Orech je listnatý strom z čeľade Juglandaceae. Koncom leta začína zber čerstvých vlašských orechov. Ovocie má štyri hlavné časti: kôstku, šupku, škrupinu a zelený obal. Orech je najznámejší pre svoje jadro: jadrá vlašských orechov. Na začiatku jesene sa sušené orechy oslobodia od šupky, ktorá ich drží na strome. Tento orech je celosvetovo obľúbený pre svoje senzorické vlastnosti a nutričné ​​vlastnosti. Jadrá vlašských orechov sa môžu konzumovať ako také alebo vo forme rastlinného oleja získaného lisovaním za studena. Jadrá vlašských orechov sú na prvom mieste medzi orechmi najbohatšími na omega-3 a antioxidanty. Tieto skóre sú vynikajúce na zníženie koncentrácie zlého cholesterolu (LDL-cholesterol) v krvi a zvýšenie koncentrácie dobrého cholesterolu (HDL-cholesterol). Vlašské orechy majú tiež výborný pomer omega-6/omega-3, čo je dôležitý bod pre zníženie výskytu kardiovaskulárnych rizík. Hoci tieto výhody už nie je potrebné dokazovať, ich priemerná spotreba vo Francúzsku zostáva nízka: odhaduje sa na 500 g/rok/obyvateľa, čo predstavuje jeden orech na týždeň a osobu. Zostáva nám už len jedna vec: osvojiť si postoj Nut. Latinský názov: Juglans regia L. Botanická čeľaď: Juglandaceae. Použitá časť: Mandle.

Tento článok bol aktualizovaný dňa 18/08/2023

Odporúčaná spotreba

Vzhľadom na energetickú hustotu jadier vlašských orechov a ich vysoký obsah polynenasýtených mastných kyselín sú definované odporúčania na dennú konzumáciu. Ako klasická liečba alebo pre potešenie: porcia jadier vlašských orechov sa odhaduje na 15 g denne, čo predstavuje päť až sedem jadier vlašských orechov denne.

V akej forme?

Ak chcete čo najlepšie využiť ich výhody, môžete ich použiť:

  • Celý
  • Mleté, drvené
  • V kusoch
V ktorú dennú dobu?

Odporúčame vám ich používať počas nasledujúcich jedál, aby ste čo najlepšie využili ich výhody:

  • Raňajky
  • Obed
  • V prípade
  • Večera
Aké spôsoby použitia?

Môžete ich zahrnúť do nasledujúcich prípravkov, aby ste ich uľahčili:

  • Šalát
  • Polievka
  • Dezert
  • Plochý
  • V zmesi s iným sušeným ovocím
Bezpečnostné opatrenia pri používaní
  • Alergén: Stromové orechy

Výhody zdravej výživy

15 g jadier vlašských orechov obsahuje významný podiel Nutričné ​​referencie pre populáciu (RNP) z nasledujúcich živín: vláknina, Meď, Mangán. V menšej miere obsahujú aj bielkoviny, Železo, z Magnézium, z Fosfor, z Draslík, z Selén, z Zinok, z Vitamín B1 a nejaké Vitamín B9.

Ako taký, jadrá vlašských orechov môžu doplniť vašu zdravú a pestrú stravu.

Metabolizmus

Jadrá vlašských orechov majú prirodzene nízky obsah jednoduchého cukru, bohaté na lipidy a vlákninu. V dôsledku toho orechy znižujú glykemickú záťaž jedla, čo zmierňuje zvýšenie hladiny cukru v krvi po jedle. Nájdeme tu aj polynenasýtené mastné kyseliny, vlákninu a fytosteroly. Tie dodávajú vlašským orechom skutočnú hypolipidemickú silu. Okrem toho sú jadrá vlašských orechov bohaté na antioxidanty (meď, mangán, selén a zinok). Zabezpečujú neutralizáciu voľných radikálov, čo obmedzuje predčasné starnutie buniek a rozvoj aterosklerotických plátov.

