Pochopte svoje kozmetické výrobky pre rozumné a rozumné použitie. Pri výbere a používaní rastlinných olejov vo vašej kozmetickej rutine je dôležité mať na pamäti niekoľko konceptov. Pretože vždy vyberáme lepšie, keď vieme, na aké kritériá sa spoliehame, Compagnie des Sens vám ponúka krátky prehľad otázok, ktoré si musíte položiť pred výberom rastlinného oleja v kozmetike!

Komedogenita rastlinných olejov

Hovorí sa olej komedogénny ak spôsobí tvorbu komedónov. Komedóny sú všetky drobné nedokonalosti ktoré môžeme mať na koži ako pupienky, mikrocysty či dokonca čierne bodky. Objavujú sa, keď pokožka produkuje prebytočný maz čo končí blokovaním pórov. Kombinovaná až mastná pleť a najmä mladá pleť sú vo všeobecnosti najnáchylnejšie na čierne bodky, ktoré nájdeme na úrovni mazových žliaz.

Komedogénny olej je teda olej, ktorý podporí tvorbu týchto nedokonalostí a následne blokovať póry dlhý termín. Tieto oleje sa však dajú z času na čas a najmä ďalej použiť suché kože, na vyriešenie konkrétneho problému ako sú vrásky, strie alebo jednoducho na rehydratáciu pokožky.

Každý olej má a index komedogenity ktorá závisí od 3 kritérií: od jej čerstvosti, citlivosti na oxidáciu a rýchlosti prenikania do pokožky. Index komedogenity oleja sa pohybuje od 0 do 5, pričom index 0 je nekomedogénny a index 5 je veľmi komedogénny. Ak tieto indexy naznačujú pravdepodobnosť, že olej je komedogénny, je to tak tiež dôležité vziať do úvahy váš typ pleti a teda možné neočakávané reakcie. Mastnej až zmiešanej pleti sa preto odporúča používať oleje s nízkym indexom medzi 0 a 2, zatiaľ čo normálna až suchá pleť môže ľahšie používať oleje s indexmi medzi 0 a 5.

Viac informácií : vyberte si rastlinný olej podľa typu pleti.

Aby ste si svoje rastlinné oleje vybrali starostlivo, tu je malý, nevyčerpávajúci zoznam olejov podľa ich indexu komedogenity.

Oxidácia rastlinných olejov

Rastlinné oleje sú často definované ich oxidačným potenciálom, to je a odbúravanie mastných kyselín ktoré tvoria olej a ktoré teda idú zmeniť kvalitu oleja. Táto oxidácia môže byť spôsobená rôznymi faktormi, ako je kyslík vo vzduchu, svetlo, interakcie s nádobou alebo dokonca teplo. Oxidácia oleja tak môže zvýšiť jeho index komedogenity a trénovať alergické reakcie a vzhľadnedokonalosti okrem a zatuchnutý zápach pri používaní.

Viac podrobností na: oxidácia rastlinných olejov.

Suchý alebo mastný rastlinný olej?

Pri nanášaní rastlinného oleja na pokožku je možné cítiť mastný pocit, hoci olej už nepreniká do pokožky tak dobre. Tento jav je spôsobený tým zloženie mastných kyselín olej, ktorý to prináša viac či menej silná afinita s pokožkou. Čím silnejšia je afinita oleja k pokožke, tým rýchlejšie prenikne a tým menej sa budete cítiť mastný na dotyk. Sú to tieto prenikajúce rastlinné oleje, ktoré sú tzv suché oleje. Suché oleje budú pozostávať hlavne z omega 3 a omega 6, ktoré ľahšie prenikajú do pokožky mastné oleje bude viac tvorený omega 9. Výber rastlinného oleja bude teda závisieť od vašich potrieb, ak si chcete zachovať matnú pleť, bez pocitu mastnoty, potrebujete suchý olej. Ak je cieľom skôr dosiahnuť saténovú pleť, mastný olej bude úplne vhodný.

Tu je niekoľko príkladov rastlinných olejov so suchým alebo mastným pocitom:

Panenský alebo rafinovaný olej?

