Sú všade! Na našej pokožke, vlasoch, očiach, nechtoch a dokonca aj zuboch! Kozmetické výrobky sú určené na kontakt s rôznymi povrchovými časťami ľudského tela s cieľom ich vyčistiť, prevoňať, upraviť ich vzhľad, ochrániť ich a udržať v dobrom stave. Sú klasifikované rôzne v závislosti od účelu: Pleťové produkty (krémy, pleťové vody, make-up produkty, odstraňovanie make-upu, prípravky proti starnutiu, holenie, opaľovacie krémy), hygienické produkty (mydlá, sprchové gély, deodoranty, kozmetické produkty). Dentálna a ústna hygiena) , vlasové prípravky (farby, kondicionéry, šampóny, stylingové prípravky, prípravky na vyrovnávanie a vyrovnávanie vlasov, prípadne iné (parfumy, depilátory, laky a prípravky na starostlivosť o nechty).

Tento článok bol aktualizovaný dňa 04/08/2023

Z čoho sú vyrobené?

Ingrediencie a ich úloha

Voda : Slúži ako rozpúšťadlo a často tvorí väčšinu kozmetických produktov. Vo všeobecnosti je demineralizovaný okrem produktov s termálnou vodou, ktorej vlastnosti závisia od prítomných stopových prvkov a minerálnych solí.
Vôňa : Parfumy sa nachádzajú takmer vo všetkých kozmetických výrobkoch a dokonca tvoria kategóriu samy osebe: toaletné vody, parfumové vody a esencie. Molekuly zodpovedné za pachy sú aromatické zlúčeniny prírodného alebo syntetického pôvodu.

Zmäkčovadlá : Emolienciá sú zložky, ktoré zmäkčujú a zjemňujú pokožku. Rastlinné oleje, vosky, glycerín sa považujú napríklad za zmäkčovadlá. Čím je látka zmäkčujúcejšia, tým jemnejšia pokožke.

Objavte sprievodcu emulgačnými voskami

Tučné telo : Mastné látky sú široko používané vo forme olejov, masla, voľných mastných kyselín, voskov alebo dokonca derivátov, ako sú mastné alkoholy a estery. Pomáhajú obnoviť hydrolipidický film a posilniť medzikorneocytový cement, aby sa znížila strata vody z pokožky.

Konzervatívci : Konzervačné látky umožňujú, aby boli kozmetické produkty menej citlivé na oxidáciu, aby sa spomalilo žltnutie tukových látok a predĺžila sa ich životnosť. Existujú aj antimikrobiálne konzervačné látky na zníženie rizika kontaminácie produktu mikroorganizmami.

Objavte príručku kurátorov

Texturizačné činidlá : Texturanty umožňujú, ako už názov napovedá, upravovať textúru produktu, v tejto kategórii nájdeme želírujúce látky, zahusťovadlá a fluidizátory.

Objavte sprievodcu ďasnami

Povrchovo aktívne látky : Ide o molekuly, ktoré sú kompatibilné s vodou aj olejom. Umožňujú teda tvorbu emulzií, ktoré zodpovedajú disperzii kvapaliny vo forme kvapiek v inej, s ktorou nie je miešateľná. Emulzia je forma, ktorá sa najčastejšie vyskytuje v kozmetike, v krémoch, sprchových géloch, šampónoch, mliekach atď. Nachádzajú sa pod názvom povrchovo aktívne látky, povrchovo aktívne látky, emulgátory alebo emulgátory.

Objavte sprievodcu povrchovo aktívnymi látkami

Aktíva : Aktívne zložky sú zložky, o ktorých sa uznáva, že poskytujú špecifické vlastnosti: proti starnutiu, hydratačné, exfoliačné, zvlhčujúce, antioxidačné, atď. Sú to tie, ktoré sa vo všeobecnosti pridávajú k neutrálnym základom, aby sa dosiahol požadovaný účinok. V tejto kategórii nájdeme éterické oleje, hydrosóly, rastlinné oleje ako aj olejové maceráty.

