Včelia materská kašička je krémová, biela až svetložltá látka, ktorá má želatínový vzhľad a sladkú, hoci mierne horkú chuť. Používa sa na kŕmenie všetkých lariev v prvých dňoch ich vývoja a predstavuje výlučnú potravu kráľovien, odtiaľ pochádza aj jej názov. Mali by ste vedieť, že materská kašička je výnimočná potravina, vďaka ktorej sa kráľovná môže inak vyvíjať a rozvíjať dokonale funkčný ženský reprodukčný systém. Vďaka tomu bude môcť žiť 4-5 rokov a naklásť 2000 vajec... za deň! Naopak, včely robotnice a samčekovia (trubce) už po štvrtom dni života nedostávajú žiadne a sú kŕmené iba peľom alebo medom, takže ich rast a životnosť je oveľa menšia (robotnica žije v lete iba 4-5 týždňov) . Navyše, vďaka materskej kašičke má kráľovná väčšiu odolnosť voči chorobám a väčšiu robustnosť. Keďže udržateľnosť úľa závisí od kráľovnej, ktorej prežitie je spojené s materskou kašičkou, jasne sa ukazuje, že tento produkt je základom s mnohými vlastnosťami, ktorý poteší včely aj ľudí!

Tento článok bol aktualizovaný dňa 30/11/2022

Na čo sa používa materská kašička?

Hlavné vlastnosti

Stimulačné vlastnosti:
Včelia materská kašička vďaka svojmu bohatému zloženiu produkuje energiu a stimuluje metabolizmus. Umožňuje napríklad podporiť priberanie u dojčiat, lepšie zotaviť sa v prípade rekonvalescencie spojenej s prepracovaním, zlepšiť výkonnosť športovcov alebo dokonca obmedziť sexuálne nedostatky u mužov aj žien. Vynikajúci intelektuálny stimulant, materská kašička zvyšuje duševnú náladu a pamäť zlepšením metabolizmu neurónov. Navyše vďaka svojim nervovým zložkám pomáha bojovať proti stresu a obmedzovať emocionalitu či podráždenosť. Kúra včelou materskou kašičkou je teda revitalizačná a stimulujúca a je výborným prostriedkom na ochranu nervového systému a zaručenie jej účinnosti.

Protiinfekčné vlastnosti:
Tak ako iné úľové produkty, materská kašička zvyšuje imunitný systém, aby lepšie odolávala infekciám v zime alebo pri únave. Rovnako ako niektoré antibiotiká proti vírusom a určitým baktériám, materská kašička je ideálnym spojencom na prevenciu alebo liečbu tohto typu infekcie.

Vlastnosti zmierňujúce bolesť:
Materská kašička vďaka fenylalanínu stimuluje vylučovanie endorfínov, čo sú naše molekuly tlmiace bolesť.

Antioxidačné vlastnosti:
Vďaka svojmu bohatstvu na vitamín B5, prekurzor koenzýmu A, molekuly nevyhnutnej pre metabolizmus, má materská kašička antioxidačné vlastnosti a vlastnosti proti starnutiu. Navyše s ďalšími zložkami spoločne bojujú proti voľným radikálom, ktoré poškodzujú bunky a urýchľujú starnutie.

Tráviace vlastnosti:
Včelia materská kašička je eupeptická a žalúdočná, čo znamená, že stimuluje žalúdok a podporuje trávenie. Priaznivo pôsobí aj na črevá, pomáha v boji proti žalúdočným či dvanástnikovým vredom a kolitíde.

Kardiovaskulárne vlastnosti:
Vitamíny B9 a B12, ktoré obsahuje, prispievajú k zvýšeniu hladiny hemoglobínu v krvi a k ​​činnosti srdcového svalu.

Protirakovinové vlastnosti:
Podobne ako propolis, aj materská kašička má priaznivé vlastnosti na liečbu rakoviny, ktoré boli preukázané na zvieratách a v súčasnosti sa skúmajú na ľuďoch. Buďte však ostražití v prípade hormonálne závislej rakoviny.

Využitie

Včelia materská kašička je produkt s viacerými vlastnosťami, ktorý posilňuje imunitnú obranu, oddialiť starnutie bunkový, propaguje telesnú a duševnú pohodu, A oveľa viac !

Materská kašička by sa mala konzumovať za účelom znížiť únavu a stimulovať svoje imunitnú obranu. Bude to užitočné na prevenciu infekcií, tónovanie tela a vyváženie nervového systému. Klasicky sa používa v liečba 4 až 6 týždňov, buď čisté alebo zmiešané s medom, alebo lyofilizované v kapsule, kapsule alebo tablete alebo v ampulke. Ideálny príjem zodpovedá dávke 0,5 à 0,6 g za deň užívať nalačno, 15 minút pred raňajkami, a do 1 g na dávku v prípade prepracovanosti alebo rekonvalescencie. Pre deti by sa dávky mali znížiť na polovicu alebo viac v závislosti od veku a hmotnosti.

Kúra z materskej kašičky je ideálna na striedanie ročných období, vo všetkých fázach života a možno ju použiť najmä na:

  • Únava fyzické, psychické, sexuálne, rekonvalescencia, stav prepracovanosti...
  • Úzkosť, stres, "nešťastie"
  • Poruchy z pamäť
  • Strata chuti do jedla s chudnutím
  • Stav krehkosť spojené s nedostatočným príjmom základných prvkov (nekvalitná strava, choroba atď.)

Bezpečnostné opatrenia pri používaní

Materská kašička je kontraindikovaná u ľudí alergických na med, včelí jed alebo akýkoľvek iný úľový produkt. Buďte opatrní aj u ľudí s astmou, pri ekzémoch alebo hormonálne závislej patológii.

