Pri osteoartróze, ischiase, zápale šliach, bolestiach hlavy... sa predpisujú protizápalové lieky na zmiernenie príznakov spojených so zápalovým procesom (teplo, začervenanie, bolesť, opuch), ale nepôsobia na príčinu. Či už sú to nesteroidné protizápalové lieky (skupina NSAID, ako je aspirín) alebo steroidy (kortikosteroidy), tieto lieky majú tiež nevýhodu, že sú zodpovedné za množstvo vedľajších účinkov. Preto sa obnovil záujem o prírodné produkty ako alternatívu alebo ako sprievodnú liečbu, najmä na zníženie bolesti alebo prevenciu chronického zápalu. V skutočnosti existuje niekoľko esenciálnych olejov, rastlinných extraktov a rôznych prírodných liečiv so silnými protizápalovými a analgetickými vlastnosťami. V lokálnej aplikácii na rýchle pôsobenie alebo ako liek na hlbšie a globálnejšie pôsobenie tu je výber tých najúčinnejších prírodných protizápalových liekov.

Tento článok bol aktualizovaný dňa 26/03/2024

Wintergreen a Lemon Eucalyptus: dva silné a esenciálne oleje

Esenciálne oleje s protizápalovými vlastnosťami sú veľmi početné, ale Zimná zeleň a citrónový eukalyptus sú nevyhnutné. Voľba medzi týmito dvoma liekmi bude založená najmä na ich kontraindikáciách. Môžu sa používať samostatne alebo spolu, ale aj v zmesi s inými doplnkovými esenciálnymi olejmi.

Wintergreen: referenčný protizápalový prostriedok v aromaterapii

Esenciálny olej Wintergreen (ležiaci alebo voňavý) je v aromaterapii referenciou na zmiernenie väčšiny bolestí a zápalových problémov. Vzhľadom na vysoký obsah metylsalicylátu (takmer 100%) bude skutočne pôsobiť „ako aspirín“ inhibíciou syntézy niekoľkých prozápalových mediátorov vrátane prostaglandínov E2. Je to protizápalový esenciálny olej par excellence, široko používaný športovcami a fyzioterapeutmi. Dávajte si však pozor, aby ste ho neužívali perorálne, starostlivo zvážte jeho bezpečnostné opatrenia pri používaní.

V akých prípadoch by sa mal použiť?

Esenciálny olej zimozeleň je reflex mať pre dospelých a dospievajúcich v prípade akútnej bolesti svalov a kĺbových problémov: bolesti, kŕče, dnavé záchvaty, bolesti bedrového kĺbu a chrbta, tendinitída, tenisový lakeť, vyvrtnutie, natiahnutie, natiahnutie, kontraktúra, stuhnutý krk, prst na spúšti atď.

Ona je účinný aj proti neuralgii, na zmiernenie ischias, artritídy, osteoartritídy a reumatickej bolesti všeobecne. Neužíva sa perorálne, ale iba kožne, vždy zriedený v rastlinnom oleji.

Ako sa to používa ?
  • Od 12 rokov a pre dospelých. Na kožu jemne masírujte postihnuté miesto 1 kvapkouesenciálny olej zimozeleň zriedený v 9 kvapkách rastlinného oleja, ako je macerát arniky. Žiadne dlhodobé užívanie bez lekárskej rady.
  • Jeho použitie je kontraindikované : počas tehotenstva a dojčenia, u detí do 6 rokov, pri poruchách zrážanlivosti alebo antikoagulačnej liečbe, alergii na aspirín a salicyláty, pri krvácaní, ekzémoch, gastroezofageálnom refluxe, vredoch, hiátovej hernii, astme. Nepoužívajte pred chirurgickými alebo stomatologickými zákrokmi. Potom bude preferovaný esenciálny olej z citróna a eukalyptu.

Citrónový eukalyptus: protizápalový esenciálny olej pre celú rodinu

Flexibilnejšie použitie ako Wintergreen, Esenciálny olej z citróna a eukalyptu má tiež silné protizápalové a analgetické vlastnosti.. Štúdie identifikovali citronellal, jednu z jeho zložiek, ktorá inhibuje enzýmy zápalového procesu s dodatočným centrálnym a periférnym analgetickým účinkom.

