Curcuma Longa, podzemková bylina, tiež známa ako indický šafran, obsahuje množstvo aktívnych molekúl nazývaných kurkuminoidy, ktoré predstavujú približne 4 % hmotnosti sušeného koreňa. Hlavnými sú kurkumín (70-90%), demetoxykurkumín (15-20%) a bisdemetoxykurkumín (2-6%). Tento podzemok sa potom zredukuje na prášok, ktorý sa následne použije ako korenie. Kurkuma je preto prijatá v iránskej, malajzijskej, indickej, čínskej, polynézskej a thajskej kuchyni, čím dáva ich jedlám, rovnako ako sú chutné, túto rozmanitosť farby a chuti. Štúdie in vitro a in vivo nedávno preukázali, že kurkuma je liečivá rastlina s mnohými výhodami, najmä jej antioxidačné, protiinfekčné, protizápalové a protirakovinové účinky. Tiež hrá veľmi dôležitú úlohu pri prevencii a zmiernení príznakov niektorých ochorení, a to: gastrointestinálnych porúch, dermatologických, autoimunitných, neurologických ochorení, prípadne aj cukrovky, stresu a depresie. V ajurvédskej medicíne sa kurkuma používa ako liek na reumatizmus, kašeľ a zápal dutín.

Tento článok bol aktualizovaný dňa 08/02/2023

Čo je kurkumín?

Kurkumín je pigment nachádzajúci sa v kurkume, ktorý je zodpovedný za jej oranžovo-žltú farbu. Je to silný antioxidant, ktorý patrí do skupiny polyfenolov. V potravinárskom priemysle kurkumín je veľmi dôležité prírodné farbivo, má kód (E100) a nahrádza umelé farbivá v horčici, syroch, polievkach, cereáliách, zmrzlinách a jogurtoch. Ale to nie je všetko! Je to veľmi zaujímavá zlúčenina, ktorá sa používa vo farmaceutických prípravkoch pre svoje terapeutické vlastnosti. Naozaj, ukázalo sa, že kurkumín ovplyvňuje expresiu viac ako 700 génov. Účinky kurkumínu sú však obmedzené kvôli jeho citlivosti na svetlo, alkalické podmienky, tepelné spracovanie, enzýmy, kyslík, kyselinu askorbovú alebo kvôli jeho nízkej rozpustnosti vo vode.

Odporúčania pre konzumáciu kurkumínu

Nedávno Národná agentúra pre bezpečnosť potravín, životného prostredia a zdravia pri práci (ANSES) zhodnotila svoj systém výživy a identifikovala takmer 100 správ o nežiaducich účinkoch vrátane 15 prípadov hepatitídy. Tieto reakcie sú spôsobené nadmernou konzumáciou potravinových doplnkov na báze optimalizovaného kurkumínu s cieľom zlepšiť jeho asimiláciu v organizme. Najčastejšími vedľajšími účinkami sú sucho v ústach, plynatosť a pálenie záhy (keď sa kurkumín konzumuje vo vysokých dávkach), pri predávkovaní niekedy nevoľnosť a vracanie.

Pre konzumáciu kurkumínu bez zdravotných rizík stanovil Európsky úrad pre bezpečnosť potravín (EFSA) prijateľný denný príjem (ADI) à 180 mg/d z kurkumín, pre dospelý z 60 kg. ANSES za seba určil, že dávka poskytovaná optimalizovanými doplnkami stravy nesmie prekročiť 153 mg/deň z kurkumín, pre dospelý z 60 kg.

Poznač si to: 1 g z kurkuma rovná sa 30 à 50 mg z kurkumín; 1 lyžička kávu sa rovná približne 5 g z kurkuma.

