Pistácie patria do čeľade Anacardia. Strom z Blízkeho východu, Stredomoria a Kalifornie sa pestuje pre svoje semeno: pistácie. Jasne zelená farba, Pistácie je pre mnohých ľudí Proust madeleine. Jeho jemná a upokojujúca chuť je základným jedlom iránskej kulinárskej kultúry. Okrem týchto organoleptických vlastností sú pistácie orechy bohaté na živiny so zdravým nutričným profilom. Nájdeme vlákninu a dobré tuky, ktoré pomáhajú znižovať riziko kardiovaskulárnych patológií alebo cievnych komplikácií cukrovky. Zdravé pre srdce a myseľ, sú tiež prenášačmi karotenoidov: luteínu a zeaxantínu. Spolu so zinkom pomáhajú znižovať poruchy zraku spôsobené starnutím. Čo sa týka starnutia, pokožka a vlasy profitujú z mladistvého vzpruhu vďaka medi, ktorú pistácie obsahujú. Okrem toho vedecké dôkazy naznačujú, že pistácie pomáhajú znižovať oxidačný stres, zápaly, kontrolujú hmotnosť a hladinu cukru v krvi. Latinský názov: Pistachio vera L. Botanická čeľaď: Anacardiaceae. Použitá časť: Mandle.

Tento článok bol aktualizovaný dňa 22/09/2023

Odporúčaná spotreba

Vzhľadom na energetickú hustotu pistácií a ich vysoký obsah polynenasýtených mastných kyselín sú definované odporúčania na dennú konzumáciu. Ako klasická úprava alebo pre potešenie sa porcia Pistácií odhaduje na 15 g denne, čo predstavuje okolo štyridsať Pistácií denne.

V akej forme?

Ak chcete čo najlepšie využiť ich výhody, môžete ich použiť:

  • Celý
  • V kusoch
V ktorú dennú dobu?

Odporúčame vám ich používať počas nasledujúcich jedál, aby ste čo najlepšie využili ich výhody:

  • Raňajky
  • Obed
  • V prípade
  • Večera
Aké spôsoby použitia?

Môžete ich zahrnúť do nasledujúcich prípravkov, aby ste ich uľahčili:

  • Šalát
  • Dezert
  • Jogurt, mliečne výrobky
  • Aperitív
  • Plochý
  • Sám
  • V zmesi s iným sušeným ovocím
Bezpečnostné opatrenia pri používaní
  • Alergén: orechy a sezam

Výhody zdravej výživy

15 g Pistácií obsahuje významný podiel Nutričné ​​referencie pre populáciu (RNP) z nasledujúcich živín: MeďFosfor, Vitamín B1 a Vitamín B6. Obsahujú v menšej miere aj bielkoviny, vlákninu, Draslík, z Železo, z Zinok, z Magnézium, z Mangán, z Vitamín E a z Vitamín B9.

Ako taký, Pistácie môžu doplniť vašu zdravú a pestrú stravu.

Metabolizmus

Matrica pistácií je bohatá na antioxidanty (fenoly, vitamín E, zinok, meď, mangán). Tento účinok bol dokázaný vedeckými analýzami: skupine jedincov, ktorí prijímali 20 % denného energetického príjmu vo forme pistácií, sa výrazne zvýšil antioxidačný potenciál krvi.

Kontrola oxidačného stresu je dôležitým bodom pri znižovaní následkov chronických patológií (dyslipidémia a diabetes). Okrem toho tieto pistácie tiež obmedzujú absorpciu cholesterolu v dôsledku jeho lipidovej distribúcie, vlákniny a fytosterolov, ktoré obsahujú. Toto dokázali 4 štúdie: výrazné zníženie celkového cholesterolu po pridaní Pistácií do stravy. Okrem toho pistácie znižujú glykemickú záťaž, čo pomáha regulovať hladinu cukru v krvi. V dôsledku toho môžu prispieť k liečbe cukrovky.

