Kurkuma je ázijská rastlina, ktorá patrí do čeľade Zingiberaceae. Rozoznáva sa podľa podzemku, ktorý má žltooranžovú farbu. Je to spôsobené prítomnosťou kurkumínu, aktívnej molekuly kurkumy, ktorá poskytuje všetky výhody. Podzemok kurkumy, ktorý sa používa na kulinárske účely, sa melie na prášok, aby sa z neho stalo toto známe korenie s charakteristickou vôňou a štipľavou, horkou, korenistou, korenistou a zemitou chuťou. Kurkuma je oveľa viac ako obyčajné korenie, je to skutočná všestranná liečivá rastlina. Je pokladnicou účinných látok, z ktorých sa získavajú kurkuminoidy, fenolové zlúčeniny so silnou antioxidačnou a protizápalovou silou. Táto protizápalová sila je taká silná, že zmierňuje bolesti kĺbov, problémy alebo dokonca kožné lézie, aby sme vymenovali aspoň niektoré. Kurkuma tiež vykazuje viaceré výhody pre celú tráviacu sféru: pomáha tráveniu, bojuje proti črevným kŕčom, stimuluje vylučovanie žlče a znižuje nevoľnosť. Je to skrátka skutočný „must-have“ mať doma. Latinský názov: Curcuma Longa L. Botanická čeľaď: Zingiberaceae. Použitá časť: Podzemok.

Tento článok bol aktualizovaný dňa 01/02/2024

Pre zmierniť bolesť kĺbov

Rizikové faktory pre bolesť kĺbov sa môže líšiť u každého jednotlivca. Môže to byť spôsobené vekom, intenzívnou fyzickou aktivitou, keď sú chrupavky veľmi namáhané, silným prírastkom hmotnosti, zápalom šliach alebo väzov, osteoartrózou alebo príbuznou artritídou v menopauze. Týmto spôsobom sa suplementácia kurkumou resp kurkumín sa odporúča, pretože by znížil zápal spôsobený artritídou vďaka svojim prednostiam protizápalové. Okrem toho kurkuma vďaka svojim analgetickým vlastnostiam výrazne zmierňuje bolesti kĺbov. 

Rada od dietológa-výživového poradcu:

  • Skonzumujte 2 až 6 g prášku z kurkumy, alebo asi 1 čajovú lyžičku prášku, čo zodpovedá 180 mg kurkumínu. Odporúča sa postupne zvyšovať dávku kurkumy a kombinovať ju so zázvorom, mastnou látkou ako napr med, alebo k čierne korenie s cieľom zvýšiť jeho asimiláciu.

  • Ako doplnok stravy sa odporúča neprekračovať 180 mg kurkumínu.

Ako ho použiť v kozmetickej starostlivosti?

Je možné urobiť obklad priamo na zapálené miesto pomocou:

  • 1 čajová lyžička prášku z kurkumy

  • 1 lyžička medu

Zmiešajte 2 ingrediencie, kým nezískate viac-menej hustú pastu, ktorú rozotriete na postihnuté miesto. Potom na obklad priložte gázu alebo pásik vaty a pred čistením nechajte pôsobiť asi 15 minút. Aktívne zložky prenikajú do pokožky a pôsobia proti zápalom.

Pre obmedziť gastrointestinálne poruchy

Kurkuma sa zdá byť ideálnym korením na obmedzenie niektorých gastrointestinálnych porúch. Podľa WHO skutočne použitie kurkumy sa považuje za „klinicky opodstatnené“ v prípade prekyslenia. Pokiaľ ide o komisiu E nemeckého ministerstva zdravotníctva, tá druhá uznáva jeho využitie pri liečbe porúch trávenia. Čo potrebujete vedieť je, že kurkumín, aktívna molekula kurkumy, pomáha stimulovať produkciu žlče. Týmto spôsobom bude mať žlč úlohu tráviť tuky, a tým obmedzovať určité gastrointestinálne poruchy.

V prípade syndróm dráždivého čreva (SII), kurkuma by sa odporúčala na zmiernenie zápalu nízkeho stupňa u pacientov s IBS. Okrem toho sa hovorí, že kurkuma pôsobí aj ako analgetikum na zmiernenie bolesti brucha a nepohodlia, čo sú bežné príznaky IBS. 