Nervový systém, pohoda

Jadrá vlašských orechov vracajú telu energiu. Čo sa týka makroživín, vlašské orechy sa skladajú z viac ako 85 % lipidov, teda makroživiny s najvyšším energetickým výťažkom. Pokiaľ ide o mikroživiny, je známe, že horčík, železo a vitamín B9 prítomné vo vlašských orechoch znižujú únavu. Iné ako vitamín B1, zinok, fosfor a meď sa podieľajú na metabolizme makroživín: sú nevyhnutné pre premenu makroživín na energiu. Netreba zabúdať, že v kombinácii s horčíkom, draslíkom a vitamínom B9 prispievajú k fungovaniu nervového systému a psychickým funkciám.

Čo sa týka intelektuálnej výkonnosti, sú to železo a zinok, ktoré udržujú kognitívne funkcie.

Imunitný systém

Jadrá vlašských orechov vďaka svojim mikroživinám ovplyvňujú fungovanie imunitného systému. Tento orech je zložený z medi, železa, selénu, vitamínu B9 a zinku. Všetky sa podieľajú na činnosti imunitných buniek. V rámci pestrej a vyváženej stravy poskytuje tento fytonutrient jadrám vlašských orechov výhody pre imunitu.

Starostlivosť o telo, tvár a vlasy

Jadrá vlašských orechov ponúkajú širokú škálu minerálov a stopových prvkov, ktoré udržujú a zlepšujú vzhľad nechtov, vlasov a pokožky. V prvom rade, čo sa týka nechtov a vlasov, meď ovplyvňuje ich pigmentáciu, selén a zinok ich posilňujú.

Čo sa týka pokožky, meď ju chráni pred ultrafialovým žiarením. V sprievode mangánu podporuje štruktúru pokožky tým, že zasahuje do syntézy spojivového tkaniva. Napokon, zinok vďaka svojej antioxidačnej aktivite a zapojeniu do replikácie DNA chráni pokožku pred starnutím.

Kostný systém

Orechy sú dokonalé remineralizátory. Sú to prenášače horčíka, fosforu, mangánu a zinku, ktoré spájajú minerálnu časť kosti a zaisťujú jej pevnosť.

Nutričné ​​vlastnosti

Hlavné vlastnosti

  • Antioxidant (meď, mangán, selén, zinok): Orechy neutralizujú voľné radikály vďaka početným antioxidantom, ktoré obsahujú. Ich skóre ORAC sa odhaduje na 13541 µmol TE na 100 g. Vďaka extrémne vysokému skóre sú v top 3 najviac antioxidačných potravín.

  • Protizápalové (omega-3, vitamín B9): Orechy sú najbohatšie na omega-3. Omega-3 sú protizápalové. Okrem toho sa podieľajú na premene homocysteínu, prozápalovej aminokyseliny.

  • Kardiovaskulárny chránič (omega-3, omega-6): Vlašské orechy majú výborný pomer omega-6/omega-3. V skutočnosti sa tento pomer odhaduje na menej ako 5. Vlašské orechy pomer vyvažujú a tým zabraňujú prevalencii kardiovaskulárnych ochorení.

  • Znižovanie lipidov (fytosterol, omega-3, vláknina, omega-6): vďaka svojmu vynikajúcemu lipidovému profilu sú jadrá vlašských orechov hypocholesterolemické a hypotriglyceridemické. Navyše s fytosterolmi a vlákninou, ktoré ich tvoria, obmedzia vstrebávanie cholesterolu z potravín.

  • Kontrolujte hladinu cukru v krvi (vláknina, lipid): jadrá vlašských orechov majú nízky glykemický index, keďže obsahujú veľmi málo jednoduchého cukru. Tiež znižujú glykemickú záťaž jedla, čím znižujú vplyv hladiny cukru v krvi po jedle.

  • Protidoštičkový (omega-3): Vlašské orechy sú bohaté na kyselinu alfa-linolénovú (omega-3). Ten zvyšuje hladinu HDL cholesterolu (nazývaného dobrý cholesterol) a podporuje tekutosť krvi a vazodilatáciu. Okrem toho sú vlašské orechy bohaté na antioxidanty, čo znižuje riziko oxidácie cholesterolu. Celé to prispieva k dobrému prekrveniu.

