Peľ je vedľajší produkt, ktorý neprodukujú priamo včely, ale pochádza z tyčiniek kvetu, teda z jeho samčích reprodukčných orgánov. Peľové zrná sú malé mikroskopické častice s veľkosťou 20 až 40 mikrónov, svetložltej až čiernej farby, ktoré sú zhromaždené v skupinách po 4 v prašníku, koncovej časti tyčinky. Tieto zrná sú často zježené tŕňmi, čo uľahčuje ich pripevnenie do guľôčok, ktoré včely získajú. Na peľ sa často pozerá kvôli alergiám, ktoré spôsobuje, čo vedie k nádche a slzeniu očí, ale peľ z úľa je skutočným darom, ktorý je koncentrátom cností. Včelí peľ sa skutočne nazýva „entomofilný“, čo znamená, že ho prenáša hmyz počas hľadania potravy, zatiaľ čo peľ prenášaný vetrom je „anemofilný“ a tieto dva typy sa výrazne líšia. : entomofilný peľ na rozdiel od anemofilného peľu nie je alergénny , pretože alergia spojená s týmto druhom pochádza z vdýchnutia a nie z požitia. Môžu sa však vyskytnúť alergie na entomofilný peľ, tie sú však veľmi zriedkavé a nezávislé od iných peľových alergií.

Tento článok bol aktualizovaný dňa 25/10/2022

Na čo sa peľ používa?

Hlavné vlastnosti

Stimulačné vlastnosti: peľ je predovšetkým prírodným tonikom a posilňovačom, ktorý zlepšuje celkový stav organizmu a posilňuje imunitný systém. Jeho stopové prvky aktivujú enzýmy, ktoré sa podieľajú na energetickom metabolizme. Okrem toho povzbudzuje chuť do jedla, umožňuje priberanie a prinavracia silu rekonvalescentom a chorým ľuďom. Vďaka prítomnosti horčíka, fosforu, vitamínov a aminokyselín je výborným intelektuálnym tonikom, ktorý stimuluje pamäť. Pôsobí aj na náladu tým, že je euforický a najlepšie je užívať ho ráno. Tieto vlastnosti sú spôsobené prítomnosťou fenylalanínu a tryptofánu, dvoch esenciálnych aminokyselín, ktoré sa podieľajú na syntéze neurotransmiterov (dopamín a adrenalín pre fenylalanín, serotonín pre tryptofán), ktoré regulujú mozgovú aktivitu a vyrovnávajú náladu. Proti stresu či zníženému libidu je peľ skvelým spojencom!

Tráviace vlastnosti: peľ je skutočným spojencom črevnej flóry. Vďaka svojmu črevnému regulačnému účinku zlepšuje hnačku aj zápchu a celkovo priaznivo pôsobí pri všetkých poruchách trávenia. Poskytuje vlákninu, ktorá aktivuje tranzit a má „prebiotický“ účinok na baktérie črevnej flóry.

Metabolické vlastnosti: peľ je všeobecným stimulantom tela, ktorý výrazne zlepšuje kalcifikáciu kostí a je tak užitočný pri spomalení rastu. A to nie je jeho jediný pozitívny účinok, pretože stimuluje a reguluje všetky funkčné nerovnováhy spojené so zvýšeným alebo zníženým metabolizmom.

Antioxidačné vlastnosti: peľ vďaka svojim antioxidačným molekulám (stopové prvky, vitamíny, polyfenoly, rutíny atď.) zachytáva voľné radikály, ktoré sú príčinou bunkovej degradácie. Bojuje tak proti starnutiu a tiež pomáha predchádzať vypadávaniu vlasov vďaka vitamínu B3 a rutínu.

Využitie

Vďaka bohatstvu nutričných zlúčenín s tisíc a jednou prednosťou je peľ ideálny v nasledujúcich prípadoch:

  • Únava fyzické, psychické alebo sexuálne
  • Poruchy trávenia a problémy s tranzitom
  • Starnutie tela, vypadávanie vlasov
  • Rachitída a poruchy rastu
  • Benígna hyperplázia prostaty

Peľ sa používa pod čerstvá alebo suchá forma v 3-týždňovej kúre, najmä pri sezónnych zmenách. Čerstvý peľ musí byť uložené v chladničkea má sa žuť ráno na lačný žalúdok, predtým ako vypijete pohár vody. Sušený peľ ho môžete nechať rozpustiť vo vode dlho predtým (deň vopred), aby ste ho užili ráno nalačno. Priemerná odporúčaná dávka pre dospelého človeka je 15-20 g denne na prevenciu a až 30 g denne na liečbu záchvatov. Pre dospievajúcich je dávka 12-15 g denne.