Nakoniec, kurkuma môže byť použitá na zníženie nadúvania z dôvodu veľmi výdatného alebo veľmi mastného jedla, ale aj na obmedzenie nevoľnosti či prekyslenia.

Rada od dietológa-výživového poradcu:

  • Skonzumujte 2 až 6 g prášku z kurkumy, alebo asi 1 čajovú lyžičku prášku, čo zodpovedá 180 mg kurkumínu. Odporúča sa postupne zvyšovať dávku kurkumy a kombinovať ju so zázvorom, mastnou látkou alebo korením, aby sa zvýšila jej asimilácia.

  • Ako doplnok stravy sa odporúča neprekračovať 180 mg kurkumínu.

  • Vyhnite sa konzumácii kyslých potravín, keď máte príznaky GERD (gastroezofageálny reflux), ako sú: paradajky, pomaranče, limonády, alkohol... Namiesto toho sa rozhodnite pre zásadité potraviny, ako je mrkva, zelené fazuľky, baklažány, čerstvé jablká a banány atď.

Pre znížiť zápal ďasien

Hromadenie zubného povlaku na zuby a pod ďasnami vedie k rozvoju baktérií, ktoré následne spôsobujú zápal, ktorý sa potom nazýva zápal ďasien. Na zmiernenie zápalu je možné pridať kurkumu do vašej stravy alebo ako liečbu. Ten posledný obsahuje kurkumín, ktorého protizápalové účinky sú vedecky dokázané, že zabraňujú tvorbe plaku alebo znižujú zápal ďasien.

Ako ho použiť ako ústnu vodu? Pripravte si domácu ústnu vodu na obmedzenie zubného povlaku a postarajte sa o svoje zuby. Na to používame:

  • 1 šálka vody

  • 1 čajová lyžička prášku z kurkumy

  • 2 kvapky mätového esenciálneho oleja

Najprv prevarte 1 šálku vody v hrnci a pridajte do nej 1 čajovú lyžičku kurkumy. Nechajte infúziu sedieť 5 až 10 minút. Potom nechajte nálev prefiltrovať, pretože kurkuma sa vo vode nerozpúšťa. Potom pridajte dve kvapky mätového esenciálneho oleja a váš roztok bude pripravený na použitie. Dobre pretrepte a potom použite len 10 ml vášho prípravku. Kloktajte, aby ste emulgovali mätový esenciálny olej, pretože nie je rozpustný vo vode, a potom ho vypľujte. Zmes sa má používať 1 týždeň mesačne.

Rada od dietológa-výživového poradcu:

  • Skonzumujte 2 až 6 g prášku z kurkumy, alebo asi 1 čajovú lyžičku prášku, čo zodpovedá 180 mg kurkumínu. Odporúča sa postupne zvyšovať dávku kurkumy a kombinovať ju so zázvorom, mastnou látkou alebo korením, aby sa zvýšila jej asimilácia.

  • Ako doplnok stravy sa odporúča neprekračovať 180 mg kurkumínu.

Pre tehotenstva a dojčenia

Zdá sa, že kurkuma v kombinácii so senovkou gréckou a zázvorom poskytuje výhody dojčiace ženy. Naozaj, tieto tri rastliny majú galaktogénny účinok a výrazne zvýšili produkciu mlieka dojčiacich žien, ktoré sa zúčastnili klinického výskumu. Mechanizmy však ešte nie sú definované, ale dobrou správou je, že zloženie mlieka neprechádza žiadnou zmenou. 

Okrem toho, kurkumu môžu užívať tehotné ženy v prípade gastroezofageálneho refluxu (GERD), ale aj zmierniť alebo dokonca obmedziť ranné nevoľnosti od 1ehm trimester tehotenstva. Naozaj, podľa WHO je použitie kurkumy uznané ako „klinicky opodstatnené“ v prípade prekyslenia organizmu.

Rada od dietológa-výživového poradcu:

  • Použitie kurkumy musí byť len jedlo. Je silne kontraindikované začať liečbu kurkumou počas tehotenstva alebo dojčenia.

  • Skonzumujte 2 až 5 g prášku z kurkumy, alebo asi 1 čajovú lyžičku prášku, čo zodpovedá 180 mg kurkumínu. Odporúča sa postupne zvyšovať dávku kurkumy a kombinovať ju so zázvorom, mastnou látkou alebo korením, aby sa zvýšila jej asimilácia.

