Ak chcete mať čistú a hladkú pokožku, je exfoliácia nevyhnutným krokom. Je to kozmetická rutina, ktorú si treba osvojiť čo najskôr, pretože účinne odstraňuje odumreté bunky hromadiace sa na povrchu pokožky. Exfoliácia pokožky teda uvoľňuje póry, čím podporuje okysličovanie pokožky a odstraňovanie kožného mazu. To však nie je všetko, odstránením odumretých buniek z epidermy sa len podporí vstrebávanie hydratačných produktov a obnova buniek! Medzi exfoliačnými produktmi je výber pestrý: prírodné peelingové produkty, syntetické prostriedky, exfoliačné doplnky alebo aj chemické prostriedky, všetky vám umožňujú vykonávať peeling. Stále musíte prispôsobiť svoju techniku ​​typu pokožky alebo oblasti, tváre alebo tela...

Tento článok bol aktualizovaný dňa 04/08/2023

Čo je to peeling a prečo by ste si ho mali robiť?

Exfoliant je kozmetický výrobok určený naodstrániť prebytočné odumreté bunky prítomný na koži; ale ak poznáte tieto malé belavé filmy, ktoré stagnujú na povrchu epidermy... Pleť sa vďaka nim javí suchšia, devitalizovaná, mdlá a póry sa upchávajú nahromadením buniek odumretá koža, maz a nečistoty. Upchaté póry môžu viesť k infekcii kože a následne zápalu, malým pupienkom a dokonca aj zarasteným chĺpkom v závislosti od oblasti.

Potom je dôležité vykonať exfoliáciu pokožky, aby sa uvoľnili kožné póry a tým:
  • zlepšiťokysličovanie koža
  • uľahčiťevakuácia kožného mazu
  • uľahčiť prieniku aabsorpcia zvlhčovačov
  • urýchliť obnovu buniek v dôsledku toho spomaliť starnutie buniek a teda vznik vrások
Je zrejmé, že dobrá exfoliácia je zbytočná, ak nie je sprevádzaná a čistenie pleti, prispôsobené a denné, po ktorom nasleduje dobrá hydratácia. 

Čo je to obnova buniek?

Všetky živé bytosti sa skladajú z buniek, tejto štrukturálnej a funkčnej biologickej jednotky, ktorá je základom nášho organizmu. Bunky sa špecializujú podľa fyziologickej úlohy, ktorú budú hrať v tele.

Tam
koža má tiež právo na svoje konkrétne bunky a medzi nimi: keratinocyty. Jeho posledné sa nachádzajú na úrovni bazálnej vrstvy, najhlbšie vepidermis a sú zodpovedné za obnovu buniek. Epidermis sa totiž neustále regeneruje a tento obrat je možný prostredníctvom delenia keratinocytov, ktoré následne migrujú na povrch kože. Keď dosiahnu stratum corneum, premenia sa na korneocyty, slávny mŕtve bunky vytvára prirodzenú ochrannú bariéru pre epidermis. Ich hromadenie postupne povedie k ich oddeleniu, nazýva sa to deskvamácia.

A to je miesto
exfoliácia prichádza do hry... Uľahčuje získanie novej pleti a zabraňuje upchávaniu kožných pórov prebytočnými odumretými bunkami!

Ako na píling?

Ako sa robí peeling? Tvár, telo, odlupuje sa každá časť tela rovnako? Ako často robiť píling? Mastná, zmiešaná, poškodená alebo suchá pleť, rovnaké stavy?

Všeobecne povedané, exfoliácia je proces, ktorý sa musí vykonať pomaly rešpektujúc vrchnú vrstvu pokožky, slávnu epidermis. Príliš agresívne alebo príliš časté pílingy poškodzujú celistvosť kožnej bariéry a zanechávajú tak pokožku krehkejšiu a citlivejšiu na vonkajšie agresie... A také sú! Začína to vašou vodou z vodovodu, ktorej zloženie a pH naozaj nie sú vhodné pre našu pokožku. Podnebie, či už vietor, chlad, slnko, to všetko napáda pokožku, vysušuje ju a dehydratuje... Nehovoriac o povestnom znečistení a jeho podiele prachu, nečistôt a iných toxínov, ktoré pokožka absorbuje a ukladá vo svojich póroch. Preto musí po exfoliácii vždy nasledovať dobrá hydratácia, jedno bez druhého nejde!

