Návaly horúčavy či návaly horúčavy, ktoré sa všetky ženy obávajú, keď sa blížia k päťdesiatke, sa prejavujú náhlym a rozptýleným pocitom tepla v poprsí, krku a tvári. Môžu sa vyskytnúť počas dňa, ale aj a najmä v noci s dôsledkami na kvalitu spánku. Charakteristické pre vstup do menopauzy sú súčasťou klimakterických porúch, ako sú nočné potenie, suchosť v pošve, problémy s močením, bolesti hlavy, únava, podráždenosť... V závislosti od žien sa ich frekvencia, intenzita a trvanie značne líši. Vo všetkých prípadoch je legitímne chcieť im uľaviť uprednostňovaním prírodných riešení, najmä preto, že hormonálna substitučná liečba nie je bez rizika. Okrem toho je veľmi dôležitý zdravý životný štýl na zníženie návalov horúčavy a prevenciu iných rizík spojených s menopauzou. Táto stránka bola preto navrhnutá s globálnym prístupom, aby pomohla preklenúť toto obdobie hladko vďaka výhodám rastlín a zároveň sa postarala o vás a vaše zdravie.

Tento článok bol aktualizovaný dňa 11/01/2024

TOP 5 prírodných riešení

1. Pre jeho úplné pôsobenie na návaly horúčavy: esenciálny olej Clary Sage*
2. Ako základná liečba pri prvých príznakoch menopauzy: macerát z malinových púčikov*
3. V spreji na lokálne ochladenie: hydrosol mäty piepornej, roztok bez estrogénnych účinkov.
4. Na obmedzenie nočného potenia a zlepšenie spánku: chmeľ*
5. Keď stres a emócie ovplyvňujú frekvenciu a intenzitu návalov horúčavy: esenciálny olej Petit Grain Bigarade

* Tieto rastliny majú estrogénne účinky, ich užívanie sa neodporúča, ba dokonca je kontraindikované v prípade osobnej alebo rodinnej anamnézy hormonálne závislej rakoviny. Vyhľadajte lekársku pomoc.

Púčiky pôsobia pri prvých príznakoch menopauzy

Prečo používať maceráty z púčikov z premenopauzy?

Je zriedkavé, že sa návaly tepla objavia bez varovania. Vo väčšine prípadov sa najskôr vyskytnú odchýlky v dĺžke cyklov, hojnosti menštruácií, objavení sa alebo zosilnení predmenštruačného syndrómu... Toľko znakov, ktoré zodpovedajú rôznym štádiám premenopauzy (alebo perimenopauzy) a ktoré preukazujú progresívne zastavenie funkcie vaječníkov (zníženie sekrécie progesterónu, potom estrogénu) až po úplné vymiznutie menštruácií a samotný vstup do menopauzy. Preto môže byť zaujímavé použiť maceráty z púčikov pri prvých príznakoch premenopauzy k vyhýbajte sa hormonálnym poruchám, ktoré sú príliš skoro alebo príliš náhle, dokonca ešte predtým, ako sa objavia návaly tepla.

Niektoré maceráty sú známe svojimi modulačnými a regulačnými účinkami na hormonálny systém ako celok, iné špecifickejšie kompenzujú pokles progesterónu alebo estrogénu. Výber sa teda môže uskutočniť podľa porúch, ktoré sa majú obmedziť, aby sa podporil hladký vstup do menopauzy. Môžeme použiť aj púčiky, ktoré pôsobia na nervovú reguláciu v prípade podráždenosti, emocionality alebo problémov so spánkom.

