Ľan je bylinná rastlina patriaca do čeľade Linaceae. Poznáte ho podľa krásnych modrastých kvetov, pestuje sa pre vlákna a olejnaté semená. Ľanové vlákna sú veľmi obľúbené v textilnom priemysle, umožňujú získať ťažké tkaniny až po jemné plátna. Ľanové semienka sú rovnako obľúbené na získavanie rastlinného oleja a sú uznávané pre svoje zdravotné a kozmetické výhody. Sú mimoriadne bohaté na kyselinu alfa-linolénovú (omega-3), esenciálnu mastnú kyselinu, ktorá v našej strave chýba. Ľanové semienka sú plné vlákniny a minerálov. Nájdeme tu aj lignany a fytoestrogény. Ich neutrálna chuť umožňuje ich začlenenie do všetkých kulinárskych prípravkov. Prednosti týchto malých semien sú početné: protizápalové, antioxidačné, laxatívne, hypolipidemické atď. Toľko výhod, ktoré bojujú proti osteoporóze, kožným poruchám, zápche, únave, kardiovaskulárnym ochoreniam atď. Ľanové semienka sa konzumujú dvoma rôznymi spôsobmi: celé, aby sa podporil ich vplyv na črevný tranzit, mleté ​​a surové, aby sa viac využili ich živiny. Latinský názov: Linum usitatissimum. Botanická čeľaď: Linaceae. Použitá časť: Osivo.

Tento článok bol aktualizovaný dňa 25/07/2023

Pre podporovať chudnutie

Na pomoc sú užitočné ľanové semienka regulovať svoju váhu, vzhľadom na rozsah výhod, ktoré majú:

  • Účinok na potlačenie chuti do jedla: vďaka rozpustnej vláknine (5,4 g na 20 g) ľanové semienka pri kontakte s vodou napučia. Zväčšujú objem bolusu jedla, čo nás podnecuje zmenšovať veľkosť porcií jedla.

  • Hypoenergetické pôsobenie: Ľanové semienko znižuje vstrebávanie iných živín, vrátane sacharidov a tukov. Ľan je skutočne bohatý na vlákninu, ktorá spomaľuje a obmedzuje prístup tráviacich enzýmov k ich substrátom. V konečnom dôsledku ľanové semienka znižujú energetický dopad jedál.

Upozorňujeme však, že žiadne jedlo samotné vám neumožňuje schudnúť! Ľanové semienka dávajú vzpruhu. Všetky stravovacie návyky sa musia prehodnotiť, aby sa podporilo chudnutie.

Rada od dietológa-výživového poradcu:

  • Ako nutričná kúra: konzumujte 10 g ľanových semienok dvakrát denne pred každým jedlom po dobu 12 týždňov. Začnite s 5 g a postupne zvyšujte.

  • V bylinkovom čaji : bylinný prípravok vylepšite 20 g drvených ľanových semienok (4 čajové lyžičky) na 1 l bylinkového čaju. Nechajte desať minút lúhovať, prefiltrujte a vychutnávajte.

  • Denne: prisypte ľanové semiačka do svojich kulinárskych prípravkov v množstve jedna polievková lyžica denne.

Pre predchádzať kardiovaskulárnym ochoreniam

Ľanové semienka sľubujú široké spektrum kardiovaskulárnych výhod. Ich bohatstvo na vlákninu im dáva a aktivita znižujúca cholesterol. V skutočnosti rozpustná vláknina tvorí sieťky, ktoré zachytávajú cholesterol z potravy. V dôsledku toho sa znižuje absorpcia cholesterolu.

Tiež, Ľanové semienka obsahujú polynenasýtené mastné kyseliny (PUFA) a najmä omega-3 (kys alfa-linolénová). Posledne menované prispievajú k obnove hladín cholesterolu tým, že podporujú zníženie LDL-cholesterolu (zlý cholesterol) a zvýšenie HDL-cholesterolu (dobrý cholesterol).

Ľanové semienka opäť nič nezaobídu bez celkovej zmeny životného štýlu, najmä pri poruchách lipidémie, ktoré majú viacero príčin.

THE Ľanové semienka majú tiež hypotenznú silu. Zdá sa, že znižujú systolický a diastolický krvný tlak o -2 mmHg a -1,8 mmHg. Upozorňujeme, že táto vlastnosť nie je pozorovaná u osôb bez porúch krvného tlaku. To znamená, že pri systolickom krvnom tlaku pod 140 mmHg a/alebo diastolickom krvnom tlaku pod 90 mmH nemajú ľanové semienka žiadne účinky. Sú účinné len v prípadoch vysokého krvného tlaku.

Ľanové semienka vďaka svojim vlastnostiam znižujúcim cholesterol a hypotenzívnym účinkom obmedzujú komplikácie pozorované v prípadoch aterosklerotických plátov (predchodca kardiovaskulárnych patológií).