Objavte sprievodcu exfoliantmi 

Pigmenty a farbivá : Ide o minerálne alebo organické zložky, ktoré dodajú materiálu farbu. O farbive hovoríme vtedy, keď je zložka rozpustná v produkte, do ktorého sa pridáva, a naopak o pigmente, keď je nerozpustná. Použitím farbiva sa teda vytvorí homogénna zmes, zatiaľ čo pigment sa iba rozptýli. Môžeme nájsť prírodné farbivá, ako je drevené uhlie, ako aj pigmenty, ako sú oxidy minerálov.

Dešifrovať zoznam INCI

Tam zoznam INCI zodpovedá dlhému zoznamu komplikovaných názvov, ktoré sa najčastejšie nachádzajú na zadnej strane vašich kozmetických produktov. Podrobne ich popisuje zloženie podľa'Medzinárodná nomenklatúra kozmetických prísad (INCI).

Bez odborného oka je to ťažké rozlúštiť, tu je niekoľko vysvetlení, ktoré vám pomôžu:

  • THE prísad sú klasifikované podľa zostupnom poradí v závislosti od ich podielu vo výrobku a až 1 %. Ak je ich množstvo menšie, sú uvedené náhodne na konci zoznamu.

  • Voda (Aqua alebo Water) je často na začiatku zoznamu, pretože zvyčajne tvorí väčšinu kozmetického výrobku.

  • V závislosti od typu produktu sú ďalšie zložky, ktoré prichádzajú v najväčšom množstve, molekuly, z ktorých sú odvodené priemyslu chemický pre konvenčnú kozmetiku resp d’prírodné extrakty pre prírodnú a bio kozmetiku.

  • Na konci zoznamu sa často nachádzajú konzervačné látky, THE farbivá, THE parfumy ktorý by mal byť prítomný v najnižšie množstvá.

Tento zoznam je pre spotrebiteľa užitočný, no zároveň mu umožňuje veľa skrývať.

Prísady s množstvom menším ako 1% uvedené mimo poradia často vedú k vzniku komerčné a reklamné zneužívanie. Napríklad prezentovaním rastlinného extraktu ako hlavného záujmu produktu, keď v skutočnosti tvorí len 0,2 % zloženia plného chemických zložiek.

Čomu by ste sa mali vyhnúť?

Zoznam INCI teda môže odhaliť aj zložky, ktoré sú toxické pre našu pokožku a životné prostredie, ale kto to je? Tu sú hlavné nevkusné ingrediencie, ktoré ľahko spoznáte v zložení svojich produktov.

Minerálne oleje

Pochádzajú z destilácie uhľovodíkov, ako je ropa alebo uhlie. Používajú sa v konvenčnej kozmetike na ich stabilizáciu, majú okluzívny charakter a zanechávajú na pokožke ľahký film, ale nedodávajú jej žiadne živiny. Lich petrochemický výrobný proces je veľmi nešetrný k životnému prostrediu a sú veľmi znečisťujúce, akonáhle sa nachádzajú v životnom prostredí.

Príklad zoznamu INCI: Minerálny olej, mikrokryštalická cera, petrolatum, paraffinum liquidum

Mastné alkoholy

Podobne ako minerálne oleje umožňujú stabilizáciu produktu a zanechávajú na pokožke ochranný film, ak sú mastné alkoholy prírodného pôvodu. Naopak, pri tých syntetizovaných chemicky hrozí podráždenie pokožky, o to viac, ak sa použijú v nadmernom množstve. Pri uvoľnení do životného prostredia sú tiež veľmi znečisťujúce.

Príklad zoznamu INCI: Kaprylylalkohol, Stearylalkohol, Polypropylénglykol

Silikóny

Silikóny pochádzajú z chemického priemyslu a patria do rodiny gumy. V kozmetike sa oceňujú pri formulovaní ošetrujúcich a make-upových produktov pre hladký povrch, ktorý zanechávajú na povrchu pokožky alebo vlasov. Sú však veľmi škodlivé pre životné prostredie ako väčšina plastov a ich rozklad trvá viac ako desať rokov.