Aké maceráty si vybrať?
  • Malinový macerát je najuniverzálnejší macerát ktorý bude vhodný vo väčšine prípadov počas premenopauzy. Svojím regulačným účinkom sa totiž využíva na obmedzenie porúch, či už súvisia s poklesom progesterónu (zadržiavanie vody, bolesti hlavy, narušenie dĺžky cyklov, pokles libida) alebo skôr s poklesom estrogénu (návaly ).
  • Airelle macerát je ďalším nevyhnutným púčikom menopauzy. Podľa jeho konkrétnejšie estrogénne pôsobenie, bude vhodnejšie na konci premenopauzy, kedy sú príznaky spojené najmä s poklesom estrogénov ako sú návaly tepla, nočné potenie a z toho vyplývajúca únava. Preventívne sa však neodporúča v prípade hormonálne závislej rakoviny v anamnéze.
  • V prípade nespavosti alebo nervových porúch v súvislosti s návalmi horúčavy je možné použiť niekoľko púčikov: figovníkový macerátlipový macerát alebo hlohový macerát.
Ako ich používať?

Začnite s 3-týždňovou kúrou s jedným z pupenových macerátov najvhodnejších pre vašu oblasť: 5 až 15 kvapiek denne do pohára vody (alebo čistej), 15 minút pred jedlom. Začnite s 5 kvapkami a postupne zvyšujte (napríklad: 5 kvapiek prvý týždeň, 10 druhý a 15 posledný).

Po druhé, po týždňovej prestávke bude možné vziať niekoľko púčikov spolu alebo ich vymeniť v závislosti od vývoja znamienok.

Esenciálne oleje pre cielené pôsobenie

Prečo používať esenciálne oleje?

Najprv sa budú hľadať esenciálne oleje pôsobiť na hormonálne príčiny návalov tepla. Sú to konkrétnejšie esenciálne oleje s účinkom podobným estrogénu. Aj keď mechanizmus ich účinku ešte nie je dobre definovaný, prítomnosť určitých molekúl, „podobných“ estrogénom, by vysvetľovala ich schopnosť kompenzovať pokles estrogénov. Z toho pramení ich záujem o menopauzálne poruchy, ale aj o iné ženské problémy spojené s hormonálnou nedostatočnosťou (amenorea, oligomenorea, dysmenorea). Vzhľadom na túto hormonálnu aktivitu však budú kontraindikované u ľudí s rakovinou závislou od hormónov v anamnéze a v prípadoch hyperestrogenizmu (fibroidy, mastózy atď.).

Môžeme sa tiež obrátiť na esenciálne oleje len na symptomatické pôsobenie. Vďaka ich osviežujúce účinky alebo účinky regulujúce pot, niektoré éterické oleje sa tak použijú na zníženie pocitu tepla alebo potenia.

Okrem toho použijeme upokojujúce esenciálne oleje keď stres alebo emocionalita majú vplyv na vzhľad alebo intenzitu návalov tepla, ale tiež keď nočné potenie narúša spánok.

Šalvia muškátová ako referenčný esenciálny olej

Esenciálny olej Clary Sage východ ten, ktorý sa najčastejšie odporúča pri návaloch tepla. Obsahuje nielen estrogénnu aktívnu zložku, sklereol, ale aj estery, ktoré mu dodávajú spazmolytické a upokojujúce vlastnosti. Tradične sa používa aj proti nadmernému poteniu. Táto všestrannosť by však nemala zabúdať na to, že je kontraindikovaný v prípade hormonálne závislej rakoviny v anamnéze. Tiež by sa nemal zamieňať s esenciálnym olejom zo šalvie lekárskej, ktorá je vzhľadom na svoj toxický potenciál zakázaná na verejný predaj. Existujú aj iné esenciálne oleje podobné estrogénu, ako je fenikel, aníz alebo badián. Bohaté na anetol, ich estrogénne pôsobenie je silné, ale sú tiež zakázané na verejný predaj.

