejde o jednorazové tráviace ťažkosti, všetky tieto faktory by sa preto mali brať do úvahy, aby sa predišlo alebo obmedzili problémy. Okrem toho je dôležité mať na pamäti, že ak príznaky pretrvávajú alebo sa zhoršujú, je potrebná lekárska pomoc, aby sa nezmeškali závažnejšie príčiny vyžadujúce špecifickú liečbu.

Tiež existuje faktory životného štýlu ktoré jednoznačne podporujú vznik a udržiavanie tráviacich porúch: stres, zlé stravovacie návyky či nedostatok fyzickej aktivity. Starostlivosť o váš životný štýl bude preto nevyhnutná pre lepšie trávenie trvalo udržateľným spôsobom.

Obmedzte účinky stresu

Stresové situácie majú početné následky na organizmus vo všeobecnosti a najmä na tráviaci systém s poruchami žalúdočnej sekrécie, tranzitu a mikrobioty, črevnými spazmami atď. Tieto poruchy sú najmä dôsledkom stimulácie sympatiku. Všetky metódy, ktoré pomáhajú lepšie zvládať stres, preto pomôžu lepšiemu tráveniu. Každý si môže vybrať podľa svojho vkusu a životného štýlu ten, ktorý mu najviac vyhovuje. Ideálne by bolo zaviesť ich do praxe pred jedlom, aby sa podporil stav predchádzajúcej relaxácie, čo prispieva k dobrému tráveniu.

Meditácia, hlboké dýchanie, sofrológia... všetky tieto antistresové techniky boli predmetom štúdií na overenie ich účinnosti. Tí, ktorí sa ponáhľajú, si vyberú vôňu esenciálnych olejov alebo srdcovú koherenciu, ktorá vám za pár minút umožní výrazne znížiť hladinu stresu stimuláciou parasympatického systému.

Prispôsobte si stravu

  • Nájdite si čas na žuvanie, vychutnávanie, ochutnávanie…aby sa jedlo slintalo, naštartoval sa proces trávenia a uľahčila sa činnosť žalúdka;
  • Radšej malé ľahké jedlá v pravidelnom čase, skôr ako hostiny, ktoré sú príliš mastné alebo príliš bohaté.
  • Dajte hrdosť na miesto potraviny bohaté na vlákninu (ovocie, zelenina, strukoviny, obilniny a (polo)celozrnné múky, olejnaté semená atď.) postupne zvyšovať množstvá aby nedošlo k opačnému účinku s bolesťami brucha, nadúvaním, poruchami tranzitu.
  • Pridať aromatické bylinky do vášho riadu. Väčšina z nich sú rovnaké rastliny ako tie, ktoré sa ponúkajú v esenciálnych olejoch alebo bylinných čajoch pre ich tráviace vlastnosti: bazalka, koriander, fenikel, bobkový list, rozmarín atď.
  • Obmedzte kávu, sýtené, kyslé alebo alkoholické nápoje.
  • Vyhýbajte sa čo najviac rýchlemu občerstveniu, príliš rafinovaným jedlám, priemyselným jedlám a pečivu, zdrojom „zlých“ tukov, ktoré sú vo všeobecnosti škodlivé pre tráviaci systém a črevnú flóru.

Cvičenie fyzickej aktivity

Je všeobecne známe, že pravidelná fyzická aktivita má pozitívny vplyv na zdravie. Čo sa týka tráviaceho systému, jeho prínosy sú viaceré, fyzické aj psychické. Naozaj, kontrakciou črevných svalov a aktiváciou peristaltiky, fyzická aktivita podporuje dobré trávenie a dobrý tranzit. Odporúča sa najmä osobám so sedavým zamestnaním, ktoré trpia nadúvaním a najmä zápchou. Okrem toho vám to umožňuje aj cvičenie fyzickej aktivity znížiť hladinu stresu.

Dôležité je však jasne odlíšiť pohybovú aktivitu od športu, najmä ak sa jej venuje intenzívne. Naozaj, nadmerná fyzická aktivita môže, naopak, podporovať tráviace poruchy a zosilniť ich stresom v prípade konkurencie. Budeme preto uprednostňovať „jemné“ praktiky ako chôdza, bicyklovanie, joga... najlepšie po jedle, ako je známa „tráviaca prechádzka“.

Bol pre vás tento článok užitočný?

  

Priemerná známka: 4.9 ( 79 hlasy)

Bibliografia

Práca : Coudron C. & Pourrias B. (2014). Príručky na predpis výživy. Zdravotné vydania.

Práca : Fleurentin, J., Pelt, JM, & Hayon, JC (2016). Dobré využitie liečivých rastlín. Rennes, Francúzsko: Ouest-France.

Práca : Géa, A., & Banel, P. (2022). Fyziológia a éterické oleje: Ako éterické oleje pôsobia na rôzne systémy tela? DUNOD.

Práca : Couic Marinier, F. a Touboul, A. (2017). Sprievodca esenciálnymi olejmi Živá Zem. Vydanie Terre Vivante.

Práca : Faucon, M., & Canac, P. (2018). Pojednanie o vedeckej a lekárskej aromaterapii, hydrosoly (1. vydanie). Paris: Ed. Krv Zeme.

Práca : Piterà di Clima, F., & Nicoletti, M. (2018). Zhrnutie gemmoterapie - Vedecké základy Meristemoterapie. Edície Amyris.

Práca : Pineau, L. (2019). Veľká kniha gemmoterapie. Leduc.s Éditions.

Práca : Millet, F. (2022). Skvelý sprievodca esenciálnymi olejmi. Marabout.

Práca : de la Charie, T. (2019). Doprajte si esenciálne oleje. Prečo a ako to funguje? Editions du Rocher.

Práca : Enders, G. (2017). Diskrétne čaro čreva: Všetko o nemilovanom orgáne.

Webstránka: Definícia, príznaky a príčiny dyspepsie. (nd). https://www.ameli.fr/rhone/assure/sante/themes/dyspepsie-mauvaise-digestion/definition-causes-symptomes-dyspepsie

Webstránka: WikiPhyto, encyklopédia fytoterapie. (nd). na http://www.wikiphyto.org/wiki/Accueil

O týchto tipoch

Tento článok o aromaterapii napísal Théophane de la Charie, autor knihy „Doprajte si esenciálne oleje“, v sprievode multidisciplinárneho tímu zloženého z farmaceutov, biochemikov a agronómov. 

La Compagnie des Sens a jej tímy nepodporujte samoliečbu. Poskytnuté informácie a rady pochádzajú z referenčnej bibliografickej databázy (knihy, vedecké publikácie atď.). Poskytujú sa na informačné účely alebo na navrhnutie spôsobov na zamyslenie: v žiadnom prípade by nemali nahrádzať diagnózu, konzultáciu alebo lekárske sledovaniea nemôže prevziať zodpovednosť Compagnie des Sens.