Včelí jed sa vyrába pomocou špecializovaných žliaz, ktoré majú robotnice a včelia kráľovná. Ten používa svoj jed, aby sa zbavil svojich súperov pri narodení. V skutočnosti, keď sa vyliahne nová kráľovná, v skutočnosti existuje niekoľko kráľovských buniek a pri narodení je medzi potenciálnymi budúcimi panovníkmi Koh Lanta, čo vedie k víťazstvu jedinej larvy, ktorá bude predurčená stať sa kráľovnou. Okrem toho robotníci používajú jed na obranu kolónie, ale keď uhryznú hrozbu, zomrú spolu s bodnutím. To ukazuje, že v prípade nebezpečenstva včely neaplikujú politiku druhého úľa! Na druhej strane, našťastie pre ňu, má kráľovná hladšie žihadlo, ktoré nezostáva prilepené na svojich obetiach (aj tak by bola hlúposť, keby sa všetky larvy navzájom zabili, aby sa stali kráľovnou...).

Tento článok bol aktualizovaný dňa 12/12/2023

Ako využiť včelí jed?

Terapia včelím jedom nie je napriek svojej účinnosti uznávaná ako oficiálna medicína. Pri tejto liečbe lekár (často špecializovaný naturopat) umiestni niekoľko včiel na oblasť, ktorá sa má liečiť. Každé žihadlo sa potom vstrekne 0,1 až 0,5 mg jedu alebo apitoxínu. Počet injekcií (dávka) sa pohybuje od 2 do približne tridsať na sedenie, pričom trvanie liečby môže byť od jedného sedenia až po oveľa dlhšie obdobie, rýchlosťou 2 sedení za týždeň. Všimnite si, že smrteľná dávka jedu je v priemere okolo dvadsať žihadiel na kg hmotnosti pre dospelého človeka alebo okolo 1 300 žihadiel pre subjekt s hmotnosťou 65 kg, takže pre subjekt existuje malé smrteľné riziko. Každý je však citlivý na včelí jed inak: uštipnutie môže spôsobiť rozsiahlu lokálnu reakciu u 10 % jedincov, ktorá môže trvať až 24 – 48 hodín, a v 1 % prípadov môže dôjsť k generalizovanej, ale benígnej reakcii. U precitlivených ľudí bolo hlásených niekoľko prípadov závažných reakcií spojených s anafylaktickým šokom (t. j. prudká alergická reakcia), a preto musí byť táto liečba vysoko kontrolované a praktizované skúseným terapeutom.

Navyše, kvôli lepšej účinnosti sa injekcie vo všeobecnosti robia na akupunktúrne body, o ktorých hovorímeapipunktúra. Ak ste si však pozorne prečítali tento návod, mali by ste vedieť, že keď včela uštipne, nechá tam brucho a uhynie. Táto metóda bola preto trochu barbarská a obetavá, a to natoľko, že aby sa predišlo tomuto smrteľnému výsledku, boli vyvinuté techniky na získanie jedu zo živých včiel bez ich zabitia. Jed sa potom umiestni do injekčných striekačiek, ktoré použije terapeut, ale bohužiaľ takto stratí niektoré zo svojich vlastností.

Zloženie

Zloženie včelieho jedu sa mení v závislosti od plemena, veku a potravy včiel. Skladá sa z 85 % vodya zvyšok sa skladá z:

  • z mellitínu (50% suchej hmotnosti): je to peptid čiastočne zodpovedný za bolesť spojenú s bodnutím
  • z enzýmy (fosfatázy a hyaluronidázy) (15 % suchej hmotnosti jedu): sú to silné alergény, ktorých pôsobenie je potencované melitínom, čo spôsobuje bolesť, ale aj výhody jedu
  • z aminokyseliny (11 à 15 %)
  • z sacharidy (1 à 2 %)
  • z 'apamín (2,5 až 3 %): je to neurotoxické činidlo centrálneho nervového systému, tiež protizápalové
  • z 'adolapín (1%), protizápalové a analgetikum
  • z fosfolipidy a katekolamíny

Vlastnosti

Aby sme pochopili vlastnosti včelieho jedu, musíme sa najprv pozrieť na reakciu tela v prípade bodnutia: v tejto situácii sa reakcia môže pohybovať od jednoduchej bolesti, tepla, začervenania a edému. anafylaktický šok, veľmi silná alergická reakcia, ktorá si vyžaduje núdzovú liečbu.

Pri apiterapii sa včelí jed dobrovoľne vstrekuje do oblasti, ktorá sa má liečiť, a hľadá jeho účinok protizápalové a analgetickénajmä na liečbu reumatizmu. Tento účinok trvá v priebehu času a je úmerný množstvu vstreknutého jedu. Zjednodušene povedané, mellitínu by bol protizápalový 100-krát silnejší ako hydrokortizón a v kombinácii s inými molekulami jedu spôsobuje globálny protizápalový účinok a je viac než účinný pri liečbe kĺbov. Okrem toho je jed aj kardiotonický, imunostimulačný a antikoagulačný!

Indikácie

Klasicky sa včelí jed používa pri liečbe bolesť kĺbov spojené s artritídou, zápalom šliach, reumatizmom, neuritídou, neuralgiou a všeobecne so všetkými bolesťami zápalového pôvodu.

Okrem toho nedávno veľmi hĺbkové štúdie preukázali prínos včelieho jedu pri liečbe roztrúsená sklerózaautoimunitné ochorenie centrálneho nervového systému charakterizované plakmi v léziách a nervovými poruchami. Jeho účinnosť sa v tomto kontexte javí ako pozoruhodná a sľubná, no zostáva veľmi kontroverzná...

Pozornosť táto terapia však môže byť nebezpečná a alergici sú veľmi citliví. Vyberte si svojho terapeuta múdro! Niekto, kto vám pred začatím liečby nenavrhuje urobiť test na alergiu a kto nemá v ordinácii adrenalín (bezprostredné protijed v prípade anafylaktického šoku), sa nezdá byť veľmi vážny...

Bol pre vás tento článok užitočný?

  

Priemerná známka: 4.8 ( 644 hlasy)

Bibliografia

Práca : Cherbuliez, T., Domerego, R. (2003). Apiterapia - Včelí liek. Edície Amyris.

Práca : Apríl, G. (2014). Prirodzené zdravie s apiterapiou: Med, propolis, peľ, materská kašička... Éditions Terre vivant.

Práca : Domerego, R., Imbert, G., & Blanchard, C. (2016). Praktický sprievodca včelou medicínou: med, peľ, propolis, materská kašička... na dennej báze. Baroch Editions.