  • Orálne, 1 kvapka Clary Sage v lyžičke medu alebo olivového oleja. 2 krát denne maximálne 3 týždne. V prípade potreby si pred opätovným pokračovaním dodržujte týždennú prestávku. Žiadne dlhodobé užívanie bez lekárskej rady.
  • Cez kožu, pripravte 20% zmes (60 kvapiek esenciálneho oleja Clary Sage na 8 ml rastlinného oleja). Aplikujte 4-5 kvapiek zmesi masírovaním na podbruško, ráno alebo večer v závislosti od frekvencie výskytu návalov tepla.
  • Vdýchol : Pri návaloch horúčavy si naneste 2 kvapky esenciálneho oleja Clary Sage na zápästia a zhlboka dýchajte. Obnovuje sa podľa potreby až 4-krát denne.
Mäta na osvieženie

Esenciálny olej z mäty piepornej sa často pridáva do zmesí proti návalom tepla do profitovať z „osviežujúceho“ účinku mentolu. Je lepšie ho občas použiť v prípade návalov horúčavy alebo ho nahradiť hydrosólom mäty piepornej. Vyhľadajte lekársku pomoc u ľudí s astmou a epilepsiou, v prípadoch nestabilizovanej hypertenzie, hepatobiliárnych a žalúdočných porúch, nedostatku enzýmu G6PD alebo pri dlhodobom užívaní.

  • Orálne, 1 kvapka mätového esenciálneho oleja v lyžičke olivového oleja alebo medu v prípade návalov horúčavy. Neprekračujte 3 kvapky denne. Žiadne dlhodobé používanie.
  • Vdýchol, je tiež možné inhalovať priamo z fľaše, aby ste využili jej chladivý efekt počas návalov horúčavy.
Relaxačné a upokojujúce esenciálne oleje

Pôsobiť na emocionálnu zložku návalov tepla či kvalitu spánku, vyberieme si z esenciálnych olejov, ktoré sa používajú pri strese, úzkosti či nespavosti ako napr esenciálny olej Petit Grain BigaradePravý alebo jemný levanduľový esenciálny olej, esenciálny olej z harmančeka rímskeho, alebo Bergamot

  • Vdýchol2 až 3 kvapky esenciálneho oleja na vreckovke alebo knôte inhalátora. Dýchať hneď, ako to bude potrebné.
  • Cez kožu, zrieďte 1 kvapku esenciálneho oleja v 4 kvapkách rastlinného oleja, aplikujte na solar plexus, vnútornú stranu zápästí a/alebo chodidiel.

Hydrosóly pre jemné osvieženie a harmonizáciu

V ktorých prípadoch by sa mali uprednostňovať hydrosóly?

Či už na jednorazové lokálne kúry alebo na dlhodobé kúry, hydrosóly budú zaujímavé ako alternatíva alebo doplnok k aromaterapii a gemmoterapii. Majú veľa výhod:

  • Hydrosóly sú flexibilné produkty na použitie, najmä orálne, najmä preto, že sú menej koncentrované v aktívnych molekulách. Budú vhodné najmä pre ľudia, ktorí nemôžu používať éterické oleje alebo aby ste sa vyhli dlhodobému používaniu esenciálnych olejov. Preventívne sa tie, ktoré majú estrogénny účinok, stále neodporúčajú v prípade hormonálne závislej rakoviny v anamnéze.
  • Sú to najmä niektoré hydrosóly praktické použitie v spreji, najmä pre ich okamžitý osviežujúci alebo upokojujúci účinok, veľmi cenený pri nočnom potení.
  • Hydrosoly tiež oslovia tí, ktorí sa ponáhľajú a nemáte čas na prípravu bylinkového čaju.
Aké hydrosóly si vybrať?

Existuje niekoľko hydrosolov, ktoré sú známe svojimi hormonálnymi, osviežujúcimi alebo upokojujúcimi vlastnosťami a ktoré sa odporúčajú na zmiernenie návalov horúčavy:

