Potraviny, kozmetika, terapeutiká... Rastlinné oleje sú tukové látky zastúpené v rôznych oblastiach použitia. Pre mnohých ľudí sú rastlinné oleje predovšetkým surovinou v ich každodennej strave. Pre iných sú to kozmetické výrobky s výživnými, upokojujúcimi a ochrannými vlastnosťami, niektorí ich využívajú okrem aromaterapie aj pre liečivé vlastnosti najmä pre svoj terapeutický účinok. Nie je možné oddeliť tieto rôzne oblasti použitia, pretože rovnaký rastlinný olej môže mať rôzne aplikácie. Cieľom tohto komplexného sprievodcu je lepšie pochopiť rastlinné oleje, ich použitie, ich výhody, ale aj ich vnútorné zloženie a kvalitu, aby ste ich mohli správne používať v akejkoľvek oblasti použitia.

Tento článok bol aktualizovaný dňa 14/12/2022

Aké rastlinné oleje použiť v aromaterapii?

Rastlinné oleje sa často používajú samostatne alebo spolu s éterickými olejmi pre ich mnohé terapeutické vlastnosti. Zloženie mastných kyselín rastlinných olejov umožňuje riedenie esenciálnych olejov. Navyše ide o väčšinové zložky pokožky, takže sa ľahko nanášajú, prenikajú do pokožky viac či menej hlboko v závislosti od rastlinného oleja a vo všeobecnosti ich každý veľmi dobre znáša.

4 najlepšie rastlinné oleje v aromaterapii:

  • THE arnikový olejový macerát : nutnosť. Arnica, známa svojimi protizápalovými vlastnosťami, okrem toho, že pôsobí na krvný obeh, upokojuje bolesti svalov a kĺbov. On je ten účinnejšie v prípadoch: Bolesti, svalové kŕče, bolesti svalov, tendinitída, bolesti kĺbov, opuchy, modriny, hematómy, pomliaždeniny, podvrtnutie.
  • L’rastlinný olej Nigella : vďaka svojmu tymochinónovému zloženiu mnohé štúdie skúmali jeho terapeutické vlastnosti. Je teda protizápalový, protiinfekčný, imunostimulačný, bronchodilatačný, antioxidačný atď. Je to veľmi silný rastlinný olej sám o sebe. Najúčinnejšie v prípadoch: Respiračná alergia, Astma, Alergická astma.
  • L’rastlinný olej Calophyll Inophyl : tiež nazývaný Tamanu olej, je uznávaný pre svoje obehové, tonizujúce, krv riediace vlastnosti atď. Najúčinnejšie v prípadoch: Rosacea, Začervenanie, Rosacea, Kŕčové žily, Hemoroidy.
  • L’arganový rastlinný olej : jeho zloženie podobné zloženiu kožných lipidov z neho robí vynikajúce médium na riedenie esenciálnych olejov. Rýchlo preniká do pokožky a zároveň poskytuje výživný účinok.

Aké rastlinné oleje používať v kozmetike?

Rastlinné oleje predstavujú samy osebe kozmetické zložky a stále viac sa používajú samostatne, ako aj ako jediná zložka v starostlivosti o krásu. Z dobrého dôvodu sú mastné kyseliny štrukturálnymi prvkami pokožky. Nezmydliteľné látky sú silné aktívne zložky, ktoré prepožičiavajú vlastnosti 100% prírodnému produktu pre kompletnú kozmetickú starostlivosť s jediným produktom. Všetky rastlinné oleje vďaka svojmu biochemickému zloženiu a svojej fyzikálno-chemickej kvalite zmäkčujú a chránia pokožku. Ak sa chcete dozvedieť viac o kozmetických vlastnostiach rastlinných olejov.

