Včelí vosk produkujú jeho „voskové žľazy“, ktoré sa vyvíjajú medzi druhým a tretím týždňom života a ktoré produkujú vosk až do smrti včiel. Vosk je potom takmer biely, pripomínajúci jemné vločky, potom sa miesi včelími čeľusťami a mieša sa s jej slinami. Nakoniec získame mastnú pastu, ktorú používajú robotnice na výrobu buniek úľa. Vosk je tuková a kompaktná látka lipidového charakteru, pozostávajúca z 3/4 esterov mastných kyselín a alkoholu, 1/4 uhľovodíkov, ako aj niekoľkých ďalších látok (vitamín A, pigmenty atď.). Je to stabilná zmes, ktorá sa veľmi dobre drží, aj keď je lepšie ju roztaviť, aby sa mohla sterilizovať. Potom sa zleje a uloží do vzduchotesnej nádoby.

Tento článok bol aktualizovaný dňa 25/10/2022

Výroba a zber

V rámci úľa môže vosk pochádzať z dvoch miest: kryty ktoré uzatvárajú alveoly, príp staré rámy už použité. V závislosti od pôvodu sa potom rozlišujú rôzne použitia, pretože vosk viečok je veľmi čistý, zatiaľ čo vosk starých rámov obsahuje množstvo nečistôt. V prvom prípade sa teda vosk z operenca čistí, aby sa dal použiť v apiterapia alebo v kozmetické, pričom vosk zo starých rámov sa využije v priemysle, napríklad na výrobu sviečok.

Okrem toho je včelí vosk produktom, ktorý sa používa už od nepamäti, či už vo sviečkach na zapaľovanie, na pečatenie písmen alebo dokonca na tvarovanie sôch. Okrem toho sa biely vosk (z viečok) používal už od antiky na výrobu dermatologických prípravkov, ako sú obklady na popáleniny alebo infikované rany. Dnes sa v kozmetike stále hojne používa biely vosk alebo žltý vosk. Vyberáme to ako pomocná látka a ochranný prostriedok v ústave masti, mlieka, maskary, rúže, krémy proti starnutiu… Vosk je stabilný a flexibilný materiál, ktorý predstavuje ideálnu podporu pre miešanie bio produktov. Okrem toho má tiež revitalizačný účinok, ktorý obnovuje žiarivosť, pružnosť a tón pleti!

Ďalšie originálne využitie včelieho vosku spájajúce sviečky a zdravie: použitie v rámci ušné sviečky známy ako Indiáni Hopi (čo znamená „mierumilovní ľudia“). Ide o sviečky vyrobené z dlhého dutého kužeľa včelieho vosku dlhého až 30 cm, ktoré sa používajú na liečbu upchatí ušným mazom. V skutočnosti sa teplo spojené so spaľovaním vosku (na základni) šíri do ušných bubienkov, čo zmäkčuje rôzne prítomné nečistoty a umožňuje ich odstránenie, pretože to tiež spôsobuje depresiu v uchu. Takto sa usadeniny ušného mazu odsajú a zhromažďujú v kuželi včelieho vosku. Vďaka sviečkam, ktoré prispievajú k hĺbkovému čisteniu ucha a eliminácii upchatia ušného mazu, už žiadne zvonenie! (včelí bzukot... rozumieš?)

Bol pre vás tento článok užitočný?

  

Priemerná známka: 4.5 ( 105 hlasy)

Bibliografia

Práca : Cherbuliez, T., Domerego, R. (2003). Apiterapia - Včelí liek. Edície Amyris.

Práca : Apríl, G. (2014). Prirodzené zdravie s apiterapiou: Med, propolis, peľ, materská kašička... Éditions Terre vivant.

Práca : Domerego, R., Imbert, G., & Blanchard, C. (2016). Praktický sprievodca včelou medicínou: med, peľ, propolis, materská kašička... na dennej báze. Baroch Editions.