Kozmetické produkty, ako sú krémy, make-up alebo akékoľvek iné kozmetické produkty, sú vo všeobecnosti emulzie zložené z vodnej fázy (t. j. vo vode a vo vode rozpustné zložky), lipidovej fázy (to znamená oleja a/alebo tuku a zložiek rozpustných v tukových látkach ) a emulgátor na „zadržanie“ zmesi. Bez emulgátora by sa vaše krémy nepodobali ničomu menšiemu ako vášmu dvojfázovému odličovaču, a to kvôli nešťastnej tendencii vodnej a lipidovej fázy oddeľovať sa (ako olej a ocot v šalátovom dresingu). Emulgátory sú potom nevyhnutné na to, aby boli tieto zmesi stabilné. Medzi komerčne dostupnými emulgátormi sú niektoré vo forme vosku, nazývame ich emulgačné vosky.

Tento článok bol aktualizovaný dňa 04/08/2023

Čo je to emulzia?

Emulzia je a zmes medzi dvoma nemiešateľnými fázami, teda ktoré sa prirodzene nemiešajú, ako voda a olej. Počas emulzie tieto dve fázy vytvoria makroskopicky homogénnu zmes, to znamená, že voľným okom sa zmes javí ako dokonale homogénna, a to mechanickým pôsobením alebo aktívnymi zložkami. Nakoniec sa jedna z dvoch východiskových fáz rozptýli vo forme kvapiek v druhej fáze. Môžeme teda mať dva typy emulzie:

      • voda v oleji : kvapôčky vody (v menšom pomere) sú rozptýlené v oleji, čím vzniknú skôr husté krémy, vhodné pre suchú pokožku.
      • olej vo vode : kvapôčky oleja (v menších pomeroch) sú rozptýlené vo vode. Potom môžeme vyrobiť napríklad ľahké krémy alebo telové mlieka.

Problém je v tom, že zmes je nestabilná, čo znamená, že ak ju necháme pokojne odležať, po určitom čase budeme môcť pozorovať opätovné oddelenie týchto dvoch fáz. Dôvody sú jednoduché, ide o príťažlivosť a hustotu. Kvapky vody majú tendenciu sa navzájom priťahovať, to isté platí pre olej, čo podporí oddelenie dvoch fáz. Druhým dôležitým dôvodom je rozdiel v hustote medzi vodou a olejom. Voda má hustotu 1 (t.j. 1 liter vody váži 1 kg). Je ťažší ako olej, ktorý má hustotu okolo 0,9 (t.j. 1 liter oleja váži okolo 900 g). Keď ich zmiešate, výsledkom je, že voda „klesá“, zatiaľ čo olej „pláva“! Vodu teda nájdeme na dne a olej nad vodou.

emulzia

Čo sú emulgátory?

Aký to má zmysel ?

Aby sa predišlo javu opätovného oddeľovania dvoch fáz a získala sa stabilná zmes, do zmesi sa pridáva tretia zložka nazývaná emulgátor alebo emulgátor, súčasť skupiny povrchovo aktívnych látok. Táto zložka to teda umožní stabilizovať emulziu aby obe fázy zostali dobre premiešané jeden v druhom, ale aj tak, aby textúra zostala stabilná. Koniec koncov, keď máte krém, chcete, aby zostal krémom! Okrem toho, majonéza nie je nič iné ako emulzia obsahujúca lipidovú fázu: olej, vodnú fázu: ocot alebo horčicu a emulgátor: vaječný žĺtok!

Ako to funguje ?

