Orech amazonský alebo orech brazílsky je obrovský strom z Južnej Ameriky. Patrí do čeľade Lecythidaceae. V Brazílii, Bolívii a Peru predstavuje zaujímavý zdroj príjmu pre semená: para orechy. Brazílske orechy sú považované za jeden z najkoncentrovanejších potravinových zdrojov selénu. Tento stopový prvok dodáva orechom množstvo terapeutických vlastností vrátane silnej antioxidačnej sily. Brazílske orechy nám tiež ponúkajú širokú škálu mikroživín, z ktorých každá je rovnako zaujímavá ako druhá: bielkoviny, polynenasýtené mastné kyseliny, selén, meď, horčík, mangán, fosfor, zinok a vitamín E. Tento superorech má všetko, čo poteší. Je však dôležité pochopiť, že sa musí konzumovať ako súčasť vyváženej a pestrej stravy, aby sa optimalizovali jeho výhody. Latinský názov: Bertholletia excelsa Bonpl. Botanická čeľaď: Lecythidaceae. Použitá časť: Mandle.

Tento článok bol aktualizovaný dňa 29/08/2023

Proti tHE oxidačný stres

Brazílske orechy sú jednou z najbohatších potravín selén. Táto mikroživina sa aktívne podieľa na boji proti oxidačnému stresu, čo je nerovnováha medzi endogénnou produkciou oxidačných molekúl (ako sú voľné radikály) a príjmom antioxidantov v strave. Vyvoláva oxidačné poškodenie buniek tela tým, že napáda ich membránu bohatú na lipidy, potom bielkoviny a nakoniec DNA buniek. To podporuje výskyt určitých patológií z dlhodobého hľadiska: kardiovaskulárnych chorôb, neurodegeneratívnych chorôb (Parkinsonova, Alzheimerova choroba) a rakovina.

Konzumácia potravín bohatých na antioxidanty obmedzuje vplyv oxidačných molekúl. V tomto kontexte je selén najzaujímavejší antioxidant. V skutočnosti je primárnou zložkou glutatiónperoxidáz, ktoré sú najdôležitejšími intracelulárnymi antioxidačnými enzýmami v tele. Týmto spôsobom, ako jedna z potravín najbohatších na selén, para orechy poskytujú podporu v boji proti oxidačnému stresu.

Rada od dietológa-výživového poradcu:

  • Denne skonzumujte hrsť para orechov, čo zodpovedá približne 20 g. Môžu sa jesť samotné alebo zmiešané s iným sušeným ovocím (Mandle, Kešu oriešky, Arašidy...) počas dňa, ale odporúča sa ich konzumovať na raňajky a ako desiatu.

  • Brazílske orechy by mali byť súčasťou vyváženej, pestrej stravy bohatej na antioxidanty, aby sa optimalizovali ich výhody v boji proti oxidačnému stresu. Táto diéta tak pomáha predchádzať rizikám rakoviny, kardiovaskulárnych ochorení a neurodegeneratívnych ochorení.

  • Začleňte brazílske orechy do nasledujúcich prípravkov, aby ste ich uľahčili: jedlá, müsli, mliečne výrobky, jogurt, dezert.

  • Ľudia trpiaci cukrovkou typu II a hypertenziou by mali uprednostňovať konzumáciu orechov, ako sú para orechy, pretože obsahujú antioxidanty (a tuky dobrej nutričnej kvality). V skutočnosti sa orechy spájajú so zníženým rizikom kardiovaskulárnych ochorení v týchto populáciách. Preto je vhodné ich konzumovať v množstve hrsť denne.

  • Ak chcete kontrolovať príjem selénu, pozrite si štítky produktov obsahujúcich para orechy. V skutočnosti sú niektoré para orechy také bohaté na selén, že jediný orech dokáže pokryť denný príjem tohto stopového prvku. Preto je vhodné byť veľmi ostražitý a nekonzumovať viac ako 400 mikrogramov selénu denne, aby nedošlo k vedľajším účinkom, ako je otrava selénom (selenóza).

  • Kombinujte para orechy s potravinami bohatými na vitamíny C a E, aby ste zlepšili vstrebávanie selénu. Potraviny bohaté na vitamín C sú aromatické bylinky (petržlen, tymian, kôpor atď.), ako aj ovocie a zelenina (acerola prášok, čierne ríbezle, paradajky, citrón, korenie atď.). Čo sa týka potravín bohatých na vitamín E, uvádzame rastlinné oleje (rastlinný olej z pšeničných klíčkovrastlinný olej z avokádasvetlicový rastlinný olej) a olejnaté semená (Slnečnicové semienkaMandle, atď.).