  • Referenčný hydrosól východ Hydrosol šalvie. Keďže esenciálny olej je pre svoju toxicitu zakázaný vo voľnom predaji, je to hydrosól, ktorý sa používa na využitie mnohých výhod tejto rastliny. So svojimi estrogénnymi, relaxačnými a antiperspiračnými účinkami je tento hydrosol vhodný najmä na podporu menopauzy a redukciu návalov tepla. Môže sa užívať perorálne, ale jeho použitie je vyhradené pre ľudí bez anamnézy hormonálne závislej rakoviny.
  • Pre okamžitý osviežujúci účinok, je vhodné striekať lokálnehydrosol mäty piepornej. Je však možné ho konzumovať aj perorálne, aby ste využili celkový pocit sviežosti, ktorý poskytuje.
  • Proti návalom tepla spôsobeným stresom, budeme uprednostňovaťHydrosol pomarančového kvetuHydrosol z damašskej ruže alebo Hydrosol harmančeka rímskeho. Všetky tieto hydrosóly sú známe svojimi upokojujúcimi a relaxačnými vlastnosťami. Osobný výber bude urobený podľa preferencie chuti alebo parfumu, pretože je možné ich použiť ako lokálny sprej, tak aj orálne. Ďalšie výhody pre jemný návrat do spánku v prípade nočného potenia.
Ako ich používať?

Na obmedzenie návalov horúčavy alebo spúšťacích faktorov, ako je stres, možno hydrosóly použiť samostatne alebo v zmesi rôznymi spôsobmi:

  • Orálne : 2 až 3-krát denne rozrieďte 1 čajovú lyžičku hydrosolu v pohári vody, najlepšie vlažnej. Pri dlhodobých kúrach sa odporúča urobiť si týždennú prestávku po 3 týždňoch užívania pred pokračovaním v nasledujúcom mesiaci.
  • V miestnom spreji na tvár alebo hrudník na ochladenie alebo upokojenie počas návalov horúčavy a nočného prebúdzania.

Je možné ich použiť aj v difúzore, hmlovom type alebo vo vani, aby ste využili ich relaxačné účinky.

Šalvia lekárska v bylinkovom čaji

Prečo si vybrať proti návalom šalviové bylinkové čaje?

Pre fanúšikov bylinkového čaju sme sa radšej obmedzili na Šalviu, veľká „dáma“ bylinnej medicíny, nevyhnutná v období menopauzy. Štúdia z roku 2013 okrem antiperspiračného účinku, ktorý je vyhľadávaný najmä na obmedzenie návalov horúčavy, odhalila hormonálny účinok. Veľký vedecký objav na vysvetlenie jeho tradičného použitia pri menopauzálnych poruchách!

Iné rastliny sú zvyknuté sprevádzať ženy po celý život. Chasteberry napríklad pomôže kompenzovať nedostatok progesterónu a tradične sa používa v prípadoch bolestivej menštruácie alebo na začiatku premenopauzy, keď sa cykly stanú nepravidelnými. Čo sa týka Cimicifuga (alebo cohosh), chmeľu alebo červenej ďateliny, tie sú známejšie pre svoje estrogénne vlastnosti. Tieto rastliny sa konzumujú hlavne vo forme prášku alebo titrovaných extraktov, ich použitie si bude vyžadovať individuálne poradenstvo., pretože tieto formy sú oveľa koncentrovanejšie ako bylinné čaje a môžu predstavovať určité riziká používania.

Ako používať Sage?

V infúzii : na jednu šálku zalejte vriacou vodou (ideálne s teplotou 80-90°C) polievkovú lyžicu suchých rastlín (asi 3 listy šalvie lekárskej). Prikryjeme a necháme 10 minút lúhovať. Pite 2 šálky denne počas 20 dní. Pred ďalším ošetrením si urobte prestávku na týždeň. Neprekračujte uvedené dávky. Pri liečbe cukrovky vyhľadajte lekársku pomoc.

Suplementácia fytoestrogénov na tanieri

Prečo pridať fytoestrogény do svojho jedálnička?

Fytoestrogény sú tieto prirodzené zložky prítomné v určitých rastlinách, ktoré majú schopnosť napodobňovať účinok estrogénov. Najznámejšie sú izoflavóny prítomné vo vysokých množstvách v sóji., toto jedlo je široko konzumované v Ázii, kde ženy majú menej rakoviny prsníka a menej symptómov menopauzy ako na Západe. Boli predmetom mnohých štúdií a považujú sa za prirodzenú alternatívu hormonálnej substitučnej liečby.