Emulgátor je a amfifilná a bipolárna molekula, to znamená, že sa bude skladať z hydrofilnej časti, čo znamená „miluje vodu“, táto časť je polárna (má dva odlišné póly s opačným nábojom) a hydrofóbnej časti, ktorá naopak znamená „kto nemá rád ako voda“, pretože táto časť je nepolárna (má symetrické rozloženie náboja, a preto nemá „dominantný“ pól). Hydrofilná časť sa potom obráti smerom k vodnej fáze, zatiaľ čo hydrofóbna časť bude preferovať lipidovú fázu. V dôsledku toho bude emulgátor umiestnený na hranici medzi vodou a olejom, hovoríme, že je na hranicirozhranie voda-olej. V emulzii sa emulgátor nachádza na rozhraní kvapôčok, aby im to umožnilo získať stabilitu. Umiestnením na rozhranie už neexistuje príťažlivosť kvapiek rovnakej fázy. Už sa nebudú snažiť zhromaždiť. Okrem toho môžu určité emulgátory niesť nabité skupiny, ktoré spôsobujú odpudzovanie medzi kvapkami rovnakej fázy a podporujú lepšiu stabilitu produktu.

emulgačná úloha

Emulgačné vosky vs

Emulgačné vosky a vosky sa nezískavajú rovnakým spôsobom. Vosky sú všeobecne extrahované priamo z rastlín alebo zvierat. Vezmime si ako príklad včelí vosk a karnaubský vosk. Včelí vosk sa získava získavaním (a niekedy čistením v prípade bieleho včelieho vosku) vosku z voskových buniek obsahujúcich med v úli. Za týmto účelom včelár odstráni voskové zátky a vytiahne med. Potom zahreje bunky vo vode, aby extrahoval vosk a oddelil ho od ostatných nečistôt a zvyškového medu. Karnaubský vosk zase pokrýva listy palmy pochádzajúcej z Brazílie: Copernicia cerifera. Jeho vosk sa extrahuje šľahaním listov. Potom sa zušľachťuje a niekedy prechádza bielením. Vosk je a zahusťovanie čo dodá prípravku textúru. Je to tiež a filmotvorný prostriedok ktorý chráni pokožku tým, že vytvára hydrolipidický film obmedzujúci stratu vody a zjemňuje a zjemňuje pokožku vďaka svojim zmäkčujúca vlastnosť. Vosky sa niekedy považujú za emulgátory, pretože niektoré z nich môžu mať mierny emulgačný účinok, alebo skôr stabilizátor emulzie ako včelí vosk, ale to zjavne nie je ich hlavný účinok.

THE emulgačné vosky sú predovšetkým vosky, takže majú všetky s tým spojené vlastnosti. Termín „emulgátor“ sa vzťahuje na ich schopnosť emulgovať zmes voda/olej. Vyrábajú sa z derivátov prevažne rastlinných extraktov. Vezmime si napríklad emulgačný vosk Olivem 1000 Skladá sa z dvoch zložiek:

  • „sorbitanový olivát“: vyrobený z olivového oleja a sorbitolu. Je to emulgátor a ochrana pokožky.

  • "cetearyl olivát" : odvodené od cetearylalkoholu (rastlinného alebo syntetického pôvodu) a mastných kyselín z olivového oleja. Poskytuje hydratačné vlastnosti, ale je tiež a stabilizátor emulzie, zmäkčovadlo, zakaľovacie činidlo a činidlo na úpravu textúry (vlastnosti voskov).

Emulgačné vosky sú potom dokonalé kombinované na emulgáciu kozmetických prípravkov, aby sa zlepšila ich výdrž.


Objasnenie: Takzvaný samoemulgačný vosk je emulgačný vosk, ktorý sa ľahko používa, pretože nevyžaduje použitie koemulgátora (emulgátor používaný s inými emulgátormi).

Charakteristika emulgačných voskov

Hydrofilno-lipofilná rovnováha (hlb)

HLB je indikátor pohybujúci sa od 0 do 20, ktorý umožňuje kvantifikovať rovnováhu medzi hydrofilnou časťou a hydrofóbnou časťou amfifilnej molekuly, spojenú s jej rozpustnosťou vo vode. V skutočnosti, čím nižšia je hodnota HLB, tým viac bude emulgátor hydrofóbny (ktorý nemá rád vodu), alebo inými slovami lipofilný (rozpustný v oleji). V tomto prípade bude váš prípravok hustý a bohatý. Naopak, čím je hodnota HLB vyššia, tým bude emulgátor hydrofilnejší (vodomilnejší) a prípravok bude tekutejší.

