Konjac je trváca rastlina, ktorá patrí do čeľade Araceae. V bežnej reči je známy ako „diablov jazyk“ kvôli svojmu zvláštnemu tvaru a fialovej farbe. Objavil sa v 18. storočí na juhovýchode Japonska, rastie v lesoch v subtropickom podnebí. Vyskytuje sa najmä v Ázii (Japonsko, Vietnam, Čína, Indonézia a Južná Kórea). Konjac vyhľadávaný najmä pre svoj oddenok, veľmi bohatý na vlákninu, je uznávaný pre svoje liečivé vlastnosti (podporuje chudnutie, prevenciu cukrovky a cholesterolu, prevenciu rakoviny a mnohé iné). Väčšinu vlákniny tohto koreňa tvorí glukomanán. Je to veľmi viskózna rozpustná vláknina, zložená z glukózy a manózy, ktorá dáva Konjacu všetky jeho vlastnosti. V potravinách sa dá použiť vo viacerých formách: prášok alebo múka, pasty, kapsuly ako potravinové doplnky. Latinský názov: Amorphophallus konjac. Botanická čeľaď: Araceae. Použitá časť: podzemok.

Tento článok bol aktualizovaný dňa 16/05/2024

Pre podporovať chudnutie

Konjac nie je zázračná potravina, ale glukomanán, ktorý obsahuje, môže byť zaujímavý v kontexte strata váhy. Táto viskózna a želírujúca vláknina vystiela steny žalúdka a zaberá tam veľký objem už od prvých štádií trávenia. Tento úkon odďaľuje vyprázdňovanie žalúdka, predlžuje fázy trávenia a vstrebávania živín, čím sa zvyšuje pocit sýtosti. Tento skorý pocit pomáha znižovať chuť do jedla a podporuje chudnutie. Okrem toho glukomanán neposkytuje žiadne alebo len veľmi málo kalórií a nevstrebáva sa v čreve. To je výhoda, keď chcete schudnúť. 

Vedecké štúdie preukázali súvislosť medzi glukomanánom a chudnutím v rámci nízkokalorickej diéty s príjmom 3 g denne. Konjac však v žiadnom prípade nenahrádza pestrú a vyváženú stravu. Aby ste schudli, je dôležité, aby ste pred znížením množstva jedla vyvážili svoj jedálniček a zároveň sa venovali pravidelnej primeranej fyzickej aktivite. 

Rada od dietológa-výživového poradcu:

  • Začleňte Konjac do pestrej, vyváženej stravy, sprevádzanej pravidelnou fyzickou aktivitou prispôsobenou na zníženie hmotnosti.

  • Sledovanie dietológa-výživového poradcu je veľmi zaujímavé pre chudnutie bez rizika a vyhnutie sa „jojo“ efektu.

  • Dodržiavajte odporúčané denné dávky 3 g Konjacu, v 1 až 3 dávkach, 15 až 30 minút pred jedlom s veľkým pohárom vody.

  • Zabezpečte dostatočnú hydratáciu.

  • Dobrý spánok je nevyhnutný na to, aby sa telo dostalo do dobrých podmienok.

  • Obmedzte stres, pretože je dôležitým faktorom pri priberaní na váhe a pri problémoch s jej chudnutím.

Pre regulovať hladinu cukru v krvi

Glukomanán z Konjacu má hypoglykemickú vlastnosť. Zachytáva glukózu predtým, ako sa vstrebe do krvi, a prechádza priamo stolicou. Hladina cukru v krvi tak zostáva stabilná (vyhnite sa hyperglykémii po jedle). Okrem toho fermentácia tejto vlákniny v hrubom čreve vedie k tvorbe mastných kyselín s krátkym reťazcom (SCFA), ktoré hrajú úlohu ako prekurzory v glukoneogenéze (metabolická dráha umožňujúca syntézu glukózy z nesacharidových zlúčenín). Túto syntetizovanú glukózu telo deteguje a umožňuje zníženie pocitu hladu, zvýšenie výdaja energie v pokoji a zníženie produkcie glukózy pečeňou. Tieto akcie pomáhajú udržiavať hladinu cukru v krvi a znižujú postprandiálnu glykemickú odpoveď (po jedle). To je dôvod, prečo má glukomanán úlohu v prevencii a boji proti cukrovke. Dávajte si však pozor, aby ste to s užívaním liekov neprehnali. V kombinácii s antidiabetikami môže Konjac prášok spôsobiť hypoglykémiu.