V akých prípadoch by sa mal použiť?

Esenciálny olej citrón Eukalyptus odporúča sa v rovnaké indikácie ako Wintergreen : artróza, artritída, ischias, všetky bolesti pri reume, pri vyvrtnutí, natiahnutí, natiahnutí... Okrem toho má protizápalové vlastnosti tiež veľmi užitočné v prípadoch svrbenia kože, bodnutí hmyzom, cystitíde.

Predstavuje málo zdravotných rizík, možno ho užívať počas tehotenstva (od 2. trimestra) a dojčenia, u detí starších ako 3 roky. Uprednostňuje sa kožná cesta a vzhľadom na jej dráždivosť bude vždy potrebné ju rozriediť v rastlinnom oleji. Upozorňujeme však, že pre ľudí s poruchami krvného tlaku alebo antihypertenzívnou liečbou je potrebná lekárska rada, najmä v prípade dlhodobého užívania.

Ako sa to používa ?
  • Od 3 rokov. Dermálne, 1 kvapka citrónového eukalyptu v najmenej 9 kvapkách rastlinného oleja. Maximálne 3 až 4-krát denne na bolestivé miesto až do zlepšenia. Po 3 týždňoch užívania si urobte prestávku.
  • Od 6 rokov. Dermálne, 1 kvapka citrónového eukalyptu v 4 až 9 kvapkách rastlinného oleja v závislosti od rozsahu bolestivého miesta. 3 až 4 krát denne až do zlepšenia. Po 3 týždňoch užívania si urobte prestávku.
  • Vyhradené pre dospelých a dospievajúcich (v prípade vzplanutia zápalu). Dermálne, jemne masírujte 5 kvapkami esenciálneho oleja v 5 kvapkách rastlinného oleja na postihnuté miesto.

Kôra vŕby bielej: „rastlinný aspirín“

Vŕba Biela sa používal už od staroveku pre svoje analgetické a antipyretické vlastnosti ako u Grékov, tak aj v tradičnej čínskej medicíne. Práve na konci 19. storočia chemici izolovali salicylátové deriváty prítomné v kôre (vrátane salicínu), ktoré budú slúžiť ako model pre syntézu kyseliny acetylsalicylovej, známejšej ako aspirín. Vzhľadom na vedľajšie účinky liekov na báze syntetických salicylátov a NSAID vo všeobecnosti zažíva Willow obnovený záujem, ako aj iné rastliny, ktoré obsahujú prírodné salicyláty (Breza, Lúčna, esenciálny olej zimozeleň).

V akých prípadoch by sa mal použiť?

Vo francúzskom liekopise je vŕba jednou z tradične používaných rastlín pri bolestiach hlavy, zápale šliach, natiahnutí, bolesti kĺbov alebo zubov, ale aj v prípadoch miernej horúčky a chrípke podobných ochorení. Okrem toho Európska agentúra pre lieky na základe rôznych štúdií uznáva ako „klinicky dobre zavedené“ používanie kôry vŕby bielej v „krátkodobá liečba bolesti dolnej časti chrbta“.

Preventívne sa na ňu vzťahujú rovnaké kontraindikácie ako na aspirín. : alergia na lieky z rodiny salicylátov, vred žalúdka alebo dvanástnika, pri antikoagulačnej liečbe a riziku krvácania a pod.

Ako sa to používa ?
  • V bylinkovom čaji (keďže ide o kôru, vŕba sa používa ako odvar): 2 čajové lyžičky nadrobno nasekanej kôry vložte do ½ litra studenej vody. Jemne zahrievajte až do varu. Nechajte variť 5 minút, potom vypnite oheň a pred pitím sceďte.
  • Ako doplnok stravy : Kôra vŕby bielej sa predáva aj vo forme kapsúl, suchých alebo tekutých extraktov. Uprednostňujte potravinové doplnky titrované v salicíne.
  • Európska agentúra pre lieky odporúča, pred konzultáciou s lekárom obmedzte jeho užívanie na štyri týždne v prípade bolesti kĺbov, na tri dni, ak ide o horúčku spojenú s prechladnutím a len na jeden deň v prípade bolestí hlavy. Jeho užívanie sa neodporúča deťom do 18 rokov, tehotným a dojčiacim ženám.