Sekundárne vlastnosti

  • Imunomodulačný (meď, železo, selén, vitamín B9, zinok): jadrá vlašských orechov ovplyvňujú imunitnú odpoveď vo viacerých aspektoch. Po prvé, poskytujú vitamín B9, ktorý sa podieľa na syntéze imunitných buniek. Potom nájdeme železo a selén, ktoré bojujú proti patogénom. Napokon zabraňujú nedostatku medi a zinku, pretože pri ich nedostatku pozorujeme pokles koncentrácie imunitných buniek, čo vedie k menšej odolnosti.

  • Stimulujúce (meď, horčík, mangán, železo, fosfor, vitamín B9, zinok, vitamín B1, lipid): jadrá vlašských orechov sú guľôčky energie a vitality. Podieľajú sa na energetickom metabolizme poskytovaním lipidov a mikroživín zapojených do syntézy energie. Okrem toho sa podieľajú na tvorbe červených krviniek vďaka železu a vitamínu B9. Červené krvinky prenášajú kyslík do buniek, čo je základný prvok na uspokojenie potrieb buniek.

  • Nervózne vyrovnávanie (meď, horčík, draslík, vitamín B1): vďaka svojmu nutričnému profilu sa jadrá vlašských orechov podieľajú na fungovaní nervového systému tým, že sa podieľajú na syntéze neurotransmiterov alebo prenose nervových vzruchov.

  • Chránič pokožky (meď, mangán, fosfor, zinok): jadrá vlašských orechov sú veľmi bohaté na meď. Meď je fotoprotektor pokožky. Okrem toho sú vlašské orechy prenášačmi mangánu, zinku a fosforu, ktoré podporujú regeneráciu a hojenie pokožky.

  • Posilňovač vlasov (meď, selén, zinok): jadrá vlašských orechov sú výborné na posilnenie vlasov. Okrem toho ovplyvňujú pigmentáciu vlasov vďaka ich extrémnemu bohatstvu na meď: jedna hrsť jadier vlašských orechov pokrýva 1/3 našej dennej potreby medi.

  • Spevnenie (meď): meď dáva vlašským orechom schopnosť spevniť pokožku. Ten prispieva k syntéze kolagénu.

  • Remineralizujúce (horčík, mangán, fosfor, zinok): jadrá vlašských orechov sú prenášačmi minerálov, ktoré tvoria minerálnu fázu kostry a zubov.

Nutričné ​​hodnoty

Výživové prvky na 100 g na 15 g % RDA* na 100 g % RDA* na 15 g
Energia (Kcal) 709 106 35 5
Energia (Kj) 2930 440 35 5
Lipidy (g) 67.3 10 96 14
Nasýtené mastné kyseliny (g) 6.45 32 5
Mononenasýtené mastné kyseliny (g) 14.1 0.9
Polynenasýtené mastné kyseliny (g) 43.6 2.1
Sacharidy (g) 6.88 6.5 3 0
Vrátane cukrov (g) 3 0.45 3 1
Vrátane polyolov (g)
Vrátane škrobu (g) 0.35 0.05
Vláknina (g) 6.7 1
Bielkoviny (g) 15.7 2.35 31 5
Soľ (g) 0.13 0.01 2 0
Vitamín A (µg) 20.7 3.1 3 0
Vitamín B1 (mg) 0.3 0.04 27 4
Vitamín B2 (mg) 0.05 0.007 4 1
Vitamín B3 (mg) 0.4 0.06 3 0
Vitamín B5 (mg) 0.67 0.1 11 2
Vitamín B6 (mg) 0.19 0.02 14 2
Vitamín B9 (µg) 120 18 60 9
Vitamín B12 (µg) 0 0.012 3 0
Vitamín C (mg) 0.77 0.11 1 0
Vitamín D (µg) 0.25 0.03 5 1
Vitamín E (mg) 1.67 0.25 14 2
Vitamín K (µg) 2.4 0.36 3 0
Vápnik (mg) 75 11.25 9 1
Chlorid (mg) 35.1 5.2 44 1
Meď (mg) 1.1 0.16 110 17
Železo (mg) 2.2 0.33 16 2
Jód (µg) 20 3 13 2
Horčík (mg) 140 21 37 6
Mangán (mg) 2.9 0.43 145 22
Fosfor (mg) 360 54 51 8
Draslík (mg) 430 64.5 22 3
Selén (µg) 20 3 36 5
Zinok (mg) 2.7 0.4 27 4

