Bez ohľadu na príčinu nespavosti (stres, úzkosť, poruchy trávenia atď.), rastliny sa vždy používali na to, aby vám pomohli lepšie spať. Slávny „večerný bylinkový čaj“ s Lipou alebo Verbenou je stále súčasťou týchto upokojujúcich a upokojujúcich rituálov pred spaním. V súčasnosti, vzhľadom na vedľajšie účinky liekov na spanie, sú rastliny predmetom rastúceho záujmu ako alternatívny prístup, najmä keď vedecké štúdie potvrdili ich výhody. Pre dobrý spánok je tiež dôležité vedieť, ktorým bylinkovým čajom a iným nápojom sa vyhnúť.

Tento článok bol aktualizovaný dňa 04/12/2023

Aké sú výhody bylinných čajov v prípadoch nespavosti?

Spomínajú sa rastliny vo všetkých tradičných liekoch liečiť poruchy spánku výskumom, ktorý dnes potvrdzuje ich užitočnosť v prípadoch nespavosti vďaka lepšiemu poznaniu ich vlastností a spôsobov ich účinku:

  • Na centrálnom nervovom systéme : sedatívny, upokojujúci, anxiolytický, hypnotický účinok na zlepšenie zaspávania a kvality spánku;
  • O zvládaní stresu : antispazmodický a svalový relaxačný účinok na obmedzenie kŕčov a podporu stavu relaxácie svalového tonusu a relaxácie, čo prispieva k zaspávaniu;
  • Na tráviaci systém obmedziť bolesti žalúdka a črevné kŕče, ktoré často spôsobujú poruchy spánku.

V súčasnosti, vzhľadom na vedľajšie účinky liekov na spanie, sú rastliny predmetom a rastúci záujem ako alternatívny prístup. Spomedzi mnohých rastlín používaných pri nespavosti najčastejšie uvádzame valeriánu (tiež nazývanú „zeleninové válium“), mučenku, hloh alebo dokonca Eschscholtziu, príbuznú maku (rovnako ako mak, z ktorého máme výťažky zo slávneho ópia, jedného z prvé prášky na spanie)... Tieto rastliny sa však zriedka používajú v bylinkových čajoch, ale skôr vo forme tekutých extraktov alebo kapsúl, najmä pre ich zlú chuť alebo pre zaručenie obsahu účinných látok.

Aby ste mohli naplno využiť ich výhody v náleve, na použitie boli vybrané iné rastliny, samostatne alebo v zmesi. Budú vašimi spojencami na „tradičnú“ večernú infúziu ktorý svojou upokojujúcou stránkou naladí na dobrý nočný odpočinok. Rituál, ktorý si nesmiete nechať ujsť!

Recept na bylinkový čaj pre lepší spánok

Rastliny tradične používané v prípadoch porúch spánku možno použiť samostatne ako infúziu, ale je zaujímavé ich skombinovať, aby sa získala hotová zmes, kompletnejšia a všestrannejšia v prípadoch nespavosti, s príjemnou vôňou.

Zmes

Do kraftového vrecka pridajte:

  • Asi desať listeňov Lipa
  • 2 polievkové lyžice listov Melissa
  • Asi desať listov Verbena voňavá
    (alebo polievková lyžicaSladký Woodruff)
  • 2 polievkové lyžice listu Majoránka
  • 2 polievkové lyžice kvetov Levanduľa

Listy lipy a listy Verbeny by sa mali pred pridaním do zmesi nakrájať alebo rozdrviť.
Zmes skladujte mimo dosahu svetla, tepla a vlhkosti.
Po každom použití obal pevne uzavrite.

Príprava infúzie

Nalejte ekvivalent 1 polievkovej lyžice zmesi na šálku horúcej vody. Prikryte a nechajte 5 minút lúhovať. Filter.

V prípade nespavosti, vypite 1 až 2 šálky na konci dňa (po večeri a najmenej ½ hodiny pred spaním). Obmedzte množstvo, aby ste sa v noci príliš často nebudili na toaletu.

Pri strese a pridružených poruchách trávenia, pite 2 až 3 šálky denne po jedle.

Autorizovaní používatelia

ÁNO. Dospelí, dospievajúci, deti nad 12 rokov, tehotné ženy od 3 mesiacov a dojčiace ženy.
NIE. Deti do 12 rokov.

