Kurkuma je bylinná rastlina pestovaná a používaná vo varení a tradičnej medicíne v Ázii. Toto korenie je známe svojimi terapeutickými prednosťami, najmä vďaka obsahu kurkuminoidov. Najaktívnejšou molekulou je kurkumín, ktorý je zodpovedný aj za oranžovo-žltú farbu kurkumy. Posledný menovaný bol preto predmetom viacerých štúdií, či už pre svoje protizápalové alebo antioxidačné vlastnosti. Dnes je kurkuma obeťou svojho úspechu. Mnohé články kritizujúce kurkumu skutočne pošramotili jej imidž tvrdením o nežiaducich alebo dokonca neurotoxických účinkoch na telo, čo prinútilo spotrebiteľov prestať ju používať alebo dokonca kupovať. Tento článok potom umožní rozoznať, aké sú skutočné riziká kurkumy a v akej forme môže byť skutočne nebezpečná pre zdravie konzumentov.

Tento článok bol aktualizovaný dňa 28/11/2022

Je kurkuma nebezpečná pre pečeň?

Nebezpečenstvo v prípade predávkovania

Súbor štúdií naznačil, že kurkumín sa nenachádza špecificky v preferenčnom orgáne. Metabolizuje sa v pečeni, to znamená, že sa transformuje na asimiláciu a využitie rôznymi orgánmi, potom sa vylučuje močom. Je to však molekula, ktorá je hydrofóbna, to znamená nerozpustná vo vode a ktorej trvá určitý čas, kým ju telo absorbuje. Preto niekoľko dopĺňa jedlo boli uvedené na trh, obsahujúce kurkumín « optimalizované “, to znamená, ktorých biologická dostupnosť bola zlepšená pre lepšiu asimiláciu. To je :

  • fytozomálny komplex: komplex medzi kurkumínom + fosfolipidmi na zlepšenie vstrebávania.

  • micelárna forma: formulácia, ktorá obaľuje kurkumín v malých molekulách lipidov (nazývaných micely), aby sa zlepšila absorpcia až 185-krát lepšie ako prírodný extrakt z kurkumy.

  • koloidné nanočastice: formulácia, kde sú častice kurkumínu znížené, aby sa výrazne zvýšila jeho rozpustnosť a biologická dostupnosť.

  • zapuzdrenie podľa cyklodextríny : formulácia, ktorá pomáha chrániť krehké molekuly (tu kurkumín), aby sa zabezpečilo pomalé uvoľňovanie a tým lepšia absorpcia v tele.

Tieto nové formulácie však boli vyvinuté bez toho, aby výrobcovia nevyhnutne poskytovali podrobnosti o údajoch o biologickej dostupnosti svojich produktov, alebo dokonca len zriedka špecifikovali, či ide o klasickú alebo novú formuláciu. THE kurkuma je potom v centre pozornosti už niekoľko mesiacov. Systém nutrivigilancie Národnej agentúry pre bezpečnosť potravín, životného prostredia a zdravia pri práci (ANSES) nedávno zaznamenal viac ako 100 nepriaznivých účinkov spojených s konzumáciou potravinových doplnkov obsahujúcich kurkumu alebo kurkumín. ANSES preto zverejnil farmakokinetické údaje subjektov, ktoré tieto doplnky užívali, a identifikovali sa 15 hepatitída s úrovňami závažnosti v rozmedzí od 1 do 3, vrátane jedného so život ohrozujúcim stavom. V dvanástich prípadoch sa prezentovali spotrebitelia lekárske zázemie, najmä pečeňového charakteru v troch prípadoch. V ôsmich prípadoch mali skonzumované potravinové doplnky a biologická dostupnosť vylepšený pre kurkumín. Preto je potrebné byť obozretný ohľadom prijímaných dávok optimalizovaných doplnkov stravy.

