Ak sa v kozmetickom výrobku nachádza voda, je oveľa citlivejší: konzervačné látky sú preto povinné. Majú chrániť výrobok pred vonkajšími činiteľmi, ako sú baktérie alebo jednoducho svetlo, ale aj chrániť spotrebiteľa pred možnou kontamináciou. Napriek zúrivým kontroverziám nie sú všetci konzervatívci na zahodenie. Medzi antimikrobiálnymi konzervantmi a antioxidačnými konzervantmi, prírodnými či syntetickými, je niekedy ťažké sa orientovať a hlavne identifikovať! Keď vieme, že niektoré sú schopné prejsť cez kožnú bariéru a skončiť v našom tele, je lepšie vedieť, s čím máme do činenia.

Tento článok bol aktualizovaný dňa 04/08/2023

Prečo pridávať konzervačné látky do kozmetických výrobkov?

Účelom konzervačných látok v kozmetických výrobkoch jezabezpečiť uchovanie produktu v priebehu času. No pochybujeme, že ste to uhádli! V skutočnosti existujú 2 hlavné typy konzervačných látok: antibakteriálne/antimykotiká a antioxidanty. Konzervačné látky tak zabezpečia stálosť výrobku v čase a predovšetkým jeho bezpečnosť pre jeho užívateľa. Zle skladovaný kozmetický výrobok riskuje znehodnotenie, či už z hľadiska vône, vzhľadu alebo vlastností. Riziko vzniku alergických reakcií alebo podráždenia. Skrátka nič veľmi veselé. V podstate si vyberáme kozmetiku, aby sme niečo zlepšili, bola by škoda to zhoršiť.

Antibakteriálne/protiplesňové konzervačné látky budú obmedziť vývoj nežiaducich malých stvorení: mikroorganizmov. Pre baktérie a plesne sú kozmetické produkty tak trochu ako rajská záhrada, žije sa tam dobre! Pre svoj vývoj potrebujú len živiny a vodu, a to je dobre, presne to im kozmetika poskytuje. Prečo si to neužiť? Bez konzervačných látok by váš výrobok mal na povrchu rýchlo nádhernú chlpatú zelenú, žltú alebo červenú vrstvu. Je to pekné, ale nie je to úplne neškodné.

Antioxidanty ochránia kozmetický výrobok pred vonkajšími fyzikálnymi činiteľmi, ktoré by mohli zmeniť jeho organoleptické vlastnosti. Farba, vôňa a vzhľad sú všetky kritériá, ktoré nás nútia uprednostniť jeden produkt pred druhým, takže by sme chceli, aby vydržal!

1. kategória: antimikrobiálne a protiplesňové konzervačné látky

Prečo to pridať?

Existuje riziko kontaminácie kozmetického výrobku počas celého jeho života. Na samom začiatku reťazca je možné priamo vyčleniť suroviny, ak podmienky ich uchovávania neboli optimálne. V čase výroby môže byť ovplyvnených niekoľko faktorov. Máme napríklad personál, ktorý si neumýva ruky po cikaní (áno áno, existuje), vodou, ktorá je použitá v zložení výrobku a ktorá nemusí byť veľmi čistá, alebo pri balení, kde je výrobok v priamom kontaktu s okolím. Keď nakoniec všetky tieto útrapy prejde bez problémov a myslí si, že môže pokojne ukončiť svoj život, používateľ si ho kúpi a príde a strčí doň svoje veľké laby. stručný, kozmetický výrobok nie je nikdy pokojný. Počas všetkých týchto štádií mikroorganizmy čakajú len na jednu vec: na to, aby im produkt vedľa seba vytvoril pekné malé miesto. Nie! Prítomnosť konzervatívcov vytvára blokádu.

Mikroorganizmy sa nachádzajú v celom našom tele, vrátane pokožky. Majú krásny názov kožná flóra a ich zmyslom života je vytvoriť pre nás ochrannú bariéru. Bez toho by sa ľahko objavili rôzne infekcie! Konzervačné látky môžu byť antibakteriálne a protiplesňové, no napriek tomu musia rešpektovať túto bakteriálnu flóru s rizikom, že prinesie viac škody ako úžitku. Výber konzervačnej látky pre daný kozmetický výrobok sa vykonáva podľa rôznych kritérií, ako je pH, rozpustnosť vo vode, spektrum účinku a samozrejme bezpečnosť v súvislosti s legislatívou. Nie každý konzervatívec je rovnaký, preto je taká rozmanitosť a prečo je také ťažké zorientovať sa v zozname ingrediencií!