Špeciálne opatrenia

  • V prípade antikoagulačnej liečby, antihypertenzívnej liečby a porúch štítnej žľazy vyhľadajte lekára.
  • Infúzie pite mimo liečebných postupov, pretože slizy môžu zmeniť ich vstrebávanie.
  • Odporúča sa dodržiavať odporúčané dávky, pretože predávkovanie môže spôsobiť vedľajšie účinky.

Prečo sú tieto rastliny v zmesi?

Lipa, ktorá vám pomôže zaspať

THE sedatívne, antispazmodické a anxiolytické vlastnostilipové metliny urobiť z neho nevyhnutnú rastlinu pri problémoch so zaspávaním a nervozite. Nielen pre svoju medovú vôňu preto lipa neodmysliteľne patrí k „večernému bylinkovému čaju“.

Okrem toho sa záujem spoločnosti Linden neobmedzuje len na infúzie. Macerát z lipových púčikov je tiež referenciou v gemmoterapii s podobnými indikáciami v prípadoch nespavosti, pričom má hlbší a globálny regulačný účinok na nervový systém.

Medovka, sedatívum a antispasmodikum

Medovka sa pestuje už od staroveku ako medonosná rastlina (odtiaľ jej názov) aj ako liečivá rastlina, najmä na zahnanie smútku a melanchólie. V 19. storočí sa ešte používal pri nervových stavoch (hystéria, depresia). Nedávno štúdie na zvieratách a ľuďoch zdôraznili pôsobenie rastliny na centrálny nervový systém, ale aj na hladké svaly a tráviaci systém, bez toho, aby to bolo nevyhnutne možné vysvetliť identifikáciou tej či onej molekuly.

Sedatívny a upokojujúci účinok listy medovky je však porovnateľné s benzodiazepínmi (lieky najčastejšie predpisované ako lieky na spanie). Vďaka svojim vlastnostiam navodzujúcim spánok a spazmolytickým vlastnostiam má Melissa dvojitý záujem. Je preto ideálny v prípadoch porúch spánku spojených s srdcové a najmä tráviace prejavy, úzkosť.

Melissa je mierne hypotyreóza, môže narušiť fungovanie štítnej žľazy. V prípade liečby drogami bude potrebná lekárska pomoc.

Verbena alebo Sweet Woodruff v prípadoch súvisiacich porúch trávenia

Blízko k Melisse vo svojich indikáciách voňavý bylinkový čaj Verbena sa tradične používa aj pri nervozite a poruchách spánku, najmä ak sú spojené s tráviacimi ťažkosťami (nadúvanie, plynatosť, bolestivá kŕčovitá kolika). Jeho listy obsahujú rôzne aktívne molekuly vrátane citralov, ktoré sa nachádzajú koncentrované v esenciálnom oleji. Dávajú ho najmä citraly spazmolytické vlastnosti, ale tiež jeho krásna citrónová vôňa.

Čo sa týkaWoodruff, jeho antispazmodické a hypnotické vlastnosti sú dodávané prítomnosťou kumarínu so sladkou vôňou, ktorá sa rozvíja, keď rastlina suší. Kedysi sa oceňovalo na prevoňanie bielizne alebo vo forme aromatického nápoja „májové víno“. Tradične sa odporúča aj pri symptomatickej liečbe drobných porúch spánku, nespavosti u detí, tráviacich porúch ako je nechutenstvo či žalúdočné kŕče.

Levanduľa a majorán pre ich sedatívny účinok

Výhody levandule poznáme najmä vo forme esenciálneho oleja, ale infúzia kvetov levandule sa tradične označujú aj v nervozita a ťažkosti so zaspávaním. Ak sa použije samostatne, jeho chuť nemusí byť ocenená, ale ak sa pridá do zmesi, levanduľa doplní pôsobenie iných rastlín a zároveň poskytne farebný vzhľad jej kvetov.

Majorán, podobne ako levanduľa, patrí do veľkej botanickej čeľade Lamiaceae. Štúdia z roku 2011 umožnila jeho porovnanie preanestetické, sedatívne a anxiolytické účinky s diazepamom, referenčnou chemickou molekulou používanou ako liek. Toto je určite štúdia týkajúca sa extraktu podávaného zvieratám, ale potvrdzuje aktivitu tejto rastliny na nervový systém a výber majoránka listy v tejto zmesi.

