Lieskový strom, ker z čeľade Betulaceae, je uznávaný a oceňovaný pre svoje ovocie, nažku nazývanú Hazelnut. V kuchyni je to jedlo podľa výberu. Zvyšuje silu jedla bez charakteru alebo chrumkavosť dezertu bez textúry. Lieskové orechy sa ľahko dostanú na sporák a dajú sa ľahko nájsť v lekárničke. Mimoriadne bohaté na vitamín E bojujú proti oxidačnému stresu. Tento oxidačný stres urýchľuje starnutie buniek a zvyšuje riziko kardiovaskulárnych ochorení. Navyše, lieskové orechy patria medzi potraviny najbohatšie na vitamín E. Pokiaľ ide o kardiovaskulárne ochorenia, kyselina olejová (prevládajúca mastná kyselina v lieskových orechoch) túto ochrannú silu ďalej posilňuje. Lieskové orechy sú plné mnohých ďalších živín, ako sú vitamíny B: B1, B5, B6 a B9. Táto kombinácia vitamínov pomáha telu na viacerých úrovniach: posilňuje imunitu, reguluje hormóny, zlepšuje pamäť atď. Nezabúdajme ani na minerály a stopové prvky, akými sú mangán, meď, železo či horčík. Zlepšujú vzhľad vlasov a nechtov, prispievajú k prevencii anémie a mnohým ďalším benefitom, ktoré z lieskových orieškov robia zdravú superpotravinu. Latinský názov: Coryfus avellana L. Botanická čeľaď: Betulaceae. Použitý diel: Akène.

Odporúčaná spotreba

Vzhľadom na energetickú hustotu lieskových orechov a ich vysoký obsah polynenasýtených mastných kyselín sú definované odporúčania na dennú konzumáciu. Ako klasická liečba alebo pre potešenie sa porcia Lieskových orechov odhaduje na 15 g za deň, čo predstavuje približne pätnásť lieskových orieškov za deň.

V akej forme?

Ak chcete čo najlepšie využiť ich výhody, môžete ich použiť:

  • Celý
  • Grilované, opekané
  • V kusoch
V ktorú dennú dobu?

Odporúčame vám ich používať počas nasledujúcich jedál, aby ste čo najlepšie využili ich výhody:

  • Raňajky
  • Obed
  • V prípade
  • Večera
Aké spôsoby použitia?

Môžete ich zahrnúť do nasledujúcich prípravkov, aby ste ich uľahčili:

  • Šalát
  • Polievka
  • Dezert
  • Jogurt, mliečne výrobky
  • Plochý
  • Sám
  • V zmesi s iným sušeným ovocím
  • Musli
Bezpečnostné opatrenia pri používaní
  • Alergén: orechy a sezam

Výhody zdravej výživy

15 g lieskových orieškov obsahuje významný podiel Nutričné ​​referencie pre populáciu (RNP) z nasledujúcich živín: MeďMangán a Vitamín E. Obsahujú v menšej miere aj bielkoviny, vlákninu, Draslík, z Železo, z Selén, z Zinok, z Magnézium, z Fosfor, z Vitamín B1, z Vitamín B5 a nejaké Vitamín B9.

Ako taký, Lieskové orechy môžu doplniť vašu zdravú a pestrú stravu.

Metabolizmus

Lieskové orechy pomáhajú spomaliť progresiu kardiovaskulárnych patológií a cukrovky 2. typu a zároveň zabraňujú ich komplikáciám. Bohaté na kyselinu olejovú, antioxidanty a potenciálne protizápalové látky, chránia cievny systém pred aterosklerotickými plakmi. Vysoký obsah vlákniny navyše znižuje hladinu cholesterolu a pomáha telu regulovať hladinu cukru v krvi.

Zažívacie ústrojenstvo

Zápcha je často synonymom nedostatočného príjmu vlákniny (pozri náš návod zápcha a diéta). Pridanie niekoľkých lieskových orieškov do vašich stravovacích návykov zvyšuje príjem vlákniny, a tým obnovuje tráviaci tranzit.