      • Ak chcete mať emulgátor voda v oleji, jeho HLB musí byť medzi 3 a 6.
      • Ak chcete mať emulgátor olej vo vode, jeho HLB musí byť medzi 8 a 18.

Výber emulgačného vosku

Pri výbere emulgátora musíte zvážiť niekoľko vecí:

      • Textúra prípravku, ktorú chceme: chceme krém tekutý, hustý, penivý, bohatý, prchavý... Emulzia voda v oleji bude na dotyk mastnejšia ako napríklad emulzia olej vo vode, krém bude potom hustejší a bohatší.
      • Váš typ pleti: normálna, suchá, mastná, citlivá,...
      • Pôvod emulgátora: je to derivát ropných produktov alebo prírodných produktov?
Tieto otázky sú dôležité, pretože každý emulgátor bude mať iné vlastnosti a vášmu domácemu prípravku dodá iné vlastnosti.

Vlastnosti emulgačných voskov

Emulgátor : emulgačné vosky umožní tvorbu stabilných emulzií.

Zahusťovanie : éaj keď sú emulgačné vosky prítomné vo forme vosku, budú mať rovnaké vlastnosti ako vosky a najmä zahusťovaciu vlastnosť, ktorá dáva zmesi určitú textúru.

Zmäkčovadlo : zjemňujú a zjemňujú pokožku.

Ochranný : emulgačné vosky zanechávajú na pokožke hydrolipidický film. Tento film pomáha chrániť pokožku pred vysušením tým, že obmedzuje vyparovanie vody a chráni ju pred vonkajšími agresiami.

Kozmetické aplikácie

Emulgačné vosky sa používajú v krémoch, mliekach, slnečnej ochrane, make-upoch (podkladová báza, maskara atď.), kondicionéroch, šampónoch, maskách na vlasy, deodorantoch.

Manuálny

Emulgačný vosk roztopte v lipidovej fáze pri jeho teplote topenia.
Paralelne zmiešajte zložky vodnej fázy a všetko zahrejte na rovnakú teplotu ako lipidová fáza.
Počas homogenizácie jemne pridajte lipidovú fázu k vodnej fáze.
Zmes miešajte niekoľko minút a potom nechajte vychladnúť.

Hlavné emulgačné vosky

Olivem 1000

Samoemulgačný vosk
Názov INCI: Sorbitan Olivát, Cetearyl Olivát

Ideálne pre: KRÉMY a MLIEKA

Typ pleti: Všetky
Emulzia: Olej vo vode
Pôvod: Rastlinné a syntetické: Tento emulgačný vosk získaný z olivového oleja sa získava po esterifikácii mastných kyselín olivového oleja alkoholom a cetearylsorbitolom
Ekológia: Biologicky odbúrateľný

  • Technické vlastnosti:
Fúzny bod: 65-75°C
HLB: 9
Rozpustný v: lipidy a alkoholy
Farba: slonovinová biela
Vzhľad: vločky alebo granule
Vôňa : ľahké, charakteristické
Textúra: ľahko sa rozotiera, hladká, svieža a hodvábna
Vlastnosti:
- Hydratačný: olivový olej je olej, ktorý má skvelú kompatibilitu s pokožkou. Olivem 1000 pochádza z olivového oleja, preto je zaujímavé jeho použitie v kozmetických výrobkoch. Navyše sa svojím zložením veľmi približuje ľudskému mazu, čo mu umožňuje udržiavať hydratáciu pokožky.
- Rýchla penetrácia
- Ochranný: znižuje stratu vody vytvorením hydrolipidického filmu

  • Použiť:
Olivem 1000 je možné použiť v prípravkoch obsahujúcich 5 až 25 % oleja.
Konečná textúra sa dosiahne približne po 24 hodinách.