Očný systém

Pistácie majú komplex na ochranu očí: luteín, zeaxantín a zinok. Tieto zlúčeniny sa v očiach zoskupujú a prispievajú k ich ochrane (luteín a zeaxantín) a ich fungovaniu (zinok). Zdá sa, že tieto živiny znižujú výskyt vekom podmienenej degenerácie makuly.

Srdcový systém

Vedecká štúdia pozoruje pokles systolického krvného tlaku, pričom dávka závisí od konzumácie Pistácií. Tento účinok by pochádzal z nízkeho obsahu draslíka a sodíka. Okrem toho pistácie bojujú proti nedostatku vitamínu B1, ktorý spôsobuje srdcové problémy (patológia nazývaná beriberi).

Zažívacie ústrojenstvo

Strava s nízkym obsahom vlákniny podporuje zápchu. Pistácie sú bohaté na vlákninu, obnovujú črevný tranzit (pozri náš návod zápcha a diéta).

Imunitný systém

Pistácie zabraňujú nedostatku zinku a železa. Tieto nedostatky narúšajú imunitný systém. Okrem toho sa pistácie podieľajú na tvorbe a fungovaní imunitných buniek vďaka vitamínom B6, B9 a zinku.

V rámci pestrej a vyváženej stravy tieto živiny poskytujú pistáciám výhody pre imunitu.

Nervový systém, pohoda

V prípade únavy stavte na Pistácie. Tieto prispievajú ku kognitívnym funkciám a nervovým systémom a zároveň dodávajú telu energiu. Všetky tieto vlastnosti pochádzajú z ich mikroživín. Po prvé, zabraňujú nedostatku železa a zinku, čo podporuje pokles kognitívnych schopností. Okrem toho sa podieľajú na šírení nervových impulzov a syntéze neurotransmiterov vďaka svojim vitamínom B1, B6 a B9 spojeným s draslíkom. Nakoniec, rovnako ako všetky orechy, sú bohaté na energiu a mikroživiny energetického metabolizmu. Okrem toho poskytujú mikroživiny, o ktorých je známe, že znižujú únavu: horčík, železo, vitamín B9 a vitamín B6.

Starostlivosť o telo, tvár a vlasy

Šedivenie, rednutie vlasov, tenké nechty, krehká a tenká pokožka... sú prirodzeným vývojom starnutia. S vekom produkcia melanínu klesá. Tento pokles je príčinou bieleho ochlpenia, ale aj zníženia odolnosti pokožky voči slnečným útokom. Pistácie poskytujú mikroživiny potrebné na prevenciu a zmiernenie známok času. Príjem medi sa podieľa na syntéze melanínu. Zinok posilňuje keratín, proteín tvoriaci vlasy a nechty. S antioxidačnou silou pistácie tiež zabraňujú stareckým škvrnám.

Kostný systém

Strata mineralizácie kostí zvyšuje ich krehkosť a riziko zlomenín. Pistácie sú plné minerálov a stopových prvkov, ktoré sa uložia v kostiach. Táto mineralizácia posilňuje pevnosť kostí. Poskytnutím týchto minerálov prispievajú pistácie k pevnosti kostí, ktoré majú byť súčasťou vyváženej stravy.

Obehový systém

Anémia z nedostatku môže byť výsledkom nedostatku železa alebo vitamínu B9 (pozrite si našich sprievodcov: anémia z nedostatku železa a diéta, makrocytárna anémia a diéta). Pistácie poskytujú tieto dve živiny. Vitamín B6 tiež prispieva k syntéze červených krviniek. Nakoniec, pistácie obsahujú meď. Ten zlepšuje transport železa, a tým aj jeho dostupnosť pre syntézu červených krviniek.

Ako súčasť zdravého životného štýlu pomáhajú živiny v pistáciách predchádzať anémii.

Svaly a kĺby

Pistácie posilňujú budovanie svalov. Vitamín B9 a horčík prispievajú k syntéze aminokyselín a bielkovín. S vedomím, že pistácie poskytujú bielkoviny, celá vec stimuluje svalový anabolizmus. Okrem toho sú pistácie prenášačmi draslíka a horčíka. Tie zabraňujú poruchám svalovej kontrakcie (pozri náš návod svalové kŕče a diéta). Okrem toho meď a mangán, zastúpené aj v pistáciách, prispievajú k tvorbe spojivového tkaniva, a tým k zdraviu kĺbov.