THE tvár ako telo je potrebné vykonať peeling. A áno, obnova buniek a odumretá koža sú proces, ktorý sa týka celého tela. Medzi tvárou a telom však treba robiť určité rozdiely, pokožka tváre je často oveľa citlivejšia. Je dôležité rešpektovať vašu pokožku výberom peelingového prípravku prispôsobeného časti tela alebo tváre, ktorá sa má exfoliovať. 

Aký exfoliant by som mal použiť na tvár?

Na exfoliáciu pokožky tváre je to typ pleti čo je absolútne nevyhnutné zvážiť. To umožňuje na jednej strane určiť výber exfoliantu a na druhej strane frekvencia exfoliácie.

  • Pre niektoré normálnu až mastnú pleť, odporúča sa peeling týždenne s veľmi jemnozrnnými peelingovými prostriedkami, ako je íl rhassoul alebo zelený íl.

Príklad použitia: vytvorte homogénnu pastu na báze hamamelového hydrosólu a hlinky Rhassoul. Vykonajte peeling rukami pomocou kruhovej masáže.

  • Pre niektoré suché kože, peeling 1 až 2 krát týždenne je možné vykonať pomocou jemných exfoliačných prostriedkov, ako je sóda bikarbóna alebo prášok z marhuľových jadier.

Príklad použitia: zmiešajte rastlinný olej a sódu bikarbónu v dlani. Vykonajte peeling rukami pomocou kruhovej masáže.

  • Pre nadmerne podráždená a senzibilizovaná pokožka, exfoliácia sa neodporúča.

Aký peeling pre moje telo?

  • Pre'exfoliácia telaRiešením môže byť mechanická exfoliácia vykonávaná týždenne. Môžu sa použiť exfoliačné prostriedky s hrubšími zrnami ako cukor, soľ, prášok zo škrupín vlašských orechov alebo peelingové rukavice a špongie.

Príklad použitia: zmiešajte v dlani lyžicu rastlinného oleja a lyžičku cukru. Peeling vykonajte rukami pomocou kruhovej masáže alebo pomocou peelingovej rukavice.

  • Špeciálny prípad rohoviny a mozoľov

Niektoré časti tela, ako sú päty, kolená alebo dokonca lakte, reagujú na každodennú traumu, ktorú zažívajú. To má za následok hrubšiu a tvrdšiu pokožku... V tomto prípade možno píling robiť denne až do zlepšenia pomocou mechanických pílingových prostriedkov a príslušenstva, ako sú napríklad pílingové rukavice alebo hubky. Možným riešením je aj pemza, vhodnejšia na päty, používaná na pokožku predtým zmäkčenú a navlhčenú vo vlažnej vode. 

Dva exfoliačné procesy: Exfoliácia, Peeling, aké sú rozdiely?

Exfoliácia: mechanický proces exfoliácie

Odstránenie odumretých buniek a nečistôt môže byť účinné prostredníctvom procesu mechanický, to znamená aplikáciou exfoliantu s a zrnitá textúra pri kruhovej masáži. Mechanická exfoliácia pomáha reaktivovať mikrocirkuláciu krvi vďaka granulometrii exfoliantu vtierajúceho pokožku. Podieľa sa tak na okysličovaní kožného tkaniva a obnove buniek. THE mechanické exfolianty sa líšia v závislosti od povahy a veľkosti zrna. Môžu byť vo forme práškov z ovocných kôstok alebo semienok, soli, cukru, ílu, aktívneho rastlinného uhlia, sódy bikarbóny a pod. Mechanické exfolianty môžu byť aj vo forme doplnkov, myslíme tu na exfoliačné rukavice a hubky.

Peeling: proces chemickej exfoliácie

Exfoliáciu pokožky je možné vykonať aj prostredníctvom a chemické a/alebo enzymatické pôsobenie. Pri takzvanom povrchovom peelingu pôsobia chemické exfolianty tak, že destabilizujú priľnavosť odumretých buniek k pokožke a ich súdržnosť medzi nimi. To uľahčuje ich likvidáciu. Všeobecne sa používajú na tvár.

Peelingy môžu byť povrchové alebo oveľa hlbšie v závislosti od povahy použitého exfoliantu a/alebo jeho dávkovania. Tento proces si však vyžaduje niekoľko krokov: príprava pokožky, vykonanie peelingu v niekoľkých sedeniach a následný peeling. Rôzne štádiá vyžadujúce radu a vedenie od zdravotníckych odborníkov, ako je dermatológ.