V akých formách?
Aby ste čo najlepšie využili výhody kurkumínu, môžete si vybrať:
  • Výživový doplnok so 100% čistým a organickým kurkumínom, obsahujúci minimálne 95% kurkuminoidov.
  • Čistý a organický prášok z kurkumy namiesto koreninových zmesí s veľmi malým množstvom kurkumínu, najmä kari (korenistý prípravok na báze zázvoru, koriandra, kardamónu, klinčekov, senovky gréckej, horčičného semienka, anízu, feniklu, cesnaku a kurkumy).
V ktorú dennú dobu?
Odporúčame vám ich užívať počas nasledujúcich jedál, aby ste čo najlepšie využili ich výhody:

  • Raňajky
  • Obed
  • Večera
Aké spôsoby použitia?
Keďže kurkumín je hydrofóbny, to znamená nerozpustný vo vode, môžete prášok z kurkumy integrovať do prípravkov obsahujúcich tuk, aby ste uľahčili príjem:

  • Polievky
  • Zlaté mlieko/zlatý nápoj
  • Jogurt
  • Plochý
Mali by ste vedieť, že napriek výhodám kurkumínu, ak sa užíva v nadmernom množstve, pravdepodobne zmení imunitnú obranu v infekčnom kontexte. Je preto dôležité dodržiavať odporúčané dávky, aby nedošlo k rozvoju nežiaducich účinkov. Neváhajte požiadať o radu svojho lekára.
 

Výhody kurkumínu

Protizápalový účinok

Kurkumín, aktívna molekula kurkuma, je známy svojimi protizápalovými účinkamiambulantný. Štúdie skutočne preukázali, že hrá úlohu pri inhibícii dráh NF-KB a JAK/STAT, signalizácie zodpovednej za zvýšenie produkcie prozápalových génov a cytokínov, a že aktivuje Nrf2, antioxidačný proteín, ktorý pomáha chrániť pred oxidačným poškodením. Na základe experimentálnych údajov sa ukázalo, že kurkumín vyvoláva zníženie produkcie prozápalových cytokínov a inhibíciu metabolických dráh COX-2, ktoré sa podieľajú na tvorbe prostaglandínov, ktoré sprostredkovávajú bolesť a podporujú zápalový proces. Vedie tiež k inhibícii metabolických dráh LOX, ktoré sú mediátorov radu zápalových ochorení, menovite reumatoidnej artritídy, zápalového ochorenia čriev, psoriázy, alergickej rinitídy, aterosklerózy a niektorých typov rakoviny. Ďalší výskum tiež ukázal, že kurkumín môže byť účinný pri prevencii predmenštruačného syndrómu (PMS). Denný príjem extraktu z kurkumy počas 7 dní pred menštruáciou a 3 dní po skončení menštruácie by totiž znížil bolesť spôsobenú zápalom maternice a zlepšil náladu žien trpiacich PMS.

Protirakovinový účinok

Kurkumín je polyfenol, známy ako silný antioxidant, ktorý mu dodáva tento protirakovinový účinok. Štúdie skutočne ukázali, že intraperitoneálne podanie kurkumínu inhibovalo rast nádoru a tumorigenicitu, teda schopnosť transformovaných buniek vyvolať tvorbu nádorov. Ukázali tiež, že znižuje hladiny IL-6 (prozápalové cytokíny, ktoré prispievajú k progresii nádoru) v sére a nádorových tkanivách v xenoštepovom modeli ľudskej rakoviny žalúdka a aloštepovom modeli rakoviny hrubého čreva u myší.

Dve nedávne štúdie tiež preukázali pozitívny vplyv kurkumínu na zlepšenie kvality života pacientov trpiacich rakovinou a liečených chemoterapiou a/alebo rádioterapiou. Tento silný antioxidant spomaľuje rozvoj niekoľkých typov rakoviny tým, že podporuje značnú nekrózu buniek a znižuje tvorbu metastáz. Okrem toho by pôsobil na nepríjemné vedľajšie účinky liečby, najmä na kožné reakcie, ktoré sa objavujú počas rádioterapie.

Upozorňujeme, že kurkumín nelieči rakovinu a v žiadnom prípade by nemal interagovať s protirakovinovou liečbou ani ju nahrádzať. Dá sa však užívať v rámci prevencie a konzumovať mimo liekových dní.

