V bylinnej medicíne je rozmarín široko používaný. Jeho kvitnúce vrcholy ponúkajú silný esenciálny olej, ale tu nás zaujímajú jeho mladé výhonky. Z nich získavame koncentrovaný macerát, ktorý detoxikuje pečeň, chráni, stimuluje žlčové cesty a nervový systém. A to nie je všetko, je užitočný aj pri hormonálnej nerovnováhe a má antioxidačné vlastnosti. Macerát z rozmarínových pukov bude veľmi vhodný pri stavoch hepatitídy, únavy, intoxikácie, chronických alergií a zníženého libida. Latinský názov: Rosmarinus officinalis. Použitá časť: mladé výhonky.

Tento článok bol aktualizovaný dňa 19/07/2023

Na aké problémy by sa mal použiť?

  • Tráviaci systém ++++ : Žlčové kamene, cholecystitída, cirhóza, kolitída, biliárna dyskinéza, dyspepsia, hepatitída, zlyhanie pečene, Crohnova choroba, steatóza pečene

  • Metabolický systém ++++ : cholesterol, detox, hypertriglyceridémia, intoxikácia

  • Urogenitálny systém +++ : Nadbytok kyseliny močovej, Znížené libido, Nadbytok močoviny

  • Kožný systém +++ : Akné, Kožná alergia

  • Imunitný a dýchací systém +++ : Respiračná alergia, Alergia

  • Nervový systém +++ : Asténia, únava, nervozita, prepracovanosť, problémy s pamäťou

  • Krvný a lymfatický systém +++ : Artérioskleróza, Ateroskleróza, Trombóza (prevencia)

Ako ho používať samostatne?

Dospelí a dospievajúci : 5 až 15 kvapiek denne do pohára vody, rozdelených do 1 až 3 dávok počas dňa v závislosti od prípadu, 15 minút pred jedlom po dobu 3 týždňov. Začnite s 5 kvapkami a postupne zvyšujte:

  • alebo jednu kvapku denne do 15,
  • t.j. 5 kvapiek prvý týždeň, 10 druhý a 15 posledný.

Deti staršie ako 3 roky : 1 kvapka denne na 10 kg. Začnite s 1 kvapkou a postupne zvyšujte.

Synergické použitie

    Žlčové kamene

    Rozmarínový macerát z pukov možno použiť v kombinácii s Ash aJavor v prípade žlčových kameňov. Obidve sú maceráty púčikov aktívne aj na žlčník.

    Cholesterol

    Rozmarínový púčkový macerát môžeme kombinovať s rozmarínovým púčkovým macerátom.Olivier na zníženie hladiny zlého cholesterolu.

    Alergia

    V prípade opakujúcich sa alergií je zaujímavé kombinovať macerát z rozmarínových púčikov s macerátom z rozmarínu Cassis na inhibíciu uvoľňovania histamínov a zmiernenie zápalovej reakcie.

    Crohnova choroba

    Pre svoje ochranné pôsobenie na črevnú sliznicu, maceráty z púčikov rozmarínu a Figovník môže byť zaujímavé. K tomu možno pridať, že z Vínna réva, protizápalový a regulátor autoimunitných procesov.

    Problémy s pamäťou

    Rozmarín možno použiť v kombinácii s macerátmi z púčikovOlivier a D'Jelša lepkavá. Jeden je zaujímavý na podporu dobrej asimilácie lipidov a druhý na podporu dobrej cerebrálnej cirkulácie.

Hlavné vlastnosti

  • hepato-biliárny stimulant, všeobecný detoxikátor, hepatoprotektor :

    rozmarín je pečeňová rastlina par excellence. Má ochranný, regeneračný, čistiaci a detoxikačný účinok. Ukazuje sa tiež, že puky a mladé výhonky majú oveľa väčšiu hepatoochrannú aktivitu ako celá rastlina. Je tiež všeobecným detoxikátorom organizmu. Zvyšuje činnosť žlčníka stimuláciou tvorby žlče (choleretikum) a jej evakuáciou (cholagogum). Je zaujímavý pri všetkých poruchách spojených s preťažením alebo nedostatočnosťou pečene a podporuje metabolizmus tukov. Pomáha teda znižovať hladinu cholesterolu a triglyceridov, stimuluje imunitný systém atď. Je tiež zaujímavý v prípadoch litiázy žlčových kameňov, ale mal by sa použiť v nízkych dávkach v prípade záchvatu.

