Keď sa u dospievajúcich objaví bolesť v prvej dobe pôrodnej, hovoríme o primárnej dysmenoree. Vysvetľujú sa nadmernou sekréciou zápalových molekúl, určitých prostaglandínov. Trvalá alebo príležitostná, táto bolesť má zostať znesiteľná a klesať od veku 18 rokov alebo po prvom tehotenstve. Približne u 5 až 15 % žien sú však kŕče také bolestivé, že môžu mať veľmi negatívny vplyv na kvalitu života, čo vedie k absenciám v škole alebo voľnu v práci. Preto je dôležité nevynechať sekundárnu dysmenoreu spôsobenú gynekologickou patológiou, ktorá je stále príliš často diagnostikovaná neskoro: endometrióza, myómy, adenomyóza... Našťastie existujú rôzne prírodné metódy na obmedzenie bolesti, pričom netreba zabúdať na diétu, životný štýl, zvládanie stresu. .. čo tiež pomôže znížiť ich frekvenciu alebo intenzitu.

Tento článok bol aktualizovaný dňa 11/01/2024

TOP 5 prírodných prostriedkov

1. Rýchlo konať, keď sú menštruácie veľmi bolestivé: esenciálny olej z tropickej bazalky alebo esenciálny olej z estragónu, v miestnej masáži s rastlinným olejom.
2. Vezmite si aspoň týždeň pred očakávaným dátumom menštruácie: rastlinný olej z boráku lekárskeho alebo rastlinný olej z pupalky obmedziť zápal.
3. Pre svoje spazmolytické a regulačné vlastnosti ženského cyklu: lmacerát z malinových púčikov pri liečbe na pozadí.
4. Pre svoj účinok na kŕče a krvácanie: rebríček ako bylinkový čaj ako babský liek.
5. Ak má stres tendenciu zhoršovať bolesť: jemný alebo pravý levanduľový esenciálny olej pri lokálnej aplikácii alebo pri čuchu.

Neodkladajte konzultáciu s odborníkom, ak bolesť pretrváva. Diagnóza a špecifická liečba budú potrebné, ak sú bolestivé obdobia spôsobené infekciou, endometriózou, myómom atď.

Esenciálne oleje na rýchlu úľavu pri veľmi bolestivých menštruáciách

Aké sú výhody esenciálnych olejov?

Vďaka ich antispazmodické vlastnosti, niektoré esenciálne oleje budú ideálnymi spojencami na rýchle zmiernenie menštruačných bolestí. Obsahujú najmä molekuly, ktoré priamo pôsobia na hladké svaly tvoriace maternicu. Ide najmä o metylchavikol, čiže estragol, ktorý je väčšinovou zložkou esenciálnych olejov z bazalky a estragónu, veľmi často odporúčaných proti kŕčom v bruchu. O iných molekulách patriacich do rodiny esterov je tiež známe, že majú účinky na svalové kŕče, či už tráviace alebo gynekologické.

Keďže tieto molekuly sú inak relaxačné a upokojujúce, budú pôsobiť aj na emocionálny rozmer a pomôžu znížiť bolestivé vnímanie. Štúdie tiež umožnili zdôrazniť protizápalové a analgetické vlastnosti linalool alebo beta-karyofylén, ktorý sa nachádza v niekoľkých esenciálnych olejoch, ktoré budú tiež zaujímavé na použitie v prípadoch dysmenorey.

Aké esenciálne oleje si vybrať?
Ako ich používať?

Dermálne : zrieďte 1 kvapku esenciálneho oleja v 9 kvapkách rastlinného oleja, aplikujte na spodnú časť brucha a solar plexus. V prípade bolesti až 3x denne.

Pri vdýchnutí, špecifickejšie pôsobiť na psycho-emocionálnu zložku: 2 až 3 kvapky esenciálneho oleja na vreckovku alebo knôt inhalátora. Dýchať hneď, ako to bude potrebné.