Gastrointestinálne poruchy

Kurkumín je tiež známy tým, že má priaznivé účinky na tráviaci systém. WHO a Európska komisia totiž oficiálne uznali kurkumu ako potravinu, ktorá môže liečiť dyspepsiu. Vďaka svojej protizápalovej a antibakteriálnej sile štúdie ukázali, že kurkumín pomáha regulovať črevnú flóru tým, že bráni množeniu niektorých baktérií, ktoré môžu byť škodlivé, najmä Helicobacter pylori, ktorý je zodpovedný za vznik gastroduodenálnych alebo gastroezofageálnych refluxov . Jeho úlohou je inhibovať sekréciu kyseliny parietálnymi bunkami žalúdka a zvýšiť sekréciu žalúdočného mucínu, ktorý následne chráni sliznicu žalúdka. Mnohé benefity kurkumínu preto pomáhajú zmierniť tráviace poruchy a redukovať príznaky bolesti brucha, gastroezofageálneho refluxu, nafukovania v dôsledku veľmi veľkého alebo mastného jedla, ale aj nevoľnosti a pálenia záhy.  Odporúča sa konzumovať 2g/j z kurkuma, čo sa rovná 100 mg z kurkumín.

Osteoartróza

Niekoľko výskumných štúdií ukázalo, že užívanie kurkumínu, samotného alebo v kombinácii s inými rastlinnými zložkami, môže zlepšiť funkciu u ľudí s osteoartrózou kolena. V niektorých výskumoch výsledky z kombinácie kurkumy a ibuprofénu naznačili zníženie bolesť spojená s osteoartritídou, rýchlosťou 2g/j z kurkuma, to znamená: 100 mg/d z kurkumín a 800 mg/deň ibuprofénu.

Dermatologické ochorenia

Kurkumín sa osvedčil aj v dermatológii. Niekoľko štúdií skutočne naznačilo, že perorálne užívanie kurkumínu by výrazne znížilo skóre svrbenia u jedincov trpiacich svrbením (najmä v prípadoch chronického ochorenia obličiek) v dávke 500 mg kurkumy (22 mg z kurkumín) 3-krát denne počas 6 týždňov.

Existuje spôsob, ako zvýšiť biologickú dostupnosť kurkumínu?

Odpoveď je áno. Farmakokinetické štúdie preukázali, že kurkumín sa v čreve slabo vstrebáva, bez ohľadu na spôsob podania. V krvi sa detegujú len stopy, väčšina sa vylučuje močom, čo obmedzuje jeho biologickú dostupnosť. Preto by bolo rozumné, keby ste zlepšili stabilitu a rozpustnosť kurkumínu.

Biologická dostupnosť kurkumínu sa môže zvýšiť použitím rôznych typov adjuvans:

  • Kombinácia korenia s kurkumou môže zlepšiť biologickú dostupnosť a tiež asimiláciu kurkumínu vďaka piperín, aktívna molekula čierneho korenia, ktorá má za úlohu inhibovať glukuronidáciu (inaktiváciu) kurkumínu. Pre lepšie vstrebávanie sa odporúča pomer 1:9: 1 diel papriky na 9 dielov kurkumy.

  • Kombinácia kvercetín s kurkumínom zvyšuje asimiláciu a vstrebávanie kurkumínu, je prítomný v kapary, červenej cibuli, šalotke, hrozne a červených jablkách.

  • Tam katechín, prítomný v zelenom čaji a kakau, je molekula, ktorá môže zlepšiť asimiláciu kurkumínu.

  • Kombinácia kurkumy s tukom umožňuje, aby bol kurkumín telom lepšie asimilovaný, pretože je rozpustný v lipidoch, to znamená rozpustný v tukoch a olejoch.

Existuje niekoľko ďalších formulácií a techník na zlepšenie asimilácie kurkumínu a prekonanie týchto nevýhod:

  • Použitie kurkumín lipozomálne : nazývaný aj zapuzdrenie. Cieľom je zapuzdriť aktívnu zložku, tu kurkumín, v srdci lipidového obalu, ktorý jej umožní odolávať útokom enzýmov a žalúdočných kyselín. Kurkumín je skutočne hydrofóbny, citlivý na svetlo, alkalické podmienky, tepelné úpravy, enzýmy, kyslík a kyselinu askorbovú. Táto technika teda umožní lepšiu asimiláciu kurkumínu.

  • Integrácia kurkumínu do nanonosičov resp nanokapsuly by stimuloval jeho biologickú dostupnosť a rozpustnosť, jeho dlhodobú cirkuláciu a jeho zadržiavanie v tele, pričom by prekonal fyziologické bariéry, ktoré by mohli ovplyvniť jeho neasimiláciu v tele.