Bylinkové čaje a iné nápoje, ktorým sa večer vyhýbajte

Ešte pred použitím rastlín v bylinkových čajoch na podporu spánku je rovnako dôležité poznať nápoje, ktorým sa večer vyhnúť. Poznáme rušivé účinky alkoholu či kofeínu, ale existujú aj iné rastliny s tonizujúcim účinkom, užitočné pri únave, ktoré je lepšie konzumovať ráno ako večer.

  • Rastliny stimulujúce kofeín. O káve je známe, že najmä v prípadoch nadmernej alebo neskorej konzumácie narúša zaspávanie, ale aj kvalitu a dĺžku spánku. Tieto účinky sa pripisujú kofeínu, stimulujúcej molekule centrálneho nervového systému. Uprednostňuje bdelosť a bráni spánku, preto je prínosom v prípadoch únavy. Ale kofeín je prítomný aj v iných rastlinách ako napr Čaj (hovoríme potom o teíne, ale v skutočnosti ide o rovnakú molekulu), Kamarát (konzumuje sa aj vo forme nálevu) alebo aj Guarana. Upozorňujeme, že pre ľudí, ktorí sú obzvlášť citliví na účinky kofeínu, môže byť káva problematická, dokonca aj ranná.

  • Adaptogénne rastliny. O rastlinách sa hovorí, že sú adaptogénne, keď umožňujú telu prispôsobiť sa stresovým situáciám zlepšením fyzickej a psychickej odolnosti. Používajú sa najmä pri únave, vyčerpaní, problémoch s koncentráciou a u rekonvalescentov. Nemajú vzrušujúci účinok ako kofeínové rastliny, ale vzhľadom na ich stimulačný účinok je vo všeobecnosti vhodné užívať ich ráno, aby ste sa vyhli nespavosti. Z týchto adaptogénnych rastlín je najznámejšia Ženšeň. Nájdeme tiežEleuterokok alebo dokonca Rhodiola.

  • Rastliny s vitamínom C? Rastliny ako šípka alebo ibištek sú tiež indikované na boj proti únave vzhľadom na obsah vitamínu C. Často sú označované ako povzbudzujúce alebo energizujúce, ale nebudú mať žiadny rušivý vplyv na spánok. Vitamín C skutočne pomáha znižovať únavu, ale nie je ani vzrušujúci, ani stimulujúci ako kofeínové rastliny alebo adaptogénne rastliny.
    Rovnako to teda bude aj s pomarančovým džúsom, ale aj s práškom Acerola, Camu-Camu, Maqui či dokonca Goji bobule, všetky tieto „superpotraviny“ obzvlášť bohaté na vitamín C. Nekonzumujeme ich však tesne pred spaním do vyhnúť sa refluxu kyseliny, ktorý môže byť nepríjemný pri zaspávaní a počas noci.

Bol pre vás tento článok užitočný?

  

Priemerná známka: 4.5 ( 6 hlasy)

Bibliografia

Publikácia: Rezaie, A., Mousavi, G., Nazeri, M., Jafari, B., Ebadi, A., Ahmadeh, C., & Habibi, E. (2011). Porovnávacia štúdia sedatívneho, predanestetického a anti-úzkostného účinku extraktu Origanum majorana s diazepamom na potkany. Research Journal of Biological Sciences, 6(11), 611-614. https://doi.org/10.3923/rjbsci.2011.611.614

Práca : Fleurentin, J., Pelt, JM, & Hayon, JC (2016). Dobré využitie liečivých rastlín. Rennes, Francúzsko: Ouest-France.

Práca : Corjon, G. (2018). Liečte sa rastlinami. Quitin, Francúzsko: Jean-Paul Gisserot.

Webstránka: WikiPhyto, encyklopédia fytoterapie. (n.d.). Prístupné 3. novembra 2022 na http://www.wikiphyto.org/wiki/Accueil

O týchto tipoch

Tento článok o aromaterapii napísal Théophane de la Charie, autor knihy „Doprajte si esenciálne oleje“, v sprievode multidisciplinárneho tímu zloženého z farmaceutov, biochemikov a agronómov. 

La Compagnie des Sens a jej tímy nepodporujte samoliečbu. Poskytnuté informácie a rady pochádzajú z referenčnej bibliografickej databázy (knihy, vedecké publikácie atď.). Poskytujú sa na informačné účely alebo na navrhnutie spôsobov na zamyslenie: v žiadnom prípade by nemali nahrádzať diagnózu, konzultáciu alebo lekárske sledovaniea nemôže prevziať zodpovednosť Compagnie des Sens.