Exfoliácia: príklady mechanických exfoliantov

Prírodné prostriedky

Nájdeme medzi nimi zeleninové prášky, kôstky či ovocné semienka, íly alebo prísady, ktoré nevyhnutne máte doma: soľ, cukor, sódu bikarbónu... Sú to dokonalé ingrediencie, 100% čisté a prírodné, na výrobu peelingu. Môžu byť rozmanité a rozmanité a všetky vám umožňujú exfoliovať pokožku, či už na tvári alebo na tele, alebo na oboch v závislosti od veľkosti ich častíc.

Niektoré príklady:

- Prášok z marhuľových jadier
- Ružový prášok
- Kokosová dužina
- Semená granátového jablka
- Mandľový prášok
- prášok zo slivkových kôstok
- Hroznový prášok
- Semená jahôd
- Prášok zo škrupín vlašských orechov
- Bambusové korálky
- Prášok z bambusovej miazgy
- Javorová šťava
- Biely kaolínový íl
- Zelená hlina
- Cukor
- Soľ
- Prášok na pečenie
- Aktívne rastlinné uhlie
Niektoré budú jemnejšie a vyhradené pre pokožku tváre, napríklad biely kaolínový íl, a iné, ako napríklad prášok zo škrupín vlašských orechov alebo cukor, majú hrubšie zrná pre silný telový peeling.

Kritériá na kontrolu:
  • kvalita: exfoliačná zložka musí byť 100% čistá a prírodná
  • veľkosť častíc: zodpovedá priemeru práškových zŕn, hovorí vám o veľkosti zŕn, a preto vám umožňuje zacieliť ich použitie
  • kultúru a proces získavania

Syntetické činidlá

Čistiace zrná slúžiace ako exfoliačné činidlá môžu byť tiež syntetické činidlá. Myslíme tu najmä na polyetylénové guličky široko používané v kozmetických výrobkoch... ale to je už minulosť! Od 20. júla 2016 je totiž platný zákon o biodiverzite, ktorý stanovuje zákaz polyetylénových guľôčok v kozmetických výrobkoch od januára 2018. Už niekoľko rokov sú tieto guľôčky obviňované zo znečisťovania morí a oceánov, ktoré sú príliš malé. filtrovať predtým... Takže vodné živé bytosti nakoniec pohltia tento plastový odpad, ktorý sa hromadí vo vodách :( 

Počas čakania na rok 2018 nám nič nebráni vyhnúť sa kozmetickým produktom, ktorých názov „Polyetylén“ figuruje v zozname ingrediencií, slávnom zozname INCI.

Exfoliačné rukavice a špongie

Medzi exfoliačné rukavice patria tie jednoduché bavlnené utierky ktoré sa môžu predstavovať ako prvá možnosť. Výhoda? Sú vhodné pre všetky typy pleti a na predaj ich nájdete kdekoľvek. Sú vhodnejšie na ľahkú a jemnú masáž a píling tela.

Slávny lufa alebo kessa je rukavica s drsným povrchom, ktorá sa používa na drhnutie, tradične v Oriente s čiernym mydlom. Pôvodne sa táto rukavica vyrábala zo zvieracích chlpov, ale dnes je namiesto toho vyrobená z viskózy z rastlinných vlákien. Navlhčené vlásie alebo rukavice kessa sa používajú ako telový peeling, najlepšie alebo jemne na pokožku tváre.

Ten, ktorý kombinuje exfoliáciu a ekológiu:Konjac špongia. Vyrába sa z koreňov rovnomennej rastliny vyskytujúcej sa najmä v južnej Ázii. Potom je 100% prírodný a biologicky odbúrateľný. Používa sa na telo aj tvár, na pokožku tváre samozrejme jemnejšie. Konjacové hubky niekedy vo svojom zložení kombinujú íly, rastlinné uhlie alebo prírodné extrakty.