K dispozícii je čistá materská kašička v tégliku uchovávajte v chladničke pri teplote od +2 do +5°C.

Z čoho sa vyrába materská kašička?

Po zbere sa materská kašička skladuje v kvetináčoch pri teplote od 2 do 5 °C a pred balením sa uchováva mimo dosahu svetla. Potom by sa mal uchovávať v chladničke. Okrem toho úľ poskytuje v priemere len 150 až 300 g materskej kašičky ročne! Ide teda o mimoriadne hodnotný produkt, čo vysvetľuje jeho konečnú cenu, ktorá sa môže zdať trochu vysoká.

Mali by ste vedieť, že zloženie materskej kašičky sa mierne líši v závislosti od plemena včiel a jej prirodzenej stravy. (peľ a nektár), ale v priemere sú:

  • 62 à 68,5 % d’voda
  • 7 až 18 %. sacharidys hlavne glukózou (2 až 9 %) a fruktózou (2 až 9 %)
  • 11 až 18 %. bielkovinyvrátane mnohých esenciálnych aminokyselín
  • 2 à 8 % lipidov
  • minimálne 1,4 %.kyselina 10-hydroxy-2-decénová (10-HDA)
  • 1 % d’rôzne aktíva

A práve v tejto poslednej, veľmi malej časti je všetka sila materskej kašičky! Tieto posledne menované zložky sú skutočne aktívne vo veľmi nízkych koncentráciách a množstvá prítomné v materskej kašičke sú dostatočné na významný účinok: materská kašička poskytuje vitamín B5 (je to prírodný produkt, ktorý je najbohatší), vitamíny B1, B2, B3, B7, B8, B9 a B12 a tiež minerály a stopové prvky (vápnik, fosfor, draslík, horčík, železo, meď a kremík). Všetky tieto prvky, ktoré sú nevyhnutné pre metabolizmus a imunitnú obranu nášho tela, si tu jasne uvedomujeme, aké je toto želé „kráľovské“. Okrem toho,10-HDA kyselinazaujímavý je najmä , ktorého minimálny obsah je regulovaný a štúdie mu pripisujú imunostimulačný účinok. Tým však jeho vlastnosti nekončia! Skutočne obsahuje acetylcholín, hlavný neurotransmiter pre rovnováhu nervového systému, ako aj látky podobné steroidným hormónom, ktoré môžu hrať úlohu pri niektorých ochoreniach. Nakoniec si všimnite, že medzi 15% bielkovín obsahuje materská kašička všetky esenciálne aminokyseliny (v počte osem), ktoré nám umožňujú syntetizovať ostatné, a preto sú nevyhnutné pre náš dobrý vývoj!

Ako sa vyrába materská kašička?

Včelia materská kašička sa vylučuje medzi piatym a štrnástym dňom ich existencie hltanovými a mandibulárnymi žľazami mláďat. ošetrovať včely. Aj keď je v úli prirodzene prítomný, je v nedostatočnom množstve a vo forme nevhodnej na exploatáciu. Okrem toho je prítomné množstvo také, ktoré je potrebné na jeho použitie v úli ako potravu pre mladé larvy a matku, a preto nie je možné odobrať ho týmto spôsobom zbavením sa včelstva. Včelári tiež vyvinuli špecifické techniky na zodpovednú produkciu materskej kašičky bez toho, aby ohrozili prežitie včiel.

Včelár je tu veľmi dôležitý: v prvom rade si vyberie určité plemená včiel, o ktorých je známe, že produkujú viac materskej kašičky. Okrem toho včelár umelo spôsobuje a chov kráľovnej : technika sa môže zdať barbarská, ale včelári myslia predovšetkým na dobrý zdravotný stav svojich úľov a robia to s úctou k včelám. Najprv včelár odoberie z úľa matku. Sirotská kolónia včiel, ktorú tvoria početné robotnice a ošetrovateľky, sa tak ocitá v núdzi... Včely sú však veľmi inteligentný hmyz, ktorého inštinkt prežitia je vrytý do úľa! Tento „sociálny“ hmyz v skutočnosti neexistuje ako jednotlivec, pretože jednotlivca tvorí celá kolónia. Až tak, že veľmi rýchlo po tejto tragickej udalosti včely zareagovali a škôlky vychovali v špecializovaných bunkách nové kráľovské larvy. Ale tentokrát je včelár prefíkaný ako líška a do buniek kráľovnej umiestni návnady, ktoré nahradia larvy. Potom vloží do úľa nosný rám okolo päťdesiatky plastové poháre do ktorých sa ukladajú mladé larvy, čím vzniká chov kráľovien. Tento úskok potom oklame ošetrovateľov, ktorí pokračujú v plnení týchto buniek materskou kašičkou, ktorú včelár rád získa o 3 dni neskôr (postarajú sa o jemné odstránenie larvy kráľovnej). Táto technika vyžaduje od vášnivého producenta extrémnu jemnosť a volá sa štepenie. Vzhľadom na malú veľkosť lariev (1/4 mm) a tým aj malú veľkosť plastových pohárikov používaných ako návnady, musíte byť pri zbere, ktorý sa vykonáva odsávaním, veľmi opatrní.

Bol pre vás tento článok užitočný?

  

Priemerná známka: 4.8 ( 695 hlasy)

Bibliografia

Práca : Cherbuliez, T., Domerego, R. (2003). Apiterapia - Včelí liek. Edície Amyris.

Práca : Apríl, G. (2014). Prirodzené zdravie s apiterapiou: Med, propolis, peľ, materská kašička... Éditions Terre vivant.

Práca : Domerego, R., Imbert, G., & Blanchard, C. (2016). Praktický sprievodca včelou medicínou: med, peľ, propolis, materská kašička... na dennej báze. Baroch Editions.