Sexualita a reprodukcia

Fungovanie a produkciu spermií udržujú dve živiny: zinok a selén. Nedostatok jednej z týchto dvoch živín podporuje oligospermiu: nedostatočnú produkciu spermií. Lieskové orechy prirodzene bojujú proti nedostatku selénu a zinku.

Imunitný systém

Výživa moduluje imunitnú odpoveď. Meď, železo a vitamín B6 totiž modulujú fungovanie imunitných buniek. Okrem toho sa selén a zinok podieľajú na tvorbe niektorých bielych krviniek.

V rámci pestrej a vyváženej stravy tieto živiny poskytujú lieskovým orieškom výhody pre imunitu.

Nervový systém, pohoda

Lieskové orechy stimulujú organizmus. V prvom rade dodávajú telu energiu prostredníctvom lipidov, ktoré ich tvoria. Okrem toho ponúkajú niekoľko mikroživín podieľajúcich sa na energetickom metabolizme (napríklad zinok, vitamín B6, meď, horčík).

Tiež zabraňujú únave tým, že prispievajú k horčíku, vitamínu B6, železa a vitamínu B5. Posledné dva, navyše spojené so zinkom, podporujú intelektuálne funkcie.

Toto udržiavanie celkového tvaru sa pozoruje aj v nervovom systéme. Draslík a vápnik sa skutočne podieľajú na nervovom prenose. Táto všeobecná energizujúca sila však nezosilňuje stres. Tieto isté mikroživiny (horčík, vitamín B1, B9, B6 a B5) prispievajú k normálnej syntéze neurotransmiterov, ktoré majú tendenciu vyrovnávať emócie.

Starostlivosť o telo, tvár a vlasy

Krehké vlasy alebo nechty môžu byť výsledkom nedostatku zinku alebo selénu. Lieskové orechy poskytujú tieto dva stopové prvky a prispievajú k ich pevnosti. Lieskové orechy navyše obsahujú meď, ktorá zvýrazňuje intenzitu farby vlasov.

Pokožke prospieva aj meď a zinok. Pretože pôsobia pri ochrane a údržbe pokožky. Na celkovom vzhľade pokožky poskytujú lieskové orechy meď a mangán. Svojím pôsobením na spojivové tkanivo navracajú pokožke objem, čím sa znižuje výskyt vrások.

Kostný systém

Demineralizácia kostí zvyšuje ich krehkosť a riziko zlomenín. Lieskové orechy sú plné minerálov a stopových prvkov, ktoré sa uložia v kostiach. Táto mineralizácia posilňuje pevnosť kostí. Poskytnutím týchto minerálov prispievajú lieskové orechy k pevnosti kostí, ktoré majú byť súčasťou vyváženej stravy.

Obehový systém

Anémia je multifaktoriálna. Medzi tieto faktory patrí nerovnováha v stravovaní. Lieskové orechy bojujú proti nedostatku železa, vitamínu B9 a B6: nedostatok jednej z týchto živín narúša syntézu červených krviniek (pozrite si našich sprievodcov: anémia z nedostatku železa a diéta, makrocytárna anémia a diéta). Napokon, lieskové orechy sú bohaté na meď. Meď podporuje biologickú dostupnosť železa.

Ako súčasť zdravého životného štýlu pomáhajú živiny v lieskových orechoch predchádzať anémii.

Nutričné ​​vlastnosti

Hlavné vlastnosti

  • Antioxidant (flavonol, meď, mangán, selén, zinok, vitamín E): Lieskové orechy majú vysokú antioxidačnú kapacitu. Skutočne, skóre ORAC lieskových orechov sa odhaduje na 9645 µmol TE/100 g. Toto skóre sa vysvetľuje koncentráciou antioxidačných stopových prvkov. Nájdeme tu meď, mangán, selén a zinok, ktoré metabolizujú voľné radikály aktiváciou antioxidačných enzýmov. Lieskové orechy majú tiež fenolovú zlúčeninu (flavonoly) a vitamín E. Posledne menované sú silné antioxidanty.

