Med, známy svojimi antiseptickými, hojivými a protizápalovými vlastnosťami, sa používa na liečenie rán, popálenín, zápalov dýchacích ciest a mnohých ďalších! Bezpochyby najznámejší produkt úľa, med, sa používa pre svoju chuť a zdravotné výhody. Používa sa od úsvitu vekov a bol to skutočný nektár bohov, ktorý faraóni používali na svadbách (odtiaľ tie slávne „medové týždne“!). Podľa egyptskej mytológie sú včely slzami Ra, boha slnka, a med je preto božský produkt používaný v mnohých liekoch, a nie len ako pomocná látka! Môžeme si napríklad všimnúť, že počas prvej svetovej vojny sa med používal v zákopoch na liečenie rán vojakov, aby sa urýchlilo ich hojenie. Ako povedal Victor Hugo „Život je kvet, láska je jeho med“. A táto zásada jasne ukazuje, do akej miery je med potravinou s viacerými prednosťami, či už pre zdravie, kozmetiku alebo jedlo.

Tento článok bol aktualizovaný dňa 04/12/2023

Terapeutické vlastnosti medu

Hlavné vlastnosti

Antiinfekčné a antibiotické vlastnosti:
Med je známy už od staroveku pre svoje protiinfekčné vlastnosti: med zabraňuje množeniu baktérií, vírusov alebo húb vďaka enzýmu glukózooxidáze, ktorý produkuje peroxid vodíka (ako peroxid vodíka), ktorý je prírodným antiseptikom. Okrem toho má nízku koncentráciu bielkovín, ktorá zabraňuje rastu baktérií. A nakoniec, jeho kyslosť bráni množeniu baktérií a dopĺňa jeho antibakteriálny účinok. Môže sa použiť na tento účel ako na kožu, tak aj na požitie pre dýchaciu alebo tráviacu sféru.

Liečivé vlastnosti:
Med, ktorý sa často používa ako antiseptikum na ošetrenie rán, má tiež liečivé vlastnosti, ktoré opäť odôvodňujú jeho použitie na pokožku. Potom zabraňuje rozvoju baktérií a regeneruje kožné tkanivo, aby sa dobre hojilo. Tento účinok je spôsobený jeho vysokou osmolaritou, ktorá spôsobuje, že med priťahuje vodu, odvádza lymfu a plazmu smerom von, čím odstraňuje nečistoty a čistí ranu. Med je preto veľmi uznávaným antiseptikom a antibakteriálnym prostriedkom, ktorý napomáha hojeniu rán.

Antioxidačné vlastnosti:
Vďaka prítomnosti mnohých flavonoidov má med výraznú antioxidačnú silu, pretože neutralizuje voľné radikály, čím pôsobí priaznivo pri prevencii niektorých druhov rakoviny alebo niektorých kardiovaskulárnych ochorení. Môžeme tiež poznamenať, že „tmavý“ med, bohatší na flavonoidy a fruktózu, by bol pre tieto terapeutické vlastnosti účinnejší.

Energetické a tonizujúce vlastnosti:
Med je všeobecné tonikum pre telo, ktoré výrazne posilňuje imunitný systém. Umožňuje vám teda lepšie odolávať mikrobiálnym infekciám a predstavuje spojenca voľby, keď sa cítite unavení a ospalí. Navyše, keďže je med plný cukru, je skvelým zdrojom energie, ktorý vás dokáže povzbudiť, keď to potrebujete. Buďte opatrní, ak ste diabetik alebo si strážite postavu, pretože med má sladiacu silu väčšiu ako cukor a je veľmi kalorický. Rovnako tak má výraznú kariogénnu silu a všetky tieto sacharidy nemusia nutne ladiť so zubami!

Sedatívne a upokojujúce vlastnosti:
Med umožňuje uvoľňovanie serotonínu, neurotransmiteru, ktorý podporuje spánok. Takže namiesto pridania kúska cukru do večerného bylinkového čaju si rozrieďte lyžicu medu, aby ste mali dobrú, pokojnú a pokojnú noc!