Rada od dietológa-výživového poradcu:

  • Prijmite pestrú a vyváženú stravu, aby ste dlhodobo podporili dobrú rovnováhu diabetu.

  • Vykonajte primeranú pravidelnú fyzickú aktivitu a zabezpečte dostatočnú hydratáciu.

  • Uprednostňujte potraviny s nízkym glykemickým indexom (GI) a kombinujte vlákninu (zelenina, ovocie atď.) s potravinami obsahujúcimi škrob, aby ste znížili celkový GI jedla.

  • Zabezpečte dobré rozloženie sacharidov počas dňa.

  • Neprekračujte spotrebu 3 g Konjacu denne a nie každý deň.

  • Pred konzumáciou Konjacu vyhľadajte lekársku pomoc, najmä ak užívate antidiabetické lieky.

  • Pravidelne si merajte hladinu cukru v krvi, aby ste rýchlo zistili akúkoľvek zmenu.

Pre regulovať cholesterol

Konjac má schopnosť znižovať cholesterol. Viskózny účinok glukomanánu znižuje reabsorpciu žlčových kyselín, zvyšuje ich syntézu z cholesterolu a znižuje koncentrácie LDL cholesterolu („zlého“ cholesterolu) v krvi. Toto vlákno má veľmi vysokú absorpciu vody, v skutočnosti dokáže absorbovať až 100-násobok svojej suchej hmotnosti. Napučiava a práve týmto mechanizmom môžu byť malé molekuly potravy, ako sú lipidy, cholesterol alebo uhľohydráty, absorbované touto vlákninou na črevnej úrovni, a tak môžu byť odstránené stolicou. Glukomanán znižuje vstrebávanie cholesterolu v jejune a žlčových kyselín v ileu (respektíve 2. a 3. časti tenkého čreva). 

Rady dietológa a odborníka na výživu:

  • Podľa štúdií pri konzumácii 4 g Konjacu denne pomáha glukomanán znížiť hladinu LDL cholesterolu v krvi o 10%. Rešpektujte odporúčanú dennú dávku.

  • Prijmite pestrú a vyváženú stravu s nízkym obsahom nasýtených mastných kyselín (SFA) a transmastných kyselín (živočíšne tuky, tuhé rastlinné tuky, červené mäso, ultraspracované produkty atď.) a bohatú na mono a polynenasýtené mastné kyseliny (MUFA). a PUFA) (mastné ryby, Rastlinný olej Camelina, Ľanový rastlinný olej, olejnaté semená atď.).

  • Propagujte stravu bohatú na vlákninu, pretože je hypocholesterolemická (znižuje cholesterol v krvi).

  • Odporúča sa antioxidačná strava (červené ovocie, Kurkuma, Škorica, Zázvor, acerola prášok…).

  • Vykonajte primeranú pravidelnú fyzickú aktivitu a zabezpečte dostatočnú hydratáciu.

  • Je nevyhnutné byť monitorovaný zdravotníckym pracovníkom.

Pre boj proti zápche

Konjac pomáha bojovať proti zápche. Diétna vláknina sú sacharidy, ktoré nie sú stráviteľné tenkým črevom. Ako rozpustná vláknina má glukomanán regulačný účinok na črevný tranzit tým, že spôsobuje zvýšenie fekálneho bolusu a skrátenie času prechodu v hrubom čreve. Konjac Glucomannan teda bojuje proti zápche. Gél tvorený glukomanánom navyše lubrikuje hrubé črevo a uľahčuje priechod stolice.  

Táto rozpustnosť mu tiež umožňuje pôsobiť proti hnačke. Rozpustná vláknina skutočne zohráva úlohu pri regulácii črevného tranzitu. Dokážu teda bojovať proti zápche aj proti hnačke.

Rada od dietológa-výživového poradcu:

  • Dodržiavajte odporúčané denné dávky 3 g prášku Konjac, kým sa zápcha neuvoľní.

  • Prijmite pestrú a vyváženú stravu bohatú na nerozpustnú vlákninu (Sušené slivky, Psyllium, Chia semená…) a horčík (voda Hépar®, riasy atď.).