Príklad zoznamu INCI: Dimetikón, cyklometikón, cyklohexasiloxán, cyklopentasiloxán

Povrchovo aktívne látky na báze sulfátov

Povrchovo aktívne látky zohrávajú kľúčovú úlohu pri stabilizácii emulzií tým, že zabezpečujú miešanie medzi tukovou fázou a olejovou fázou. Umožňujú čistenie vďaka svojim detergentným, zmáčacím a solubilizačným vlastnostiam. Najmenej odporúčané a predsa najpoužívanejšie v šampónoch a sprchových géloch najmä sú aniónové povrchovo aktívne látky na báze sulfátu, známejšie pod skratkou SLS. Pochádzajú z chemického priemyslu, dráždia pokožku a majú vysoký alergénny potenciál. Často sú sprevádzané amfotérnym zmäkčujúcim povrchovo aktívnym činidlom.

Príklad zoznamu INCI: Laurylsulfát sodný, lauretkarboxylát sodný, laurylétersulfát sodný, olethsulfát sodný, laurylsulfát sodný

Konzervatívci

Konzervačné látky sú nevyhnutné, pretože sa používajú na konzerváciu kozmetických výrobkov proti bakteriologickým a oxidačným rizikám. Niektoré sú však veľmi kritizované vzhľadom na ich potenciálnu úlohu ako endokrinné disruptory, ako sú parabény a ftaláty. Iným sa páči, že kvartérne môžu tiež uvoľňovať formaldehyd, ktorý je dôležitým alergénom. Nájdeme tiež EDTA (etyléndiamíntetraacetát), čo je antioxidant a antibakteriálna konzervačná látka, ktorá je však tiež veľmi toxická a znečisťujúca.

Príklad zoznamu INCI: Edta, disodná soľ edta, quaternium, polyquaternium, metylparabén, butylparabén, propylparabén, metylchlórizotiazolinón (mcit), butylhydroxytoluén (bht), butylhydroxyanizol (bha)

Farbivá

Kozmetické farbivá sa používajú najmä vo výrobkoch na farbenie vlasov a make-up. Možno ich nájsť v zozname INCI pomocou kódovania CI (Colour Index), za ktorým nasleduje 5-miestne číslo. Niektoré, ako napríklad aromatické amíny a azofarbivá z chemického priemyslu, sú veľmi alergénne, až karcinogénne.

Príklad zoznamu INCI: p-fenyléndiamín, toluylén-2,5-diamín

Polyméry

Polyméry, ktoré sa stále používajú na zabezpečenie stability produktu, poskytujú kozmetike zamatovú textúru. Sú syntetické a sú súčasťou etoxylovaných zlúčenín. Pochádzajú z veľmi ťažkého výrobného procesu vyžadujúceho plyny, ktoré sú toxické pre ľudí a životné prostredie, vrátane veľmi dobre známeho: etylénoxidu.

Príklad zoznamu INCI: Crosspolymér, polyetylénglykol (kolíček), polypropylénglykol (ppg)

Hliníkové soli

Používajú sa ako antiperspiranty v mnohých deodorantoch. Upchávajú potné žľazy, sú často dráždivé a môžu z dlhodobého hľadiska ovplyvniť endokrinný systém. V roku 2011 ANSM zverejnila hodnotiacu správu o nebezpečnosti chlórhydrátov hliníka v kozmetike. Množstvo je teraz v rámci produktu obmedzené na 0,6 %.

Príklad zoznamu INCI: Chlorid hlinitý, chlórhydrát hlinitý, zirkón hlinitý, chlórhydrex hlinitý, seskvichlórhydrát hlinitý

Parfémy

Parfumy získavajú svoju príjemnú vôňu z aromatických molekúl, ktoré môžu byť prirodzene obsiahnuté v rastlinách alebo syntetizované chemicky. Môžu sa ukázať ako problematické v závislosti od alergického pôvodu každej osoby, najmä ak sú izolované, čo je často prípad syntetických vonných látok. Je lepšie uprednostňovať produkty, ktorých vôňu dodávajú rastlinné extrakty, ako sú esenciálne oleje alebo kvetinové vody.

Príklad zoznamu INCI: Vôňa, Parfum

Bol pre vás tento článok užitočný?

  

Priemerná známka: 4.1 ( 13 hlasy)