  • Kardiovaskulárny chránič (kyselina olejová, vláknina, vitamín E, flavonol, meď, selén, mangán, zinok): Lieskové orechy vďaka svojim lipidovým profilom chránia pred kardiovaskulárnymi komplikáciami. Sú zložené hlavne z omega 9: kyseliny olejovej. Kyselina olejová sa podieľa na metabolizme cholesterolu a je známe, že chráni kardiovaskulárny systém. Okrem toho lieskové orechy bojujú proti peroxidácii cholesterolu a zápalom, čím chránia cievy pred aterosklerotickými plakmi. Nakoniec vláknina znižuje vstrebávanie cholesterolu.

  • Regulátor chuti do jedla (vláknina, lipid): Lieskové orechy majú nízky glykemický index vďaka nízkemu obsahu cukru, bohatosti na lipidy a vlákninu. Pomáhajú tak telu regulovať hladinu cukru v krvi. Stabilná hladina cukru v krvi podporuje pocity sýtosti.

  • Prispievanie k plodnosti (zinok, selén): Lieskové orechy prispievajú k mužskej plodnosti. Nosiče zinku a selénu, tieto mikroživiny sa podieľajú na fungovaní ľudských reprodukčných funkcií. Zinok tvorí semennú tekutinu a udržuje hladinu testosterónu (hormónu, ktorý sa podieľa na libide a rozvoji sekundárnych sexuálnych charakteristík); selén sa podieľa na syntéze spermií.

  • Laxatívum (vláknina): Lieskové orechy sú bohaté na nerozpustnú vlákninu. Nerozpustná vláknina má schopnosť napučiavať pri kontakte s vodou. V lúmene čreva zväčšujú objem stolice, čo urýchľuje tranzit.

  • Prispieva k energetickému metabolizmu (lipid, meď, železo, horčík, mangán, fosfor, vitamín B9, zinok, vápnik, vitamín B6, vitamín B1, vitamín B5): Lieskové orechy majú lipidovú energiu. Tieto produkty majú vysoký energetický výťažok: 9 kcal na 1 g spotrebovaného lipidu. To znamená, že malé množstvo lieskových orieškov stačí na doplnenie paliva pre telo. Najmä preto, že poskytujú množstvo mikroživín pre energetický metabolizmus, hovoríme tu o zinku, mangáne, fosfore, horčíku, medi, železe, vápniku, vitamínoch B9, B6, B1 a B5.

Sekundárne vlastnosti

  • Protizápalové (vitamín B9, vitamín B6): Lieskové orechy sú bohaté na vitamín B9 a sú zdrojom vitamínu B6. Tie neutralizujú homocysteín, prozápalovú aminokyselinu. Presnejšie povedané, vitamín B9 zasahuje do metionínového cyklu, tento cyklus premieňa homocysteín na metionín, nezápalovú aminokyselinu. Vitamín B6 pôsobí ako kofaktor pri produkcii cysteínu z homocysteínu. Cysteín je tiež dôležitý a je nezápalový.

  • Imunomodulačný (meď, selén, vitamín B9, železo, zinok, vitamín B6): Lieskové orechy podporujú správne fungovanie imunitného systému tým, že poskytujú imunomodulačné živiny.

  • Regenerácia pokožky (meď, mangán, zinok): Lieskové orechy svojím príjmom zinku prispievajú k udržaniu zdravej pokožky. Okrem toho prispievajú k tvorbe spojivového tkaniva vďaka medi a mangánu. Spojivové tkanivo podporuje pokožku a prispieva k jej celkovému vzhľadu.

  • Chránič pokožky (meď): Lieskové orechy sú bohaté na meď. Meď sa podieľa na tvorbe melanínu. Tento pigment pôsobí ako clona proti ultrafialovým lúčom slnka, čím chráni genetický aparát buniek.

  • Anti-anémia (meď, vitamín B9, železo, vitamín B6): meď, železo a vitamíny B9 a B6 sú potrebné pre syntézu červených krviniek: erytropoézu. Lieskové orechy obsahujú tieto tri živiny, prispievajú tak k tvorbe červených krviniek. Najmä preto, že sú bohaté na meď: meď sa podieľa na preprave železa. Železo sa preto ľahko mobilizuje na erytropoézu.