  • Hydratácia je veľmi dôležitá v boji proti zápche. Uistite sa, že vypijete 1,5 l až 2 l denne.

  • Majte pravidelnú fyzickú aktivitu prispôsobenú na podporu črevnej motility.

  • Dbajte na to, aby ste pravidelne chodili na toaletu a príliš netlačili. Zdvíhanie nôh pomocou malej stoličky môže byť efektívne.

Ako prebiotikum pre črevnú mikroflóru

Konjac by mohol byť zaujímavou podporou pri udržiavaní zdravej črevnej mikrobioty. Črevnú mikroflóru alebo črevnú flóru tvoria rôzne mikroorganizmy, najmä baktérie žijúce v symbióze s telom. Sú prospešné pre zdravie. Mikrobiota sa počas života vyvíja v závislosti od stravy a zvykov (stres, toxíny atď.). Prítomné baktérie sa živia hlavne vlákninou, ako je glukomanán, ktorý má preto prebiotickú úlohu. Tieto baktérie, dobre vyživované, prispievajú k zdravšej a vyváženejšej mikroflóre. To následne umožňuje obmedziť výskyt patológií, ako sú ochorenia tráviaceho traktu (infekcie, zápalová kolitída, dysbióza, črevná hyperpermeabilita, syndróm dráždivého čreva), neurologické ochorenia (stres, úzkosť, depresia, Parkinsonova choroba), ochorenia pečene, alergie (potraviny, koža, astma) a kardiovaskulárne ochorenia. 

Podľa niektorých štúdií má Konjac aj detoxikačné vlastnosti. Okrem toho môže pôsobiť nepriamo. Jednou z úloh mikroflóry je skutočne detoxikovať telo. Keďže glukomanán vyživuje baktérie črevnej flóry, ich dobrý zdravotný stav umožňuje správne fungovanie mikroflóry, ktorá tak môže zabezpečiť všetky tieto úlohy. Okrem toho, že glukomanán je vláknina, zachytáva toxíny, cukor a tuky a vylučuje ich stolicou. 

Rada od dietológa-výživového poradcu:

  • Zaraďte Konjac do pestrej a vyváženej stravy, ako aj vhodnej pravidelnej fyzickej aktivity.

  • Rešpektujte odporúčané denné dávky, t.j. 3 g prášku Konjac.

  • Propagujte stravu bohatú na vlákninu, ktorou sa živia črevné baktérie (zelenina, ovocie, celozrnné výrobky, strukoviny atď.) a zaraďte fermentované potraviny (kyslá kapusta, kefír, jogurty, kombucha atď.). Tieto potraviny sa musia postupne začleňovať do stravy, aby sa predišlo črevným poruchám.

  • Obmedzte potraviny, ktoré podporujú zápal (mastné, sladké, ultraspracované potraviny atď.).

Pre posilniť imunitu

Konjac by mohol byť zaujímavý na posilnenie imunity. Glukomanán je vláknina (prebiotikum), ktorá vyživuje dobré črevné baktérie, ako sú laktobacily a bifidobaktérie. Tie tvoria ekologickú niku, ktorá zaberá veľký priestor v hrubom čreve, čo zabraňuje patogénnym baktériám v množení a invázii do hrubého čreva. Glukomanán vám preto umožňuje mať vyváženú a diverzifikovanú mikroflóru. Črevná flóra zohráva úlohu aj v imunite. V skutočnosti sa skladá z hlienu (ochranná bariéra), ale aj z M buniek, B lymfocytov, T lymfocytov, CD4 a CD8, makrofágy, Peyerove pláty... Všetky tieto zlúčeniny podporujú ochranu pred patogénnymi baktériami (zlými baktériami). Okrem toho sa viskózny gél glukomanánu šíri po stenách tráviaceho traktu a poskytuje ochranu pred vonkajšími vplyvmi. Tieto vlákna sa môžu tiež viazať na patogény a tak ich eliminovať stolicou. 

Štúdie ukázali, že glukomanán je schopný stimulovať GALT (lymfoidné tkanivo tráviacej trubice). Je hlavnou podporou imunitného systému tráviaceho traktu, ktorý je potom prvou bariérou v boji proti mikroorganizmom prijímaným počas jedla. GALT obsahuje najmä Peyerove náplasti, ktoré umožňujú produkciu IgA (Imunoglobulín A), ktorý má imunitnú funkciu. 