Hepatoprotektívny účinok kurkumy

To znamená, nedémonizujme toto korenie. Mali by ste vedieť, že kurkumín sa už dlho osvedčil vďaka svojim terapeutickým vlastnostiam. Dnes sa uskutočňujú štúdie na myšiach, ktoré ukazujú, že podaný v rozumnej dávke by kurkumín mal a hepatoprotektívny účinok v modeli cirhózy pečene vyvolanej tioacetamidom, zlúčeninou, o ktorej je známe, že spôsobuje poškodenie pečene. Kurkumín by teda vďaka svojmu účinku zlepšil určité biochemické parametre antioxidant. Aj keď sa tieto experimenty uskutočnili na myšiach, je potrebné poznamenať, že ich metabolizmus je podobný ako u ľudí, čo naznačuje účinnosť kurkumínu na hepatoprotektívnu aktivitu.

Preto pre konzumáciu kurkumínu bez rizika pre zdravie, najmä pre pečeň, Európsky úrad pre bezpečnosť potravín (EFSA) stanovil prijateľný denný príjem (ADI) na 180 mg/d z kurkumín, pre dospelý z 60 kg. ANSES za seba určil, že dávka poskytovaná doplnkami stravy na báze optimalizovaného kurkumínu nesmie prekročiť 153 mg/deň kurkumín, pre dospelý z 60 kg. Poznač si to: 1 g z kurkuma rovná sa 30 à 50 mg z kurkumín; 1 lyžička kávu sa rovná približne 5 g z kurkuma.

Je kurkuma karcinogénna?

Expertná skupina pre potravinárske prídavné látky a zdroje živín prehodnotila bezpečnosť kurkumínu (E100) po Spoločnom výbore FAO/WHO (Organizácia pre výživu a poľnohospodárstvo pri OSN/Svetovej zdravotníckej organizácii) expertov na potravinárske prídavné látky (JECFA). Expertná skupina sa preto dohodla s JECFA, že kurkumín nebol karcinogénne. Tiež dospeli k záveru, že nie je genotoxický.

Kurkumín však môže mať negatívny vplyv na liečbu rakoviny. Skutočne, kombinácia kurkumínu s určitými chemoterapiami nejde dokopy. Zdá sa, že posledne menované by vďaka svojim antioxidačným účinkom mohlo spomaliť pôsobenie niektorých protirakovinových liečebných postupov, a to:

  • Cyklofosfamidy
  • Epipodofylotoxíny
  • Kamptotecíny

Odporúča sa tiež nepoužívať kurkumu v kombinácii s hormonálnou terapiou pri rakovine prsníka. Okrem toho v niektorých prípadoch nemusí kurkumín interagovať s určitými spôsobmi liečby rakoviny. Preto by bolo vhodnejšie, ak by ste mali k typu použitej liečby názor svojho ošetrujúceho lekára.

Okrem toho je kurkumín známy ako silný antioxidant, pretože obsahuje polyfenoly a vitamín E. Preto sa považuje za protirakovinový účinok. Viaceré štúdie totiž ukázali, že kurkumín inhibuje rast nádorov, ako aj schopnosť transformovaných buniek vyvolať tvorbu nádorov. Okrem toho pôsobí na nepríjemné účinky, ktoré môže vyvolať protirakovinová liečba, najmä kožné reakcie.

Existujú nejaké liekové interakcie s kurkumou?

Prednosti kurkumy už nie sú pre výskumníkov tajomstvom. Vskutku, toto zlaté korenie si vo vedeckom svete vybudovalo solídnu povesť vďaka svojim početným prednostiam. Je predmetom viacerých vedeckých štúdií, ktoré odhalili veľmi zaujímavé terapeutické vlastnosti, a to: protizápalové, antioxidačné a protirakovinové účinky a považuje sa za ochrancu žalúdka. Kurkumín, prítomný v podzemku, však môže interagovať s niektorými liekmi, a preto zvýšiť účinok aktívne látky a viesť k vedľajšie účinky.

