Olejový macerát je jednoduchá zmes vyrobená z rastlín alebo častí rastlín a jedného alebo viacerých rastlinných olejov. Používa sa na zmiernenie kožných porúch alebo bolesti, ktorá môže byť kĺbová alebo svalová. Vlastnosti olejového macerátu budú závisieť od vlastností rastliny vybranej na jeho výrobu. Príprava tohto prípravku môže trvať dlho, ale zostáva relatívne jednoduchá. Prvým krokom pri výrobe tejto zmesi je sušenie rastlín a výber rastlinného oleja. Potom nasleduje macerácia týchto dvoch prvkov prísne vzaté. Existujú tri typy olejových macerácií, ktoré vydržia viac-menej dlho: studená macerácia, ktorá bude trvať niekoľko týždňov, jemná tepelná macerácia vyžadujúca niekoľko hodín a nakoniec horúca macerácia, ktorá si vyžaduje len niekoľko hodín! Potom môžete túto zmes skladovať a zabezpečiť, aby zostala v dobrom stave, aby ste mohli využívať všetky jej výhody.

Tento článok bol aktualizovaný dňa 12/12/2023

Vysušte rastliny

Na výrobu olejového macerátu je vhodnejšie použiť suché rastliny alebo časti rastlín ako čerstvé, pretože sú, ako naznačuje ich názov dehydratovaná ! Neprítomnosť vody v ich zložení zabraňuje rozvoju baktérií v maceráte a tým aj fermentácii oleja.

Rastliny na výrobu olejového macerátu sa musia dať použiť dermálne. To je prípad olejových macerátov ľubovníka, žihľavy alebo menej známeho lopúcha, ktoré zmierňujú bolesti kĺbov.

Akonáhle budú vaše rastliny vybraté, budete potrebovať roztrieďte časti, ktoré si ponechajte. Potom prichádza chvíľaprerezávanie ktorý spočíva v zbavení sa prvkov, ktoré môžu parazitovať na vašich rastlinách, ako sú konáre alebo odumreté listy.

S cieľom propagovať sušenie aprevzdušňovanie rastliny v najlepších podmienkach, musia byť rozložené v tenkých vrstvách na podložke, bez zhutnenia. Je možné použiť príslušenstvo určené na tento účel ako rámy, regály alebo sušiace skrine. Ak však túto výbavu nemáte, postačí čistá handrička!

Rastliny je potrebné udržiavať v a chladné miesto, suché, chránené pred svetlom a vzdušný. Na sušenie krehkých častí rastlín, ako sú kvety alebo listy, je možné ich z času na čas prevrátiť alebo premiešať, aby sa dobre vetrali. Pokiaľ ide o korene, je lepšie ich nakrájať na plátky pre rýchlejšie sušenie.

Ak chcete vedieť, kedy rastliny alebo časti rastlín vyschnú, nič nemôže byť jednoduchšie: je to kedy tieto začínajú praskať.

Po vysušení zostáva vzhľad rastlín relatívne rovnaký. Tieto posledné nesmie predovšetkým zhnednúť alebo dokonca sčernieť, znak zlého sušenia alebo sušenie narušené vlhkosťou. Ak je to tak, úroda sa bude musieť bohužiaľ vyhodiť, pretože sa zmení kvalita, vlastnosti a chuť rastlín.

Po dokončení fáz sušenia sa rastliny môžu skladovať v sklenených nádobách, papierových vreciach atď. Dobre chránené na chladnom a suchom mieste chránenom pred svetlom, suché rastliny majú trvanlivosť minimálne 1 rok a môže trvať až 2 alebo dokonca 3 roky.

Výber správneho maceračného oleja

Na výrobu olejového macerátu je možné použiť akýkoľvek rastlinný olej alebo zmes rastlinných olejov ! Vo väčšine diel je to všakolivový olej ktorý je uprednostňovaný... Dôvod je celkom jednoduchý: má dobrú stabilitu pri izbovej teplote a nízky oxidačný potenciál.

