Med, materská kašička, propolis, peľ, jed a vosky majú jedno spoločné: sú to úľové produkty, ktoré pochádzajú priamo od včiel. A keď vidíme potenciál týchto látok, môžeme len vidieť, že včely sú výnimočný hmyz. Včelár, ktorý je srdcom ich sveta, je zodpovedný za obnovu týchto produktov, ale bez neho môžu včely žiť samy vo veľmi štruktúrovaných kolóniách úplne prirodzeným spôsobom. Včely, ktoré sú zodpovedné za opelenie 80 % kvitnúcich rastlín svojou činnosťou pri hľadaní potravy, ktorá zaberá značnú časť ich života, sú preto pre život nevyhnutné a ich vymiznutie by malo katastrofálne následky... A hneď rozptýlime časté nedorozumenie: včela nie je osa a napriek svojej fyzickej podobnosti nemajú nič spoločné. Mäsožravá osa niekoľkokrát bodne a nič neprodukuje, zatiaľ čo včela je vegetariánka, pacifistka (uštípe vás, len ak sa cíti ohrozená) a jej úľ je kolískou pozoruhodných produktov.

Tento článok bol aktualizovaný dňa 25/10/2022

Včela, kráľovná a úľ

Včela je a blanokrídly hmyz z čeľade apoidea, ktorých je uvedených viac ako 20 000 druhov! V Európe je najbežnejším druhom Apis mellifera, a práve ten nachádzame hlavne pri vzniku výroby medu. Tento fascinujúci svet je veľmi štruktúrovaný a spoločnosť včiel je neuveriteľná v tom, ako funguje.

Včely sú ženské spoločnosti žijúce v roje 40 000 až 60 000 robotníc pre 1 000 až 2 000 mužských dronov. Celý tento malý svet je štruktúrovaný a organizovaný okolo a kráľovná, ktorá je jedinou samicou schopnou reprodukcie, pretože jej feromóny inhibujú vaječníky robotníc (pôvodné ako prostriedok antikoncepcie!). Tá je oplodnená iba raz v živote, v krásny jarný deň, niektorým zo samcov (áno áno, je ich viacero), ktorých jedinou úlohou je toto. A tragický osud, tí druhí prídu o život v rovnakom čase ako ich pohlavné orgány, ktoré ostanú pripevnené k bruchu ženy...Tak ako mučeníci poslaní na bojisko, títo droni, títo vyvolení, títo neospevovaní hrdinovia dávajú svoje žije pre prežitie druhu. RIP malý dron, ty, ktorý si zmizol na čestnom poli, aby si zachránil včelárov!

Stručne povedané, tieto viacnásobné simultánne párenia robia biznis kráľovnej, ktorá pri tejto príležitosti naplní svoju knižnicu spermií (ako knižnicu, pochopili ste správne) 5 až 7 miliónmi spermií (len tak!). Kráľovná, ó, veľká kráľovná, sa potom vráti do ovčinca (sama, nie je miesto pre žiadneho samca, aj tak sú všetci mŕtvi) a usadí sa v úli na 5 rokov existencie teraz cudnej a prudérnej, ktorá bude oddaná jediná úloha: ležať.

Znášanie vajec pri vzniku kolónie

Ale ako potom kráľovná dokáže neustále klásť vajíčka? Toto nemenný rituál, len narušený fenoménom orojenie (keď roj opustí úľ s kráľovnou a vytvorí novú kolóniu), prebieha každý rok od jarných slnečných dní až do jesene. A musíme hovoriť o rituáli, pretože všetko, čo nám chýba, sú bubny a oheň, aby sme si mysleli, že sme svedkami prastarého rituálu mayského kmeňa. Kráľovná, obklopená svojim dvorom (okolo pätnástich ručne vyzbieraných včiel), ponorí hlavu do buniek, ktoré boli pripravené s kvapkou materskej kašičky, potom sa otočí a vloží do nich vajíčko. Potom sa presunie do ďalšej bunky, pričom sa opakuje rovnaký vzor a tak ďalej, každých štyridsať sekúnd. Znáša 1 500 až 2 000 vajíčok denne (ekvivalent jej vlastnej hmotnosti), metodicky od stredu plástu potom špirálovito smerom von. Kráľovná nenapraviteľne ponorí hlavu do cely, nakladie vajíčka a ide do ďalšej. A tak ďalej, neúnavne a usilovne.