Hydrosóly na nahradenie alebo doplnenie esenciálnych olejov

V ktorých prípadoch by sa mali uprednostňovať hydrosóly?
  • Hydrosóly sú flexibilné produkty na použitie, najmä orálne, najmä preto, že sú menej koncentrované v aktívnych molekulách. Oni sú obzvlášť vhodné pre ľudí, ktorí nemôžu používať esenciálne oleje, ale aj na doplnenie účinku esenciálnych olejov alebo ako alternatíva pri dlhodobom používaní.
  • Ako preventívne opatrenie budú hydrosóly, ktoré majú estrogénny alebo progesterónový účinok, stále prítomné neodporúča sa v prípade hormonálne závislej rakoviny v anamnéze (príklad: Clary Sage, Officinal Sage, Yarrow hydrosol).
  • Hydrosoly tiež oslovia tí, ktorí sa ponáhľajú a nemáte čas na prípravu bylinkového čaju.
Aké hydrosóly si vybrať?
  • Prvý zámer, rovnako ako v aromaterapii, budeme uprednostňovať bazalku. V pomere, Hydrosol bazalky obsahuje menej metylchavicolu, ale viac linaloolu ako esenciálny olej. Antispazmodický a upokojujúci nervový systém, je ideálny na zmiernenie bolestí brucha, či už súvisiacich s menštruáciou, zlým trávením alebo stresom.
  • V prípade pridružených nepravidelných cyklov, je možné Bazalku nahradiť, prípadne kombinovať s hydrosol rebríka.
  • Ak stres, nervozita a úzkosť majú tendenciu zhoršovať bolesť, možno odporučiť iné hydrosóly ako napr Hydrosol harmančeka rímskeho alebo Melissa hydrosol.
Ako ich používať?

Orálne : rozrieďte 1 až 2 čajové lyžičky hydrosolu v pohári vody 2 až 3 krát denne (alebo 2 polievkové lyžice na 1 l vody, na pitie počas dňa) od prvého dňa bolestivej menštruácie. V prípade potreby začnite 1 až 3 dni pred očakávaným termínom menštruácie.

Olej z boráku lekárskeho a pupalky dvojročnej na úpravu zápalu

Regulačné účinky na produkciu prostaglandínov
  • Na konci menštruačného cyklu, prirodzený pokles progesterónu je sprevádzaný produkciou prozápalových prostaglandínov typu 2 (PGE2) na úkor prostaglandínov typu 1 (PGE1). Práve tieto PGE2 sú pôvodcom kontrakcií potrebných na vypudenie sliznice maternice v každom cykle, zatiaľ čo PGE1 sú skôr protizápalové, proti agregácii krvných doštičiek a vazodilatanciá. Abnormálne bolestivé obdobia sa teda vysvetľujú nadmernou produkciou PGE2 s nerovnováhou v pomere PGE1/PGE2.
  • Aby sme pochopili výhody borákového a pupalkového oleja, je dôležité vedieť, že PGE1 a 2 sú syntetizované z omega 6, pričom limitujúcim krokom je kyselina gama-linolénová (GLA). Prirodzene bohaté AGL, Borákový a pupalkový olej teda priamo poskytujú tento medziprodukt omega 6, ktorý by prostredníctvom fenoménu konkurencie spomalil produkciu PGE2 a pomohlo by to obnoviť lepšiu rovnováhu PGE1/PGE2.
  • Často sa píše, že borákový a pupalkový olej sú hormonálne regulátory. Podľa dostupných vedeckých štúdií je ich pôsobenie skôr na úrovni prostaglandínov, nazývaných aj „hormóny zápalu“. Odkiaľ pravdepodobná zámena, pretože to nie je otázka sexuálnych hormónov. Medzi týmito rôznymi typmi hormónov určite existujú interakcie, ale nemôžeme hovoriť o progesterónovom alebo antiestrogénovom účinku ako v prípade rastlín, ako je Yarrow.
Ako ich užívať ako doplnok?
  • Prispieť k lepšej rovnováhe PGE1/PGE2 prostredníctvom suplementácie FFA : užívajte 1 až 2 čajové lyžičky denneborákový olej alebopupalkový olej pred jedlom, 1 až 2 týždne pred a počas obdobia bolestivej menštruácie. Borákový olej by bol zaujímavejší ako pupalkový, pretože obsahuje dvakrát až trikrát viac kyseliny gama-linolénovej.
  • Zároveň sa nezabudnite vyhýbať nadmernému príjmu omega 6, okrem AGL.. Skutočne, okrem kyseliny gama-linolénovej, omega 6 sú hlavne prekurzory prozápalových molekúl vrátane PGE2. Ako je podrobne uvedené nižšie v časti o úlohe stravy, je preto rovnako dôležité vyhýbať sa nadbytočným potravinám zodpovedným za zápalový stav, pričom treba venovať osobitnú pozornosť rovnováhu omega 3/omega 6.