  • Remineralizujúce (horčík, fosfor, mangán, vápnik, vitamín B5): Lieskové orechy sú plné minerálov, najmä horčíka, fosforu, zinku, mangánu a vápnika. Všetky sú uložené v kostiach, čo prispieva k ich pevnosti. Silnou stránkou Lieskových orechov je prísun vitamínu B5. Vitamín B5 sa podieľa na metabolizme vitamínu D: vitamínu, ktorý zvyšuje vstrebávanie a fixáciu vápnika.

  • Posilňovač vlasov (meď, selén, zinok): meď, selén a zinok ovplyvňujú vzhľad vlasov. Meď stimuluje tvorbu melanínu, ktorý ovplyvňuje pigmentáciu vlasov. Selén a zinok prispievajú k udržaniu vlasov. Poskytnutím týchto troch stopových prvkov posilňujú lieskové orechy silu a farbu vlasov.

Nutričné ​​hodnoty

Výživové prvky na 100 g na 15 g % RDA* na 100 g % RDA* na 15 g
Energia (Kcal) 632 95 31 5
Energia (Kj) 2646 397 31 5
Lipidy (g) 56.9 8.53 81 12
Nasýtené mastné kyseliny (g) 4.75 0.71 24 4
Mononenasýtené mastné kyseliny (g) 44.2 6.63
Polynenasýtené mastné kyseliny (g) 5.4 0.81
Sacharidy (g) 7.16 1.07 3 0
Vrátane cukrov (g) 4.9 0.73 5 1
Vrátane škrobu (g) 0.35 0.05
Vláknina (g) 11.6 1.74
Bielkoviny (g) 17 2.55 34 5
Soľ (g) 0.01 0 0 0
Vitamín A (µg) 15.9 2.38 2 0
Vitamín B1 (mg) 0.35 0.05 32 5
Vitamín B2 (mg) 0.08 0.01 6 1
Vitamín B3 (mg) 0.71 0.1 4 1
Vitamín B5 (mg) 1.64 0.24 27 4
Vitamín B6 (mg) 0.21 0.03 15 2
Vitamín B9 (µg) 65.2 9.78 33 5
Vitamín B12 (µg) 0 0 0 0
Vitamín C (mg) 0.5 0.07 0 0
Vitamín D (µg) 0.25 0.03 5 1
Vitamín E (mg) 16.3 2.44 136 20
Vitamín K (µg) 0.8 0.12 1 0
Vápnik (mg) 120 18 15 2
Chlorid (mg) 30.8 4.62 4 1
Meď (mg) 1.7 0.25 170 26
Železo (mg) 3 0.45 21 3
Jód (µg) 20 3 13 2
Horčík (mg) 160 24 43 6
Mangán (mg) 3.3 0.49 165 25
Fosfor (mg) 340 51 49 7
Draslík (mg) 860 129 43 6
Selén (µg) 20 3 36 5
Zinok (mg) 2.3 0.34 23 3

*odporúčaná denná dávka

Zistite viac o rastline: Lieskový orech

Lieska je vo Francúzsku známy strom. Patrí do čeľade Betulaceae. Predpokladá sa, že pochádza z mierneho pásma severnej pologule, okolo okraja Mŕtveho mora. Lieska kolonizuje okraje lesov a čistinky a oceňuje bohaté pôdy. Tento ker meria 2 až 5 m, kmeň má sivastý a listy krátko stopkaté. Kvety sa objavujú od januára do marca, dlho pred listami. Lieska je jednodomá: má samčie kvety, ktoré tvoria visiace žltkasté jahňatá, a samičie kvety, nenápadné, v sivom púčiku, kde sú na ich vrcholoch viditeľné iba červené blizny.