Bezpečnostné opatrenia pri používaní

Peľ je neodporúča sa deťom do 12 rokov bez lekárskej rady. Napokon, peľ nemá žiadne vedľajšie účinky ani kontraindikácie (okrem prípadov renálnej insuficiencie) a treba byť opatrný v prípade peľovej alergie (aj keď, ako je vidieť vyššie, tento peľ je iný ako peľ alergický).

Čerstvý peľ by mal byť zmrazený pre lepšiu konzerváciu. Pri izbovej teplote vydrží 6 až 8 dní.

Ako vzniká peľ a z čoho sa skladá?

Výroba a zber

Peľ zodpovedá semeno samčieho kvetu, produkovaný tyčinkami a zbiera ho včela, keď odchádza zbierať. Vďaka zadným nohám tento peľ zbiera a mieša s medom a slinami, čím vytvára malé guľôčky uložené v „peľové košíky“. Tie sa potom prinesú späť a uložia žrútmi, potom pracovníci transportujú gule do buniek obklopujúcich mláďatá, aby kŕmiť larvy a úľ počas zimy. Peľ sa teda umiestni do týchto buniek a robotníci vložia tenkú vrstvu propolisu, aby zabránili akejkoľvek výmene plynov. Preto za pár dní anaeróbna fermentácia (bez kyslíka) sa peľ premení na včelí chlieb, ktorý sa používa na kŕmenie mladých lariev a ošetrovateľov. Tento produkt je širokej verejnosti takmer neznámy, no je to jediná forma, v ktorej včely peľ konzumujú!

Ale späť k nášmu návratu do úľa a zberu. Peľ je a nevyhnutný prvok pre včely, jediný zdroj bielkovín, je nevyhnutný pre chov lariev, potravu pre včely a prežitie úľa: bez peľu, bez materskej kašičky, bez plodu, bez vosku, bez roja...a viac včiel. Úroda včelárom teda musí byť odôvodnená a musí rešpektovať rovnováhu úľa. K tomu umiestňuje pasce alebo pasce pri vchode do úľa. lapače peľu, ktoré sú akousi mriežkou, ktorá po návrate včiel „zachytí“ niekoľko guľôčok peľu. Veľkosť ôk musí byť presne definovaná: ani príliš veľká, ani príliš malá, musí umožňovať odobratie len malej časti zozbieraného peľu, aby sa neohrozilo prežitie úľa. V priebehu roka nazbiera včelár 2 až 4 kg peľu, čo zodpovedá približne 10 % z celkovej úrody.

Takto nazbieraný peľ, príp čerstvý peľ, je veľmi vlhký a môže sa predávať ako pod podmienkou, že sa rýchlo zmrazí, aby nestratil svoje vlastnosti. V opačnom prípade sa musí peľ pred uvedením na trh v pevnej forme rýchlo vysušiť čiastočnou dehydratáciou alebo sušením. Navyše v oboch prípadoch treba peľ triediť, pretože v tomto čase nachádzame nečistoty ako hmyz, včelie nôžky, či iný odpad.

Zloženie

Pelety peľu produkované včelami obsahujú v priemere:

  • 30 až 55 %. sacharidy
  • 20 až 35 %. bielkoviny
  • 7 à 15 % d’voda
  • 1 až 13 %. lipidov
  • 2 až 6 %. minerály
  • 0,3 až 20 %. vlákna
  • 2 až 5 % iných zlúčenín.

Navyše, keďže peľ pochádza z tyčiniek kvetov, existuje toľko peľových zŕn, koľko je druhov kvetov! Zloženie peľu sa teda značne líši v závislosti od jeho pôvodu.

Bez ohľadu na to, aký je peľ, jeho bohatstvo spočíva vo vysokom obsahu bielkovín a aminokyselín (v priemere 20 %). Sú to esenciálne aminokyseliny, enzýmy a ďalšie živiny a hovorí sa to zjesť 100 gramov peľu sa rovná zjedeniu 7 vajec, len to !

Bol pre vás tento článok užitočný?

  

Priemerná známka: 4.8 ( 1353 hlasy)

Bibliografia

Práca : Cherbuliez, T., Domerego, R. (2003). Apiterapia - Včelí liek. Edície Amyris.

Práca : Apríl, G. (2014). Prirodzené zdravie s apiterapiou: Med, propolis, peľ, materská kašička... Éditions Terre vivant.

Práca : Domerego, R., Imbert, G., & Blanchard, C. (2016). Praktický sprievodca včelou medicínou: med, peľ, propolis, materská kašička... na dennej báze. Baroch Editions.