  • Do prípravkov je možné pridať semená feniklu na podporu toku mlieka.

  • Zázvorové infúzie sú údajne rovnako účinné pri liečbe nevoľnosti súvisiacej s tehotenstvom. WHO odporúča lúhovať 250 mg sušeného podzemku zázvoru 4-krát denne.

Pre starajte sa o svoju pokožku

Kurkuma je skutočným spojencom pre koža. Toto žlté zlato je skutočne vhodné pre všetky typy pleti, menovite: pre tých, ktorí sú postihnutí ekzémom, psoriázou, ale najmä s akné. THE kurkuma sa vyznačuje tým, že inhibuje aktivitu baktérií zodpovedných za výskyt akné, vedieť :  Propionibacterium acnes. Okrem toho by kurkumín, aktívna molekula kurkumy, mohol pôsobiť najmä na parazity a plesne Candida albicans ktorý je zodpovedný za určité orálne alebo vaginálne infekcie. Jeho spojením s medom sa kurkuma a tá môže pôsobením urýchliť proces hojenia a podporovať regeneráciu pokožkylokálne alebo požitím, na popáleniny, jazvy po akné, škrabance alebo rezné rany. Navyše med vďaka obsahu fenolu a kurkumín, silný antioxidant, dokážu spoločne neutralizovať voľné radikály zodpovedné za oxidačný stres. Ten sa podieľa na predčasnom starnutí buniek a niektorých chorobách súvisiacich s vekom.

Tipy na použitie:

  • Ako doplnok stravy toskonzumujte 2 až 6 g prášku z kurkumy, alebo približne 1 čajovú lyžičku prášku, čo zodpovedá 180 mg kurkumínu. Odporúča sa postupne zvyšovať dávku kurkumy a kombinovať ju so zázvorom, mastnou látkou alebo korením, aby sa zvýšila jej asimilácia.
  • Pripravte si zlaté mlieko, aby ste mohli využívať výhody kurkumy a medu: 1 ČL kurkuma ; 1 c.à.c med ; 1 štipka zázvoru, 1 štipka korenia ; 1 štipka škorice ; 1 šálka mlieka alebo zeleninového nápoja ; 1 ČL kokosového oleja. Všetky ingrediencie zmiešame v hrnci a zohrievame do varu. Prípravok by sa mal piť horúci alebo vlažný, podľa vašich preferencií.

  • Je tiež možné pripraviť obklad na zmiernenie zápalu kože, ktorý obsahuje: 1 ČL kurkumy a 1 ČL medu; mzmiešať 2 ingrediencie, kým nezískate viac-menej hustú pastu rozložené po postihnutej oblasti; podvážiť sa potom na obklad priložte gázu alebo pásik vaty a pred čistením nechajte pôsobiť asi 15 minút. Aktívne zložky prenikajú do pokožky a pôsobia proti zápalom.

Pre bojovať proti rakovine?

Využitie kurkumy v boji proti rakovine sa začína osvedčovať aj na poli vedeckého výskumu. Bolo dokázané, že kurkuma môže inhibovať určité reakcie zodpovedné za vznik rakovinových buniek, najmä proteazómu. V tejto súvislosti a vďaka svojim silným antioxidačným vlastnostiam, kurkumín môže vyvolať smrť určitých nádorových buniek. Je ešte potrebný ďalší výskum, aby sme poznali protirakovinový potenciál kurkumy, ako aj odporúčanú dávku na dosiahnutie požadovaného účinku. Pred začatím liečby kurkumou sa odporúča poradiť sa so svojím lekárom.

Rada od dietológa-výživového poradcu:

  • Skonzumujte 2 až 6 g prášku z kurkumy, alebo asi 1 čajovú lyžičku prášku, čo zodpovedá 180 mg kurkumínu. Odporúča sa postupne zvyšovať dávku kurkumy a kombinovať ju so zázvorom, mastnou látkou alebo korením, aby sa zvýšila jej asimilácia.

  • Neváhajte konzumovať sezónne koreniny, ovocie a zeleninu, ktoré môžu poskytnúť potrebné antioxidanty s cieľom pomôcť neutralizovať prebytočné voľné radikály, zodpovedné za rozvoj niektorých druhov rakoviny.