Top 4 rastlinné oleje v kozmetike:

  • L’rastlinný olej zo sladkých mandlí : Rastlinný olej zo sladkých mandlí je ideálny pre citlivú a krehkú pokožku vďaka svojim upokojujúcim vlastnostiam. Často sa odporúča pre citlivé subjekty, ako sú dojčatá alebo tehotné ženy. Najúčinnejšie v prípadoch: Plienková vyrážka, čiapočka od kolísky
  • THE Bambucké maslo : je nevyhnutný v kozmetickej starostlivosti. Jeho maslová textúra poskytuje vyživujúce, hydratačné a ochranné vlastnosti. Najúčinnejšie v prípadoch: Praskliny, Praskliny
  • L’rastlinný kokosový olej : ideálny pre suché a lámavé vlasy, kokosový olej bude tiež veľmi účinný pre suchú alebo citlivú pokožku vďaka svojim vyživujúcim, posilňujúcim, hydratačným a zmäkčujúcim vlastnostiam vlasov. Najúčinnejšie v prípade: Suché vlasy, Poškodené vlasy, Kučeravé vlasy, Všetky typy pleti, Zubný absces, Zuby (vybielenie)
  • L’rastlinný olej Macadamia : ako neutrálny olej na ochranu pokožky, suchý na dotyk, je vhodný pre všetky typy pleti a vlasov, preto je univerzálny pre všetky kozmetické ošetrenia.

Na starostlivosť o pleť

Suchá pleť, mastná pleť, citlivá pleť, podráždená pleť či zrelá pleť: pre každý typ pleti existuje vhodný rastlinný olej. Túto špecifickú starostlivosť poskytujú mastné kyseliny, ale aj nezmydliteľné látky a aktívne zložky, ktoré ich tvoria.

4 najlepšie rastlinné oleje pre starostlivosť o pleť:

  • L’jojobový rastlinný olej : ideálny pre zmiešanú až mastnú pleť, jojobový olej má schopnosť regulovať a udržiavať dokonalú rovnováhu vďaka svojim vlastnostiam regulujúcim tvorbu kožného mazu a pH. Zjemňuje a chráni pokožku, revitalizuje suchú pokožku a chráni kožné bunky.
  • L’rastlinný olej z marhuľových jadier : bohatý na karotenoidy, vitamín E a omega 6 a 9, je vhodný na starostlivosť o zrelú pleť, ale aj ako odličovač. Je to neutrálny a ochranný olej vhodný pre každého.
  • L’rastlinný olej šípky : Šípkový rastlinný olej je ideálny pre všetky kozmetické ošetrenia. Aplikuje sa na tvár ako denný alebo nočný krém a vďaka svojim spevňujúcim, regeneračným a hojivým vlastnostiam je spojencom vráskavej a poškodenej pokožky.
  • THE mrkvový olejový macerát : oranžovej farby, bohatý na provitamín A, okrem ochranného účinku na pokožku má aj zdravý lesk.

Na starostlivosť o vlasy

Suché vlasy, lámavé vlasy, kučeravé vlasy, jemné vlasy alebo krepovité vlasy: pre každý typ vlasov a každý problém s vlasmi existuje vhodný rastlinný olej.

4 najlepšie rastlinné oleje pre starostlivosť o vlasy: 

  • L’rastlinný olej z brokolice : je obzvlášť vhodný pre kučeravé, kučeravé a vlnité vlasy.
  • L’horčičný rastlinný olej : je to ochranný, posilňujúci a stimulujúci olej na vlasy. Je ideálny pre vypadávanie vlasov, jemné vlasy, bez objemu a matné vlasy.
  • L’rastlinný olej z avokáda : obzvlášť výživný a mastný, poskytuje starostlivosť suchým, krehkým a poškodeným vlasom.
  • L’rastlinný olej ricínový : vyživujúci a posilňujúci, ricínový olej sa široko používa na posilnenie mihalníc a vlasov, ale aj na posilnenie nechtov. Bude teda ideálny pre suché, matné vlasy, ktoré majú tendenciu vypadávať.

Na výrobu vlastných mydiel

Klasickému zmydelneniu zodpovedá nasledujúca chemická reakcia na získanie mydla: triglyceridy mastných kyselín + sóda → mydlo + glycerín. Pri tejto reakcii tuková látka v kombinácii so silnou zásadou, často sódou, umožňuje získať mydlo, ale aj ďalší produkt, glycerín.