Dávkovanie:
- mlieka a pleťové vody: 2-3%
- tekuté až konzistentné krémy: 4-8%

Aplikácie: mlieka, pleťové vody, krémy, starostlivosť o vlasy (masky)

Xyliance

Samoemulgačný vosk
Názov INCI: Cetearyl glykozidy pšeničnej slamy (a) cetearylalkohol

Ideálne pre: KRÉMY, BALZAMY a PENY

Typ pleti: Všetky
Emulzia: Olej vo vode
Pôvod: Rastlinné a syntetické: Získané z hydrolyzovanej pšeničnej slamy a cetearylalkoholu vyrobeného z rastlinných olejov
Ekológia: Biologicky odbúrateľný

  • Technické vlastnosti:
Fúzny bod: 60-70°C
HLB: 10,9
Rozpustný v: lipidov
Farba: bledá žltá
Vzhľad: vločky
Vôňa : charakteristický
Textúra: hladký, lesklý, hodvábny, jemný, nelepivý, nemastný, krémový
Vlastnosti:
- Penový synergent: umožňuje tvorbu peny a zlepšuje jej textúru, objem a stabilitu
- Prostriedok na kontrolu viskozity

  • Použiť:
Xyliance sa môže použiť v prípravkoch obsahujúcich 20 až 45 % oleja. Nie je vhodný pre emulzie s nízkou viskozitou a rozprašovateľné mlieka.

Dávkovanie: 
- tekuté mlieka a krémy: 1-2%
- krémy, husté balzamové masky: 3-10%

Aplikácie: pleťové vody, mlieka, krémy, masti, tyčinky, balzamy, masky, starostlivosť o vlasy, líčidlá, peny

Glycerylstearát AE

Samoemulgačný, koemulgačný vosk
Názov INCI: Glycerylstearát

Ideálne pre: Krémy, starostlivosť o vlasy a líčenie

Typ pleti: Všetky
Emulzia: Voda v oleji
Pôvod: Rastlinné a syntetické: Získané z glycerínu, získaného esterifikáciou glycerínu a kyseliny stearovej
Ekológia: Biologicky odbúrateľný

  • Technické vlastnosti:
Fúzny bod: 56-60°C
HLB: 3,8
Rozpustný v: lipidy a alkoholy
Farba: vaječná škrupina
Vzhľad: trblietky alebo púder
Vôňa : charakteristický
Textúra: nemastný, hladký a lesklý
Vlastnosti:
- Zvlhčujúce: premasťuje pokožku a zanecháva jemný a hladký vzhľad
- Hydratačný
- Prenikavý

  • Použiť:
Dávkovanie: 1-10%

Aplikácie: mlieka, pleťové vody, krémy, maslá, starostlivosť o vlasy (masky, kondicionéry, šampóny), bázy pod make-up, make-up (podkladová báza, maskara, očné tiene, očné linky), gély

Montanov L

Samoemulgačný vosk
Názov INCI: C14-22 alkoholy (a) C12-20 alkylglukozid

Ideálne pre: SPREJY, MLIEKO a LIKE-UP

Typ pleti: Všetky
Emulzia: Olej vo vode
Pôvod: Rastlinné a syntetické: Získané z kokosového oleja, palmového oleja a glukózy
Ekológia: Biologicky odbúrateľný

  • Technické vlastnosti:
Fúzny bod: 75-80°C
HLB: 10
Rozpustný v: lipidov
Farba: žltkasto biela
Vzhľad: pastilky
Vôňa : charakteristický
Textúra: ľahké a ultra mäkké
Vlastnosti:
- Hydratačný
- Výborná znášanlivosť s pokožkou
- Vynikajúca kompatibilita s nabitými aktívnymi látkami a makeupovými pigmentmi

  • Použiť:
Montanov L možno použiť v prípravkoch s obsahom oleja do 60 %. 