L’oxidácia rastlinné oleje sú definované degradáciou mastných kyselín, ktoré obsahujú, čím sa mení ich kvalita. Bude to závisieť od niekoľkých faktorov: kontakt svzdušný kyslík, vystavenie sa svetlo a do uV lúčmi, interakcie s kontajnerom kov alebo prítomnosť teplo. Niektoré rastlinné oleje budú teda stabilnejšie ako iné a viac alebo menej oxidovateľné. V závislosti od vášho výberu oleja bude mať rôzne jednoduché použitie a trvanlivosť.

Ružový rastlinný olej ľahko oxiduje a jeho trvanlivosť je pomerne krátka. Naopak, kokosové a jojobové rastlinné oleje sú oveľa menej oxidovateľné a sú stabilné pri izbovej teplote, čo má tendenciu robiť ich tuhé.

Olivový, slnečnicový, sladký mandľový, arganový alebo lieskový olej sú slabo oxidovateľné a relatívne stabilné pri izbovej teplote bez toho, aby pravdepodobne stuhli. Toto sú oleje, ktoré sa uprednostňujú na výrobu olejového macerátu.

Pre úspešný olejový macerát je dôležité uprednostňovať kvalitné rastlinné oleje obracanie sa na oleje Organické s prvé lisovanie za studena a pannyto znamená bez úpravy pred alebo po lisovaní.

Techniky macerácie

Na výrobu olejového macerátu je potrebné mať nádobu a naplniť ju suchými rastlinami, vyhnúť sa ich zabaleniu. Potom musíte rastlinný olej naliať na rastliny tak, aby úplne ich zakryte.

Pre prvú metódu, ktorá je studená macerácia, jednoducho nechajte prípravok macerovať aspoň 21 dní alebo 3 týždne za občasného premiešania. Nádobu je možné umiestniť na slnko a využiť jeho teplo na podporu extrakcie účinných látok z rastlín v oleji. Na druhej strane, UV žiarenie môže podporovať oxidáciu rastlinného oleja alebo meniť aktívne zložky rastlín. Aby ste predišli tomuto problému, jednoducho si vyberte dózu s jantárovým sklom alebo použite handričku na jej zakrytie.

Ak máte málo času (aspoň nie niekoľko týždňov) alebo chcete urobiť macerát s pevnými časťami rastliny, ako sú korene, potom horúca macerácia alebo jemná tepelná macerácia sú ideálnou alternatívou. V tomto prípade musíte nádobu vložiť do vane a nechať prípravok variť na miernom ohni aspoň 2 hodiny alebo v jogurtovači, pričom ho nechajte zohrievať 8 až 12 hodín.

Po dokončení macerácie prichádza na rad krok filtrácia pomocou kávového filtra alebo gázy na odstránenie rastlín. Aby ste z rastlín získali posledné účinné látky, jemne ich stlačte. Prípravok vložte do vhodnej nádoby, ako je pohár alebo fľaša. Olejovitý macerát označte názvom rastliny a dátumom výroby. Je to pripravené !

Konzervovanie olejového macerátu

Zachová sa olejová maceráciaúkryt pred svetlom, v chladnom a suchom mieste. Tam odhadovaná trvanlivosť je 12 až 18 mesiacov. Táto doba sa môže líšiť v závislosti od podmienok skladovania a použitého rastlinného oleja. Ak chcete vedieť, či je zatuchnutý, musíte venovať pozornosť zmenám zápachu: dôverujte svojmu nosu!

Bol pre vás tento článok užitočný?

  

Priemerná známka: 4.8 ( 630 hlasy)

Bibliografia

Práca : Luu, C. a Pelt, J. M. (2016). 250 prírodných prostriedkov, ktoré môžete urobiť sami. Mens, Francúzsko: Živá Zem.

Práca : Lousse, D., Macé, N., Saint-Béat, C., & Tardif, A. (2017). Rodinný sprievodca liečivými rastlinami. Paríž, Francúzsko: Mango.