Kurkuma: jedna z najsilnejších protizápalových rastlín

Kurkuma je oveľa viac ako obyčajné korenie, je to skutočná liečivá rastlina, z ktorej extrahujeme najmä kurkumín a esenciálny olej. Jeho protizápalová sila bola predmetom mnohých vedeckých štúdií. ako pri osteoartritíde, tak aj pri iných chronických ochoreniach, ako je reumatoidná artritída alebo kolitída. V podstate je založený na kurkumíne, ktorý má schopnosť inhibovať rôzne molekuly a enzýmy zapojené do zápalového procesu: fosfolipázu, lipoxygenázu, cyklooxygenázu 2, leukotriény, tromboxán, prostaglandíny, oxid dusnatý, kolagenázu, elastázu, hyaluronidázu, tumor nekrotizujúci faktor (TNF) interleukín-12...

V akých prípadoch by sa mal použiť?

Kurkuma sa široko používa na zmiernenie bolesti a zlepšenie kvality života pri zápale kĺbovsvaly alebo šľachy (napríklad: osteoartritída, fibromyalgia, lumbago, reumatoidná artritída, ankylozujúca spondylitída, zápal šliach…).

Je však dôležité vziať do úvahy jeho opatrenia na použitie (neprekračovať dávky, liekové interakcie, kontraindikácia pri vredoch, obštrukcii žlčových ciest, alergiách a pod.) pretože Kurkuma môže byť potenciálne nebezpečná.

Ako sa to používa ?
  • Odporúča sa užiť až 6 g prášku Kurkuma denne (približne 1 čajová lyžička), postupne zvyšovať denné dávky. Pridanie korenia pomáha zlepšiť vstrebávanie a biologickú dostupnosť kurkumínu pôsobením piperínu. V opačnom prípade sa môže konzumovať s jedlým rastlinným olejom alebo vo forme „zlatého mlieka“.
  • Ako doplnok stravy, odporúča sa neprekročiť 180 mg kurkumínu. Buďte opatrní pri nových formuláciách, ktoré výrazne zvyšujú biologickú dostupnosť kurkumínu (fytozomálny komplex, nanočastice, micelárna forma, enkapsulácia cyklodextrínmi, v spojení s piperínom atď.). Niektoré z týchto produktov môžu zvýšiť riziko hepatotoxicity, najmä v prípade nesprávneho použitia alebo predávkovania.

Čierne ríbezle: protizápalové účinky porovnateľné s NSAID a kortizónom

Listy čiernych ríbezlí sú uvedené vo francúzskom liekopise a tradične indikované pri bolestiach kĺbov. Štúdie dokonca zdôraznili ich protizápalové vlastnosti, s účinky porovnateľné s určitými referenčnými NSAID, ako je indometacín a kyselina niflumovábez toho, aby podporovali vznik vredov.

Iný výskum uskutočnený s olej zo semien čiernych ríbezlí tiež preukázalo zlepšenie symptómov bez nežiaducich účinkov, u pacientov s reumatoidnou artritídou. Tento účinok možno vysvetliť prítomnosťou kyseliny alfa-linolénovej (omega 3 rastlinného pôvodu) a kyseliny gama-linolénovej (najmä omega 6, prekurzory protizápalových molekúl). Na potvrdenie jej záujmu o túto oblasť sú však ešte potrebné ďalšie štúdie.

Čierna ríbezľa má široké využitie aj v gemmoterapii s macerát z púčikov čiernych ríbezlí kto je kvalifikovaný ako „kortizónový“ vzhľadom na jeho účinok na produkciu kortizolu v nadobličkách. Jeho protizápalová aktivita je ešte väčšia ako u listov.

V akých prípadoch by sa mal použiť?

Listy čiernych ríbezlí sa dodnes bežne používajú v bylinkárstve vo forme bylinkových čajov na zmierniť bolesť kĺbov spojenú s osteoartritídou.