Však ich konzumácia vo forme potravinových doplnkov by predstavovala riziko zvýšenej rakoviny prsníkabez toho, aby nevyhnutne poskytli veľmi presvedčivé výsledky o znížení návalov tepla. Takže nie je potrebné riskovať s týmito druhmi produktov, najmä preto, že štúdia z roku 2021 ukázala, že vegetariánska strava, doplnená pol šálkou bežných sójových bôbov, môže znížiť stredné až silné návaly horúčavy o 84 %.

Okrem toho existujú ďalšie fytoestrogény, lignany, ktoré sa v ľane nachádzajú v pozoruhodných množstvách. Zatiaľ neexistujú žiadne štúdie o návaloch horúčavy, ale ochranné účinky ľanových semienok boli potvrdené na prevenciu rakoviny prsníka. Okrem toho sú ľanové semienka dobrým zdrojom omega 3 a vlákniny, ktoré prispievajú k prevencii iných patologických stavov, ako sú kardiovaskulárne ochorenia, ktorých výskyt sa zvyšuje počas menopauzy.

Kde nájsť fytoestrogény v potravinách?

Potravinové zdroje rastlinných estrogénov sú veľmi početné a neobmedzujú sa len na sóju a ľan. Začlenením do vašej stravy v bežných množstvách bezpečne prispievajú k pokrytiu našich prirodzených potrieb:

  • Strukoviny (šošovica, cícer a fazuľa...)
  • Celé zrniečka (pšenica, raž, jačmeň) a olejnatých semien (mandle, kešu)
  • Určité ovocie a zelenina ako jablká alebo hrozno, zelená listová zelenina...
Ako ich konzumovať?
  • Sóju konzumujte s mierou. Francúzska agentúra pre bezpečnosť potravín (ANSES) odporúča užívať maximálne 1 mg sójových izoflavónov na kilogram hmotnosti a deň (t. j. maximálne 60 mg denne pre 60 kilovú ženu). Jedna porcia sójového produktu za deň by stačila, pričom by sa uprednostnili najmenej spracované produkty alebo jednoducho semená.
  • Pridávajte bielizeň denne : 4 čajové lyžičky ľanové semienko (okolo 20 g) denne stačí na to, aby ste mohli využiť ich výhody. Najlepšie je konzumovať rozdrvený, počas dňa, v sladkých (dezerty, mliečne výrobky a pod.) alebo slaných (jedlá, šaláty a pod.) úpravách.
  • Uprednostňujte pestrú stravu bohatú na obilniny, strukoviny, olejnaté semená, ovocie a zeleninu ktoré sú prirodzenými zdrojmi fytoestrogénov a zároveň poskytujú ďalšie zdraviu prospešné živiny. V roku 2020 EMAS (Európska spoločnosť pre menopauzu a andropauzu) zverejnila súhrn výhod stredomorskej stravy počas menopauzy. Pomohlo by to obmedziť návaly horúčavy... ale aj znížiť riziko srdcovo-cievnych ochorení, zachovať zdravie kostí, zabrániť poklesu kognitívnych funkcií, znížiť riziko rakoviny prsníka...

Akupunktúra, joga... ako alternatívy bez liekov

Vzhľadom na riziká spojené s hormonálnou substitučnou liečbou a fytoestrogénmi je vítaná akákoľvek iná alternatívna alebo doplnková metóda na obmedzenie návalov tepla. Medzi skúmanými cestami nájdeme najmä tzvakupunktúra a iné nemedicínske praktiky ako joga, tai chi, qigong, meditácia...

Aj keď vedecké publikácie na túto tému nie vždy poskytujú významné výsledky, tieto metódy majú výhodu neobmedzovať sa na hormonálne pôsobenie, ale pôsobiť na ostatné zložky návalov horúčavy. Súčasné poznatky ukazujú, že termoreguláciu ovplyvňujú aj endorfíny a iné centrálne neurotransmitery. To by umožnilo vysvetliť účinky získané metódami zvládania stresu, ako je meditácia alebo akupunktúra, pôsobením priamo na úrovni centrálneho nervového systému.