Dávkovanie: 
- mlieka a spreje: 1-4%

Aplikácie: spreje, mlieka, ľahké krémy, balzamy, masky, starostlivosť o vlasy, make-up (tekuté základy)

Polawax

Samoemulgačný vosk
Názov INCI: Cetearylalkohol a polysorbát 60

Ideálne pre: MLIEKO, KRÉMY, BALZAMY a DEODORANTY

Typ pleti: Všetky
Emulzia: Olej vo vode
Pôvod: Rastlinný a syntetický: Polysorbát 60 sa vyrába polymerizáciou etylénoxidu s derivátom cukrového alkoholu. Cetearylalkohol je zmes cetylalkoholu a stearylalkoholu získaná z rastlín alebo syntetizovaná.
Ekológia: Biologicky odbúrateľný

  • Technické vlastnosti:
Fúzny bod: 50-54°C
HLB: 8
Rozpustný v: lipidov 
Farba: vaječná škrupina
Vzhľad: pastilky
Vôňa : charakteristický
Textúra: krémová, hladká a lesklá
Vlastnosti:
- Dlhotrvajúci hydratačný krém

  • Použiť:
Dávkovanie:
- mlieka a pleťové vody: 3-5%
- krémy: 5-10%
- balzamy: 10-15%

Aplikácie: mlieka, pleťové vody, krémy, balzamy, deodoranty, čistiace prostriedky, opaľovacia starostlivosť

Xyliance

Samoemulgačný vosk
Názov INCI: Cetearyl glykozidy pšeničnej slamy (a) cetearylalkohol

Ideálne pre: KRÉMY, BALZAMY a PENY

Typ pleti: Všetky
Emulzia: Olej vo vode
Pôvod: Rastlinné a syntetické: Získané z hydrolyzovanej pšeničnej slamy a cetearylalkoholu vyrobeného z rastlinných olejov
Ekológia: Biologicky odbúrateľný

  • Technické vlastnosti:
Fúzny bod: 60-70°C
HLB: 10,9
Rozpustný v: lipidov
Farba: bledá žltá
Vzhľad: vločky
Vôňa : charakteristický
Textúra: hladký, lesklý, hodvábny, jemný, nelepivý, nemastný, krémový
Vlastnosti:
- Penový synergent: umožňuje tvorbu peny a zlepšuje jej textúru, objem a stabilitu
- Prostriedok na kontrolu viskozity

  • Použiť:
Xyliance sa môže použiť v prípravkoch obsahujúcich 20 až 45 % oleja. Nie je vhodný pre emulzie s nízkou viskozitou a rozprašovateľné mlieka.

Dávkovanie: 
- tekuté mlieka a krémy: 1-2%
- krémy, husté balzamové masky: 3-10%

Aplikácie: pleťové vody, mlieka, krémy, masti, tyčinky, balzamy, masky, starostlivosť o vlasy, líčidlá, peny

Manuálny :
Tavenie xyliancie v lipidovej fáze až do 70°C.
Paralelne zmiešame zložky vodnej fázy a všetko zahrejeme na 70°C.
Počas homogenizácie jemne pridajte lipidovú fázu k vodnej fáze.
Zmes miešajte niekoľko minút, potom ju nechajte vychladnúť a pokračujte v miešaní.