Konzervačné látky povolené v bio kozmetike

Dokonca aj bio kozmetické produkty musia obsahovať konzervačné látky. Aj keď môžu byť niekedy mierne dráždivé alebo vysušujúce, vždy predstavujú menšie riziká ako tie, ktoré sú prítomné v bežných konzervačných látkach. Tu sú tie, ktoré nájdeme najčastejšie:

  • kyselina benzoová (INCI: kyselina benzoová)
  • kyselina sorbová (INCI: kyselina sorbová)
  • benzylalkohol alebo Cosgard (INCI: benzylalkohol)
  • kyselina dehydrooctová, DHA alebo Geogard (INCI: kyselina dehydrooctová)
  • sorban draselný (INCI: sorban draselný)

Konzervačné látky prírodného pôvodu

Nakoniec sú tu úplne prírodné konzervanty. Niektoré možno nájsť v komerčných kozmetických výrobkoch, ale väčšinou sa používajú hlavne na výrobu domácej kozmetiky:

  • prírodný alkohol alebo alkohol z kvasenia ovocia alebo obilnín,
  • EPP, extrakt z grapefruitových jadierok alebo extrakt zo semien Citrus grandis
  • Leucídny alebo Leuconostoc/Reďkovkový koreňový ferment: získaný fermentáciou reďkovky s Leuconostoc kimchii,
  • Naticide alebo Plantaserve Q

A čo esenciálne oleje do toho všetkého?

Možno sa niekedy dočítate, že esenciálne oleje sú prírodné konzervanty. Áno a nie. Esenciálne oleje skutočne obsahujú antibakteriálne, protiplesňové a antivírusové vlastnosti, ale nie sú nevyhnutne vhodné na výrobu kozmetických produktov. Esenciálne oleje teda môžu zlepšiť konzerváciu vašich kozmetických výrobkov v porovnaní s výrobkom, ktorý ich neobsahuje, no nie sú striktne považované za konzervačné látky. Takže nečakajte, že si krém necháte 3 mesiace len preto, že ste pridali 3 kvapky Tea Tree!

Antimikrobiálne a antifungálne konzervačné látky, ktorým sa treba vyhnúť

Niektoré konzervačné látky môžu spôsobiť vážne poškodenie zdravia, a preto sú kontroverzné. Ak sa to u niektorých dokázalo, u iných je to len podozrenie. V každom prípade je prevencia lepšia ako liečba a vyhýbanie sa im! Je čas spustiť šokujúcu dokumentárnu hudbu: tu sú niektoré z najznámejších.

Slávne parabény

Pretože áno, je ich niekoľko v závislosti od dĺžky alkylového reťazca R. Nájdeme teda metylparabén, etylparabén, propylparabén, izopropylparabén, butylparabén, izobutylparabén a benzylparabén. Len to ! Podľa mnohých uskutočnených výskumov tieto zlúčeniny nie sú degradované enzýmami ľudského tela, čo by znamenalo chronickú dlhodobú toxicitu. Uskutočnilo sa na ňom niekoľko štúdií a bolo predložených niekoľko hypotéz. Jedným z nich by bolo, že parabény sú podobné estrogénu, čo by vysvetľovalo ich podiel na vzniku rakoviny prsníka. Ďalší vysvetľuje, že parabény majú účinky na reprodukciu. Isté je, že parabény s dlhým reťazcom predstavujú tie najrizikovejšie. To platí najmä pre izopropylparabén, izobutylparabén, fenylparabén, benzylparabén a pentylparabén, ktoré sú zakázané od roku 2014. V súčasnosti sú butylparabén a propylparabén stále povolené, ale prísne regulované. Zostáva len metylparabén a etylparabén, ktoré úrady „považujú za bezpečné“. Takže niečo nasledovanie pre parabény... Po celej tejto histórii sa slovo „bez parabénov“ stalo skutočným komerčným argumentom. Pred vyhlásením slávy by ste mali vedieť, že ak výrobcovia nepoužívajú vo svojom produkte parabény, sú oprávnení použiť akýkoľvek iný konzervačný prostriedok a niektoré sú bohužiaľ viac kritizované ako parabény. Dávajte si preto pozor na slová „bez parabénov“!

Parabén
Triclosan

Triclosan je antibakteriálna zlúčenina používaná na jednej strane práve pre túto vlastnosť, napríklad v zubných pastách a deodorantoch, a na druhej strane ako konzervačná látka. Je tiež prísne regulovaný a je povolený len v určitých kategóriách kozmetických výrobkov. Na jednej strane je cieľom štúdií preukázať, že vytvára odolnosť voči určitým choroboplodným zárodkom, a preto znižuje účinnosť antibiotík. Na druhej strane je podozrivý z endokrinného disruptora, z pôsobenia na štítnu žľazu, reprodukciu a vývoj. Nakoniec by to zvýšilo riziko alergie. Aj keď je stále viac regulovaný, to mu nebráni v tom, aby bol komponentom, ktorý možno nájsť všade, dokonca aj na netušených miestach, ako sú kuchynské náčinie alebo hračky! Takže aj keď vaša kozmetika obsahuje veľmi málo, existuje veľké riziko predávkovania.