Nutričné ​​vlastnosti

Hlavné vlastnosti

  • Fotoprotektor (luteín, zeaxantín): luteín a zeaxantín sú dva xantofylové karotenoidy zodpovedné za farbu pistácií. Výskumníci ukazujú, že pistácie obsahujú 1405 mg luteínu a zeaxantínu na 100 g pistácií. Pistácie prispievajú k ochrane zraku, pretože tieto dva karotenoidy sú sústredené v sietnici. Pôsobia ako antioxidant a/alebo filter proti modrému svetlu.

  • Protizápalové (vitamín B9, vitamín B6): Pistácie sa podieľajú na cykle homocysteínu. Táto aminokyselina je prirodzene produkovaná telom: je to tranzitná zlúčenina umožňujúca tvorbu ďalších molekúl. Ten druhý je však prozápalový. Vitamíny B6 a B9 sa podieľajú na premene homocysteínu na cysteín alebo metionín. Tieto dve posledné aminokyseliny sú nevyhnutné pre fungovanie tela.

  • Kardiovaskulárny chránič (kyselina linolová, kyselina olejová, vláknina, draslík, vitamín B1, fytosterol): Pistácie pôsobia na zdravie ciev a srdca. Po prvé, znižujú hladinu cholesterolu vďaka vláknine, fytosterolom a omega-6 (kyselina linolová). Veľký podiel nájdeme aj omega 9 (kyselina olejová), ktorá chráni pred kardiovaskulárnymi ochoreniami. Pokiaľ ide o srdce, pistácie majú prirodzene nízky obsah sodíka. Obmedzujú výskyt porúch krvného tlaku, ktoré sú dlhodobo zodpovedné za srdcovú únavu. Okrem toho sa draslík a vitamín B1 podieľajú na kontrakcii srdca.

  • Kontrola krvného cukru (vláknina, lipidy, bielkoviny): Pistácie majú nízky glykemický index, ktorý je daný príspevkom vlákniny, lipidov a sacharidov. Nízky glykemický index naznačuje, že po konzumácii nespôsobujú veľké výkyvy hladiny cukru v krvi. Ak sa navyše skombinujú s potravinami s vysokým glykemickým indexom, znížia ich negatívny vplyv na hladinu cukru v krvi. Inými slovami, pomáhajú telu regulovať hladinu cukru v krvi po jedle.

  • Regulátor chuti do jedla (vláknina, lipidy, bielkoviny): vďaka svojim nízkym glykemickým indexom prispievajú pistácie k udržaniu normálnej hladiny cukru v krvi. Táto rovnováha prispieva k pocitu sýtosti.

  • Antioxidant (vitamín E, zinok, mangán, meď, fenol): Pistácie sú dobrým zdrojom antioxidačných mikroživín. Stopové prvky, ktoré ich tvoria, a to meď, zinok a mangán, sa podieľajú na fungovaní antioxidačných enzýmov. Okrem toho tu nájdeme vitamín E: hlavný antioxidant, ktorý chráni bunkové membrány pred voľnými radikálmi. Niekoľko vedeckých štúdií skúmalo fenoly v pistáciách. Zdá sa, že sú bohaté na antioxidačné fenolové zlúčeniny. Tieto štúdie skutočne zistili zaujímavý obsah antokyanov, flavonoidov, proantokyanidínov, flavonolu, izoflavónu, flavanónu, stilbénu, kyseliny fenolovej a hydrolyzovateľného tanínu.

  • Prispieva k energetickému metabolizmu (meď, horčík, mangán, železo, fosfor, zinok, vitamín B6, vitamín B1, lipidy): Pistácie majú lipidovú energiu. Lipidy sú energeticky najbohatšie makroživiny. Aj mikroživiny, ktoré sa podieľajú na tvorbe energie, zasýtia Pistácie, hovoríme o vitamíne B1, vitamíne B6, zinku, horčíku, medi, železa, mangánu a fosforu.