Hlavné vosky

Včelí vosk

Živočíšny vosk
Názov INCI: Cera alba

Ideálne pre: KRÉMY a MLIEKA

Typ pleti: Všetky
Pôvod: Živočíšne: vyrobené včelami na vytvorenie buniek úľa, v ktorom je uložený med
Ekológia: Biologicky odbúrateľný

  • Technické vlastnosti:
Fúzny bod: 61-66°C
Rozpustný v: lipidov 
Hustota pri 20°C: 0,920-0,970
Farba: sivobiela alebo žltá (ak je nečistená)
Vzhľad: pastilky
Vôňa : medový
Textúra: hladká a krémová
Vlastnosti:
- Ochranný: zanecháva na pokožke ochranný film
- Okluzívny: vytvára na pokožke vodeodolný film
- Stabilizátor emulzie: má pozitívny vplyv na stabilizáciu emulzie

  • Použite 
Dávkovanie:
- krémy: 2-5%
- balzam: 5-15%

Aplikácie: krémy, balzamy, balzamy na pery, deodoranty, lesky, mydlá, sviečky

Kandelilový vosk

Rastlinný vosk
Názov INCI: Vosk Euphorbia cerifera (Candilla).

Ideálne pre: RÚŽE, BALZAMY NA PERY a ĎALŠIE MAKEUPY

Typ pleti: Všetky
Pôvod: Rastlina: tento vosk pokrýva stonky a listy rastliny: Euphorbia cerifera nachádza v severovýchodnom Mexiku a/alebo južnom Texase.
Ekológia: Biologicky odbúrateľný

  • Technické vlastnosti:
Fúzny bod: 68-75°C
Rozpustný v: lipidov
Hustota pri 20°C: 0,950-0,960
Farba: žltohnedá
Vzhľad: lesk
Vôňa : charakteristický
Textúra: hladká a krémová
Vlastnosti:
- Ochranný: zanecháva na pokožke ochranný film
- Adhézne činidlo: podporuje držanie make-upu, ako sú maskary a očné linky
- Stabilizátor emulzie: má pozitívny vplyv na stabilizáciu emulzie
- Bohaté na živiny

  • Použite 
Dávkovanie: 1-10%
Ak ho chcete nahradiť včelím voskom, musíte ho použiť o polovicu menej.

Aplikácie: krémy, balzamy, balzamy na pery, rúže, maskary, očné linky, lesky, kompaktné púdre, ceruzky na make-up, dezodoranty, lesky, mydlá, sviečky, opaľovacia starostlivosť, sprchová starostlivosť.
Candelilla vosk je ideálny pre rúže, pretože dodáva držanie, lesk a dobrú priľnavosť k pokožke. Okrem toho uľahčuje uvoľňovanie tyčiniek a zvyšuje bod mäknutia.

Karnaubský vosk

Rastlinný vosk
Názov INCI: Vosk Copernicia Cerifera (karnaubský).

Ideálne pre: BALZAMY, KRÉMY A MEJKAPY

Typ pleti: Všetky, ale ideálne pre krehkú pokožku
Pôvod: Rastlinný: tento vosk sa získava porážaním listov palmy pôvodom z Brazílie: Copernicia cerifera ktorých povrch pokrýva. Vosk sa potom zušľachťuje a môže sa bieliť.
Ekológia: Biologicky odbúrateľný

  • Technické vlastnosti:
Fúzny bod: 80-88°C
Rozpustný v: lipidov 
Hustota pri 20°C: 0,990-0,995
Farba: svetlohnedá až svetložltá
Vzhľad: prášok, trblietky alebo kúsky
Vôňa : charakteristický
Textúra: jemný
Vlastnosti:
- Ochranný: zanecháva na pokožke výrazný ochranný film, vďaka čomu je ideálny pre citlivú pokožku
- Prostriedok na odstraňovanie chĺpkov: tento vosk možno použiť v depilačných voskoch
- Zmäkčovač: zjemňuje a zjemňuje pokožku

  • Použite 
Dávkovanie:
- krémy: 2-5%
- balzam: 5-10%

Aplikácie: krémy, balzamy, balzamy na pery, rúže, očné linky, maskary, očné tiene, podkladové bázy, laky, depilačné vosky.
Môže sa použiť ako koemulgátor s emulgačným voskom alebo včelím voskom na posilnenie fixácie krému.