Rada od dietológa-výživového poradcu:

  • Zaraďte Konjac do pestrej a vyváženej stravy, ako aj vhodnej pravidelnej fyzickej aktivity.

  • Rešpektujte odporúčané denné dávky, t.j. 3 g prášku Konjac.

  • Propagujte stravu, ktorá prispieva k udržaniu črevnej flóry (ovocie, zelenina, celozrnné výrobky, strukoviny, kyslá kapusta, jogurty, kefír, kombucha atď.).

  • Prijmite antioxidačné a protizápalové potraviny (červené ovocie, kurkuma, škorica, zázvor, prášok z aceroly atď.).

Pre zdravie ústnej dutiny

Konjac by mohol zabrániť problémom so zubami, ako sú kazy. Glukomanán (hydrolyzovaný) skutočne podporuje rast mikroorganizmov v ústnej dutine a najmä baktérií mliečneho kvasenia. Ich zvýšenie spôsobuje zníženie pH, okyslenie ústnej dutiny a následne redukciu prítomných baktérií, najmä kariogénnych. 

Rada od dietológa-výživového poradcu:

  • Rešpektujte odporúčané denné dávky, t.j. 3 g prášku Konjac.

  • Zaraďte Konjac do pestrej a vyváženej stravy, ako aj do vhodnej pravidelnej fyzickej aktivity a dobrej hydratácie.

  • V prípade kazov je nevyhnutné objednať sa k zubárovi a vyhľadať ošetrenie.

Protizápalové vlastnosti

Konjac môže mať aj protizápalové vlastnosti. Glukomanán bráni baktériám naviazať sa na črevnú sliznicu a tým spôsobiť zápal, ktorý môže byť z dlhodobého hľadiska zodpovedný za patologické stavy, ako je IBD (chronické zápalové ochorenia čriev). Glukomanán skutočne zohráva prebiotickú, imunitnú a tkanivovú regeneračnú úlohu. Dochádza teda k zníženiu bakteriálnej proliferácie, najmä baktérií E. Coli, o ktorých sa predpokladá, že sú jednou z príčin výskytu IBD. Táto vláknina by teda mohla zmierniť alebo zabrániť vzniku Crohnovej choroby a ulceróznej kolitídy (UC).

Rada od dietológa-výživového poradcu:

  • Rešpektujte odporúčané denné dávky, t.j. 3 g prášku Konjac.

  • Zaraďte Konjac do pestrej a vyváženej stravy, ako aj do vhodnej pravidelnej fyzickej aktivity a dobrej hydratácie.

  • V kontexte určitých patológií, ako je IBD, obmedzte konzumáciu vlákniny, ktorá môže byť dráždivá a zhoršiť zápal počas obdobia vzplanutia.

  • Podporujte protizápalovú diétu (škorica, kurkuma, omega-3 sRastlinný olej Perilla alebo ľanový rastlinný olej).

  • Ak príznaky pretrvávajú, dohodnite si stretnutie s lekárom.

Pre obmedziť vysoký krvný tlak?

Niektoré štúdie preukázali, že glukomanán z Konjacu môže mať minimálny prínos v súvislosti s vysokým krvným tlakom. Tieto údaje sú však veľmi kontroverzné a všetky štúdie sa zhodujú v tom, že je potrebný ďalší výskum, kým bude možné túto vlastnosť potvrdiť. 

Rada od dietológa-výživového poradcu:

  • Rešpektujte odporúčané denné dávky, t.j. 3 g prášku Konjac.

  • Začleňte Konjac do pestrej a vyváženej stravy.

  • Vykonajte primeranú pravidelnú fyzickú aktivitu a zabezpečte dobrú hydratáciu.

  • Obmedzte konzumáciu pridanej soli a skrytých solí (údeniny, chlieb, konzervy, niektoré šumivé nápoje atď.).

  • Obmedzte stimulanty ako kávu, alkohol, energetické nápoje a obmedzte aj tabak.

  • Uprednostňujte potraviny obsahujúce horčík, draslík a vápnik, pretože je známe, že tieto minerály pomáhajú znižovať krvný tlak.