Púčik maceruje na reguláciu cyklu a obmedzenie kŕčov

V ktorých prípadoch sú maceráty z púčikov relevantné?

Svojím globálnejším a hlbším pôsobením môže byť zaujímavé použiť gemmoterapiu okrem esenciálnych olejov aj vo forme dlhé alebo príležitostné kúry, v závislosti od okolností špecifických pre každú osobu. Niektoré maceráty z púčikov sú známe svojimi modulačnými účinkami na endokrinný systém, pre svoje antispazmodické alebo obehové vlastnosti.

Aké maceráty si vybrať?
  • Malinový macerát prvá voľba pre svoju všestrannosť. Je známy najmä svojim regulačným pôsobením na sekréciu ovariálnych hormónov (estrogénov a progesterónu), ale je tiež antispazmodický s priamym účinkom na svalovinu maternice.
  • Macerát viorne môže byť použité na posilnenie antispazmického účinku Maliny, či už je to bolesť pred alebo počas menštruácie, alebo aj uprostred cyklu v čase ovulácie.
  • Gaštanový macerát a Gaštanový macerát pre ich veno-lymfatické vlastnosti. Pomôžu znížiť menštruačné bolesti zlepšením obehu a obmedzením prekrvenia, najmä v oblasti panvy, malej panvy.
Ako ich používať?

Pre dospelých a dospievajúcich: 5 až 15 kvapiek macerátov z púčikov denne do pohára vody (alebo čistej), 15 minút pred jedlom, maximálne 3 týždne. Začnite s 5 kvapkami a postupne zvyšujte (napríklad: 5 kvapiek prvý týždeň, 10 druhý...). Je možné odobrať niekoľko púčikov (na rozloženie počas dňa) alebo vymeniť púčiky v závislosti od vývoja znamienok.

  • V dlhom priebehu niekoľkých mesiacov : rešpektujte rytmus 3 týždňov príjmu mesačne, po ktorých nasleduje týždeň prestávky. Ideálne na reguláciu hormonálneho systému s Malinový macerát alebo na podporu obehového systému s Gaštanovým macerátom.
  • Ako jednorazové ošetrenie okolo bolestivej menštruácie, skôr pri Viburnum macerate: začnite týždeň pred očakávaným termínom menštruácie.

Babičkine lieky v bylinkových čajoch

V akých prípadoch by ste si mali zvoliť bylinkové čaje?

Či už pre ich antispazmodické, analgetické alebo hormonálne regulačné vlastnosti, viaceré rastliny sa dajú použiť ako infúzie. Čas bylinkového čaju bude mať tiež upokojujúci a upokojujúci účinok, ktorý oceníte najmä v období bolestivých období. Príležitosť na to postarajte sa o seba počas tých dní cyklu, ktoré je ťažké prekonať.

Aké rastliny si vybrať?

Tu je výber rastlín bežne odporúčaných na použitie samostatne alebo v zmesi. Venujte zvýšenú pozornosť ich preventívnym opatreniam pri používaní, najmä ak majú účinok podobný hormónom.