Formaldehyd a uvoľňovače formaldehydu

Formaldehyd je konzervačná látka, ktorá je teraz jasne identifikovaná ako karcinogénna pri dýchacích cestách. Z tohto dôvodu sa už v aerosóloch nenachádza... Na rozdiel od inej kozmetiky. Hoci je v Európe regulovaný, v zložení kozmetiky ho stále nájdeme maximálne 0,2 %, v spevňovačoch nechtov až 5 %. Ak sú kritizované, je to najmä preto, že sú veľmi dráždivé a alergénne. Čítali ste a znovu si prečítali zoznam INCI pre váš kozmetický výrobok a nevideli ste ani najmenšiu stopu formaldehydu? Fíha! Aj keď... Aby sme tomu unikli, teraz sa uchyľujeme k iným zlúčeninám, ktoré, ironicky, môžu za určitých podmienok (pH, teplota atď.) uvoľňovať formaldehyd. A žiadne veľké prekvapenie, aj oni sú bohužiaľ zodpovední za podráždenie a alergické reakcie. Aby sme uviedli len niekoľko príkladov, máme DMDM ​​​​hydantoín, diazolidinylmočovinu, imidazolidinylmočovinu, 2-bróm-2-nitropropán-1,3-diol, benzylhemiformal, hydroxymetylglycinát sodný, Quaternium-15 alebo polyquaterniums.

Cetrimonium bromid

Bromid cetrimónny je tiež známy pre svoje dráždivé a alergénne riziko na koži. Samozrejme syntetického pôvodu, táto zložka je zložená z kvartérneho amónia. Vo všeobecnosti sa používa v čistiacich produktoch, ako sú micelárne vody, a je obmedzený na 0,1%, čo nie je zanedbateľné.

Tiazolinóny

Pod tiazolinónom rozumieme najmä 2 hlavné zlúčeniny: metylchlórizotiazolinón a metylizotiazolinón. MÁ vaše želania. Keď sa odhalili riziká parabénov, mnohí výrobcovia sa obrátili na tiazolinóny. Keďže tiazolinóny boli použité, boli bohužiaľ označené ako vysoko alergénne. V Spojených štátoch ich dokonca zvolili za „alergén roka 2013“. Zmes týchto dvoch konzervačných látok je známa ako Kathon CG a už si urobila meno.

Fenoxyetanol

V súčasnosti je fenoxyetanol konzervant, ktorý možno nájsť v mnohých kozmetických výrobkoch. Je však obmedzený na 1 % a má to dobrý dôvod: predstavuje množstvo rizík pre ľudské zdravie. Je súčasťou rodiny glykoléterov, ktorá zahŕňa približne 80 derivátov, z ktorých niektoré sú veľmi toxické. Aj keď sa v skutočnosti neuskutočnila žiadna štúdia o chronickej alebo akútnej toxicite fenoxyetanolu na ľudí, zostáva veľa pochybností. Po prvé, malo by preukázané alergénne a dráždivé riziko, najmä pre oči, a bolo by zodpovedné za neurologické poruchy. Najväčšie riziko tejto konzervačnej látky je na úrovni reprodukcie: hlavnými zaznamenanými účinkami sú sterilita, abnormality menštruačných cyklov, spontánne potraty a malformácie. Skrátka, nič veľmi upokojujúce! Zo všetkých týchto dôvodov ANSM zakazuje používanie fenoxyetanolu v kozmetických výrobkoch určených pre dojčatá a obmedzuje ho oveľa viac ako normálne vo výrobkoch určených pre deti do 3 rokov: 0,4 %. Ak vás toto všetko naozaj nenúti naraziť na kozmetické produkty, ktoré ho obsahujú, tu je jeho malý názov INCI, pod ktorým figuruje v zozname zložiek: fenoxyetanol, 2-fenoxyetanol alebo fenoxytol.

2. kategória: Antioxidačné konzervačné látky

Prečo kozmetické výrobky oxidujú?