Čo sa týka macerátu z púčikov čiernych ríbezlí, ten sa odporúča užívať ako kúru, či už na prevenciu alebo liečbu. Odporúča sa hneď, ako sa vyskytne zápalový problém, najmä na osteoartikulárnej úrovni (napr. artritída, osteoartritída, dnavé záchvaty, reumatizmus, ischias atď.) alebo alergie (kožné alebo dýchacie). Často sa kombinuje s inými macerátmi s doplnkovými protizápalovými vlastnosťami ako napr Macerát z púčikov viniča (proti bolestiam pri artróze) príp Macerát z púčikov atlasského cédra (v prípade psoriázy, suchého ekzému a zápalu kože)…

Ako sa to používa ?
  • V infúzii: zalejte ekvivalent 1 polievkovej lyžice suchých listov čiernych ríbezlí na šálku horúcej vody a nechajte 15 minút lúhovať. Pite 2 až 3 šálky denne mimo jedla. Európska lieková agentúra neodporúča používanie listov čiernych ríbezlí počas tehotenstva a dojčenia, deťom do 18 rokov. V opačnom prípade nepredstavujú žiadne osobitné opatrenia na použitie.
  • V zmesi, listy čiernych ríbezlí sú súčasťou „päťlistového bylinkového čaju“ (čierne ríbezle, breza, jaseň, Nettle, Lúčna) používa sa pri osteoartróze, pri drenážnych kúrach, pri chronických bolestiach kĺbov.
  • V gemmoterapii, Macerát z púčikov čiernych ríbezlí sa používa ako 3-týždňová kúra, ktorá sa v prípade potreby opakuje po týždňovej prestávke: 5 až 15 kvapiek denne do pohára vody, 15 minút pred jedlom. Začnite s 5 kvapkami a postupne zvyšujte (napríklad: 5 kvapiek prvý týždeň, 10 druhý a 15 posledný) vyhýbať sa ich užívaniu na konci dňa vzhľadom na jeho stimulujúci účinok podobný kortizónu. Povolené pre celú rodinu, okrem dojčiat do 3 rokov a tehotných žien (prítomnosť alkoholu) a pri hypertenzii.

Koreň Harpagophytum: uznávaná účinnosť proti osteoartritíde

Pôvodom z južnej Afriky, Harpagophytum (tiež nazývaný “Diablov pazúr”) je súčasťou zloženia mnohých potravinových doplnkov určených na zmiernenie bolesti kĺbov. Jeho protizápalové vlastnosti boli potvrdené niekoľkými klinickými štúdiami, s významné zníženie stuhnutosti kĺbov, najmä v prípadoch osteoartritídy vo veľkých kĺboch ​​(bedrá a kolená).

Obeť vlastného úspechu, Harpagophytum procumbens dokonca takmer zmizol. Dnes je to tak Harpagophytum zeyheri, druh s podobnými vlastnosťami, ktorý sa pestuje.

V akých prípadoch by sa mal použiť?

Podobne ako listy vŕby, aj Harpagophytum je uvedený vo francúzskom a európskom liekopise a patrí medzi rastliny tradične používané pri symptomatickej liečbe bolestivých kĺbových prejavov, zápalov šliach, kmeňov. Dnes sa odporúča hlavne koreň Harpagophytum zmierniť bolesť kĺbov spojenú s osteoartritídou (reumatizmom), najmä v oblasti bedier a kolien.

Prípadne je možné použiť inú rastlinu bežnú v Európe, Scrofularia Noosa. Obsahuje rovnaké aktívne molekuly ako Harpagophytum, protizápalové iridoidy (harpagozid a harpagid).

Ako sa to používa ?
  • Ako doplnok stravy : kvalita potravinových doplnkov dostupných na trhu sa veľmi líši, odporúča sa zabezpečiť, aby obsahovali aspoň 1 až 2 % harpagozidu (alebo približne 3 % iridoidov).
  • Bezpečnostné opatrenia pri používaní : jeho užívanie sa neodporúča tehotným a dojčiacim ženám, deťom do 18 rokov, osobám trpiacim kardiovaskulárnymi ochoreniami, gastroezofageálnym refluxom, žalúdočnými alebo dvanástnikovými vredmi. V prípade žlčových kameňov sa odporúča lekárska pomoc.

Boswellia: pre pohodlie a flexibilitu kĺbov

V bylinnej medicíne, Boswellia označuje gumovú živicu vylučovanú z kmeňa Boswellia serrata, nazývanej aj indické kadidlo. Existuje aj Boswellia carterii alebo sacra, známejšia ako pravé kadidlo alebo Kadidlo, ktoré sa používa skôr v aromaterapii vo forme esenciálneho oleja.