Sekundárne vlastnosti

  • Proti únave (železo, vitamín B9, vitamín B6, horčík): horčík, železo a vitamíny B9 a B6 pomáhajú znižovať únavu.

  • Posilňovač vlasov (meď, zinok): Pistácie sú bohaté na meď a sú zdrojom zinku. Tieto dva stopové prvky sú známe tým, že zlepšujú vzhľad vlasov: zinok pomáha udržiavať vlasy, meď prispieva k pigmentácii vlasov tým, že sa podieľa na syntéze pigmentu: melanínu.

  • Regulátor hormonálneho systému (vitamín B6): Pistácie prispievajú k modulácii endokrinného systému, pretože obsahujú vitamín B6. Vitamín B6 reguluje hormonálnu aktivitu.

  • Chránič pokožky (meď): Pistácie podporujú ochranu pokožky pred slnečným žiarením. Meď prispieva k tvorbe melanínu. Melanín je tmavý pigment, ktorý pôsobí ako prirodzená clona: absorbuje UV žiarenie.

  • Emocionálne vyváženie (draslík, meď, horčík, vitamín B1, vitamín B6): Pistácie sú prospešné pre prenos nervových vzruchov svojou účasťou na tvorbe neurotransmiterov. Túto schopnosť prepožičiavajú vitamíny B1 a B6, meď a horčík. Okrem toho sú bohaté na draslík, minerál zodpovedný za šírenie nervových správ.

  • Antianemický (meď, železo, vitamín B9, vitamín B6): s vitamínmi B9, B6 a železom sa pistácie podieľajú na syntéze červených krviniek. Okrem toho meď prispieva k transportu železa, čo zvyšuje jeho dostupnosť pre organizmus.

  • Laxatívum (vláknina): Pistácie sú bohaté na vlákninu. Vlákna sa správajú ako špongia: pri kontakte s vodou napučiavajú. V rámci tráviaceho traktu táto vlastnosť zvyšuje objem stolice. To všetko urýchľuje črevný tranzit.

  • Imunomodulačný (vitamín B9, vitamín B6, meď, železo, zinok): Pistácie prispievajú k potrebe železa a zinku. Tieto nedostatky znižujú fungovanie imunitného systému. Okrem toho poskytujú vitamíny B6 a B9: pomáhajú budovať imunitné bunky. Meď je dobre zastúpená aj v Pistáciách, je imunomodulačná.

Nutričné ​​hodnoty

Výživové prvky na 100 g na 15 g % RDA* na 100 g % RDA* na 15 g
Energia (Kcal) 560 84 28 4
Energia (Kj) 2340 351 28 4
Lipidy (g) 45.3 6.79 65 10
Nasýtené mastné kyseliny (g) 5.9 0.88 30 4
Mononenasýtené mastné kyseliny (g) 23.3 3.49
Polynenasýtené mastné kyseliny (g) 14.4 2.16
Sacharidy (g) 27.2 27.3 10 2
Vrátane cukrov (g) 7.66 1.14 9 1
Vrátane škrobu (g) 1.67 0.25
Vláknina (g) 10.6 1.59
Bielkoviny (g) 20.2 3.03 40 6
Soľ (g) 0 0 0 0
Vitamín A (µg) 26 3.9 3 0
Vitamín B1 (mg) 0.87 0.13 79 12
Vitamín B2 (mg) 0.16 0.02 11 2
Vitamín B3 (mg) 1.3 0.19 8 1
Vitamín B5 (mg) 0.52 0.07 9 1
Vitamín B6 (mg) 1.7 0.25 121 18
Vitamín B9 (µg) 51 7.65 26 4
Vitamín B12 (µg) 0 0 0 0
Vitamín C (mg) 5.6 0.84 7 1
Vitamín E (mg) 2.86 0.42 24 4
Vápnik (mg) 105 15.75 13 2
Meď (mg) 1.3 0.19 130 20
Železo (mg) 3.92 0.58 28 4
Horčík (mg) 121 18.15 32 5
Mangán (mg) 1.2 0.18 60 9
Fosfor (mg) 490 73.5 70 11
Draslík (mg) 1020 153 51 8
Selén (µg) 7 1.05 13 2
Zinok (mg) 2.2 0.33 22 3