  • Tam mikroenkapsulácia je technika často používaná aj na zníženie prchavosti kurkumínu, čím poskytuje väčšiu stabilitu pri vystavení nepriaznivým podmienkam.

Kontraindikácie pri konzumácii kurkumínu

  • Konzumácia kurkumy sa neodporúča jedincom s alergickými stavmi, ale ani ľuďom so žalúdočným alebo dvanástnikovým vredom, pretože hrozí narastajúce podráždenie.

  • ANSES neodporúča konzumáciu potravinových doplnkov na báze kurkumy pre ľudí trpiacich patológiou žlčových ciest pre jej choleretické vlastnosti, to znamená, že spôsobuje vylučovanie žlče.

  • Podľa Európskej agentúry pre lieky sa tehotným a dojčiacim ženám neodporúča konzumovať kurkumín inak ako v potravinách, a to len z preventívnych dôvodov. Pri užívaní kurkumovej kúry by totiž hrozilo spustenie sťahov maternice.

Tiež sa neodporúča interagovať s určitými liekmi s kurkumínom, a to:

  • THE drogy antikoagulantyprotidoštičkové látky : Kurkumín bol skutočne opísaný ako látka s protidoštičkovým účinkom so silnou intenzitou interakcie s antikoagulačnými liekmi, môže destabilizovať úroveň koagulácie, a tak u jedincov užívajúcich tieto lieky môže spôsobiť krvácanie. 

  • THE drogy protizápalové : Vzhľadom na jeho protizápalové vlastnosti na organizmus sa neodporúča interakcia kurkumínu s protizápalovými liekmi, aby sa nezvýšil ich účinok a nespôsobili nežiaduce účinky alebo dokonca predávkovanie.

  • THE antidiabetické lieky : Kurkumín má prednosti proti cukrovke, odporúča sa však nekonzumovať ho súčasne s liekmi proti cukrovke, aby sa nezvýšil ich účinok a nehrozila tak hypoglykémia.

Neváhajte požiadať o radu svojho lekára.

Bol pre vás tento článok užitočný?

  

Priemerná známka: 4.8 ( 140 hlasy)

Bibliografia

Publikácia: Friesen, JB, Liu, Y., Chen, S.N., McAlpine, JB, & Pauli, G.F. Selektívne vyčerpanie a obohatenie zložiek v prípravkoch „Kurkumín“ a iných prípravkoch Curcuma longa. Journal of Natural Products, 82 (3), 621-630. https://doi.org/10.1021/acs.jnatprod.9b00020

Publikácia: Hatamipour, M., Ramezani, M., Tabassi, SAS, Johnston, TP, Ramezani, M., & Sahebkar, A. (2018). Demetoxykurkumín: Prirodzene sa vyskytujúci analóg kurkumínu s protinádorovými vlastnosťami. Journal of Cellular Physiology, 233(12), 9247-9260. https://doi.org/10.1002/jcp.27029

Publikácia: Hercz, D., Jiang, S.H., & Webster, AC (2020). Zákroky proti svrbeniu u ľudí s pokročilým chronickým ochorením obličiek. Cochrane Database of Systematic Reviews, 2020(12). https://doi.org/10.1002/14651858.cd011393.pub2

Publikácia: Kaur, G., Invally, M., & Chintamaneni, M. (2016). Vplyv piperínu a kvercetínu na antidiabetický potenciál kurkumínu. Journal of Complementary and Integrative Medicine, 13(3). https://doi.org/10.1515/jcim-2016-0016

Publikácia: Mangolim, CS, Moriwaki, C., Nogueira, AC, Sato, F., Baesso, ML, Neto, AM, & Matioli, G. (2014). Inklúzny komplex kurkumín-β-cyklodextrín: Stabilita, rozpustnosť, charakterizácia pomocou FT-IR, FT-Ramanovej, röntgenovej difrakcie a fotoakustickej spektroskopie a potravinárske aplikácie. Food Chemistry, 153, 361-370. https://doi.org/10.1016/j.foodchem.2013.12.067

Publikácia: Patil, V.M., Das, S., & Balasubramanian, K. (2016). Kvantové chemické a dokovacie pohľady na zvýšenie biologickej dostupnosti kurkumínu pomocou piperínu v paprike. The Journal of Physical Chemistry A, 120(20), 3643-3653. https://doi.org/10.1021/acs.jpca.6b01434