Bez ohľadu na druh Boswellia, iba gumová živica obsahuje boswellové kyseliny, molekuly so silnými protizápalovými vlastnosťamischopné inhibovať produkciu alebo aktiváciu určitých zápalových mediátorov (interleukíny, leukotriény, NFkappaB). Aj keď je kadidlový esenciálny olej tiež protizápalový, je to pôsobením iných zložiek ako boswellových kyselín. V oblasti zápalových ochorení je stále málo využívaná.

V akých prípadoch by sa mal použiť?

Živica gumy Boswellia je známe po tisícročia v tradičných čínskych a indických liekoch na liečbu reumatických alebo predmenštruačných bolestí, zápalov tráviaceho traktu a dýchacích ciest a niektorých kožných ochorení. Jeho účinky boli predmetom mnohých výskumov, vrátane účinnosti proti osteoartritíde, ktorú potvrdila významná klinická štúdia v roku 2003.

Od apríla 2023 umožňuje DGCCRF a EFSA (Európsky úrad pre bezpečnosť potravín) uvádzať na potravinových doplnkoch, s ktorými Boswellia pomáha zachovanie zdravia a flexibility kĺbov, udržiavanie zdravia tráviaceho systému a funkcie pľúc.

Ako sa to používa ?
  • Boswellia sa dnes predáva ako doplnok stravy v rôznych formách (kapsuly, kapsuly, kvapky) obsahujúce surový prášok gumovej živice alebo štandardizované extrakty. Uprednostňujte produkty, ktoré sú titrované v kyselinách boswellových.
  • Či už sa predáva samostatne alebo v kombinácii s inými protizápalovými zložkami (napr. Hargagophytum, Kurkuma alebo Kurkumín atď.), odporúča sa riaďte sa návodom na použitie a bezpečnostnými opatreniami špecifickými pre každý produkt.

Žihľava: uprednostňujte listy pre zdravie kĺbov

Listy žihľavy (Urtica dioica alebo Urtica urens) sa tradične používajú na zdravie kĺbov kvôli veľa synergických vlastností : diuretický účinok, ktorý uľahčí vylučovanie kyseliny močovej; remineralizačný účinok, ktorý podporuje regeneráciu chrupavky; protizápalové a analgetické vlastnosti, ktoré boli potvrdené štúdiami in vitro a in vivo.
V akých prípadoch by sa mal použiť?

Listy žihľavy sa odporúčajú v bylinnej medicíne na úľavu bolesti kĺbov, zápal šliach, napätie. Nepatria medzi najsilnejšie protizápalové látky, ale ich odvodňovacia schopnosť je obzvlášť dôležitá v prípade hyperurikémie, dnavých záchvatov, reumatizmu, artritídy.

Pozor však na výber listov a nie korienkov.. Použitie koreňov je v skutočnosti vyhradené na liečbu benígnej hypertrofie prostaty.

Ako ich používať?
  • V bylinkovom čaji : nalejte 3 až 4 zarovnané čajové lyžičky suchých listov alebo približne 4 g do 150 ml šálky horúcej vody. Nechajte 10 minút lúhovať. Pite 3 až 4 šálky denne. Uprednostňujte jeho užívanie vo forme kúry maximálne 3 týždne, po ktorej nasleduje týždňová prestávka a v prípade potreby opakovanie.
  • V kompresoch: 2 polievkové lyžice suchých listov zalejte 50 cl horúcej vody a lúhujte 10 minút. Nechajte vychladnúť a potom namočte obklad alebo čistú handričku do prípravku. Aplikujte na bolestivé miesto.
  • V prášku, extraktoch a hydroalkoholových tinktúrach : berte do úvahy návod na použitie špecifický pre každý výrobok.

Zelená alebo biela hlina: oveľa viac ako babičkine lieky

Mechanizmus jeho účinku na zápal je stále neznámy, ale hlina áno používa sa už od úsvitu pri mnohých zápalových problémoch kĺbov, svalov alebo kože, či už na zmiernenie bolesti alebo zníženie opuchov. Aj dnes väčšina kúpeľných liečební ponúka procedúry na báze hliny (v obkladoch, kúpeľoch, bahne a pod.).