Respiračné vlastnosti:
Proti kašľu či bolestiam hrdla zabezpečí med okamžitý a trvalý upokojujúci účinok. Vďaka svojim antiseptickým a protizápalovým vlastnostiam je účinný pri upokojovaní príznakov nachladnutia a pri upokojení dýchacieho systému. Upokojí podráždenie dýchacích ciest a zníži priľnavosť baktérií k dýchacej stene, čím zabráni ich množeniu.

Iné použitia

Tráviace vlastnosti:
Med pôsobí priamo na tráviacu sféru a je účinný pri liečbe infekcií žalúdka a čriev, zmierňuje zápaly alebo žalúdočné vredy, ako aj dočasnú zápchu. Vďaka enzýmom „diastázy“ napomáha tráveniu a stimuluje činnosť žalúdka. Nakoniec má miernu laxatívnu silu (premenlivá v závislosti od medu) a obmedzuje črevnú fermentáciu.

Kardiovaskulárne ochranné vlastnosti:
Vďaka vitamínom B, ktoré sú antioxidantmi, med obmedzí aterosklerózu, priaznivo pôsobí na srdce a cievy.

Podpora príjmu esenciálnych olejov:
To je niečo, na čo najskôr nemusíme myslieť, ale čo môže byť veľmi užitočné: a áno, med je veľmi dobré riešenie na riedenie esenciálnych olejov a slúži ako podpora pri ich požití. Okrem toho, ak sú zmesi vyrábané vo veľkých množstvách na dlhodobé používanie, v tomto prípade môžeme hovoriť o aromieloch, čo sú teda asociácie medzi medom a esenciálnym olejom (olejmi) (v množstve menšom ako 1 %).

Chuťové vlastnosti:
Ak je med taký slávny, je to predovšetkým jeho využitie pri varení! Či už ide o prílohu k jedlu, v omáčke alebo na toaste, tento šťavnatý sladký produkt nie je na škodu a musíme uznať, že by bolo nesprávne sa oň pripraviť!

Kozmetické vlastnosti :
Med, ktorý sa používa v kozmetických procedúrach od staroveku, má pH blízke pH pokožky (4 až 6) a jeho bohaté zloženie z neho robí veľmi dobrý zvlhčujúci, zmäkčujúci, zjemňujúci a tonizujúci prostriedok! Vyživuje bunky, podporuje ich obnovu a pomáha udržiavať mladistvosť pokožky.

Bezpečnostné opatrenia pri používaní

Med je dobrou podporou pre Clostridium botulinum, baktérie zodpovedné za botulizmus (ochorenie postihujúce nervový systém). absolútne neodporúčam pre deti do 1 roka. V skutočnosti tieto baktérie nachádzajúce sa v prachu a pôde môžu byť transportované včelami a možno ich nájsť v mede. Avšak pred 1 rokom života má dieťa imunitný systém, ktorý ešte nie je pripravený brániť sa tomuto mikroorganizmu, a ak konzumuje infikovaný med, môžu sa v jeho čreve vyvinúť spóry a spustiť detský botulizmus.

Špecifiká každého druhu medu

V závislosti od rastlín, ktoré hľadajú potravu, a teda v závislosti od prostredia, v ktorom sa včely nachádzajú, existujú rôzne druhy medu, ktorých zloženie je odlišné, a teda aj vlastnosti; Tu je niekoľko príkladov:

  • Akáciový med: je to jeden z najznámejších medov, je číry, takmer priehľadný a so zlatým odleskom. Považuje sa za črevný regulátor odporúčaný pre malé deti. Vďaka svojej príjemnej chuti a sladkej vôni sa používa najmä pri varení, na sladenie vďaka vysokému obsahu fruktózy.
  • Gaštanový med: Dosť často používaný, ale často v rámci „lesného medu“, ktorý teda pochádza z viacerých stromov, je veľmi dobrým liečivým prostriedkom, bohatým na stopové prvky a dokonca priaznivo pôsobí na krvný obeh.
  • Repkový med: Tento polotuhý, svetložltý med rýchlo kryštalizuje (asi mesiac po zbere). Upokojuje a obnovuje nervovú rovnováhu a odporúča sa pri pálení záhy.
  • Levanduľový med: a áno, levanduľa, ktorá poskytuje toľko esenciálnych olejov, tiež umožňuje získať med! Pôsobí antisepticky a protizápalovo, používa sa na liečbu infekcií dýchacích ciest, na liečbu bodnutia hmyzom a na hojenie infikovaných rán či popálenín. Je tiež veľmi uvoľňujúci, podporuje spánok a zmierňuje podráždenosť.
  • Púpavový med: Tento žiarivo žltý med s jemnou chuťou obľubujú najmä deti, ktoré ho radi roztierajú. Má sa za to, že má diuretické vlastnosti a upokojuje pečeň.
  • Jedľový med: Vo všeobecnosti je tiež súčasťou známeho „lesného medu“, ale aj „horského medu“. Je bohatý na stopové prvky a má antiseptické, antianemické a diuretické vlastnosti a odporúča sa pri liečbe astmy alebo prechladnutia.
  • Pohánkový med: z jeho názvu si myslíte, že pochádza z Bretónska a máte pravdu! Môže sa použiť na boj proti demineralizácii a chorobám kostí. Odporúča sa teda pre rastúce deti a rekonvalescentov, no pozor na jeho veľmi výraznú chuť!
  • Tymiánový med : Je to všeobecné antiseptikum odporúčané pri infekčných patológiách, či už dýchacích alebo tráviacich. Má tiež tonizujúci účinok, ktorý je veľmi citeľný pri prechladnutí alebo chrípke.
  • Lipový med : Tento med svetlej farby s veľmi jemnou chuťou a jemnou arómou upokojuje a podporuje spánok. Príjemne sa používa na večerné osladenie vášho nálevu.

Ale to nie je všetko! Hlohový, rakytníkový, vresový, dubový, eukalyptový, malinový, pomarančový, rozmarínový, slnečnicový, či dokonca ďatelinový med, skoro by sme mohli povedať, že je toľko medov, koľko je kvetov, z čoho by bolo... veľa rôznych medov! Vyššie uvedený zoznam teda nie je úplný a sú tu niektoré obzvlášť silné medy, ako napríklad Manuka med, ktorý teraz rozšírime!

Zamerajte sa na med Manuka

Manuka Honey, hviezda medov? Podľa niektorých výskumov je ten druhý Rolls-Royce medov!

Jantárovožltá až oranžová farba, tento med pochádzamanuka strom (bratranec čajovníka, hlavnej rastliny v maorskom liekopise), ktorý sa vyskytuje výlučne na Novom Zélande a v Austrálii. Manuka med by bol oveľa lepším medom ako ostatné kvôli svojmu vysokému obsahu metylglyoxal, pri pôvode indexu UMF (Unique Manuka Factor): čím je vyšší, tým je med aktívnejší! A keďže Francúzi si radi robia, čo chcú, tento index je ekvivalentnýLPN u nás. Tento index teda predstavuje silu medu: pod 10+ sa bude používať výlučne pre svoje nutričné ​​vlastnosti, medzi 10+ a 16+ bude ideálny na podporu vášho tela, povzbudenie a starostlivosť o vaše zdravie. denne a potrebujete LPN aspoň 18+, aby ste mohli naplno využívať všetky jeho terapeutické výhody.

Je to mocné antibakteriálne, veľmi uzdravenie, ktorý posilňujeimunita a varuje respiračné infekcie. Je veľmi účinný proti kašľu a respiračným problémom, pôsobí na akné/ekzémy. Nakoniec uľahčuje hlboký a regeneračný spánok.

Štúdie ukázali, že Manuka med má baktericídne účinky lepšie ako niektoré antibiotiká a že je dokonca účinný aj proti hroznému zlatému stafylokokovi! Štúdie tiež dokázali, že pôsobí proti rôznym baktériám, ktoré sa podieľajú na sinusitíde, nachladnutí a iných infekciách dýchacích ciest. rýchlejšie a silnejšie ako iné medy. Okrem toho mimoriadne pôsobí na rany, jazvy, popáleniny, mykózy, žalúdočné vredy (najmä Helicobacter pylori), ako aj vredy, sínusitída a bolesti hrdla. A aby toho nebolo málo, povzbudí imunitný systém!

