Rastlinné oleje sú tukové látky a sú v podstate zložené z nasýtených alebo nenasýtených mastných kyselín s omega 3, omega 6 alebo omega 9. Toto zloženie im dáva veľmi užitočné vlastnosti v kozmetike, aromaterapii a potravinách. Aby sme pochopili, ako olej funguje a najmä či je pre nás dobrý alebo nie, musíme už vedieť, z čoho sa skladá. La Compagnie des Sens vám poskytla krátky súhrn hlavných zložiek rastlinného oleja.

Úvod do biochemického zloženia rastlinných olejov

Kvalifikujeme sa zeleninový olej, olej získaný lisovaním za studena alebo extrakciou, ale aj olejový macerát, ktorý vzniká maceráciou rastliny v rastlinnom oleji. Byť tučné telo, rastlinný olej nie je nemiešateľné s vodou ani v alkohole, to znamená, že sa v ňom nerozpustí. V závislosti od teploty, pri ktorej je olej tekutý, môžeme hovoriť ooleja alebo maslo : napríklad⁣⁢‌‍‌‍​‍‌‌‌​‌‍​​​‍​​‍‌‍​​​‌‌​‍‌‍‌​‍​‍​‌‌‌‍‍‌​​‌‌‍Argán vytvára tekutý olej pri izbovej teplote, pričom Shea sa nachádza vo forme masla pri rovnakej teplote.

Zloženie mastných kyselín rastlinných olejov

Mastné kyseliny sú molekuly, ktoré predstavujú pre človeka zdroj energie. Mastné kyseliny, väčšinou poskytované potravou, si naše telo dokáže syntetizovať aj sami. Niektoré sa však nedajú syntetizovať a musia sa dodávať prostredníctvom stravy; tieto mastné kyseliny sa nazývajú nevyhnutné. Mastné kyseliny spolu tvoria lipidy.

Mastná kyselina je tvorená reťazcom atómov uhlíka a vodíka s funkčnou skupinou karboxylovej kyseliny COOH na jednom konci. To vytvára viac alebo menej dlhý reťazec v závislosti od typu mastnej kyseliny. V závislosti od počtu atómov vodíka nachádzajúcich sa na týchto uhlíkoch rozlišujeme niekoľko konfigurácií mastných kyselín: nenasýtené a nasýtené. 

Opak: funkcia karboxylovej kyseliny COOH

Nenasýtené mastné kyseliny

Nenasýtené mastné kyseliny sa skladajú z jednej alebo viacerých dvojitých väzieb uhlík-uhlík (C=C), čo umožňuje ich klasifikáciu do dvoch kategórií:

Nasýtené mastné kyseliny

Na rozdiel od nenasýtených mastných kyselín majú nasýtené mastné kyseliny iba jednoduché uhlíkové väzby, to znamená, že všetky uhlíky sú spojené s atómami vodíka. Vo všeobecnosti sú prítomné nasýtené mastné kyseliny pevná forma pri izbovej teplote môže mať preto olej zložený prevažne z nasýtených mastných kyselín tuhý vzhľad ako kokosové alebo bambucké maslo. Pri správnom dávkovaní, v zdravej a vyváženej strave, nasýtené mastné kyseliny môže byť veľmi dobrým zdrojom energie a vitamínov.

Tu je niekoľko príkladov rastlinných olejov klasifikovaných podľa ich zloženia mastných kyselín:

Ostatné zložky rastlinných olejov, nezmydliteľné

Aj keď sú rastlinné oleje z veľkej časti zložené z mastných kyselín, je dôležité si uvedomiť, že existujú aj iné zlúčeniny ako napr nezmydelniteľné. Je to druh zvyšku nerozpustného vo vode, nazývaného neglyceridová časť, a ktorý sa získava o zmydelnenie oleja. Zmydelnenie je proces premeny oleja na mydlo pridaním sódy. Povaha týchto nezmydelniteľných látok sa líši v závislosti od použitého rastlinného oleja, hlavné kategórie nezmydelniteľných látok sú karotenoidy (prekurzory vitamínu A), tokoferoly (silné antioxidanty) a steroly (vynikajúce pre pružnosť pokožky). Aj keď sú vo veľmi malých množstvách v rastlinnom oleji, často menej ako 1 %, ich pôsobenie zostáva napriek tomu veľmi účinné.