Preto, ako v prípade protirakovinovej liečby uvedenej vyššie, sa dôrazne odporúča nekonzumovať kurkumu alebo kurkumín s:

  • drogy antikoagulantyprotidoštičkové látky : Kurkumín bol skutočne opísaný ako látka s protidoštičkovým účinkom so silnou intenzitou interakcie s antikoagulačnými liekmi, môže destabilizovať úroveň koagulácie, a tak u jedincov užívajúcich tieto lieky môže spôsobiť krvácanie.

  • drogy protizápalové : Vzhľadom na jeho protizápalové vlastnosti na organizmus sa neodporúča interakcia kurkumínu s protizápalovými liekmi, aby sa nezvýšil účinok účinných látok a nespôsobili nežiaduce účinky až predávkovanie.

  • z antidiabetické lieky : Kurkumín má prednosti proti cukrovke, neodporúča sa však konzumovať ho súčasne s liekmi proti cukrovke, aby sa nezvýšil ich účinok a nevznikla tak hypoglykémia.

  • drogy choleretiká a hepatotropy : kurkumín má choleretické vlastnosti, to znamená, že stimuluje sekréciu žlče, a preto môže mať silnú interakciu s choleretikami a hepatotropnými liekmi. Tiež sa dôrazne neodporúča pre ľudí so žlčovými kameňmi.

Odporúča sa poradiť sa so svojím lekárom.

Môžu kurkumu užívať tehotné a dojčiace ženy?

Počas tehotenstva a dojčenia sa kurkuma môže používať v kuchyňa aby pokrmom dodal príjemnú chuť a krásnu farbu. Odporúčané dávky sú medzi maximálne jednu až dve čajové lyžičky denne. Pri užívaní v rozumnej dávke nepredstavuje kurkuma žiadne riziká u zdravých tehotných a dojčiacich žien. Čo sa však týka tých, ktorých sa to týka patológie najmä gestačný diabetes, patológia spojená s problémami s koaguláciou krvi atď., je lepšie vyhľadať radu od svojho lekára. Vzhľadom na to, že kurkuma má vlastnosti proti cukrovke, účinky proti zhlukovaniu krvných doštičiek, silnú protizápalovú a antioxidačnú silu, je možné, že riziko interakcia s určitými liekmi. Ďalej Európska lieková agentúra (EMA) odporúča nekonzumovať potravinové doplnky na báze kurkumy, ani počas tehotenstva, ani počas dojčenia.

Môže kurkuma spôsobiť alergiu?

Alergie na rastliny môžu postihnúť každého. INSERM odhaduje, že 25 až 30 % populácie je postihnutých alergickým ochorením. Podľa EFSA je pomerne zriedkavé vyvinúť alergickú reakciu na kurkumu alebo kurkumín. Nie je to však nemožné. Prevalencia alergií na potravinárske farbivá, tu kurkumín (E100), je skutočne nízka, medzi 0.03% a 0.15%. U atopických detí by mohla dosiahnuť 2%Jedinci s alergickými stavmi sa musia absolútne vyhýbať konzumácii kurkumy vo všetkých jej formách, konkrétne: čerstvé alebo sušené korene kurkumy, prášok z kurkumy, esenciálny olej z kurkumy a bylinky.potravinové doplnky na báze kurkumy/kurkumínu.

Z produkty priemyselný môže obsahovať aj kurkumu alebo kurkumín. Najčastejšie sú uvedené pod názvom (E100) or kurkumín. Nájdeme ich v:

  • Korenie obsahujúce kurkumu (napr. kari: zmes niekoľkých korenín obsahujúcich kurkumu)

  • Priemyselne pripravené jedlá a obaľované/údené ryby

  • Zeleninové/hydinové/hovädzie/rybie omáčky, ochucovadlá a bujóny

  • Horčice (normálne, obilné, kari, sladké)

  • Aperitívové sušienky/lupienky

  • Priemyselné syry, ochutené jogurty, maslá a margaríny

  • Priemyselné polievky a pyré

  • Zmrzliny, džemy a cukrovinky (napríklad cukríky a žuvačky)

  • Nápoje (sódovky, smoothies, džúsy atď.)