Zmydelnenie za studena sa vykonáva pomocou rastlinných olejov. Ide o prírodnú a remeselnú metódu, ktorá rešpektuje a zachováva vlastnosti oleja a pôvodnej rastliny, ale aj pokožky. Glycerín produkovaný po reakcii je prírodný, z oleja. Okrem tohto studeného zmydelnenia môžu byť rastlinné oleje pridané v prebytku, teda ako „surgras“, aby sa zabezpečila dodatočná starostlivosť. Tento prídavok nebude zmydelnený.

Rastlinné oleje široko používané na zmydelnenie za studena:

  • Kokosový rastlinný olej: pre jeho penivé vlastnosti
  • Bambucké maslo: pre krémovejší vzhľad
  • Olivový olej: pre kompaktné mydlo

Aké rastlinné oleje používať v zdravej výžive?

Z nutričného hľadiska, keď hovoríme o rastlinných olejoch, rezonuje práve pojem „lipidy“. Mastné kyseliny tvoria základné jednotky lipidov a možno ich rozdeliť do troch kategórií: nasýtené, nenasýtené diskutované vyššie, ale aj trans mastné kyseliny. Sú všadeprítomné v našej potrave, a preto je nevyhnutné vedieť ich rozlíšiť a pochopiť ich funkcie.

  • Nasýtené mastné kyseliny : najčastejšie sa nachádzajú v produktoch živočíšneho pôvodu, ako je smotana, maslo a syr, hoci sú vo väčšom či menšom pomere prítomné vo všetkých rastlinných olejoch. Mali by byť obmedzené v strave, pretože podporujú ukladanie cholesterolu v tepnách, a preto zvyšujú riziko kardiovaskulárnych patológií.
  • Nenasýtené mastné kyseliny : medzi nimi nájdeme známe omega-3, 6 a 9. Zastúpené sú najmä v olejoch a rastlinných produktoch, ale aj v tučných rybách ako losos, sardinky či sleď. Sú to mastné kyseliny, ktoré je potrebné v strave uprednostňovať, pretože sú nevyhnutné pre správne fungovanie metabolizmu v tele. Okrem toho sa omega-3 a 6 nazývajú „esenciálne“, pretože naše telo ich nedokáže syntetizovať. Sú väčšinovými zložkami našich bunkových membrán a podieľajú sa na syntéze niektorých hormónov.
  • Trans mastné kyseliny : na rozdiel od predchádzajúcich mastných kyselín sú transmastné kyseliny, nazývané aj hydrogenované tuky, priemyselného a nie prírodného pôvodu. Stabilnejšie boli vytvorené na podporu lepšej konzervácie potravín. Buďte opatrní pri hydrogenovaných olejoch, ktoré sa používajú v zložení ultraspracovaných priemyselných produktov, ako sú priemyselné koláče, cereálie alebo dokonca hotové alebo konzervované jedlá. Mali by byť zakázané, pretože predstavujú riziko pre kardiovaskulárny systém. Znižujú hladinu HDL (dobrého cholesterolu) a zvyšujú hladinu triglyceridov, čím zvyšujú riziko ischemickej choroby srdca.

Ak by sme mali uvažovať o ideálnom pomere príjmu tukov v strave, bolo by to nasledovné: viac ako 50 % omega-9, pomer 4/1 medzi omega-6 a omega-3 a omega-9/omega-6 /omega-3 blízko 10/2,5/1. Obmedziť treba nasýtené a transmastné kyseliny.