Publikácia: Prasad, S., Tyagi, AK a Aggarwal, BB (2014a). Najnovší vývoj v dodávaní, biologickej dostupnosti, absorpcii a metabolizme kurkumínu: Zlatý pigment zo zlatého korenia. Výskum a liečba rakoviny, 46 (1), 2-18. https://doi.org/10.4143/crt.2014.46.1.2

Publikácia: Ribeiro, D., Freitas, M., Tomé, SM, Silva, AM, Porto, G., Cabrita, EJ, Marques, MMB, & Fernandes, E. (2014). Inhibícia LOX flavonoidmi: štúdia vzťahu medzi štruktúrou a aktivitou. European Journal of Medicinal Chemistry, 72, 137-145. https://doi.org/10.1016/j.ejmech.2013.11.030

Publikácia: Shah, BH, Nawaz, Z., Pertani, SA, Roomi, A., Mahmood, H., Saeed, SA, & Gilani, AH (1999). Inhibičný účinok kurkumínu, potravinového korenia z kurkumy, na agregáciu krvných doštičiek sprostredkovanú faktorom aktivujúcim krvné doštičky a kyselinou arachidónovou prostredníctvom inhibície tvorby tromboxánu a signalizácie Ca2+. Biochemical Pharmacology, 58(7), 1167-1172. https://doi.org/10.1016/s0006-2952(99)00206-3

Webstránka: Stanovisko ANSES týkajúce sa hodnotenia rizík spojených s konzumáciou potravinových doplnkov obsahujúcich rastliny, ktoré môžu interferovať s imunitnou a zápalovou odpoveďou spojenou s infekciou SARS-Cov-2. (2020, 10. apríla). ANSES. https://www.anses.fr/en/system/files/NUT2020SA0045.pdf

Webstránka: Stanovisko z 24. októbra 2019 vydané Poradným výborom pre rastlinné prípravky k používaniu potravinových doplnkov s obsahom kurkuminoidov. (24. október 2019). verejné zdravie v Belgicku. https://www.health.belgium.be/sites/default/files/uploads/fields/fpshealth_theme_file/2019_curcuma_fr.pdf

Webstránka: Kurkuma: Použitie, Vedľajšie účinky, Interakcie, Dávkovanie a Varovania. (4. február 2019). Medicine H. https://fr.medicineh.com/53-turmeric-58052

Webstránka: de la Charie, TELDLCDS (nd). Kurkuma: využitie a nutričné ​​výhody. Spoločnosť zmyslov. /kurkuma/

Webstránka: Nežiaduce účinky spojené s konzumáciou doplnkov. (29. jún 2022). ANSES - Národná agentúra pre bezpečnosť potravín, životného prostredia a zdravia pri práci. https://www.anses.fr/fr/content/des-effects-ind%C3%A9sirables-li%C3%A9s-%C3%A0-la-consommation-de-compl%C3%A9ments-alimentaires-contenant -z

Webstránka: Korenie, ALBA-. (3. máj 2017). Ako používať kurkumu pre zdravie? Ostrov korenia. https://ileauxepices.com/blog/2017/05/03/pourquoi-et-comment-utiliser-le-curcuma-pour-la-sante/wpid13084/#precaution

Webstránka: Futura, L. R. (2021, 17. február). Kurkuma: ako zlepšiť jej asimiláciu? Budúcnosť. https://www.futura-sciences.com/sante/questions-reponses/medicaments-curcuma-ameliorer-son-assimilation-13236/

Webstránka: Hedrine: Databáza interakcií bylinných liečiv: Používatelia. (nd). Hedrine. https://hedrine.univ-grenoble-alpes.fr/users/login

Webstránka: Kurkuma | Nadácia pre rakovinu. (nd). Nadácia pre rakovinu. https://www.cancer.be/complementsalimentaires/curcuma

Webstránka: Kari. (2021, 1. november). DUCROS. https://www.ducros.com/fr-fr/le-secret-des-epices/curry#:%7E:text=Utilis%C3%A9%20en%20Inde%20depuis%20des,donne%20sa%20couleur% 20žltá%20znaková%C3%A9ristická