V akých prípadoch by sa mal použiť?

Využitie ílu je v oblasti zápalových ochorení veľmi široké. V lokálnych aplikáciách je to hlavne zelená hlina ktorý sa používa na zmiernenie reumatizmu, artritídy, vyvrtnutia, bolesti chrbta, zápalu šliach, menštruačných bolestí... na redukciu modrín, hrbolčekov a hematómov.

Biela hlina, mäkší ako zelený íl, je preferovaný, pokiaľ ide o upokojenie niektorých podráždení pokožky (uštipnutie, spáleniny od slnka a povrchové popáleniny, akné, ekzémy atď.), zapálených ďasien alebo dokonca plienkovej vyrážky u dojčiat.

Ako sa to používa ?
  • Ako obklad: vytvorte homogénnu ílovú pastu (voda + íl), ktorú rozotriete ako hustý obklad na ošetrovanú oblasť. Pred opláchnutím nechajte pôsobiť 1 hodinu. Zelený íl si doprajte na reumu, bolesti chrbta, akné... a na suchú a citlivú pokožku radšej biely íl, aplikovaný na ďasná.
  • Ako ústna voda: realizovať ílovitá voda a počas trvania zápalu vykonávať ústne vody dvakrát denne počas čakania na konzultáciu so zubným lekárom.
  • V práškovom lakovaní : použite jemný prášok z bieleho ílu, ako je mastenec, na aplikáciu priamo na podráždený zadoček dieťaťa.

Esenciálny olej z mäty piepornej: účinný a rýchly liek proti bolesti

Esenciálny olej z mäty piepornej nie je významným protizápalovým činidlom, ale je známy pre svoje veľmi silné lokálne analgetické vlastnosti. Práve jeho väčšinová zložka, mentol, špecificky aktivuje receptory chladu (TRPM8) podieľajúce sa na vnímaní bolesti. Odkiaľ tento tak charakteristický „efekt chladu“, ktorý poskytuje takmer okamžitú úľavu. 

V akých prípadoch by sa mal použiť?

Mäta pieporná je referenčný esenciálny olej, ktorý sa bežne používa proti bolestiam hlavy. Štúdie skutočne potvrdili jeho schopnosť účinne utíšiť migrény. Táto akcia je tiež ocenia sa pri zápaloch kĺbov zmiernených chladom, zatiaľ čo zázvorový esenciálny olej bude lepšie, keď sa bolesť zlepší teplom.

Ako sa to používa ?
  • Pre dospelých a dospievajúcich (v prípade bolesti hlavy a migrény). Dermálne1 až 2 kvapky mäty piepornej v masáži rastlinným olejom na spánky a čelo, akonáhle to bude potrebné. Pre citlivú pokožku rozrieďte 1 kvapku esenciálneho oleja aspoň v 4 kvapkách rastlinného oleja. (Pozor na oči!)
  • Od 6 rokov (v prípade bolesti svalov). Dermálne1 kvapku esenciálneho oleja rozrieďte aspoň v 9 kvapkách rastlinného oleja (napríklad olejový macerát z arniky). Aplikujte na bolestivé miesto.
  • Dávajte pozor, aby ste dodržiavali bezpečnostné opatrenia pri používaní a pred aplikáciou sa zriedi v rastlinnom oleji. Nemal by sa používať na poškodenú alebo podráždenú pokožku a absolútne sa vyhýbať kontaktu s očami.

Klinčeky: referencia proti bolestiam zubov a zápalom úst

Neodmysliteľná od vône zubnej ambulancie, Klinčeky sú nepochybne TEN referenciou, ktorá je celosvetovo známa na liečbu ústnych a zubných problémov. V dnešnej dobe je to hlavne klinčekový esenciálny olej alebo jeho väčšinová zložka eugenol, ktoré sa používajú. Početné štúdie v skutočnosti potvrdili ich výnimočné vlastnosti: lokálne analgetikum s účinkami lepšími ako má lidokaín a protiinfekčné účinné proti zárodkom zubného povlaku. Klinčekový esenciálny olej obsahuje aj beta-karyofylén, všestrannú protizápalovú molekulu, ktorá posilňuje a dopĺňa pôsobenie eugenolu.