Pre ich príjem bielkovín

Brazílske orechy sú potraviny so zaujímavým obsahom bielkoviny. Prispievajú teda k dennému príjmu týchto živín nevyhnutných pre zdravie tela.. Proteíny sú makroživiny, ktoré zohrávajú v tele hlavne úlohu štruktúry. Tiež zohrávajú dôležitú úlohu v imunite a pri chemických reakciách organizmu (enzýmy = bielkoviny). Hrsť para orechov (okolo 20 g) poskytuje 3,38 g bielkovín, čo je zaujímavé z hľadiska dosiahnutia odporúčaného denného príjmu (RDA) odhadovaného na minimálne 50 g bielkovín denne.

Je však dôležité spomenúť, že para orechy majú 4 aminokyseliny, ktoré obmedzujú syntézu bielkovín: lyzín, metionín, cysteín a treonín.. Limitujúca aminokyselina je aminokyselina prítomná v potravinách v nedostatočnom množstve na splnenie dennej potreby príslušnej aminokyseliny. Preto para orechy nedokážu pokryť dennú potrebu týchto 4 aminokyselín samostatne. Preto ich musia sprevádzať potraviny bohaté na lyzín, metionín, cysteín a treonín, aby sa prispelo k RDA bielkovín.

Rada od dietológa-výživového poradcu:

  • Denne skonzumujte hrsť para orechov, čo zodpovedá približne 20 g. Môžu sa jesť samotné alebo zmiešané s iným sušeným ovocím počas celého dňa, ale je vhodné ich konzumovať na raňajky a ako desiatu.

  • Brazílske orechy nepovažujte za jediný zdroj bielkovín. Ich konzumácia musí byť sprevádzaná potravinami bohatými na živočíšne bielkoviny, najlepšie na zabezpečenie chýbajúcich aminokyselín prostredníctvom mäsa, rýb, vajec a mliečnych výrobkov.

  • Pre vegetariánov a vegánov je potrebné konzumáciu para orechov sprevádzať potravinovými zdrojmi lyzínu (strukoviny vrátane sóje; kukurica; kyslá kapusta; miso), metionínu (obilniny, sója, vajcia), cysteínu (šošovica; fazuľa; olejnaté semená vr. Arašidy, Mandle, Pistácie) a treonín (mrkva, banány, Sezamové semienka, šošovica, Spirulina, Chlorella).

  • Oriešky z Brazília môže byť zaujímavé zahrnúť do jedál starších alebo podvyživených ľudí, aby sa zvýšil príjem bielkovín. Dávajte si však pozor na možné problémy s prehĺtaním (zvážte zmiešanie Brazílsky orech použiť ich do múky).

  • Para orechy môžu byť prospešné pre športovcov, ktorí si chcú udržať alebo zvýšiť svalovú hmotu. Ich potreba bielkovín je totiž vyššia a pravidelne stúpa nad 1,5 g bielkovín na kg telesnej hmotnosti.

  • Začleňte brazílske orechy do nasledujúcich prípravkov, aby ste ich ľahšie užívali: energetické guľôčky, cereálne tyčinky, müsli, palacinky, jedlá, mliečne výrobky, jogurt, dezert.

V prípade hypotyreózy?

Skutočnosť, že para orechy sú jednou z potravín najbohatších na selén, nás vedie k presvedčeniu, že by boli užitočné v prípadehypotyreóza, ale nemusí to tak byť. Hypotyreóza je dysfunkcia štítnej žľazy charakterizovaná ťažkosťami štítnej žľazy produkovať hormóny štítnej žľazy T3 (trijódtyronín) a T4 (tyroxín). Niektorí vedci skúmali účinok selénu v prípadoch hypotyreózy. Ten je nevyhnutný pre aktiváciu enzýmu, ktorý premieňa hormón T4 na T3:5-dejodázu. Telo však dokáže využiť iba hormón T3, ktorý musí premeniť T4 na T3, aby ho dokázalo využiť.

Štúdie analyzovali vplyv konzumácie iba jedného para orecha na produkciu hormónu T3. Výsledkom bolo, že napriek bohatému selénu poskytovanému jediným brazílskym orechom sa hladina hormónu T3 výrazne nezvýšila. To teda znamená, že samotná suplementácia selénu, a teda para orechy, nedokáže sama bojovať proti hypotyreóze.