Rada od dietológa-výživového poradcu:

  • Konzumujte 20 g ľanových semienok denne po dobu 12 týždňov, najlepšie okolo jedla. Začnite s 5 g, potom postupne zvyšujte každé dva dni.

  • Denne: prisypte ľanové semiačka do svojich kulinárskych prípravkov v množstve jedna polievková lyžica denne.

Pre zlepšiť črevný tranzit

Viac ako štvrtinu nutričného zloženia ľanových semienok predstavuje rozpustná a nerozpustná vláknina. Rozpustné vlákna tvoria pri kontakte s vodou viskózny gél. V tráviacom trakte to vedie k hydratácii stolice, ktorá mení štruktúru stolice a robí ju mäkšou. Čo sa týka nerozpustnej vlákniny, pri kontakte s vodou napučiavajú. V rámci tráviaceho traktu teda zaťažujú stolicu, čo tiež pomáha stimulovať peristaltiku čriev.

V skratke, laxatívny účinok ľanových semien sa pozoruje zmenou konzistencie stolice.

Rady od dietológa:

  • Dočasná zápcha, liečba ľanovými semienkami: užite 20 g (4 lyžičky) ľanových semien, surové, celé, v studenej tekutine a nalačno, počas 5 dní.

  • Chronická zápcha, denný príjem ľanových semienok: užite 15 g (3 ČL) ľanové semienka, surové, celé, v studenej tekutine a nalačno, denne.

  • V bylinkovom čaji : bylinný prípravok vylepšite 20 g drvených ľanových semienok (4 čajové lyžičky) na 1 l bylinkového čaju. Nechajte desať minút lúhovať, prefiltrujte a vychutnávajte.

Pre regulovať váš diabetes

Ľanové semienka neobsahujú sacharidy, čo znamená, že ak sú konzumované samostatne, nemenia hladinu cukru v krvi (koncentráciu glukózy v krvi).

Ľanové semienka v sprievode znižujú glykemickú záťaž jedla. Ľanové semienka totiž prostredníctvom svojich makroživín (vláknina, lipidy a sacharidy) znižujú dostupnosť cukrov v jedle. V dôsledku toho regulujú hladinu cukru v krvi obmedzením hypervariácií hladiny cukru v krvi. Počas cukrovky je tento pojem nevyhnutný, pretože je potrebné pomôcť telu stabilizovať hladinu cukru v krvi. Rovnováhu cukru v krvi indikuje HbA1C alebo glykovaný hemoglobín. Metaanalýza tiež tvrdí, že ľanové semienka významne znižujú HbA1C u diabetických pacientov.

Rada od dietológa-výživového poradcu:

  • Konzumujte 15 g ľanových semienok denne po dobu 8 až 12 týždňov. Začnite s 5 g, potom postupne zvyšujte každé dva dni. Najlepšie je sprevádzať občerstvenie s ľanovými semienkami, aby ste pozorovali ich potenciál stabilizovať hladinu cukru v krvi.

  • Denne: prisypte ľanové semiačka do svojich kulinárskych prípravkov v množstve jedna polievková lyžica denne.

Pre bojovať proti oxidačnému stresu

Rôzne živiny z Ľanové semienka pomáhajú inhibovať voľné radikály prítomný v tele. Po prvé, široká škála fenolových zlúčenín v ľane je schopná zabrániť oxidačnému reťazcu buniek, ako sú fenolové kyseliny (kyselina ferulová, kyselina chlorogenová, kyselina galová), flavonoidy (C-flavón a flavón O-glykozidy) alebo lignany. . Okrem toho sú meď a mangán v ľanových semenách prítomné vo významných množstvách: 20 g ľanových semienok pokrýva 26 % potreby medi a 20 % potreby mangánu. Tieto dva stopové prvky sú nevyhnutné pre fungovanie antioxidačných enzýmov.

Rada od dietológa-výživového poradcu:

  • Konzumujte 20 g ľanových semienok denne, počnúc 5 g.

  • Uprednostňujte ľahko rozdrvené ľanové semienka, aby boli živiny ľahšie dostupné. Brúsenie vám umožňuje zbaviť sa nestráviteľnej škrupiny. 

Pre tehotná žena

Ľanové semienka sú ideálnymi spojencami pre tehotná žena. Sľubujú, že zmiernia niektoré nepríjemnosti tehotenstva, ako je napríklad zápcha. Tiež podporujú dobrý vývoj dieťaťa prostredníctvom ich bohatosti na lipidy a pomáhajú zachovať matkine minerálne zásoby. Napokon, ľanové semienka bojujú proti oxidačnému stresu, faktoru zvyšujúcemu riziko komplikácií tehotenstva.