Peeling: príklady chemických exfoliantov

Ovocné kyseliny

Ovocné kyseliny sú molekuly prirodzene prítomné v ovocí široko vyhľadávané pre ich chemický exfoliačný účinok na pokožku. Existujú pod najznámejšia forma nazývaná AHA pre alfa-hydroxykyseliny alebo alfa-hydroxykyseliny. Sú to karboxylové kyseliny, to znamená molekuly obsahujúce karboxylovú skupinu (-COOH). Hlavné karboxylové kyseliny, ktoré sa najčastejšie získavajú z ovocia alebo rastlín, sú:
  • kyselina mliečna, ktorá sa nachádza v paradajkách, mede a dokonca aj v mlieku
  • kyselina glykolová, prítomná v cukrovej trstine, marhuliach, hrozne a dokonca aj v repe
  • kyselina citrónová, ktorá, ako už názov napovedá, je súčasťou zloženia citrónu, ale aj pomaranča či červených ríbezlí
  • kyselina jablčná, ktorá sa nachádza aj v červených ríbezliach alebo jablkách
  • kyselina mandľová, prítomná v horkých mandliach
  • kyselina vínna, prítomná v hrozne

Je zrejmé, že ako kyseliny umožňujú napríklad znovu vyvážiť pH roztoku. Ale práve pre svoju exfoliačnú vlastnosť sú tu zaujímavé... Spojenia medzi mŕtvymi bunkami či korneocytmi závisia od viacerých mechanizmov. Sú ovplyvnené po prvé väzbami medzi samotnými korneocytmi a po druhé prostredím prítomným medzi korneocytmi nazývanými interkorneocyty.

Exfoliačná vlastnosť AHA
Korneocyty majú vo svojej bunkovej membráne chemické druhy, niektoré sú nabité záporne a iné kladne. Medzi týmito opačnými nábojmi, medzi rôznymi korneocytmi, sa teda vytvárajú sily príťažlivosti a spojenia. V medzikorneocytovom priestore zasahujú enzýmy, ktorých úlohou je fixovať skupiny naviazané na negatívne náboje na povrchu korneocytov. A konečne sa k tomu dostávame, tu zasahujú AHA! V skutočnosti budú súťažiť s týmito slávnymi enzýmami. Takže, kto hovorí konkurencia, hovorí substitúcia enzýmov a kto hovorí, že substitúcia enzýmov znamená nulové pripojenie buniek k sebe navzájom. Súdržnosť medzi mŕtvymi bunkami je oslabená a deskvamácia je potom jednoduchšia! Tada!

AHA zasahujú na druhej úrovni ovplyvňovaním zloženia medzikorneocytového priestoru (medzi korneocytmi). Kyslé pH AHA umožňuje rozpúšťať zložky slúžiace ako väzby medzi bunkami. Ďalší spôsob, ako oddeliť korneocyty od epidermis...

Zvlhčujúca vlastnosť AHA
Štúdie tiež preukázali určitú schopnosť AHA regulovať hydratáciu epidermy. V závislosti od kyseliny boli pozorované schopnosti zadržiavať vodu: majú skutočné vlastnosti viažuce vodu, čo umožňuje zvýšiť hydratáciu epidermis.
Účinky AHA na starnutie buniek
Niektoré vedecké štúdie poukazujú na ďalšie veľmi sľubné účinky AHA, čím podporujú ďalšie štúdie na túto tému. K dnešnému dňu majú AHA kyseliny jednoznačne všeobecnú prospešnú úlohu pri obnove buniek, zlepšujú pružnosť pokožky a redukujú hnedé škvrny, ktoré sa často objavujú počas starnutia.

Ovocné enzýmy

Ovocné enzýmy sú exfoliačné činidlá vo všeobecnosti spojené s ovocnými kyselinami. Najznámejšie a najpoužívanejšie sú:
  • papáj v papáji
  • bromelain v ananáse
  • ficin na obr
  • tekvicové enzýmy

Spôsob ich pôsobenia? Tu je zaujímavé proteolytické pôsobenie enzýmov. Proteoly - čo? Ak toto slovo rozoberieme, znamená to jednoducho lýzovať proteíny, to znamená rozpúšťať proteíny pôsobením enzymatického činidla. Ovocné enzýmy potom rozpustia bielkoviny, ale ktoré? Poznáte slávnych keratín o ktorom stále počúvaš? No je to proteín. Vo veľkej miere dodáva epiderme a tým aj pokožke jej ochrannú funkciu. Odumreté bunky, ktoré chceme exfoliovať, sú vyplnené keratínom. Pôsobením ovocných enzýmov mŕtve bunky strácajú súdržnosť a oddeľujú sa jedna po druhej: to je ono enzýmom zrýchlená deskvamácia.

Bol pre vás tento článok užitočný?

  

Priemerná známka: 4.7 ( 168 hlasy)