Rada od dietológa-výživového poradcu:

  • Nezačínajte so suplementáciou selénu bez toho, aby ste to prediskutovali s lekárom, ak užívate lieky na hypotyreózu.

  • Denne skonzumujte hrsť para orechov, čo zodpovedá približne 20 g. Môžu sa jesť samotné alebo zmiešané s iným sušeným ovocím počas celého dňa, ale je vhodné ich konzumovať na raňajky a ako desiatu.

  • V prípade hypotyreózy je nevyhnutné optimalizovať celkovú stravu: pokryť potrebu jódu, selénu a zinku; obmedziť izoflavóny (sója a výrobky zo sóje), tiokyanáty (krížová zelenina) a tiooxazolidóny (sladké zemiaky, maniok, bambusové výhonky).

  • Začleňte brazílske orechy do nasledujúcich prípravkov, aby ste ich uľahčili: jedlá, müsli, mliečne výrobky, jogurt, dezert.

Pre pomôcť vám schudnúť?

Žiadne jedlo vám nepomôže schudnúť a para orechy nie sú výnimkou.. Fenomén chudnutia je skutočne zložitý a súvisí s mnohými faktormi: fyzická aktivita, duševné zdravie, strava, spánok atď. Brazílske orechy by sa však dali zaradiť do vyváženej, pestrej a kaloricky deficitnej stravy zameranej na chudnutie.

V skutočnosti obsahujú zaujímavé množstvo určitých živín, ktoré sú nevyhnutné pre zdravie tela: bielkoviny, polynenasýtené mastné kyseliny, selén, meď, horčík, mangán, fosfor, zinok a vitamín E. S týmto vedomím pomáhajú para orechy telu dať priaznivé podmienky na chudnutie, aj keď na tento jav nemôžu pôsobiť samostatne.

Rada od dietológa-výživového poradcu:

  • Denne skonzumujte hrsť para orechov, čo zodpovedá približne 20 g. Môžu sa jesť samotné alebo zmiešané s iným sušeným ovocím počas celého dňa, aj keď je vhodné ich konzumovať na raňajky a ako desiatu.

  • Zahrňte brazílske orechy do vyváženej, pestrej a kaloricky nedostatočnej stravy, aby ste optimalizovali výhody diéty pri chudnutí. Zároveň sa odporúča praktizovať pravidelnú pohybovú aktivitu (= vyhýbať sa sedavému spôsobu života), nezanedbávať životosprávu (spánok, pohodu a pod.).

  • Konzumujte para orechy ako náhradu za pochutiny nízkej nutričnej kvality, to znamená bohaté na kalórie, ale chudobné na esenciálne živiny (esenciálne aminokyseliny, esenciálne mastné kyseliny, vláknina, vitamíny, minerály atď.). Môžu sa tak konzumovať s inými olejnatými plodmi ako napr Mandle kde Kešu oriešky rýchlosťou hrstky celkovo na potlačenie hladu medzi dvoma jedlami.

  • Začleňte brazílske orechy do nasledujúcich prípravkov, aby ste ich uľahčili: jedlá, müsli, mliečne výrobky, jogurt, dezert.

Nepodložené reputácie

"Brazílske orechy zlepšujú hladinu cholesterolu"

Brazílske orechy sú známe tým, že znižujú hladinu cholesterolu vďaka svojim antioxidačným vlastnostiam a obsahu nenasýtených tukov. Táto povesť určite pochádza zo skutočnosti, že nahradenie nasýtených tukov nenasýtenými tukmi (ako sú tie, ktoré sú prítomné v para orechoch) v každodennej strave prispieva k udržaniu normálnej hladiny cholesterolu (hladiny cholesterolu v krvi).

Metaanalýza preto hodnotila vplyv para orechov na hladiny celkového cholesterolu, „dobrého“ HDL cholesterolu (High Density Lipoprotein = High Density Lipoprotein) a „zlého“ LDL cholesterolu (Low Density Lipoprotein = lipoproteín s nízkou hustotou). Výsledky tejto metaanalýzy ukázali, že para orechy nemali významný vplyv na hladiny lipidov v krvi, vrátane pre cholesterolu celkový, HDL cholesterol a LDL cholesterol.