Všimnite si však, že ľanové semienka obsahujú lignany, čo sú fytoestrogény. Preventívne sa tehotným a dojčiacim ženám neodporúča konzumovať príliš veľa potravín, ktoré nesú fytoestrogény. Okrem toho sa zdá, že ľanové semienka pravdepodobne hromadia kadmium, čo by zvýšilo riziko rakoviny prsníka pre budúci život dieťaťa (podľa štúdie vykonanej na potkanoch).

Zdá sa však, že pomer prínos/riziko sa prikláňa k prínosom. Ľanové semienka majú značné výhody, najzaujímavejšia je ich rozumná konzumácia.

Rada od dietológa-výživového poradcu:

  • Denne skonzumujte maximálne 20 g ľanových semienok z ekologického poľnohospodárstva.

Nepodložené reputácie

"Ľanové semienka znižujú príznaky menopauzy"

Menopauza zodpovedá zastaveniu produkcie estrogénu (pohlavných hormónov) vaječníkmi. Tento hormonálny pokles môže spôsobiť určité príznaky: únavu, návaly horúčavy, nočné potenie, poruchy nálady, vaginálnu suchosť atď.

THE Ľanové semienka obsahujú fytoestrogény, lignany, ktoré majú štruktúru blízku estrogénom. Táto štrukturálna podobnosť dáva ľanovým semienkam estrogénne vlastnosti: napodobňujú estrogény. Ale toto odraz je hypotetický ! Početné štúdie vrátane serióznej metaanalýzy súhlasia s vyvrátením tejto vlastnosti. takže, Ľanové semienka nepomáhajú zlepšovať symptómy tým, že vyplňujú nedostatok estrogénu

„Ľanové semienka zlepšujú vzhľad pokožky“

Ľanové semienka ponúkajú celý rad bioaktívnych zlúčenín, ktoré samostatne majú zdravotné alebo kozmetické vlastnosti. Niektoré štúdie pozorujú a zlepšenie vzhľadu pokožky (zníženie zápalov a pigmentových škvŕn) po izolácii a doplnení terapeutickej dávky bioaktívnych zlúčenín z ľanu.

Hoci sú jeho výsledky sľubné, nemožno ich prepísať na celé ľanové semienko: čo množstvá dostupné v ľanových semienkach? Interakcia medzi všetkými komponentmi? Denné spotrebné množstvá?

Žiadna štúdia nepreukázala, že celé ľanové semienka sú prospešné pre pokožku.

Bezpečnostné opatrenia pri používaní

  • V nadbytku môžu ľanové semienka spôsobiť hnačku.

  • Vzhľadom na ich estrogénnu aktivitu pred konzumáciou ľanových semienok pre tehotné ženy, dojčiace ženy, deti do 6 rokov a ľudí s hormonálne závislou patológiou vyhľadajte lekársku pomoc.

  • V prípade divertikulózy sa ľanové semená dôrazne neodporúčajú.

  • Pri problémoch s prehĺtaním sa ľanové semienka neodporúčajú.

Nutričné ​​hodnoty

Výživové prvky

na 100 g

na 20 g

% RDA* na 100 g

% RDA* na 20 g

Energia (Kcal)

533

106,6

27

5,4

Energia (Kj)

2232

446,4

27

5,4

Lipidy (g)

42,2

8,44

60

12

Nasýtené mastné kyseliny (g)

4,61

0,922

23

4,6

Mononenasýtené mastné kyseliny (g)

8,31

1,662

 

 

Polynenasýtené mastné kyseliny (g)

27,2

5,44

 

 

Sacharidy (g)

3,56

0,712

1

0,2

Vrátane cukrov (g)

1,4

0,28

2

0,4

Vrátane škrobu (g)

0,35

0,07

 

 

Vláknina (g)

26,9

5,38

 

 

Bielkoviny (g)

21,3

4,26

43

8,6

Soľ (g)

0,095

0,019

2

0,4

Vitamín A (µg)

5

1

1

0,2

Vitamín B1 (mg)

0,47

0,094

43

8,6

Vitamín B2 (mg)

0,01

0,002

1

0,2

Vitamín B3 (mg)

0,1

0,02

1

0,2

Vitamín B5 (mg)

0,81

0,162

14

2,8

Vitamín B6 (mg)

0,17

0,034

12

2,4

Vitamín B9 (µg)

71,6

14,32

36

7,2

Vitamín B12 (µg)

0

0

0

0

Vitamín C (mg)

0

0

0

0

Vitamín D (µg)

0,25

0,05

5

1

Vitamín E (mg)

0,5

0,1

4

0,8

Vitamín K (µg)

4,55

0,91

6

1,2

Vápnik (mg)

210

42

26

5,2

Chlorid (mg)

100

20

13

2,6

Meď (mg)

1,3

0,26

130

26

Železo (mg)