Dbajte na svoj životný štýl

V prípade návalov horúčavy sa odporúča prijať vyváženú stravu, bohatú na rastliny a obmedzený na cukor a vyhýbať sa všetkému, čo môže podporiť ich vzhľad: alkoholu, tabaku, vzrušujúcim nápojom, ako je káva atď., vystaveniu teplu. Zdravý životný štýl je tiež veľmi dôležitý na zníženie návalov tepla, ale aj na prevenciu iných rizík spojených s menopauzou.

Obmedzte účinky stresu

Stres je a faktor zhoršujúci alebo spúšťajúci návaly tepla, všetky metódy používané na jej zvládnutie vám pomôžu lepšie prežívať menopauzu. Budú užitočné pri prevencii, ale aj na zníženie ich intenzity tým, že sa vyhnete panike pri výskyte návalov tepla. Tieto metódy vám tiež pomôžu dostať sa späť do spánku a zlepšiť kvalitu spánku, ktorá môže byť narušená nočným potením.

Existuje mnoho riešení. Meditácia, hlboké dýchanie, sofrológia, joga... všetky tieto antistresové techniky boli predmetom štúdií, ktoré mali potvrdiť ich upokojujúce účinky. Tí, ktorí sa ponáhľajú, si vyberú vôňu esenciálnych olejov alebo srdcovú koherenciu, ktorá vám za pár minút umožní výrazne znížiť hladinu stresu.

Cvičenie fyzickej aktivity

Výhody fyzickej aktivity v období menopauzy sú viaceré a často sa podceňujú. Šport pomáha predchádzať osteoporóze, strate svalovej hmoty či kardiovaskulárnym ochoreniam. Pomohlo by to tiež regulovať hormonálne výkyvy, ktoré sa vyskytujú pri menopauze. Napokon, cvičenie fyzickej aktivity pomáha znižovať stres a nadváhu, ktoré sú priťažujúcimi faktormi pre návaly horúčavy.

Štúdie z rokov 2012 a 2015 ukázali, že fyzická aktivita, dokonca aj mierna, to umožnila znížiť frekvenciu návalov horúčavy a zlepšiť kvalitu života. Jeho účinnosť závisí predovšetkým od pravidelnosti cvičenia.

Pre ľudí s najvyšším rizikom osteoporózy, odporúča sa uprednostňovať skôr beh alebo chôdzu pred takzvanými športmi, ako je bicyklovanie alebo plávanie, aby sa ešte viac podporila tvorba kostí

Kontroverzie okolo hormonálnej substitučnej liečby

Liečba porúch súvisiacich s menopauzou sa opiera predovšetkým o predpisovanie hormónov na kompenzáciu poklesu estrogénu a progesterónu. Toto je "slávny" hormonálna substitučná liečba menopauzy (THM alebo HRT). Je určite účinný proti návalom horúčavy, ale bol tiež predmetom sporov.

Keďže jeho prínos bol spochybnený niekoľkými štúdiami od roku 2000, francúzske zdravotnícke orgány museli zverejniť niekoľko odporúčaní a najmä špecifikovať, že „U zdravých žien, ktoré nemajú klimakterický syndróm alebo rizikové faktory pre osteoporózu, je podávanie THM neodporúča sa z dôvodu nepriaznivého pomeru prínos/riziko.“ Naozaj, teraz je jasne preukázané, že THM zvyšuje riziko niektorých druhov rakoviny (prsníka, endometria, vaječníkov), mŕtvice alebo trombózy... Malo by sa preto ponúkať len vtedy, ak poruchy majú „vplyv na kvalitu života“ osoby a ak neexistujú žiadne kontraindikácie (anamnéza hormonálne závislej rakoviny alebo mozgovej príhody), pričom sa obmedzíte „na minimálnu účinnú dávku“, na najkratšiu možnú dobu s […] pravidelným hodnotením. »

V tomto kontexte je legitímne hľadať prirodzené riešenia. Niektoré liečivé rastliny a niektoré potravinové doplnky skutočne obsahujú fytoestrogény. Ale nie všetky sú bez rizika. Rovnako ako pri THM sa ich užívanie neodporúča ženám s anamnézou rakoviny prsníka alebo maternice. Iné „prírodné“ produkty ako Yam, DHEA alebo beta-alanín sú tiež kontroverzné. V lepšom prípade sú neaktívne, no môžu mať aj nežiaduce účinky.