Antioxidanty v kozmetických výrobkoch sa používajú z 2 hlavných dôvodov: na jednej strane majú za cieľ chrániť kozmetický výrobok pred oxidáciou, a to nás bude zaujímať a na druhej strane chrániť pokožku pred voľnými radikálmi, a to je ďalšia téma. Než začnete, je dôležité si uvedomiť, čo je oxidácia. Malá spätná väzba na stredoškolské roky: oxidácia je reakcia, počas ktorej reaktant stratí jeden alebo viac elektrónov. V bežnom jazyku často hovoríme o oxidácii, keď je vinníkom kyslík. A kde sa kyslík nachádza vo vysokých pomeroch? Vo vzduchu, bingo! V našich kozmetických produktoch nie je tentoraz zameraná voda, ale olejová fáza produktu a najmä mastné kyseliny, ktoré tvoria rastlinné oleje. Kyslík bude reagovať s dvojitými väzbami mastných kyselín, ktoré sa nazývajú nenasýtené mastné kyseliny. Množstvo nenasýtených mastných kyselín sa medzi jednotlivými rastlinnými olejmi enormne líši, a preto bude šípkový olej oveľa citlivejší na oxidáciu ako napríklad jojobový! Čím viac nenasýtených mastných kyselín rastlinný olej obsahuje, tým viac dvojitých väzieb bude a tým viac molekúl kyslíka bude mať deň. Na pridanie vrstvy vstupujú do hry ďalšie faktory pri oxidácii produktu, exogénne faktory tentokrát. Nesprávnym pomenovaním často hovoríme o oxidácii UV lúčmi svetla atď. Nie! V skutočnosti je svetlo iba urýchľovačom oxidačných javov. Bohužiaľ to nie je jediné, súčasťou je aj kontakt s kovmi (železo alebo meď) a teplo. To je dôvod, prečo je nevyhnutné držte svoje kozmetické výrobky mimo dosahu akéhokoľvek zdroja svetla a tepla. Keď sú mastné kyseliny oxidované, produkujú nové zlúčeniny, ktorých účinky nemôžeme ovplyvniť, to sú slávne voľné radikály. Olej sa potom nazýva rancid, môže zmeniť farbu, vôňu, textúru a jeho vlastnosti sú zmenené. Je skrátka dobré vyhodiť. V kozmetických výrobkoch je to jedno. Ak je olej, ktorý ho tvorí, oxidovaný, vedie to k zmene jeho organoleptických vlastností. Ak máte nejaké pochybnosti: odpad!

Antioxidačné konzervačné látky, ktorým sa treba vyhnúť

Existujú 2 hlavné antioxidačné konzervačné látky, ktorým je potrebné sa vyhnúť, sú to BHT (butylovaný hydroxytoluén) a BHA (butylovaný hydroxyanizol). Uskutočnilo sa veľmi málo štúdií o BHT, ale to nezabráni mnohým pochybnostiam o jeho bezpečnosti. Vo vysokých dávkach môže byť endokrinným disruptorom, môže mať účinky na reprodukciu a podporovať rozvoj nádorov. BHA sa na rozdiel od BHT nachádza v kozmetických výrobkoch stále menej a to z dobrého dôvodu: podľa IARC, Medzinárodnej agentúry pre výskum rakoviny, je karcinogénny. Napokon, obe by boli zodpovedné za alergie a mali by senzibilizačný potenciál.

Antioxidačné konzervačné látky používané v bio a prírodnej kozmetike

Niektoré zložky, ako sú rastlinné oleje, prirodzene obsahujú antioxidanty. To však často nie je dostatočne silné a je potrebné pridať ďalšie, aby sa zabezpečila lepšia ochrana produktu. Dva hlavné používané antioxidanty sú teda vitamín E, ktorý sa nachádza pod INCI názvom Tocopherol alebo Tocopheryl acetát, a CO2 extrakt z rozmarínu, extrakt z listov Rosmarinus officinalis.

Sumarizovať, žiadne konzervačné látky zaisťujú dokonalú bezpečnosť pre pokožku a telo. Vzhľadom na svoje vlastnosti nie sú žiadne triviálne, no nezabúdajme na to je to dávka, ktorá robí jed. Keďže všetky môžu spôsobiť škody, zostávajú produktmi, ktoré sú prísne monitorované a skúmané úradmi. Aby ste sa ochránili pred všetkými rizikami, existuje niekoľko možností: prečítajte si zoznam zložiek konvenčných produktov, aby ste sa vyhli príliš kontroverzným konzervačným látkam, rozhodnite sa pre organické kozmetické produkty, ktorých konzervačné látky sú vo všeobecnosti dôveryhodnejšie, alebo si jednoducho vytvorte svoju vlastnú kozmetiku! Táto posledná voľba umožňuje na jednej strane vytvárať receptúry dokonale prispôsobené vášmu typu pleti, poznať presné zloženie zmesi, ale predovšetkým obmedziť alebo dokonca vyhnúť sa používaniu konzervačných látok, ktoré predstavujú príliš veľa rizík.

Bol pre vás tento článok užitočný?

  

Priemerná známka: 4.6 ( 292 hlasy)