Medzi tieto nezmydliteľné látky patrí kategória vitamíny je veľmi zaujímavý, nájdeme tam napr.

  • Tam vitamín A čo je silný antioxidant, ktorý chráni pokožku a chráni telo pred infekciami. Pri požití môže tiež pomôcť uľahčiť rast kostí a podporiť dobré videnie.. Prekurzory sa nachádzajú v olej z Mrkva, ale aj v olej z Jojobový.
  • Tam vitamín B vo všeobecnosti prispieva k produkcii energie v tele. Každá podkategória vitamínu B (B1, B2, B3, B5, B6, B8, B9 a B12) má o niečo špecifickejšie vlastnosti. Napríklad vitamín B sa nachádza v olej z Pšeničných klíčkov aolej z Sezam.
  • Tam vitamín C je tiež silným antioxidantom, ktorý prispieva k dobrému zdraviu kostí. Pomáha tiež urýchliť hojenie. Vitamín C sa nachádza v olej z Šípka a D'Právnik.
  • Tam vitamín D je pomerne dobre známy, pretože sa vylučuje počas pobytu na slnku. Je užitočný pre správne fungovanie imunitného systému a dobré zdravie kostí a zubov. Nájdeme to v olej zMandľový a z Borák lekársky.
  • Tam vitamín E je jedným z najviac antioxidačných vitamínov. Pôsobí protizápalovo, prispieva aj k správnemu fungovaniu kardiovaskulárneho systému. Nachádza sa v olej z Lieskový orech a iné orechy, ale aj v olej z Konope.
  • Tam vitamín K je užitočný na zrážanie krvi a tvrdnutie mäkkých tkanív. Nájdeme to v olej z Svetlica ale aj v tom Brokolica.

Všetky tieto vitamíny môžu byť prítomné v rastlinných olejoch a poskytujú ich vlastnosti, aby pôsobili v srdci vášho tela, či už sú použité na koži alebo požití v závislosti od požadovaného účinku.

Bol pre vás tento článok užitočný?

  

Priemerná známka: 4.2 ( 96 hlasy)

Bibliografia

Práca : de la Charie, T. (2019). Doprajte si esenciálne oleje. Prečo a ako to funguje? Editions du Rocher.

Práca : Pobeda, M. (2011). Výhody rastlinných olejov, naučte sa ich poznať a používať pre zdravie a krásu. Edície Hachettes Livres (Marabout).

Webstránka: Zdravotné účinky nenasýtených mastných kyselín – zhrnutie od Joanne Lunn a Hannah E. Theobald, odborníkov na výživu, pre British Nutrition Foundation. (2006) http://www.eufic.org/article/fr/rid/health-effects-unsaturated-fatty-acids-Summary/

Webstránka: Unsaponifiables, alebo ako zachrániť našu pokožku pred zubom času, od Missrimel, publikované 31. marca 2011. http://www.soapacadabra.fr/archives/2011/03/31/20768119.html

Webstránka: Aký je rozdiel medzi omega 3 a omega 6? Aktualizované 20.08.2015. http://www.allodocteurs.fr/alimentation/nutriments/omega-3-6/quelle-est-la-difference-entre-omega-3-et-omega-6_16504.html

Webstránka: Kardiovaskulárne ochorenia: nasýtené tuky nie sú také rizikové? Florian Gouthière pre allodocteurs.fr. Aktualizované 31.05.2014. http://www.allodocteurs.fr/actualite-sante-entreprises-cardiovascular-des-graisses-saturees-pas-si-riskes-_12898.html