  • Konjac v žiadnom prípade nenahrádza liečbu a lekárske sledovanie, keď trpíte vysokým krvným tlakom.

Pre obmedziť riziko kolorektálneho karcinómu

Ako všetky vlákna, Glukomanán by mal pôsobiť pri prevencii vzniku rakoviny hrubého čreva vďaka pôsobeniu na mikrobiotu (zdravé baktérie) a proti zápche. V skutočnosti zostáva stolica v kontakte so stenou hrubého čreva kratší čas, čo obmedzuje nežiaduce účinky, ako je rakovina. 

Rada od dietológa-výživového poradcu:

  • Rešpektujte odporúčané denné dávky, t.j. 3 g prášku Konjac.

  • Začleňte Konjac do pestrej a vyváženej stravy.

  • Propagujte stravu bohatú na vlákninu (zelenina, ovocie, strukoviny, celozrnné výrobky atď.), pretože je vedecky známe, že tieto pomáhajú predchádzať rakovine hrubého čreva.

  • Vykonajte primeranú pravidelnú fyzickú aktivitu a zabezpečte dobrú hydratáciu.

  • Obmedzte oxidačný stres, ktorý môže pomôcť rozvoju rakoviny začlenením antioxidačných potravín do stravy: farebné ovocie a zelenina, kurkuma, zázvor, škorica, prášok z aceroly atď.

Použitie a bezpečnostné opatrenia pri používaní

Rôzne použitia Konjacu

Konjac prášok (múka): 

  • V rámci chudnutia: 3 g denne, rozdelené do 1 dávky 3x počas dňa, 15 až 30 minút pred jedlom. Nezabudnite ho konzumovať s veľkým pohárom vody. 

  • Pre cholesterol: 4 g denne, rozdelené na 1 g, 15 až 30 minút pred jedlom, s veľkým pohárom vody. 

Konjac pasty: 2 až 3 krát týždenne, maximálne 1 porcia denne. 

Kapsuly: 1 až 2 denne, 15 až 30 minút pred jedlom. Pozrite si rady výrobcu. 

Bezpečnostné opatrenia pri používaní

Konjac podlieha niektorým opatrenia na použitie ktoré potrebujete vedieť, aby ste ho mohli bezpečne konzumovať:

  • Spotrebu vlákniny a teda aj glukomananu sa odporúča zvyšovať postupne, aby ste sa vyhli nepríjemnostiam ako sú črevné poruchy (nadúvanie, hnačka, bolesti žalúdka, nevoľnosť a pod.). 

  • Konjac sa odporúča vždy zapiť dostatočným množstvom vody, aby sa obmedzilo riziko udusenia, najmä u ľudí, ktorí môžu mať poruchy prehĺtania (deti, starší ľudia, ľudia s neurologickými poruchami). 

  • Konjac je kontraindikovaný v prípadoch črevnej obštrukcie a vredov, pretože je bohatý na vlákninu, ktorá môže byť dráždivá. 

  • Vzhľadom na malý počet štúdií o Konjacu a tehotných a dojčiacich ženách sa im odporúča vyhľadať lekársku pomoc. Neodporúča sa konzumovať Konjac pre deti do 12 rokov. 

  • Okrem toho, ak užívate lieky, určite si odložte konzumáciu liekov a Konjacu aspoň o 3 hodiny. Vyhľadajte lekársku pomoc. 

  • Konjac ani Glukomannan nenahradia pestrú a vyváženú stravu. V prípade pochybností alebo dlhodobého používania neváhajte požiadať o radu odborníkov. 

Nutričné ​​hodnoty prášku Konjac

Výživové prvky na 100 g za 3 g % RDA* na 100 g % RDA* pre 2 g
Energia (Kcal) 189 6 9 0
Energia (Kj) 758 23 9 0
Lipidy (g) 0.2 0 0 0
Nasýtené mastné kyseliny (g) 0 0 0 0
Sacharidy (g) 0.2 0 0 0
Vrátane cukrov (g) 0 0 0 0
Vláknina (g) 91.2 2.7
Bielkoviny (g) 1 0 2 0
Soľ (g) 0.03 0 1 0