  • Kvitnúce vrcholy Achillea Millefeuille ktoré sú spazmolytiká svalov maternice, ale aj protizápalové, hemostatické a antiestrogénne.
  • Vzdušné časti Alchemilly pre jeho komplementárne pôsobenie na sliznicu maternice. Tradične sa používa aj pri rôznych gynekologických poruchách, ako je napríklad predmenštruačný syndróm. Jeho antiestrogénne alebo progesterónové mechanizmy účinku sú pomerne zložité a stále neznáme. V prípade hormonálne závislej rakoviny alebo hnačky vyhľadajte lekársku pomoc. Neužívajte súčasne s liekmi alebo perorálnymi kontraceptívami.
  • Kvety harmančeka, tiež spazmolytiká, so synergickým účinkom na úzkosť a náladu.
  • Melissa odchádza ktoré majú spazmolytický aj upokojujúci účinok. Ich sedatívne účinky sú dokonca porovnateľné s benzodiazepínmi, pričom poskytujú príjemnú citrónovú chuť.
Ako ich používať?

V infúzii : na jednu šálku zalejte polievkovú lyžicu suchých rastlín vriacou vodou (ideálne s teplotou 80-90°C). Prikryjeme a necháme 10 minút lúhovať. Pite až 2 šálky denne počas druhej časti cyklu, začínajúc týždeň pred očakávanou menštruáciou.

Postarajte sa o svoju stravu a životný štýl, aby ste znížili menštruačné bolesti

Moderná strava, stres, znečisťujúce látky alebo sedavý životný štýl, to všetko sú faktory, o ktorých je známe, že podporujú zápalový stav alebo úzkosť, prinášajú endokrinné disruptory... a vytvárajú klímu priaznivú pre dysmenoreu. Preto je dôležité starať sa o svoj životný štýl na zmiernenie alebo prevenciu menštruačných bolestí.

Prispôsobte si stravu

Príliš často sa zabúda na to, že strava môže zohrávať zásadnú úlohu v intenzite menštruačných bolestí. Okrem olejovej kúry z boráku lekárskeho alebo pupalkového oleja špeciálne zameraného na reguláciu rovnováhy PGE1/PGE2 môžu situáciu zlepšiť, alebo naopak zhoršiť aj určité stravovacie návyky:

  • Vyhnite sa, najmä počas menštruácie : potraviny a nápoje, ktoré podporujú zápal, ako sú rafinované potraviny, nízky obsah vlákniny, príliš sladké alebo príliš slané, zdroje „zlých tukov“ (nasýtené mastné kyseliny, grilované a vyprážané jedlá), kofeínové nápoje, nadmerná konzumácia „alkoholu…
  • Udržujte dobrú celkovú rovnováhu omega 3/omega 6 regulovať syntézu prozápalových molekúl, ako je PGE2: uprednostňovať živočíšne zdroje omega 3 (sardinky, makrela, sleď, vajcia a mäso zo sektora Bleu-Blanc-Cœur atď.) a rastliny (repkové oleje, camelina olej a Orechy, oleje a ľanové semienkochia semenákonopné semienka...), pričom sa vyhýbajte nadmernému príjmu omega 6 iných ako FFA (slnečnicový olej, príliš tučné mäso atď.). Iné štúdie ukazujú, že ženy, ktoré pravidelne konzumujú omega-3 živočíšneho pôvodu (EPA a DHA), menej trpia menštruačnými bolesťami. EPA a DHA sú v skutočnosti prekurzory iných molekúl (PGE3, resolvíny, protektíny atď.), ktoré sú potrebné na dokončenie protizápalového účinku PGE1.
  • Pokryte svoje potreby horčíka ktorý sa podieľa na syntéze prostaglandínov a podieľa sa na procesoch kontrakcií maternice a ciev. Niektoré minerálne vody a určité potraviny sú známe svojou bohatosťou Magnézium. Keďže denná potreba sa odhaduje na približne 300 mg denne, môže sa zvážiť užívanie potravinových doplnkov, najmä v prípadoch chronického stresu.
  • Sledujte príjem zinku, vitamínu C a vitamínu B6 ktoré sa podobne ako horčík podieľajú na syntéze prostaglandínov, ale sú menej ohrozené nedostatkom.
  • Nezabudnite skontrolovať stav železa, najmä ak sú menštruácie silné. Nedostatok Železo nie je nevyhnutne spojená s bolestivou menštruáciou, ale anémia bude zdrojom ďalšej únavy. A prípady deficitu sú stále nedostatočne diagnostikované.
Obmedzte účinky stresu, úzkosti alebo depresie