V akých prípadoch by sa mali použiť?

Aplikujú sa vylúhované klinčeky alebo éterický olej zriedený v rastlinnom oleji lokálne pri všetkých zápalových a bolestivých stavoch ústnej dutiny: zápaly ďasien, alveolitída, dutiny, abscesy, bolesti zubov, vredy v ústach a pod. Vzhľadom na účinnosť proti bolesti sa používa aj klinčekový esenciálny olej na podporu pôrodu, pri neuralgii alebo bolestiach hlavy.

Nezabudnite, že éterický olej dráždi sliznice, s preventívne opatrenia pri používaní a niekoľko kontraindikácií, ktoré treba rešpektovať. V závislosti od prípadu môže byť nahradený esenciálny olej z mäty piepornej proti bolesti resp Hydrosol vavrínového typu v ústnej hygiene

Ako ich používať?
  • Ako núdzové gesto od 6 rokov. Miestnou cestou, kvapnite 1 kvapku klinčekového esenciálneho oleja na vatový tampón namočený v jedlom rastlinnom oleji a aplikujte priamo alebo do blízkosti bolestivého miesta (ďasno, zub), kým čakáte na návštevu u zubára. Až 5-krát denne v závislosti od intenzity bolesti. Samotné klinčeky možno aplikovať aj priamo na bolestivé miesto.
  • Grganie : priveďte 500 ml vody do varu a vlejte 4 až 5 klinčekov. Nechajte 10 až 15 minút lúhovať, potom sceďte a nechajte vychladnúť. Tento nálev používajte ako kloktadlo a ústne vody až 3-krát denne.

Omega 3: nevyhnutné a nevyhnutné, aby sa zabránilo chronickému zápalu

Pamätajte, že zápal je v prvom rade naším hlavným obranným mechanizmom. Je to veľmi zložitý proces, ktorý vo svojej počiatočnej prozápalovej fáze zahŕňa omega 6. Keď „nebezpečenstvo“ pominie, sú to omega 3, ktoré sa mobilizujú, aby dokončili vyriešenie zápalu a opravili prípadné škody. Ak omega 3 nie sú prítomné v dostatočnom množstve, zápal sa nedá úplne vyriešiť a hrozí, že sa stane chronickým.

Je to napríklad vtedy, keď fibróza vzniká na úrovni úrazu, namiesto krásnej jazvy. Či už je hlučný (označený bolestivými záchvatmi) alebo tichý (nazývaný „nízky stupeň“), chronický zápal, ktorý sa objaví, môže mať dôsledky aj na naše zdravie vo všeobecnosti. Udržiava totiž úzke prepojenie s mnohými kožnými, respiračnými, kĺbovými či črevnými ochoreniami, ale aj s tými, ktoré sa nazývajú „civilizačné choroby“ (napr. cukrovka, kardiovaskulárne ochorenia, niektoré druhy rakoviny, obezita...).

Prečo sú nevyhnutné a nenahraditeľné?

Niekoľko štúdií ukazuje, že naša moderná strava, príliš bohatá na omega 6 v porovnaní s omega 3, podporuje udržiavanie zápalového prostredia. Práve táto nerovnováha je problematická, pretože omega 3 sú jedinými prekurzormi molekúl, ktoré zastavujú a riešia zápalový proces. Keďže naše telo nie je schopné produkovať kyselinu alfa-linolénovú (ALA), vodcu omega 3, hovoríme, že je „esenciálna“. Je preto nevyhnutné poskytovať ho prostredníctvom potravy. Ostatné omega 3, EPA a DHA, sa tiež považujú za nevyhnutné, pretože ich nekonzumujeme dostatok pre naše potreby.