Lieska plodí koncom leta. Jeho plod, lieskový orech, je nažka chránená pevnou škrupinou. V roku 2017 sa na celom svete vyprodukovalo viac ako jeden milión ton lieskových orechov, pričom hlavným producentom bolo Turecko (65 %), po ktorom nasledovalo Taliansko a Azerbajdžan. Liesku oceňujú aj pestovatelia hľuzoviek: o niektorých lieskach sa hovorí, že sú „mykorízne“, čo znamená, že za určitých podmienok sú schopné produkovať hľuzovky.

Aromatický potenciál lieskových orieškov

Oriešková chuť, Oriešková vôňa, Oriešková príchuť, Oriešková aróma... Toľko variácií, ktoré vzbudzujú záujem našich chuťových pohárikov. Pripomínajú nám čo najviac silu pražených lieskových orieškov; ako kokónový moment jemne sprevádzaný kávou Noisette. Aromatické tóny lieskových orieškov sú veľmi vyhľadávané a vzbudzujú nadšenie medzi potravinárskym priemyslom. Štúdia z roku 2018 ukazuje, že vôňa lieskových orieškov a šikovná zmes aromatických tónov sú zodpovedné za chuť sladu, masla, zeminy, karamelu a... plesnivú.

Bol pre vás tento článok užitočný?

  

Priemerná známka: 4.9 ( 180 hlasy)

Bibliografia

Publikácia: Tunçil YE. Profily vlákniny z lieskových orieškov Tombul tureckého (Corylus avellana L.) a šupky lieskových orechov. Food Chem. 30. júna 2020; 316:126338. doi: 10.1016/j.foodchem.2020.126338. Epub 2020, 31. januára. PMID: 32036182.

Publikácia: Silvia Marzocchi, Federica Pasini, Vito Verardo, Hanna Ciemniewska-Żytkiewicz, Maria Fiorenza Caboni, Santina Romani. (2017). Účinky rôznych podmienok praženia na fyzikálno-chemické vlastnosti poľských lieskových orechov (Corylus avellana L. var. Kataloński). NA INFO. https://www.infona.pl/resource/bwmeta1.element.elsevier-9c376c40-8999-3d4d-b9c0-130939cd42be

Publikácia: Kara H, Orem A, Yulug E, Yucesan FB, Kerimoglu G, Yaman SO, Bodur A, Turedi S, Alasalvar C. Konzumácia lieskových orieškov zlepšuje antioxidačnú funkciu semenníkov a kvalitu semena u mladých a starých samcov potkanov. Food Chem. 1. októbra 2019;294:1-8. doi: 10.1016/j.foodchem.2019.04.087. Epub 2019, 25. apríla. PMID: 31126441.

Publikácia: Di Renzo L, Cioccoloni G, Bernardini S, Abenavoli L, Aiello V, Marchetti M, Cammarano A, Alipourfard I, Ceravolo I, Gratteri S. Diéta obohatená o lieskové orechy moduluje oxidačný stres a expresiu génov zápalu bez priberania. Oxid Med Cell Longev. 4. júla 2019; 2019:4683723. doi:10.1155/2019/4683723. PMID: 31354906; PMCID: PMC6637671.

Publikácia: Perna S, Giacosa A, Bonitta G, Bologna C, Isu A, Guido D, Rondanelli M. Účinky spotreby lieskových orechov na krvné lipidy a telesnú hmotnosť: Systematický prehľad a Bayesovská metaanalýza. Živiny. 25. novembra 2016; 8 (12): 747. doi:10.3390/nu8120747. PMID: 27897978; PMCID: PMC5188407.

Práca : Pouyat-Leclère, J. (2013). Sprievodca antioxidačnými potravinami. Thierry Souccar Editions & La Nutrition.fr

Webstránka: Lieskový orech: kalórie a nutričné ​​zloženie. (nd). Aprifel. https://www.aprifel.com/fr/fiche-nutritionnelle/noisette/

Webstránka: Lieskový orech. (nd). Interfel. https://www.interfel.com/fruits/noisettes/

Webstránka: eFlore. (nd-b). Tela Botanica. https://www.tela-botanica.org/eflore/?referencial=bdtfx&module=fiche&action=fiche&num_nom=19097&onglet=synthese