Pravdepodobne sa však pýtate, prečo strká hlavu do zásuvky? Tu by ste mali vedieť, že pohlavie jednotlivca určuje jeho veľkosť. V skutočnosti sa kráľovná „rozhoduje“ podľa svojho uváženia v závislosti od veľkosti bunky, či otvorí alebo neotvorí svoj semenný kanál, čím umožní spermiám oplodniť vajíčko, čím sa vytvorí samica. Po starostlivom preskúmaní bunky kráľovná oplodní svoje vajíčka na malé bunky, čím porodí včely robotnice, zatiaľ čo väčšie bunky, kde sa potom produkujú samce, sa oplodnia žiadne (ktoré, hoci majú väčšiu komoru, budú mať pre kolóniu úlohu nepriamo úmernú veľkosti ich bunky).

Včela, celý život slúži úľu

Je to príbeh 8., kolobeh včiel!

Po troch dňoch inkubácie sa vajíčko vyliahne a zmení sa na larva ktorý bude počas prvých troch dní života kŕmený výlučne materskou kašičkou, potom začne svoj rastový proces vo svojej bunke, vyživuje sa medom a peľom a stáva sa imago (dospelá včela) po 21 dňoch po znesení vajec. Potom roztrhne kryt, vyberie svoju malú tvár z cely a integruje kolóniu: vstúpi do prísneho a nekompromisného systému, kde bude mať osobitnú úlohu v závislosti od jej veku. Po prvé čistejšie, Potom vychovávateľka, stáva sa na dvanásty deň továrenské dievča (architekt a murár úľa, alebo strážca, či dokonca manipulátor alebo ventilátor), potom nakoniec, okolo troch týždňov existencie, včela opustí úľ a stane sa kŕmič. Po niekoľkých orientačných skúšobných letoch vykoná 10 až 15 ciest denne po dobu jedného až troch týždňov, aby nazbieral kvety a priviezol späť vzácny nektár.

Včela je bezpodmienečný robotník, ktorý sa unaví z úlohy a potom zomrie vyčerpaním. Udatná počas svojej krátkej existencie, včela zriedka žije viac ako mesiac a pol alebo dva. Jeho jedinou šancou na dlhší život (až 6 mesiacov) je narodiť sa na jeseň, pretože úľ potom vstúpi do fáza nečinnosti, pretože sa blíži zima. Zimu potom strávia zlisované, pričom sťahom svalov produkujú teplo, aby sa v strede úľa udržala teplota 20-25°C. Včely umiestnené na konci však môžu zažiť teploty pod 10 °C a striedavo prichádzajú, aby sa zohriali do stredu zhluku. Tu opäť vidíme, že včelstvo tvorí jediný organizmus, ktorý sa kolektívne udržiava.

Ale čo v tomto období muži? No chúďatká drony zimu neprežijú. Pretože nie sú nevyhnutné pre prežitie úľa, sú lovené alebo dokonca úplne vyhubené svojimi kolegami, ktorí si radšej nechávajú zásoby na zimu pre užitočných jedincov. Kruté, povedali by ste? Je to v každom prípade veľmi účinné pri ich prežití, aj keď trochu radikálne...

Rojenie, koniec cyklu a začiatok novej éry

Nasledujúcu jar sa denná aktivita včiel obnoví, ako keď potok obnoví svoj tok. Každý nájde svoju úlohu, každý na svojom mieste v tejto spoločnosti, kde jednotlivec je kolónia. Až do dňa, keď sa súčasný úľ stane príliš malým pre kolóniu: potom kráľovná, obklopená desiatkami tisíc robotníc, vedená skautmi, začne dlhú púť za vytvorením novej kolónie. Včely preto, opatrne pri prijímaní potrebných opatrení, začínajúrojenie posúvať sa smerom k priaznivejším horizontom. Bez toho, aby sme vedeli, ako sa rozhoduje, kto odíde a kto zostane, zdá sa, že včely tvoria jediný organizmus, ktorý urobí to, čo je dobré pre jeho prežitie. Včely myslia naozaj na všetko, a keď sa nájde nový úkryt, každá včela sa pustí do tvrdej práce, aby obnovila svoj cyklus, tento cyklus, ktorým je celý jej život a celá jej existencia.

Kruh sa uzavrel, všetko môže začať odznova.

Bol pre vás tento článok užitočný?

  

Priemerná známka: 4.7 ( 150 hlasy)

Bibliografia

Práca : Cherbuliez, T., Domerego, R. (2003). Apiterapia - Včelí liek. Edície Amyris.

Práca : Apríl, G. (2014). Prirodzené zdravie s apiterapiou: Med, propolis, peľ, materská kašička... Éditions Terre vivant.

Práca : Domerego, R., Imbert, G., & Blanchard, C. (2016). Praktický sprievodca včelou medicínou: med, peľ, propolis, materská kašička... na dennej báze. Baroch Editions.