Vosk z ryžových otrúb

Rastlinný vosk
Názov INCI: Vosk z ryžových otrúb/ Oryza Sativa Vosk z otrúb / Oryza sativa cera

Ideálne pre: MAKEUP, STYLINGOVÉ VOSY A KRÉMY

Typ pleti: Všetky
Pôvod: Rastlinné: vosk z ryžových otrúb je vedľajším produktom výroby ryžového oleja. Extrahuje sa zo šupiek ryžových zŕn
Ekológia: Biologicky odbúrateľný

  • Technické vlastnosti:
Fúzny bod: 77-82°C
Rozpustný v: lipidov
Hustota pri 20°C: 0,950-0,960
Farba: žltá oranžová
Vzhľad: pastilky
Vôňa : charakteristický
Textúra: hodvábna, nelepivá
Vlastnosti:
- Ochranný: zanecháva na pokožke ochranný film
- Okluzívny prostriedok: vytvára na pokožke nepriepustný film
- Gélovanie: tento vosk umožňuje tvorbu gélov
- Vlasový kondicionér: dodáva vlasom hmotu, lesk, dodáva objem a zanecháva ich ľahko rozčesateľné, pružné a hebké

  • Použite 
Vosk z ryžových otrúb je veľmi dobrou alternatívou včelieho vosku.

Dávkovanie:
- krémy: 2-5%
- balzamy: 5-15%

Aplikácie: krémy, mlieka, balzamy, balzamy na pery, rúže, maskary, očné linky, opaľovacia starostlivosť, starostlivosť o vlasy (stylingový vosk na bard a vlasy).

Sójový vosk

Rastlinný vosk
Názov INCI: Hydrogenovaný sójový olej

Ideálne pre: BALZAMY a MASÁŽNE SVIEČKY

Typ pleti: Všetky
Pôvod: Rastlinný: tento vosk sa získava hydrogenáciou sójového oleja z plodín sóje bez GMO
Ekológia: Biologicky odbúrateľný

  • Technické vlastnosti:
Fúzny bod: 52-54°C
Rozpustný v: lipidov 
Hustota pri 20°C: 0,920-0,925
Farba: slonovinová biela
Vzhľad: trblietky alebo pelety
Vôňa : charakteristický
Textúra: hladký, lesklý, hodvábny, nelepivý
Vlastnosti:
- Ochranný: zanecháva na pokožke dôležitý ochranný film
- Vyživuje a hydratuje

  • Použite 
Dávkovanie:
- krémy: 2-5%

Aplikácie: Masážne sviečky (nehoria, pretože ich bod topenia je nízky), balzamy, krémy

Mimosový vosk

Rastlinný vosk
Názov INCI: Akácia decurrens kvetinový vosk

Ideálne pre: BALZAMY a KRÉMY

Typ pleti: Všetko okrem ideálneho pre citlivú pokožku
Pôvod: Rastlinný: tento vosk sa získava z kvetu mimózy
Ekológia: Biologicky odbúrateľný

  • Technické vlastnosti:
Fúzny bod: 60-65°C
Rozpustný v: lipidov
Hustota pri 20°C: 0,950-0,990
Farba: žltohnedá
Vzhľad: pastilky
Vôňa : mimóza
Textúra: jemné, krémové
Vlastnosti:
- Ochranný: zanecháva na pokožke ochranný film (ekvivalent karnaubského vosku)
- Okluzívny: vytvára na pokožke vodeodolný film
- Zmäkčovač: zjemňuje a zjemňuje pokožku

  • Použite 
Dávkovanie:
- krémy: 2-5%
- balzamy: 5-10%

Aplikácie: krémy, balzamy, balzamy na pery, rúže, lesky

Bol pre vás tento článok užitočný?

  

Priemerná známka: 4.8 ( 790 hlasy)