Niekoľko štúdií ukázalo, že stres je priťažujúcim faktorom menštruačných bolestí. Ženy vystavené vysokej úrovni stresu by preto mali dvakrát vyššiu pravdepodobnosť, že budú trpieť dysmenoreou.. Všetky prirodzené prístupy používané na zvládanie stresu bude preto užitočné znížiť bolestivé obdobia a zlepšiť kvalitu života počas tohto obdobia. Dôležitú úlohu by zohrávala aj kvalita sociálnych vzťahov.

Depresia a úzkosť sú zriedka primárnou príčinou dysmenorey, ale treba brať do úvahy ich úlohu pri exacerbácii bolesti v globálnom prístupe. Psychologická podpora sa potom môže ukázať ako veľmi prospešná.

Cvičenie fyzickej aktivity

Výhody fyzickej aktivity pri bolestivých menštruáciách sú viaceré:

  • Analgetický účinok uvoľňovaním endorfínov a zlepšením prekrvenia panvy;
  • Zníženie stresu a zlepšenie nálady;
  • Prevencia nadváhy a obezita, ktoré sú spojené s vyšším rizikom dysmenorey.

Stačilo byrýchla chôdza 30 minút denne počas prvých troch dní menštruácie na zníženie závažnosti primárnej dysmenorey. Ale fyzická aktivita by bola ešte účinnejšia proti menštruačným bolestiam, ak by sa cvičila pravidelne počas celého cyklu.

Ďalšie tipy a prírodné postupy proti bolestiam žalúdka

  • Použitie fľaše s horúcou vodou na zahriatie bolestivej oblasti;
  • Akupunktúra môže u niektorých ľudí priniesť zlepšenie, ale zatiaľ neexistujú štúdie dokazujúce jeho účinnosť proti primárnej dysmenoree.
  • Niekoľko homeopatických liekov sa odporúčajú v prípadoch dysmenorey (Bryonia, Chamomilla vulgaris, Colocynthis, Magnesia Phosporica, Nux Vomica, Sepia, Thuya atď.). Rada homeopata je potrebná, pretože výber sa robí podľa terénu a špecifických symptómov človeka: keď sa bolesťou prehne žena na polovicu, ak bolesť vyžaruje viac do krížov, stehien alebo chrbta, v pridružené závraty, leukorea, únava... ak bolesť utíši tlakom na brucho, pôsobením tepla alebo chladu... ak je hojnosť menštruácie úmerná intenzite bolesti...
  • Prikladanie hlinených alebo bahenných obkladov sa praktizuje ako súčasť tepelných kúr na zmiernenie bolestivých menštruácií alebo endometriózy... Čo sa týka zelená hlinanapriek tomu je potrebné vziať do úvahy určité kontraindikácie, najmä v prípade prítomnosti IUD alebo základných patológií. Pri pretrvávajúcej bolesti alebo pri dlhodobom používaní je preto potrebná lekárska pomoc.

Zlepšenie diagnostiky a liečby endometriózy

Stáva sa, že bolesť časom pretrváva a nereaguje na zvyčajne predpisovanú liečbu (spazmolytiká, protizápalové lieky, antikoncepčné tabletky). Potom sa odporúča neodkladajte konzultáciu s odborníkom vylúčiť akékoľvek ochorenie, ktoré by mohlo spôsobiť bolestivú menštruáciu (infekcia, endometrióza, myóm atď.).

Endometrióza, jeden z najbolestivejších stavov, je stále zle pochopená a predovšetkým zle diagnostikovaná. Ale toto je a chronické ochorenie, ktoré sa môže objaviť už v puberte a ustúpi až v menopauze Príliš veľa žien ňou trpí niekoľko rokov bez toho, aby o tom vedeli, aj keď „normálna“ bolesť nemá byť taká intenzívna alebo trvať tak dlho.