Pre hmyzu, škodcov a parazitov

Kurkuma sa používa ako prírodná alternatíva k DEET ako repelent proti komárom. DEET je repelentná aktívna zložka vyvinutá americkou armádou, ktorá je potenciálne toxická pre ľudí a životné prostredie. Kurkuma by teda mohla ponúknuť menej nebezpečnú alternatívu k syntetickým repelentom proti hmyzu.

Nutričné ​​hodnoty

Výživové prvky na 100 g na 5 g % RDA* na 100 g % RDA* pre 5 g
Energia (Kcal) 291 15 14 1
Energia (Kj) 1217 61 14 1
Lipidy (g) 3.25 0.16 5 0
Nasýtené mastné kyseliny (g) 1.84 0.09 9 0
Mononenasýtené mastné kyseliny (g) 0.45 0.02
Polynenasýtené mastné kyseliny (g) 0.76 0.038
Sacharidy (g) 44.4 2.22 17 1
Vrátane cukrov (g) 3.21 0.16 4 0
Vláknina (g) 22.7 1.13
Bielkoviny (g) 9.68 0.48 19 1
Soľ (g) 0.07 0.003 1 0
Vitamín A (µg) 0 0 0 0
Vitamín B1 (mg) 0.058 0.003 5 0
Vitamín B2 (mg) 0.15 0.007 11 1
Vitamín B3 (mg) 1.35 0.067 8 0
Vitamín B5 (mg) 0.54 0.027 9 0
Vitamín B6 (mg) 0.11 0.005 8 0
Vitamín B9 (µg) 20 1 10 1
Vitamín B12 (µg) 0 0 0 0
Vitamín C (mg) 0.7 0.035 1 0
Vitamín D (µg) 0 0 0 0
Vitamín E (mg) 4.43 0.22 37 2
Vitamín K (µg) 13.4 0.67 18 1
Vápnik (mg) 168 8.4 21 1
Chlorid (mg) 0 0 0 0
Meď (mg) 1.3 0.065 130 7
Železo (mg) 55 2.75 393 20
Jód (µg) 0 0 0 0
Horčík (mg) 208 10.4 55 3
Mangán (mg) 19.8 0.99 990 50
Fosfor (mg) 299 14.95 43 2
Draslík (mg) 2080 104 104 5
Selén (µg) 0 0 0 0
Zinok (mg) 4.5 0.22 45 2

*odporúčaná denná dávka

Bezpečnostné opatrenia pri používaní

Kurkuma potenciálne môže byť nebezpečné ak nie sú dodržané určité opatrenia pri používaní. V prvom rade sa kurkuma dôrazne neodporúča v prípade alergie na účinné látky tohto korenia. Je tiež kontraindikovaný u detí mladších ako 18 rokov., s výnimkou použitia potravín.

V prípade biliárnych patológií

Kurkuma je silne kontraindikovaná u ľudí so žlčníkovými kameňmi, pretože toto korenie obsahuje oxaláty. Existuje preto zvýšené riziko vzniku oxalátových kameňov.

V prípade srdcových patológií

Kurkumín obsiahnutý v kurkume má schopnosť riediť krv, čo by teoreticky mohlo ľuďom prospievať srdcové problémy. V tomto type prípadov sa však používanie kurkumy dôrazne neodporúča, a to z niekoľkých dôvodov. Po prvé, nie sú jasné odporúčané dávky na pozorovanie antikoagulačného účinku kurkumy prostredníctvom prevencie tvorby krvných zrazenín. Týmto spôsobom by bolo ťažké dávkovať množstvo kurkumínu, ktoré by mohlo priniesť želaný efekt. Okrem toho je dôležité si uvedomiť, že superpotravina alebo korenie v žiadnom prípade nemôžu nahradiť liečbu.

V prípade vredov

Užívanie kurkumy alebo kurkumínu je kontraindikované u jedincov so žalúdočnými alebo dvanástnikovými vredmi, pretože existuje zvýšené riziko zvýšenia alebo dokonca zhoršenia podráždenia.

Počas tehotenstva a dojčenia

Kurkuma je pokladnica výhod. Neuskutočnil sa však žiadny rozsiahly vedecký výskum na tehotných alebo dojčiacich ženách, pretože je neetické vykonávať štúdie na týchto populáciách.