Prvý za studena lisovaný panenský olej označuje spôsob získavania oleja, ktorý sa líši od spôsobu získavania rafinovaných olejov.

A panenský olej sa získava pomocou lisované za studena, čo je jednoduchá, rýchla a pôvodná metóda extrakcie. Ide o mechanickú extrakčnú metódu, pri ktorej sa plody a semená olejnatých semien lisujú, aby sa olej priamo extrahoval. Tento mechanizmus prebieha pri izbovej teplote, aby nedošlo k denaturácii mastných kyselín. Panenský olej z prvého lisovania za studena teda zodpovedá prvej šťave zo semien alebo plodov, bez chemickej úpravy alebo rafinácie. Ide o jemnú extrakčnú metódu, ktorá zachováva olej ako celok, pre produkt bohatý na vitamíny, antioxidanty a iné nezmydliteľné látky.

Na rozdiel od a rafinovaný olej získava a extrakčná metódapomocou rozpúšťadla, často alkoholu. Keď sa tento olej získa, podstúpi niekoľko úprav:

  • Degumovanie, ktoré zodpovedá eliminácii fosfolipidov v oleji, komplexov zoskupujúcich jednu alebo viac mastných kyselín s inými molekulami;
  • Neutralizácia, aby olej stratil svoju voľnú kyslosť;
  • Odfarbenie a dezodorácia.

Všetky tieto kroky často vyžadujú zásah chemických molekúl. To zahŕňa zničenie určitých esenciálnych mastných kyselín, ak je rafinačná teplota vysoká, ako aj stratu prirodzeného zloženia oleja. Rovnako tak môžu vznikať nové zložky, ktoré nie sú nevyhnutne prospešné pre pokožku ani pre stravu. Rafinované rastlinné oleje majú stále tú výhodu, že sú lepšie konzervované ako panenský rastlinný olej.

Buďte opatrní pri výbere oleja, ak nie je uvedený spôsob jeho získania, určite je rafinovaný!
Rastlinné oleje Compagnie des Sens sú vo veľkej väčšine panenské oleje, ktoré sú výsledkom prvého lisovania za studena z ovocia, semien, jadierok.

Čo je index zmydelnenia?

Index zmydelnenia (IS) je a hodnotu používa sa počas procesu zmydelnenia tukovej látky. Existujú dva indexy zmydelnenia, pre potaš (KOH) a pre sódu (NaOH). V chémii index zmydelnenia zodpovedá hmotnosti potaše alebo sódy v mg potrebnej na neutralizáciu voľných mastných kyselín a zmydelnenie esterifikovaných mastných kyselín obsiahnutých v 1 g tuku.

Inými slovami, index zmydelnenia oleja zodpovedá množstvo v miligramoch vyžaduje sa potaš alebo sóda na zmydelnenie 1 gramu tohto oleja. Každý rastlinný olej má svoj vlastný index zmydelnenia, v skutočnosti sa množstvo potaše alebo sódy bude líšiť v závislosti od použitého oleja. Tento index teda umožňuje charakterizovať oleje.

Zmydelnenie je teda a chemická reakcia medzi tukovou látkou (rastlinný olej alebo maslo) a základňu ako je potaš (KOH) alebo sóda (NaOH). Existujú dva typy zmydelňovania, horúce a studené zmydelnenie. Často sa uprednostňuje zmydelnenie za studena, pretože umožňuje zachovať všetky výhody olejov, a preto produkuje mydlo lepšej kvality.

Táto metóda je široko používaná v kozmetike a najmä pre výroba mydla. Index zmydelnenia je skutočne dôležitým údajom na zistenie potrebného množstva silnej zásady, ktorú treba pridať na zmydelnenie rastlinného oleja alebo masla. Mydlá vyrobené zo sódy budú vo všeobecnosti tvrdé, zatiaľ čo mydlá vyrobené z potaše budú mäkšie alebo dokonca tekuté.

Bol pre vás tento článok užitočný?

  

Priemerná známka: 4.6 ( 383 hlasy)

Bibliografia

Práca : de la Charie, T. (2019). Doprajte si esenciálne oleje. Prečo a ako to funguje? Editions du Rocher.