*odporúčaná denná dávka

Zistite viac o rastline: Orech

Orech je veľký strom z čeľade Juglandaceae. Pestovala sa od 4. storočia po tom, čo ju Rimania priviezli do Európy. Jeho názov pochádza z latinčiny „svadba" čo znamená "ublížiť". Pôvod tohto nevýhodného názvu pochádza z jeho zlej povesti: jeho tieň bol kritizovaný za škodlivý pre ľudí, zvieratá a plantáže. Teraz sa verí, že táto povera pochádza z látky, ktorú produkuje: juglon. Dnes je cenený pre svoje ovocie, ktoré sa konzumuje tak, ako je, alebo lisované, aby sa získal olej, a drevo, ktoré je vysoko cenené v stolárstve. Orech je veľmi populárny, a to natoľko, že výraz „orechy“ sa stal všeobecným pojmom pre strom orechy.

Muž a orech: storočia nedôvery

V priebehu storočí mal človek k orechu zvláštny vzťah. Počas staroveku spoločnosti poznamenali, že orech bol škodlivý pre ľudí a priľahlé plantáže: orech by urobil pôdu nachádzajúcu sa vedľa neho sterilnou. Táto povera sa časom udržala, keďže v stredoveku bol na vine najmä tieň orecha. Jeho škodlivosť bola prvou vlastnosťou, ktorá sa mu v tomto období pripisovala. Bol považovaný za schopný „generovať nezdravý vzduch a nebezpečný pre zdravie“.

Postupne sa zhubnosť orecha dostala do úzadia a dôrazne sa odporúčalo pestovať ho na orechový olej, ale vždy ďaleko od akejkoľvek inej úrodnej pôdy. Nakoniec zmiernime jeho toxický potenciál. Teraz vedci našli chemikáliu zodpovednú za jeho storočia odsudzovania: juglóna. Táto zlúčenina je prítomná v listoch, koreňoch a kôre rastliny. Spomaľuje rast iných rastlín a môže poškodiť určitý hmyz.

Bol pre vás tento článok užitočný?

  

Priemerná známka: 4.9 ( 91 hlasy)

Bibliografia

Publikácia: Pauline Leplongeon. Kultúrne dejiny vlašských orechov a vlašských orechov na Západe od rímskej antiky do 18. storočia. História. Parížska univerzita vedy a literatúra, 2017. Francúzština. ffNNT: 2017PSLEP038ff. fftel-02106739

Publikácia: Martinez ML, Labuckas DO, Lamarque AL, Maestri DM. Orech kráľovský (Juglans regia L.): genetické zdroje, chémia, vedľajšie produkty. J Sci Food Agriculture. september 2010;90(12):1959-67. doi:10.1002/jsfa.4059. PMID: 20586084.

Publikácia: Jahanban-Esfahlan A, Ostadrahimi A, Tabibiazar M, Amarowicz R. Komplexný prehľad o chemických zložkách a funkčnom využití šupiek vlašských orechov (Juglans spp.). Int J Mol Sci. 12. augusta 2019; 20 (16): 3920. doi:10.3390/ijms20163920. PMID: 31409014; PMCID: PMC6719079.

Práca : Pouyat-Leclère, J. (2013). Sprievodca antioxidačnými potravinami. Thierry Souccar Editions & La Nutrition.fr

Práca : Auvinet, EA, Hirschauer, CH a Meunier, ALM (nd). Jedlo, výživa a diéty (francúzske vydanie). STUDYRAMA.

Webstránka: Vyberte si orech. (nd). Interfel. https://www.lesfruitsetlegumesfrais.com/fruits-legumes/fruits-a-coque/Noix/choisir-la-Noix

Webstránka: A. (nd). eFlore. Tela Botanica. https://www.tela-botanica.org/eflore/?referencial=bdtfx&module=fiche&action=fiche&num_nom=36333&onglet=synthese

Súvisiace články