Tehotné alebo dojčiace ženy však môžu naďalej konzumovať kurkumu v obvyklých dávkach, či už čerstvú alebo práškovú. Podľa Európskej agentúry pre lieky skutočne v klasickom potravinovom použití je kurkuma povolená počas tehotenstva alebo dojčenia. Však je kontraindikované začať liečbu kurkumou, alebo užívať doplnky stravy na základe kurkumín optimalizované v tehotenstve alebo v období dojčenia, ale aj pri tehotenskej cukrovke. V skutočnosti existuje veľmi málo údajov o vedľajších účinkoch alebo rizikách pre plod alebo dieťa.

Interakcie s určitými liekmi alebo rastlinami

Mlieky antikoagulanty / protidoštičkové látky : Kurkumín bol opísaný ako protidoštičkový účinok so silnou intenzitou interakcie s antikoagulačnými liekmi, môže destabilizovať úroveň koagulácie, a tak potenciálne spôsobiť krvácanie u jedincov užívajúcich tieto lieky.

Mlieky protizápalové : Vzhľadom na jeho protizápalové vlastnosti na telo sa neodporúča konzumovať kurkumín s protizápalovými liekmi. To by malo za následok zvýšenie účinku účinných látok a spôsobenie nežiaducich účinkov, dokonca aj predávkovania.

Mantidiabetické lieky : Konzumácia kurkumy je kontraindikovaná, keď je osoba na antidiabetickej liečbe, pretože kurkumín by mohol zvýšiť jej účinok a spôsobiť tak riziko hypoglykémie.

Drogy choleretiká a hepatotropy : Kurkumín má choleretické vlastnosti, to znamená, že stimuluje vylučovanie žlče pečeň, a preto môže mať silnú interakciu s choleretikami a hepatotropnými liekmi.

Protirakovinové lieky: Kombinácia kurkumínu s niektorými chemoterapiami je silne kontraindikovaná. Kurkuma ako silný antioxidant môže spomaliť účinnosť niektorých druhov liečby rakoviny.

Rastliny s antikoagulačnými vlastnosťami: Kurkuma by mohla interagovať s určitými rastlinami s antikoagulačnými vlastnosťami. Je dôležité byť ostražitý, najmä v prípade kardiovaskulárnych patológií, ktorými sú: ženšen, ginko, zázvor, cesnak, fazuľa tonka, kava atď.

Neváhajte požiadať o radu svojho lekára.

Upozornenie na pôvod kurkumy

Generálne riaditeľstvo pre hospodársku súťaž, spotrebu a potláčanie podvodov (DGCCRF) oznámilo falšovanie určitých druhov kurkumy. Substituenty majú moc kurkumín zriediť. Týmto spôsobom je veľmi ťažké dosiahnuť očakávané účinky. V nebezpečnejších prípadoch bolo pozorované, že prášok z kurkumy sa pravdepodobne mieša s lacnejšími produktmi, ako napr mastenec a manioková múka.

Dôležité je získavať kurkumu z ekologického poľnohospodárstva, bez konzervantov a zvýrazňovačov chuti, ktorá neprešla žiadnou genetickou úpravou, ale aj zabezpečenie jej pôvodu.

Zistite viac o rastline: Kurkuma

Kurkuma patrí do čeľade Zingiberaceae, rovnako ako zázvor. Je to jednoročná, bylinná, trváca a robustná rastlina. Tejto jeden meter vysokej rastline sa darí v oblastiach vystavených monzúnom, úrodnej pôde a slnečných oblastiach. Prirodzene rastie v tropických a subtropických oblastiach. Je distribuovaný najmä v juhovýchodnej Ázii, Číne, Indii a severnej Austrálii. India je popredným výrobcom a vývozcom kurkumy.

