Rastlinné oleje sa skladajú hlavne z mastných kyselín a práve tieto rôzne molekuly dodávajú olejom ich kozmetické, nutričné ​​a terapeutické vlastnosti. Ale pozor, mastné kyseliny často znamenajú oxidáciu! A práve táto oxidácia poškodí kvalitu vášho oleja, samozrejme, okrem výberu suroviny na začiatku. Ako si teda vybrať kvalitné rastlinné oleje a predovšetkým ako ich správne skladovať? Všetko vám tu vysvetlíme.

Ako spoznať kvalitný rastlinný olej?

Zmienky a certifikácie

Rovnako ako esenciálne oleje, existuje mnoho druhov rastlinných olejov. Aby ste zaručili kvalitu svojho rastlinného oleja, musíte venovať pozornosť týmto niekoľkým bodom:

  • Spomínaný panenský olej : táto zmienka znamená, že olej nebol podrobený žiadnej úprave pred alebo po lisovaní, je to čistý olej, ktorý bol jednoducho filtrovaný, aby sa odstránili všetky nečistoty.

  • Spomína sa prvé lisovanie za studena : prvé lisovanie za studena je jednoduchá metóda mechanickej extrakcie, pri ktorej sa plody a semená olejnatých semien lisujú, aby sa olej priamo extrahoval. Je možné lisovať zahrievaním suroviny a opakovaným lisovaním získať viac oleja, ale kvalita bude nižšia.

  • BIO certifikácie : tieto certifikácie zaručujú, že rastlina, z ktorej bol olej vyrobený, bola vyrobená podľa zásad ekologického poľnohospodárstva a že sa v nej nenachádzajú žiadne fytosanitárne produkty. V závislosti od spôsobu použitia rastlinného, ​​potravinárskeho alebo kozmetického oleja existujú dva typy certifikácie: AB a Cosmos.

Kontrola kvality

Tieto rôzne zmienky zaisťujú, že olej bol vyrobený v najlepších možných podmienkach, avšak rovnako ako éterické oleje, aj rastlinné oleje sú prírodné produkty a ich konečná kvalita závisí spočiatku od zvolených surovín.  

Ak je totiž surovina nekvalitná, nekvalitný bude aj hotový výrobok, bez ohľadu na schopnosti spracovateľa. A aby sme sa uistili, že olej obsahuje všetky molekuly, ktoré hľadáme, existuje len jedno riešenie:chromatografická analýza ! Len to nám umožňuje presne vedieť, ktoré molekuly sú prítomné v oleji a v akom pomere.

Preto je zloženie olejov starostlivo analyzované, aby bola zaručená najlepšia možná kvalita. Malá jemnosť pre olejové maceráty, je dôležité skontrolovať obojebiologický pôvod nosného oleja, často slnečnicový olej, ako ajpôvod rastliny používa sa pri macerácii.

Dobre vedieť

Tokoferol je možné vidieť v zozname zložiek na etikete niektorých rastlinných olejov. Toto je vlastne druhý názov pre vitamín E, ktorý je antioxidantom. Často sa pridáva do rastlinných olejov alebo olejových macerátov, ktoré sú najcitlivejšie na oxidáciu, aby sa zvýšila ich stabilita a tým sa dlhšie uchovali.

Čo by mala obsahovať etiketa rastlinného oleja?

Na etikete kvalitného rastlinného oleja musíte nájsť:

  • Botanický názov vo francúzštine a latinčine poskytuje viac informácií o druhu rastliny používanej na výrobu rastlinného oleja.
  • Tam spôsob získania so spomínaným panenským olejom prvého lisovania za studena

  • THE certifikácií s logom COSMOS ORGANIC certifikovaným spoločnosťou Ecocert alebo logami AB a Eurofeuille certifikovanými spoločnosťou Ecocert FR-BIO-01.

  • Zoznam prísad ideálne s chemickým zložením a použitou časťou rastliny.
  • THE Číslo šarže, l'geografického pôvodu a tHE kontaktné údaje od výrobcu sú zárukou sledovateľnosti

Ako skladovať rastlinné oleje?

Ak sú éterické oleje skôr stabilnými produktmi, ktoré možno skladovať niekoľko rokov pri izbovej teplote, rastlinné oleje sú menej stabilné a starnú rýchlejšie, najmä kvôli ich zloženiu mastných kyselín.

Oxidácia rastlinných olejov

Rastlinné oleje sú často definované ich oxidačným potenciálom, to je a odbúravanie mastných kyselín ktoré tvoria olej a ktoré teda idú zmeniť kvalitu oleja. Táto oxidácia môže byť spôsobená rôznymi faktormi:

  • Kyslík vo vzduchu : olej v kontakte so vzduchom môže z dlhodobého hľadiska zmeniť molekulárnu štruktúru mastných kyselín a tým zmeniť štruktúru oleja. Tento jav zmeny oleja je vysvetlený fixáciou atómov kyslíka na karboxylových kyselinových funkciách mastnej kyseliny.

  • Svetlo : UV lúče sú faktormi degradácie väzieb medzi atómami tvoriacimi mastné kyseliny. Príliš časté vystavenie svetlu teda môže viesť k tvorbe voľných radikálov a mutáciám, ktoré menia kvalitu oleja.

  • Interakcie s kontajnerom : kovové obaly, ako je železo alebo meď, môžu reagovať s obsahom a uvoľňovať molekuly, ktoré znehodnocujú olej.

  • Teplo : je známe, že teplo pôsobí ako katalyzátor v týchto reakciách, to znamená, že podporuje denaturáciu mastných kyselín, a preto vedie k oxidácii oleja. Aj keď sú niektoré oleje menej citlivé na teplo ako iné, je dôležité skladovať ich na chladnom mieste.

Tieto faktory môžu teda podporovať oxidáciu olejov a následne viesť k alergické reakcie, z tlačidlá (pretože oxidovaný olej sa stáva veľmi komedogénnym) a a zatuchnutý zápach pri používaní. Preto je dôležité skladovať oleje mimo dosahu tepla a svetla, ale aj na chladnom a suchom mieste, aby sa zabránilo akejkoľvek kontaminácii mikroorganizmami a vo vhodnej nádobe! Panenský olej extrahovaný prvým lisovaním za studena je bohatší, a preto má tendenciu sa rýchlejšie rozkladať ako minerálne oleje. Preto je nevyhnutné dbať na konzerváciu rastlinných olejov.

Dobré gestá

Aby ste dali všetky šance na svoju stranu a používali svoje oleje čo najdlhšie, postarajte sa o ne. vždy uchovávajte mimo svetla, v uzavretej fľaši. Po každom použití dobre utrite hrdlo fľaše, aby ste zabránili kontaminácii a oxidácii. A vyberte nádoby vhodnej veľkosti: čím viac je olej v kontakte so vzduchom, tým rýchlejšie bude oxidovať. 

Konzervácia rastlinných olejov

Pre konzerváciu možno oleje rozdeliť do štyroch kategórií podľa ich povahy a ich stability voči oxidácii. 

Bol pre vás tento článok užitočný?

  

Priemerná známka: 4.7 ( 419 hlasy)