Preto, aj keď para orechy pomáhajú predchádzať kardiovaskulárnym ochoreniam vďaka svojim antioxidačným vlastnostiam, nemajú samy osebe vplyv na hladinu cholesterolu v krvi.

"Brazílske orechy bojujú proti poruchám tranzitu"

Často sa hovorí, že para orechy sú dobré na prepravu, ale ich obsah vlákniny je príliš nízky na to, aby mal pozitívny vplyv len na prepravu.. Táto povesť pochádza zo skutočnosti, že 100 g para orechov obsahuje 6,4 g vlákniny. Odporúča sa však skonzumovať len 20 g para orechov denne, čo poskytuje len 1,28 g vlákniny. Tento obsah je pomerne nízky, keďže ANSES (Národná agentúra pre bezpečnosť potravín, životného prostredia a zdravia pri práci) odporúča konzumovať približne 30 g vlákniny denne.

Brazílske orechy teda môžu prispieť k dennému príjmu vlákniny s cieľom zlepšiť tranzit, ale samotné nemôžu mať na ňu prínos. Preto je nevyhnutné zaradiť para orechy do vyváženej, pestrej stravy bohatej na vlákninu na zlepšenie tranzitu. V prípade hnačky sa odporúča neprekračovať 15 g vlákniny denne a podporovať konzumáciu rozpustnej vlákniny (Psyllium, ovsené otruby, strukoviny, jačmeň). Pri zápche sa odporúča podávať viac ako 30 g vlákniny denne a podporovať príjem nerozpustnej vlákniny (Psyllium, ovocie a zelenina, celozrnné výrobky).

''Brazílske orechy ťa robia tučným''

Mierna konzumácia para orechov (okolo 20 g denne) nepriberá.. V skutočnosti 20 g para orechov denne poskytuje iba 140 kcal. Naopak, môžu sa jesť s iným olejnatým ovocím na potlačenie hladu medzi dvoma jedlami. To umožňuje nahradiť občerstvenie nízkej nutričnej kvality (vysoký obsah kalórií a nízky obsah základných živín) „zdravším“ občerstvením. Odporúča sa však nekonzumovať para orechy nadmerne, aby ste sa vyhli zvýšeniu denného kalorického príjmu, ktorý by mohol spôsobiť priberanie.

"Brazílske orechy sú užitočné pri liečbe rakoviny"

Vysoký obsah selénu v para orechoch môže viesť k domnienke, že môžu mať užitočný antioxidačný účinok počas liečby rakoviny, ale nie je to také jednoduché.. Je pravda, že liečba založená na chemoterapii vyvoláva pomerne vysoký oxidačný stres. Je však možné, že suplementácia selénom pomocou para orechov by mohla mať opačný efekt, ktorý by obmedzil účinnosť chemoterapie.

Každá rakovina je jedinečná a komplexná. To je dôvod, prečo len onkológ môže posúdiť antioxidačné výhody potravín v prípade liečby rakoviny.

''Brazílske orechy sú zlé pre pečeň''

Brazílske orechy môžu obsahovať aflatoxíny, ktoré sú škodlivé pre pečeň, ale je veľmi ľahké sa im vyhnúť. Aflatoxíny sú toxíny vylučované kmeňmi húb na vlhkých a teplých miestach, ako je Amazónia (miesto výroby). Tieto toxíny sú považované za toxické pre pečeň a dokonca karcinogénne. Môžu spôsobiť nevoľnosť, vracanie, bolesti brucha a dokonca aj pečeňové (pečeňové) problémy v prípade veľkej konzumácie.

Nie všetky para orechy sú však kontaminované, a preto nebezpečné pre pečeň. Ak sa chcete vyhnúť akémukoľvek riziku, jednoducho:

  • skontrolujte prítomnosť aflatoxínov v komerčne zakúpených výrobkoch pohľadom na etiketu. Pre informáciu sú výrobcovia a predajcovia para orechov pravidelne kontrolovaní na kontaminanty, aby sa eliminovalo akékoľvek riziko kontaminácie, najmä aflatoxínmi.

  • Brazílske orechy skladujte vo vzduchotesných vreckách na chladnom a suchom mieste.

  • nekonzumujte para orechy po dátume spotreby alebo keď spozorujete možnú pleseň na výrobku.

Bezpečnostné opatrenia pri používaní

  • Ak chcete kontrolovať príjem selénu, pozrite si štítok produktov obsahujúcich para orechy. V skutočnosti sú niektoré para orechy také bohaté na selén, že jediný orech dokáže pokryť denný príjem tohto stopového prvku. Mali by ste byť preto veľmi ostražití a nekonzumovať viac ako 400 mikrogramov selénu denne, aby ste sa vyhli otrave selénom.