Kurkuma je ľahko rozpoznateľná, meria 1,5 m na výšku. Jeho listy sú vždyzelené, zelené, kopijovité, s paralelnou žilnatinou a môžu merať až 50 cm na dĺžku. Jeho kvetenstvom je klas s výraznými zelenými metlami, ktoré pripomínajú malé lieviky. Každé súkvetie má 2 až 10 žltých alebo bielych kvetov. Plody sú v guľovitých tobolkách s 3 priehradkami obsahujúcimi arillátové semená. Kurkuma je najlepšie známa pre jej podzemok s hrubou šupinatou šupkou, zvonku sivohnedý a zvnútra jasne oranžový. Práve tento podzemok je tiež zdrojom popularity kurkumy. Okrem toho existujú rôzne podzemky pre každú rastlinu: centrálny podzemok nazývaný Matka kurkuma a periférne podzemky, nazývané „prsty“. Materina kurkuma sa používa skôr pre svoje liečivé prednosti, na potravinárske účely sú preferované prsty. Kurkuma je tiež oceňovaná v textilnom priemysle kvôli jej farbiacej sile.

Kurkuma sa už dlho nazýva „kurkuma“, pochádza z latinského „terra merita“, čo znamená „zaujímavá zem“. Pojem „kurkuma“ je odvodený z arabského slova „kourkoum“, čo znamená „šafran“, pretože má prezývku „indický šafran“. Kurkuma sa používa na rôzne liečebné účely v ajurvédskej medicíne. Bol by účinný pri hojení rán, riešení dýchacích, pečeňových, dermatologických problémov a bolestí hlavy.

Bol pre vás tento článok užitočný?

  

Priemerná známka: 4.9 ( 116 hlasy)

Bibliografia

Publikácia: Tréning Aromatheque Myrtéa. MONOGRAFIA RASTLIN Curcuma longa L. https://www.myrtea-formations.com/modules/aromatheque/Fichiers_pdf/Monographies_longues/P-Curcuma_longa_L.-200515.pdf

Publikácia: Kotha RR, Luthria DL. Kurkumín: Biologické, farmaceutické, nutričné ​​a analytické aspekty. Molekuly. 13. augusta 2019; 24 (16): 2930. doi:10,3390/molekuly24162930. PMID: 31412624; PMCID: PMC6720683.

Publikácia: Ayati Z, Ramezani M, Amiri MS, Moghadam AT, Rahimi H, Abdollahzade A, Sahebkar A, Emami SA. Etnobotanika, fytochémia a tradičné použitie kurkumy spp. a Farmakologický profil dvoch dôležitých druhov (C. longa a C. zedoaria): Prehľad. Curr Pharm Des. 2019; 25 (8): 871-935. doi:10.2174/1381612825666190402163940. PMID: 30947655.

Publikácia: Kocaadam B, Şanlier N. Kurkumín, aktívna zložka kurkumy (Curcuma longa), a jej účinky na zdravie. Crit Rev Food Sci Nutr. 2. september 2017;57(13):2889-2895. doi:10.1080/10408398.2015.1077195. PMID: 26528921.

Publikácia: Fusar-Poli L, Vozza L, Gabbiadini A, Vanella A, Concas I, Tinacci S, Petralia A, Signorelli MS, Aguglia E. Kurkumín na depresiu: metaanalýza. Crit Rev Food Sci Nutr. 2020; 60 (15): 2643-2653. doi:10.1080/10408398.2019.1653260. Epub 2019, 19. august. PMID: 31423805.

Práca : Karleskind, B., Mercier, B., & Veroli, P. (2014). Praktický sprievodca doplnkami stravy (Praktické príručky) (francúzske vydanie). THIERRY SOUCCAR.

Práca : Bouarfa, M., & Pensé-Lheritor, A. (2016). Dizajn doplnkov stravy - trh, vývoj, regulácia a účinnosť. TECHNICKÉ A DOC.

Práca : Dufour, A., & Garnier, C. (2019). Moja Biblia zdravých superpotravín. Leduc.S Praktický.

Práca : Farrimond, S. a Nègre-Bouvet, D. (2021). Korenie – rady odborníka. DORLING KINDERS.

Práca : Gayet, M. (2010). Veľké pojednanie o korení (francúzske vydanie). BEZOVÁ.

Práca : Pouyat-Leclère, J. (2013). Sprievodca antioxidačnými potravinami. Thierry Souccar Editions & La Nutrition.fr

Webstránka: Kurkuma. (nd). WikiPhyto. http://www.wikiphyto.org/wiki/Kurkuma

Webstránka: Kurkuma - fytoterapia. (nd). VIDAL. https://www.vidal.fr/parapharmacie/phytotherapie-plantes/curcuma-longa.html

Súvisiace články