  • antioxidant :

    okrem detoxikácie organizmu macerát z rozmarínových púčikov bojuje proti tvorbe voľných radikálov. Bojuje tak s rizikami bunkovej oxidácie a zaručuje správne fungovanie orgánov.

  • tonikum, stimulant nadobličiek :

    rozmarínový macerát z púčikov má tonizujúci účinok na 2 úrovniach: na jednej strane umožňuje získať späť energiu vďaka svojej detoxikačnej funkcii a na druhej strane stimuluje kôru nadobličiek. Ide teda o nervovú rovnováhu a anti-senescenciu používanú v prípadoch prepracovanosti, na stimuláciu mozgovej činnosti alebo pri sexuálnych anomáliách, či už ženských alebo mužských.

  • antialergický, protektor tráviaceho traktu :

    okrem toho, že má hepatoprotektívny účinok, macerát rozmarínových púčikov opravuje črevnú sliznicu. Stimuluje obnovu buniek a pomáha znižovať priepustnosť. Bojuje tak s malabsorpciou, je užitočný pri chronických črevných poruchách, bojuje proti potravinovým intoleranciám a alergiám. Pôsobí ako desenzibilizátor v prípade opakujúcich sa alergií, zvyčajne spôsobených preťažením pečene a oslabením črevnej sliznice.

  • obehové, antisklerotické :

    pomáha reaktivovať kapilárnu cirkuláciu v končatinách v prípadoch predispozície k trombóze. Má tiež antikoagulačný účinok a zvyšuje tvorbu červených a bielych krviniek. Napokon bojuje proti skleróze cievnych stien a podporuje lepší žilový návrat.

Bezpečnostné opatrenia pri používaní

  • Rozmarínový púčkový macerát je a bylinný doplnok stravy. Nenahrádza pestrú stravu a zdravý životný štýl. Je dôležité uchovávať ho mimo dosahu detí a neprekračovať odporúčanú dennú dávku. Dávkovanie sa musí prispôsobiť malým deťom.
  • Rozmarínový macerát z pukov je povolený pre celú rodinu, okrem detí do 3 rokov a tehotných žien.
  • Skladujte mimo dosahu svetla a tepla.

Ako vyzerá dobrý macerát z rozmarínových púčikov?

Botanická charakteristika
  • Latinský názov: Rosmarinus officinalis L.
  • Botanická čeľaď: Lamiaceae
  • Destilovaná časť: mladé výhonky
Zloženie
  • Zloženie: Alkohol* 32%, Voda, Rastlinný glycerín*, Extrakt z púčikov rozmarínu (Rosmarinus officinalis L.)*.
Organoleptické vlastnosti
  • Vzhľad: kvapalina - možný zákal
  • Farba: červenohnedá
  • Zápach: charakteristický, mierne alkoholický.
  • Chuť: alkoholická, rozmarínová.

Bol pre vás tento článok užitočný?

  

Priemerná známka: 4.8 ( 610 hlasy)

Bibliografia

Práca : Piterà di Clima, F., & Nicoletti, M. (2018). Zhrnutie gemmoterapie - Vedecké základy Meristemoterapie. Edície Amyris.

Práca : Boistard, S. (2016). Gemmoterapia - Púčiky pre zdravie - Praktická a rodinná príručka. Vydavateľstvo Terran.

Práca : Andrianne, P. (2011). Pojednanie o gemmoterapii: Terapia pomocou púčikov. Edície Amyris.

Práca : Halfon, R. (2011). Gemmoterapia – Zdravie prostredníctvom púčikov. Vydanie Dangles.

Práca : Ledoux, F., & Guéniot, G. (2014). Fytembryoterapia: Zárodok gemmoterapie. Edície Amyris.

Práca : Pineau, L. (2019). Veľká kniha gemmoterapie. Leduc.s Éditions.