*odporúčaná denná dávka

Zistite viac o rastline: Pistáciový strom

Pistáciový strom je ovocný strom z čeľade Anacaridaceae. Pistáciový strom, pôvodne z Blízkeho východu, je jedným z najstarších orechových stromov. Archeologické záznamy datujú prvú konzumáciu pistácií do roku 7000 pred Kristom. JC, v Turci. Pistáciový strom dorastajúci do výšky 10 m má rád teplé podnebie a piesočnaté a suché pôdy. S rastom jeho spotreby sa ľahko rozšíril po Stredomorí.

Pistáciový strom môže byť samčia alebo samičia rastlina. Plody sú vajcovité kôstkovice, zložené z rôznych vrstiev: červenkasté oplodie, ktoré obsahuje dužinatý mezokarp, v jeho strede je endokarp dvoch chlopní, ktoré tvoria škrupiny jadra plodu. Pistácie, ktoré konzumujeme, sú teda semiačka. Pistácie rastú v zhlukoch. Už dlho sa používajú v ľudových liekoch na rôzne ochorenia. Sú tiež súčasťou umenia iránskej kuchyne.

História pistácií

Pistácie sú súčasťou ľudskej stravy už dlho. Tento malý zelený oriešok prešiel dlhú cestu, kým sa stal tým, čo predstavuje dnes. Pochádza z Blízkeho východu a jeho konzumácia by postupne naberala čoraz väčší priestor a stávala sa pochúťkou, ktorú oceňujú kráľovské rodiny, cestovatelia a obyčajní ľudia.

Zdá sa, že kráľovná Sheba rozhodla, že pistácie budú vyhradené pre kráľovskú rodinu. Počas prvých storočí nášho letopočtu boli pistácie obľúbeným jedlom v Ríme. V priebehu 17. storočia sa Pistácie dostali na americkú pôdu. Aklimatizovali sa v Kalifornii, ktorá po dlhom experimentovaní vyvinula rôzne druhy pistácií, ktoré chutia inak ako iránske pistácie.

Dnes závislí od pistácií opúšťajú kalifornské pistácie kvôli ich zlej chuti a textúre.

Bol pre vás tento článok užitočný?

  

Priemerná známka: 4.9 ( 145 hlasy)

Bibliografia

Publikácia: Seddon, Johanna M. MD, ScM; Chen, Clara A. MHS Epidemiológia vekom podmienenej degenerácie makuly, Medzinárodné oftalmologické kliniky: jeseň 2004 – zväzok 44 – vydanie 4 – s. 17-39

Publikácia: Dreher ML. Pistáciové oriešky: zloženie a potenciálne prínosy pre zdravie. Nutr Rev. 2012 apríl;70(4):234-40. doi: 10.1111/j.1753-4887.2011.00467.x. PMID: 22458696.

Publikácia: Esmaeili Nadimi A, Ahmadi Z, Falahati-Pour SK, Mohamadi M, Nazari A, Hassanshahi G, Ekramzadeh M. Fyzikálno-chemické vlastnosti a zdravotné benefity pistáciových orieškov. Int J Vitam Nutr Res. október 2020;90(5-6):564-574. doi:10.1024/0300-9831/a000529. Epub 2019, 12. február. PMID: 30747609.

Publikácia: Bulló M, Juanola-Falgarona M, Hernández-Alonso P, Salas-Salvadó J. Výživové vlastnosti a účinky pistáciových orieškov na zdravie. Br J Nutr. 2015 apríl;113 Suppl 2:S79-93. doi: 10.1017/S0007114514003250. PMID: 26148925.

Súvisiace články