*odporúčaná denná dávka

Zistite viac o rastline: Konjac

Konjac, z jeho latinského názvu Amorphophallus konjac, je trváca rastlina z čeľade Araceae. Vyskytuje sa v subtropických oblastiach, ako je Ázia, na okraji lesa alebo v kríkoch. V bežnej reči sa mu hovorí „diabolský jazyk“ pre jeho tvar a farbu. Táto rastlina má jeden list, vyrastajúci raz ročne, ktorý môže merať až 1 m na dĺžku a pozostáva z 3 lalokov. Táto rastlina má jedinečný kvet, o ktorom sa hovorí, že má nepríjemný a páchnuci zápach. Môže mať zelenú až fialovohnedú farbu. Konjac ľudia vyhľadávajú najmä pre jeho veľmi veľký podzemok s múčnatou textúrou. Môže vážiť až 4 kg a merať v priemere 30 cm.

Konjac sa používa hlavne v ázijských potravinách a konzumuje sa vo forme múky (konnyaku). Jeho prednosti sa využívajú aj v kozmetike (konjac špongia), ako prísada do potravín (E425ii pre glukomanán a E425i pre konjacovú gumu) a dokonca aj ako lepidlo na papier.

Bol pre vás tento článok užitočný?

  

Priemerná známka: 5 ( 70 hlasy)

Bibliografia

Publikácia: David E. Walsh, Vazgen Yaghoubian & Ali Behforooz (1983). Účinok glukomanánu na obéznych pacientov: klinická štúdia. International Journal of Obesity. https://msplipo.lipozene.com/Effect_of_Glucomannan_on_Obese_Patients.pdf

Publikácia: Zhang, Y., Xie, B., & Gan, X. (2005). Pokrok v aplikáciách konjakového glukomanánu a jeho derivátov. Carbohydrate Polymers, 60(1), 27–31. https://doi.org/10.1016/j.carbpol.2004.11.003

Publikácia: Davé, V. a McCarthy, SP (1997). Recenzia Konjac Glucomannan. Journal of Environmental Polymer Degradation, 5 (4), 237–241. https://doi.org/10.1007/bf02763667

Publikácia: Mortensen, A., Aguilar, F., Crebelli, R., Di Domenico, A., Frutos, MJ, Galtier, P., Gott, DM, Gundert-Remy, U., Lambré, C., Leblanc, J. Lindtner, O., Moldeus, P., Mosesso, P., Oskarsson, A., Parent-Massin, D., Stankovic, I., Waalkens-Berendsen, I., Woutersen, RA, Wright, M., . . . Dusemund, B. (2017). Prehodnotenie konjakovej gumy (E 425 i) a konjakového glukomanánu (E 425 ii) ako prídavných látok v potravinách. EFSA Journal, 15(6). https://doi.org/10.2903/j.efsa.2017.4864

Publikácia: Ho, HN, Jovanovski, E., Zurbau, A., Mejia, SB, Sievenpiper, JL, Au-Yeung, F., Jenkins, AL, Duvnjak, L., Raz, I., & Vuksan, V. (2017 ). Systematický prehľad a metaanalýza randomizovaných kontrolovaných štúdií účinku konjakového glukomanánu, viskóznej rozpustnej vlákniny, na LDL cholesterol a nové lipidové ciele non-HDL cholesterol a apolipoproteín B. The American Journal of Clinical Nutrition, 105(5), 1239–1247. https://doi.org/10.3945/ajcn.116.142158

Publikácia: Yang, D., Yuan, Y., Wang, L., Wang, X., Mu, R., Pang, J., Sarker, SD, & Zheng, B. (2017). Prehľad o géloch Konjac Glucomannan: Mikroštruktúra a aplikácia. International Journal of Molecular Sciences, 18(11), 2250. https://doi.org/10.3390/ijms18112250

Publikácia: Nagasawa, T., Kimura, T., Yoshida, A., Tsunekawa, K., Araki, O., Ushiki, K., Ishigaki, H., Shoho, Y., Suda, I., Hiramoto, S., & Murakami, M. (2021). Konjac Glukomannan oslabil metabolizmus triglyceridov počas testu tolerancie ryžovej kaše. Živiny, 13(7), 2191. https://doi.org/10.3390/nu13072191