  • Je možné, že deti alebo ľudia s poruchami prehĺtania (ťažkosti s prehĺtaním) môžu mať s konzumáciou para orechov ťažkosti. Aby sa obmedzilo riziko nesprávneho smerovania, odporúča sa ich rozdrviť alebo rozdrviť na prášok. Môže byť tiež dobré ich namočiť, aby boli ešte mäkšie, čo uľahčuje prehĺtanie.

  • Zabezpečte, aby značky alebo výrobcovia para orechov skontrolovali neprítomnosť aflatoxínov vo svojich výrobkoch pred ich nákupom.

  • Nekonzumujte para orechy po dátume spotreby, aby ste obmedzili akékoľvek riziko kontaminácie aflatoxínmi (toxíny nebezpečné pre zdravie).

  • Brazílske orechy skladujte vo vzduchotesných vreckách na chladnom a suchom mieste.

  • Brazílsky orech je orech, a preto je jednou z potravín riziko alergie. Preto sa odporúča nekonzumovať para orechy, ak máte alergiu na orechy a byť ostražitý na potenciálnu alergickú reakciu, ktorá môže nasledovať po ich požití u detí.

Nutričné ​​hodnoty

Výživové prvky na 100 g na 20 g % RDA* na 100 g % RDA* na 20 g
Energia (Kcal) 700 140 35 7
Energia (Kj) 2931 586,2 35 7
Lipidy (g) 66,1 13,22 94 18,8
Nasýtené mastné kyseliny (g) 16 3,2 80 16
Mononenasýtené mastné kyseliny (g) 21,8 4,36
Polynenasýtené mastné kyseliny (g) 25,5 5,1
Sacharidy (g) 6,17 1,234 2 0,2
Vrátane cukrov (g) 2,33 0,466 3 0,6
Vrátane škrobu (g) 0,25 0,05
Vláknina (g) 6,4 1,28
Bielkoviny (g) 16,9 3,38 34 6,8
Soľ (g) 0,007 0 0 0
Vitamín B1 (mg) 0,87 0,174 79 14,4
Vitamín B2 (mg) 0,035 0,007 3 0,6
Vitamín B3 (mg) 0,25 0,05 2 0,4
Vitamín B5 (mg) 0,21 0,042 4 0,8
Vitamín B6 (mg) 0,1 0,02 7 1,4
Vitamín B9 (µg) 13 2,6 7 1,4
Vitamín B12 (µg) 0 0 0 0
Vitamín C (mg) 0,7 0,14 1 0
Vitamín D (µg)
Vitamín E (mg) 5,33 1,66 44 8,8
Vitamín K (µg)
Vápnik (mg) 150 30 19 3,8
Chlorid (mg)
Meď (mg) 1,75 035 175 35
Železo (mg) 2,47 0.494 18 3,6
Jód (µg) 0,05 0,01 0 0
Horčík (mg) 367 73,4 98 19,6
Mangán (mg) 2 0,4 100 20
Fosfor (mg) 658 131,6 94 18,8
Draslík (mg) 591 118,2 30 6
Selén (µg) 103 20,6 187 37,4
Zinok (mg) 4,13 0,826 41 8,2

*odporúčaná denná dávka

Zistite viac o rastline: Amazonský orech

Orech amazonský alebo orech brazílsky je veľký strom z čeľade Lecythidaceae. Pre svoju veľkú veľkosť: 30 až 50 m na výšku je prezývaný Kráľ amazonského pralesa, rastie však pomaly. Strom má veľký kmeň ľahko 2 m v priemere. Jeho listy sú zelené, podlhovasté a merajú v priemere 30 cm. Od augusta do novembra sa objavujú žlté súkvetia orecha amazonského. Na jeseň plodí a vytvára tvrdé, drevnaté škrupiny, ktoré môžu vážiť až 2 kg. Každá škrupina obsahuje približne dvadsať trojuholníkových semien: para orechy. Brazílske orechy sa zbierajú zo zeme a predstavujú zdroj príjmu pre mnohých obyvateľov Amazónie. V súčasnosti má Brazília najväčšiu plochu vlašských orechov v Amazónii, no Bolívia je vedúcou producentskou krajinou na svete.

Bol pre vás tento článok užitočný?