Dá sa nájsť aj v produkty liečiv alebo krása, indexované pod názvom TOTO 75 300, vrátane určitých šampónov, mydiel, sprchových gélov, zvlhčovačov, kúpeľových bômb, čistiacich pien, ústnych vôd a olejov (na vlasy/masáž/tvár). Upozorňujeme, že tieto zoznamy nie sú vyčerpávajúce. Stačí si prečítať zloženie produktov, aby ste si ich všimli.

THE príznaky Alergia na kurkumu sa môže prejavovať v rôznych formách. Hlavnými sú kožné lézie, ako je žihľavka alebo ekzém, alebo respiračné formy, najmä rinitída alebo astma, alebo dokonca v zriedkavých prípadoch anafylaktický šok. Niekedy sa môžu prejaviť na gastrointestinálnej úrovni, ako je nevoľnosť, vracanie, hnačka atď. V prípade alergie na kurkumu alebo kurkumín alebo objavenia sa začínajúcich príznakov je vhodné poradiť sa s alergológ za účelom vykonania kožného skríningového testu a/alebo krvného testu na zistenie imunoglobulínu E (IgE) (protilátky zapojené do imunitnej reakcie). Tiež bude veľmi dôležité poradiť sa s a dietológ s cieľom mať vyváženú vylučovaciu diétu s náhradnými potravinami a zoznam potravín, u ktorých existuje riziko, že ich budú obsahovať.

Pozor na pôvod kurkumy

ANSES varuje spotrebiteľov kurkumy falzifikáty z kurkumy Longa. Niekoľko publikácií skutočne uvádzalo prítomnosť lacnejších náhrad, a to: Curcuma Zedoaria alebo Curcuma aromatica Salisb. po vykonaní genetickej analýzy (DNA) prášku Curcuma Longa. V roku 2018 Generálne riaditeľstvo pre hospodársku súťaž, spotrebiteľské záležitosti a potláčanie podvodov (DGCCRF) tiež oznámilo falšovanie s kurkumou xanthorízou Roxb. Tieto substitúcie nemajú žiadny vplyv na bezpečnosť v dávkach používaných v potravinách alebo v potravinových doplnkoch. Štúdiom vzoriek chromatografiou, metódou na oddelenie rôznych látok prítomných v zmesi, sa však zistilo, že náhrady mali schopnosť kurkumín zriediť, a teda nemali očakávané účinky. V nebezpečnejších prípadoch sa zistilo, že prášok z kurkumy sa pravdepodobne mieša s menej drahými výrobkami, ako napr mastenec a manioková múka.

Analýzy boli vykonané na vzorkách voľne loženého kurkumy, čili alebo karí z indických trhov. Výsledky zaznamenali prítomnosť syntetické farbivá neoprávnené ktoré môžu poškodiť zdravie spotrebiteľov, a to: metanilová žltá (1,5 až 4,6 mg/g), sudánska červeň I (4,8 až 12,1 mg/g) a sudánska červená IV (0,9 až 2 mg/g) . Štúdie boli vykonané na potkanoch a preukázali, že z dlhodobého hľadiska je konzumácia metanilová žltá môže spôsobiť neurotoxicitu, karcinómy pečene, lymfoidnú leukémiu a škodlivé účinky na žalúdočný mucín. Navyše toto potravinárske farbivo nebolo nikdy schválené Výborom FAO/WHO Úradu pre potraviny a liečivá (FDA).

Preto si uvedomte, že je veľmi dôležité dozvedieť sa o pôvod zakúpené doplnky stravy alebo kurkuma v prášku. Rovnako dôležité je mať predstavu o mikrobiologických kritériách a vedieť, či ich prítomnosť ťažké kovy a z pesticídy sú kontrolované a vyhovujúce.

Bol pre vás tento článok užitočný?