Publikácia: Sood, N., Baker, W.L., & Coleman, C.I. (2008). Účinok glukomanánu na koncentrácie lipidov a glukózy v plazme, telesnú hmotnosť a krvný tlak: systematický prehľad a metaanalýza. The American Journal of Clinical Nutrition, 88(4), 1167–1175. https://doi.org/10.1093/ajcn/88.4.1167

Publikácia: Da Silva, DMGV, Ogawa, CYL, Sato, F., Neto, AHC, Larsen, F., & Matumoto-Pintro, PT (2020). Chemická a fyzikálna charakterizácia práškov na báze glukomanánu Konjac pomocou FTIR a 13C MAS NMR. Prášková technológia, 361, 610–616. https://doi.org/10.1016/j.powtec.2019.11.071

Publikácia: Sirotkin, A. V. (2021). Môže byť konjac (Amorphophallus konjac K. Koch) a glukomanán užitočný pri liečbe obezity? Medicína obezity, 24, 100343. https://doi.org/10.1016/j.obmed.2021.100343

Publikácia: Yongsheng, N., Wanmei, L., Mu, R., Wu, C., Lin, Z., Chen, S., & Pang, J. (2019). Jednoduchá výroba nových konjac glukomanánových filmov s antibakteriálnymi vlastnosťami prostredníctvom stratégie mikrofluidného zvlákňovania. Carbohydrate Polymers, 208, 469-476. https://doi.org/10.1016/j.carbpol.2018.12.102

Publikácia: Li, Z., Zheng, S., Sun, H., Xi, R., Sun, Y., Luo, D., Xu, W., Jin, W., & Shah, BR (2022). Štrukturálna charakterizácia a antibakteriálne vlastnosti fólií konjac glukomanánu/rozpustného prášku zo zeleného čaju na balenie potravín. Journal of Food Science and Technology, 59 (2), 562–571. https://doi.org/10.1007/s13197-021-05041-4

Publikácia: Tester, RF a Al-Ghazzewi, FH (2016). Priaznivé zdravotné vlastnosti natívneho a hydrolyzovaného glukomanánu konjac (Amorphophallus konjac). Journal of the Science of Food and Agriculture, 96(10), 3283–3291. https://doi.org/10.1002/jsfa.7571

Publikácia: Fang, Y., Ma, J., Lei, P., Wang, L., Qu, J., Zhao, J., Liu, F., Yan, X., Wu, W., Jin, L., Ji, H., & Sun, D. (2023). Konjac Glucomannan: Vznikajúca špeciálna lekárska potravina na pomoc pri liečbe cukrovky 2. typu. Foods, 12(2), 363. https://doi.org/10.3390/foods12020363

Publikácia: Khan, KS, Jovanovski, E., Ho, HVT, Marques, A., Zurbau, A., Mejia, SB, Sievenpiper, JL, & Vuksan, V. (2018). Účinok viskóznej rozpustnej vlákniny na krvný tlak: Systematický prehľad a metaanalýza randomizovaných kontrolovaných štúdií. Metabolizmus výživy a kardiovaskulárne choroby, 28 (1), 3–13. https://doi.org/10.1016/j.numecd.2017.09.007

Publikácia: Landman, C., & Quévrain, E. (2016). Črevná mikroflóra: popis, úloha a fyziopatologické dôsledky. Journal of Internal Medicine, 37(6), 418–423. https://doi.org/10.1016/j.revmed.2015.12.012

Publikácia: Maynard, CL, Elson, CO, Hatton, RD a Weaver, CT (2012). Vzájomné interakcie črevnej mikrobioty a imunitného systému. Príroda, 489(7415), 231–241. https://doi.org/10.1038/nature11551

Webstránka: Všetko, čo potrebujete vedieť o konjacu: pôvod, nutričné ​​a liečivé vlastnosti, potláča chuť do jedla. (nd). http://www.lemondedukonjac.fr/konjac-definition/

Webstránka: Ray, M. (2022, 12. júl). Všetko, čo potrebujete vedieť o konjac. LaNutrition.fr. https://www.lanutrition.fr/tout-savoir-sur-le-konjac

Webstránka: NACRe Network - Nutričná sieť Telesná aktivita Výskum rakoviny - Dietetické vlákna a rakovina. (nd). inra.com. https://www6.inrae.fr/nacre/Prevention-primaire/Facteurs-nutritionnels/Fibres-alimentaires-et-cancer

Súvisiace články