Metylglyoxal obsiahnutý v mede Manuka zabraňuje baktériám prichytiť sa na poškodených tkanivách a predstavuje zvlhčujúce antimikrobiálne činidlo veľmi priaznivé pre hojenie. V tejto súvislosti ho môžete použiť na vyčistenú ranu pred aplikáciou obväzu. Okrem toho je vhodnejšie použiť med s UMF (alebo IAA) 18+ alebo 20+, aby sa využila jeho maximálna účinnosť.

Takže, hoci je Manuka med drahší ako iné medy, je neuveriteľný med s výnimočnými vlastnosťami! Môžete ho použiť v rôznych formách, aby ste mohli ťažiť z jeho fantastických predností: naneste na pokožku, požite tak, ako je, alebo dokonca ako pastilku na hrdlo alebo sprej na báze medu.

Manuka med je skutočným hitom!

Ako sa vyrába med a z čoho sa vyrába?

Výroba medu

Med pochádza z spracovanie nektáru (sladká látka vylučovaná žľazami niektorých kvetov, medové kvety), ktorú včely zbierajú a potom ukladajú do svojej úrody (akéhosi vrecka), aby ju priniesli späť do úľa. Med môže pochádzať aj z medovice vošiek, ktorá sa skladá z exkrementov rôznych (menej očarujúcich) hmyzu a zbiera sa rovnakým spôsobom. Počas tejto prechodnej fázy medzi kvetom a úľom budú enzýmy v slinných sekrétoch včiel pôsobiť a premieňať tento nektár. Po príchode do úľa prenesie kŕmna včela svoju úrodu včelej robotnici, ktorá ju absorbuje a vyvrhne, než ju odovzdá inej robotnici, a tak ďalej, kým tento malý hmyz neusúdi, že mu premenený nektár vyhovuje. Skutočná tímová práca a kvalita! Pre informáciu a na výhru divokých hier Trivial Pursuit alebo Scrabble sa táto fáza postupných transformácií nazýva trofalaxia, doslova „výmena jedla“. V tomto štádiu potom nektár zodpovedá medu a včely ho ukladajú do buniek úľa a sušia ho údermi krídel. Potom uzavrú bunky voskom, aby ho uchovali v dobrých podmienkach konzervácie: a áno, keďže med predstavuje ich hlavný zdroj potravy, musí byť dobre konzervovaný a mimoriadnej kvality!

Tu prichádza na scénu včelár! Po vyúdení úľa, aby sa včely vzdialili, odstráni rámiky nesúce bunky, potom sa med extrahuje a skladuje pri izbovej teplote v tesne uzavretých nádobách. Priemerná ročná produkcia úľa s približne 30 000 včelami je 20 až 30 kg medu. Pre predstavu, 1 kg vyprodukovaného medu predstavuje prácu, ktorú robí 200 dní zháňajúca včela, pričom prejde 40 000 km a nazbiera 800 000 kvetov!!!

Zloženie medu

Jej zloženie sa líši v závislosti od kŕmeného kvetu (kvetov), ​​preto sa používajú rôzne názvy (kvetinový, horský, lesný med atď.). Existujú teda dva druhy medu: uni-kvetinové medy, pochádzajúce z jedného druhu kvetu (alebo aspoň z ktorého tento druh prevláda) a „všetkokvetové“ medy, prichádza, hovorím ti v tisícoch, z niekoľkých kvetov!

Vo všeobecnosti sa med skladá z:
  • Cukry (75-80 %) s prevažne glukózou a fruktózou
  • Voda (15-20%)
  • Živiny rôzne (minerály, enzýmy, vitamín B, bielkoviny, aminokyseliny atď.). Navyše práve tieto živiny, aj keď v malom množstve, zohrávajú hlavnú úlohu a sú zodpovedné za veľkú časť jeho pozitívnych účinkov na zdravie.

Bol pre vás tento článok užitočný?

  

Priemerná známka: 4.7 ( 1601 hlasy)

Bibliografia

Práca : Cherbuliez, T., Domerego, R. (2003). Apiterapia - Včelí liek. Edície Amyris.

Práca : Apríl, G. (2014). Prirodzené zdravie s apiterapiou: Med, propolis, peľ, materská kašička... Éditions Terre vivant.

Práca : Domerego, R., Imbert, G., & Blanchard, C. (2016). Praktický sprievodca včelou medicínou: med, peľ, propolis, materská kašička... na dennej báze. Baroch Editions.

Súvisiace články