  

Priemerná známka: 4.8 ( 65 hlasy)

Bibliografia

Publikácia: Akhtar, T., & Sheikh, N. (2013). Prehľad hepatotoxicity vyvolanej tioacetamidom. Toxin Reviews, 32(3), 43-46. https://doi.org/10.3109/15569543.2013.805144

Publikácia: Stanovisko ANSES k „Hodnoteniu rizík spojených s konzumáciou potravinových doplnkov s obsahom kurkumy“. (2022, máj). ANSES. https://www.anses.fr/en/system/files/NUT2019SA0111.pdf

Publikácia: Bruck, R., Ashkenazi, M., Weiss, S., Goldiner, I., Shapiro, H., Aeed, H., Genina, O., Helpern, Z., & Pines, M. (2007). Prevencia cirhózy pečene u potkanov pomocou kurkumínu. Liver International, 27 (3), 373-383. https://doi.org/10.1111/j.1478-3231.2007.01453.x

Publikácia: Salama, SM, Abdulla, MA, AlRashdi, AS, Ismail, S., Alkiyumi, SS, & Golbabapour, S. (2013). Hepatoprotektívny účinok etanolového extraktu Curcuma longa na tioacetamidom indukovanú cirhózu pečene u potkanov. BMC Doplnková a alternatívna medicína, 13(1). https://doi.org/10.1186/1472-6882-13-56

Publikácia: Hatamipour, M., Ramezani, M., Tabassi, SAS, Johnston, TP, Ramezani, M., & Sahebkar, A. (2018). Demetoxykurkumín: Prirodzene sa vyskytujúci analóg kurkumínu s protinádorovými vlastnosťami. Journal of Cellular Physiology, 233(12), 9247-9260. https://doi.org/10.1002/jcp.27029

Webstránka: Alergie ⋅ Inserm, Veda pre zdravie. (2017, 30. máj). Inserm. https://www.inserm.fr/dossier/allergies/

Webstránka: CI 75300 (Yellow Colorant) - INCI Beauty zložka. (nd). INCI Beauty. https://incibeauty.com/ingredients/19355-ci-75300

Webstránka: Kurkuma - fytoterapia. (2022, 1. júl). VIDAL. https://www.vidal.fr/parapharmacie/phytotherapie-plantes/curcuma-longa.html#:%7E:text=Le%20curcuma%20est%20contre%2Dindiqu%C3%A9,allergy%20%C3% A0% 20táto%20rastlina.

Webstránka: Cyklodextríny: molekulárne nastavenia. (nd). Iramis. https://iramis.cea.fr/ComScience/Phases/phases_09/p9article1.html#:%7E:text=Encapsulation%20in%20the%20cyclodextrins,of%20disposer%20of%20pr%C3%A9parations%20injectables

Webstránka: Európsky úrad pre bezpečnosť potravín. (2010, 6. september). Vedecké stanovisko k prehodnoteniu kurkumínu (E 100) ako prídavnej látky v potravinách. https://www.efsa.europa.eu/pt/efsajournal/pub/1679

Webstránka: Sprievodca doplnkami stravy | Nadácia pre rakovinu. (nd). Nadácia pre rakovinu. https://www.cancer.be/complementsalimentaires/20459

Webstránka: Spoločnosť farmaceutických vied a výskumu. (2021, 10. august). Fytozómy: nové podávanie liečiv pre bylinné extrakty | medzinárodný časopis farmaceutických vied a výskumu. International Journal of Pharmaceutical Sciences and Research. http://ijpsr.com/bft-article/phytosomes-a-novel-drug-delivery-for-herbal-extracts/?view=fulltext

Webstránka: W. (nd). Acurmin® Plus Kurkumové micely - shop-apotheke.ch. Apotheke. https://www.shop-apotheke.ch/fr/hygiene-et-sante/11875285/acurmin-plus-micelles-de-curcuma.htm

Webstránka: Hedrine: Databáza interakcií bylinných liečiv: Používatelia. (nd). Hedrine. https://hedrine.univ-grenoble-alpes.fr/users/login