4 najlepšie rastlinné oleje v zdravej výžive:

  • Repkový rastlinný olej: vďaka pomeru blízkemu ideálu má veľmi dobré zloženie, pokiaľ ide o jeho ideálne zloženie. Okrem toho je to pomerne stabilný olej, hoci jeho použitie pri dochucovaní by sa malo uprednostňovať pred varením. Je to tiež lacný olej. Mali by ste si však vybrať panenský a organický olej a nie rafinovaný olej, aby sa zachovali mastné kyseliny.
  • L’rastlinný olej Perilla : pre svoju bohatosť na omega-3. V súčasnosti vieme, že spotreba omega-3 je v porovnaní s inými mastnými kyselinami príliš nízka. Je dôležité propagovať olej bohatý na omega-3 ako korenie. Okrem Perilly, bohatej na viac ako 60% kyseliny linolénovej, nájdeme Chia olej, ľanový olej, Sacha Inchi olej a dokonca aj konopný olej, oleje veľmi bohaté na omega-3.
  • L’Rastlinný olej z arašidov : bohaté na omega-9 na použitie pri varení. Arašidový olej je veľmi bohatý na mononenasýtené mastné kyseliny, omega-9, ktoré z neho robia veľmi stabilný olej pri varení. Jeho bod zadymenia, teda teplota, pri ktorej je dym detekovaný, je veľmi vysoký: 160 °C pre kvalitu panenskej. Z rovnakých dôvodov sú zaujímavé aj iné oleje ako olivový olej alebo lieskový olej.
  • Pražený arganový rastlinný olej: pre vynikajúcu chuť. Podstatné je zloženie oleja, no pri varení je dôležitá aj chuť. S vopred upraženými semienkami alebo ovocím získame rastlinné oleje s jedinečnými príchuťami, veľmi oceňovanými v gastronómii. Rastlinné oleje z praženého arganu, pražených arašidov alebo praženého sezamu sú jednoducho vynikajúce!

Z čoho sa vyrába rastlinný olej?

Rastlinné oleje pochádzajú z takzvaných olejnatých rastlín, to znamená, že semená, dužina ovocia alebo dokonca orechy sú bohaté na lipidy a produkujú olej. Pozostávajú zmastné kyseliny na 98 %, voľné mastné kyseliny na 1 % a nezmydliteľné látky okolo 1 % v závislosti od daného oleja. Mastná kyselina je reťazec atómov uhlíka a vodíka s funkčnou skupinou karboxylovej kyseliny COOH na jednom konci. V závislosti od dĺžky uhlíkového reťazca a konfigurácie atómov vodíka a uhlíka existuje niekoľko typov mastných kyselín: nenasýtené mastné kyseliny a nasýtené mastné kyseliny. Medzi nenasýtenými nájdeme omega-9 (mononenasýtené), omega-3 a 6 (polynenasýtené). Mastné kyseliny dodávajú rastlinným olejom množstvo kozmetických, terapeutických a tiež dietetických vlastností. Upozorňujeme, že ako tuková látka nie sú rastlinné oleje miešateľné s vodou ani s alkoholom.

Okrem mastných kyselín sa rastlinné oleje skladajú z nezmydelniteľných látok: aktívnych zložiek z pôvodnej rastliny, rozpustných v tukoch a prepožičiavajúcich rastline antioxidačné vlastnosti. Medzi nimi nájdeme najmä vitamíny A, B, C, D, E, K vrátane karoténov (provitamín A), ale aj tokoferoly, steroly a ďalšie účinné látky v závislosti od daného oleja; napríklad tymochinón z rastlinného oleja Nigella.

Cenné vlastnosti rastlinných olejov

Na našej krásnej planéte sú tisíce olejnatých rastlín a rovnako veľa potenciálnych rastlinných olejov. Dnes ich je okolo päťdesiat (úplný zoznam) sa používajú denne pre ich viaceré vlastnosti :