5,7

1,14

41

8,2

Jód (µg)

20

4

13

2,6

Horčík (mg)

300

60

80

16

Mangán (mg)

2

0,4

100

20

Fosfor (mg)

560

112

80

16

Draslík (mg)

750

150

38

7,6

Selén (µg)

20

4

36

7,2

Zinok (mg)

5,1

1,02

51

10,2



*odporúčaná denná dávka

Zistite viac o rastline: Pestovaný ľan

Ľan pestovaný je jednoročná bylina z čeľade Linaceae. Rastlina ľanu môže dosiahnuť výšku 1 m. Má kopijovité listy a krásne žiarivo modré kvety. Jeho pôvod je zatiaľ spontánny a neznámy, pochádzal by z Eurázie. Človek si ho veľmi rýchlo vypestoval a udomácnil pre jeho vlákna používané na textil a jeho semená zredukované na rastlinný olej alebo konzumované ako také.

V súčasnosti zaznamenávame rozdiel medzi ľanom divým, ktorý je menší, a ľanom pestovaným, ktorý je väčší. Ľan kvitne od apríla do júla. Po oplodnení z kvetov vznikajú ľanové plody: ľanové tobolky. Kapsula je 1 cm vysoká a obsahuje približne desať ľanových semien.

Rastliny ľanu oceňujú svetlé podnebie a mierne zásadité pôdy. Existuje niekoľko odrôd ľanu, ktoré ponúkajú kvety s veľmi odlišnými farbami od „bežného“ ľanu: červený, biely a žltý. Medzi týmito odrodami sú k dispozícii zlaté ľanové semienka, ktoré majú o polovicu menej vlákniny ako hnedé ľanové semienka.

Obsahujú ľanové semienka kyanid?

Prirodzene, ľan syntetizuje kyanogénny glykozid, aby sa bránil pred predátormi, nazýva sa to kyanogenéza. Pri mletí ľanových semienok sa enzým schopný degradovať kyanogénny glykozid dostane do kontaktu s jeho substrátom, ktorý uvoľňuje kyanovodík. Je toho teda veľa kyanovodík v ľanových semienkach.

Neboj sa, je to skoro nemožné otráviť ľanovými semenami. Napriek prítomnosti kyanidu je naše telo schopné tolerovať nízke dávky. Aby to bolo znepokojujúce, museli by ste skonzumovať viac ako 100 g ľanových semienok denne, a to každý deň. Všimnite si, že okrem toho sa v literatúre nenašla otrava kyanidom ľanovými semenami. Okrem toho je toxicita ľanových semien výrazne znížená, ak sú čerstvo mleté ​​alebo varené.

Bol pre vás tento článok užitočný?

  

Priemerná známka: 4.8 ( 679 hlasy)

Bibliografia

Publikácia: Shafie SR, Wanyonyi S, Panchal SK, Brown L. Komponenty ľanového semena sú účinnejšie ako celé ľanové semienko pri zvrátení diétou vyvolaného metabolického syndrómu u potkanov. Živiny. 22. júla 2019; 11 (7): 1677. doi:10.3390/nu11071677. PMID: 31336561; PMCID: PMC6682963.

Publikácia: Parikh M, Pierce GN. Dietetické ľanové semienko: čo vieme a nevieme o jeho účinkoch na kardiovaskulárne ochorenia. Can J Physiol Pharmacol. 2019 február;97(2):75-81. doi: 10.1139/cjpp-2018-0547. Epub 2018, 18. december. PMID: 30562057.

Práca : Pouyat-Leclère, J. (2013). Sprievodca antioxidačnými potravinami. Thierry Souccar Editions & La Nutrition.fr

Práca : Dufour, A., & Garnier, C. (2019). Moja Biblia zdravých superpotravín. Leduc.S Praktický.

Práca : Bouarfa, M., & Pensé-Lheritor, A. (2016). Dizajn doplnkov stravy - trh, vývoj, regulácia a účinnosť. TECHNICKÉ A DOC.

Webstránka: eFlore. (nd-b). Tela Botanica. https://www.tela-botanica.org/eflore/?referencial=bdtfx&level=2&module=fiche&action=fiche&num_nom=39487&type_nom=&nom=&onglet=description

Webstránka: Modrý ľan, semená s liečivými vlastnosťami: kvet, siatie a pestovanie v záhrade. (nd). Svet. https://jardinage.lemonde.fr/dossier-197-lin.html

Webstránka: Ľan - Fytoterapia. (nd). VIDAL. https://www.vidal.fr/parapharmacie/phytotherapie-plantes/lin-linum-usitatissimum.html

Webstránka: Lini spermie. (2021). Európska agentúra pre lieky. https://www.ema.europa.eu/en/medicines/herbal/lini-semen

Súvisiace články