Ak sú esenciálne oleje silnými produktmi, s ktorými sa musí zaobchádzať opatrne, rastlinné oleje sú oveľa šetrnejšie, a preto sa oveľa ľahšie používajú. To je dôvod, prečo často odporúčame riediť esenciálne oleje v rastlinnom oleji. Druhý zmierni možné škodlivé účinky prvého a zároveň mu umožní rozvinúť jeho vlastnosti. Rastlinné oleje sú preto „jednoduchou“ vstupnou bránou do aromaterapie. Menej silné ako éterické oleje, sú menej „nebezpečné“ a riziko predávkovania je takmer nulové. Napriek tomu sa odporúča dodržiavať určité opatrenia pri používaní a byť si vedomý súvisiacich rizík. Pozor, riziko sa však nerovná nebezpečenstvu, pri dodržaní návodu na použitie sa netreba obávať. Príklady rastlinných olejov uvedené v tejto príručke nepredstavujú vyčerpávajúci zoznam.

Tento článok bol aktualizovaný dňa 22/12/2023

Rôzne spôsoby použitia rastlinných olejov

Aplikácia na kožu

Na aplikáciu na pokožku možno použiť všetky rastlinné oleje. Avšak, niektoré sú silnejšie, je potrebné ich pred každým použitím použiť zmiešané s inými rastlinnými olejmi. To je napríklad prípad niektorých rastlinných olejov, ako je borák, karanja alebo horčica.

Požitie

Veľkú časť rastlinných olejov možno využiť aj požitím nutričné ​​výhody, ale nielen ! Rastlinné oleje sú výbornými nosičmi pre bezpečné požitie éterických olejov. Okrem toho sa zdravie pokožky dá dosiahnuť aj požitím rastlinných olejov.

THE olejové maceráty môžu byť použité iba cez kožu, niektoré môžu byť použité len perorálne na odporúčanie lekára. Existuje niekoľko špeciálnych prípadov. Napríklad brokolicový olej by sa nemal konzumovať kvôli jeho bohatému zloženiu na kyselinu erukovú, rovnako ako horčicový olej. Nie na tie by sme však stavili, takže buďte ostražití.

Môže sa konzumovať veľké množstvo rastlinných olejov: Sladké mandle, argan, avokádo, baobab, kakaové maslo, bambucké maslo, borák, kamelina, svetlice, konope, chia, kokos, pšeničné klíčky, inca inchi, ľan, makadamia, nigela, lieskový orech, pupalka, tekvicové semienka, hroznové semienka, Perilla, Slivka, Sezam a Tigernut.

Potenciálne riziká určitých rastlinných olejov

Fotosenzibilizácia

Pri použití cez kožu spôsobujú určité aromatické molekuly reakcie a začervenanie pokožky, ak sa použijú pred pobytom na slnku, toto nazývame fotosenzibilizácia. Preto je výhodnejšie po aplikácii sa 12 hodín nevystavujte slnku takzvaného fotosenzibilizačného rastlinného oleja.

Príklad fotosenzibilizačného rastlinného oleja: Ľubovník bodkovaný

Hepatotoxicita

Hepatotoxický rastlinný olej môže spôsobiť nepriaznivé účinky pri dlhodobom perorálnom používaní. Tieto oleje preto by sa nemal používať v prípadoch patológie pečene : cirhóza, hepatitída, zlyhanie pečene alebo intolerancia paracetamolu. Mali by sa používať v nízkych dávkach a na krátky čas.

Príklad hepatotoxického rastlinného oleja: Borák lekársky

Komedogenita

Niektoré oleje sú tzv komedogénnyto znamená, že môžu podporovať vzhľad nedokonalostí, ako sú pupienky alebo čierne bodky. Preto je dôležité starostlivo kontrolovať index komedogenity apoužívajte olej vhodný pre váš typ pleti.

Príklady komedogénnych rastlinných olejov: CocoŠípkaMrkvaPšeničných klíčkovHorčicaMonoiBielizeň, Chia a Kakaové maslo

Alergie

Rastlinné oleje obsahujú viac či menej alergénov. Alergénny rastlinný olej by sa mal používať opatrne a krátkodobo. Je lepšie pred použitím vykonajte test na alergiu v ohybe lakťa na väčšej ploche. Kožnú alebo orálnu alergiu môže spôsobiť niekoľko faktorov v závislosti od alergénu: orechy, lepok, botanická rodina, látky obsiahnuté v olejoch.

Tu je súhrn rastlinných olejov, ktoré môžu byť alergénne:

Interakcie a kontraindikácie

Ak užívate lieky... 

Ak užívate lieky, uistite sa, že kombinované užívanie s rastlinnými olejmi nie je zdraviu škodlivé. V každom prípade, pre ďalšie informácie kontaktujte svojho lekára alebo lekárnika.

Rastlinné oleje sa neodporúčajú v prípadoch:

Používatelia 

Niektoré rastlinné oleje sa neodporúčajú citlivejším užívateľom, najmä tehotným a dojčiacim ženám a deťom. Preto pred použitím musíte získať podrobné informácie a neváhajte vyhľadať lekársku pomoc.

Rastlinné oleje sa neodporúčajú pre:

Konzervácia rastlinných olejov

Konzervovanie rastlinných olejov je dôležitým krokom, ktorý treba zvážiť pre bezpečné používanie. Oleje sú viac-menej citlivé na oxidáciu alebo teplo. Je preto dôležité skladovať ich mimo dosahu tepla a svetla, ale aj na chladnom a suchom mieste. Je nevyhnutné postarať sa o konzerváciu vašich rastlinných olejov, aby ste zabránili ich znehodnoteniu s rizikom, že skončia so zatuchnutým a komedogénnym olejom.

Viac informácií : ako skladovať rastlinné oleje?

Bol pre vás tento článok užitočný?

  

Priemerná známka: 4.6 ( 303 hlasy)

Bibliografia

Práca : de la Charie, T. (2019). Doprajte si esenciálne oleje. Prečo a ako to funguje? Editions du Rocher.

Práca : Clergaud, C. (2003). Rastlinné oleje: oleje pre zdravie a krásu. Amyris.

Práca : Kaibeck, J. (2013). Rastlinné oleje sú chytré: Najlepšie oleje a všetky dobré rady, ako sa starať o svoje zdravie, krásu.... Leduc.s éditions.

Práca : Pobeda, M. (2014). Výhody rastlinných olejov: Naučte sa ich poznať a používať pre svoje zdravie a krásu. Poessneck, Nemecko: Marabout.

Práca : Chesman, S. (2017). Krátky sprievodca rastlinnými olejmi. Vydanie Blood of the Earth.