  

Priemerná známka: 4.8 ( 190 hlasy)

Bibliografia

Publikácia: Cardoso BR, Duarte GBS, Reis BZ, Cozzolino SMF. Brazílske orechy: Nutričné ​​zloženie, zdravotné prínosy a bezpečnostné aspekty. Food Res Int. 2017 okt;100 (Pt 2): 9.-18. doi: 10.1016/j.foodres.2017.08.036. Epub 2017, 14. august. PMID: 28888463.

Publikácia: Reis BZ, Duarte GBS, Vargas-Mendez E, Ferreira LRP, Barbosa F Jr., Cercato C, Rogero MM, Cozzolino SMF. Príjem brazílskych orechov zvyšuje cirkulujúci miR-454-3p a miR-584-5p u obéznych žien. Nutr Res. júl 2019;67:40-52. doi: 10.1016/j.nutres.2019.05.004. Epub 2019, 16. máj. PMID: 31150916.

Publikácia: Macan TP, de Amorim TA, Damiani AP, Beretta ÂCDL, Magenis ML, Vilela TC, Teixeira JP, Andrade VM. Brazílsky orech zabraňuje oxidačnému poškodeniu DNA u pacientov s cukrovkou 2. Drug Chem Toxicol. 18:1 – 7. augusta 2020. doi:10.1080/01480545.2020.1808667. Epub pred tlačou. PMID: 32811197.

Publikácia: Li, Y., Clark, ČR, Abdulazeem, HM, Salehi-Sahlabadi, A., Rahmani, J., & Zhang, Y. (2020). Účinok brazílskych orechov na hladiny selénu, glutatiónperoxidázy a hormónov štítnej žľazy: Systematický prehľad a metaanalýza randomizovaných kontrolovaných štúdií. Journal of King Saud University – Science, 32(3), 1845-1852. https://doi.org/10.1016/j.jksus.2020.01.019

Publikácia: Rotruck JT, pápež AL, Ganther HE, Swanson AB, Hafeman DG, Hoekstra WG. Selén: biochemická úloha ako zložka glutatiónperoxidázy. Veda. 1973 9. februára;179(4073):588-90. doi: 10.1126/science.179.4073.588. PMID: 4686466.

Publikácia: Godos J, Giampieri F, Micek A, Battino M, Forbes-Hernández TY, Quiles JL, Paladino N, Falzone L, Grosso G. Vplyv brazílskych orechov na stav selénu, krvné lipidy a biomarkery oxidačného stresu a zápalu: Systematický Prehľad a metaanalýza randomizovaných klinických štúdií. Antioxidanty (Bazilej). 16. februára 2022; 11 (2): 403. doi:10.3390/antiox11020403. PMID: 35204285; PMCID: PMC8869304.

Publikácia: Arrus, K. M., Blank, G., Abramson, D. H., Clear, R., & Holley, R. A. (2005). Produkcia aflatoxínu Aspergillus flavus v brazílskych orechoch. Journal of Stored Products Research, 41 (5), 513-527. https://doi.org/10.1016/j.jspr.2004.07.005

Publikácia: Stranges S, Marshall JR, Natarajan R, Donahue RP, Trevisan M, Combs GF, Cappuccio FP, Ceriello A, Reid ME. Účinky dlhodobej suplementácie selénu na výskyt diabetu 2. typu: randomizovaná štúdia. Ann Intern Med. 21. august 2007;147(4):217-23. doi:10.7326/0003-4819-147-4-200708210-00175. Epub 2007, 9. júl. PMID: 17620655.

Práca : Pouyat-Leclère, J. (2013). Sprievodca antioxidačnými potravinami. Thierry Souccar Editions & La Nutrition.fr

Práca : Melkonian, c., bocquet, a., brutin, j., colombani, s. & france-goral, a. (2022). bts dietetika (2. vydanie). elipsy.

Práca : C. (2021). Jedlo, výživa a diéty. STUDYRAMA.

Práca : Ferreira, A., Petretti, C., & Vasina, B. (2015). Biológia výživy človeka: Zväzok 1 (Zv. 1). Studyrama.

Webstránka: Brazílsky orech (Bertholletia excelsa), orechy bohaté na selén. (nd). Svet. https://jardinage.lemonde.fr/dossier-3649-noyer-bresil.html

Webstránka: Ciqual Tabuľka nutričného zloženia potravín. (nd). Ciqual - ANSES. https://ciqual.anses.fr/