Vo Francúzsku sa odhaduje, že jedna z 10 žien trpí endometriózou s takmer systematické oneskorenie diagnózy, v priemere o sedem rokov. Od roku 2022 zdravotnícke orgány konečne zaviedli národnú stratégiu boja proti tejto chorobe vrátane podpory lekárskeho výskumu, zlepšenej diagnózy a lepšieho zvládania bolesti.

Bibliografia

Publikácia: J.-M. Lecerf, oddelenie výživy, Pasteurov inštitút v Lille; Interná klinika, CHRU v Lille. (2011). Rastlinné oleje: vlastnosti a použitie.

Publikácia: Ou, M., Hsu, T., Lai, A., Lin, Y., & Lin, C. (2012). Hodnotenie úľavy od bolesti masážou aromatických esenciálnych olejov u ambulantných pacientov s primárnou dysmenoreou: Randomizovaná, dvojito zaslepená klinická štúdia. Journal Of Obstetrics And Gynecology Research, 38 (5), 817-822. doi: 10.1111/j.1447-0756.2011.01802.x

Publikácia: Bavil, D.A., Dolatian, M., Mahmoodi, Z., & Baghban, A.A. (2016). Porovnanie životného štýlu mladých žien s primárnou dysmenoreou a bez nej. Elektronický lekár, 8 (3), 2107-2114. https://doi.org/10.19082/2107

Publikácia: Hudson, T. (2007). Použitie výživy na zmiernenie primárnej dysmenorey. Alternatívne a doplnkové terapie, 13(3), 125-128. https://doi.org/10.1089/act.2007.13303

Publikácia: Akbarzadeh, M., Dehghani, M., Moshfeghy, Z., Emamghoreishi, M., Tavakoli, P., & Zare, N. (2015). Účinok kapsuly Melissa officinalis na intenzitu symptómov predmenštruačného syndrómu u študentiek stredných škôl. Štúdium ošetrovateľstva a pôrodnej asistencie, 4(2). https://doi.org/10.17795/nmsjournal27001

Publikácia: Wang, L., Wang, Stres a dysmenorea: populačná prospektívna štúdia. Pracovné a environmentálne lekárstvo, 61 (12), 1021-1026. https://doi.org/10.1136/oem.2003.012302

Práca : Morel, J. M. (2008). Praktické pojednanie o fytoterapii: Včerajšie lieky pre medicínu zajtrajška, Escalquens, Francúzsko: Edície Jacques Grancher.

Práca : Faucon, M., & Canac, P. (2018). Pojednanie o vedeckej a lekárskej aromaterapii, hydrosoly (1. vydanie). Paris: Ed. Krv Zeme.

Práca : Fleurentin, J., Pelt, JM, & Hayon, JC (2016). Dobré využitie liečivých rastlín. Rennes, Francúzsko: Ouest-France.

Práca : Tisserand, R., & Young, R. (2013). Bezpečnosť esenciálnych olejov: Príručka pre zdravotníkov. Elsevier Gezondheidszorg.

Práca : Coudron C. & Pourrias B. (2014). Príručky na predpis výživy. Zdravotné vydania.

Práca : Piterà di Clima, F., & Nicoletti, M. (2018). Zhrnutie gemmoterapie - Vedecké základy Meristemoterapie. Edície Amyris.

Práca : Couic Marinier, F. a Touboul, A. (2017). Sprievodca esenciálnymi olejmi Živá Zem. Vydanie Terre Vivante.

Práca : Couic-Marinier, F., & Frély, R. (2019). Esenciálne oleje: Kompletný sprievodca pre celú rodinu. SOLAR

Práca : de la Charie, T. (2019). Doprajte si esenciálne oleje. Prečo a ako to funguje? Editions du Rocher.

Webstránka: WikiPhyto, encyklopédia fytoterapie. (nd). http://www.wikiphyto.org/wiki/Home

Webstránka: Užite si svoj Cyklus. (2023, 19. apríla). Užite si svoj cyklus – Odvážme sa na menštruačnú pohodu. https://www.kiffetoncycle.fr/

Webstránka: Bolestivé obdobia | ameli.fr | Poistený. (nd). https://www.ameli.fr/rhone/assure/sante/themes/regles-douloureuses