Ako môžeme pokryť naše potreby?
  • Hlavnú úlohu bude hrať obsah našich tanierov obnoviť lepšie rovnováha omega 3/omega 6 tým, že sa vyhnete nadmernej konzumácii omega 6 (napr.: slnečnicový a arašidový olej) a zároveň zabezpečíte, že budete poskytovať viac omega 3 rastlinného pôvodu (napr.: repkový olej, orech, z camelina, olej alebo ľanové semienko rozdrvený, konope, z chia bohaté na ALA...) A živočíšne (napr.: malé tučné ryby, zdroje EPA a DHA, vajcia zo sektora Bleu-Blanc-Cœur).
  • WHO a ANSES vydali odporúčania pre príjem a sadu omega 3 denné dávky približne: 0,8 g až 1,1 g pre ALA (t. j. ekvivalent ½ čajovej lyžičkyolej z ľanových semienok2 polievkové lyžice repkového oleja alebo hrsť vlašské orechy) a 500 mg pre EPA + DHA (t. j. menej ako 50 g konzervovanej makrely alebo sardiniek).
  • V prípade vzplanutia zápalu, môže byť potrebné užívať EPA a DHA vo forme potravinových doplnkov.

Bibliografia

Publikácia: Couic-Marinier, F., & Labarde, S. (2018). Prínos aromaterapie v športovej traumatológii. Pharmaceutical News, 57 (576), 44-48. doi: 10.1016/j.actpha.2018.03.010

Publikácia: Lobstein, A., & Couic-Marinier, F. (2017a). Esenciálny olej zimozeleň. Pharmaceutical News, 56(563), 57-60. https://doi.org/10.1016/j.actpha.2016.11.032

Publikácia: Declume, C. (1989). Protizápalové hodnotenie hydroalkoholového extraktu z listov čiernych ríbezlí (Ribes nigrum). Journal of Ethnopharmacology, 27 (1-2), 91-98. https://doi.org/10.1016/0378-8741(89)90081-0

Publikácia: Stanovisko ANSES k „Hodnoteniu rizík spojených s konzumáciou potravinových doplnkov s obsahom kurkumy“. (2022, máj). ANSES. https://www.anses.fr/en/system/files/NUT2019SA0111.pdf

Publikácia: Kimmatkar, N., Thawani, V., Hingorani, L., & Khiyani, R. (2003). Účinnosť a znášanlivosť extraktu Boswellia serrata pri liečbe osteoartritídy kolena – randomizovaná dvojito zaslepená placebom kontrolovaná štúdia. Fytomedicína, 10(1), 3-7. https://doi.org/10.1078/094471103321648593

Publikácia: Aktualizácia odporúčaného nutričného príjmu mastných kyselín. (2009). ANSES. https://www.anses.fr/fr/system/files/NUT2006sa0359Ra.pdf

Práca : de la Charie, T. (2019). Doprajte si esenciálne oleje. Prečo a ako to funguje? Editions du Rocher.

Práca : Couic Marinier, F. a Touboul, A. (2017). Sprievodca esenciálnymi olejmi Živá Zem. Vydanie Terre Vivante.

Práca : Couic-Marinier, F., & Frély, R. (2019). Esenciálne oleje: Kompletný sprievodca pre celú rodinu. SOLAR

Práca : Géa, A., & Banel, P. (2022). Fyziológia a éterické oleje: Ako éterické oleje pôsobia na rôzne systémy tela? DUNOD.

Práca : Kaloustian, J., Hadji-Minaglou, F. (2012). Znalosť esenciálnych olejov: kvalita a aromaterapia, kolekcia Praktická fytoterapia

Práca : Fleurentin, J., Pelt, JM, & Hayon, JC (2016). Dobré využitie liečivých rastlín. Rennes, Francúzsko: Ouest-France.

Práca : Corjon, G. (2018). Liečte sa rastlinami. Quitin, Francúzsko: Jean-Paul Gisserot.

Práca : Piterà di Clima, F., & Nicoletti, M. (2018). Zhrnutie gemmoterapie - Vedecké základy Meristemoterapie. Edície Amyris.

Práca : Dextreit, R. (2010). Hlina, ktorá lieči: Sprievodca prírodnou medicínou. Escalquens, Francúzsko: Život v harmónii.

Práca : Coudron C. & Pourrias B. (2014). Príručky na predpis výživy. Zdravotné vydania.

Webstránka: WikiPhyto, encyklopédia fytoterapie. (nd). http://www.wikiphyto.org/wiki/Home

Webstránka: Modro-biele srdce. (27. apríla 2023). Bleu-Blanc-Coeur - Združenie pre Zem, zvieratá a ľudí. https://bleu-blanc-coeur.org/