  • Všeobecné alebo kožné protizápalové látky (omega-3, steroly atď.): Andiroba, Konope, Camelina, Ľan, Shea, Avokádo, Argan
  • Antiinfekčné látky (aktívne zložky špecifické pre každý HV): Neem, Nigella, Andiroba, Sesame
  • Antioxidanty (vitamín E, polyfenoly, vitamín A atď.): pšeničné klíčky, granátové jablko, argan, hroznové semienka, moringa, acai
  • Upokojujúce (omega-3, špecifické aktívne zložky každého HV): Nechtík, Bambucké máslo, Mango, Kokos, Kakao, Marhuľa
  • Liečivé (vitamín E, omega-3 atď.): šípky, semienka opuncie, bambucké máslo
  • Cirkulačné (aktívne zložky špecifické pre každý HV): Calophyll Inophyle, Arnica, Ľubovník bodkovaný
  • Odličovače: Marhuľové jadrá, Jojoba
  • Detoxikácia: Ostropestrec Mariánsky
  • Zmäkčovadlá: Všetky
  • Imunostimulanty: Nigella
  • Laxatíva: Castor
  • Výživné: Shea, Argan, Mango, Coconut, Castor, atď.
  • Ochranné prostriedky na pokožku: Mrkva, Karanja, Buriti, Malina, Shea
  • Repelenty: Neem, Andiroba
  • Toniká, adstringenty: sedmokráska, borák, pupalka, šípky, semienka opuncie

Ako si vybrať kvalitný rastlinný olej?

Rastlinné oleje majú rôznu kvalitu. Aby bola zaručená kvalita vášho rastlinného oleja, bez ohľadu na konečné použitie, je potrebné skontrolovať niekoľko kritérií:

Zmienky a certifikácie 

V kontexte terapeutického, kozmetického alebo výživového použitia sa uistite, že používate iba vy Skontrolujte kvalitu rastlinného oleja

Ako sa získava rastlinný olej?

Rastlinné oleje sa najčastejšie získavajú mechanicky po lisovaní olejnatých semien alebo ovocia. Metóda známa ako „ prvé lisovanie za studena » je rodová a tradičná technika, čo najprirodzenejšia, ktorá rešpektuje kvalitu suroviny. Semená a plody sa triedia predtým, ako sa podrobia mechanickému lisovaniu za studena, teda bez zahrievania, pri izbovej teplote. Existuje niekoľko typov lisov; najčastejšie sa používa závitovkový lis, ktorý tlačí semienko alebo plod do valca. Olej vyteká cez otvory a zvyšok po lisovaní (nazývaný koláč) zostáva vo valci. Získaný olej je panenský, neprechádza žiadnou chemickou úpravou ani rafináciou, iba sa filtruje od prípadných organických zvyškov.

Upozorňujeme, že lisovanie za studena sa môže ukázať ako nevhodné pre určité semená, ktoré neobsahujú dostatok oleja. Dlhé neúčinné lisovanie by zvýšilo teplotu oleja počas mechanického trenia a zhoršilo vnútornú kvalitu oleja. To je dôvod, prečo existujú aj iné spôsoby extrakcie rastlinných olejov.

Iná metóda extrakcie sa niekedy vyskytuje: superkritická extrakcia ropy CO2. Superkritický je stav, v ktorom sa CO2 nachádza: za určitým prahom teploty a tlaku sa nachádza v prechodnom stave medzi kvapalinou a plynom, čo z neho robí rozpúšťadlo. Ide o metódu prezentovanú ako veľmi prirodzenú, pretože v tomto stave je CO2 neutrálny a rešpektuje zloženie účinných látok oleja.

Rastlinné oleje, rastlinné maslá a olejové maceráty: aké sú rozdiely?

Keď hovoríme o rastlinnom oleji (VH), vo všeobecnosti zahŕňame zneužívaním jazyka všetky tukové látky rastlinného pôvodu, a to olejové maceráty (MH) a rastlinné maslá.

THE rastlinné maslá majú textúru a pevný vzhľad pri izbovej teplote na rozdiel od olejov, najmä kvôli vyššiemu obsahu nasýtených mastných kyselín. Medzi najznámejšie rastlinné maslá nájdeme bambucké maslo a kakaové maslo.