Bibliografia

Publikácia: Spetz Holm, A.C., Frisk, J., & Hammar, M.L. (2012). Akupunktúra ako liečba návalov horúčavy a možná úloha peptidu súvisiaceho s génom kalcitonínu. Doplnková a alternatívna medicína založená na dôkazoch, 2012, 1-9. https://doi.org/10.1155/2012/579321

Publikácia: ANSES. (2005). Bezpečnosť a výhody fytoestrogénov poskytovaných potravou - Odporúčania. https://www.anses.fr/fr/system/files/NUT-Ra-Phytoestrogens.pdf

Publikácia: Barnard, N.D., Kahleová, H., Holtz, D., Del Aguila, F., Neola, M., Crosby, L.M., & Holubkov, R. (2021). Štúdia žien na zmiernenie vazomotorických symptómov (WAVS): randomizovaná, kontrolovaná štúdia rastlinnej stravy a celých sójových bôbov pre ženy po menopauze. Menopauza, 28(10), 1150–1156. https://doi.org/10.1097/gme.0000000000001812

Publikácia: Maamori, HKSABJAIA (2013). Fyziologická účinnosť podávania šalviového čaju (salvia officinalis L.) na plodnosť u dospelých samíc potkanov. Journal Of Wassit For Science & Medicine, 6 (1). https://www.iasj.net/iasj?func=fulltext&aId=68591

Práca : Morel, J. M. (2008). Praktické pojednanie o fytoterapii: Včerajšie lieky pre medicínu zajtrajška, Escalquens, Francúzsko: Edície Jacques Grancher.

Práca : Fleurentin, J., Pelt, JM, & Hayon, JC (2016). Dobré využitie liečivých rastlín. Rennes, Francúzsko: Ouest-France.

Práca : Couic Marinier, F. a Touboul, A. (2017). Sprievodca esenciálnymi olejmi Živá Zem. Vydanie Terre Vivante.

Práca : Faucon, M., & Canac, P. (2018). Pojednanie o vedeckej a lekárskej aromaterapii, hydrosoly (1. vydanie). Paris: Ed. Krv Zeme.

Práca : Piterà di Clima, F., & Nicoletti, M. (2018). Zhrnutie gemmoterapie - Vedecké základy Meristemoterapie. Edície Amyris.

Práca : Pineau, L. (2019). Veľká kniha gemmoterapie. Leduc.s Éditions.

Práca : Coudron C. & Pourrias B. (2014). Príručky na predpis výživy. Zdravotné vydania.

Práca : de la Charie, T. (2019). Doprajte si esenciálne oleje. Prečo a ako to funguje? Editions du Rocher.

Webstránka: Vplyv hormonálnej liečby na riziko rakoviny prsníka | e3n. (nd). https://www.e3n.fr/linfluence-des-traitations-hormonaux-sur-le-risk-de-cancer-du-sein

Webstránka: Menopauza: v akom veku a aké príznaky? (nd). ameli.fr | Poistený. https://www.ameli.fr/assure/sante/themes/menopause/symptomes-diagnostic

Webstránka: Ako fyzická aktivita udržuje zdravie kostí. (2023, 8. február). Medscape. https://francais.medscape.com/voirarticle/3609685?src=WNL_mdplsfeat_230208_mscpedit_fr

Webstránka: WikiPhyto, encyklopédia fytoterapie. (nd). http://www.wikiphyto.org/wiki/Home