Nie všetky rastliny sú olejnaté semená, takže nemôžu poskytnúť rastlinný olej. Aby výrobcovia obišli túto prekážku a stále prirodzene ťažili z ich výhod, našli alternatívu: olejové maceráty. Požadovaná časť rastliny je ponorená do neutrálneho oleja, tekutého pri izbovej teplote, často do slnečnicového alebo olivového oleja. Tento komplex neutrálneho oleja a rastlín je vystavený svetlu, aby sa podporil prenos účinných látok z rastliny do neutrálneho oleja. Po dokončení macerácie neutrálny olej už nie je neutrálny a je plný výhod rastliny. Získaný olejový macerát je teda organický olej nabitý účinnými látkami z neolejnatých rastlín. Všeobecne sa používajú kvety, napríklad olejnatý macerát Arniky, ale je možné macerovať aj korene, napríklad mrkvu. Rastliny sa najčastejšie sušia pred maceráciou, aby sa predišlo mikrobiálnemu vývoju počas macerácie v oleji. Ak chcete vedieť viac: ako pripraviť olejový macerát?

Bezpečnostné opatrenia pri používaní rastlinných olejov

Ak sú esenciálne oleje silnými produktmi, s ktorými sa musí zaobchádzať opatrne, rastlinné oleje sú oveľa šetrnejšie, a preto sa oveľa ľahšie používajú. Vo všeobecnosti ich každý veľmi dobre znáša. Napriek tomu sa odporúča dodržiavať určité opatrenia pri používaní a byť si vedomý súvisiacich rizík.

Hlavné riziká rastlinných olejov:

  • Alergia: Aj keď to závisí od používateľa, niektoré rastlinné oleje môžu po aplikácii spôsobiť alergie. Pred aplikáciou rastlinného oleja na väčšiu plochu sa odporúča urobiť test na alergiu na malej ploche.
  • Komedogenita: niektoré oleje sa nazývajú komedogénne, to znamená, že môžu podporovať výskyt nedokonalostí, ako sú pupienky alebo čierne bodky. Každý rastlinný olej má index komedogenity, pričom 0 je „nekomedogénny“ a 5 je „veľmi komedogénny“. Tento index je vhodné kontrolovať najmä u ľudí s kožnými problémami.
  • Fototoxicita: ide o ľubovník bodkovaný, po jeho aplikácii sa neodporúča vystavovať sa slnku 8 až 12 hodín. 
  • V prípade antikoagulačných ošetrení: niektoré rastlinné oleje riedia, v prípade antikoagulačných ošetrení sa im treba vyhnúť. To je prípad najmä arniky, ľubovníka bodkovaného, ​​či kalofyl inophyle.

Spôsoby použitia rastlinných olejov:

  • Používajú sa všetky rastlinné oleje dermálne, avšak pre niektoré silnejšie alebo voňavejšie je niekedy potrebné riedenie: Neem, Nigella, Horčica, Borák napr.
  • Autor: orálna cesta, veľkú časť rastlinných olejov možno využiť pre ich nutričné ​​výhody, ale nielen to. Aj prostredníctvom tohto spôsobu použitia môžu byť zaujímavé terapeutické vlastnosti rastlinných olejov. Buďte však opatrní, niektoré oleje sú kontraindikované perorálne kvôli ich zloženiu potenciálne toxických látok: napríklad horčica a brokolica pre obsah kyseliny erukovej.

Používatelia:

Rastlinné oleje sú až na výnimky vhodné pre všetkých užívateľov. U citlivých používateľov (dojčatá a tehotné ženy) si to dôkladne zistite od prípadu k prípadu.

Povieme vám o tom vo videu

Bol pre vás tento článok užitočný?

  

Priemerná známka: 4.7 ( 2436 hlasy)

Bibliografia

Práca : de la Charie, T. (2019). Doprajte si esenciálne oleje. Prečo a ako to funguje? Editions du Rocher.

Práca : Clergaud, C. (2003). Rastlinné oleje: oleje pre zdravie a krásu. Amyris.

Práca : Pobeda, M. (2011). Výhody rastlinných olejov, naučte sa ich poznať a používať pre zdravie a krásu. Edície Hachettes Livres (Marabout).

Práca : Zahálka, J. (2022). Kompletný slovník rastlinných olejov: 90 rastlinných olejov 10 olejových macerátov. DOLPHIN.